Iliruiur geiinscbe CTmrnnt Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. (Beschlkkingskosten 0.15.) Per week Bij dagelljk8che zending Allea bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 3621 DONDERDAG 31 MAART 1932 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17W 0J2V m van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. .Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 12e Jaargang Dit nummei bestaat uit DRIE bladen V H. POLLEMA f In goeden ouderdom is gisteren te Heem stede overleden de heer H. Pollema, laatste lijk burgemeester van de Friesche gemeente Lerasterland, voor dien lid van vele en on derschei de"n publieke college's. De heer Pollema was een man van singu liere gaven en bovendien in Friesland een bizonder man in velerlei opzicht. De anti-rev. partij wordt in Friesland zoo goed als geheel gevormd door leden der Ge- reform. Kerk, in tegenstelling met andere provincies, waar in onderscheiden plaatsen de leden van andere kerken, vooral van de Ned. Hervormde Kerk in de meerderheid zijn. Maar Pollema was in Friesland een uitzondering- hij was en bleef lid der Ned. Herv. Kerk èn trouw anti-revolutionair. Dat was hij reeds, toen hij nog bij 't on- 'derwijs werkzaam was. Eerst als onderwij zer, daarna als hoofd. Met Ds. van Griethui zen schreef hij het anti-rev. weekblad „Het Vaandel" en in 1893 volgde hij dezen als ^hoofdredacteur" op. In datzelfde jaar werd hij lid van do Prov. Staten en al spoedig verbaasde hij Jvriend en tegenstander door zijn enorme en ongelooflijke kennis van „waterschapsbc- langen en slikgelden". Dat had men niet yar zoo'n „schoolmeester" gedacht. Jaren lang heeft hij dan ook gegolden als <3e grootste kenner van Frieslands polder schappen. Geen wonder dat hij in 1901, toen de Staten van Friesland, waar sedert jaren tusschen Jinks en rechts labiel evenwicht was. definitief naar rechts omgingen, tot lid van Ged. Staten werd benoemd. Doch deze technische vraagstukken, waar mee hij nu ten nauwste en veel in aanraking kwam en welke hij tot een gelukkige oplos sing bracht, deden hem de meer geestelijke en ideeële belangen niet verwaarloozen. Integendeel, bij de opstapeling van func ties ontplooide Pollema steeds grooter werk kracht en op élk gebied liet hij zich gelden. Niet alleen in de provincie, ook daar buiten. We herinneren slechts aan zijn beteekenis yoor het onderwijs; aan zijn lidmaatschap der Tweede Kamer voor Gorkum: aan zijn wetenschappelijk werk en tenslotte aan zijn burgemeesterschap van Lemsterland. Deze functie aanvaardde hij op 68-jarige leeftijd om,rust te krijgen. En hij vervulde dit ambt nog twaalf jaar. Toen hij 't vorig jaar op 8 November tachtig jaar werd, nam hij ontslag en zou hij voorgoed rust nemen te Heemstede. Doch, zooals het vaak gaat, ging het ook nu. Na enkele maanden ging hij de rust in, welke er overblijft voor het volk van God. Wij gedenken dankbaar wat hij in de Naam en de kracht des Heeren voor zijn provincie, want hij was een echte „Stèn- fries". maar toch ook voor heel ons land en Jyolk heeft getaan. Weer is ons een van de oude garde ont vallen; een man met singuliere gaven, die Veel van de grootheid des levens heeft ge kend, maar het kindschap Gods als het hoogste beleed en waardeerde. Nu rust hij waarlijk van zijn arbeid. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN LEGER EN VLOOT Bij Kon. beel. is aan de ree. Ie luits. L. C. Kalff, B. H. Zöltner, M. Beeling en H. B. Baaij, eervol ontslag verleend; zijn benoemd tot res. 2e luit. L. Peute, G. H. L Schouten, A, H. J. L. van der Burg; W. A. Hoevenaare en H. A. van Walen; tot ree. Ie luit. ie heeren A. A. Hogeweg en mr. W. baron van Heeckeren van Keil; 2o. tot res. 2e luit. voor speciale dieneten, de dienstplichtig-wacht meester D. de Vries en de heeren B. E Ruijs, T. Plate en J. C. Balhuizen; bij het vrijw. landstormkorps luchtwachtdienst, de