ENCI-CEMENT MARBRITECIAS j TE KOOF 5' N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIEUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabriek in Nederland Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUOE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten. GrondstoffenHmlj. AMSTERDAM: Sirphstlkad. I - Ttl. 34624-36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Talll. 11690 BOUWBLAD No. 149 CVerschijnt eiken Manning} Architecten-honorarium De fa ons blad van 8 Februari j.l. door „een lezer" gestelde vragen met betrekking tot het Architecten-Honorarium, om daar door scherp de aandacht te vestigen op enkele punten van de honorarium-regeling, die onduidelijk zijn, hebben de Redactie van het Centraalblad der Bouwbedrijven van 5 Maart j.l. het volgende in de pen gegeven: Neem eens aan, dat de bouwsom f 200.000 is, waarvan f 150.000 voor de betonconstruc tie moet worden betaald. De architect ontvangt volgens de honora- riamregeling van het N. I. V. A., rekende .volgens de 2e klasse, 5.25 pCt. Welke werkzaamheden moet de architect voor dit honorarium verrichten'? Volgens artikel 21 van genoemde regelen behooren ertoe de volgende werkzaamheden: 1. Schetsontwerp, met of zonder globale raming van kosten, of verklaring. 2. Bestekteekening. 3. Bestek. 4. Uitgewerkte berekening van kosten. 5. Algemeene détails. 6. Hoofdleiding bij de uitvoering, zoomede afrekening. 7. Toezicht gedurende den onderhoudster- mijn en inleveren van de revisieteekening. Hieruit volgt, dunkt me, dat voor dit hono rarium het geheele ontwerp kant en klaar moet worden geleverd, met inbegrip van alle hiervoor noodige gegevens. Is de architect niet in staat, al het ge vraagde te leveren, b.v. ihet ontwerp van de betonconstructie en de betonberekening, dan moet hij zorgen, dat deze door een meer des kundige dan hij worden gemaakt. De hierop vallende kosten komen o.i. na tuurlijk voor rekening van den architect, die een deel van zijn taak aan een ander op draagt. De „Algemeene Regelen" van den B.N.A. bevatten soortgelijke bepalingen. Ook bier- Ned. Bouwtentoonstelling 1932 „NEBO" DIERENTUIN DEN HAAG 8 t.m. 17 April Secr Spui 1 09a. Tel. 1 1 6864. Den Haag uit blijkt, dat van den architect verwacht wordt, cïat hij alle détails en berekeningen maakt Art 12 geeft aan, dat de architect voor bepaalde onderdeelen van het werk, die ont worpen en/of uitgevoerd zijn door speciali teiten op die gebieden, geen verantwoording draagt. Verder bepaalt artikel 20 het vol gende: (Tot de bouwsom behooren bij bouwwerken, vallende onder klasse A, B en C, de geheele kosten der werken in Art. 12 genoemd; bij bouwwerken, vallende onder klasse A, dan alleen de helft der kosten, zoo deze werken door en onder verantwoor delijkheid van specialisten in dat art be doeld, worden uitgevoerd. (En hoe gaat het dan bij die andere klassen?) Dit beteekent, dat in 't algemeen de archi tect w e 1 zijn honorarium krijgt over dat gedeelte van het bouwwerk, waarover hij geen verantwoording heeft Heel duidelijk is de omschrijving niet. Vast staat wel dat de architect de berekeningen zelf moet ma ken of deze op zij n kosten door een des kundige doet uitvoeren. Hij kan ook anders handelen. Bv.: hij maakt een schetsontwerp en draagt den aannemers op, de berekeningen en détails te leveren. Dit is eenvoudig genoeg en kan door een enkele besteksbepaling geschieden. Deze aannemers moeten de hierop vallende kosten betaald hebben en moeten er rekening mede houden bij het bepalen van hun in schrijvingssom. Stel deze kosten eens op 2 Dit beteekent, dat de principaal voor het ontwerp 2 extra betaald, dus boven de reeds genoemde 5.25 En