JMetSttte ^Triltsrljr (ürimuit Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (B°schikkingskosten 0.15.) Per week B 0.25 Voor het Ruitenland bij Weke- lijksche zending m 6.— Bij dagelijksrhe zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondmrshlnri niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 30 MAART 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regels i tin? 0.22 Y, van 1—5 regels a 240 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NO. 3620 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen GECENTRALISEERDE LEENINGEN Het orgaan voor Roomsch-Kath. gemeente raadsleden begint in zijn laatste nummer een artikelenreeks over „Samenvoegen of samenwerken". Het eerste artikel opent met de stoute stel ling. dat eenige maanden geleden de ge meenten de grootste moeite hadden om geld te leenen, terwijl het nu als het ware een run is om toch maar in het bezit van een gemeentelijke obligatie te komen, zoodra er een gemeente-geldleening op de markt komt Dit lijkt ons iets te mooi voorgesteld. Zóó zonnig is het nog niet. Wij meenen, dat er nog heel wat gemeenten zijn (zelfs zulke, die er goed voorstaan) welke tevergeefs trachten een leening te plaatsen. Dat is dwaas van de geldbeleggers, wij geven het toe, maar het is zoo. Men was nu eenmaal zoo dom het maandschrift wijst er op om het geld aan de gemeenten te weigeren en het renteloos bij de Girodienst te storten. Op 31 Dec. 1930 was het saldo tegoed ruim f 119 millioen en een jaar later bijna f 157 millioen. Dat geld stond daar renteloos en toen heeft de Regeering het maar gebruikt omge meenten aan kasgeld te helpen „Zoodat we het zonderlinge geval zien dat het geld 't welk men niet tegen een goede rente aan de „spilzieke" gemeenten wilde of durfde leenen, langs een omweg toch bij de gemeenien terecht kwam; doch niet de be legger maar het Rijk ging met de rente strijken!" Erg is dat niet; zoo komt het aan heel het volk ten goede; maar de geldgevers zullen toch welhaast inzien, dat zij het zelf even- goéd aan de gemeenten kunnen leenen. En renteloos behoeft het niet. Doch, wat dan, zoo vraagt het tijdschrift „Practischq Gemeentepolitiek"? En daarop wilcfen we even wijzen. Wat dan? Moet elke gemeente afzonderlijk leenin gen gaan/sluiten? Wordt het langzamei- hand niet tijd, eens aan wat meer centra lisatie op dit gebied te denken? Of moet maar steeds weer elke kleine] of iniddel- groote gemeente lecningen of leéninkjes gaan sluiten, met alle rompslomp daai- aan verbonden? Er zijn wel eens pogingen gedaan om tot meer centralisatie te komen, maar o. i. gingen die pogingen niet ver genoeg. Wij zouden hier tot radicale wijzigingen van de leeniqgspolitiek willen geraken. Welke weg de redactie op wil, zal in een volgend artikel wel blijken. Wij achten het denkbeeld belangrijk genoeg om er nu reeds aandacht voor te vragen. Zelf hebben we ook al eens de vraag ge steld of er hier geen taak ligt voor het Be stuur der Vcreeniging van Nederlandsche gemeenten. Met het samenvoegen van gemeenten springen we liefst niet al te roekeloos om; maar dat er veel meer samenwerking zou kunnen zijn, staat vast Nu reeds ge beurt het dat de eene gemeente tijdelijk kasgeld leent aan een andere gemeente; waarom zou het niet mogelijk zijn een vorm te vinden inzake geldleeningen, waarbij heel wat op onkosten cn administratie-arbeid be spaard zou kunnen worden? Het denkbeeld vinde veel belangstelling in breede kringen. OPENSTELLING AFSLUITDIJK IN DE ZUIDERZEE Het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comité deelt ons mede: In aansluiting op het vorig bericht omtrent de openstelling van den afsluitdijk in de Zui derzee (zyde Noord-Holland) tot aan de geul de Vlietcr. waarvan de dichting terstond na Paschen zal aanvangen, kunnen wij thans me- dedeelen dat de toegang ook voor auto's en autobussen opengesteld zal worden van 1 April a.s- af van 's morgens 9 uur tot des avonds 6 uur; tarief voor auto's f 1, voor autobussen f 2-50 plus f 010 voor eiken passagier behalve den bestuurder. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Crisis-Comité. De weg voert langs de uitwateringssluizen en is uitstekend berijdbaar, terwijl aan het eind punt ruimschoots gelegenheid is om te keeren. PERMANENT HOF VAN INT. JUSTITIE ONZE VERTEGENWOORDIGERS. Ter vervulling van de vacature ontstann door het overlijden van mgr. N olens. is als door Nederland aangewezen bijzitter voor geschillen inzake internationale ar bejdsregelingen, bedoeld in art 2G van bet Statuut van het Permanente Hof 'van Inter nationale Justitie aangewezen Mr. D. A. P. N. K o o 1 e n, lbd van den Raad van State, oud-minister van Arbeid. Aan Prof. Jhr. Mr. W. J. M. van E ijs i n- ga is in verband met zijn verkiezing tot rechter in het Permanente Hof van Intern, justitie op zijn verzoek eervol ontslag ver- SCHILDERIJEN EN TEEKEN1NGEN VAN H.M. NAAR INDIE. De Koningin is voornemens in het begin van het volgende jaar een beperkte ver zameling van haar schilderijen en teeke- ningen naar Nederl.-Indië te zenden, die aldaar ten toon gesteld zullen worden ten bate van een liefdadig doel voor de bevol king van Nederlandsch-Indië. Dit werk, waaraan Hare Majesteit reeds sedert enkele maanden begonnen is, wordt door H. M. speciaal voor dit doel vervaar digd en kan daarom eerst begin 1933 wor den verzonden.'Het zal, in verband met de eigenaardige moeilijkheden op het gebied van transport en beschikbare expositie ruimten, uit een beperkt aantal stukken bestaan, waarmede een normaal Indisch vertrek van flinke afmetingen zal kunnen worden gevuld. Hun, die voor het onderbrengen van deze verzameling in aanmerking wenschen te komen, alsmede allen, die op eenige andert wijze willen medewerken tot het welslagen van dit plan, wordt verzocht, zich in ver binding te stellen met Hr. Ms. adjudant, kapitein van den generalen staf van het Ned.-Indisch leger, C. O. van Resteren, koninklijk paleis, 's-Gravenihage. DE AUTOBUSDIENSTEN EN HET VERVOERSVRAAGSTUK Door de landelijke organisaties van Spoor- "n Tramwegpersoneel, te weten de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel en de R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael", is een adres ver zonden aan H. M. de Koningin inzake het verleenen van vergunning tot het instellen van autobusdiensten in vérband met spoor- en tramwegen. De besturen spreken den wenseh uit, dat een voorstel tot wijziging van de Wet op de Openbare Middelen van Vervoer kan worden tegemoet gezien waar door do Wetgever zal overgaan tot het in stellen van een Vcrvocrraad, welke ten op zichte van het veelzijdige vervoersvraagstuk in ons land de Kroon van advies zal kun nen dienen. BOND VAN NED. HERV. J. V. OP GEREF. GRONDSLAG Ds. G. J. Koolhaas verzoekt, naar aanlei ding van ons verslag van bovengenoemde Bondsvergadering, de volgende rectificatie op te nemen. Volgens Uw verslaggever zou ik bij de ge- dachtenwiaseling, gevolgd op 't woord, door mij op verzoek van 't bestuur gesproken op de Algem. Vergadering der Z.