Iliruu'f geii&rtfc (Uaurant Dagelijks verschijnend Nieuw; blad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: (B^schikkingskosten 1 015.) Bii flagclijkache tending 7.— Alles bij vooruithetnling Losse nummers 5 cent me» Zondagsblad 7Vj cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3617 DONDERDAG 24 MAART 1932 ADVZBTENTIEN Van 1 lot 5 regelsf 1.1*VI Elke regel moor (U2Yt q.goz Mi'dodooiingen van 1—5 regels 2J0 Elke regpl meer 0.45 Dij contract belangrijke korting, ^'oor het bevrag°n aan t bureau wordt berekend 0.18 12e Jaargang Qit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. 0p GOEDEN VRIJDAG zal ons blad niet verschijnen. De bureaux zijn dien dag geopend tot 1 uur Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS DIRECTIE STEMMELOOS „Doch Hij antwoordde hem niet" GOEDE VRIJDAG Onze tijd lijdt aan een overproductie van woorden. In boek en blad. op kansel en katheder, door radio en klankfilm, welke uitvindingen er de laatste expo nent op gezet hebben. Als zwijgen goud is, dan is het wel zeer schaarsch, en ver genoegt de groote massa zich gaarne met een buidel vol rammelend blik; of, om het in passender beeldspraak met Paulus te zeggen: een klinkend metaal en luidende schel. Zoo komt het woord, die heerlijke gave Gods aan de menschheid, niet al leen in miscredieter wordt ook veel te weinig bedacht, dat al het gesprokene volkomen realiteit heeft, immer schade of zegen brengt en dat al onze woorden vallen onder de wet Gods en eenmaal voor Zijn gericht komen. .Het woord is zoo vaak een booze grootmacht in het leven en daarom bad de psalmdichter: Zet, Heer, een wacht voor mijn lippen en behoed de deuren van mijn mond. En wie zijn tong be dwingt, is sterker, dan wie een stad in neemt. Ook in dezen hebben we ons te orien- teeren op Jezus. Hij wjgt te spreken, soms lang, vaak weinig, altijd met be dachtzaamheid en uit een rein hart; doch bovendien, Hij is de groote Zwij ger, die ons de kracht van het zwijgen doet verstaan. Op de lange en bange kruisweg is Jezus heel veel gevraagdook heeft Hjj soms geantwoord, want Hij liet de lei ding der procedure niet aan anderen over; in verreweg de meeste geval len geldt evenwel het woord: Doch Hij antwoordde hem niet. Jezus zweeg en was stemmeloos, om naar het profetische woord als een lam ter slachting te worden geleid en stem meloos te zijn als het schaap. Maar Hy was ook koninklijk in zijn zwijgen; zoo dat Kajafas ondanks zich zelf kwam tot de vraag of Jezus de Christus was; en Pilatus zich verwonderde en geen schuld in Hem vindende, Hem nochtans overgaf om de gunst der Joden te ver werven. De Heiland had verschillende motie ven, waarom Hij zweeg. Zijn zwijgen was koninklijk, want Hij wilde zijn rechters dwingen om Hem te veroor- deelen op grond van de beschuldiging, welke later als kruisnaam boven zijn hoofd geschreven zou worden. Zijn zwijgen was liefdevol, want Hij wilde zijn beschuldigers weerhouden van nog meer meineeden te zeggenim mers, zij kenden de waarheid, welke Hij met woorden gepredikt en met daden bevestigd had. Zijn zwijgen was ook middelaars- werk. Hij was daarin solidair met de zondaren, die Hij verlossen ging en die moeten zwijgen, als zij zich tegenover God plaatsen of voor diens rechterstoel verschijnen moeten. De hand op de mond! dat is de hou ding, welke ons past; vooral nu. Want op duizend vragen zouden wij Hem niet één kunnen antwoorden. Dat geldt in de eerste en allesbeslis- sende plaats voor onze strikt persoon lijke verhouding als zondaar tegenover den heiligen God. En wijl hieruit de uit gangen des