a WOENSDAG 30 MAART 1932 Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Aalten, J. Drenth te Broek op Langendijk, GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND. Beroepen, Te Nyemirdum (Fr.) en Zandvoort, cand. E. C. B. Kok te Idsken- buizen (Fr.). NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Asperen, D. Bonman te Molkwerum. Te Rotterdam (vac.-J. C. H. Scholten), W. A. Zeydner te Dedemsvaart. Aangenomen: Naar Emmer-Compas- cuum. D. Siemelink te RoswinkeL Bedankt: Voor Jaarsveld, I. Kievit te Baarn. Voor Oud-Alblas, S. Goverts Jr. te Gameren. Voor Veenendaal (vac.-wijlen MT Jongebreur), B. N. B. Bouthoorn te Renkum. —.Voor Lemmer, H. C. Touw te Kage. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Stadskanaal en Burum, B. 'A. Bos te Assen. Te Westerlee, cand. Ph. .T. Huyser te Assen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Qand. E. C. B. K o k te Idskenhuizen is door de. Classis der Geref. Kerken in Hersteld Ver band geëxamineerd en in die Kerken beroep baar verklaard. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. R. Boschloo, van Almen, hoopt Zondag 3 April a.s intrede te doen als predi kant der Ned Herv. Gemeente te Eikerzee. na bevestiging door Ds. T. J. Jansen Schoon- hoyèn. van Cand. R G. van der Hooff, gekomen van Amersfoort, werd gisteravond te Zaan dam bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband bevestigd door Ds. H. C. van den Brink, van Amersfoort, met Matth. 5 5 en 6: „Zalig- zijn de zaohtmoedigen en zalig zijn zy die honge ren en dorsten naar de gerechtigheid". Aan de handoplegging werd deelgenomen door de pre dikanten van den Brink, van Deth, Dieper- sloot, Hasper, Nieuwpoort en Smeük. Donder dagavond zal Ds. van der Hooff intrede doen. De heer P. Koster, gedurende bi5na 20 jaar oefenaar by de Geref. Kerk van Val- thcrmond, nam, na een arbeid van 52 jaren in verschillende Gemeenten, op Paaschzondag- avond van zyn laatste Gemeente afscheid, w.-gens het neerleggen van zijn ambtswerk. Uit verre omgeving waren zeer velen gekomen om den 80-jarige voor het laatst te hooren. Het kerkgebouw was overvol. Tot tekst heb bende Efeze 4 1-3: „Wandelt waardiglijk der roeping, waarmede de Heere u geroepen heeft", wees hij met heldere en krachtige stem op: 1. de verplichting daartoe, 2. de belemmering daarvan, 3. de openbaring ervan, 4. de bevor dering daarvan, en 5. de drangreden daartoe. Met hartelyke woorden dankte hij in zyn toe spraken den Kerkeraad voor diens groote me dewerking en broederlijke liefde, en richtte hy zich verder tot Gemeente. Schoolhoofd en af gevaardigden van de Classis. Ouderling C. Poortman dankte den scheidenden voorganger namens Kerkeraad en Gemeente voor het vele werk in liefde voor Gods zaak en gewaagde van den rijken zegen, dien God gegeven had op den arbeid van br. Koster. Ds. I. de Wolff ?prak namens de Classis Stadskanaal en wees ér op, dat de heer Koster immer een gaarne geziene persoonlijkheid op de Classis was en dat zyn- adviezen daar zeer gewaardeerd wer den. De heer K. Hofman, hoofd der Chr. School,bracht dank voor alles wat br. Koster ipweëst was voor de School en het Chr. Onderwijs; Ds. W. Oosterheert, van Ter Apel, sprak namens de Kerk van Nieuw-Weerdinge ep die van Ter Apel en als persoonlijk vriend. Toegezongen werd Pis. 72 11 en Ps. 121 4. Mede aanwezig waren Ds. M. Kamper, van Nieuw-Weerdinge, en Ds. J. Velsink, van Musselkanaal. In een klein, intiem gezelschap van Kerke- raads- en Schoolbestuursleden, familieleden epz. is op Paasohmaandag de 80ste verjaardag van den heer Koster gevierd. Menig hartelijk woord werd gesproken en menig geschenk overhandigd. Uit het geheele land kwamen gelukwenschen. D s. E. L F. Nawy n nam, na een ver blijf van 3 jaar en 1 kwartaal, Zondag jl- af scheid