dit, zonder het te weten. Want maar zéér en zeer zelden is de bouwheer zoo goed op de hoogte, dat hij dit zou merken. De inschrijving bedraagt nl. 150.0Q0 in plaats van 147.000. Doch hier mede is hij er nog niet. Van die 2 moet ook nog 5.25 honorarium aan den archi tect worden betaald. De principaal rekent dus: Ik moet betalen aan den aannemer ƒ200.000 aan den architect 10.500. Voor dit bedrag levert de architect alles wat voor de uitvoe ring noodig is. En dit doet de architect, die zichzelf rekenschap aflegt van zijn doen en laten, ook. Totaal betaalt de principaal dus J 210.500. De architect, die een aannemer voor een deel van zijn werk laat opdraaien, doch zich ook rekenschap geeft redeneert als volgt: Calculatie-onkosten van den aannemer stel 3.000.—. Werkelijke kosten betonwerk 153.000 Bijkomende onkosten 50.000 dientengevolge zich ook met die onderdeelen hebben ingelaten, tenzij de installateurs of onderaannemers op zijn verzoek zijn voorge dragen. Onder zoodanige onderdeelen zijn o.a. be grepen: centrale verwarming, electrische licht- of krachtinstallaties, watervoorzie ning, sanitair, Röntgen-inrichting enz., doch hierin woreft niet vermeld, hoe te handelen ingeval een groot deel van een gebouw be staat uit gewapend beton of ijzer. Het is wel duidelijk dat de behandeling hiervan geeheel voor rekening van den ar chitect komt, zoodat hij, die deze werkzaam heden aan een ander opdraagt en de on kosten hiervan op het werk laat drukken, onrechtmatig handelt. Duidelijker dan de architectenregelen zijn m.i. die voor ingenieurs. De artikelen 5 en 6 van het Tark. voor Ingenieurswerkzaam heden (1930) luiden als volgt: Art. 5. Behalve het honorarium zijn ver schuldigd: a. de kosten van het opmaken van de voor het ontwerp gevorderde bescheiden, zooals kadastrale uittreksels, enz.; van terrein-op nemingen, boringen en verdere voorafgaande onderzoekingen en van alle voor werktuig kundige en electrotechnische inrichtingen te maken teekeningen; b: de kosten van het personeel, belast met het maken van détailteekeningen, met het toezicht op, of met da administratie van het werk; c. de kosten van onderhandelingen over onteigening en die van rechtsaangelegenhe- den of scheidsgerechten; d. de werkelijke reis- en verblijfkosten, gemaakt ten behoeve van de opdracht; e. de kosten van keuring van materiaal, voor zooverre deze niet op het werk kan ge schieden; f. de kosten van revisieteekeningen; g. de kosten van bestekken, lichtdrukken, advertenties, porti, zegels, registratie en an dere voorschotten; h. de kosten van hulp en materiaal bij proefnemingen. Voor het gebruik van de hierbij door den ingenieur ter beschikking gestelde instru menten kan deze een gepaste vergoeding vorderen. Art. 6. Indien de ingenieur zich voor be paalde onderdeelen van het werk door an dere deskundigen heeft ioen ter zijde staan, kunnen de hieruit voortvloeiende kosten slechts dan in rekening worden gebracht, wanneer dit vooraf met den opdrachtgever is o v ere engekomen Dit artikel 6 spreekt m.i. duidelijke taal. Het is noodig, dat de hier opgeworpen kwestie wordt opgelost 't Eenvoudigste lijkt het ons, wanneer door de architectenbonden naast de honora riumtabellen een populair geschreven boekje wordt uitgegeven, dat als voorlichting den ondeskundigen principalen in handen kan worden gegeven. Ook in. onze eigen lezerskring heeft dit vraagstuk (Je aandacht getrokken. Zoo schrijftaons de heer v. d. G., architect N.I.V.A. in verb Eind met de honorariumver- deeling in ons artikel over het architecten- honorarium (Bouwwereld 146) het volgende: In deze kostenberekening gaat u uit van een werk waarvan de aaunemingssom 