sergeant J. A. Hazewimkel; II. bij het wapen der artillerie, tot res. 2e luit de kornetten P. W. A. I mm ink en J. Maaskant; bij het 6e reg. veldart. de kornetten C. H. P. Polak en W. Lagers; III. bij het wapen der genie, tot res. 2e luit bij het korps pontonniens en torpedieten, de vaandrig J, Poel, van dat VREEMD EERETEEKEN Bij Kon. best is aan ir. J. F. R. van de Wall. te "s-Gravenhage, eereta an wezen d- rngenieur der Zuiderzeewerken, verlof ver leend tot bet aannemen van het Ordeteeken van officier in de Kroonorde van België. Bij Kon. beel. zijn benoemd bij het Insti tuut voor Brandstoffeneconomie: a. tot in genieur de heer S. de Waard; b. tot tech. ambt le kl. de heer H. A. Lieuwes; c. tot techn. ambt de heeren A. v. d. Harst en F. W. v. Nunen, allen thans in tijdelijken dienst werkzaam. NOTARIAAT Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Zutphen, ter stand plaats Apeldoorn, J. G. A. Kuhlmann, can- didaat-notaris te 's-Gravenhage. BURGEMEESTERS Bij Kon. besl. is benoemd tot burgemees ter der gemeente Kruiningen B. C de Mul; tot burgemeester dar gemeente Baexem P M. J. S. Cremers; is aan D. Laan, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Schellinkhout en aan E. G. Braak, als burgemeester der ge meente Scheemda; zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Willemstad H. van der Veen; Ermelo C. W. F. baron Mackay; Callants- oog mr. D. Breebaart; Obdam N. Dekker; St. Annaland C. M. P. W. Hanssens; Eiker zee en E Heme et A. J. de Bruyn; Goor W. van der Sluis; Coevorden A. Gautier; Beesel W. H. A. Meuter; Klimmen jhr. H. E. M. van Nispen tot Pannerden; Nederweert J. L. M. van Uden; Berkenwoude M. Gautier. BOSGHWACHTERS Bij Kon. besl. is bevorderd tot boechwach- ter le kl. ter standplaats Gees (gem. Oo6- terheseelen) de bosohwachter A. L. van Dix- hoorn. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN GEVOLGEN DER NEDERLANDSCHE PROTEST-ACTIE. Naar aanleiding van het gerucht inzake de schorsing der Nederlandsoh-Belgische on derhandelingen, meldt het „Dgbl. van N. Brabant"; „Juist is, dat de besprekingen tusschen de Nederlandsohe en de Belgische ondei- handelaars gesohorst zijn. en dat die be sprekingen tijdelijk gestrand zijn op het nieuwe plan voor een gesloten kanaal van Antwerpen tot in het Hollandsch Diep. Onjuist, of althans geschikt om een on- juisten indruk te wekken, is de mededeeling dat de besprekingen van verleden week ge houden werden „om tot een definitief ac- coord te geraken". De waarheid is, dat zoowel de Belgische als de Nederlandsche onderhandelaars zeer onder den indruk zijn gekomen van de actie in Noordbrabant en overig Nederland voor het plan-van Konijnenburg en tegen het plan-Beelaerts, en dat zij er van afgezien hebben de voorloupig getroffen overeenkom sten, waartoe het nieuwe „Moerdijk"-kanaal behoorde, definitief tot een ontwerp-verdrag te maken. Het nieuwe ontwerp-verdrag zal dan ook, naar alle waarschijnlijkheid, niet meer vóór dezen zomer in onze Staten-Generaal kun nen komen. En minister Beelaerts van Blokland zal dan ook niet langer meer aan de voorloopig getroffen overeenkomsten gebonden zijn, om dat die overeenkomsten, zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld, voor beide par tijen slechts bindend waren, op voorwaarde, dat zij - nog dezen zomer als een ontwerp verdrag zouden worden ingediend". HET PSEUDO-MOERDIJKKANAAL De Kamer v. Koophandel voor de Beneden Maas te Vlaardingen heeft in haar gistei gehouden vergadering besloten de volgende motie te zenden aan den Ministerraad De Kamer enz. met bezorgdheid kennis genomen hebben de van de verschillende in de pers gepubli ceerde mededeelingen omtrent plannen in zake een Moerdijk- of daarmede gelijk te stellen kanaal, overwegende, dat iedere aftapping van verkeer naar buitenlandsche havens een direct nadeel beteekent voor het geheele economische leven van