-H. afdeeling van den Bond van Ned. Herv. Jong. Vereen, op Gercf. Grondslag, wegens plotselinge ver hindering van Ds. Bartlena, gezegd te heb ben: „Slechts gradueel verschillen de ethi- schen van de vrijzinnigen gelijk'niet ten on rechte door een modem predikant is opge merkt". Dit is niet juist weergegeven. Toen ik ook bij de gedachtenwisseling als mijn meening heb gezegd ,dat alleen samenwerking om te komen tot kerkherstel mogelijk is, wanneer men staat op den bodem van de Belijdenis cn de Heilige Schrift, heb ik de volgende uitspraak van een modem predikant aange- Inzake de opvatting over den Bijbel en de Belijdenis is tusschen de ethisehen en mij een gradueel, tusschen de gereformeerden en mij een principieel verschil. De ethisehen nemen evenmin als ik geheel den Bijbel als Gods onfeilbaar Woord aan en staan ook niet op de belijdenis. Zij zijn ook over de streep heen. Alleen ben ik wat verder ge gaan dan zij. Ook heb ik niet stilgestaan bij de jongste reglementswijziging om aan de geestelijke zorg van de minderheden in de Ned. He.rv. Kerk tegemoet te komen, maar bij de voor gestelde reglementswijzigingen. Zij zijn gelukkig nog niet aangenomen. ONAFHANKELIJKE SOC. PARTIJ De afgescheidenen van de S. D. A. P., die op de dag der beslissing zelf de nieuwe On afhankelijke Socialistische Partij hebben ge vormd, verspreiden heet van de naald een circulaire, waarin zij „arbeiders, boeren, so cialisten en revolutionairen" opwekken zicli bij de nieuwe partij te voegen. Een groot, verreweg het grootste deel van het pamflet is natuurlijk negatief: bestrij ding van de oude partij en de aanklacht, dat de partijleiding geen scherpe actie tegen de bourgeoisie durfde voeren, maar wel met groote scherpte de scheuring in eigen rijen heeft aan de orde gesteld. Het was de taak van de S. D. A. P., de Partij van de „verworpenen der aarde" ge weest, om een machtige volksbeweging te ontketenen tegen den waanzinnigen chaos van het kapitalisme, tegen de aanvallen op de loonen, vóór de sociale eischen der arbeiders, vóór directe, wettelijk geregelde en afdoen de hulp aan werkloozen, boeren en land arbeiders, vóór de invoering van verbeterde sociale verzekering en de 40-urige werkweek, voor socialisatie van industrieën, grond en credietwezcn. tegen militarisme en oorlogsgevaar, tegen het kapitalismel vóór het Socialisme! Maar de S. D. A. P. was bang voor daden en werd een gewone burgerlijke hervormings partij, welke zelfs zitting nam in het Crisis- Comité en tolereerde allerlei loonsverlagin gen. De linkervleugel, thans een aparte partij, zal nu met de daad komen. Hoe, dat lezen we niet in het manifest. Men zal propagan da maken voor het socialisme nü. Bekende namen, voor wie het verslag van net congres las, staan onder de oproep. CHR. SOCIALE ORGANISATIES De Econom'sche Zorgen in Internationaal en Nationaal Verband CONGRES TE UTRECHT Heden hadcïen de saamwerkende Chris- telijk-Sociale Organisaties een congres belegd ter bespreking van de houding die in deze tijd krachtens het Christelijk beginsel is aan te nemen. Deze vergadering were) gehouden in het gebouw voor Kunsten en Weienschap pen te Utrecht. De openingsrede werd uitgesproken door de voorzitter, de heer F. L. v an der Bom. Deze las allereerst enkele verzen van Klaagl. 3 en riep daarna allen het welkom toe. Het is Spr. een voorrecht dit te kunnen doen namens de Protes- tantsch Christelijke organisaties, die deze vergadering hebben bijeengeroepen, nl. Patrimonium, onze oudste vereeniging hier te lande, de drie takken van Boaz, waarbij zich thans gevoegd heeft de Chr. Vakcentrale, het Chr Nat Vakverbond, de Ned. Luth. Bond voor Christelijk So ciale Actie en de Chr. Werkmansbond. Spr wijst er op, dat hoewel de Vereenigin- gen zeer onderscheiden zijn in samenstelling zij toch één doel voor oogen hebben en dit is ap aller levensterrein: God te dienen. Als geloovigen hebben wij i n de wereld te staan als niet vn de wereld. De tijdsomstandig heden zijn zeer moeilijk en het gevaar is niet denkbeeldig, dat wij als geloovigen één doel voor oogen houdende, nochtans elkan der tegenwerken