200.000 bedraagt, terwijl de kosten van de werken in gewapend beton 150.000 zouden bedragen. Voor het ontwerpen en berekenen van de constructies in gewapend beton, wordt een honorarium aangenomen van 2 van 150.000, zijnde 3.000, hetgeen m.i. voor deze werkzaamheden te laag is gesteld. Aannemende dat een architect zelf dit be drag zou betalen, blijft er van het totaal ho norarium groot 10.500, 7.500 over, het geen voor het restant der aannemingssom groot 50.000 een percentage van 15 be teekent. Dit percentage wordt tot 21.315 verhoogd wanneer de architect de technische werk zaamheden voor het gebouw op den aanne mer afwentelt, de kosten hiervan in de aan nemingssom laat opnemen en door den bouwheer extra laat betalen. Daar in het resteerende bedrag van 50.000 veel posten voorkomen waarvoor geen of zeer weinig teekenwerk benoodigd is, wij denken b.v. aan grondwerk, stucadoorswerk, schilderwerk enz. zult u het vermoedelijk wel met mij eens zijn, dat de onderlinge verdeeling van het honorarium te ongunstig is gesteld, temeer daar de constructeur ctoor zijne werkzaamheden het mogelijk maakt dat er inderdaad kan worden gebouwd en hij ook de volle verantwoording voor zijne constructies moet aanvaarden. Een verdeeling van het honorarium In verhouding tot de kosten van het gewapend beton en dat der overige werken lijkt mij meer in overeenstemming met de, door den architect en door den constructeur, te ver^ richten werkzaamheden. Het bedrag dat, volgens U, door den archi tect onrechtmatig wordt getoucheerd, is in de praktijk veel grooter dan het door U be rekende. Hoog noodig is het, dat de opgeworpen kwestie zoo spoedig mogelijk wordt opgelost. Alle bona fide architecten welke in staat zijn zonder hulp van anderen een bouwplan geheel persoonlijk te ontwerpen en hiervoor een. w e r k e 1 ij k e bouwvergunning van de Bouwtoezichten kunnen verkrijgen zullen het toejuchen wanneer er een eerlijker ho norariumregeling tot stand zou komen. Aan een bouwvergunning zonder goedge keurde berekeningen en teekeningen van de toe te passen constructies heeft een bouw heer niets. Alleen het graafwerk mag dan worden ver- Het eenige goede middel om aan deze on geoorloofde praktijken een einde te maken, is het bouwend publiek beter in te lichten. Zoo het werkelijk de bedoeling van de be staande architectenvereenigingen is, niet al leen het eigen belang doch ook do belangen van hun opdrachtgevers naar behooren to behartigen, ligt hier een prachtig terrein voor hunne werkzaamheden braak. Bescherming van de architectentitel, doch dan alleen voor hen, welke ook de volle vei> antwoording voor de te stichten gebouwen durven en kunnen aanvaarden, zou reeds een stap in de goede richting zijn. Haagsche Kunstkring De heer Herin, van der Kloot Meyburg. architect B.N.A.- heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van den Haagschen Kunstkring waar te nemen. Het Vossius-Gymnasium - Amsterdam door Ir. A. R. HULSHOFF Stadsarchitect der gemeente Amsterdam 203.000 Ik heb geen recht op het volle honorarium omdat ik een deel van de werkzaamheden niet verrichtte. Stel dat mij wel toekomt 7.500. Doch de man, die het zoo nauw niet neemt Verdient(?) ongeveer 3175.5 meer en laat den principaal 213657.5 betalen. Deze man strijkt zelfs 5.25 provisie op van het be drag van 3.000.een premie op zijn niet kennen en kunnen! De grove onbillijkheid hiervan springt in het oog. En nog erger wordt dit, als de man die het zoo nauw niet neemt tot den bouw heer zegt: ..Ik werk goedkooper dan collega X". Wat een wonder! Hij doet op geen stuk ken na, wat X doet en, zonder dat hij het weet, betaalt de bouwheer ook nog extra. En de