DONDERDAG 31 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND TARDIEU'S PLANNEN EN ENGELANDS HOUDING De vóór-oorlogsche tijd had zijn „Reise- Kaiser" de na-oorlogsche heeft thans met Tardieu zijn „reizend minister-president" ge kregen. Het heen en weer vliegen van mi nisterpresidenten is wel een typisch ver schijnsel van den tijd na 1918 maar nog nie mand heeft deze bezigheid tot nog toe zóó geperfectionneerd als de leider der Fransche politiek van den huldigen dag Tardieu. Zondag we hebben het reeds gemeld zal hij, met zijn minister van financiën Flandin, weer te Londen op bezoek zijn om met Mac Donald te spreken over zijn Donau- plan een waarschijnlijk ook wel over de her stelvraagstukken en de ontwapeningsaange legenheden. We hebben enkele dagen geleden er op ge wezen, dat Engeland met zijn uitnoodiging tot de viermogendheden-conferentie inzake het Donauvraagstuk, den opzet van Tardieu om Frankrijk en Engeland te samen, als de voornaamste geldschieters daarover te doen beslissen, had gedwarsboomd. Tardieu's besluit om vóór de viermogend- hedenconferentie te Londen te gaan praten heeft de duidelijke strekking de zaak waar het om gaat toch van tevoren met de Engel sche staatslieden afzonderlijk te bespreken. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt zelfs te weten, dat Tardieu deze afzonderlijke vóórbespreking geforceerd heeft met het dreigement dat Frankrijk anders niet zou toestemmen in het houden van de viermogondhedenconferentie. Juist terwijl wij dit schrijven bereikt ons uit Londen het bericht, dat de Engelsche re geering, wel inziende, dat eenzijdige voor bespreking met Frankrijk het karakter van de vier mogendliedenccnferentie zou scha den, heeft bekend gemaakt, dat zij bereid is ook de Duitsche of Italiaansche ministers te voren te ontvangen. Ook al zouden die voor besprekingen met de Duitschers en Italia nen niet plaats hebben dan is door deze be reidverklaring toch vastgelegd, dat Engeland in elk geval blijft staan op een conferentie over het Donau-vraagstuk, die op het begin sel van samenwerking tusschen de groote mogendheden berust en niet nieuwe belan gentegenstellingen in het leven roept als ge volg van eenzij digen invloed van de twee mogendheden, die als geldschieters zullen moeten optreden. Thans doet zich de vraag nog op of Tar dieu niet zal trachten om nadat hij zijn af zonderlijke besprekingen met MacDonald ge houden heeft, zich aan een spoedig te hou den Donauconferentie volgens het Engelsche recept te onttrekken. Tn de Daily Telegraph geeft de bekende Fransche; chauvinistische dagbladschrijver Pertinax te kennen, dat het houden van de viermogendhedenconferentie op G of 7 April dat is volgens het plan der Engelsche re geering Tardieu minder goed past, aan-, gezien hij reeds 10 April naar Genève moet vertrekken, waar, zooals men weet, op 11 April de Ontwapeningsconferentie hervat wordt. Dezelfde journalist heeft al in de „Echo de Paris" geschreven, dat Tardieu op de leiders conferentie tot taak zal hebben te bereiken, dat het Donauplan niet verwezenlijkt wordt wanneer Duitschland en Italië dezelfde rech ten voor zich opeischen als de vijf Donau- staten. Hij heeft daarbij het oog op de tusschen Duitschland en Italië eenerzijds en Oostenrijk, Hongarije en Roemenië ander zijds reeds bestaande meest-begunstigings- overeenkomsten, waarmee, naar hij verwacht Rome en Berlijn bij de bespreking zullen aankomen. Wanneer wij deze en andere uitingen in de Fransche nationalistische, pers leggen naast het optreden van den Franschen minister president dan beginnen wij te gelooven aan de juistheid van de meening van het links staande Fransche blad de „Populaire", ook al zegt dit het in wat krasse termen, dat Tardieu door zijn aanvankelijke poging om Duitschland buiten de besprekingen over het Donauvraagstuk te houden, Frankrijk heeft geïsoleerd. Het is hem slechts gelukt, zegt dat blad, een Britsch-Italiaansch-Duitsche coalitie te gen Frankrijk te vormen. In elk geval heeft Tardieu's poging om Groot-Brittanje voor het wagentje van de Fransche belangen te spannen tot nog toe geen kans van slagen. TARDIEU'S REIS NAAR LONDEN Ontstemming