in toepassing der middelen, welke ons voorkomen dienstig te zijn om de bezwaren in het bedrijfsleven te overwin nen. Ieder onzer, zoo vervolgt spr. leeft uit de hand Gods, Hij toont ons hierin Zijn barm hartigheid, daar wij ook de geringste Zijner zegeningen verbeurd hebben vanwege onze zonden. Laten wij ook in dit bewustzijn hier onze besprekingen mogen voeren. Zij zullen dan leiden tot saambinding, tot een onderling elkander verstaan; moge het zelfs zijn, we der tot onderlinge vvaardeering brengen! Het is niet de eerste maal, dat wij in moeilijke tijden te Utrecht vergaderd zijn. Hier is in 1903 Boaz in algemeene vergade ring bijeen gekomen. Toen was het Bavipck. die een woord sprak tot bezinning en tot vermaning. In diezelfde vergadering trad Ds. J. G Sikkel op. In dit gebouw had ook, nu 12 jaar geleden, de splitsing van Boaz plaats. Dit krachldadig ingrijpen door den loenmaligcn voorzitter, den heer H. Colijn, heeft zoo goede resultaten gehad, dat één der takken, de Christelijke Boeren- en Tuin dersbond, nu zelfs veel talrijker is dan Boaz in do eerste jaren, toen het de meeste leden had, ooit geweest is. Ieder in zijn persoonlijk leven, doch ook wij allen, als leiders in de verschillende kringen van het bedrijfsleven hebben ons de vraag te stellen, of geen verootmoedi ging ons past, hebben wij ons rekenschap te geven, of wij welbewust ons ook in het be drijfsleven in Gods weg stellen. Moge tot deze verdieping van ons leven, ook deze vergadering dienstbaar zijn! Daarna ward het eigenlijke onderwerp der vergadering „De economische zorgen in intemaiionaal en nationaal verband" be handeld. Allereerst voeivie hierover hei woord Prof. Dr. J. R Slotemakerde Bruine, die de principieele zijde belichtte. Spr. wijst op het gelukkig verschijnsel, dat men uit zoo onderscheidene kringen sa men kan wezen om zich te bezinnen op de gezamenlijke taak in dezen zworen crisis tijd. Wanneer werkgevers en middenstan ders, boeren en arbeiders elk met eigen blik bijeen kunnen zijn om samen de nationale taak te ontdekken dan spreekt zich daarin de overtui ging van een één heid uit. Dit ééne en samen bindende ligt in de aan allen gemeen zijnde geestelijke overtuiging. Doch hier is voorzichtig beid eisch. Het Christendom moet meer zijn dan een element, dat dan al- Prof. dp. siotcmuker ]en gemeen is, ter- de limine -wijl zij in alle ove rige elementen verschillen. Het is echter ook niet juist, dat het Christendom voor alle economische en technische vragen de op lossing aan allen dicteert Het moet zóó wezen, dat gezamenlijk uitgangspunt en ge zamenlijk richtsnoer het mogelijk maken om gezamenlijk over de conclusies en resul taten te spreken. Voor dit laatste zal de heer Schouten de inleiding geven; Spr. heeft tot taak, uit gangspunt en richtsnoer aan te wijzen. Daarbij is het reeds van belang om vast te stallen, dat de economische zorgen, die thans inderdaad zeer ernstig zijn, de aan dacht van Christenen als zoodanig vragen. Het aardsche is voor hen niet het minder waardige. Dat bij dit aandacht geven allereerst aan „de zonde" wordt gedacht, spreekt van zelf; de economische crisis valt trouwens met een algemeene geestescrisis san en. Doch het letten op de zonde mag wel be houden voor den bouw van het paradijs; maar het mag niet verleiden om de handen in den schoot te leggen. Er moet met de middelen Gods aangepakt worden. Daarbij zal 't revolutionaire worden ver meden: Christenen voelen historisch en in den weg der orde. Maar dit mag niet hel reactionaire beduiden; het gewordene u niet het laatste. Christenen moeten 'n open blik hebben voor een nieuwen groei. Het sterkst spreekt in onze (lagen het feit, dat ons door de H. Schrifft zoo