oorzaak? Voor een leek is niet helder en duidelijk omschreven, wat de principaal voor het architecten-honorarium kan vragen. Wel staat er in art. 7: Indien op verlangen of aanbeveling van <len opdrachtgever bepaalde onderdeelen van het werk zelfstandig worden ontworpen of gemaakt door bepaalde aangewezen perso nen of lichamen, is de architect daarvoor niet aansprakelijk, ook al blijft hij met de alge meene leiding van het werk belast en zou hij Ofschoon liet nieuwe gebouw voor het Vossius-Gymnasium te Amsterdam nog in aanbouw is, willen we toch trachten een overzicht te geven van plaats, indeeling en aspect van dit toekomstig schoolgebouw. De thans in aanbouw zijnde bruggen over de Boerenwetering en het Zuider-Amstel- kanaal zullen de hoofdtoegiuigswegén wor den voor het nieuwe Gymnasium. Dit ligt ongeveer 200 M. zuidelijk van dit bruggen- complex, op een opgehoogd terrein tusschen Zuider-Amstelkanaal en Boerenwetering. De driehoek, gevormd door de verbinding Die- penbroekstraatWielingenstraat, het Zui der-Amstelkanaal en de Boerenwetering, waar het schoolgebouw ongeveer middenin komt te liggen, zal „open" bebouwd worden. D.w.z. dat hier grootendeels villa's gebouwd zullen worden, al of niet tot kleinere villa blokjes gegroepeerd. Slechts aan de Noord zijde en de Zuidzijde van het Vossius-Gym nasium zal een „dichte" bebouwing en waarschijnlijk betrekkelijk laag tot stand komen. Vóór het gymnasium dus Etan de Zuidzijde r ontstaat er zoodoende een ruim cn beplant plein, terwijl de achterzijde de Noordzijde de Noordelijke straatwand de binnenplaats van het Schoolgebouw tot een pleintje van vrij belangrijke afmetingen sluit. In het midden van dezen straatwand zal waarschijnlijk een Remonstrantsch kerk gebouw verrijzen. De hoofdvorm van het schoolgebouw ls te omschrijven als een drie verdiepingen hoog gebouw, plm. 80 M. lang, waarvan de lengte-as ongeveer Oost-West is gericht en waarvan 2 lagere vleugels van twee ver diepingen aansluiten, van welke de lengte as een Noord-Zuidelijke richting heeft De hoofdingang is ontworpen bij den toren aan den Zuidgevel. Deze ingang zal wel niet de meest gebruikte toegang tot de school worden. Dit zal wel worden de ingang aan de Noordzijde, waar zich ook de „ingang fietsenkelder" bevindt Uit' dezen fietsenkelder komt men langs een trap in dezelfde hal, waarin men ook door de hoofdingang gEiande, terecht komt. Deze hal zal dus het verkeersplein van hef schoolgebouw worden, waarop de verschil lende stroomen langs de trappen naar de verdiepingen verdeeld worden. Behalve de rijwielenbergplaats ls verder nog in het kelderplan een lokaal voor han denarbeid opgenomen en de noodige dienst ruimten als bergkelders, kolenkelders en ketelhuis voor centrale verwarming. Er komen in het gebouw 18 klasse-lokalen en daarenboven nog een reserve-lokaal, dat belangrijk grooter wordt dan de normale klasselokalen, zoodat hierin twee klassen tegelijk onderwijs zullen kunnen ontvangen. Alle klasselokalen komen aan de Zuidzijde van het gebouw te liggen en wol 6 op den beganen grond, 5 op de eerste verdieping en 7 plus het resiervelokaal op de tweede ver dieping. Behalve de klasselokalen zijn op den be ganen grond ontworpen de ruimten, noodig voor liet onderwijs in Natuurkunde, Schei kunde en Natuurlijke-Historie. Vanzelf spreekt, dat ook de Conrector op deze ver dieping zijn kamer zal hebben. In den lagen Oostelijken vleugel zijn de twee gymnastieklokalen boven elkaar ont worpen en daarop in de kap het boeken- magazijn, dat met eenvoudige middelen tot een ruimte zal gemaakt wonden, waar men ook met genoegen gaat zitten lezen. Aansluitende aan de gymnastiekzalen wordt de