Nederland, overwegende, dat de Maashavens in he* bijzonder schade zullen ondervinden van eiken maatregel, welke Antwerpen dichter bij het natuurlijke achterland van Neder land brengt, besluit. Uwe Excellenties met nadruk te verzoeken, bij de onderhandelingen met Bel gië niet te treden in de verlangens van hen, die de Antwerpsche dokken in geslo ten verbinding met het Hollandsch Diep wallen brengen. EEN NIEUWE SCHELDE- VEERDIENST Naar het Dgbl. van Nd. Brabant ver neemt, bestaan er plannen om op Belgisch gebied een geregelden veerdienst over de Schelde te onderhouden van Doed naar Lillo, met de oude booten, die thans varen van St. Anneke op Antwerpen. Sedert eenigen tijd wordt nabij Doel reeds een dienst onderhouden met motorbooten, waarvan ook meer en meer gebruik wordt gemaakt door reizigers, die van Zeeuwsch- Vlaanderen naar Brabant reizen. Het ver voer van auto's over de Schelde is aldaar nog niet mogelijk, hetgeen wel mogelijk wordt bij het inleggen van de veerbooten, die thans nog dienst doen op St. Anneke. BEZOEK FRANSCHE POLITIE- PREFECTEN Naar wij vernemen, vertoeft hier te lande de prefect der Parijsche politie, de heer Chiappe, vergezeld van den politie-prefect van de Seine. De beide poldtie-autoriteiten verblijven in Amsterdam in het Carlton-hotel. Gisteren hebben zij een bezoek gebracht aan 's-Gra venhage en hun opwachting gemaakt bij den burgemeester van den Haag en bij den hoofdcommissaris. Het betreft hier een con tra-bezoek van de Fransche autoriteiten, :n verband met de bezoeken die de Nederland sche autoriteiten hij den heer Obiappe eenigen tijd geleden hebben afgelegd. JUBILEUM OP ..DENNENOORD" Vrijdag S April a.s. hoopt de heer S. van Eerden, administrateur van de Stichting „Dennenoord" te Zuidlaren, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren bij ge noemde Stichting in dienst trad. Ongetwij feld zal het den jubilaris, die algemeen ge zien is, dien dag niet aan belangstelling ontbreken. H. POLLEMA In goeden ouderdom te Heemstede ontslapen Gistermiddag is te Heemstede, waar hij zich sedert eenige maanden gevestigd had, in den ouderdom van ruim 80 jaar overleden de heer H. P o 11 e m a, tot voor korten tijd bur gemeester van Lemsterland. Hendrik Pollema was 8 Nov. 1851 te Mak- kum geboren; in 1870 werd hij onderwijzer te Berlikum, in 1876 hoofd der Chr. school te Witmarsum, in 1883 te Nijland bij Sneek. In 1893 gekozen tot lid van de Prov. Staten, werd hij in 1901 lid van Ged. Staten tot 1918. Hij was schoolopziener in het arrondisse ment Weidum; voorzitter van de Christelijke Kweekscholen te Leeuwarden en Sneek, en trad in 1930 af als Curator van de Veeartse- nijkundige hoogeschool te Utrecht. Tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft de heer Pollema deel uitge maakt van de Staatscommissie tot regeling van de gemeentefinanciën, terwijl hij voor zitter was van den Delfstrahuizer Veenpol- der; lid van het visscherijcollege, hetwelk den Minister adviseert omtrent de maatrege len te nemen in het belang der visscherij. Bovendien was hij lid van het Friesche Genootschap voor Geschiedenis en Oudheid kunde en van het Kon. Aardrijkskundig Ge nootschap. Het district Gorkum vertegenwoordigde hij van 1908 tot 1913 in de Tweede aKmer. Toen hij in 1918 als lid van Ged. Staten aftrad, werd hij burgemeester van Lemster land. Voorts was de heer Pollema lid van den „Zuiderzeeraad", van de Commissie tot uit voering van de plannen der droogmaking van de Zuiderzee en hun gevolgen voor de visscherijbevolking. Hij was ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Uit deze korte opsomming blijkt voldoen de, dat de heer Pollema na een welbesteed leven in dienst der Christelijke actie de eeuwige rust is ingegaan. CHR. HIST. UNIE JAARVERGADERING TE ARNHEM Heden had te Arnhem de jaarvergadering plaat6 van de Chr. Hi6t Uniie, onder v»r- zitterechap van Dr. j. Schokking, die de