in Italië In de Italiaansche bladen sohrijft men aan het bezoek van Tardieu aan Londen de bedoeling toe. het geringe succes, dat het oorspronkelijk Donauplan heeft geoogst te verdoezelen. De Tribuna schrijft o.a.: „Laat Tardieu rustig naar Londen gaan, dat zal niemand hem beletten". Hetzelfde blad geeft echter duidelijk aan zijn ontstemdheid uiting over deze aange legenheid door de opmerking hieraan vast te knoopen, dat de wereld toch wel met weinig wijsheid wordt geregeerd. Resumee* rend kan men vaststellen, dat in Italië krachtige ontstemming heerscht over het traineeren van de dringende Donau-aange- legenheid. Italië staat op het standpunt, dat zoowel Italië als Duitschland niet kunnen worden uitgeschakeld, wanneer men wil, dat de stap der groote mogendheden succes zou hebben. OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND Besprekingen te Berlijn De Oostenrijksche vice-kanselier Winkler en afgevaardigde Dewaty zijn Woensdag avond nuur Herlijn vertrokken. KONING ALBERT Do Belgische koning is per vliegtuig te Butiabu aangekomen op weg naar Belgisch Conga Buthiha is aan den Oostelijken oever van het Albeit-ineer in Oeganda gelegen. Nog twee millioen slaven in 1931 Volgens een persoonlijke verklaring van den keizer van Abyssinië, Ras Tafari, aldus meldt de „Daily Telegraph", zal er in Ethio pië binnen vijftien jaar geen enkele, slaaf meer zijn. Binnen dezen tijd zou, naar hij besloten had. de bevrijding van alle slaven in zijn koninkrijk zijn voltooid. In het afgeloopen jaar schatte men het aantal personen, dat in Abyssinië nog in slavernij leefde, op twee millioen. Abyssöë nië heeft bij zijn toetreding tot den Volken bond de afschaffing der slavernij moeten LINDBERGHS BABY. Al Capone als „losprijs"? Het gerucht, dat kort na het verdwijnen van het kindje van Lindbergh de ronde deed, komt thans weer op. Gemeld wordt nl., dat de politie drie uur lang in neger, die gevangenisstraf heeft ondergaan, onder vraagd heeft, die in betrekking zou staan tot bendeleden in Illinois en verklaard zou hebben, dat de ontvoering van Lindberghs kind geschied zou zijn met het eenige doel de autoriteiten te nopen Al Capone vrij te laten. AARDBEVING IN ZUID-AFRIKA Ernstige schade te Johannes burg. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Dinsdag nacht de stad Johannesburg en omgeving door een lievige aardbeving getroffen zijn. Verscheidene zakengebouwen in het cen trum van de stad zijn ernstig beschadigd. Groote stukken muur vielen naar beneden. In een mijn in de buurt van de stad is een schacht geheel ingestort. De naaiden van de seismografen van het observatorium in Johannesburg sloegen ten gevolge van de hevige schokken door, zoo dat de toestellen defect geraakten. Verschei- tlene personen zijn licht gewond. HET BANDIETISME IN AMERIKA. Zeven bandieten gewapend met. machine geweren, geweren en pistolen, zijn binnen gedrongen in een afgelegen filiaal van de Northwestern Bank te Minneapolis. Zij na men spoedig daarop de wijk met 50.000 dol lar aan specie en 150.000 dollar aan gelds waardig papier. OPROER IN DE GEVANGENIS VAN MALAGA In de gevangenis van Malaga hebben elf buitenlandsche communisten, meest Russen een oproer doen ontstaan, waarbij het ge bouw in brand werd gestoken. Als gijse- laars hielden de gevangenen, die allen met messen en revolvers gewapend waren, twee opzichters onder bedreiging met den dood vast. Dit feit verhinderde de onmiddellijk toegesnelde politietroepen van de wapenen gebruik te maken, zoodat alleen de brand weer handelend kon optreden. Een deel der opstandige gevangenen is reeds ontvlucht. DERTIEN SMOKKELSCHEPEN OPGEBRACHT Uit New London (Connecticut) wordt' ge meld: Er zijn 13 smokkelschepen opgebracht Aan boord van een Engelsche boot en een jacht, dat onlangs had deelgenomen aan de wedstrijden om den Amerikaanschen beleer werd een lading alcoholhoudende drank ter waarde van 150.000 dollar in beslag ge nomen. DE PROPAGANDA DER NAZI'S Uit Hannover wordt gemeld: De pers dienst van het opper*presidium deelt mede: De door de verordening van den heer rijks-president getroffen maatregel tot ver zekering van den Paaschvrede worden