woning van den Claviger gebouwd, die in de hal op den beganen grond zijn kamer krijgt, vanwaar hij uitzicht heeft op de beide toegangen tot de school. Natuurlijk komt op de binnenplaats een flinke botanische tuin en er blijft dan nog voldoende ruimte over om gymntistiek in de open lucht te doen. Op de le verdieping komen verder de ka mers voor de Curatoren, den Rector en de Docenten, de ruimten voor Aardrijkskunde en last not least het Vereenigingslokaal met een behoorlijk groot podium en een cabine voor het projectie-apparaat. Dit van twee zijden verlichte, in de kap uitgebouwde lo kaal, zal wel voor lezingen en uitvoeringen als een groote aanwinst voor het Vossius- Gymnasium beschouwd kunnen worden. Op de 2e verdieping zijn verder nog ge projecteerd de ruimten voor het onderwijs in Handteekenen, welke hierdoor van zeer goede verlichting verzekerd zijn. Het aspect van het gebouw zal wel eenigs- zins overeenkomen met dat van de in 1930 tot stand gekomen Meisjes Hoogere Burger school in de Euterpestraat (Zuid), hoewel het nieuwe Vossius-Gymnasium door zijn ligging in gunstiger conditie zal komen. In den toren zal waarschijnlijk onder het hek van den omgang een klok gemaakt wor den niet eenige wijzerplaten, zoodat de leerlingen bij het naar school gaan al op grooten afstand zullen kunnen zien, in welke mate zij zich zullen moeten haEisten om op tijd te zijn. Op een enkele plaats zal een beeldhouwer met zijn werk het gebouw verrijken, en wel aan den hoofdingang en misschien is er wel aan den ingang voor de fietsen gelegenheid een geestig vosje te doen hakken. °p de le verdieping tegen den wand, recht tegenover het hoofd-trappenhuis zal waar schijnlijk een groot marmer-mozaiek van Vossius ten voeten uit te zien zijn. Houlh. N.V. J. VAN SCHIJNDEL S Co. - ANNO 18S3 NassauhavenBoeren Ra Fabrieksuitbreiding Naar de Fabriekskoerier verneemt, heeft de directie der Gulden Vlies Sigarenfabriek te Tilburg besloten, een belangrijke uit breiding aan haar fabriek te geven. Aan de aannemersfirma J. v. d. Heijden te Reusel opgedragen, naast de bestaande fabriek, een nieuw gebouw neer te zetten, dat plaats zal bieden aan 200 nieuwe arbeiders. Dc oppervlakte van het tweede gebouw is ruim vierkante meter. Fantastische dwaasheden In no. 8 van 't orgaan van den Ned. Bond van Architecten koont een artikeltje voor getiteld: Onmacht van bouwen en sieren in Amsterdam-Zuid, waarbij een groot aantal foto's gevoegd zijn van bouwdetails, welke overtuigend aantoonen tot welke dwaas- beden de onbeheerschte bouwkundige fun- tasie kan voeren. De getoonde afbeeldingen toonen meeren- deels details van volkomen zinledigheid, te onpas aangebracht en in niets verband hou dende met het bouwwerk, waaraan ze zijn toegepast Onnoodig te zeggen, dat dergelij ke fantastische dwaasheden de bouwkunst niet dienen, in tegendeel, deze achteruit brengen en 't publiek tegen de architec tuur" innemen. De taak van den achitect kan er nimmer in bestaan een bouwwerk noodeloos kostbaar te maken of de con structie te verkrachten ten koste van den levensduur van.bet bouwwerk. Met dat al is er moed voor noodig om in Bouwkundig Weekblad, tot voor korten tijd het bolwerk der hyper-aesthetici, zooals Van Bouwen en Sieren het blad betitelde, deze bouwkundige verwordingen openlijk aan de kaak te stellen. Een eeresaluut wordt gebracht aan den man, die dit ondernam, en aan de redactie welke hieraan meewerkte. Moge dit een waarschuwing voor velen zijiï en 't inlui den van een nieuw tijdperk, waarin 't ge zond verstand en gezuiverd bouwkundig in zicht den toon aangeven, men weer durft „eenvoudig" te zijn en zich in de beheer- sching de meester