van de Geref. Kerk te Geesteren-Gel- selaar, het Woord bedienende uit 1 Cor. 15 vs. 58a. Handelende over het slot van Paulus' Paaschprediking tot de Corinthische geloovi- gen, wees hy op: 1. den band die samenbond, 2- de vastheid die hen moet kenmerken, en 8- de taak die op hen blijft rusten. Namens Ker keraad en Gemeente sprak br. A. J. Negbe- rink den naar Apeldoorn vertrekkenden leeraar toe; namens de Classis Ds. J- Scholten, van .Varsseveld; oud- Veenhuyzen, namens de Kerk Van Neede, waarvan Ds. Nawy'n consulent Was; Ds. Kapteyn, van Lochem, sprak namens de Kerken van Lochem en Barchem. De pre dikant zelf richtte woorden van hartelyken dank tot Kerkeraad en Gemeente, de afge vaardigden en zijn catechisanten en wenschte het hoofd der School en de onderwijzers zegen op hun arbeid. De Gemeente zong Ds- en mevr. Nawyn toe Psalm 121 4- Velen van buiten de Gemeente woonden het afscheid by. Ds. A. D. R- Polman nam, wegens ver trek naar Bolsward, Tweeden Paasohmorgen afscheid van de Geref. Kerk te Roden- De keifc was meer dan stampvol. Tot tekst werd genomen: Hebr. 13 20 en 21a. Het onder werp was: een gebed tot volmaking der Ge meente, en gewezen werd op: 1- den grond Van het gebed (a. den God des Vredes, b. den Opgewektem Grooten Herder der scha pen; c. het bloed des Eeuwigen Testaments), en 2 den inhoud van het gebed (om den wil Gods te doen). Hierna richtte Ds- Polman zich tot dien Kerkeraad; Ds. J. Dijkstra, van Haulerwyk; afgevaardigden van de Classis; catechisanten en jeugdvereenigingen; den Burgemeester en het Schoolhoofd; en de Ge meenten. Ouderling Vroom sprak hartelyke dankwoorden namens deni Kerkeraad en liet Psalm 121 4 zingen- Voorts spralkien Ds. Dijkstra en de heer P. Apotheker, hoofd der Chr. School, die Psalm 48 6 deed zingen. Staande hoorde de Gemeente nog de voorle zing van de Apostholische Geloofsbelijdenis aan. Slotzang was Psalm 75 1- In de con sistoriekamer namen vele broeders en zusters van den beminden leeraar en diens echtgenoo te afscheid. KERKINSTITUEERING I HHt Uosterbeek meldt men ons: De leden! der Chr. Geref. Gemeente te Arn hem, woonachtig te Uosterbeek, Wolïhezen, Heveadorp en Hjeelsum, verzoeken bij de Classis Apeldoorn der Ohr. Geref- Kerk om gemeentestichting te Uosterbeek. Reeds een tiental jaren werden hier des winters predik beurten vervuld door de Chr. Geref. predi- KERK OPHEFFING Uit Uosterbeek schrijft men ons: het vertrek van Ds. H. Siegers naar Utrecht is hier het kerkelijk instituut der Ned. Geref- Gemeente opgeheven. Ruim 7 ja ren heeft deze gemeente onder verschillende benamingen bestaan. De leden verspreiden zich thans over verschillende Kerkgroepen £Hery,* Geref. en Chr- Geref.), Prof. Dr F. VEREENIGING VAN PREDIKANTEN VAN DE GEREF. KERKEN ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT De opening. Vandaag en morgen wordt te Utrecht de algemeens vergadering gehouden der Ver- eeniging van Predikanten van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Hedenmiddag werd de vergadering, die door eenige honderden predikanten uit alle deelen van ons land werd bijgewoond, ge opend door den Voorzitter, Prof. Dr F. W. Grosheide, van .Amsterdam, die zin- gen liet Psalm 119: 17, den 91sten Psalm Wj§ las en voorging in gebed. Vervolgens sprak de Voorzitter een kort openingswoord, waarin hij wees op de donkere tijdsom standigheden, die 3 ook het leven van ;:;ij vele predikanten moeilijk maken. Daarna handelt hij over de taak van den Dienaar des Woords >m ook in zulke omstandigheden leidsman, •oorganger te zijn. Dm dat te wezen moet hij zich onthouden van veel, dat voor ande- in geoorloofd is. De Voorzitter spreekt den wensch uit, dat onder Gods zegen de vergadering moge bij dragen tot het bieden van steun bij het vaak moeilijk werk. Hierna werden