duidelijk ont- de solidariteit. Het economische huid leven blijkt een eenheid, nationaal en inter nationaal. Alles hangt met alles samen en werkt op alles in. Het agrarische en het in- VEREEN. VOOR VOLKENBOND EN VREDE EEN TWEETAL PRIJSVRAGEN- Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar door de Vereen, voor Volkenbond en Vrede een tweeledige prijsvraag uitgeschreven, die zich ten doel stelt om de belangstelling voor den Volkenbond en zijn problemen te versterken, en diie tot prijs heeft een reis naar en een verblijf gedurende enkele da gen te Genève. Kweekelingen en jonge leerkrachten van het L. O. kunnen een opstel maken over „Het aandeel der Nederlanders in het Vol- kenbondswerk", terwijl als onderwerp voor a.s. leerkrachten voortgezet onderwijs werd gekozen: „De vredesgedachte in 't Romein- sche wereldrijk, mits in verband gebracht met de hedendaagsche toestanden (Volken bond) en vredesidealen". Het hoofdbestuur van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede stelt dit jaar 3 prijzen van elk f 150 beschikbaar voor de best ge oordeelde voorstellen, welke bedragen zul len moeten worden aangewend om. ingaan de ongeveer 20 Augustus, de bekroonden in staat te stellen een reis naar Genève tema ken. daar 10 k 12 dagen te verblijven, onder deskundige leiding alles te bezichtigen en verschillende belangrijke conférences bij, te wonen, georganiseerd door het Bureau in temational d' Education aldaar en de Union bovengenoemd. Voor geleide naar en van Genève zal worden gezorgd, terwijl zij ver moedelijk daar de deelnemers uit andere landen zullen ontmoeten. De antwoorden moeten uiterlijk 15 Juli a.s. zij-n ingezonden bij den voorzitter van de Jeugd-Ondenvijs-Commissie van de Vcr eeniging voor Volkenbond en Vrede, den heer J. Bastiaans, Zonnelaan 18 te Hilver sum. Zij mogen ten hoogste bedragen 3000 woorden (dus ongeveer zooveel als 5 blad zijden folio getypt). ROOD FRONT Op Paaschzondag is te Utrecht in het N. V, Huis een congres gehouden tegen loonsverlaging en vóór de Sovjet-Unie, dat te deniken geeft. Het was reeds daarom een eigenaardig congres omdat er sprekers het woord voerden met allerlei vreemdsoortige namen; behalve dan dat oude bekenden als de heeren L- de Visser en Schalker aanwezig Maar wie heeft ooit gehoord van Roes tam van de FUrhimpoenan Indonesia; van Tan, een te Leiden studeerende Chinees; van Mee 'Ue onwaarheid sprak toen hij zei na mens de Chr- Landarbeidersorganisatie te spreken; van Adekon, een Surinaamsch neger uit Den Haag. Groot was de opkomst; er waren niet min der dan 800 gedelegeerden (van welke orga nisaties, weet niemand), veel jeugdige per sonen en in totaal wel 2000 bezoekers. In de zaal zag men doeken met opschriften als deze: Tegen loonroof en oorlog; verdedigt de Sovjet-Unie; Handen af van China; Rood front; enz. De vergadering ging uit van het Lande- lij k-initiatief-comité; waarvan men nader niets hoorde doch dat het communisme de leiding had bleek uit alles. Zeer merkwaardig en bedenkelijk was de plotselinge verschijning van een jong mili tair, die ineens ten tooneele verscheen en zei, dat hij vanwege het aantal strafdagen, dat hij achter den rug had, nog geen gelegenheid had gehad een communistische soldatencel te stichten, maar dat binnen acht dagen er een zou wezen, die klirikt als een klok- Verder gewaagde hij van sabotage van het leger in al zyn grondvesten. Even snel als hij geko men was, verdween hij weer. Voorts spraken de leiders van verschillende communistische cellen: van de Hembrug, van Philips, van de havens, van metaal- en che mische fabrieken, enz- Maar boeren zag men niet in de zaal, al sprak iemand uit Nederhorst den Berg (de naam is bekend in dit