P, VAN BERK HOLDER'S Pulverisataurs en Zwavelverspreiders Aanbevelend, C. HOUWELING EER ROO'TEKAJttE 212, HUlegetsberu TELEFOON 10012 Levering van alle soorten LUCHTWERK De ORIGINEELE ,,ldeal"spaden, Mestrieken en verdere Gereedschappen zijn steeds verkrijgbaar bij: M.WILSCHUT Bzn. RIJS00RD TELEF. 149 Agentschap: SIEMENS" en „SIMAR" GRONDFREEZEN Brieven van een Amerikaanschen Landbouwer B Kbte Vriend! Dicht bij ons in de buurt was een meisje van 27 jaar doodgereden met oen automo biel. Zij bad een gebroken nek en \wae 60 voet weggeworpen. Natuurlijk werd er veel moeite gedaan om den chauffeur van de o.uto op te sporen. Maar afle moeite v\as fcevergeefech, zoodat de politie, na allee ge-i daan to hebben, wat in baar ven-mogen was, bet onderzoek staakte. Nu zijn hier veel z.g. detectieve-bureaux, dde trachten op dergelijke gevallen in te paan en er geld uit te slaan. De familie van Ihet verongelukte meisje werd door deze detectieves bezocht en aangeraden een jon gen te vervolgen, die omstreeks den tijd, dat het meisje was verongelukt, aan dien weg was gezien. Hiertoe werd door de fa milie overgegaan. Zij vervolgden den vader van dien jongen voor lböOO echadelooe- stelUiiog. Nu had ook de politie ddenzelfdcu jongen ondervraagd lang voor de detectieves er tóch mede bemoeiden, maar had hem vrij gelaten, omdat er geen grond voor vervol ping was. Ook hadden zij den automobiel goed geïnspecteerd, maar er waren geen sporen van aanrijding te bespeuren. Anders wa ehet echter, toen de detectives each met de zaak bemoeiden. Toen was ei een deuk in de auto en zelfs was de car ge krast dooi- schoenen van het meisje, waar van de hieispijk-ers precies in de krassen pasten. Zelfs hadden de detectives een stukje glas van haar brifl op de auto gevon den en dót stukje glas was volgens de oogeD dokter, die haai- dien bril verkocht had, het (zelfde als het meisje bij hem gekocht had Geen wonder, dat die jongen en zijn ouders wel wat in de war zaten, want als de recht bank ten voordeel9 van de familie van het meisje uitspraak zou doen, dan moest hun heelo farm met aJ de beesten verkocht wor den om de gevraagde som te betalen. Wei was het voor hen een geruststelling, over tuigd te zijn, dat hun kind onschuldig was, maar 15000 doQüar is een heel kapitaal vooi menechen, die met werken hun brood ver dienen. Deze zaak kwam voor de rechtbank. Voor ons stond echter vast, dat die jongen on schuldig was aan deze zaak, want een zeir kinderen was daar dien avond geweest cn wist, dat op 't oogenbtik, dat bet meisje doodgereden was, die jongen in huis was. Wel was hij even weg geweest om een vriend thuis te brengen, maai- dit was 20 minuten voor het ongeval gebeurde. Natuurlijk waren ook wij nieuwsgierig naai- den aflloop van deze zaak. Op aanra den had de vader van dien jongen een ad vocaat genomen. En diit was zeer goed, want de detectives zijn zoo geslepen, dat een eenvoudig menscli, zon dei- dat hij er erg in heeft, zichzelf sohuld'ig zou verkla ren, ook al is hij onschuldig. Maar deze advocaat bracht hun schandelijk werk zoo aan 't lic/ht, dat het de jury niet moeilijk viel om ten gunste van dien jongen te be sluiten. Wat waren die ouders verheugd. En ook dde 16-jarige jongen beefde van vreugde. Onmiddellijk na het sluiten van de zit ting kwam de oude rechter, die zijn grijze horen met eare draagt, en een lid is van de Methodistenkerk, naar ons en gaf ons allen die hij kende, een hand, vroeg of er famidio van ODS in deze rechtzaak betrokken was, omdat wij mei onze kinderen tegenwoordig waren. Toen wij hem de gevraagde inlich tingen gegeven hadden, vroeg ik hem of hij het ook niet nooddg achtte, dat ons volk eens bij bet gewicht van den eed bepaald werd. „Ach", zei