van nationnal-socialistische zijda overtreden, doordat de nationaal-sccialisten voor poli tieke propaganda in vergroote oplaag ge drukte kranten door hun aanhangers in de huizen laten verspreiden. De opper-president heeft den politie-auto- riteiten opgedragen de verspreiding dezer bladen te verhinderen. Er wordt daarom op gewezen, dat dergelijke propaganda tot den derden April niet alleen door de politie ver hinderd wordt, doch, dat zich ook de bij deze propaganda betrokken personen vol gens de noodverordening van 17 Maart '32 strafbaar maken. EEN SCHIP VOL VADERLANDSLOOZEN. Er bevinden zich aan boord van de Argen- tijnsche boot „Chaco", die op het oogenblik aan de kust bij Marseille voor anker ligt, ongeveer honderd personen, die zich niet in het bezit van een vaderland mogen verheugen. Het zijn meest lieden van Litausche, Tsje- chr-Slovaaksche, Russische en Poolsche af komst. die zich in het land hunner inwoning, n.l. Argentinië, aan verschillende vergrijpen hebben schuldig gemaakt en veroordeeld wor den tot deportatie. Maar ieder land sluit zijn grenzen voor deze ongewenschte vreemdelin gen en ook de Fransche politie geeft er nauw lettend acht op, dat geen mensch de „Chaco" verlaat en Franschen bodem onder zijn voeten krijgt. Indien de Argentijnsche regeering zich het lot dezer verschoppelingen niet weer aantrekt, lijkt de kans niet denkbeeldig, dat zy gedoemd zullen zijn dé rest van hun leven op het zilte nat te sly ten. I DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN Bij een bestijging van de Rocca Bella in Engadin, welke door 3 toeristen, ondanks herhaalde waarschuwingen, werd onder nomen, zijn twee hunner door een lawine bedolven. Een hunner wist zich uit de sneeuw te bevrijden, doch de andere kon slechts als lijk worden geborgen. De ver ongelukte is een zekere Arwan Höpfer uit Augsburg. GROOTE BRAND TE AGRAM Vier dooden, 29 gewonden Gisternacht is te Agram brand uitgebro ken op de tweede verdieping van een ge bouw van vier verdiepingen, waarin onder andere eelt filmverhuurinrichting gevestigd was. Talrijke filmrollen ontploften, 't Vuur breidde zdch zoo snel uit, dat de bewoners derhooger gelegen verdiepingen gedwongen waren uit de ramen te springen of met be hulp van inderhaast opgerichte ladders hun woningen te verlaten. Vier personen hebben bij dezen brand het leven verloren, terwijl 29 personen verwon dingen opliepen. De materieele schade moot verscheidene millioenen bedragen. ONTSLAG VAN NIET-LITAUSCHE ONDERWIJZERS Uit Memel wordt gemeld, dat de Groot- Litausche landspresident Simaitis 20 onder wijzers, die Duitsche of Memellandsche staatsburgers zijn, heeft ontslagen. Het doel daarvan is het onderwijs in overeenstemming te brengen met de in Litauen gevolgde methode en dit meer In Litauschen zin te doen geven. In den loop van Dinsdag is het te Bruex, Komotau en Goerkau tot felle botsingen ge komen tusschen de in grooten getale naar het Noord-West Boheemsclie stakingsgebied gezonden gendarmerie en de door commu nisten geleide, stakende mijnwerkers. Te Goerkau werd de politie met steenen bekogeld, waarbij vier agenten werden ge- Tegen den avond vielen ongeveer 1000 sta kers, teneinde de werkzaamheden van de Juliusmijn te doen stopzetten, een afdeeling politie aan, die den toegang tot de mijn al- zette. Ook hier werden verscheidene politie agenten door steenworpen gewond. De poli tie schoot ten slotte, waarbij, volgens de ar- beidei's, zeven gewonden vielen, terwijl twee personen door bajonetsteken werden geraakt Daar de menigte niet wijken wilde, werd militaire versterking gehaald. Twee colonnes van het infanterie regiment 4e uit Kometau rukten uit en stelden machinegeweren op, waarop de menigte onmiddellijk uiteen ging. Na eenigen tijd konden de militaire afdee- lingen weer vertrekken. Ook Woensdag is het in het stakingsgebied tot bloedige botsingen gekomen tusschen de gendarmerie en de stakers. Toen een vrij groote menigte optrok naar de schacht te Neder Suchau (bij Ostrau) ten einde de werk willigen te bewegen eveneens in staking te gaan, werd zij door een detachement agen ten bij de schacht opgewacht. Nadat met steenen was