Jlimuut t'riteilir (imirant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3-25 (Beschfkklngskosten f 015.) Per week 0-25 Voor hef Buitenland bij Weke- lijksche zending K— BU dagelljksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Loaee nummer» 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3614 MAANDAG 21 MAART 1932 ADVZBTENTIEK Van 1 tot 5 regels.. Ir.gez MedPdeelIngec Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor hei bevragen aan t bureau wordt berekend0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS v db band, die bindt. Om redenen, welke niet zoo heel ver van de hand liggen wordt in de laatste maanden in zekere kringen van ons volk de minach ting voor de Kroon en het Koninklijk huis ijveriger gedemonstreerd dan geruimen tijd het geval was. En telkens weer moet het Oranje-gezinde volksdeel hooren: ijdel is uw spreken van traditie en historische banden; het is leeg woordenspel zonder zin of in houd. Wat nut u nu het Koningschap van het Oranjehuis? De presidentskeuze in Duitschland en de Verkiezingscampagne, welke zich daarom heen groepeerde, heeft naar onze meening deze vraag juist en duidelijk beantwoord. Het Duitsche rijk is dan nu sinds eenige jaren zoo gelukkig, dat het een republiek is. Een staatsvorm, we geven het gaarne toe, waaronder het volk even gelukkig leven kan als in een monarchie; indien onder Gods voorzienig bestel de staatkundige ontwikke ling zich in deze richting op natuurlijke wijze bewogen heeft Dat Amerika de republikeinsche regee- ringsvorm aanvaard heeft, is nimmer door penig anti-revolutionair gelaakt Maar evenzeer prijzen wij ons land geluk kig, dat het Huis van Oranje de kroon der Nederlanden draagt, erfelijk; want tusschen vorstenhuis en volk is een kostelijke band gelegd, welke bindt en vereenigt Zou iemand er aan durven twijfelen, dat h$t Welgezinde deel van het Duitsche volk ops in deze dagen benijd heeft? Als een na tionale figuyr van de eerste rang staat Hin denburg te midden van zijn volk. Maar ondanks; zjjn gave persoonlijkheid en hooge statuur werd hij toch gewikkeld in een ver kiezingsstrijd, welke de partijen zoo scherp mogelijk tegenover elkander plaatste. De sociaal-democraten, die altijd naar zich toe rekenen en zich nu op de borst slaan, dat zijeigenlijk Duitschland gered hebben, stellen zich déórmee ©enigszins bespottelijk aan; maar we mogen hun de eere niet ont houden, dat zij partijzucht overwonnen heb ben en de belangen van het gemeene vader land stelden boven eigen idealen: de ontwa- penaars (hoewel niet eenzijdig, zooals hier) brachten, trouw hun stem uit op den hoog- sten militair. In dat alles kan men zich verheugen, maai het neemt toch het feit niet weg, dat het Duitsche rijk, omdat het thans een repu bliek is, geschud heeft op zijn grondvesten en menigeen met angst en vreeze de presi dentskeuze tegemoet zag. By de gewelddadige stichting der repu bliek is liuog gejubeld, en Weimar werd de bedevaartplaats der republikeinen; maar om de republiek in stand te houden, wonlt nu een heete strijd gevoerd. Zoo is gebleken, hoeveel het erfelijk ko ningschap vóór heeft op de republikeinsche staatsvorm, welke een periodieke presidents verkiezing, met alle gevaren daaraan ver bonden, noodig maakt. En al ontkent niemand, dat de erfelijke troonsopvolging risico's biedt; het Neder- landsché volk zal, bij de overdenking van de beroering in het groote nabuurland, God danken, dat er tusschen Nederland en Oran je een hand gelegd werd, die bindt. v een stuk volkskracht. We hebben een zwakke poging gewaagd om aan te toonen, dat de herverkaveling der gemeenten, zoodat