hij, ..dit wordt in de ker ken nog wel gedaan, maar een propaganda die echt paganistisch is en uitgaat van de dagbladen en inrichtingen van onderwijs, beeft ons volk van de kerk vervreemd en daarom beseft men niet wat de eec houdt.'' JE AMERIKAANSCHE VRIEND. Bestrijding van de bloedluis Men zegt, dat een kalizoutoplos sing gunstige resultaten heeft. I. Het Landbouwkundig Bureau der N. V. Vereenigde Kali Maatschappij vestigt er de aandacht op, dat in Duitschland zeer gun stige resultaten bereikt zijn met de bestrij ding van bloedluis door middel van kali zoutoplossingen. We laten hier het voornaam ste uit dit schrijven volgen, in de hoop, dat dit aanleiding mag zijn, dat ook in ons land eens proeven op dit gebied gedaan worden, temeer, waar het middel goedkoop is, ge makkelijk toegepast kan worden en boven dien als voedingsstof een gunstige werking op de groei der boomen en vruchten heeft \Ve laten hier eerst volgen de mededeeling van den heer Thomas Schiefgen, Corrector te Bonn. Eind November 1928 had ik bij een deel van mijn boomen, rondom den stam tamelijk yeel kali gestrooid en dit daarna onderge graven Het gevolg was, dat de boomen in het volgende jaar vrij van bloedluis waren en dit ook in 1930 zijn gebleven. Nu wilde ik deze zelfde methode ook in mijn tuin toepassen. Eind Februari of begin Maart ondergegraven kalibeanestingszout werkte echter te laat Ik loste derhalve in Juni 256—300 gram kalizout (ongeveer twee handen vol) in een emmer met water op en bespoot daarmede de boomen op de aange taste plekken. Na eenige weken waren ook deze boomen volkomen vrij van bloedluis. Ik heb gedurende wel 10 jaar een strijd tegen de bloedluis gevoerd met verschillende mid delen. Wel kon ik nu en dan bemerken dat een of ander middel iets had uitgewerkt, maar volledig succes had ik echter slechts met de bestrijding door middel van kali. De volgende proef werd genomen door een tuinier met 350 hoogstam appels, n.l. Gold- parmanen, Gele Bellefleur, Boskoop. Canada, Renetten, Goudrenetten, v. Blenheim, Prin sesappel, Casselei"-Renetten en Alexander. De boomen waren 23 jaar oud en 8 M. hoog. Per boom werd gebruik gemaakt in het eerste proefjaar van 3 Kg. Kalizout 40 in Februari uitgestrooid, daarna 2 Kg. in water opgelost in April op de wortelhals gegoten. In het 2e en 3e jaar telkens 3 Kg. Kalizout 40 per boom in Februari om den stam zoover de kroon reikte gestrooid en onder- gefreesd. De bloedluiskoloniën waren in 1926 op de boomen verschenen; geen bespuitingsmiddel had geholpen. In Februari werd per appel boom 3 Kg. Kalizout 40 gestrooid, zoover do kroon reikte, daarna werd in 100 L. water 5 Kg. Kalizout 40 opgelost en daarmee werden de boomen bespoten. In April werd nog 2 Kg. Kalizout 40 opgelost in water over dc wortelhals gegoten, nadat hier de grond was losgehakt Daarmee werden de bloedluis koloniën op de wortelhals bestre den. Tot in Juni van datzelfde jaar kon geen vermindering van de aantasting worden be merkt, daarna was evenwel te zien, hoe de bloedluiskoloniën ten deele hun vvas-beklee- ding verloren en verdwenen, hoofdzakelijk aan de minder aangetaste boomen. De „Gold- parmanen" en verwante soorten zagen er nog slecht uit. In het volgend voorjaar was de werking reeds verbluffend, imen moest op de sterk aangetaste boomen reeds naar bloed luiskoloniën zoeken, de minder erg aange taste Ixvomen waren al volkomen bloedluis- .vrij, bij alle boomen was een gezonde sterke groei waar te nemen. In het derde jaar kon men nog slechts heel sporadisch hier en daar bloedluiskolo niën ontdekken, die echter spoedig verdwe nen. Als proef op de som werd nu uit een eveneens aangetaste boomgaard uit da om geving een zeer sterke bloedluiskolonie ge haald en deze