gegooid, gingen de stakers met stokken en latten bewapend tot den aanval op de politie over. Er werd uit de menigte ook geschoten. Een politiebeambte werd ern stig gewond. De politie beantwoordde het vuur met het gevolg dat vijf arbeiders min of meer ernstig werden gewond. Ook te Karwin is het tot botsingen geko men tusschen gendarmerie en de stakers. Er werden talrijke personen gearresteerd. In de middaguren was de kalmte weergekeerd. Gendarmeriepatrouilles doorkruisen het geheele industriegebied. De door de commu nisten voor verspreiding gereed gemaakte pamfletten, zijn in beslag genomen. De staat van beleg is afgekondigd voor het geheele mijngebied van Moravisch Ostrau en Karwin. Het is verboden alcoholische dran ken te schenken. Na negen uur des avonds mogen zich geen personen meer op straat bevinden. De sta kingsbeweging heeft ernstiger vormen aan genomen. Tri de «mijnstreek van Brux hebben de ar beiders zich bij de stakers aangesloten. Ook in het kolengebied van Kladnoe wordt ge staakt, waarbij het eveneens tot botsingen is gekomen tusschen gendarmerie en mijnwer- DE STRANDING VAN DE „PROVIDENCE" Critieke toestand. De toestand van het passagiersschip .•Pro vidence", dat eenige dagen geleden bij de Dardanellen op een rif is geloopen, wordt steeds kritieker. De passagiers en een deel van de lading zijn overgebracht aan boord van het Italiaansche stoomschip „Vienna" en het Bulgaarsche stoomschip „Bulgaria". Men vreest dat het schip zelf verloren is. De Turk- sche sleep' >ten konden tengevolge van de hooge zeeën .iet schip niet dicht genoeg nade ren om de sleeptrossen uit te werpen. De onderste ruimen staan geheel onder water en de bemanning maakt zich gereed om het zin kende schip te verlaten. De „Providence" is eigendom van de Messa- geries Maritimes en meet 16000 ton. Het schip was met ongeveer 300 passagiers aan boord op een plezierreis naar het naburig Posten. MOORD OP EEN HEKS. Gratie-verzoek van zestig ter dood veroordeelden afgewezen. In Kenya zyn 60 inboorlingen van de Va- kamba-stam ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een „medicijnvrouw", die zij voor een toovenares hielden. De rechtbank te Kampala in Britsch-Oost-Afrika heeft het gratieverzoek afgewezen De veroordeelden be weren, dat de vermoorde de vrouw van een der beklaagden ernstig ziek had gemaakt. Toen de foovenares op den eisch van een groep jeug dige leden van de stam er niet in slaagde de vrouw van de ziekte te bevryden, werd zij door hen met stokken doodgeslagen. EEN AANSLAG IN POL1TIE-OPDRACHT? De Bulgaarsche bladen publiceeren verkla ringen van een in Zuid-Slavië wonenden Bul gaar. Petroff geheeten, die aan de redacties der bladen te Sofia zou hebben medegedeeld, dat hij van politioneele zijde in Zuid-Slavië opdracht zoy hebben gekregen den Bulgaar- schen professor Gioscheff, den leider der West Bulgaarsche minderheden, te vermoorden. Petroff deelt verder mede. dat hij overeen komstig de verkregen aanwijzingen te Sofia eerst een bezoek heeft gebracht aan het Zuid- Slavische consulaat. Daar is hy naar den Zuid- Slavischen militairen attaché verwezen. Hy heeft in totaal 2000 lewa ontvangen en aan wijzingen gekregen voor den terugkeer naar Zuid-Slavië na het volbrengen van de daad. Ook is hem een revolver ter hand gesteld. Als belooning zou hem 200.000 dinar in uitzicht zijn gesteld. In officieele kringen heeft men omtrent de verklaringen van Petroff nog geen enkele mcdedeeling gedaan. CENTRUMLEIDERS TE ROME Verschillende partijleiders van het cen trum, o.a. prelaat Kaas en mgr. Schreiber hebben de Paaschdagen te Rome doorge bracht, waar zij met Vaticaansche kringen besprekingen hebben gehad. Drie dooden Uit Bagdad wordt gemeld: Volgens een radiobericht is een Fransch vliegtuig, dat den wekelijkschen dienst onderhoudt tusschen Damascus en Bagdad, toen 't blij lebaar zeer laag over de woestijn vloog, in een zandstorm geraakt. Het vlieg tuig viel te pletter on een zandheuvel, twee honderd mijlen van Bagdad. De drie inzittenden, namelijk de piloot, een mechaniciën en kolonel Dereynier, de Zwitsersche president van de Volkenbonds* commissie, belast met de vaststelling van