we alleen volksgemeen schappen zouden krijgen van minstens tien duizend zielen, niet enkel voordeel brengt Of het financieele profijt wel zoo groot zal zijn als de Centrale Commissie voor Bezui niging meent, betwijfelen we sterk; terwijl er anderzijds aanwijsbare nadeelen zijn. Op één ernstig bezwaar wijst ons zuster blad De Zeeuw, het anti-rev. dagblad, dat in de provincie met het grootste aantal kleine gemeenten verschijnt „Een zeer groot bezwaar tegen de concen- tratiezucht van onze dagen, acht de redactie het dat op die wijze een belangrijk stuk Volkskracht verloren gaat Er zijn nu in tal Van plaatsen raadsleden en wethouders, die zich interesseeren voor de publieke zaak, en die vaak met veel ambitie de gemeent» belangen dienen. Dat Is niet zonder beteekenis. Daarin schuilt toch ook weer opvoedende kracht Het kweekt mannen. Mannen die weieens mistasten en die weieens wat kortzichtig zijn, maar toch menschen die wat betee- kenen." Deze waarheid kan niet ontkend worden Er zijn tegenwoordig velen, die „niets van bet politieke gedoe moeten hebben" en ook anderen, die niet buiten de politiek kunnen Bij beiden is dwaling en zij zouden goed doen eens studie te maken van het gemeen telijk leven, zooals dat in de middeleeuwsche vroedschappen tot uiting kwam. Toen was er belangstelling voor de pu blieke zaak; toen vormde zich het stoere ge slacht onzer vaderen, dat strijdvaardig was op elk gebied des publieken levens; toen openbaarde zich een volkskracht, welke na tionaal en internationaal van groote betee kenis en beslissende invloed was. Toen werden er fouten gemaakt, net als nu; maar de koppen van magistraten en re genten op de doeken van Rembrandt en zijn school spreken ons van een bloeiend ge- gemeentclijk-politiek leven, dat karakters vormde en mannen van de daad. En al zijn nu alle edelachtbaren bij lange na geen regenten en magistraten; laat ons toch dankbaar zijn, dat de publieke zaak, ook in kleine gemeenten, nog zoo veelzins de volkskracht staalt. Daar schuilt zegen in. KONINKLIJK BEZOEK AAN BROEK OP LANGENDIJK. Men meldt ons uit Broek op Langendijk: H. M. de Koningin bracht hedenmorgen geheel onverwachts een bezoek aan onze Groentenveilmg. H. M. was vergezeld van haar particulier secretaris de heer Van Geen, van haar adjudant den heer Storm van 's-Grcwensande en van haar hofdame freule Schimmelpenninck. H. NL woonde de af slag der groenten bij en liet zich in het betaalkantoor van den geheeien toestand op de hoogte stellen. H. M. werd roxidgeleid door onzen Bur den heer Slob. VRAGEN VAN KAMERLEDEN OPHEFFING VAN SPOORWEGDIENSTEN. De heer Van den Heuvel heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd: 1. Is de Minister bereid mede te deelen, of en in hoeverre juist is, dat binnenkort het passagiersvervoer geheel of gedeel'.elyk zal worden stopgezet op een 19-tal- spoor- en tramwegen, o.a. de lokaallijnen op Zuid-Beve land en dc verbindingen Winsura-Zoutkamp, Dinxperlo-Varsseveld, Ede-Wageningen, Gou- da-3chonnhoven, Stadskanaal- Ter Apel en eenige andere? 2. Indien het antwoord op vraag 1 bevesti gend mocht luiden, is de Minister dan bereid do geheele of gedeeltelijke stopzetting van het reizigersvervoer op deze lijnen uit to stellen tot er gelegenheid is geweest in de Volksver tegenwoordiging over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen De heer I. H. J. V o s heeft aan den Minis- tei van Arbeid gevraagd, of het juist is, dat dc minister bezwaar heeft gemaakt tegen de bepalingen van gemeentelijke winkelsluitings verordeningen, die een van de W inkelslui- tir.gswet. afwijkende regeling inhouden voor wat