aan een versche wonde van de eertijds zoo sterk aangetaste „Goldpar- manen" gezet, na acht dagen was de kolonie nog in leven, na nogmaals 8 dagen werd de was-rnantel al dof en ondoorzichtig, na nog- maals 14 dagen was de kolonie uitgestorven. Een andere proef werd als volgt genomen. Een 2-jarig struikboompje, sterk door bloed luis aangetast, werd onder een eertijds sterk gein fee teerden appelboom geplant De b'.oed- luizen gingen evenwel niet meer op dezer» appelboom over, integendeel gingen ze zelfs ook op den kleinen boom na =t= 3 maanden ten gronde, waf een zeker bewijs hiervoor is, dat de luizen stierven tengevolge van de op name van rijkelijk kali dooi- het boompje. Het succes met de kalizout-behandeling was werkelijk schitterend te noemen. Wam niet alleen dat daarmee de bloedluis was verdelgd, maar ook hadden de boomen daar van dermate geprofiteerd, dat de groei ten zeerste werd bevorderd. Het hout had een grootere stevigheid verkregen en de vruch ten verbeterden in smaak en duurzaamheid. Tenslotte maken wij nog melding van een eenvoudige proef, uitgevoerd door den heer Peter Weber, Majorats gut, Pflitterdorfer Auë. bij Godesberg. Deze' heer heeft in April 1931 na het spui ten der boomen bij ongeveer 200 sterk door bloedluis aangetaste 30-jarige „Goldparma- nen" bij droog weer per boom met ongeveer 10 Kg. kalizout 40 bemest. Deze bemesting werd onder den boom gewoon over de gras zode gestrooid, zoover de kroon reikte. Na 14 dagen waren de vele bloedluiskoloniën totaai verdwenen. Ook nadien werden de bloedlui- zen niet weer opgemerkt, zoodat dit grooto succes enkel en alleen aan de sterke kali- bemesting moet worden toegeschreven. Tot zoover bovengenoemd schrijven. Uit de beschreven proeven zou dus blijken, dat de werking der kali als bestrijdingsmiddel twee ledig is, en wel dat door directe aanraking der kalizout-oplossingen de bloedluis sterft en verder, dat het hooge kaligehalte der plantensappen nadeelig is voor de bloedluis. Wat dit laatste betreft is ook in ons land reeds iets dergelijks gevonden, al. bij aard appelen, waar men opmerkte, dat sterk met kali bemeste perceelen minder last hadden van bloedluis, dan niet met kali bemeste. Onze varkensstapel AoiU de M'ödedeetangen vain de Directie van den Landbouw omtrent onze varkene- taped op 1 Maart LI., otntileenen wij het volgend)® Door ongeveer 1000 varkenshouders in Nederland zijn aan de Rjjksveeteeltconeu- lenten gegevens verstrakt omtrent den om vang vain hun varkensstapel. Ook gaven deze de cijfers omtrent de rentabiliteit vain de varkenefokkerij en -mesterij. Wanneer men het cijfer omtrent de grootte vam de varkensstapel op 1 Jund 1930 op 100 stëlt dan ziet men, dat wat het aan tel fokvarkens aangaat, dit cijfer thans voor Nederland op 81 gesteld moet worden tegen 88 op 1 Dec. LI., waaruit blijkt, dat een daling plaats vindt. Alleen in Drente met de cijfeis 108 op Maart en 110 op Dec. JJ. staat nog boven de getallen van Juni 1930. Wat de zeeweekeche biggen betreft, is het aantal daarvan gestegen en wel van 92 tot 119. Toch is het aantal biggen bene den 6 weken ongeveer in dezelfde mate toe genomen, als in de overeenkomstige periode van verleden jaar het geval was. Hierbij dient eohter te worden opgemerkt, dat ver schillende consulenten van meening waren dat dit verhoudingscijfer wel iets hooger i« uitgevallen, dan zij het voor hun geheele gebied zouden hebben geraamd. De groepen varkens van 6 weken tot 60 kg. en van 60100 kg. vertoonden achteruit gaing. De stagnatie van den afzet vam de baconvarkens, die reeds in het vorige over zicht tot uiting kwam, werkt nog 6teeds een langer aanhouden van de varkens in a« hand, waardoor het aantal varkens, zwaar der dan 100 kg., nog