verband), namens het zgn. boerencomité. Met geruchten over de klaarstaande Land storm- en Burgerwacht werd de vereischte stemming verkregen voor het aanheffen van de leuze: Niet de wapens neer, maar de wa pens hier! Tenslotte werden twee resoluties aangeno men; de een bedoelende de oprichting van plaatselijke comité's tegen een nieuwe wereld oorlog en ter verdediging van Sowjet-Rusland, bij welke actie vooral de militairen zouden moeten worden betrokken, en de andere als politieke oproep tot strijd tegen „honger- Ruys" en „oorlogs-Peckers" en voor leuze als „Indië los van Holland nü". Een geheimzinnig „welgeslaagd" congres, dat te denken geeft. dustrieele en de handel; stad en land; po sitie van de arbeiders, het kapitaal en de werkgevers Dit feit der solidariteit dwingt er toe om bij alle maatregelen met allen te rekenen en af te zien van ieder groepsbelang als zoo danig. Christenzin en economisch verstand vallen hier samen. Voorts zal de ondescheiding der terreinen ons voor den geest moeten staan. De maat schappij heeft haar rechten en plichten even zeer als do Staat. Tegen staats-al-zorg ver zetten wij ons; al zullen wij in crisistijden tijdelijk aanvaarden, wat wij in abnormale tijden verwerpen. Maar evenzeer moeten wij ons tegen overschatting van den staat in dezen zin verzetten, dat voor eiken staat de „autarchia" het ideaal zou zijn. Ook hier heeft samenhang en daarmede internatio nalisme zijn goed recht Als laatste punt noemt spr. de vrijheid en menschenwaarde van den enkelen mensch om Christus' wil. Sociaal moet in tijd van zware zorgen zooveel mogelijk worden be waard. indien al niet gebouwd. !et het eco- nomisch-mogelijkc moet daarbij gerekend worden. Doch vaststaat, dat de moreele po sitie nog meer zegt dan de financieele positie Met name de arbeider moet weten, dat ook thans met den mensch Gods in hem gere kend wordt Van uit deze overtuigingen zoo meent spr. zal men nu op de speciale punten de toepassing kunnen vinden. De heer J. Schouten sprak vervolgd, over De practische toepassing op enkele punten. Van deze rede hopen we morgen verslag te geven. BOND VAN CHR.ZANGVEREEN. IN NEDERLAND DE ALGEMEENE VERGADERING TE GOES De algemeene vergadering van bovenge- noemden Bond werd gister te Goes voort- 's Morgens had vooraf een officieele ont vangst ten stadhuize plaats, waar de burge meester, de heer G. A. Hajenius, een har telijke toespraak hield, welke door den Bondsvoorzitter, den heer J. Pieterson Moens, beantwoord werd. Hierna werd koffie aangeboden en vervolgens de algemeeaie vergadering voortgezet, welke op gebruike lijke wijze geopend werd. De voorzitter deelde mee, dat het bestuurs lid Ds. Jalink door zwakte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Verder werd het verscheiden van den heer J. A. de Zwaan muzikaal adviseur van den Bond, herdacht, gememoreerd wat in het afgeloopen jaar den Bjind wedervoer, welke interne aangele genheden besproken zullen worden en wat de geestelijke zijde van het werk is. Een telegram van hulde werd gezonden aan H. M. de Koningin, waarna de voorzitter zijn blijdschap er over uitsprak, dat er zoo vele afgevaardigden bijeen zijn. De voorzitter verwelkomt in het bijzonder den eersten en tweeden voorzitter van den Prov. Frieschen Bond en den afgevaardigde van de Amsterdamsche Chr. Oratorium-Ver eeniging. Het jaarverslag van den eersten secretaris den heer H. J. van der Munnik, werd goed gekeurd. Het jaar 1931 werd begonnen met 468 ver eenigingen, tellende 19.735 leden en beëin digd met 504 vereenigingen, tellende 204131 leden. De Friesche Bond trad (voor één jaar) met 52 en de groep oratorium-vereenigingen met 19 vereenigingen toe. In Zuid-Afrika, Noord-Amerika, Duitschland, Beigie