betreft de sluiting van zaken, door jood- rche winkeliers gedreven. Wanneer dit niet het geval Is geweest, aldus de heer Vos, wil de minister dan nog eens, met het oog op de sociale en godsdien stige belangen, die met deze kwestie zijn ver bonden, overwegen om zyn goedkeuring aan de bedoelde gemeentelijke bepalingen te ver- lecnen DE STAATSBOSCHKWEEKERIJ. De heer Van der Bilt heeft a3n den Minister van Waterstaat gevraagd, of het juist is, dat de exportmoeilykhoder er toe hebben medegewerkt, dat de boomkweekers tegenwoordig ook voorzien zjjn van boomen van grootere maten, geschikt voor wegbeplan- ting en dat deze in den tegenwoordigen de- pressietijd voor dezelfde prijzen te verkrijgen zyn als die de staat verleden jaar voor de jonge boompjes voor de Staatsboschkweekery heeft besteed. Mocht dit het geval zyn, zou het dan niet sc.nbeveling verdienen met den aanleg der Staatsboschkweekery niet verder voort te gaan, omdat de oorzaken, die voor haar op richting indertijd zijn aangevoerd, zijn ver- ■vrilen, en alles moei worden gedaan om in .lezen tijd de bedryven, die onder exportmoci- lykheden Jijden, zooveel mogelijk te helpen cn zoodoende werkgelegenheid te verschaffen? APPELTJES UIT AMERIKA Hoe men ln België de tarieven ontduikt In het r.k. dagblad De Grondwet, dat te Roosendaal verschijnt, wordt melding ge maakt van een sluwe wijze, waarop Belgi sche fruithandelaars misbruik maken van Hollandsche vrijhandel. Zij deden het een vorig jaar en zij doen het heden weer. GrooteBelgische vrachtauto's komen met ladingen appels naar Roosendaal, ontdoen ze daar van de papiertjes, w. arin ze gewik keld zijn, en vertrekken er dan weer mee naar België. Wat beteekent dat? Kan dat „ontwikke lend" werk niet in België gebeuren? Och, zegt „do Grondwet", het is eigenlijk je reinste tarieven-ontduiking. Het betreft hier Amerikaansche appelen die te Antwerpen worden ontscheept voor de consumptie in België. Voor Amerikaansche appelen moeten in België evenwel hooge invoerrechten wor den betaald, niet minder dan 150 francs per 1100 kilogram. Dat maakt vanzelf het fruit sprekend duur, en wat doen de Belgen nu? Een groote fruithandel te Antwerpen zendt I de appelen als transito door naar Hol' nd, in welk - -i zij de invoerrechten in België 1 ontgaat. Per vrachtauto worden de vruchten naar Roosend 1 gebracht, waarna zii van de papiertjes ontdaan worden opnieuw ver pakt enals HoIIandsche appelen naar Antwerpen worden teruggezonden. Voor HoI Iandsche appelen worden uit België geen in voerrechten geheven, zoodat de Antwerpsche firma slechts geringe kosten heeft te betalen en zoodoende circa 145 franc per 100 kilo gram appelen in den zak houdt. Het vorig jaar h^eft genoemde fruithan del op deze wijze twee maanden lang „HoI Iandsche appelen" in België ingevoerd. Straks gaat België weilicht de invoer van Hollandsch fruit contingenteeren en dat zou dan nota bene niet aan onze eigen uitvoer, maar aan de Belgische invoer te wijten zijn. Moet dat zoo doorgaan? ONDERHANDELINGEN MET BELGIE ln de Vrijz. Democraat schrijft Mr. M a r c h a n t het volgende: Het gaat met de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen niet zooals 't gaan moest. Na de eerste mislukking was het noodig, dat een definitieve regeling zou tot stand ko men, die niet met een twijfelachtige meer derheid onder hevig verzet van een minder heid moest worden doorgedreven, doch die een oplossing zou brengen, waarmede het overgroote deel van ons volk zou instemmen. In dien zin heeft dan ook de tegenwoor dige Minister van Buitenlandsche Zaken zich uitgesproken. Wat zien wij nu echter gebeuren? Het