verder is toegenomen. Hierdoor en door de met het voorjaarswei zoen verband houdende toeneming van hel aantal biggen, is het totaal aantal varkens nog een weinig gestegen. Zoowel voor de varkenefokkerij ails voor de -mesterij zijn de financieele resultaten in de afgeloopen drie maanden zeer ongun stig geweest In beide takken zijn aanzien lijke veriaezen geleden. Ter illustratie van het zeer ongunstige prijeverloop volgen hier de indexcijfers van eenige voedenrvd- deflen «n van verkensvleesch (basis 1924— 1929 100). Mais 34 34 40 34 35 36 Rogge 42 40 48 43 47 44 Gerst 45 48 56 52 53 52 Varkenevleesch 57 56 55 48 44 38 Daaruit blijkt, dat de prijs van het var- kensvleesoh vooral In de afgeloopen 3 mean den sterk is gedaald, terwijl de prijzen der voed («•granen ©enigszins opliepen. Daarom werd er zeer veel mais vervoederd. Bij de thans geldende prijzen kunnen bij ■het mesten zelfs de voederkosten niet terug komen. Zeer duidelijk blijkt dit uit den tus- eclien den prijs der zouters per kg. levend gewicht en den prijs van 4 kg. mais be staande marge. Ln het laatste halfjaar was het verloop hiervan als volgt: 1931 1932 Sept. Oct. Nov. Dec. Jam. Febr Prijs dei- zouters (in ets) 40 34 29 24,5 24 21 Prijs van 4 kg. mais (in ets.) 14,1 13,9 16,4 13,9 14,3 14,9 Marge 25,9 20,1 12,6 10,6 9,7 6,1 Deze marge bedroeg in Februari dus nog slechts 6,1 oenten, terwijl zij in Febr. 1931 en 1930 resp. 21,5 en 48,7 centen groot was. Hét is duidelijk, dat deze toestand niet kan voortduren en verdere Inkrimping van den varkensstapel onvermijdelijk is. Wat den gezondheidstoestand van de var kens betreft, kan worden opgemerkt, dat over het algemeen zeer weinig melding van ziekten werd gemaakt. In Friesland zijn er echter vrij vee! biggen, die met S a 10 wa ken een zwarte, korsterige huid krijgen, terwijl daar op vele boerderijen de varkens hoesten. In den raged gaan de dieren dan na een langere of kortere sukkedperiode weer behoorlijk groeien. De ondervonden bedrijfsschade is echter niet onbelangrijk. yerbetering van melk- winning en stalinrichting De in Gelderland bestaande commissie voor verbetering van melkwinning en stal inrichting deelt in baar verslag over 1931 oa. het volgende mede. In bet algemeen kan worden opgemerkt, dat de gewone werkzaamheden van de com missie ook het afgeloopen jaar een vlot ver loop hadden. Het mei konderwij s (opleiding van voor- melkers, melk-cursussen) en de stalh giëne genoten ook in 1931 veel belangstelling, waarvan onderstaand staatje meer uitvoerig den gang van zaken en de resultaten ver- Het werkprogram vaiu onze commissie, waarin de verbetering fan de melkwinning wordt gebaseerd op onderwijs en voorlich ting, word tevens als grondslag genomen bij het schema voor kwaliteitsverbetering der melk, opgesteld door het bestuur van den Gelder'sch-Overijsselsohen Bond van Coöpe ratieve zuivelfabrieken. Daarnaast werd ee.n aanvang gemaakt met een cursus voor opleiding van stalcontro leurs, waaronder v erstaan worden personen, die de geschiktheid en bekwaamheid bezit ten voor de zuivelfabrieken boerderijen te bezoeken om daar den betrokken persoon op te wekken en verder nuttig Werkzaam te zijn ten opzichte van een rationeel® veevoeding en een goed gebruik der stallen. In verband met de te bewijzen diensten op de boerderijen met betrekking tot melk winning, veevoeding en gebruik der stallen heeft onze commissie gemeend bij de eisohen tot toelating vooral de nadruk te moeten leg gen op een goede vooropleiding, waarom ge dacht is aan het bezit van een diploma eener landbouwwinterschool en van voormelker. De indeeling van het onderwijs is als volgt: voor melk- en melkwinning 10 uren; voor veevoeding 10 uren; voor stalinrichting 4 uren. Totaal 24 uren. Het is gebleken, dat er van de zijde van de zuivelfabrieken behoorlijke belangstelling bestaat voor deze opleiding. Het aantal personen opgeleid tot voormel ker bedraagt 231. De mei keu rsussen werden wederom op een groot aantal plaatsen gehouden. Zoo mogelijk werden van de verschillende voormelkers een of meer lessen bijgewoond en van elk bezoek een rapport opgemaakt. Geldersch melkexamen Dit werd in versoh'illendè deelen van de provincie gehouden, terwijl de jury's ge vormd weidein uit een aantal voormelkers. 