openingerede hield. Verder werd nog het land door Prof. Dr. J. R. Slotemaker cjf Bruine. Morgen hopen we op deze vergade ring terug te komen. UIT DE REV. SOC. PARTIJ SCHORSING ONGELDIG, HAAR TOCH ER UIT. Dezer dagen heeft het partijbestuur der Rev. Soc. Partij vergaderd en o. m. het in de Rotterdamsche afdeeling gerezen con flict behandeld. Het lid G. van Burink lichtte zijnerzijds de zaak toe, waarna d« ontstane achterstand van administratieven aard werd geregeld op een wijze, waarmee het partijbestuur zich geheel kon vereeni gen. Het partijbestuur stelde vast, dat de door de Rotterdamsche afd. genocnen schor singsbeslissing als ongeldig moest worden schouwd. Ten slotte deelde de heer Van Burink mede, dat hij ernstig voornemens is zich geheel uit het politieke leven terug te trekken. ONAFH. SOC. PARTIJ EN BLIJFT RAADSLID In verschillende plaatsen blijven de leden der nieuwe partij, die als sociaal-democna- tcn lid van een gemeenteraad zijn, hun zetel bezetten. Zoo zal de heer K. R. van Staal te Gouda ook niet bedanken. In verband met een en ander meldt de roode pers, dat de organisatoren van de Onafhankelijke Socialistische Partij hebben besloten, den raadsleden die de inzichten van de nieuwe partij zijn toegedaan, te ver zoeken, hun zetels te blijven bezetten. Zoo zal Van Praag, die als lid van de S.D.A.P- heeft bedankt, niet als Larensch raadslid: bedanken. Boeljon, die juist benoemd is als opvolger van Rueter in den Blaricumschen raad, zal, hoewel hij als lid van de S.D.A.P. heeft bedankt, dezen zetel toch innemen. Zij eenige opvolger op de lijst, Van Ruyven, heeft bedankt als lid van de partij. Dat kan een aardige verwarring worden. Gemengd Nieuws NOODLANDING Men meldt ons uit Groot-Ammers: Woensdagnamiddag heeft een militair vlieg tuig, bestuurd door luitenant W. van Gemeren, komende van Soesterberg naar Haamstede, onder deze gemeente een noodlanding moeten maken wegens een defect aan de cariabateur Mede inzittende was kapitein J. van der San- den. De landing verliep zeer vlot. Beiden ble ven ongedeerd en het vliegtuig werd niet be schadigd. Onmiddellijk werd om hulp uit Soes terberg getelefoneerd, waarna binnen zeer korten tijd een sergeant-monteur per vlieg tuig arriveerde- Nadat de noodige herstellin gen waren verricht, vertrokken beide vliegtui gen in de richting Soesterberg. OUDE VROUW DOOD GEVONDEN Daar bewoners van een perceel in de Tuin straat te Amsterdam geruimen tyd geen ge rucht geboord hadden in een tot dit perceel behoorende woning, waar een 79-jarige v huisde, waarschuwden zij een smid, die op hun verzoek de deur opensloot Toen hij in de wo ning een onderzoek instelde, vond hjj de vrouw dood in haar bed liggen. De politie, die dit ge val thans onderzoekt, meent dat aan kwade trouw niet behoeft te worden gedacht. OVERREDEN EN GEDOOD De jeugdige G de M. -e f ngeren "e te Bern mei door de Betnwseha «loomtram rd over- Wat er reden, is aan de gevolgen overleden- KERK DOOR HET VUUR VERWOEST De Zuid-Beijerlandsche Brandweer stond voor een hopelooze taak DRIE HUIZEN GINGEN MEDE IN VLAMMEN OP, Het uit 1679 dateerende kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Zuid-Beijer- land, is vanmiddag in een uur lijds totaal door het vuur verwoest. Te -m- streeks een uur werd het vuur ontdekt in een torentje, dat aan de Westzijde boven het kerkdak uitsteekt en, aange wakkerd door den feilen Zuid-Westen wind grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat er geen houden aan was en het geheele gebouw in een oogwenk tijds in lichter laaien stond. De plaatse lijke brandweer, geassisteerd door de motorspuit van Nieuw Beijerland .stond machteloos tegen het geweld van het vuur. Door de' groote hitte geraakte ook een arbeidershuisje, dat tegenover de kerk stond in brand en twee daaraan grenzende huizen waren toen evenmin te behouden. Eerst te 4 uur was men het vuur volkomen meester. Het