levens zijn, behooren we dit voorop te stellen. Doch in een artikel, dat op deze plaats in ons blad staat, ne men we het terrein toch breeder en minder persoonlijk. Er is in deze tijd zooveel stof tot kla gen en wij beklagen ons zelf zoo gaarne terwijl we daarbij dan het gevaar loo- pen, dat wij God aanklagen, die al deze dingen over ons gehengd. De klacht zij toelaatbaar en geoor loofd naar menschelijke maatstaf geoor deeld: maar ook hier geldt de vraag: Wat klaagt dan een levend mensch; een GOLGOTHA O! hoe duister, hoe ontzettend, zieldoordaavrend, hartverplettend, was dat schrikverwekkend uur, dat den Zoon van God Zijn leven voor 't behoud zag overgeven der gevallen creatuur De aarde siddert, rotsen kraken, dooden in het graf ontwaken! Jezus Christus geeft den geest! En de voorhang van den tempel scheurt in tweeën tot den drempel! De eerste schepping ft geweest! Golgotha! gij zaagt dat wonder! 't Licht der heerlijkheid gaat onder, en het daglicht keert tot nacht! Maar die nacht weldra wordt klaarheid, al wat schaduw was, wordt waarheid! 't Is vervuld, het is volbracht! Ja! volbracht zijn al de woorden, die de Godsprofeten hoorden! Ja! vervuld is 't Recht der Wet! Onze wonden zijn verbonden, onze zonden zijn verslonden, en de slangenkop verplet! In het kruis zal 'k eeuwig roemen! en geen wet zal mij verdoemen Christus droeg den vloek voor mij Christus is voor mij gestorven, neeft gena voor mij verworven 'k ben van dood en zonde vrü Mr. I. da Costa. ieder klage vanwege zijn zonden en hij legge de hand op de mond. Wjj hebben te zwijgen. Het is niet noodig, om voor de zoo- veelste maal te herhalen, dat dit zwijgen niet geldt in onze verhoudingen tegen over menschen. Integendeel, het is zon dig te zwijgen over onrecht ons of de onzen aangedaan. Doch daar handelen we nu niet over. We stellen ons, met heel ons volk en heel de wereld, In deze crisistijd tegenover God, wiens geboden we niet gehouden hebben, in handel noch wandel, in ar beid noch in rust; in koopen noch ver- koopen, in ons zoeken noch streven. Er was niemand die goed deed, ook niet tot één toe. En, als Gods hand one kastijdt, dan geschiedt het nog altijd verre beneden de maat van onze schuld. Zoo is zwijgen plicht, omdat verant woording niet mogelijk is. Niet dus, omdat er nog zooveel stof tot danken is; dat is een andere zijde van de zaak; maar omdat we ons recht om te spreken, om te klagen zelfs, ver beurd hebben. Doch, Gode zij dank, omdat de Hei land, staande in het gericht, gezwegen heeft, daarom mogen wü weer tot God spreken. Hij is een volkomen Zaligma ker. Hij was stemmeloos, opdat wij onze stem mogen doen hooren. Eerst schuld belijdend en smeekend; dan pleitend en vragend. En dan zegt Godeer zij roepen, zal Ik antwoorden. Dat is de genade van den zwijgenden Middelaar tegenover de rechters, die den Stemmelooze veroordeelden, omdat Hii de waarheid getuigenis gaf. En zoo wordt de Heiland ook hier weer voor ons het eenige orienteerings- punt. In de verte en door Zijn kracht Zijn navolgers zijnde, zullen wij veel moeten* zwijgen, opdat wij te rechter tijd kunnen spreken. In de regel spreken wü als wij behoorden te zwügen, omdat wy liefhebbers zün van ons zelf en zelf verloochening de moeilü'kste opgave ir ons leven is. En wü zwü'ger. zoo vaak en zoo gaarne, wanneer de eere Gods op ons spreken wacht, doch wü door mcnschenvrees en valsche schaamte weerhouden wordenwat gansch iets anders is dan schuchterheid tegenover het heilige. Tezus heeft fiet ons anders geleerd. Hij zweeg, toen spreken Hem, naar menschelüke berekening, van het kruis had kunnen redden. Hü sprak, toen Hem gevraagd werd of Hji waarlük de Christus, of hü wezenlük de Koning der Joden was en toen het ging over Gods heilsplan. Laat ons dan navolgers Christi zün, die veel kunnen zwügen en bedachtzaam weten te spreken uit een gereinigd hart HÜ antwoordde niet in het gericht op aarde; opdat Hü in den Hemel onze mond bü Zü'n Vader zou kunnen zy'n. BINNENLAND. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN OPHEFFING INSPECTIE ZWOLLE Naar wy vernemen is de opheffing van de inspectie Zwolle by de Nederlandsche Spoor- i wegen bepaald op 1 Juli a.3. Kerknieuws. CHR GEREF. KERK troepen: Te Assen, A- Grappen te Zwaagwesteinde. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND Aangenomen: Naar Amstelveen, cand- Hinlopen te Rotterdam. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Eemnes-Binnen, P. Kuyl- man te Doornspijk- Te Bellingwolde-Oude- schans, J. C. Fischer te Jukwerd (Gron.). Te Nieuweschans, F. E. Gerritzen te Ooster- hesselen (Dr.). Bedankt: Voor Hellevoetsluis, A- A. van Stipriaan Luisgius te Zoelen. GEREF. KERKEN troepen: Te Soerabaja (vac-A. Ring- nalda), P- Veenhuizen te Oudega (W.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. B. J G e e r 1 i n g hoopt Zondag 24 April a-s. van de Ned. Herv Gemeente te Dorkwerd afscheid te nemen en Zondag 1 Mei da.v. te Oude- en Nieuwe-Wetering intrede te doen, na bevestiging door Ds. E. Jongens, in Leimuideh- Cand. N. van Haeringen te De- demsvaart, beroepen predikant bij de Geref- Kerk te Zweelo (Dr.), is door de Classis Coe- vorden peremptoir geëxamineerd en met alge- te stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De intrede te Zweelo is bepaald op Zondag 17 April a.s., na bevestiging door den consulent, Ds. J- ten Hove, van Gees (Dr.). D s- H. Siegers, van Oosterbeek geko men, is by de Ned. Geref- Gemeente van Utrécht bevestigd door Ds. Teeuwissen, die tot tekst had 2 Tim. 2 15 en deed daar zyn intrede met een predikatie over Efeze 8 8, in hij de hoogheid, de heerlijkheid en de moeilijkheid van het ambt ontvouwde. Aan het einde werd hij nog door den bevestiger harte lijk toegeproken. Beide plechtigheden hadden, boewei de Gemeente een eigen gebouw verkre gen heeft aan de Nieuwe Gracht, met het oog od de plaatsruimte plaats in de Doopsgezinde Kerk- Dr. S- O. LOS Naar de „Ned." verneemt, hebben deputaten voor correspondentie met de buitenlandscbe Kerken vanwege de Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland. Dr. S- O. Los. Geref. predikant te Den Haag-Oost, ouvhoog- leeraar aan de Theol. School te Potchefstroom (Z.-A )-, uitgenoödigd deze Kerken te vertegen woordigen bij het diamanten feest van de Chr. Geref. Kerk van Noord Amerika. De,plechtig heden zullen plaats hebben in het Calvin Col lege te Grand-Rapids. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-Oost hdfeft Dr. Los v°rlof verleend oir gevolg te geven aan deze uitnoodiglng van de putaten. NED. HERV. KERKVOOGDIJEN. De algemeene vergadering van de Vereeni- ging van Kerkvoogdijen in de Ned. Heiv. Kerk zal Woensdag 11 en Donderdag 12 Mei te Arn hem worden gehouden. Op dez» vergadering zu'len o.m. aan de orde komen vraagpunten voorstellen betreffende den geestelijken maatschappelyken nood der Kerk; het regle ment op de predikantstractementende ver houding van den raad van beheer tegenover de vereeniging; het bekende advies tot het voe ren van procedures door predikanten; invoering van een kerkelijken stand en het pensioenreglement. PAASCHCONFERENTIE. Te Bussnm zal van 27-30 Maart a-s weder een