509 personen namen er aan deel. Aan 471 personen werd een diploma uitgereikt, ni. aan 161 vrouwelijke en 310 mannelijke per sonen. De volgende tabel bevat een overzicht van het aantal behaalde punten. De demonstraties in stalhygiëne zijn reeds op vele plaatsen gehouden, zoodat de bedoe ling en het systeem van toepassing reeds vrij algemeen bekend zijn. Het is ontegenzeggelijk, dat vele veehou ders de beoogde wijze van stelhygiéne ge heel ol' grootendeels in toepassing brengen. Als blijk van hetgeen in Géldertaud van af 1919 op deze wijze gedaan ie op het ge bied vam de verbetering vain de melik- winning deelen wij nog mede, dat in deze jaren im totaal 230 diploma's als „vx.or- roellker werden uitgereikt, en 3273 als .mel ker of melkster", terwijl het aantal deel nemers aan een demonstratie in stalhygiëne 2135 bedroeg. Schitterende resultaten! Voor andere pro vincies een voorbeeld! O rganisatie bij de bestrijding van de runderhorzel I-Iet is thans weer de tijd dat de jaarlijks terugkeerende plaag van den rundveestapel hegint en vooral de pinken met wormbulten bezet raken. Ongetwijfeld zijn reeds vele veehouders, die hun eigen belang begrijpen, bezig op stal de dieren te behandelen, doch het laat zich hooren van welk groot belang het is, dat de bestrijding wordt georgani seerd. Als voorbeeld hiervan heb ik al meer malen gewezen op de manier waarop in het gebied, dat bestreken wordt door de coöpe ratieve Stoomzuivelfabriek „Concordia" te Ede en Wapeningen, de bestrijding is gere- zeld door de landbouworganisaties onder lei ding van Ir. Schrooder. Voor het geheele gebied zijn thans een 40-tal horzel-bestrijders werkzaam, die in het hun aangewezen werk gebied de boerenbedrijven tweemaal bezoe ken. Nauwkeurig wordt door hen aanteeke- ning gehouden in een daarvoor bestemd boekje van de dagen en de uren, dat zij ge werkt hebben, de veehouders die bezocht zijn. Van elk bedrijf wordt afzonderlijk ge noteerd het aantal melkkoeien en jougvee dat aanwezig is en tevens het aantal dieren van deze beide groepen dat behandeld is ge worden, met vermelding van het totaal aan tal aangetroffen wormbuiten per bedrijf en het getal runderen dat sedert het vooraf gaande jaar van elders is aangevoerd. De horzel zalf wordt gratis door de landbouw organisaties verstrekt. Door de bestrijders wordt aan de eigenaars gevraagd een bedrag van vijf cent per aan wezig j-und, ter tegemoetkoming in de kos ten van bestrijding. Bij de tweede behande ling wordt het aan de veehouders overgela ten of zij dit bedrag betalen willen. Uit de aanteekeningen in de boekjes moet naderhand een goed overzicht blijken van de werkzaamheden. Na afloop maken zij een verslag, waarin o. a. wordt vermeld: a. Totaal aantal werkdagen en uren. b. Totaal aantal veehouders in het werk gebied woonachtig. c. Totaal aantal melkvee. d. Totaal aantal behandeld. e. Totaal aam tal jongvee f. Totaal aantal behandeld. g. Totaal aantal aangetroffen wormbulten. Hoogste aantal wormbulten per pink en pei melkkoe. h. Totaal ontvangen bedrag. L Totaal aantal runderen sinds het vorig jaar aangekocht en afkomstig van elders. Zoowel de eerste als tweede maal dienen volledige aanteekeningen te worden