O bel Doelmatig bemesten HILLESHÖG NS PRAATUURTJE LAM). EN TUINBOUW No. 132 DONDEEDAO 31 MAAM 1332 NICOTINE EN NICOTINEPRODUCTEN PETROLEUM-EMULSIE ALL1 AHTiKTEN VOOR PLANTEN ZIEKTEBESTRIJDING Levering "iel garantie - Laagste prifzcn IEECEE-FABRIEK - Dir.: J. C. Nlanger MAASSLUIS TE LEF. alle oren 176 - .Illli. Mill!:L Weiland Men moet trachten van de kleinste oppervlakte goedkoopveel melk te ver krijgen. Het jor voeder in waarde Door een gepaste gift met kalksalpeter kan een aantal kilogrammen zetmeel waarde verkregen worden, die bedui dend goedkooper is als lijn-, cocos- of palmpittenkoek. Zelfs in dezen tijd is een flinke bemes ting met Na op de beteekenis van doelmatig be mesten bij den akkerbouw en op het hooi land gewezen te hebben, moeten wij ook even stilstaaii bij het voordeel, dat zelfs in deze tijden het goed bemesten van weiland biedt Natuurlijk moet daarbij in één adem ge voegd worden, het doelmatig gebruik van bet weiland. Een jaar of vijftien geleden was kort bij 'de plaats waar wij toen woonden een zeer bekend veehouder. Bekend ook om zijn mooi. zijn steeds goed in conditie verkee- rend vee. Maar, zelden de boeren altijd, als wij het er over hadden: „de bieste lup vast tot de balg in het gras". Dat was waar eu zijn handelwijze leek ons nooit v tordee lig 'i Gaat er toch om, hoe we op de vooi drelig&te wijze ons vee in de bests eondiile kunnen houden en van die kl^nste opper- lakte op de goedkoopste wijze de meeste melk kunnen verkrijgen. 't Is een bewezen feit, bewez o doir meer dere rractische boeren op gehe:le normale bedrijen, dat per H.A. weiland meer \ee gehouden kan worden als tot dusvjr het geval is. Nu rnr.et men niet heengaan en meer vee koopen om dat op het land te laten grazen. Dat zou niet van wijs beleid getuigen. Het wil ons voorkomen, dat, als men voor een doelmatige, dat is een goed uitgerekende, /goed bedachte bemesting, met alle planten- voedingsstoffen zorgt, dus kali. (wat meestal ook noodig is) phosphorzuur. waarvoor vooral op grasland slakkenmeel de aange wezen mest is. en stikstof, waarvoor kalk salpeter bijzonder geschikt is, geeft men rijn vee op een kleiner oppervlakte kan houden en wijs doet de andere graslanden te bestemmen om er hooi of kuilvoeder van te halen. Eén van de redenen, waarom een groot deel der weidebedrijven niet economisch in gericht waren in de laatste kwarteeuw, was wel het feit. dat de uitgaven aan krachtvoe der veel te hoog waren, en (of) door ondoel matig weiden en bemesten te veel onkosten gemaakt werden. Door een goede, niet overdadige (ook hier fegen moet, hoe vreemd het ook schijne ge waarschuwd worden) bemesting, kan men xvij herhalen nog eens wat we in een vorig artikel al schreven, zijn eigen krachtvoeder- fabrikant zijn, die goedkooper is dan de handel. Ook moet in het oog gehouden worden, dat met het afweiden van jong gras. dus niet met gras, dat den dieren tot over de knieën reikt, men een zeer waardevol voed sel verstrekt. Dr. C. K. van Daalen, de be kende grasland-specialist, heeft het op de landbomvweek te Wageningen nog gezegd dat bij jong weidegras de voedingswaarde der droge stof plm. 2% maal zoo groot is als van hooi, dat het gehalte aan ruweiwit pLm. 20 a 24 pCt. bedraagt bij jong weidegras, te gen plm 10 a 12 pCt in hooi. Wil men dus rijk voedsel geven aan het weidevee, dan geve men jong weidegras. 