de grenzen van Irak, werden gedood. Het ongeluk werd bekend door een in- landsch chauffeur, die de wrakstukken van het vliegtuig bemerkte en onmiddellijk de autoriteiten ervan in kennis stelde. Naar verluidt, zal een militair vliegtuig de lijken naar Bagdad overbrengen. Een voorwaarde van Canada De Valera staat voor een nieuwe moeilijk heid. Uit Canada is namelijk bericht ont vangen, dat, indien hij zijn voornemen om de jaarlijksche betalingen aan Engeland te staken, ten uitvoer brengt en aldus een breuk met de Britsche regeering veroor zaakt, aan hem of zijn vertegenwoordigers niet toegestaan zal worden deel te nemen aan de conferentie van Ottawa, wat, naar verluidt, De Valera ertoe gebracht zou lm' ben, zijn kahinet den toestand opnieuw e doen onderzoeken. JAPAN EN CHINA Naar de „Daily Telegraph" uit Tsjang- tsjoen verneemt, heeft de nieuwe regeering van Mandsjoerije de Chineezen en vreemde lingen, diie de volkenbondscommissie ver- gezellen, gewaarschuwd, dat zij van plan i, streng toe te zien, dat zij hun werk zaamheden strikt tot het werk der commis sie beperken. Ten einde de pogingen van minister Wel lington Koo en anderen om de commissie als een scherm te gebruiken met het doel, den nieuwen staat omver te wei-pen, te voorkomen, is de regeering besloten, ter stond iedereen, die daartoe een poging doet te verbannen. De betrokkene zal aan zijn consulaat worden uitgeleverd, teneinde ge- deporteei-d te worden. TREEDT JAPAN UIT DE VOLKENBOND? De Russische pers meldt uit Tokio, dat de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Yosjizawa, zich op 't standpunt van den minister van oorlog, Araki, plaatst in zake het uittreden van Japan uit den Vol kenbond, aangezien de Volkenbondspolitiek niet in overeenstemming is met de Japan sche belangen. Te Moskou wordt verwacht, dat Japan reeds in de eerstvolgende zitting van den Volkenbond niet meer vertegenwoordigd zal zijn: De schade te Sjanghai Dc autoriteiten van de internationale nederzetting te Sjanghai hebben bekend ge maakt, dat tot de schade, aangericht in de nederzetting, o.m. 262 vernielde woningen behooi-en. Er zijn in de nederzetting 314 granaten gevajlen. NIEUWE JAPANSCHE TROEPEN NAAR MANTSJOERIJE. De Japainische minister van ooi-log, Araki, heeft medegedeeld dat de politieke toestand in Mantsjoei-ije op het oogenblik zoo ge vaarlijk wordt, dat van het terugroepen van Japansche troepen geen sprake kan zijn. De Japansche regeering heeft beslo ten ook de achtste divisie «aar Mantsjoe- rije te zenden. DE JAPANSCHE BEGROOTING De regeering te Tokio heeft de voorloo- pige begrooting voor het aanstaande finan- cieele jaar bepaald op 3S4 millioen jen aan inkomsten en 1452 millioen jen aan uit gaven. DE BLIKSEM OP HET GOLFVELD. Op het golfveid te Maidenhead zijn een golfspeler en zijn „caddie" door den blik sem gedood tijdens een onweer, dat onver wachts losbarstte. Zijn tegenpartij werd ook getroffen en is gedeeltelijk verlamd naar het ziekenhuis gebracht. Uit Oost-lndie Zal nog wel even duren Aneta-Holland meldt: MtSl zal zich herinneiren, dat bij de be handeling van de Indische begrooting voor 1932 in de Tweede Kamer der Staten Gene raal van meerdere zijden vragen gesteld werden naar aanleiding van het hier te lande op 9 Maart j.l. ontvangen Aneta-tele- gram betreffende de in Indië voorgenomen geleidelijke vervanging van ongeveer 1300 Europeesohe onderwijzers aan de Hol- land&oh-Indische en Hol/landsch-Chineesobe scholen door leerkrachten van inlandechen en van Ghineeechen landaard. Onder mededeeling, dat ter zake reeds telegrafisch nadere inlichtingen aan Gouverneur-Generaal verzocht waren, stelde de minister van Koloniën in uitzicht, na ontvangst van die inlichtingen op de een of andere wijze bekend te zulllen maken, weülke heteekenis eigenilijik aan dat Aneta- beridbt zou zijn te hechten. Bij nader informatie is on6 gebleken, dal het ministerie van Koloniën, op grond van de inmiddels van den Landvoogd verkregen inlichtingen, de meening is toegedaan, dat er geen aanleiding bestaat om bedoeld An-eta bericht op te vatten als een aandui ding van een plotselinge koersverandering in de Indische