ge maakt Boerderijen waar mond- en klauwzeer heerscht worden overgeslagen. In zulke ge vallen trachten zij dc veehouders te bewegen zelf de bestrijding uit te voeren, waarvoor een kleine hoeveelheid zalf wordt verstrekt Tijdens den weidetijd is het toegestaan dat de bestrijders elkander helpen bij het van gen en insmeren der pinken. Uit de aan teekeningen moet dit blijken. Aan het laboratorium van de boterfabriek te Ede wordt een kaartsclirijven gezonder waaruit blijkt op welken datum het werk i: begonnen en opgehouden, eveneens vqn de tweede maal en verder wanneer hulp vei- langd wordt ingeval er weigeraars zijn ol er onvoldoende medewerking is. Van de onwilligen worden genoteerd naam en woonplaats benevens de reden van wei gering, aantal melkkoeien en pinken. Waar dit systeem nu al 4 jaar met succes v ordt toegepast en ook in Drenthe en Noord- Brabant enkele centra zijn waar een derge lijke wijze van bestrijding ingang heeft ge- ronden, ligt de vraag voor de hand of in meerdere provincies niet eveneens onder leiding van Coöprötieve zuivelfabrieken of andere landbouworganisaties de runderhor- zelbestrijding georganiseerd kan worden, in de eerste plaats in het belang van de veehouders zelf die tenslotte toch het meeste nadeel ondervinden van deze plaag n den vorm vin rrindere me.kthocuct. ti'dens het zwemen der horzels. Deze scha de is uit den aar.! der zaak veel grooter dan de huidbeschadiging veroorzaakt door de larve yan de runderhorzel. yerslag van het Friesche pachtbureau Moest in het vorige jaarverslag; worden vermeld, dat de onzekere economische om standigheden vrij algemeen de huurperiode tot drie jaar of minder deden verkorten, thans kan worden gescheven, dat deze ver korting nog verder is doorgegaan wat vele taxaties van 1931 betreft. De uitbreiding van de landbouwcrisis tot de veehouderij maakte voor het eenzijdige greidebedrij f het risico voor den huurder buitengewoon groot. Beide partijen konden voor het aangaan van een nieuwe overeenkomst bijna geen behoorlijke grondslagen vinden en ter overbrugging van de moeilijkheid werd dan vaak voor één jaar gehuurd. Voor de taxateurs van het Pachtbureau keJijk lange periode de huurwaarde te schat ten. Daarom werd in het Friesch Landbouw blad van 24 Oct 1931 door het Centraal Pachtbureau bekend gemaakt, dat slechts voor één huurjaar de pachtsom getaxeerd Wenschte men een meerjarig gebruiks recht dan dienden beide partijen het recht te hebben vóór den aanvang van ieder huur jaar de pachtsom te laten herzien door het Pachtbureau, wanneer onderling niet tot overeenstemming kon worden gekomen. Een ander uitvloeisel van de landbouw crisis en de daarmee gepaard gaande on zekerheid was het sluiten van huurovereen komsten op mobielen grondslag, teneinde het risico voor den huurder te beperken en een behoorlijke schatting mogelijk te maken. In den regel was de grondslag van de ver anderlijke pacht de gemiddelde melkprijs. Het Pachtbureau gaf verschillende inlichtin gen en adviezen omtrent de toepassing van dit soort overeenkomsten. Ook werden een vijftal boerderijen door het Pachtbureau op dezen grondslag getaxeerd. Stappen werden gedaan oan zekerheid te krijgen inzake de toepassing van de Zegelwet op de contracten met mobielen pachtprijs. In 1931 werden 64 schattingen verricht en wel 55 van boerderijen en 9 van complexen of peroeelen los land. Bovendien werd in een 6-tal gevallen de gewenschte huurver- mindering bepaald. Do geschatte landerijen bevonden zich te Oosterend, Akkrum, Deere urn, Goi'ngahuLzen, Boombergum, Appelscha, Heerenveen, Mant- gum, Lemmer, Grouw, Bergnm, Rü^kerk, Ooster-Nijkerk, Kollum, Ee. Britswerd, Stiens, Lekkum, Tzum, Bolsward. Schettens, Nijland, Sexbierum, Goënga, Sneek, Loënga, Poppin- gawier, Wolsum, Marssum, Aohlum, VVans- werd, Almenum, Taoozijl, Beers, Hallum, IJpecolsga, Tijnje, IJtens, Cubaard