'dat is gras dai ongeveer een handbreed hoog is. Daar zit de meeste ..kracht" in. Te sorgen, dat men veel van dit jong weide gras tot zijn beschikking heeft en krijgt is (dus zaak voor ieder veehouder, die zoo voor deelig mogelijk wil handelen, die zoo goed koop mogelijk melk wil winnen. Ook met het oog op de gezondheidstoe stand van het vee is het misschien van be lang. dat het gras, vroeg afgemaaid voo' kuilvoeder of afgegraasd wordt. Het kalk- gehalte van het voeder zou daardoor gunstig hein vloed worden, wat weer voor de con stitutie der dieren van belang is. Vooral het kalkgehalte van het voeder heeft tegen woordig de belangstelling (kopziekte, kalf- ziekte, enz.) Het is mogelijk om per H.A. meer melk te verkrijgen, zoo beweerden wij. Misschien kan door het rijke voedsel ook het vetge halte een klein beetje gunstig beinvloed worden, doch dat moet men niet te hoog aanslaan, terwijl ook de melkgift per dier verhoogd zal kunnen worden, doch èn het vetgehalte en de melkopbrengst zijn meer individueele eigenschappen van het dier, en minder afhankelijk van omstandigheden, mits de verzorging overigens normaal is. De zaak Is, dat het land meer geeft, dat per H A. meer opbrengst verkregen wordt. Deze opbrengst uit zich niet alleen in melk, doch ook in de groei der dieren, met name in die van jong vee en van mestvee. dat toch ook op de boerderij, in elk geval het jongvee, aanwezig is en dus ook van de weide geniet. Hoe deze opbrengst ook berekend wordt, steeds ziet men, dat door een goede bewei ding, die alléén mogelijk is bij een goede bemesting, voordeel behaald kan worden, welke zich uit in het goedkooper verkrijgen van het benoodigde veevoeder, benoodig- voor deze opbrengst per H A. Door den heer L. Weyer werden, namens de Commissie voor de proefvelden in Over- ijsel eenige weideproeven genomen. Zoo b v. te Ruimerwold bij de heer E. ter Haar vanaf het jaar 1926 cp ook bij den heer Steenbeek te Kampereiland Deze proeven, waarvan de cijfers tot en met 1930 ons bekend zijn en dus over niet minder dan vijf jaar loopen, zijn zéér waardevol, juist door het jaren meen blijven doorgaan met de proeven. Vergeleken werden daar een „gewone" bemesting, gewoon in den zin van. zooals ter plaatse gewoon was te doen. en een extra zware bemesting dw.z. waarbij men nog 100 K.G.- stikstof boven de gewone be mesting gaf. Uit deze proeven bleek volgens meerge noemde lezing van Dr. v. Daalen. dat men door deze 100 KG. stikstof pl.m. 800 K.G. zetmeel waarde per HA. meer ver- reeg. Deze 100 KG. stikstof kost, wanneer we deze thano met kalksalpeter geven, wat een zeer goede en bovendien zeer goedkoope salpetermeststof ia. nog geen 45 gulden. Eén K.G. zetmeelwaarde zou volgens deze prijs komen op nog minder dan 5% cent. Wanneer we nu de meest gebruikte en meest voor vergelijking In aanmerking ko mende krachtvoederartikelen nemen n.l. lijnkoek, of cocos- en palmpittenkoeken, die volgens Dr. v Daalen het meest voor bijvoe der in de weide geschikt zijn, wegens de goede eiwithouding, dan zien we, dat lijn koek met pl.m. 73 K.G. zetmeelwaarde de vorige week kostte f 7,40 alszoo per K.G. zetmeelwaarde ruim 10 cent, cocoskoek met plm. 80 KG. zetmeelwaarde kostte f 6.70, of ruim 8Vi cent per K.G. zetmeelwaarde en palmpitkoek met plm. 67 Z.W. stond geno teerd op f 6,50, zoodat 1 KG. ZAV. kostte 9% cent Uit deze cijfera blijkt, dat extra zwaar bemesten met stikstof, met kalksal peter volgens onze berekeningen, ons goed kooper dan een uitmuntend veevoeder helpt, wat zelfs in deze tijden ons nog een aardig voordeeltje opleveren kan. Want per H A. berekend levert een extra bemesting met 