en Ned. Oost-lndië heelt de Bond afdeelingen. De rekening over 1931 werd goedgekeurd. Dc heer Jalink bracht nu namens de mu- ziek-commissie verslag uit. Tien nieuwe nummers werden uitgegeven. In het afgeloo pen jaar is het vijfhonderdste nummer de wereld ingegaan. Verschillende nummer» werden herdrukt Nog verschillende manu scripten zijn in portefeuille. De voorzitter werd bij acclamatie herko zen. Ook de heeren J. H. Hansen en T. VV. Spreij werden herkozen. In de vacature-Ds. P. Groot te Windesheim (die wilde plaats maken voor iemand uit Zeeland) werd ge kozen de heer H. Wolzak te Goes. Als plaats van de jaarvergadering 1933 werd aangewezen primair Leiden subsidair Haarlem. Hierna volgde wijziging van statuten en reglement in verband met de oprichting van een Chr. Oratorium-groep Deze groep zal in den Bond worden gevormd. Reeds zijn 20 oratorium-vereenigingen toegetreden, waar van er reeds 9 lid waren. De voorstellen van het bestuur werden aanvaard en de Bond zal nu voortaan heeten: Bond van Cht. Zang- en Oratorium-vereenigingen. Tot Bondsbestuurslid (vertegenwoordiger der C.O.V.-groep) werd gekozen de heer W. de Jong VVz., van Amsterdam. In de middagvergadering was de burge meester van Goes aanwezig. Besproken werd het compromis met den Frieschen Bond. voor één jaar. De koren, die tot heden bij den Ned. Bond waren aangesloten, blijven vrij inzake ringaansluiting en contributiekwes tie. De heer Wierda, van Leeuwarden had graag wat meer overleg gewenscht met de oude Friesche afdeelingen, waarop de voor zitter antwoordde, dat niet anders is gedaan dan het besluit der vorige vergadering uit te voeren. Het compromis werd hierna aan genomen. De heer Mens, bestuurslid, lichtte 't punt „Concoursen en Bondsmuziek" toe. Het is van belang eenige combinatie te brengen in de afdeelingen, die boven de eerste lig gen. Spr. zou niet anders willen dan eei. uitmuntendheids- en een eere-afdeeling. Do voorzitter drong aan op eenheid in het concourswezen en op het gebruik van bondsmuziek voor de verplichte nummers. Deze zaak zal in den Raad van advies worden behandeld. Toegelicht werd de enquête inzake ziekte verzekering van directeuren. Van 148 ver eenigingen is antwoord ingekomen. De meer derheid voelde voor een collectieve ziekte verzekering. Bij enkele maatschappijen zijn informaties ingewonnen. De premie be draagt 21/2 pet. van het jaarsalaris. De maximum-uitkeering bedraagt 26 weken per jaar. De kwestie van de pensioenverzeke ring is nog wat aangehouden, daar de meerderheid der vereenigingen daarvoor niet voelt Diverse voorstellen volgden thans, o.a. inzake de contributie-heffing en provisie verleening aan directeuren. Het bestuur zal overwegen een zangersfeest te orgnniseeren in combinatie met het Chr. Nat Zendings feest Na eenige plichtplegingen en het aanbie den van de bondsvlag aan het bondsbestuur door den ring Zeeland werd de vergadering met dankgebed gesloten. DE NOOD IN HET BOERENBEDRIJF Het bestuur van de Melkfederatle. voorzit ter de heer J. Biemond. te BleiswUk. welke federatie bestaat uit don Bond van Melkvee houders (lid van de Holl. MB. van Landbouw) den Centralen Boeren- en Tulndersbond en den R.K. Land- en Tulnbouwbond. Bisdom Haarlem heeft het volgcnda telegram gezonden aan HM de Koningin: Melkprözcn btJ melkvelllng Persoonsdam te Rotterdam heden van fl.80 tot f 3.20 per ïoo Liter. Kwantum 75.000 L. per dag. Verzoeken U onderdanig, doch dringend zoo spoedig mo- gelUk Uw tusschenkomst te willen verleenen. Boerenstand wordt met totalen ondergang be dreigd. Voorts werd een tweede telegram gezonden aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw, dat luidt ala volgt: Melkprijzen op