allereerst de huishoudelij ke zaken afgedaan. De jaarverslagen van secr. en penningm., de predikanten Ds. H. S. ouma, van Amsterdam-Zuid, en Ds F. r a m e r, van Beverwijk, werden onder dankzegging goedgekeurd en de penning- meester voor zijn beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de predikanten Ds. C. B. B a v i n c k, emeritus te Amersfoort, en Ds C. W. E. Ploos van Amste 1, eme ritus te Den Dolder, werden herkozen en de hoogleeraren Prof. Dr. G. C h. A a 1 d e r s, te Hilversum, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit en Prof. Dr J. Ridderbos, hoog leeraar aan de Theol. School te Kampen, als redacteuren van het Geref. Theol, Tijdschrift herbenoemd. Hierna kwam aan de orde het referaat 'an Prof. Dr T. Hoekstra, van Kampen, ►ver «Homiletische exegese". Do homiletische exegese behoort tot de 'erklaring van den tekst en niet gelijk Christlieb en Pfen- nigsdorf beweren tot verklaring en toepas sing. De homileti sche exegese is ver klaring van den tekst, ze maakt ge bruik van grammati cale, historische en psychologische exe gese. Kan zich ook bedienen van een in goeden zin opgevat te pneumatische en theologische exegese, maar is in elk geval een uitlegging der H. Schrift in de bediening des Woords. Zij bestaat in het zoeken van het speciale van den tekst (Calvijn is hier een illuster voorbeeld), in het aangeven van het ver band waarin de tekst staat tot de hoofdge dachte der Godsopenbaring (het heil Gods in Jezus Christus), en in de concrete bena dering van het Schriftwoord. Het homile- tisch begrip komt niet, gelijk Steinbeck wil, tot de homiletische exegese. De homiletische exegese is nuttig, want zij leert de gedachte, den zin van den tekst verstaan, zij ontdekt den rijkdom van het Woord, zij geeft stof voor de toepassing, zij biedt aan de gemeente steun in haar ge loofsleven, en zij maakt duidelijk dat het Woord Gods niet alleen een historische grootheid is, maar een Woord Gods voor den mensch Prof. Dr T. H< Hedenavond zal Pastor M. G. L a n g e n- o h 1, van Dusseldorp spreken over: „Das reformierte Bekenntnis in Deutschland im I Jahrhundert, ein Rundblick und ein Aus- blick". Morgenochtend refereert Prof Gros heide over: „De Gereformeerde kerken en de andere kerken" en morgenmiddag zal Dr W. G. Harrenstein, Geref. predikant te Amsterdam, spreken over: „Kerkelijke bear beiding van de groote steden in verband met den toenemenden afval". VERHOOGDE BELANGSTELLING Te IJsselmuiden (by Kampen) wer den op den Tweeden Paaschdag de zitplaat sen in het berkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente voor den tyd van één jaar ver huurd. De opbrengst was, naar wij uit die Gemeente vernemen, f 6410- Vorig jaar, toen Ds. J. Keiler er nog predikant was, bedroeg het totaal der huurprijzen f3880. Schoolnieuws. Prof. Dr. H. M. VAN NES. Morgen, Donderdag, zal Prof. Dr. H. M. van Nes, sinds 18 September 1907 hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit in de Dogmatiek, Zendingsgeschiedenis, Kerkrecht en Ethiek, den 70-jarigen leeftijd bereiken en derhalve aan het eind van dezen academischen cursus als hoogleeraar moeten aftreden. Prof. Hendrik Marius van Nes werd 31 Maart 1862 te Goedereede geboren, bezocht de H. B. S. te Schiedam en slaagde in 1878 voor het eindexamen. Hy ging daarna als kweeke- ling der Vereeniging voor Inwendige Zending naar Doetinchem. In 1S80 deed hy te Utrecht toelatingsexamen tot de Universiteit en stu deerde daarna aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam in de Theologie en de Klassieke Letteren, waar hy meer in het bij zonder de colleges volgde van de hoogleeraren Gunning, Pierson en Chantepie de la Saussaye In 18S3 verwierf hij de bekroning over de door de Universiteit uitgeschreven over de Daemonologie van