100 KG. stikstof een voordeel op van 800 X ruim 4Vi cent of ruim 34 gld. als men het voedseltekort met lijnkoek wil de aanvullen. Neemt men daarvoor cocos koek, dan is het voordeel door bemesting verkregen nog 800 keer 3Vz cent of 28 gld. en bij palmpittenkoek is het 800 keer 4 cent of 32 gulden. Dat is dunkt ons de moeite wel waard. Bovendien achten wij het voordeel van het natuurlijke voedsel, het jonge eiwitrijke gras voor de gezondheid der dieren ook niet gering. Het teveel met krachtvoeder merken wreekt zich. Er gaat niets boven 't natuur lijke voedsel, dat is gras. Dit is zooals we zagen daarbij nog voordeeliger. Om voordeel te betalen geve men thans 250 tot 400 KG. Kalksalpeter, als men alleen met kunstmest wil werken. Wanneer men reeds met stalmest bemest heeft of heeft gegierd, dan neemt men minder kalksalpeter n.l. 150 a 250 KG. Zoo gauw in den zomer een perceel kaal geweid is. geeft men, na het afmaaien der pollen en het uitspreiden van de mesthoo- pen (twee werkzaamheden, die beslist voor een rationeele weilandbehandeling noodig zijn), nog 2 of 3 maal een gift van 125 tot 250 KG. kalksalpeter per HA. Deze bemesting gepaard met een snel om- weidons zoodat de dieren geregeld jong voed selrijk gras krijgen, zal den veehouder zelfs thans voordeel brengen. Hij zal er dus geen berouw van hebben. A. D. V. A rbeidsbemiddeling voor den landbouw Nu met het voorjaar straks de werkzaam heden in den land- en tuinbouw weer toe nemen ontstaat ook weer meer vraag naar arbeiders. Veelal zullen deze in de naaste omgeving vrij gemakelijk te vinden zijn. In andere gevallen zullen zij van elders moeten komen. De belangrijke trek van landarbei ders is wel een bewijs, dat lang niet altijd ter plaatse voldoende arbeiders aanwezig zijn. Zelfs komt het nog voor, dat landarbei ders uit het buitenland hier gedurende de zomermaanden werkgelegenheid vinden. Veel onnoodig heen en weer trekken, veel wachten en zoeken naar geschikte arbeiders WEIDEPROEF BIJ SNEEK Na een stevige maaltijd van eiwitrijk, jong gras geniet het vee van een aangename rust &onc Méér dan ooit dient de Nederlandsche Land bouw gesteund te worden. Betrekt Uw zaad dus daar, waar ge verzekerd zijt Nederlandsch zaad te ontvangen. Wij leveren uitsluitend zaad, dat in Nederland geteeld is en wij zijn bereid dit eiken opdracht gever te bewijzen. HILLESHöG geeft bovendien de grootste suikeropbrengst per H.A. HILLESHöG geeft minste aantal schieters. rSUIKERE>lETENZAAD j N.V. HOLLANDSCH-ZWEEDSCH E" ZAAD M AATSCHAPPU AMSTERDAM =SARPHATISTR.9. 5 kan voorkomen worden, indien gebruik ge bruik gemaakt wordt van de organen der openbare arbeidsbemiddeling, die over land bouwkundige bemiddelaars beschikken, om de landbouw op de juiste wijze behulpzaam te zijn. In dezen tijd, nu zeer op de kleintjes gelet moet worden, is het ieders plicht en belang om alle onnoodige rondtrekken, dat tijd en geld kost te helpen voorkomen. Ook het wachten op de geschikte arbeiders veroor zaakt schade. Dit kan voorkomen worden. Het vorige jaar is wel overtuigend geble ken, dat de organen der arbeidsbemiddeling voor de bemiddeling van arbeidskrachten voor bepaalde seizoenwerkzaamheden heel nuttig werk verrichten kunnen. Bemiddeld werden o.a. arbeiders(stere) voor aardbeien, bessen en erwtenplukken en andere oogstwerkzaamheden. Zelfs daar waar particulieren geen arbeidskrachten meer verkrijgen konden, gelukte het de vraag volledig te bevredigen. Dit begin zal naar wij verwachten tot navolging en uit