en Lutke- wierum. De geschatte eigendommen behoorden in 49 gevallen aan een burgerlijke of kerkelijke gemeente, een stichting of een waterschap, in 15 gevallen was de eigenaar een particu lier persoon. In 5 gevallen was de opdrachtgever buiten de provincie /gevestigd. Het Centraal Pachtbureau vergaderde tweemaal en kwam drie keer bijeen met de cüstrictsrdeskundigen. Deze laatste bijeenkom C. ARKENBOUT ZAADTEELT ZAADHANDEL BRUÏNELAAN 52 ZWIJNDRECHT 13,—i Elwenl (TELEFOON 5493) ndrèch t*!' h fa o w pitten POOTAARDAPPELEN SOUVENIR Bravo m.(oeder) Energie v.(ader) GEKWEEKT in 1926 (Zaailing 27100) SOUVENIR de Bravo der toekomst 1931/1932 in den handel SOUVENIR (het nierwste kweekproduct) We hebben nog af te geven: ORIGINEELS ROODE STAR, EIGENHEIMER en IDEAAL, PRESENT. EERSTELING, BINTJE, INDUSTRIE. ALPHA, FRISO, ERDGOLD, JUBI LEUM, TRIUMF en ALBION, goedgekeurd klasse A. B. ol C. VRAAGT PRIJSLIJST en BESCHRIJVING Aardappelkweekerij v.h. G. VEENHUIZEN, SAPPEMEER, Telefoon 248 DE TWEE VEREENIGDEN VAN 1891 RUNDVEE- EN PAARDEN VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM ROKIN No. 34 Vraagt tegen ruime belooning Solide Actieve Hoofd - Agenten DE TWEE .VEREENIGDEN is DE Maatschappij welke tegen VASTE Premier! op de meest voordeelige voorwaarden het risico dekt van dekte, ongevallen en sterfte van PAARDEN EN RUNDEREN I IVAN NOORTWz. Unnr H Zwijndrecht ■UUI sten, die werden gehouden in Februari, Juli en October, hadden vooral ten doel de ge dragslijn te bepalen voor de te verrichten taxaties in verband met de economische vooruitzichten. Het Centraal Pachtbureau adviseerde het Bestuur der Fr. M. v. L. over de voor- en nadeelen van de mobiele pacht. Verder wer den aan den Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling inlichtingen ver se, haft omtrent de ongelijkheid van percee len land en de invloed daarvan op de ge bruikswaarde. Aan het P. E. B. werd advies verstrekt inzake schade door aanleg van een hoog spanningslijn. Verschillende verhuurders werden ingelicht over de werkwijze van het Pachtbureau. De samenstelling van het Centraal Pacht bureau bleef ongewijzigd. De heeren U. Hoek stra te Leeuwarden. Jhr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen te Joure en J. A. Hibma te Dronrijp zijn respectievelijk voorzitter, lid verhuurder en lid-huurder. Als secretaris fungeert de secretaris der Friesche Maat schappij van Landbouw. Van de zeven districts-deskundigen over leed aan het einde van het verslagjaar de heer K. Tj. Westra te Witmarsum. Met den heer Westra is aan het Pachtbureau een kracht ontvallen, die in mimen kring een groot vertrouwen genoot en die door zijn deskundigheid een groot gezag had. Zijn adviezen in de ergaderingen van het Pacht bureau werden steeds ten zeerste gewaar- Iu deze vacature is nog niet voorzien. Onder de ruim honderd plaatselijk deskun digen kwamen enkele veranderingen voor wegens verhuizen, bedanken of overlijden. De wrtd. Secretaris van het Pachtbureau der Fr. M. v. L., J. v. d. MEER. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN. Het artikel mais blijft ondanks alles nog vrij goed gevraagd, zoodat alle binnen komende partijen vlot opgenomen worden en tegelijkertijd de voorraden ruimen. De oude oogst Laplatamais schijnt nu toch wel dege lijk sterk te minderen. Spoedig leverbare mais doet heden een kleine premie. De nieu we oogst Laplatamais was bijna dagelijks tets geschikter aangeboden; het heeft er allen schijn van, dat de pessimistische berichten geen geloof meer vinden. Donaumais blijft te hoog en gaat daardoor hoofdzakelijk naar andere