Paaschconferentie voor de Vrij< Evang. Gemeenten gehouden worden in het kerkgebouw Veldweg 1 Het algemeen onder werp is „Jezus de Christus". Onderdeelen: Wie was Hij in het verleden, is Hij in het heden zal Hij zijn in de toekomst Sprekers zullen zijn: Ds. D W. Linthout, van Apeldoorn; Ds- P. van Vliet, van Amersfoort; Ds. J. Enter, van Rotterdam; Ds. A. W. F. Waardenburg, van Oldebroek; Ds. Joh. van Petegem, Hilversum; en Ds. C J- Hoekendijk, van Bus- KERKGEBOUWEN. Te 2de Exloërmond is voor den bouw van een nieuwe Ned. Herv. kerk de tegen woordige is te klein van H. M. de Koningin- Moeder een gift van honderd gulden ontvangen GIFTEN EN LEGATEN Te Valburg (Betuwe) ontving de Ned- Herv. Gemeente van wijlen mej. W. J. de Hartog een legaat van duizend gulden, vrij Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bezoek van de Dominion Teachers. In de Senaatskamer van de Leidsche Uni versiteit is het gezelschap Dominion Tea chers pntvangen door den Rector-magnifi- cus. Prof. Blanksma. en door den hoog leeraar Prof. Eekhof, die het in de Engel- sche taal. in naam van Curatoren en Uni versiteitsbestuur, welkom heette in deze Uni versiteit. die door Prins Willem van Oranje gesticht, door de eeuwen heen haar plaats met eere heeft vervuld. Spr. schetste haar als bolwerk van de vrij heid. we&s op hetgeen de Oranje's voor haar zijn geweest, en op het feit. dat Prinses Ju liana haar studiën aan deze Universiteit heeft volbracht. Voorts memoreerde hij, dat zij voor velen die om des gewetens wil ver bannen waren, een schuilplaats is geweest In de tweede plaats wees Prof. Eekhof aan de hand van de portretten in de senaats kamer, op degenen, die haar hebben groot gemaakt. en haar luister tot ver over de grenzen verbreid. Hierna gaf spr. over tegen woordige inrichting en toestand nog eenige nadere bijzonderheden., Met den wensch. dat zij straks in hun land teruggekeerd ook uit dit bezoek inspi ratie en verhelderd inziicht mogen putten bij i hun onderwijs besloot Prof. Eekhof zijn toe sprank. Ook hier dankte Mr. N. G. Brownrigg voor .de harteiüke ontvangst, waarna een thee is I aangeboden. LEERAREN BIJ HET CHR. M.O. JAARVERGADERING TE ZWOLLE De Vereeniging van Leeraren bij het Chr. Middelbaar Onderwijs wordt in het gebouw m het Chr. Lyceum te Zwolle gehouden. Gisteravond om 7 uur kwam men bijeen in een besloten huishoudelijke vergadering. Vanmiddag hield Prof Dr. W. J. A a 1- ders. hooglecraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, een referaat over Deze geestelijke oefeningen, aldus spr., zijn een echt Roomsch boek. Daarom is het voor de Protestanten moeilijk er over te spreken. Men moet zich niet alleen er in denken en in-voelen. maar in-leven. Zelfs voor Roomschen zijn ze heel moeilijk ten volle te volgen. Maar behalve hun specifiek Roomsche. heb ben ze ook een algemecn-C.hris'elijke en -menschelijke beteekenis. Bepaaldelijk psy chologisch en paedagogisch zijn ze belang rijk. Vandaar de behandeling in dezen kring. Kerst zegt spreker iets over den schrijver. -Ignatius is Bask, vertegenwoordiger van het Spaansche Christendom, vertegenwoordiger der conl ra-re,formatie. Zijn leven berust op een bekeering. Zijn boek is de uitdrukking van zijn eigen levensideaal. Hij begint met een studenten-vereeniging op te richten, die uitgroeit tot een geestelijk leger, in dienst van den paus. Bij allen invloed van Ignatius beteekent hij het meest als directeur de l'ame. Als zoodanig heeft hij en zijn orde ontzaglijken invloed, tot nu toe. In de tweede plaats wordt zijn werk be handeld. Hij schreef dit op 