breiding opwekken. De landbouw bemidde laars zijn gaarne bereid om met belangheb benden, particulieren of vereenigingen de personeelsvoorziening te komen bespreken. De adressen zijn bekend voor de provin cies Groningen, Friesland en Drente, arbeids beurs te Groningen. Voor Zeeland. Noordbra- bant en de Zuid-Hollandsche eilanden, ar beidsbeurs te Middelburg en voor het overigo gedeelte des lands Rijksdienst der Arbeids bemiddeling, Bezuidenhoutgcheweg 97, 's-Gra venhage, waar landbouwbemiddelaars geves tigd zijn. Wij maken van de gelegenheid gebruik om de aandacht te vestigen op het aanbod van geschikt landbouwpersoneel, zoowel me) kers als paardenknechten en personeel voor het gemengde bedrijf. Momenteel staan daarvoor ingeschreven ongehuwden, die zich bij voorkeur als in wonende verhuren, zoowel als gehuwden met en zonder medewerkende kinderen. Zoekt U AZALEA fNDICA 7 CACTEEN IN SOORTEN 7 COCOS VARENS 1T90IE 7 CLYVIAS Dl KNCP? Vraagt bij C. VAN VEEN Gift Belgische Cultures Zijde 7t—73 BOSKOOP Relzlgersbezoek met monsters op aanvraic Steeds duidelijker blijkt echter dat men da mindere kwaliteit en het slecht verzorgde product niet meer kan gebruiken. Het fruit dient met zorg geteeld te worden, goed ge sorteerd en verpakt, zoodat het voldoet aan de eischen die de handel stelt. In 1931 was het echter niet gemakkelijk hieraan te voldoen, omdat eerst de boomea sterk door luizen werden aangetast en later de vochtige weersgesteldheid een sterk® schurftaautasting in het leven riep, terwijl bovendien door de voortdurende regen de verschillende bespuitingen weinig uitwer king vertoonden. Er is echter onder de telers een krachtig streven merkbaar om beter fruitteler te wor den. liet rooien van de onderbeplantingen van klein fruit en de meerdere bespuiting mi door de aanschaffing van motorsproeünaclii- nes werken dit in de hand. Hoewel men er noodgedwongen naaf streeft de uitgaven voor arbeid te besparen ontziet men geen kosten om tot de produc tie van een betere kwaliteit te geraken en met het oog op de toekomst moet dit zoer zeker worden toegejuicht Wat de groenteteelt betreft waren da resultaten van de vervroegde teelt niet on gunstig. Wel was dit het geval met de vol- le-grondsculturea, evenals in andere deelen van ons land. Een gunstige uitzondering hierop maakte de aardappelteelt en vooral zij die hun product veilden kregen een hooga prijs. Een tegenslag was dat de prijs voor do druiven sterk daalde, waaraan ook vooral de daling van de waarde van het Engelsch pond schuld draagt Toch bleef de prijs aan de Zeeuwsche veilingen beter op peil als in streken waar men op export is aangewezen. Het feit dat men in eigen omgeving het pro duct kan plaatsen is in deze tijd van groote beteekenis. Over de oogsten wanen de groentetelers tevreden, omdat er steeds voldoende vocht viel, en geen vorstschade optrad. Jammer genoeg zijn dit factoren die de prijs ongun stig beinvloeden. Uitbreiding vindt op groen te teel tgebied niet plaats. Er werden geen kassen gebouwd, terwijl de belangstelling voor de volle- grondscultuur ook zeer gering is. Samenwerking en organisatie is wat be treft de verkoop der producten zeer zeker een eerste vereischte en mocht in de toe komst blijken dat er bepaalde maatregelen moeten worden getroffen dan zal het ten allen tijde van belang zijn, dat de telers nauw aaneengesloten zijn en niet met allen afzonderlijk moet worden onderhandeld. De sorteering en verpakking van het fruit heeft de volle aandacht der