Onderwijspolitiek. Zooals de Indische regeering reed6 meer dan eens, in en buiten den Volksraad heeft te kennen.gegeven, wordt er naar gestreefd, om ovengenoemde openbare onderwijsinstei lingen in de toekomst uitsluitend door In dische en Chineeeche leerkrachten te doen bezetten. De verwezenlijking van dit denk beeld is echter in overwegende mate afhan kelijk va.n de capaciteit der bestaande gele genheid tot opleiding van deze leerkrach ten, meer in het bijzonder van hen, die bestemd zijn om hun Europeesohe collega's aan de Holle ndech-Indisohe en Hollandsch- Chineesdhe scholen mettertijd geheel te vangen. Bedoelde capaciteit is thans van dien aard, dat op grond daarvan mag wor den verwacht, dat de voorgenomen verven- ging van Europeesohe en Chineesche leer krachten niet dan in een ver verschiet vol ledig haar beslag zal kunnen krijgen. Schoolnieuws. Prof- Dr. J. F- VAN BEMMELEN Heden herdacht Prof. Dr. J. F- van Bemme- len, oud-hoogleeraar in de Dierkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, den dag, waar op hy 50 jaar geleden aan de Leidsche Univer siteit promoveerde tot Doctor in de Wis- er Natuurkunde. Bij deze gelegenheid mocht de jubilaris tal van telegrafische en schriftelijke gelukwen- schen ontvangen, o.m. van den Senaat der Leid sche Universiteit, van het Groningsch Studen tencorps, van het College van Curatoren van de Universiteit te Leiden en van het perso neel van het Laboratorium te Groningen, als mede fraaie bloemstukken. EDUARD SIEVERS. t In den ouderdom van 82 jaar is te Leipzig overleden de bekende Germanist Prof. Eduard Sievers. Vele jaren is hij hoogleeraar geweest in de Duitsche taal en letterkunde te Leipzig. Van de belangrijke werken die van zijn hand het licht zagen, noemen wy „Grundzüge der Phonetik", „Angel stichsische Grammatik", „Metrische Studiën". O.m. heeft hy zich ver dienstelijk gemaakt door een behandeling van de grondslagen der oudste Germaansche poëzie Hij heteft hiervoor het Beowulf-epos zoo gron dig bewerkt, dat er feitelijk niets meer voor te doen overbleef. Algemeen zyn zyn ontdekkin gen op dit gebied als maatgevend aanvaard. Prof. Sievers was doctor in de philosophic, doctor in de theologie en doctor honoris causa in de medicijnen. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. De afdeeling NoordbrabantLimburg van de Ned. Bond van J.V. op G.G. kwam in de Geref. Kerk te Den Bosch bijeen. De talrijke aanwezigen zongen bij den aanvang Psalm 66 1 en 8, waarna de voor zitter, de heer Jac. G. vanOord, van Wer kendam, na Schriftlezing en gebed, een ope ningswoord sprak over: „Waakzaamheid". Spr. wees erop, dat in onze dagen een ge weldig stulc wereldgeschiedenis geschreven wordt. Alles wat de moderne mensch op bouwde stort ineen. Er is geen vastheid meer. De diepste oorzaak van dit alles is het loslaten van de vastigheden van Gods Woord, terwijl alleen in een terugkeer ge nezing voor alle geslagen wonden is te vin- Helaas is bij toenemende vijandschap te gen God en Zijn zaak in eigen kamp een treurige inzinking en slapheid waar te ne men. Men blijft zich Gereformeerd en Cal vinist noemen, maar verwerpt de kern der Geref. belijdenis, het buigen voor de autori teit van de Heilige Schrift. Verschillende uitspraken haalt Spr. aan ten bewijze dat bij velen het juiste onderscheidingsvermo gen gemist wordt en men zich verliest in al lerlei vaagheden en verwarringen, wat zijn ooi-zaak vindt omdat men niet dicht genoeg bij de Schrift leeft Anderzijds wordt gewe zen op de voortreffelijke leiding die uitgaat van de voormannen onzer Geref. beweging, die alle vraagstukken beziet bij het licht van Gods Woord. Met een oproep om voor al waakzaam te zijn en trouw te blijven aan het Geref. vaandel, opent hij de ver gadering. Ter vergadering was aanwezig de heer Zij Is tra, Bondsvoorzitter met zijn echt- genoote, die bijzonder hartelijk wordt wel kom geheeten door den voorzitter, terwijl hij tevens een woord van warme waardee- rin.g spreekt over den arbeid der zoo pas overleden voortrekkers, Mr. de Riemer en Bos. Na de behandeling der jaarverslagen spreekt de lieer Zijlstra hartelijke woorden tot de vergadering. Spr. wekt. op tot trouw en ijver in een zoo zware en moeilijke maar tevens ook mooie tijd als de onze is. In de middagvergadering sprak Ds. S i e tsm a, van Eindhoven, over het onder werp: ,Ue heteekenis van den arbeid der J.V. voor het persoonlijk geloofsleven". Spr bouwde zijn referaat op aan de hand van de volgende stellingen: 1. De J.V. behoort niet tot het terrein van de Kerk als instituut, maar is in het orga nisme der Chr. kerk het opleidingsinstituut voor het organisch en institutaire leven. 