Flutarebus. Hij promo veerde in 1887 aan de Amsterdamsche Uni versiteit cum laude tot Doctor in de Theologie on een proefschrift: „Het N. T. in de Clemen- Na voor wetenschappelijke doeleinden onge veer een jaar in Engeland en Schotland to hebben vertoefd, deed hy 13 Juli 1888 zyn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Woudenberg. In December 1891 werd hy te Amsterdam cum laude bevorderd Pro/. Dr. H. M. VAN NES tot Doctor in de Klassieke Letteren op een in het Latijn gesteld proefschrift over: „Ho merische waagstukken". In 1891 werd hij beroepen tot predikant te Rotterdam, waar hij 31 Januari 1892 zyn in trede deed. In 1900 volgde een beroep naar Den Haag. waar hij 17 Gctober zijn intrede deed. Na 17 jaar als predikant te zijn werk- n geweest, nam hij 1 Uctober 1905 afscheid het pedikambt wegens zyn benoeming tot rector van de toen pas opgerichte Nederland- sche Zendingsschool te Rotterdam. In Septem ber 1907 vertrok hij naar Leiden, waar hij aan de Leidsche Universiteit tot hoogleeraar was benoemd als opvolger van Prof. Gooszen. Zijn intreerede was getiteld: „Supra-historisch". Verscheidene jaren was Prof. Van Nes voor zitter van de Vereeniging voor Inwendige Zending te Doetinchem (opleiding tot predi kant) van de Gemeente-commissie te Leiden, de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest, het Diaconessenhuis te Leiden en van het Leidsche Pelgrim Fathers-Genootschap. Wegens zyn groote verdiensten werd hij in 1907 door de Regeering bevorderd tot Com mandeur in de Urde van den Nederlandschen Tal van wetenschappelijke werken, alsmede tal van wetenschappelijke artikelen in tijd schriften, zyn. zoowel op historisch en klas siek als op theologisch gebied van zijn hand verschenen. Eenige jaren geleden is Prof. Van Nes door een ernstig ongemak aan een zijner beenen getroffen, waardoor dit been gedeeltelijk moest worden geamputeerd. Het zal den in alle opzichten sympathieken geleerde morgen ongetwijfeld niet aan blijken -an belangstelling ontbreken. LANDBGUWHUGGESCHGOL TE TE WAGENINGEN Tot assistent is benoemd Ir- E. W- B. van der Muyzenberg te Wageningen. HOOFDBENOEMINGEN. Vierhouten (te openen School), E. Ger ritsen, hoofd te Schutsloot (gem. V/anneper- veen, O.). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Hengelo, O. (1 Juli te openen 2de Chr. Nat. School, ben. hoofd Gerh. Andringa te Harderwijk), mej. M. J. Schram te SluiskiL Rotterdam (Herv. Groen van Prinste- ierschool, Persoonsdam 12, hoofd W. van den Akker Jz.). D. Okkers te Dordrecht. Voor tijd. Gameren (hoofd H. Heide), J. van Im merzeel te Slyk-Ewyk. Voor tijdelijk. JUBILEA. De heer C. van Veelen, hoofd der Chr. School te Almkerk, hoopt Vrijdag 1 April a-s. het feit te herdenken, dat lpj vóór 25 jaar als hoofd aan genoemde school verbonden werd. De heer van Veelen behoort tot die men- schen, die bij het klimmen der jaren een jeugdig hart behielden. Geboren schoolmeester, vaardig en geestig spreker, tactvol en harte lijk patroon, heeft hy, schoon reeds in de zestig, nog niets van zijn jeugdenergie verloren. a ups t Te Groote-Linidt overleed op den Tweeden Paaschdag vrij plotseling in den leeftijd van 59 jaar, de heer H. Lips, hoofd der Chr. Nat. School aldaar. Woensdag stond hij nog voor de klas, maar Donderdag voelde hij zich onwel. Een longontsteking bleek hem te hebben aange tast, die na een paar dagen een einde maak te aan zijn leven. De heer Lips werd 13 Oct 1872 te Schie dam geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de normaalschool aldaar. Achtereenvol gens was hij als onderwijzer werkzaam eerst te Ouddorp, daarna te Rotterdam aan de school aan het Zwaanshals, vervolgens weer tien jaar te Ouddorp en daarna drie jaar te Maassluis, waar hij ook leeraar was aan de normaallessen te