veilingen. Bijzondere activiteit ontwikkelde weer da veiling te Goes door de gehouden élite veilingen. Daarmede is de grondslag geleed voor de standarisatie van het product, één van de eerste vereischten om tot betere toe standen te geraken, wat ons ook de geschie denis van de ontwikkeling van de Ameri- kaansche fruitteelt leert De door hot Bestuur en een speciale Com missie opgestelde voorschriften werden door de veiling streng gehandhaafd en de handel beloont hun meerdere zorgen met een hooge prijs. Het onderwijs werd evenals aödere jaren zoo practisch mogelijk ingekleed en behalve wat theoretisch onderricht werd veel prac tisch gewerkt dus in orde maken van paf- De veilingen in Zeeland Wij ontvingen het Jaarverslag van de Pro vinciale consumptie van Veilingen in Zee land over 1931, waaraan we het volgende ontleenen: De veilingomzet is in 1931 niet terugge- loopen doch integendeel, er is een kleine stijging waar te nemen en wel van 1.7 mil- lioen op 1.8 millioen gulden. De omzet is echter belangrijk lager als In 1929 en hoewel de oogst niet zoo overvloe dig was als in dat jaar is 1931 toch een jaar geweest van goede fruitoogst en zou de om zet dus hooger moeten zijn, temeer omdat de cultuur zich heeft uitgebreid en steeds meer de producten over de veiling worden verhandeld. De belangrijkste oorzaak van het te lage cijfer is echter evenals voor het terugloo- pen van de veilingomzet met 35 pet. in 1930, de lage prijzen voor het klein fruit, temeer omdat in 1931 de aardbeien gingen deelen in de algemeene prijsverlaging. tijen fruit voor de veiling. Ondanks de tevredenheid die er over het algemeen heerscht wat de teelt van steen- en pitvruchten betreft, stelt men zich toch ernstig de vraag of de prijzen hiervan in de naaste toekomst niet minder zullen worden. Dit is aanleiding dat verschillende vraag stukken meer en meer urgent worden en in het komende jaar ook de aandacht van de Provinciale Commissie zullen vragen. H. D. FLACH Drogisterij DE LIER Levering voor alle bestrij dingsmiddelen voor den tuin bouw in prima kwaliteit Plant Nu Rozen! 10 goede Struikrozen in 10 soorten worden U franco toegezonden voor ff 1.50 door Biezen 65 Wij hebben weer een ouderwetsche Pa sohen gehad. Ouderwetsch in dien zm, dat de eieren, due nu eenmaal bij Faschen behooren, weer tot de ouderwetsche laagte waren teruggevallen en zidh zelfs niet gestoord hebben aan den ouderwetschen regel, dat tegen Paschen de prijs iets moet stijgen om daarna weer naa» beneden te gaan. Zoo was het iti mijn jonge jaren. Zoo was het ook later nog toen ik zelf aan kippen- houden deed Maar zoo was het niet, toen xk Zaterdag DE EIERPRIJZEN Amsterdam noteerde op Zaterdag 19 Maart prijzen die liepen van f 3.10 tot f 4.70 per 100 en Zaterdag vóór Pasdhen waren de uitersts prijzen maar f 2.30 tot f 3.65, wat wil zegger», dat in een week tijd de prijzen daalden met ongeveer een cent per stuk. En vandaag ■warem de prijzen al weer lager. Waar dat naar toe moet gaat de berekening van den praatjesmaker te boven. Maar zulke dingen zijn er tegenwoordig wel meer. Al heeft htf dan ook al een halve eeuw te midden dei boeren geleefd in verschillende deelen van ons land, en krachlens geboorte, oorspron kelijk opleiding en latere werkkring met de boeren meegeleefd /al wordt hij dan we! eens door een of andere ontevredene een stads-kran tensch rij ver gescholden, wat, wat het eerste gedeelte aangaat, lekker mis is) hij, de praatjesmaker kan tegenwoordig er niet meer bij en schudt