toont. Wij hebben waarlijk meer dan genoeg van die dwaze spielerei met steen en hout. J-Jet weven van tapijten Bochara- en Afghanistan-tapijten Het Bochara-tapijt dat in de eerste plaats in het, 2 millioen inwoners tellende Emi raat Bochara zelf en verder ook in de aan grenzende districten van Centraal"Azië- in meer of minder overeenkomende kwalitei ten, teekening en kleur geproduceerd wordt kenteekent zich in het bijzonder: door een buitengewoon zeer laag geschoven pool en buitengewone dichtheid van het weefsel. De fijne en met circa 400 slagen per meter vastgetwijndc kettingdraden, zijn uit mooie langharige wol gesponnen, terwijUde natuurkleuiïge dwarsinslag uit wol en mis schien ook gemengd met andere diea-en- haren, gemaakt is. Een echt stukje Boahara uit onze verza meling, (die van den heer C. W. Kooh, schrijver van deze artikelenreeks in Inte rieur), dat misschien op een honderdjarige ouderdom terug kan zien, bevat: 495.000 knoopen per vierkante meter' en toont bij zondere zachte, in bruinachtig overgaande roode kleuren. Hoewel wij beslist kunnen aannemen dat dit stukje Bochara-tapijt met plantaardige kleurstoffen geverfd is, kunnen wij hierbij toch ook constateeren- zooals eerder reeds meerdere malen is vermeld, dat de zg. echt heid van deze plantaardige kleurstoffen, die naar men zegt, gedurende-honderden jaren de zuurstof der lucht, het stof en de zon trotseeren kan, op fantasie berust, want zelfs aan den ondergrond van dit zeldzame kleedje is liet duidelijk te zien. dat de bruin-roode fondkleur vroeger veel scherper rood geweest is en dat de eenigszins ver bleekte rose tinten vroeger veel geelachti- ger en frisscher geiweest zijn. B.v. ziet een deel der bonte kleuren in den ondergrond or groen uit, terwijl dezo kleuren aan de bovenzijde blauwachtig ver schoten zijn. Zoo kan men bij iedere afzonderlijke kleur zonder meer aan één enkele knoop de vergankelijkheid zelfs van de oude plant aardige kleurstoffen der Per/en waarnemen De sedert 1870 ongeloofelijk gestegen vraag naar zulke oude, echte Bochara - tapijten, heeft ongetwijfeld in de fabricatie een zeer beduidende uitbreiding in Cen- traal-Azië en Perzië teweeg gebracht; er wordt meer fabriekswerk gemaakt, de knoo pen worden losser en in geringer aantal opgezet, de beuren, waarvan misschien vele zoo niet alle- anilinekleuren zijn, zijn meestal schel en herinneren in geen enkel opzicht meer aan dc harmonische verbleekte oude orginincele stukken. Wat de teekening betreft, ligt er in de zoo eenvoudige geometrische figuren van dit tapijt, een artistieke grond. Geen ander Perzisch kleed heeft in zulk een mate de voortreffelijke eigenschap bij het grootste kleurenconlrast. waar een don kerbruine of oen donkerblauwe kleur direct naast zacht-cröme ligt, dank zij de rustige teekening, steeds harmonisch zijn. Oud of nieuw is het Boehara-tapljt in ge schikte grootore afmetingen, zooals men voor een eet-, lees- of bibliotheekkamer In onze moderne woningen gebruikt, geheel niet of bijna niet en dan slechts voor onge hoord hoogen prijs te krijgen. Het Afghanlstan-tapljt. Typisch zijn in hPt Afehanistan-tapiit de acbthoekiifp fimnen die naar eclang vn» de provincie, waarin de tapijten gemaakt H.H. Architecten UW ADRES ▼oor Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS EOUDSCHt SINCEl 105 - ROITERDAfr Telefoon 22490 (4 lijnen) N.V HET ONDERLING CREDIET Gevestigd te Rotterdam HOOFDSTEEG 39 h. Toerijstuin Opgericht 1865 Glasindustrie „ROTTERDAM" J. PIETERMAN Wandkekleeding in alle kleuren 1 ln onze showroom v. d. Duynstraat 2325—27—29 vindt U het op allerlei wijzen als muur-, vloer- en platond- bekleeding toegepast