31-jarigen leef tijd in 1522. Met is later uitgebreid door zijd opvolgers. Het berust op vele oudere ge schriften den Bijbel en o. a. de Imitatie Christi en is toch oorspronkelijk. Het zijn geestelijke oefeningen, maar die lichamelijke oefeningen insluiten. Ze zijn bestemd voor geestelijken en leeken beiden, en kunnen ge heel of ten deele worden uitgevoerd. De duur is ongeveér 4 weken. Dit beteekent ook 4 af- deelingen. Het geheel komt overeen met de 3 trappen van den heilsweg: reiniging, ver lichting, vereeniging. Het eerste vult de eer ste week, als boete. De volgende 3 weken bp.teekenen de navolging van Christus: zijn teven, zijn lijden, zijn verheerlijking. Het keerpunt valt aan liet eind der tweede week, als de mensch de keus doet De oefeningen zijn zwaar: 5X1 uur per dag en wat er bij komt Geheugen, verheelding, wil, verstand, alles wordt aan het werk gezet Ook het lichaam wordt niet gespaard. Het eind is, dat men zich onvoorwaardelijk ia dienst van God eo z.ijn Kerk stelt. Ten slotte wordt de beteekenis van 't boek behandeld. Het is een specifiek Róomsth hoek, maar veel wat men later op rekening van de Jezuïeten stelt en wat bij hen voor komt, treft men in de Exercitia nog niet, of slechts in aanleg aan. Het is ontzaglijk zake lijk. doelbewust, berekend. De Exercitia zijn ook godsdiensthistorisch van be lang. Men vindt trekken van overeenkomst met het Boeddhisme, het Mohamedanisme de Anthroposophie en allerlei methodistische verschijnselen. Psychologisch hebben de Exercitia groote beteekenis. Zij hechten veel aan 't geheugen, de verbeelding en daar in de aanschouwing; ook aan .'t begrip en de wilsvorming. Oefening, herhaling, verster king van voorstellingen, het doen van een keus, ziedaar allerlei middelen, die Ignatius gebruikt. Vandaar dat men trekken van verwantschap kan vinden met de moderne psycho-techniek, psychiatrie en psychanalyse. In verband hiermede staat de paedagog' sc he waarde van Ignatius' methode. Alles berust op de verhouding van leider cn geleide, gezag en gehoorzaamheid. Het genoemde stel selmatige gebruik, dat gemaakt wordt van ge heugen, verbeelding en begrip, bewijst goede diensten en wordt technisch geperfectioneerd De concentratie heeft groote waarde. Do mensch wordt ook gebracht tot een keu?e. waardoor iets beslist wordt en voor afgedaan geldt. F.r is in dit alles een groote mate zakelijkheid. De enkele wordt opgenomen in een groote, militante gemeenschap vindt daarin zijn bijzondere plaats.. Zoo wordt'hij ecnerzijds volstrekt afhankelijk en andererzijds beschikt hij over een souvereine vrijheid t. a. van de menschen, de wereld Wij Protestanten, zien hier het gevaar var automatisme en dressuur, van verlies var onbevangenheid, van verlegging van de di recte verhouding jegens God tot de indirecte via een autoritatieve menschelijke macht. Vandaar dat wij in de Exercitia de conse quente uitdrukking vinden van de specifiek Roomsche levens-houding en practijk. Ken nismaking daarmee kan heilzaam zijn, ook tot bezinning over wat in dit opzicht ons specifiek eigendom is. Stadskanaal (Menistenlaan. hoofd K. Bos). K. Zeelte te Steenwijk. Voor tijdelijk. Heerjansdam (hoofd D. G. Simons). M. A. Verpoorten te Fiinaart en voor tijde lijk G. D. Bosman te Velp (G.) Dirksland (hoofd C. A Potter). B. Huisman te Oudwoude (Fr.) Papendrecht (2de Chr. School, hoofd K. van Loon), mej. J. E. Berends te Baren- drechL I b u rg, E. W. Kamphorst en voor tijde lijk A. Voerman, beiden te Ermelo. D. RINKEMA. t Op 69-jarigen leeftijd is te Ermelo-Veld wijk na een ernstig zenuwlijden overleden, de