Is aannemelijk, dat de onderhandelingen moes ten worden gevoerd zonder dat geregeld pu blicaties werden gedaan, doch het is niet te aanvaarden, dat de onderhandelingen tot een beslissing zouden worden gebracht op het alles behecrschende punt, zonder dat men zich vergewist had van de instemming, die als noodzakelijk werd vooropgesteld. Nog minder is te aanvaarden, dat de eene partij in stilzwijgen volhardt, terwijl de andere partij offieieele publicaties doet Het tweede punt, dat hier bedenkelijk schijnt, is het algemeene verzet, dat opgaat uit de provincie Noord-BrabanL Er moest worden ondersteld, dat de Regeering niet tot concessies zou zijn. overgegaan, welke voor die provincie onaannemelijk zouden zijn; dat zij zich van de instemming der provinciale vertegenwoordiging zou hebben verzekerd. Wat thans in die provincie gebeurt, schijnt met die onderstelling kwalijk te rijmen Wij willen hopen, dat ons volk niet ander maal zonder volmaakt objectieve en open hartige verkenning voor een besliste zaak zal worden gesteld. In dat geval toch zal, wat ook ten slotte de uitkomst moge zijn, de verhouding tu.<schen belde volken niet verbeterd, doch onherstelbaar geschaad blij ken. DE BLOEMENDAALSCHE RAADHUISPLANNEN De gemeenteraad van Bloemendaal heeft inzoke de veelbesproken Raadhuisplannen besloten, het ontwerp van arch. B 1 a e u w, uit Haarlem, nader te laten uitwerken. Hier in ligt echter niet opgesloten, dat er met den bouw begonnen zal worden; bet plan- Blaauw kost, omdat er nieuw politiebureau, een nieuw gebouw voor Openbare Werken en een nieuwe H.B.S bijgebouwd zullen wor den, ongeveer een millioen gulden en dat achtten verschillende raadsleden in deze tijd niet gerechtvaardigd. Intu66chen heeft de desbetreffende commissie, de gemeente raad en de architect nog vijf jaar de tijd om de plannen en deze bestaan al vijf en twintig jaar verder uit te werken. BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN JAARVERGADERING TE AMSTERDAM. In de Aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft de Vereen, tot Behoud Natuurmonumenten Zaterdagmiddag onder presidium van Mr. P. G. van Tienhoven haar jaarvergadering gehouden. Het jaarverslag van D r. J a c. P. T h y s s e vermeldt o.m. dat 't ledental bedraagt 12549. Het bedrag aan jaarlijksche contributie be draagt f 56980. Aan de vereeniging werden eenige legaten vermaakt en een erfstelling belast met vruchtgebruik viel de vereeniging ten deel en voorts deelde de vereeniging in een tweetal erfenissen Het ver-lag herinnert verder aun het zil veren feest der vereeniging en het vijftal natuurmonumenten waarmede het bezit der vereeniging toen werd vermeerderd. Het bestuur, aldus het verslag, kon er niet in slagen om zelfs gedeeltelijk het Mooreestel- sche Broek te behouden. Daartegenover kan worden meegedeeld, dat het uitgestrekte land goed Junnc by Ommen in goede handen is ge komen. Dc Minister van Waterstoar ver klaarde zich bereid zjjn medewerking te ver- lcenen om het Amstelmeer te besVmmen voor vogelreservaat. De toestand van de natuurmonumenten gaf reden tot groote tevredenheid. Uit de mededcelingen daarover s'"ppen wy het volgende aan Het N'aardermeer werd bezocht door V3 personen. De heer Van Zinderen Bak ker zette er zyn botanische onderzoekingen voort en vond in de gereserveerde stukken de orchideeën Platanthera bifolia en Sturmia Loeselie, die vroeger in het meer nog niet waren waargenomen en bovendien jog de niet minder zeldzame Malaxis Tnl iJosh. Deze vondsten stempelen het Naardermcer tot een botanisch tuurmonument van beteekenis en tot een studie-object van groote