evenals grootvader vroeger over zijn tijd deed, wel eens zijn bol, over alles wat we tegenwoordig beleven. Daar wordt b.v. een commissie benoemd om den minister, die van landbouw-zaken al heel weinig kaas schijnt gegeten te heb ben. van advies te dienen, de bekende oom- missie-Lovink. Een commissie, waarin be kende deskundigen zitting hebben. En dan hoort men DAT DE MINISTER GEEN GEBRUIK ZAL MAKEN VAN DE VOORSTEL LEN EN RAPPORTEN der commissies en der organisaties. Dat werd door den heer Lovink zelf ge zegd op de crisisveirgadering der Holl. Mij. van Landbouw te Rotterdam, naar aanlei ding van een tijdens de vergadering ontvan gen telefonische mededeeling. De regeering zalmet een eigen stelsel komen. Dat wil dus zeggen, dat na zich steeds achter de commissie versehuild te hebben, thans weer, want het is als we het wel hebben, niet de eerste maal, de minister de geheele commis sie en ook de organisaties negeert Met recht noemt het Frièsch Landbouw blad dit „hoog spel spelen" door de regee ring. En dit blad vraagt, na er op gewezen te hébben, dat reeds maanden geleden door de landbouworganisaties ex op gewezen is, dat het vastloopt ln het veehouderabedrijf, zon der dat iets gedaan ia: Wat hebben wij nu nog te verwachten voor steunregeling? Zal voldoende rekening worden gehouden met de belangen van on zen export, met het handhaven van onze plaats op de wereldmarkt, voor zoover die neg toegankelijk is? Zal de commissie-Lovink er het bijltje by neerleggen als bewijs, dat ze de haar opge dragen taak verder terugwijst naar den ver antwoorde lij keu minister? Zoo iets is wel moedbenemend. Doch al kon Zij dan ook niets definitiefs beloven of ook maar ergens op zinspelen. Maar het communiqué, dat namens Haar te Leeuwar den werd verstrekt, nadat Zij de verschls- 'ende organisatievoorzitters had gehoord, geeft ons goede hoop. We lezen daar onder meer in: „De uitkomsten van het veehouderabedrij f zijn diep teleurstellend. De omstandigheden, waaronder dit bedrijf moet werken, zoo bij zondere als algemeene zijn dermate ongun stig, dat "n ieder is vervuld van groote zorg voor hetgeen in de toekomst voor dit bedrijf verborgen ligt". Na er op gewezen te hebben, dat 6e akker- DORDRECHT .1 bouw het eerst getroffen werd en hulp ver kreeg, gaat het communiqué voort: Het aanvankelijk gespaarde veehouders- bedrijf werd wel is waar later, maar niet minder ernstig getroffen. Evenmin als bij den akkerbouw kan de regeering eenigen onmiddellijken invloed uitoefenen op de oor zaken van het kwaad. Toch zal, gaat IT. M. verder, de regeering, zooveel dit mogelijk is, de helpende hand biedeii aan de veehouderij. Zij vergeet de olattela/nders niet. Die verzekering uit den mond van onze Vorstin te hiooren. doet ons goed. Wij wach ten af wat de minister van plan is, maar... eerlijk gezegdveel hoop hebben we nog niet. Alleen hopen we, dat we ons in die weinige hoop vergissen. Waarin we ons niet vergissen Is, dat de leus op de Keulsdhe Jaarbeurs door ons aan te heffen: KOOPT BIJ UW KLANTEN er wel tal inslaan. Het Comité voor Econo misch Verweer heeft nl. plan om op de jaar beurs te Keulen van 17—21 April te houden, uit te komen met een inzending, waarin door middel van een diorama, statistieken en pak kende opschriften aan het publiek wordt duidelijk gemaakt, van welke beteekenis het ruilverkeer tusschen Duitschland en Neder land voor bolde landen is en welke gevolgen de tegenwoordige Duitsche handelspolitiek voor deze belangen heeft. Een en ander cul