heer D. Rinkema. tot Augustus 1929 hoofc. der Chr. School te Aduard. De overleden heeft bijna 50 jaren het Chr. Onderwijs gediend, eerst als onder wijzer te Vorden en te Aduard en na 1903 als hoofd te Aduard. Hij heeft ook op poli tiek terrein zich bewogen en was jarenlang oorzitter der A.R. Kiesvereeniging. VOOR HET CHR. ONDERWIJS. Een krachtige actie aanstaande. Te Amersfoort had een bijeenkomst p'aats van eenige beeren, die hun sympathie hadden betuigd met het plan van den heer B. der Kolk, hoofd eener Chr. School aldair. Uit deze heeren werd een voorloopig comité geformeerd. Zij zullen de actie door den heei Van der Kolk, zooals die in ons blad is aan gevangen, gezamenlijk voortzetten. Verdere rnededee'ingen omtrent de werkzaamheden van dit comité zullen we in ons blad publiceeren. :n volgend nummer hopen we de voorloo- pige doelstelling te publiceeren. In bedoeld comité namen zitting de heeren: H. Brouwer te Veenendaa', bestuurslid eener Chr. School aldaar; J. S. Dienske te Amster dam, secretaris van den Amsterdamschen Scholenbond; A. C. L. Dobbelaar te Rotter- N. Hoogland, onderwijzer eener Chr. U.L.O.-School te Scheveningen; E. Kieft, hoofd eener Geref. School te Meppel; B. v. d. Kolk, hoofd eener C.N.S.-School te Amers foort en tijdelijk Voorzitter van het Comité; E. de Kuiper, hoefd der Schoot voor C. V. O. Schoonhoven; J. A. Reesink, uitgever te Velp, secretaris der Chr. Scholen aldaar, tijdelijk Secretaris van het Comité; N. du Visser, makelaar te Dordrecht, Voorzitter Chr H. B. S. EXAMENS ACAD. EXAMENS. TECH. HOOGESCHOOL TE DELFT. Gesl.r Ci viel Ingenieur, de heeren M. O. J. Bloemarts te Breda: Jhr. L. van den Brandeler te Medan: R. E. Kerkhoven te Hilversum: D. Rens te Bata via en H. van Marle, te Deventer. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geal.: LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN. Bevorderd is, te rekenen van 1 Januari j.l. tot tijdelijk vast-assistent Dr. H. J. Venema, thans tijdelijk assistent Prof. Dr. W. DE SITTER. Prof. Dr. W. de Sitter, hoogleeraar in de Sterrenkunde aan de Leidsche Universiteit directeur van de Leidsche Sterrewacht, die vc-or wetenschappelijke doeleinden ongev een half jaar in Amerika heeft vertoefd, is te Leiden teruggekeerd. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Uithuizen, (Geref. School, voor L. en U.L.O.) hoofd R. W. Gerritsma, H. Hasper te Haulerwijk. Spakerburg. (Zuideind), J. ter Haar. Ouderkerk a. d. IJssel. ((School I. Dorp, hoofd H. W. van Dam), mej. J. K. Cor nelisse te Aagtekerke (Z.) Ing. 1 Mei. Well-Ammerzoden (hoofd M. Jan sen), mej. H. W. Meemveszen te Haarlem. Drachten (U.L.O.-School, hoofd .1. W. i Draijer J.Wzn.), A. Eisma te Murmerwoude Voor tijdelijk. I Drachten (L O,, hoofd K. van den Berg Jr). D Cremer te Linessens. Voor tijdelijk N i e u w-W r o r d i n g e (Herv. School j II, 3de Kmisdiep 9a3. hoofd G. Niihoff), D. i Vrolijk te Vlagtwedde. Voor üjdeiijk. Voornaamste Nieuws. fblz 11 Jaarvergade -ing te Zwolle van de Vereen, van Leeraren bij het Chr. Middelbaar Onder wijs. fblz 2) De spanning tusschen Engeland en Ier land. Een duidelijk wederwoord van de Engeische regeering. De Graf. Zeppelin te Pernambuco geland, fblz 51 Nieuw werktijdenbesluit voor winkels. Er ia een voorloopige commissie gevo-md om te komen tot stichting van een NederL afdeeling van de Pan-Europa-Unie. Verschenen is het jaarverslag van de N.V, Rotteitiamsche Bankvereeniging. fblz. 9) Protestvergadering te Rotterdam tegen hef Pseudo-Moerdy kkanaal. komen vroeg in het voorjaar koop tydig een pot SpPUtOli Bü alle Drogisten. Pot 90 et, Tube 50 ct. Zeep 60 ct kerland. J. M. A. slaatrd: Apothekers Sitoebondo TECHNICUM TE BINGEN Gesl.: Werktuig kunde: ingen. ex.. de heer C. Prlnoe te Scheve- Gemengd Nieuws, ERNSTIG AUTO ONGELUK De woonwagenbewoners, gebroeders D., keerden met een paard terug van Tilburg, waar zij het gekocht hadden. Op een rijks weg onder Dorst bij Breda werden ze van achter aangereden door een van Tilburg komenden auto. 