waarde. Twee haviksparen broedden ongestoord op llagenau en ook d? dassenfanvlie bleef tot voor enkele dagen onverlet. By de Kaap trof de vereeniging een doelmatige ruiling van grond niet de gemeente Rheden. De aftredende bestuursleden werden uerko- zen en aan het algemeen bestuuj werden toe gevoegd Mr R. H. de Vos van Éteen- w :j k, Commissaris der Koningin in Drenthe, en Prof. !)r. J. J e s w i e t. hoegleeraar te Wagenhuren. Hierna hield Prof. J. Jeswiet een lezing over ,.Ue wetenschappelijke beteekenis van natuurbescherming". KON. NED. JAARBEU US KENNIS IS MACHT HOE ZAL DE TWEEDE WEEK ZIJN 7 De tweede week der voorjaarsbeurs, dóe vandaag is ingegaan, zal als ze evenveel succes brengt als de eerste, voor de deel nemers deze beurs maken tot een ongekend succes, iets dat vooral in deze tijden wed gewaardeerd zal worden. P. B. N. A. In den stand van Het Nederlandsch Tech- nicum P. B. N. A. te Arnhem bespeurden we de goede werking van het succes, want men was er monter en had er zooveel be zoekers gehad, die aanvrage hadden gedaan, dat de verwachting gewettigd was, dat een flink aantal cursisten van deze Beurs het gevolg zou zijn. Op een grafiek bijgewerkt tot op dit jaar, konden we aflezen het ver loop der cursussen. De curve vertoonde een sterke inzinking in 1923, ook een tijd van crisis. Het merkwaardige is nu, dat in dezen crisistijd de curve niet naar omlaag, maar sterk naar boven gaat, m.a.w. dat het aan tal cursisten steeds stijgt Een bewijs, dat in de jaren van het bestaan der P. B. N. A. de menschen het instituut steeds meer hetb- befrt loeren waardeeren en ook toonen te be grijpen, dat op de arbeidsmarkt, evenals overal elders, kennis macht is. Er zijn thans 3318 ctirsnsfen, verspreid over heel het land: niet alleen op het platteland, ook in de groote en grootste steden heeft P. B. N. A. -vrt h°diiiidend aantal cursisten. De stand Is geheel nieuw ingericht en alle gegevens om trent P. B. N. A. zijn er verkrijgbaar. Kauwen ls gezond, dal leert de Amerikaan Wriglev en mll- Moenen zijn er. die al kauwend hun leven gaan. De fa B. Meindersma te Den Haag voert dit artikel, en stelt de kauwgom ten toon op de derde verdieping stand 3537 3539. Daar vinden we ook de reclame voor wflhkeliers, bestannde uit een broodzaag en een praktische bril. twee nuttige voorwer- oen, welke de winkeliers krijgen als ze een behaalde hoeveelheid tegelijk afnemen. WHfcley's zijn alom bekend, Cetabever. De Vereeniging Chemische Fabrieken Ceta-Bever, te Beverwijk, laten zien wat be reidt kan worden met hun artikel „Pracht- bejis". Er zijn schilderstukjes ten toon ge »t%J. vervaardigd door amateurs, waaruit men kan zien hoe makkelijk gracht-beits &an worden aangewend. De stand heeft een opgezetten bever, het fabrieksmerk is dus vertegenwoordigd. Speciaal moet de aan dacht worden gevestigd op koudlijmpoeder, hetwelk wordt aangewend door Fokker bij den vliegtuigen bouw, door de Ned. Spoor wegen voor de spoorwegwagons, en door vele andere industrieën. De Rijksstudie- dienst voor de Luchtvaart vermeldde in een een rapport, dat dót koudlijmpoeder merk „Velpa" een zeer gunstigen indruk maakt, zoowel wat de wijze van gebruik als de weerstand tegen afschuiving betreft Ook voor de huishouding is deze lijm de aan gewezene, daar ze koud te bereiden is. Ceta-Bever brengt stopwas, voor gebeitst werk, om spijkergaatjes enz. te stoppen; practisch en goed, omdat de stopjes onzicht baar zijn. Gero. In den stand van de N. V. Fabriek van Nieuwzólveren Werken Gerofabriek te Zeist vinden we Zilmeta, het nieuwe vlekvrije metaal, dat een belangrijke uitbreiding on derging. Over de