2. De verzorging van het geloofsleven in engeren zin der bondelingen behoort tot de taak van het instituut 3. daaruit vloeit voort, dat de J.V niet opzettelijk heeft te zorgen voor de ontplooi- ig van dit leven. 4. Wel is een levend persoonlijk geloofs leven voor de J.V. van zooveel belang, dat zonder dit een werkelijk vruchtbare J.V.- arbeid niet mogelijk is. 5. Omgekeerd is ook de J.V. van groote heteekenis voor het geloofsleven harer le door den arbeid in de aanraking met het Woord van God op velerlei wijze, al lereerst in de rechtstreeksohe bestudeering daarvan. b. door de bestudeering van de geschie- c. door persoonlijk samenleven en sa menwerken van de leden: samen bidden, samen zingen, elkaar onder de tucht hou den. 6. De jongeling bidde om persoonlijk ge loofsleven ook voor den bloei der J.V. 7. De J.V. boude de opbloei van het per soonlijk geloofsleven in het oog en lette op de indirecte bevordering daarvan. Met aandacht werd dit referaat aangehoord Na bespreking kreeg de heer J. Schou ten, Raadsman van den bond, gelegen heid tot het uitspreken van een opwekkend slotwoord, waarvan tot titel gekozen was „Gaan en Staan." Nadat gezongen was Ps. 797 ging Ds. de Wit van 's Hertogenbosch voor in dankge bed en sloot de voorzitter deze bijzonder goed geslaagde vergadering. Weerbericht. Het dunne pUltJe geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Akarayri 764.9. Laagste stand te Aberdeen 741.4. Stand vanmorgen half twaalf 750.6. WEERVERW ACHTING (Medeged. - x>r 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Meest matige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De dietpressie blijft stationnair op de Noordzee en vormt met een secundaire kern op de Noordzee en een in de Golf van Bis- caye een langgerekt strookvormig gebied van lagen druk. Aan de Westzijde stijgt de luchtdruk en beweegt zich in stroomen vaii koude polaire lucht naair het Zuiden. Aan de Oostzijde is het daarentegen nog zeer warm en worden in Midden-Duitschland temperaturen ver boven normaal gevonden. In onze omgeving werd het weer wat koe ler. Daar die as van het lage drukgebied zich langzaam naar het Oosten beweegt,is te voorzien, dat de koude strooming zich eveneens Oostelijk zal verleggen en de kustlanden zal bereiken. Het weer zal dan zijn buiig karakter behouden, met geleide lijk dialende 1 emiperaturen en langzaam rui» menden wind. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt gisteravond 8.40 aan alle posten: Attentiesein neer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.6 C. 1 APRIL Zonsopgang 5.36 u.; Zonsondergang 6.32 u. Maansopgang 4.35 u-; Ma^nsonderg. 1-25 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.02 u. tot 's morgens 5 04 u, WATERSTANDEN RIVIEREN -0,05 -0.31 Ems 1.15 1.13 Huningen 0.61 0.85 Coblena 1.49 1.39 Rheinweiier -1.78 -1.52 Trier 1.46 0.65 Kehl 2.10 2.01 Keulen 0.99 0.95 Maxau ."3.99 3.56 "Rührort -036 -0.37 Wledeshelm 1.75 1.89 Wesel -0.72 -0.74 Mannheim 2.71 2.14 Emmerik 0.54 0.55 Lohr 1.32 1.28 Dusseidorf 0.43 0.4-1. Mainz -0.30 -0.03 Maastricht 1.77 1.78 Btngen 1.39 1.18 Venlo 11.02 10.91 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 1 ApriL Delfzijl i i 8.07 20.30 Hellevoetel.12.19 Terschelling 5.18 17.46 Willemstad 0.49 13.22 Harlingen 5.55 18.30 Brouwersh. 11.31 Helder le 1.21—.— Zierikzee .11.57 Idem 2e 16.02 Wemeldlnge 12.19 IJ maiden 0.08 12.40 Vllsslngen 1033 23.19 H.v Holland 11.50—.— Terneu'zen 11.25 23.53 Schevenlng. 0.00 Hanaweert 11.51 Rotterdam 1.09 13.53 I GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Hoogleeraarsbenoeming. De Ge meenteraad van Amsterdam heeft tot gewoon hoogleeraar in de Anthropologic en de Prae- historie benoemd Dr- P. Kleiweg de Zwaan, thans buitengewoon hoogleeraar. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. A msterdam (Groen van Prinstererschool Zaaiersweg 15, hoofd H. F. du Pon), mej. J. M. van Nie, aldaar. Als kw. met akte. Kralingsche Veer, gem. Rotterdam (hoofd A. de Oude), P. van den Oever te Schoonhoven en W. Lafëber te Middelburg. Aalsmeer (School Dorp, hoofd G. Kom- mers), M. de Carpentier, thans tijdelijk aan die School werkzaam. Elburg (Chr. Nat. School. Bas Backer laan, hoofd M. Melissen), R. Weerman te Paesens-Moddergat. Aang. Totaal 73 soil. Glimmen, Gr. (te openen School), mej. E. Rozendal te Haren. Als vakonderwijzeres. NIEUWE CHR- SCHOLEN Te Aalsmeer hoopt men Dinsdag 5 April a.s. de nieuwgebouwde Chr. School aan de Ophelia-laan in Plan-Zuid officieel te openen. Te Dieren wordt Vrijdag l April a.s. een 2de Chr. School geopend, waarvan de heer A. C. Smit, uit Akkrum, als hoofd optreden zal Te Den Oever (Wieringen) zal Woensdag 6 April a s-, des middags te 2 uur, in het Recreatiegebouw aan den Gasthuisweg voor Zuiderzeewerkers de nieuwe Chr. Nat- School worden geopend. Te Ootmarsum zal a.s. Vrijdag een School met den Bijbel geopend worden. GEREF. LEERAREN IN DE PAEDAGOGIEK De Vereen, van Geref. leeraren in de paeda- gogiek, onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. Waterink, heeft gisteren te Utrecht haar jaar vergadering gehouden. Op deze vergadering sprak de heer L. v. d. Zweep over „De didac tiek der Deutsche Versuchschulen", terwijl de heer J. Wouda refereerde over „Wezen en wer king van het geweten". Eerste samenkomst te Utrecht Van dit congres kunnen we, met verwijzing naar ons verslag van gisteren, nog vermelden, dat op elk der referaten een geanimeerde be spreking volgde. Ten slotte werd na langdurige bespreking overeengekomen, dat geen aparte onderwijzers organisatie zal worden gesticht, maar dat het c-.ngres te zijner tyd zal worden herhaald. Tevens werd de groote wenschelykheid uit gesproken van het uitgeven van een eigen orgaan door de Vereeniging voor Christelijk Gereformeerd Schoolonderwijs. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG, 29 Mat Eljk, P. Sprank, A. Walters EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG, 29 Maart. Gesl. voor diploma Agema, WinBuni; D. J. Veenst Gemengd Nieuws» EEN IN 1926 GEPLEEGDE MOORD OPGEHELDERD? EEN VERDACHTE HIER AANGEHOUDEN. Men meldt ons uit Rotterdam: Op 7 Maart 1926 is de marktkramer H. Simon in een huis aan de Antoon Dansaert- straat te Brussel, vermoord gevonden met vyf messteken in de hartstreek- Men ver onderstelde aanvankelijk, dat wraak de drijf veer van den dader was geweest; doch toen de verdwijning van een brieventasch met 15.000 franc werd vastgesteld, gingen de ver moedens in een andere richting. Men kreeg echter geen licht in de zaak. Doch thans, zoo schrijft 't Laatste Nieuws heeft een man, die van den moord beweert af te weten, gesproken. De man, de 25-jarige V-, uit Brussel, ver klaarde aan de politie, dat hij met den 32- jarigen J. V., uit St. Gillis, uit was geweest en dat deze hem toen bekend had, dat hij een slag ging slaaji om geld te krijgen. Toen V den volgenden dag in de bladen over den ge- pleegden moord las. wist hij genoeg. Hij ont moette daarna J. V., en ontving geld van hem V- zal geconfronteerd worden met den ver dachte, die de Kotterdamsche politie hier ter stede heeft aangehouden. De verdachte ontkent iets met moord uit staande te hebben. Het blad herinnert er aan, dat, kort na de misdaad V. eveneens J. V- heeft beschuldigd dat deze toen ook is aangehouden, doch in vrijheid werd gelaten, nadat hy een alibi had gevonden en V. zyn beschuldigingen had in getrokken. INBRAAK IN EEN KERK Te Kamerik is in de R.K. kerk ingebroken* Een groote buit heeft men niet gehad. EEN „AARDIGHEIDJE" Te Zevenhoven hadden een jaar jongelui met hun fietsen de „aardigheid" aan den Kruisweg midden op de spoorbaan te gaan staan toen oen trein uit de richting Alphen a. d. Ryn na- dérde- De trein werd tot stilstand gebracht- Van een en ander is proces-verbaal c

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2