landen. Kleine partijen disponibele waai- komen iets boven de Laplata. Velen nemen thans voor maal- rnais de witte Russische. Gerst blijft ondanks alles prijshoudend en gaat geregeld weg. Ook de andere voedergranen als rogge, ha ver en voertanve blijven vast gestemd. Amerik. lijnkoeken zijn iets kalmer ge stemd. De Maart-levering Amerik. lijnkoeken is thans aangediend, waardoor er tweede handsch aanbod is gekomen. Ook de in- l&ndsche lijnkoeken zijn lager te koop. I' aanbod in c„cos- en grondnotenkoeken en in soyaschroot blijft klein. MESTSTOFFEN. Stikstof meststof fe n Dagelijks was er de vorigé week vraag naar stikstof. Meest kleine partijtjes, waaruit we meenen te mogen afleiden, dat de vereenigingen zelf geen juist inzicht hebben m hetgeen in hun gebied nog gebruikt zal worden en uit vrees van met partijtjes te blijven zitten, slechts mondjesmaat koopen. Vooral de zwavelzure ammoniak werd zeer goed gevraagd. Kalksalpeter en Chiliani peter gingen ook vrij goed, ofschoon nog Meer dan ooit is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb, TELEFOON^" 7796 Eiken Ma W. DE ZEEUW J.Gzn. ZAADTEELT EN ZAADHANDEL ^ARENDRLCHT Levert met steeds toenemend succes „ZADEN VAN EIGEN TEELT" Prijscourant gratis op aanvraag lang niet normaaL Kalkammonsalpeter bleef nog onvoldoende gevraagd en kalkstikstof was belangrijk minder in trek. Ondanks de over het geheel tevredenstel lende vraag bleven de prijzen nog erg zwak. De in ons land in groote mate aanwezige voorraden drukken de markt zoodanig en hebben op enkele groote houders blijkbaar een zoo zorgwekkenden invloed, dat ze de prijzen telkens lager zetten om de waar maar kwijt te worden. Thomasmeel. Het is niet druk meer in dit artikel. In de maand Maart heeft meestal de liquidatie van het oude seizoen plaats en met April begint het nieuwe seizoen. Met groote voorraden zullen wij liier in Nederland de stille maanden niet ingaan. Wij schatten ze hoogstens op een paar duizend ton, terwijl ze het vorige jaax pim. 20.000 ton bedroegen. Van die voor raden is dus ook pirn. 1S.000 tons geruimd, Duitschland geeft het volgende beeld om trent thomasmeel: Invoeroverschot Februari 1932: 117.000 ton; dito 1931: 164.000 ton. Over de elf maanden van het seizoen is aldaar liet beeld: Invoer overschot '31 t.m. Febr. '32 637.500 ton; dito van April '30 tm. Febr. '31; 883.800 ton. Hieruit blijkt ten duidelijkste hoe sedert J uli van het vorige jaar bij het begin van de Duitsche crisis, de invoeren regelmatig klei ner zijn geweest, dan in andere jaren. De uitvoercijfers der Belgisch-Luxeruburg- sche tol unie over Janauri 1932 zijn nog steeds niet bekend. Gunstig zullen deze ech ter wel niet zijn. En toch ziet men, wat de voorziening met thomasmeel in het a.s. seizoen betreft, den toestand nog niet zoo rooskleurig in. De staalproducties kunnen niet vergroot wor den vanwege den slechten afzet en daaroui vreest men, dat er nog minder thomasmeel beschikbaar zal komen, dan andere jaren. Het schijnt, dat Duitschland reeds begonnen is met den aankoop van Belgiscb-Luxem- burgsch thomasmeel, ondanks het feit, dat men daar ook wel met voorraden in het nieuwe seizoen ingaat Als ongeveer vraagprijzen voor het nieu we seizoen komen noteeringen in aanmer king, die bijna twee cent per procent lager liggen dan die van het vorige jaar April. Superfosfaat. De superfosfaatmarkt blijft vast, maar kalm. In België is voor spoedige levering nog steeds vrijwel geen superfosfaat te koop. De vraag is echter den laatsten tijd ook niet zoo groot Het aard appel poten is door de weersomstandigheden eenige «eken verlaat, zoodat op vele plaat sen de afzet van superfosfaat nog maar pas begint

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12