geheele linie ondergingen de producten va»n de Gerofabrek een aan merkelijke prijsverlaging. Er is een collectie van vijf nieuwe theeserviezen, ontwerp v. d. Hoeff. van het gehamerde tin, waarvan oen belangrijke collectie aanwezig is, daal de de prijs belangrijk. De mooie combinatie van plateel en tin, gezamenlijk fabrikaat van de Plateelbakkerij Zuid-Holland te Gou da, en de Gerofahriek, trekt zeer de aan dacht vain het publiek: er zijn verrassende effacten mee verkregen. TEGEN EENZIJDIGE ONTWAPENING VERGADERING TE DEN HAAG. In een der zalen van Pulchri Studio te 's-Gravenhage, die geheel vol liep, werd Zaterdagmiddag de eerste jaarvergadering gehouden van het Centraal Comité tot waar schuwing tegen eenzijdige ontwapening. Na opening door den voorzitter. Dr. J. C Eringaard, werd door kapt. H. M Luchsinger het jaar- en financieel ver slag uitgebracht die reden gaven tot groote dankbaarheid. Kolonel K. E. Oudendijk hield daarna een causerie over „Eenzijdige Ontwapening", er vooral den nadruk op leggend, dat eenzijdige ontwapening het oorlogsgevaar in de hand werkt, alsook de revolutie, terwijl van anarchistische zijde volmondig wordt toegestemd, dat alle ac'ie van nationale ontwapening der anarchie ten goede komt; „een onbeschermde Staat is rijp voor de revolutie!" is hun eigen be kentenis Voorts werd het woord gevoerd door de heer J. J. C. van Dijk, oud-Mi nister van Marine, die er op wees. dat het vraagstuk van den oorlog en den vrede voor al uit religieus oogpunt moest worden be zien; gen. Ton r. et. die een pleidooi hield voor den Volkerenbond en betoogde, dat in vergaderingen, waarin over ontwapening ge sproken en gedebatteerd wordt, propaganda voor dien Bond moest worden gemaakt; en de heeren H. M. van Bemmelcn, A den Dikken, hoofd der Chr. School te- Katwijk aan Zee, H. Russelman te Zaar,damenDr.M.H A. van der Valk van Hillegersberg, die met klem betoog Ie. dat vanwege het Centr. Comité vooral actie moest worden gevoerd onder hep die van Gereformeerde confessie zijn. gelet op de uitingen van predikanten en onderwijz'-rs. die zich vaak uit gevoelsoverwegingen door de actie van eenzijdige ontwapening laten meesleepen. terwijl hij tegelijk mededeel Ie dat binnen enkele weken een geschrift van hem zal verschijnen over: „Bijbel. Oorlog en Vrede". Na de pauze wefvi een gedeelte van de Leger- en Vlootfilm vertoond, waarna de geanimeerde vergadering gesloten werd. DE GEMEENTEN EN DE CRISIS Het gemeentebestuur van Kattendijke (Z.) had half Maart de salarissen van het on derwijzend personeel van Januari en Febr nog niet uitbetaald. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onder wijzers-Genootschap heeft zich in deze zaak telefonisch gewend tot Gedep. Staten van j Zeeland. Deze hebben den burgemeester van I Kattendijke bericht dat de uitbetaling kon plaats hebben. NED. CHR. REISVEREEN. HET REISPROGRAMMA-BOEK VOOR 1932 In frisch, modern gewaad dient zich we der aan het Reisprogramma-Boek 1932 der N'ederlandsche Christelijke Reisvereeniging. Het bevat 192 pag. en is fraai geillustreerd Deze thans ongeveer 15000 leden tellende organisatie hoopt dit jaar zoowel in den vreemde Interlaken als in Nederland - Middelburg haar tienjarig bestaan t' herdenken. Voor in dit verband uitgeschreven Ster- reizen bestaat enorme belangstelling. Opvallend zijn de vele goedkoope rei zen dit jaar. Reeds voor een bedrag van f 62.50 b.v. maakt men een reis naar Zwit seriand en voor c.a. f 40 trekt men naar den Rijn. Het aantal voetreizen neemt toe i n kreeg een afzonderlijke rubriek Met genoegen mogen wij cons'ateeren, dat ook voor Nederland een flinke plaats is ingeruimd. Het hoekje wordt gratis aan de leden ge- 'onden Niet-loden kunnen het bekomen bij het Centraal Bureau der N. C R. V. Wete ringkade 22a. 