Vlaardingen. Hij verliet Maassluis om zijn werk als hoofd aan te vangen te Hollum op Ameland, waar hij anderhalf jaar deze functie ver vulde, om daarna zes jaar te Rockanje als hoofd werkzahm te zijn, en tenslotte als zoo danig naar Groote Lindt te vertrekken, waar hij ruim 19 jaar de belangen van het onderwijs trouw behartigde. Eenige malen heeft hij de Geref. Kerk als ouderling gediend. Te Groote Lindt •was hij soriba. De heer Lips was om zijn karakter en capaciteiten algemeen gezien, ook bij de sohoolautoriteiten» (Reeds in een gedeelte der vorige editie opgenomen.) CHR. KWEEKSCHOOL TE LEEUWARDEN Het 25-jarig jubileum dezer school, van den directeur J. E. van Buuren, van den voorzitter H. Pollema en van den penning meester Ds. H. |M- Dethmers is gisterenmid dag in een drukbezocht 1 samenkomst her- Burgemeester L. Wezeman, van Ferwerde- radeel, hield een openingstoespraaJki Ds. H- M. Dethmers deed enkele grepen uit de wor dingsgeschiedenis der KweeCieohool- De heer Van Buuren wees op de gestelde tweeërlei taak: 1. de opleiding van den onderwijzer we- tenschapeplyk en technisch op een hoog peil te brengen; 2. de eischen onzer Chr. wereld beschouwing t. a- v. doel en methode der versohillemde vakken, voorzoover mogelyk Congres van Chr. Geref. Onderwij en Onderwijzeressen zers EERSTE SAMENKOMST TE UTRECHT DE GEHOUDEN REFERATEN Dit Congres, heden gehouden te Utrecht, werd geopenid door Ds. S. v. d. Molen, van Rotterdam, die namens het bestuur der Vereen, voor Chr. Geiref. Schoolonderwijs oon welkomstwoord sprak. Spr. zei de met groote belangstelling vervuld te zijn voorde resultaten van dit Congres, daar het van gi-oot belang moet worden geacht als er na der contact komt tusschen ghe ondemvjjzers- essen), welker getal reeds aanzienlijk is geworden. Zulks nliet slechts tot verster king van den onderlingen band, maar ook om nu en telkens weer. zoo mogelijk, elkan der rekenschap te geven van den éisch en de kracht van het Chr. Geref. beginsel. Na herinnering van het pas doorleefd Paaschfeest en aan de crisis, waarvan elk. begrijpelijk, spreekt, zegt Spr.. dat er inner lijk verband tusschen l>eklen bestaat. Beide spreken vap strijd en van overwinning. Wat toch is eigenlijk de crisis? Uit de vele voorbeelden, waarin de Schrift het woord crisis noemt, wordt gewezen op Joh. 3 19, 9 39 en 12 31, waar we lezen, dat dit de crisis is, „dat het licht in de wereld geko men is en de menschen de duisternis lie ver hebben geacht dan het licht", dat de Heere Jezus zegt: „Ik ben tot een crisis im deze wereld gekomen" en dat „de crisis de zer wereld is, dat de overste dezer wereld buitengeworpen wordt". Hier zien wij de aard en diepste inhoud ook van de crisis van dezen tijd, gelijk Spr. nader uiteenzet. Leven en dooJj worstelen tegen elkander om de triumph. Wat predikt ons echter het Paaschfeest? Jezus Christus verwon. Het Leven verbrak de macht des doods. En, Overwinnaar zal Hij bi (ij ven. hoe ook duisternis en dood nog inwoeden tegen Hem. Allerwege is er te be speuren een pogen om op te staan, maar de Opgestane leeft en regeert in eeuwigheid. Als het goed is is er bij ons de ware op standing door en in Hem. In ieder geval hebben wij krachtens doop en belijdenis to staan rondom Hem en in Zijn kracht te strijden tegen den geest van de opstanding uit den afgrond. Is de crisis in onze dagen verscherpt, wat zelfs te merken is onder de kinderen, daar diene dit Congres tot versterking in den strijd. Ook de Chr. Geref. Kerk en haar begin sel is natuurlijk in de crisis betrokken. Spr. wijst op de eenheidsbeweging als een der eigenschappen van dezen tijd, welke van de crisis niet los is te denken. Op dit punt hebben we zeer zeker elkander reken schap te geven van den eisch van ons be ginsel. Bovendien wil Spr. niet