kerkje De verbrande kerk was geen wijdsch ge bouw, dat reeds van verre de aandacht trok, maar meer een eenvoudige kapel, die aan het eind der 17de eeuw als een zwaluw nest tegen den dijk werd opgetrokken in het midden van de buurtschap de Hitzert Vóórdien was het Vuile gat nog niet als thans voor een groot deel ingepolderd en eerst na" het ontstaan van de Hitzertsche Polder kwam hier een kleine gemeente tot openbaring, die van de Ambachtsheerlijk heid een stuk gronds tegen den dijk in erf pacht kreeg. Het kerkje werd als zoovele andere het centrum van het dorpsleven van de Hitzert. de latere gemeente Zuid-Beijer- land. Aanvankelijk was het niet meer dan een rechthoekig gebouw met ongeveer 300 zitplaatsen. Aan de Westgevel vonden we nog, zwartgeblakerd door de vlammen een arduinsteen, met het opschrift: Deesen toorn geheght aan de kerke in den jaare 1696 volgens resolutie van de Regeerende Regenten en den Kerkmees ter P. Dom. De buurtschap schijnt dus reeds spoedig de behoefte te hebben gevoeld óm dê uiter lijke kenteekenen van haar bestaan in het rond te doen kennen door een zij het eenvoudige torenspits. Deze schijnt aanvankelijk van hout te .zijn geweest, want bij nog onlangs uitge voerd restauratiewerk vond men de ken teekenen. dat de houten piek in 1777 was vervangen door een steenen toren, gedeel telijk met lei bedekt, waarin ook een klok met uurwerk was aangebracht ïn het laatst der vorige eeuw breidde de kerkelijke gemeente zich dermate uit, dat men steeds plaatsen te kort kwam en in 189S werd onder Ds. Jonkers de kerk aan de achterzijde met een zijbeuk vergroot, zoodat zij een kruisvorm kreeg. Nog later was verdere uitbreiding noodig en werd 'n galerij bijgebouwd. In totaal had de kerk nu ongeveer 550 zitplaatsen. Was het orgel niet van bijzon dere kwaliteiten, de preekstoel was een mooi oud-eiken stuk, hoewel natuurlijk naar den eisoh van de 19de-eeuwsche wansmaak onder een verflaag weggewerkt. Er waren juist plannen om het interieur van het. gebouw wat op te knappen en dan tevens den kansel weer in zijn oorspronke- lijken staat terug te brengen, maar dit be hoort nu heJaas tot de nooit meer te ver vullen wenschen. Voer het laatst luidde de klok. Gistermiddag precies 12 uur heeft de klokkenluider voor het laatst zijn taak verricht. Ruim een uur later, te kwart over een, werd de pastor loei, Ds. Griethuizen, die juist aan den maaltijd zat, gewaar schuwd. dat de kerk in brand stond. Inder daad waren bij den toren de vlammen al te zien en aangezien de kerk midden in het dorp stond, was direct heel de gemeente op de been. De plaatselijke brandweer rukte onder leading van opperbrandmeester Boer oogen blikkelijk uit, de spuit stond gesteld schuin tegenover de kerk, zoodat men er al niet vlugger bij kon zijn, dan men er was en direct werd een slang uitgelegd van d< M. verder staande brandkraan op de water leiding naar de brandende kerk, spoedig gevolgd door een tweede slang. De hand brandspuit zelf werd geposteerd bij een be- nedendijks gelegen sloot en pootige dorpe lingen stonden al spoedig aan den zwengel om te pompen wat er te pompen was. Intusschen bleek al dadelijk dat men voor een hopelooze taak stond. Burgemeester Zonneveld vroeg dan ook direct telefonisch de assistentie van de mo torspuit uit Nieuw-Beijerland, die over veel grootere capaciteit beschikL Deze was reeds een kwartier na het uitbreken van den brand ter plaatse, wat wel een bijzondere prestatie mag worden genoemd. De burgemeester van Nieuw-Beijerland, de heer L. Bolman. kwam ook over om zoo mogelijk nog van dienst te zijn. Hoe vlug de brandweer ook was, zij kon niet verhin deren, dat het kerkgebouw spoedig van ach ter naar voor één vlammenzee werd. Ook de consistoriekamer, die aan de kerk is aangebouwd, stond al in brand toen Ds». Griethuizen er binnendrong om nog enkele archiefstukken in veiligheid te brengen. Tot