zijn* zoowel in de hoofdmotieven en kleur stellingen, als ook in den rand vari>eeren. Over het algemeen toont het Afghanistan tapijt langere wol, dus hoogere pool en is gewoonlijk dikker dan het Bochara-tapijt. Voor ketting en inslag is een weefsel van natuur bruine kameelharen en geitenharen gebruikt en is de ketting tweemaal getwijnd met ongeveer 200 slagen per meter; de in slag is enkelvoudig. Een oeroud Afghanistan-tapijt uit onze verzameling toont 90.000 knoopen per vier kante meter. De geometrische teekening der figuren, zoowel in het midden als in de randen, is met buitengewone nauwgezetheid en gelijk* tnatigheid doorgevoerd. De kleurencombinatie is bij de oude, echte stukken, een absoluut harmonische en in zooverre zachter en rustiger dan bij het Bochara-tapijt, om'dat het opvallende licht- crème in het Afghanistan-tapijt geheel ver meden is en hoogstens door eenige heel kleine, bronzen of gele effecten, die zich zeer goed aan het geheel aanpassen, ver vangen is. De kleuren hebben zich in het oeroude monsterstuk zeer goed gehouden en w anneer ook iedere roode nuance schakee ringen en strepen toont- moeten wij dit ver schijnsel toeschrijven aan de primitieve ververij der oud Perzische tapijtindustrie, die altijd slechts kleine hoeveelheden, zoo mogelijk in strengen, verfde en dan naar behoefte steeds bijverfde, waardoor bij iedere kleur, verschillende grondtonen moes ten ontstaan. WEEK-END ZOMERVERBLLJVEN DIRECTIEKETEN SNELBOUW VBAAGT PROSPECTUS HAHBO HOUTBOUW N. HARDINXVELD TELEF. 41 BEZOEKT DE „N.E.B.O MAASTRICHT 1 NEDERLANDSCH FABRIKAAT I Vertegenw. voor R'DAM en OMSTREKEN: N.V. 1 MUYS Co s AEL3RECHTSKA0E 147b TELEFOON 30404-30233 H.R.LAUWAARS &Z0NEN Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 Waai-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in verschillend formaat Speciaal dunne gevelsteen HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BETONBLOKJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 Tel. 30933 ROTTERDAM ilKWUIjTiU SSI ILLEGERSBERG PANDEN slaapkamers, badkara 'e TD. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68. Telefoon 13866 N.V. HOUTHANDEL V/H Firma J. G. ALBLAS WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan dan ZWAANSHALS Mo. 203-205 - Telef. No. 40891 GRAVESTEUN 4. Prima Belgische KLUITKALK Telefoon 32246 GIPS en CEMENT Rotterdam Scherp concurreerende r pijzen PUBLIEKE VEILING wegens Faillissement BOUWMATERIALENHANDEL B. v. d. HOEK te ROTTERDAM Deurwaarders a. a. VAN ARNHEM en A. VINK te Rotterdam, zullen in opdracht van den WelEd.Gestr. Hoer Mr. W. VAN GELDER, te Rotterdam, curator in bovengenoemd faillissement, op DINSDAG 19, WOENSDAG 20, DONDERDAG 21 en VRIJDAG 22 APRIL 1932, telkens des voormiddags 10 uur, in de Bovenzaal van 't GOUDEN HOOFD aan de Zeeviscbmarkt te Rotterdam, PUBLIEK VERKOOPEN: DEN GEHEELEN VOORRAAD NIEUWE BOUWMATERIALEN. WO. aroote partijen van alle soorten VLOER- en WANDTEGELS, VaAM- DORPELSTEENEN, DAKPANNEN, GRESBUIZEN (Bochten enz.), SCHOOR- STEENPOTTEN. HANDVORMSTEENEN en STRAATKLINKERS, alsmede een partij SIERTEGELS en VAZEN Catalogus, waarin alle bijzowderheden zullen worden opgenomen, ad 0 25 te verkrijgen, zoodra deze bij den drukker gereed is; deze catalogus kan reeds nu besteld worden bl] bovengenoemde ileurwaarders aan de Kolk- kade No. 9a (o. Plan C) te R'dam, Tel. 50328. Ook na storting van 0.25 up e astrekening 74801 ten name van v. ARNHEM, wordt catalogus tocirrz.union, e goederen zijn te bezichtigen vanaf 11 t.m. 18 April 1932 cn telkens vóór de veiling in de magazijnen, gelegen aan de Delftschestraat No. 47, te Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7