blind zijn voor het z.g.n gevaar van het derde geslacht. Blijkt immer naar de lijn David-Sa- lomo-Rehabeam. dlat er gevaar is, dat bij eenige kerkelijke en geestelijke beweging zoo ongeveer bij de derde generatie verslap ping of inzinking komt, zoo is. het ook wel noodig, dat ten deze het beginsel van 1892 levendig büyve. Nog op andere zaken wordt gewezen, als veruitwendiging, zucht, naar mysticisme van verschillenden aard op heel de kei'kelijke erve, waarom onder linge opbouw in de aloude beproefde begin selen noodig is. Met de Paaschtroost voor oogen. uit Spr. kien wenech, dat dit Congres gezegend mag raijn en rijke vrucht mag afwerpen voor het persoonlijk en kerkelijk, leven. De verzonken Stad. Wilhelm Müller's „Vineta" bracht Spr. tot de keuze van zijn eenigszins romantische titel. Zooals in dit gedicht de verzonken stad klokkenklank en lichtschittering opzendt naar de oppervlakte der zee, zoo komen ook uit de zielediepten der onbewustheid teeke nen van leven opstijgen. Maar niet alleen in bekoorende schoonheid, neen, in die diepten leven ook, als in Schiller's „Taucher" de „Ungeheuer der traurigen öde". Wat de diepte-psychologie omtrent dit onbewuste zieleleven (spr.'s eigenlijke onderwerp) aan de dag brengt, is voor den Christen niets nieuws. Hetgeen Stekel zegt van „de afschu welijke misvormde monsters op de bodem van het meer, dat onze ziel verbeeldt", heeft Jezus ons eeuwen tevoren reeds geleerd. Toch heeft met name de psycho-analyse ook den Christen-opvoeder nog wel wat te zeg gen. Het is haar verdienste, dat ze weer alle nadruk legt op het onbewuste. Beschouwde men nog in de 19e eeuw een onbewust psy chisch leven als iets absurds, in de 20e eeuw kwam onder invloed der biologie beter in zicht In Prof. Waterinks beschouwing omtrent de verhouding tusschen de psycho-somati- sche natuur des menschen en de in deze tuur ingeorganiseerde pneuma krijgt een bewust zieleleven een zeer logische plaats. De invloed van het onbewuste op de levens openbaring accentueert de waarde van Chris telijke opvoeding van jongsaan. Enkele voor beelden illustreeren de noodlottige werking van do z.g. verdringingen naar Freudiaan- sche opvatting. Nadat spr. kort Freud's theorie besproken heeft, ondenverpt hij ook in de opleidingslitteratuur tot zijn recht te laten komen. Voorts werden geschenken aangeboden, tele grammen verzonden en werden nog toespra ken gehouden door de heeren: A. L J. Wytzes, directeur der Chr- Kweekschool te Sneek; C. Makkes van den Deyl, namens de leeraren; S. Camping, van Dokkum, namens de oud-leer lingen; Burgemeester Mr. J- M. Beyma, van Leeuwarden; H. Hoogenhuis, hoofd der U.L.O- Söhool, verbonden aan de Kweekschoolen een oud-leerling. Des avonds hadden nog een officieel diner en een gezellig samenzijn plaats. „BARTIMEUS" TE ZEIST 8e Verantwoording- Ontvangen voor den uitbouw: mej. G. M. S- te S. f 1coll. Geref- Kerk te W f25.16; pers. en leerl. Kon- Wilha. School te A. f 12.50; J. V- te H. v. H. f 1 50; Zr- G. T- te S. f 5- (Anderen bladen wordt be leefd verzocht deze verantwoording over te nemen. A. Oosterwyk, penn. gironummer 31454 Den Haag)- diens beschouwingen omtrent verdringing, moraal, ondervraging en overdracht aan een nadere beoordeeling. Niet een strenge mo raal, doch een te slappe, weifelende schept de mogelijkheid van verdringingen en wat verdrongen wordt is lang niet steeds een kwaad. Voor den Christen is niet de meest gewcnschte vorm van „bevrijding" aen naar boven halen van allerlei onbewuste zondige begeerten, een sublimeeren van lage driften, doch wel het gebed om het scheppen van een rein hart en de vernieuwing van een vaste geest in het binnenste. De wederge boorte, niet de sublimeering noch de „over dracht", brengt de bevrijding. En deze be vrijding is, dat in