geruststelling van zijn bezorgde ge meenteleden kwam hij weer ongedeerd te rug mèt de jongste kerkelijke registers. De brand slaat over. De felle Zuid-Wester loeide door de reeffs lang versplinterde kerkramen en deed de vlammen als in een goed gestookte oven aanwakkeren. De hitte werd onverdraag lijk en men kon het op den 6 M. breeden J dijk voor het kerkgebouw niet uithouden. Van ter zijde moest de brandweer het vuur bestrijden en dapper klom zij op de daken van belendende huizen en op de pastorie om te doen wat mogelijk was. Met zes stralen werd het vuur bestreden, maar aan de voorzijde hadden de vlammen vrij spel en breede vuurtongen schoten naar buiten. Plotseling werd ontdekt, dat het recht tegenover de kerk gelegen huisje van H. Pol's in brand stond. Deze drijft een ma- nufacturenhandeltje en had een zieke moe der en een zieke zuster in huis. Beide zie ken liepen groot gevaar en konden niet dan met moeite worden gered. Zij zijn bij ere familie W. Troost ondergebracht en na tuurlijk geschokt door deze overhaaste vlucht Hun huisje stond spoedig van onder tot boven in brand en geen stukje huisraad kon worden gered. In de manufacturen vond het vuur gretig voedsel en spoedig bleek, dat ook de arbeiderswoning van J. Goedegeburen in brand stond, terwijl kon daarna de arbeiderswoning van J. v. d. Bie eveneens door de vlammen werd aangevre ten. De brandweer stond wel voor een bij zonder moeilijke taak: de kerk was niet te behouden, de huizen van Pors en Goede geburen kon men aan de voorzijde niet be reiken en alleen de woning van v. d. Bie was van terzijde uit door het water te be strijken, terwijl men ook alles kon doen om de pastorie veilig te stellen, die aangebouwd was aan de reedB brandende consistorie. Mede onder leiding van den predikant, die met zijn commando's orde wist te bren gen onder de vaak verbouwereerde burgers, die te hulp gësohoten waren, mocht het gelukken diens woning veilig te stellen- Het huis van v. d. Bie ging echter even als de twee anderen grootendeels in de vlammen op. Waar valt de toren? Niet alleen wegens de groote hitte en de overslaande vlammen kon men aan de voorzijde van het kerkgebouw weinig uit richten, maar ook het gevaar van den toreu maande tot groote voorzichtigheid. Het was te voorzien, dat dit gevaarte spoedig naar beneden zou komen en men rekende, dat de spits, die 32 RL boven den grond uitstak, met den wind mee over zou komen en op den dijk zou vallen. Tegen alle verwachting in stortte echter het gevaarte te kwart over twee met don derend geraas schuins naar achter op hei kerkerf, zonde-r schade of letsel te verooi zaken. Het gekraak van vallende halken en instortende muren maakte duidelijk, dai in het kerkgebouw de brand nu haar hoog tepunt had bereikt Van alle zijden dr.ng de brandweer nu op en langzaam maar ze ker won men terrein. Tegen 3 uur kon men zeggen liet vuur meester te zijn, maar een uur later was men nog druk in de weer met de nablussohing. De schade. Van het vriendelijk© kerkgebouw waren toen alleen de vier kale muren nog overge bleven en zelfs deze waren nog sterk ge scheurd en zullen wel omgetrokken moeten worden. Alleen een mooie lei-perenboom die aan de zuidzijde langs de kerkmuur groeiae kwam geheel ongedeerd uit den strijd te voorschijn en belooft prachtig te zullen bloeien. Of er nog vruchten van geplukt zullen warden? Het kerkgebouw en de toren waren bij twee verschillende maatschappijen verze kerd. De schade werd door den president kerkvoogd, den heer A. Visser, geschat op rond een ton. De verbrande arbeidershuis jes waren ook verzekerd, doch de inboedei niet Vooral de familie Pors, die toch reeas veel onder de tegenheden des levens ge bukt gaat, is zwaar getroffen en men vraagt Voornaamste Nieuws- (blz. 1) Overleden is de heer H. Pollema, oud-lid der Tweede Kamer. De leidekkerspatroon Marang, is wegens de moord op de Majellatoren, opnieuw