's-Gravcnhage. BRAND IN DE RESIDENTIE GROOTE SCHADE VOOR DEN HOFFOTOGRAAF Zondagavond tegen half- zeven is brand uitgebroken in perceel Zeestraat 55, te Den Haag, waar gevestigd ls de heer Franz Ziegler, hof fotograaf. De brand moet zijn ontstaan doordat een gasslang vlam heeft gevat in een werkplaatsje, waar een der buisgenooten om de etenslucht niet in hui9 te hebben, groente op het gastoestel had gezet Langs een houten wand heeft het vuur zich verspreid naar het boven het werkplaatsje gelegen atelier en vandaar hebben de vlammen zich voortgeplant naar de voor het atelier gelegen suite, waarvan zoowel achten als voorkamer geheel zijn uitgebrand. Uitbreiding wist de brandweer te voorkomen. De heer Ziegler was rustig in de voorkamer gezeten, toen het electri sche licht uitging. Hij nam een nieuwe stop, maar het licht ging weer uit, een ge volg blijkbaar van den brand die reeds het woeden was. Toen de heer Ziegler even later pas de vlammen ontdekte, was het te laat om ze nog te kunnen dooven. De brand weer bestreed het vuur onder leiding den hoofdinspecteur van politie, chef der afdeeling brandweer, den heer O. D. T. de Ridder, met vier stralen. Aanwezig waren spuiten van het hoofd bureau en van de Archiraedesstraat Slan gen werden gelegd, niet alleen door het huis van den heer Ziegler, maar ook door de zaal van het aangrenzende gebouw „Excelsior" vanwaar men den haard van den brand kon bespuiten. Op de plaats van den brand waren tegen woordig de commissaris van politie, de heeren T. H. J. Besseling en P Kramer, de laatste voor het onderzoek naar de oorzaak. De politie zette de Zeestraat voor een groot gedeelte af. De heer Ziegler was verzekerd, maar is getroffen door een verlies, dat moei lijk in geld is te vergoeden, nl. van zijn archief, waarin zich negatieven bevonden van opnamen van verscheidene vooraan staande personen. Schade is ook toege bracht aan het archief van opnamen van de Koninklijke Familie. DE VERDWENEN OCEAAN VLIEGER CRAMER In Juli van het vorige jsar is de Ameri kaansche vlieger parker D. Cramer, bij een poging om over Groenland en IJsland near Denemarken te vliegen met zijn mechani cion om het leven gekomen. Geruimen tij 1 verkeerde men in het onzekere omtrent zijn lot. Thans is deze onzekerheid nogmaals op droeve wijze bevestigd. Bij het risschen in het Noordelijke gedeelte van den Atlanti- schen Oceaan, op 29 Februari J.I., h-eft de N'ederlandsche trawler „Eendracht" IJm 130, onder schipper W. Gravenmaker uit IJmuiden, op 59 gr. 38 sec. N.B., 3 gr. 42 sec. O.L. een pakket opgevischt, dat de papie ren van den verongelukten Amerikaansrhen piloot parker D. Cramer bleek te bevatten. De Amerikaansche consu'-generaal te Am sterdam ontving het pakket en heeft het doorgezonden naar het Stnatsdepartim-nt te Washington, met een betuiging van zijn dankbaarheid jegens schipper Gravenma ker, diie voor de gevonden papieren heeft zorg gedragen en ze. na thuiskomst, ter stond op correcte wijze heeft gedeponeerd hij de instantie waar »ij behooixlen. Voornaamste Nieuws» (blz. 1) De Nederl. Jaarbeurs te Utrecht. Groote brand te Den Haag. De papieren van de verdwenen Amerikaan sche Oceaanvlieger Cramer zijn door een IJmuider trawler opgevischt. (blz. 2) Engelands toestani een half Jaar na het opgeven van den gouden standaard. De Duitsch-nationalisten besluiten bij de herstemming voor het Rijkspresidentschap niet meer mee te doen. De defensie in Denemarken. (blz. 8) De