beginsel de pneuma weer gaat heerschen over de psyche, ook in haar onbewuste strevingen en driften. De tegenwoordige tijd is wel eens ge noemd de tijd dier wisselende meeningen op paedagogiseh gebied. Een wetenschap, gebaseerd op de theorie dier wisselende meeningen kan niet als grondslag onzer Chr. paiedagogick worden genomen. De Chr. godsdienst geeft in haar grond slag, de II. Sdhrift, de juiste kennis om trent oorsprong, wezen en bestemming van den mensdh. De beginselen, d'ie de Bijb. Geschiedenis „het hoofdvak" doen noemen, moeten het gansche leerplan beheerschen, evenwel niet in piëtistischen zin. alsof de Bijbel een taak, reken- of aardrijkskundeboek is. Volgens Paulus' woord moeten we niet alleen opvoeden tot „menschen Gods", maar die moeten ook zijn „volmaaktelijk toegerust tot alle goed werk". Zuiver objectief zal de Bijb. Geschiedenis niet gegeven worden, evenmin zuiver sub jectief. Het objectieve gaat, voorop, maar het subjectieve element kan en mag niet gemist worden. Die onderwijzer dient zich bij het onder wijs in de H. S. onvoorwaardelijk te bui gen voor Gods Woord Wie twijfelt, zal Gods Woord niet als „licht op het pad" kunnen aanprijzen. De vrije vertelling is te veroordeelen om dat men zich zoo nauw mogelijk moet hou den aan de woorden der Schrift Bijbelsche personen moeten beschreven worden als „menschen", met zonden en ge breken. Een zonde van Davtid mag niet weggedoezeld worden achter de uitdruk king. dat hiet toch: „de man naar Gods hart" was. Meeningsverschillen met andersdenken den moeten achterwege blijven, omdat het toch geen voldoende fundeering kan zijn voor een eventueel e latere bestrijding. Voor op sta steeds: „Er staat geschreven!" De leervorm is grootendeels de mededee lemie. Aanschouwing is hier van weinig nut. Land- en volkenkunde, eeredienst enz., kunnen door afbeeldingen verduidelijkt worden, maar van bijbelsche personen en gebeurtenissen werken afbeeldingen eer verwarrend dan verhelderend. Het begrijpen der leerlingen moet niet worden overschat, maar mag ook niet wor den on d e rschat. We vragen ook hlet dogma op de Chr. school. Niet de dogmatiek, maar wel vele dogma's. „Jong geleerd, oud gedaan". Die geschiedenissen waarin het sexueele leven ter sprake komt, zullen met groote voorzichtigheid behandeld moeten worden. Door het lezen der H. S. ié nog niemand slecht geworden. De Bijbel spreekt niet over deze dingen, maar noemt alleen fei ten. De waarde der Bijbelsche Geschiedenis ds ongeëvenaard. Zelfs de Openbare Onder wijzer vraagt om hoekjes met Bijbelver- Als we voor eigen leven die rijkdom van Godis Woord hebben leeren kennen, zal het gemakkelijker vallen van die schatten uit te dragen aan de jeugd. Op ons gebed schenkt God licht om van Zijn licht te jetuigen, opdat het lidht ook opga in kinderharten. Over het verdere behandelde op dit con gres hopen we in ons blad van imorgen nader terug te komen. ROFFELRIJMEN Tegen Twee Heir en 1 Haarlem ztfn de Ilnks-s. sten met 159'J tegen 460 9 en ls terstond de Onafhankelijk Socialistische Pai-tü opgericht. Haarlem! bakermat der drukkunst, Wieg-van de O. S. Partij, Je bent één der vele polen Der historieschrijverij Duizenden partijgenooten Staan rondom de icieg geschaard Van de donJcerroode baby Die ten uxoent is gebaard. De Partij, die luid getuigde Van zijn ingehouden kracht, Heeft een wonderlijke baby Wonderbaarlijk voortgebracht 't Kindje heeft twee linksche beenen, En de mond is, naar den aard, Krek gelijk die van z'n vader: Rood en groot en onvervaard, En hij zingt met veel bewustheid Het bekende wiegelied: Zonder leugens en geinster Kom je door de wereld niet Ziet, hoe 't ééne eenheidsleger Tot twéé heiren is gegroeid; Hoe de klaproos op één wortel In twee knoppen open bloeit; Ziet, hoe welgedaan de