mineert in het slagwoord: .Koopt bij uw klanten". Zooals men zal weten, gaat er thans al een andere geest bij de Dultschera heerechen en komt tnen hoe langer, hoe meer tot de over tuiging dat het niet goed is Nederland al te vaal te plagen en dus te ontstemmen. Van ontstemmen gesproken, dat merkt men in Frankrijk nu wij, om de gevaren aan den in- en doorvoer van Pransche groen tem enz. verbonden te ontgaan, deze in- en doorvoer verboden. De t „l'Intransdgeant" schrijft, dat weliswaar Frankrijk zijn grenzen heeft gesloten voor Amerikaansche landbouwproducten onder hetzelfde motief (wering van gevaarlijke tn secten), maar nochthans zegt het blad: „Ne derland heeft niet geaarzeld, den oorlog te verklaren aan onze aardappelen. De econo mische wanorde kan tegenwoordig alle douane-maatregelen rechtvaardigen. Neder land maakt van deze gelegenheid gebruik om een invoerverbod te leggen op onze groenten. Tot zoover leiden thans allerlei uitzonderlijke maatregelen. Aan alle kanten worden grenzen gesloten. Als het zoo voortgaat zullen de producenten te gronde gericht worden!". Ja. heel veel producenten gaan te gronde en zijr. al te gronde gegaan. Maar de oude werkkracht en de oude energie blijft op een enkele uitzondering na, nog bestaan. Geen bedrijven waarin met meer taaie volharding ~pwerkt wordt dan in de agrarische. Zoo las ik de vorige week. dat al weer op de markt waren. Is me dat effe wat! Nu al aardbeien, nu al aardappelen, nu al druiven. Ja, ook druiven! In ons land is dat Iets nieuws aïs ik' het wel heb. In België kunnen ze het beter. Daar hebben ze het eeheele jaar d<v>r veraehe druiven Gelukkig gaat het daar in het Weert land ook naar toe. *k Las in een blad het vo'gende bericht: De eerste druiven werden gister aange voerd aan de veiling te Poeldijk, door den kweeker. den heer N. van Leeuwen te Poel dijk Ze brachten op f 2 oer pond. P enzelfdeo da* werden de eerste aard- inpelei tar gevoerd door den heer H. C. vat. H"-uiiigen. Deze worden verkocht van f 1.65 tot f 2.20 per mandje. Mooie prijzen, vindt ge niet? Deze prijzen zyn eerlijk verkregen. Dit kan men niet zeggen van hen, die er tegenwoordig een beroep van maken om door ontduiking der in e errechten een zoet winstje te maken, k Bedoel niet het smok kelen aan de grens. Ik heb het oog op do knoeiers met de Belgische wettelijke bepa lingen. Op de lui die XMERTKAANSCHE APPELS ALS HOLI.ANDSCH FRUIT NAAR BEL- GIE ZENDEN. Dat doen ze heel handig De Amerikaansche appels mogen België niet vrij binnen, doch men moet 150 frs. per 100 Kg. invoerrecht er voor betalen. Hollandsche appels gaan rij naar België. Een groote fruitzaak de naam wordt in het bericht er bij genoemd t is de firma Leon, Rue St. Michel te Parijs) laat Amerikaansche appels via Antwerpen naar Roosendaal zenden. Voor doorvoer vra gen ze in België geen recht. In Roosendaal, dus kort bij de Belgische grens, worden da Amerikaansche papiertjes or af gehaald en opnieuw verpakt gaan ze als Hollandsche appels vrij naar België. De kosten die ze nu maken zijn hoogstens 5 10 francs per ino Kg. en zoo spaart deze „snuggerefirma zoo'n 140 145 francs per 100 Kg Dat schijnt deze firma verleden jaar ook al eedurende een paar maanden gedaan te hehbon. Maar we loopen met deze oolijke manier de kans. dat België straks onze fruituitvoe» naar dat land gaat beperken. Aan deze hnndelwijze mag dus wel paal en perk gesteld worden. Zoo als ik thans doe aan mijn pralerij. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11