suikerconferentie te Parijs. Mededeelingen van het Ministerie vafl Koloniën over het ruhbervraagstuk. (blz. 5) Verschenen ls het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot contingenteering van de vleeschinvoer. De pondenkwestie der Nederlandsche Bank, STROOMANNEN! Hebt u meneer W. Vogt van de A-V.R.Oi, wel eens hooren spreken? En, hoe was uw indruk' Net als de mijne zeker: als Vogt het zegt, is het beslist: Uitl AfgedaanI Het eind van alle tegenspreken. De A.V.R.O. is de algemeene omroep! Basta, zóó is het! Dan zijn er eenige sectarische groepen: Gereformeerden, Socialisten en Roomsen» Katholieken. Afl De N.CR.V bestaat uit Gereformeerden? die vormen althans het bestuur en deelen in de vereeniging de lakens uit. Spreek niet tegen; Vogt zegt het Afblij» ven dus Een kennis van mij Is niet-Gereformeerd. Nochtans lid van de N.CR.V. Voelt zich ook niet lid van de tweede rang. Merkt ook nieta van een kerkelijke antithese. Ziet de N.CR.V. als de orthodox-protestantsche groep der radio-menschen. En 6chreef dat aan den heer Vogt Deze was niet boos, dat men hem hierop wees. En las nog eens zijn stukje In de Radio bode van 12 Februari over, Maar vond het na tuurlijk prachtig en herhaalde op 26 Febr., dat de N.CR.V. een vereeniging van Gerefor meerden is. Tegelijkertijd schreef hij aan mijn kennis: „Het was ons natuurlijk bekend, dat de N.CR.V. zich aankondigt als Orthodox- protestantsche radio-omroep. Aangezien echter ieder Ingewijde weet, dat de gereformerden in het bstuur den boventoon voeren, ook al zijn er Stroo- mannen, die officieel een andere rich ting zijn toegedaan, is door ons het woord „gereformeerd" gebruikt" O zoo; daar kunnen de niet-gerefonneerde heeren het mee doen. "e zijn slechts stroo- mannen. Mag ik u enkelen, al of niet bestuurslid, opnoemen? Prof. Dr. A. van Veldhuizen, Groningen? Ds. L. J. van Leeuwen, Den Haag: J. NL Krijger Jr.. Burgemeester, lid van de Twee- de Kamer, Vriezenveen; Ds. D A. van den Bosch, Den Haag; Prof. Dr. Slotemaker de Bruïne, Wassenaar; J. A. Bakker, lid Twee de Kamer, Menaldum; Dr. H. J. Lovink, lid Tweede Kamer, Alphen a. d. Rijn; Jhr. Dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, lid Tweede Kamer. Baarn; Dr. H. Schokking. Den Haag; H. W. Tilanus, lid Tweede Kamer, Den Haag; T. Krol, lid van Gedep. Staten, Haren (Gr.); Ds. L. D. Poot, Amsterdam; Dr. P. Stegenga Azn., Amsterdam: Mr C. S. van Dobben de Bruyn, Bu-gemeester van Bodegra ven; J. W. A. Stute, Burgemeester, Colijns- plaat; Prof. Dr. J. Severijn, Utrecht; Prof. van Haaften, Amsterdam; Mr, Roosmal© Ncpveu, Apeldoorn: Prof. van Wijngaarden, Delft; Dr. J. H. Gunning J.Hzn., Rilthoven; Dr. C W. Th. Baron van Boetzelaar van Dubbeldam, De Bilt; Prof. F. Lengkeek, Apeldoorn; Dr. Mr. N. G. Veldhoen, Voor- burg. Gij ellen, mijn heeren, rijt etrooman- nen. Ik zeg dat niet; ik meende, dat ik u anders had leeren kennen; maar dc heer Vogt zegt het En u weetwat hij zegt is algemeen en niet voor tegenspraak vat baar. Jammtr voor u. want nu kunt gij ook nimmer lid worden van de A.V.R.O. en na tuurlijk ook geen voorzitter; immers het in stituut der ..stroomannen" heeft daar n<x>it bestaanAlleen mannen met niggegraat houden het er uit; totdat ze weggaan of weggestuurd worden HET AUTO-ONGELUK BU WOUDSEND Te Sneek Is in het St Anthonluszleken- huis hot dochtertje van de familie Douma, die Zaterdagochtend een auto-ongeluk in de nabijheid van Woudsend is overkomen, aan de gevolgen van de opgeloopen verwondin gen overleden, zoodat er thans twee dood en bij dit droevige ongeval te betreuren zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1