't Paard werd op slag ge dood en de eene geleider zoo ernstig ge kwetst, dat onmiddellijk overbrenging naar het St Ignatius-ziekenhuis te Breda noodig De luxe auto werd ernstig beschadigd en kon onmogelijk op eigen kracht verder; zijn bestuurder kwam er met eenige ontvellingen af. De politie heeft een onderzoek ingesteld. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Te ApeTdoorn is op den onbewaakten over weg op den Waterloschenweg, een luxe auto, waarin gezeten was de handelsreiziger F. uit Utrecht, door den passeerenden locaaltrein uit Zwolle gegrepen en 50 meter meege&'eurd. De wagen werd geheel vernield. De heer F. ge raakte zoodanig tusschen de overblyfse'en van de auto bekneld, dat hjj moest worden uitge zaagd. Met een gebroken linkerbeen is hy naar het Groote Ziekenhuis overgebracht. De trein bad niet minder dan anderhalf uur tinging. Naar verklaring van den treinmachinist was de auto al gegrepen voor hy er erg in Den stoker was het evenwel opgevallen, dat aan de andere zyde van den overweg een auto mobilist met zyn wagen stond te wachten. Dt7.e heeft den heer F. nog een teeken gege- xen om te steppen, dat deze niet gezien of begrepen heeft. De auto van den heer F. werd geheel vernie'd en zoodanig onder en boven de locomotief geperst, dat het den heer F. or.mogelyk was een uitweg uit die brokstuk ken te vinden. Toen hy na een uur arheids uit zyn hachelijke positie was bevrijd en per ziekenauto naar het ziekenhuis werd vervoerd, zeide hy: „daar ga ik nu voor de derde maal". Het is namelijk de derde keer dat hy door een trein werd gegrepen. UIT DEN TREIN GESPRONGEN? Kort nadat Dinsdagavond de laatste trein naaf Parijs om 10.53 uur \an het station Roosendaal was vertrokken, vond men langs de rails, een p3ar honden! meter buiten iet station, zekeren Lammers, woonachtig ie Roosendaal, iin hewusteloozon toestand. De man was klaarblijkelijk uit den trein Ge sprongen. Bij zijn val was hij ernstig ge wond. L. werd naar het ziekenhuis te Roo sendaal overgebracht, waar hij ter verple ging is opgenomen'De man zelf vork 'aar-Ie dat hij niet weet hoe hij op de rails is te rerht gekomen. Gebleken is. c'at de men oen 3e klas kaartje Rotterdam-Roosendaa! bii zich had. Vermoedelijk heeft hij in den trpin ziften ilapen en is na het vertrek van den trein uit Ie ■•radaal wakker gewerden. De poRtie scli ca cr 'crzeek in. ZIJN KIND VERMOORD? HET LIJKJE IN HET VEEN BEGRAVEN Te Moordrecht ïs een misdaad aan het licht gekomen. Ongeveer twee jaar ge'eden heeft daar in „de Snelle" aan het z.g. Balkengat een woonschuit gelegen, welke werd bewoond door twee broers en vrouw en 5-Jang dochtertje van een der mannen. De vader moet zyn kind destyds zulk een afstraffing hebben toegediend dat het aan de gevolgen daarvan eenige weken later is overleden. t vrees voor ontdekking heeft de vader toen het lijkje aan den voet van den dyk in bet veen begraven en is hy met de woonschuit '.aar elders vertrokken. De vrouw en de broer hebben over het misdrijf het stilzwijgen be waard. Beide broers nu, die thans te Rotter- .'»m woonachtig zijn. hebben dezer dagen- met elkander oneeuiaheid