melkvelllng Persponsdam te Rotterdam van fl.80 tot f 3.20 per Liter. Kwan tum 75.000 L. per -ag. Verzoeken U dringend Voornaamste Nieuws. fblz. 11 Oproep der Onafhankelijke Socialistische fblz. 2) Japan en Mandsjoerije. Tardieu gaat Zondag naar Mac Donald. Turati, de leider der Italiaansche socia listen, is te Parijs, waar hij als balling woonde, overleden. fblz. 5) De Nederlandsch-Belgische onderhande lingen. fblz. 3) Algemeene vergadering van de Verec predikanten van de Geref. Kerken. om onmiddellijk lngxöpen. Boerenstand wordt met totalen ondergang bedreigd. Verzoeken dringend ons nog deze week een onderhoud LEVERING VAN TARWE IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND Do besturen der Tarwe-Organlsatlee voor Noord-Holland en Zuid-Holland hebben beslo ten den leden-aangeslotenen gelegenheid te geven de tarwe eerder te leveren, dan bU een normale afroeping door de V.I.T.A. 't geval zou zün. De organisatie is bereid de tarwe, welke reeds ligt opgeslagen ln pakhuizen on eigen dom Is van de telera na classificatie over to nemen tegen den vollen prös. welke op dat moment geldt. De verdere bewaarkosten neemt dan de organisatie voor haar rekening. De tarwe, welke nog op de bedril ven ligt, zal door de districten worden geclassificeerd en naar pakhuizen worden gebracht, welke door de organisatie hiervoor worden aangewezen. levering ln het vollen prös. De bedoeling Is. dat In den loop van Maart pril en Mei zoo mogelijk alle tarwe door do organisatie wordt overgenomen en betaalt voor zij in deze maanden^nog nlèt aan de organ V.I.T.A. VOLVETTE GOUDSCHE BOEREN KAAS haar*\neenIng uitgesproken, dat de kwaliteit van de ln 1931 opgelegde kaas, volgens do oude methode gemaakt, verre de voorkeur ver dient boven die gemaakt volgens de nieuwe methode. Waar ook de 14 partli-n. die op den lien October jl. gehouden kaasdag te Bodegra ven door de jury de hoogste punten waardig gekeurd waren, allen volgens de oude methode gemaakt werden, daar meent het Bestuur den landbouwers te moeten adviseeren de kaas vol gens de oude methode te bltjven maken, waar door het mogelUk zal zUn. dat de kwaliteit BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD Vee in vlammen Maandag j.l. brak brand uit in de land bouwerswoning van den heer B. in de buurt schap Zieuwcnt onder Ruurlo (Gld.). Terwijl dp vrouw met eenige kinderen ln •1e keuken was kwamen voorbijgangers waarschuwen, dat het huis in brand stond. Men begon oogenblikkelijk het vee naar bul ten te brengen. Het vuur greep evenwel zoo snel om zich heen. dat vier koeien niet meer naar buiten konden worden gebracht en verbrandden. De brandweer uit Ruurlo en Lichtenvoorde kon tegen het vuur met veel uitrichtpn. De bijliggende schuren konden evenwel behouden worden. De woning brandde totaal uit. De oorzaak van den brand Is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt Te Apeldoorn werd de boerderij van V. door hei vuur verwoest Eenige koeien en kalveren kwamen in de vlammen om. Ver- zekering dekt de schade. De brand is ont staan door het laten vallen van een bran dende stallantaarn op den doel. Te Echt (L.) zijn woonhuis, schuur en stalling van den landbouwer M. Sevriens afgebrand. Twee paarden kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Bij Dnitcn (Gld.) brak brand uit in do boerderij van A. Kode; de woning brandde geheel uit liet vuur tastte ook de belenden- troningen van de weduwe Kijnnagel en de weduwe Peters aan. welke eveneens een i der vlammen werden. Dc oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. KINDERVERLAMMING Te Ede is kinderverlamming voorgekomen hij een vierjarig kind, met doodelijken af loop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1