tot levenslang veroordeeld. (blz. 2) Tardieu's reis naar Londen, Onlusten in Bohemen. Aardbeving te Johannesburg. (blz. 3) Congres van de Samenwerkende Chr. So ciale Organisaties te Utrecht Overeenstemming tusschen de werkgevers in de textielindustrie en Unitas en St Lam bert us. (blz. 5) In de Eerste Kamer zijn de onderhande lingen met België ter sprake gekomen. (blz. 9) Vergadering van de Vereen, van predikan ten van de Geref. Kerken. Jaarvergadering van de Bond van Geref. J e ugdorganisatie. Het bijblad LAND EN TUINBOUW bevat Doelmatig bemesten (Weiland). Arbeidsbemiddeling in den landbouw. Bestrijding van de bloedluis. Onze varkensstapeL De veilingen in Zeeland. Organisatie bij de bestrijding van dea runderhorzel. Praatuurtje. zich af hoe de invalide man met zijn zieke moeder en zuster geholpen moeten worden. De diaconiegelden en het oude archief van de stichting der kerk af waren gebor gen in een Lips brandkast Na den brand bleek, dat alles intact was en daaraan geen schade is toegebracht Uiteraard staat men voor de moeilijkheid, waar de gemeente thans moet vergaderen. Door de Gereh Kerk is bereids haar kerkgebouw als nood hulp aan de Ned. Herv. Gemeente aange boden. In elk geval zal spoedig een nieuw kerkgebouw moeten verrijzen. HET DRAMA OP DE MAJELLATOREN WEER LEVENSLANG Het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden de leidekkerspatroon Marang, bekend uit het drama op de Majellatoren te Amsterdam, opnieuw veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, wegens moord op zijn compagnon Arkenbout. EEN OUD HOTEL IN DE ASCH GELEGD DE EIGENAAR DOOR ROOK BEDWELMD Men meldt ons uit Diever: Hedenmorgen omstreeks half een is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak brand ontstaan in het bekende dorpshotel te Die* verbrug. gelegen aan den kruisweg van den Rijksweg AssenMeppel en den straatweg Diever—Dwingeloo. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, kwam de eigenaar van het hotel, de heer Blok, juist thuis. Hij snelde het brandende gebouw in en slaagde er in zijn vrouw en drie kinderen te redden. Bij zijn verdere pogingen om nog enkele voorwerpen in veiligheid te brengen, werd de heer Blok door den rook bedwelmd en raakte hij bewusteloos. Men wist hem echter spoedig uit het huis te halen, waar na hij weer bij kennis kwam. Gasten bevonden zich niet in het hotel. De brandweer uit Diever en Dwingeloo was spoedig ter plaatse, doch kon weinig tegen de vuurzee uitrichten. Het gebouw, dat uit de 18e eeuw dateert, en in den ouden tijd als posthuis werd ge bouwd, is tot den grond toe afgebrand. In het hotel was tevens gevestigd het plaatselijke kantoor van de Nederlandsche. Tramweg Mij., dat door het vuur geheel is verwoest Ook eenig geld ging verloren. Het blusschingswerk was om 5 uur van morgen afgeloopen. De schade bedraagt ongeveer f 8000 en wordt door verzekering gedekt ERNSTIG AUTO-UNGELUK Op den Lekdjjk in Gelkenes onder Groot- Ammers had een ernstig auto-ongeluk plaats. De heer Van der Vlist, uit Gouda, had de kaas markt te Groot-Ammers bezocht en begaf zich per auto huiswaarts. Bij het passeeren van een bakkerswagen stak plotseling een kind den djjk over Een aanrijding was onvermijdelijk. Het kind, het 6-jarig dochtertje van J- v. d. Wal, werd ernstig aan het hoofd gewond. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De heer Van der Vlist reed zeer kalm en hem treft geen schuld. Naar we vernemen maakt het kind het thans redelijk wel. OVERREDEN EN GEDOOD Te Angeren (Gld.) is een lynwerker h\j de tram overreden en gedood, doordat hjj van een radende tram sprong. AUTO TE WATER Te Nieuwer-Amstel reed een auto te water- De inzittenden, een man en een vrouw-, wisten zich met zeer groote moeite te redden. VERDRONKEN Te Gendringen (Gld.) is een 26-jarige vrouw te water geraakt en verdronken-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1