gehad. Na den twist heeft de een zich willen wreken, door by de politie aldaar aangifte te doen, van hatgeen zich te Moordrecht heeft afgespeeld. Het ge volg hiervan is geweest, dat het parket uit Rotterdam met den vader, den burgemeester en de politie van Moordrecht ter plaatse, waar het kinderlijkje begraven zou zijn, een onder zoek heeft ingesteld. Inderdaad is op de aan gewezen p'aats het stoffelijk overschot gevon den. Het lijkje werd uitgegraven en is, na gekist te zyn. naar Rotterdam overgebracht, waar het gerechtelijk zal worden geschouwd. De Moordrechtsche autoriteiten wenschtcn in verband met het onderzoek geen nadere mededeelingen te doen. Onmenschelljke ouders. Volgens de Tel. is de man, de ongeveer 32-jarige G. de V., geboren te Rotterdam en gedomicilieerd te Amsterdam, schipper an beroep. Hy leefde met zyn vrouw aan boord van zyn schuit, waarop nog meer kinderen en een broer mede verblijf hidden. Tot het gezin behoorde ook een vijfjarig meisje, een buiten echtelijk geboren kind en naar de vrouw ge noemd, dat door de ouders zeer s'echt behan deld werd. Zy hadden met het dochtertje wei nig op; het stond telkenmale aan mishandelin gen bloot. Op den twaalfden December van 1930 bevond het schip zich te Jutfaas. Dien dag haalde het kind zich wederom den toorn van den wreedaard!gen vader en moeder op den hals, die zeer hardvochtig optraden. Ztj sloegen en schopten het kind zoodanig, dat het schepseltje, dat toch al meer s'aag dan eten kreeg en zeer zwak was, bewusteloos in het schip bleef liggen. Aanvankelijk dacht men dat het niet soo erg was, doch daar het slachtoffer onbeweeglijk bleef liggen, kreeg men angstige vermoedens en by onderzoek bleek, dat het kind ten gevo'ge van mishande ling een gewelddadigen dood was gestorven. Een afgrijselijke „begrafenis". De onmenschelyke vader en' moeder wisten niet wat met het lykje aan te vangen. Zij durfden het niet op de gewone wijze laten begraven uit vrees voor ontdekking van hun wandaad. Ten einde raad besloten zy het lijkje te verdonkeremanen. Zij gebruikten daarvoor en kistje van 60 c.M. lengte, 24 c.M. breedte cn 85 c.M. hoogte. Daar het slachtoffer on- moge'ijk in een zoo klein kistje kon geborgen worden, is het waarschyn'yk dat de gevoel- looze ouders het kind er op afgrijselijke wyze in hebben gepropt Het lykje moet als het ware dubbel gevouwen en zoo in de kist ge wrongen zyn. Toen dit lugubere werk met groote moeite voltooid was, spijkerde de vader oen deksel over de kist. Het schip was inmiddels verder gevaren en na Gouda gepasseerd te zyn, legde men aan cn een afgelegen p'ek in den IJssel tusschen moordrecht en Nieuwerkerk. De vader ging in den avond, toen bet ter plaatse pikdonker was en niemand iets kon bespeuren, van boord om zich van het lykje te ontdoen. Hij haalde den grond ongeveer 75 c>L diep weg, legde het bistje in den kuil en be zwaarde h^t met twee groote basaltsteenen om, naar hy heeft voorgegeven, wegspoelen en ontdekking te voorkomen. Daarna heeft de man er weer aarde overheen gegooid. RELLETJES BIJ DE WERKVERSCHAF FINGEN IN NOORD-BRABANT Te Etten en Leur (N.-Br,) werken ruim drie honderd werkloozen uit verschillende gemeen ten bij de werkverschaffing. Eenige werkloozen uit Oosterhout waren over het werk niet tevreden en gingen er van door. Toen zc later weer eisehten toegelaten 4e worden en dit geweigerd werd, gingen ze den opzichter te lyf De politie wist de rast t« herstellen door den gummistok krachtdadig te gebruiken en "li* ge schotcL In de lucht af L. vuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1