tweespalt Op de roode bodem tiert; Hoe 't gecultiveerde hunt zaad Blakende triomfen viert Thans ligt de Partij in tweeën, En nu gaat het er maar om Wie het meeste durft te bieden Aan het proletarendom. Dit kan ik je ivel voorspellen: Als het tegen Rechts zal gaan, Zullen ze de roode handen Altijd in elkander slaan. (Nadruk verboden.) LEO LENS VEREENIGING VOOR CHR. PAEDAGOGIEK JAARVERGADERING TE UTRECHT In een der zalen van het Gebouw voor K. ert W. te Utrecht is gister de jaarvergadering ge houden van de Vereeniging voor Chr- Paeda- gogiek.De vergadering stond onder leiding van Prof. Dr. T. Hoekstra Deze wees in zyn openingswoord op den band, die er bestaat tusschen Christus en de geloövigen en tweele-» dig is: nl. een leven in vrijheid met Christus en een gedenken van de dingen, die boven zijn. De geloovige staat in de Christelijke vrij heid als individu- Elk moet zich naar zijn' aard en wijze trachten te ontwikkelen. Dok bij de paedagogiek zoowèl in hooger als lager on-, derwijs moet gebouwd en onderwezen wordert naar de Christelijke vrijheid- Op de lagere school kan dat natuurlijk slechts in beperkten; zin. Maar we moeten toch de kinderen leeren in overeenstemming met den Heiligen Geest hun eigen leven te bepalen. Ook t.o.v. de methode valt in dit opzicht nog veel te reformeeren. Anderzijds moet den kinderen ook steeds voor gehouden worden de hemelsgezindheid, het gedenken van de dingen, die boven zyn. Spr- hoopt, dat in dien geest het onderwijs steeds zal worden gegeven en het in dien zin ook meer en meer vruchten moge dragen. Na dit openingswoord werd overgegaan tot de behandeling van de huishoudelijke zaken. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er dit jaar een batig saldo is van f 341.38 (v. j. f 285-22)- De Vereeniging is thans Ko ninklijk goedgekeurd. Na eenige bespreking werd besloten een commissie te benoemen, welke tot taak heeft middelen te beramen om het aantal abonné's op het orgaan der Vereeni ging, het „Paedagogiseh Tijdschrift", te ver. hoogen. Medegedeeld werd, dat het tijdstip hiervoor gunstig is, omdat per 1 April de 24ste jaar gang is afgesloten en het tijdschrift een jubi leumjaar ingaat. Tot leden van deze commis sie werden benoemd de heeren Lasterie, van Den Dolder; D. Bergsma te Nykerkerveen; Kok, te Tiel; v- d- Werff te Vijfhuizen; v- d. Berg te Delft (binnenkort te Leeuwarden)en Bos ten Den Helder. In de vacature Prof. Dr. A. v. Veldhuizen werd tot bestuurslid gekozen de beer K« Brands, van Haarlem, Hoofdinspecteur bij het L- O- Hierna refereerde Prof- Dr M-vanRh ij n, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, over het onderwerp: „Sören Kierke gaard". Van deze rede gaven wij gister reeds verslag. Op het referaat volgde een breede discussie, waaraan werd deelgenomen door de heeren Kok, Prof. Dr- T- Hoekstra en Prof. Dr. J. Waterink. Hierna werd de vergadering op de gebruike-. lyke wyze beëindigd. NIEUWE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 7L „Ik ben een boon, als linke Hannes dat niet gedaan heeft!" riep ik uit, en ver telde van ons gesprek toen we in 't hok za ten. „Mee!" riep Snorrebaard. Hij pakte ons elk bij een voorpoot en holde hiet ons den weg op. Overal waar we langs kwamen, vroegen we of linke Hannes voorbijgeko men was, en zoo waren we hem al gauw op 't spoor. 72. Maar linke Hannes had natuurtijk een grooten voorsprong op ons. We kon.'en hem dan ook nog nergens ontdekken, tot w<_* aan een heuveltje kwamen. Bovenop /.at..., onze vriend, meneer Loddomog! „I)aar gaat je!" riep hij ons toe, terwijl hij naar bene den in het dal wees. Want hij begreep na tuurlijk wel. om wini lici t,> wn- ..Die krijgen wc nooit!" zuchtte Snorrebaonl, dood op. (Wordt Vrijdag vervolgdJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3