mm VRIJDAG 18 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE DONAUPLANNEN DE GELD-TROEF VAN TARDIEU EEN VOLKENBONDSLEENING? Op het eind van onze beschouwing in het vorig nummer over de Fransche Donauplan- ncn merkten we op, dat er behalve de eco nomische en politieke kanten ook een nancieele aan dit vraagstuk is. In de berichten van heden komt juist die ziide sterk naar voren. Naar aanleiding van het Duitsche ant woord op de Fransche voorstellen schrijft „Pertinax" in de „Echo de Paris", dat Tar- dieu in het geheel niet is overrompeld door het antwoord der Duitsche regeering. Hij had dat wel verwacht. Het is evenwel, zoo schrijft „Pertinax" in vriendelijke, uiaar scherpe termen, de vraag of Duitschland sterk genoeg is om zijn oppositie te kunnen handhaven. En deze verwijzing naar de be trekkelijke onmachtsposilie van Duiischlanu zet hii kracht bij door erop te wijzen, dal Oostenrijk en Hongarije voor hun financiee- le ineenstorting staan en dat Duitschland geen geld heeft maar Frankrijk daarentegen geld genoeg om dat te verhinderen. „Duitscli land. schrijft Pertinax, zal niet in staat zij hen te steunen. De Fransche regeering heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat zij bereid is financieele hulp te verleenen wannee StAtenbond wordt geschapen". Dit beteekent dus. dat Frankrijk zijn financieele hulp af hankelijk zou stellen van de vorming van do Donaufederatie. Een Havas-bericht uit Genève mag hier na nog beweren, dat het Fransche Donau- plan een uitsluitend economisch en finan cieel karakter draagt, doch we moeten daar een vraagteeken achter zetten. Of kan iemand zich voorstellen, dat Frankrijk zulk een eisch zou stellen wanneer het in poli- tiekcn zin belangeloos zou staan tegenover de kwestie hoe Midden-Europa te redden is. Hoewel Pertinax doorgaans uitnemend ingelicht, zou men bij het lezen van zijn voorstelling nochtans zekere voorzichtigheid in acht kunnen nemen, in afwachting van olficieele uitingen. Dit is evenwel ditmaal overbodig gemaakt door een telegram uit Genève. meldende, dat Tardieu in ziin be spreking met den Duitschen dinartements- chef Posse met groote openhartigheid hoeft onderstreept, „dat de Fransche regeering be slissende beteekenis toekent aan de kwestie van de financieele hulp en dat slechts Frankrijk, met het oog op zijn kapitaal markt in aanmerking komt voor financieele hulp aan deze natiën. De Fransche regeering wenscht, dat de kwestie der preferentieëele douanerechten door de vijf Donaulanden on derling zal worden geregeld. Zij is evenwel bereid in de naaste toekomst in onmiddel lijk overleg te treden met de vier groote Europeesche mogendheden". Tardieu heeft alzoo zelf de geld-troef op tafel geworpen. En we kunnen er veilig op rekenen, dat hij ook in het verder verloop der onderhandelingen daarvan gebruik zal maken De besprekingen te Genève over 't Donau- plan zijn voor het oogenblik wel geëindigd. Bericht wordt, dat er thans eerst diploma tieke besprekingen tusschen de grooto mo gendheden zullen plaats hebben, terwijl de kwestie van de financieele hulpactie, even tueel door middel van een Volkenhondslee- ning. wordt besproken. Bij dit nader overleg zal Frankrijk even wei niet nalaten het volle gewicht van zijn kapitaalsmarkt te doen gevoelen DC BESPREKINGEN GE EINDIGD Uit Genève wordt gemeld: De besprekin gen, welke tc Genève door de vertegenwoor digers der belanghebbende Staten zijn ge voerd over de plannen voor economisch», hulp aan de Donaulanden, zijn in hoofd zaak beëindigd. Als voorloopig resultaat mag worden vastgesield, dat men thans besloten heeft, de kwestie langs dipiomatieken weg verder te behandelen, waarbij het de bedoeling is, dat voorshands eerst de vier belanghebben de groote mogendheden (Duitschland, En geland, Frankrijk en Italië) tot een accoord trachten te komen. De kwestie van een fi nancieele hulpactie, eventueel door middel van een Volkenbondsleening, wordt thanb besproken. Zij zal wellicht in overleg mei de financieele Volkenbondscommissie, dóe op het iogenblik te Parijs bijeen is, verder wor den behandeld. De Duitsche gedelegeerden, dr. Posse en von Heeren, guan vandaag naar Berlijn terug. DE BRITSCHE NOODWET Door het hoogerhnls aangenomen Het hoogerliuis heeft op zijn beurt het wets ontwerp tot verlenging cï.r buitengewone fi nancieele maatregelen aangenomen, dat door het Lagerhuis reeds was goedgekeurd en dat nu ook de koninklijke sanctie heeft gekregen Bij den aanvang van de tweede lezing deed lord SnowOen een beroep op do Britsciie be volking, zich ook verder zooveel mogelijk van reizen naar het buitenland te onthouden en spoorde de in het buitenland levende Engel- sch n aan, ter vervulling van hun patriot- tischen plicht naar him vaderland terug te keeren. De regeering in de minderheid In de Fransche Kamer kwamen Donderdag de pensioenvoorstellen in behandeling. De <joor de linkerzijde geëischte afscheiding van het eerste artikel werd door den minister van Financiën, Flandin, in een langdurige uiteenzetting bestreden. De minister consta teerde o.m.: dat de ambtenarenpensioenen van 300 millioon franken in 1014 tot 4216 ojil- lioen In het jaar 1931 zijn toegenomen. Bij de stemming bleef de regeering met 313 tegen 235 stemmen opnieuw in de minder heid. Flandin heeft evenwel niet de vertrou wenskwestie gesteld. SCHULDEN AMERIKA EN DE OORLOGS- Echter een veelzeggend antwoord. Senator Reed is door Hoover gemachtigd om formeel het bericht in de Amerikaansche pers tegen te spreken, volgens hetwelk een herziening der Engelsche schulden aan Amerika overwogen zou zijn, en Mellon, die weldra naar Londen gaat, onderhandelingen over deze kwestie zou aanknoopen. Reed zeide, dat de kwestie met Mellon niet be sproken is, dat er geen onderhandelingen aangeknoopt zijn en dat, volgens de tegen woordige overeenkomsten, ten aanzien van de oorlogs- en herstelschulden, Engeland meer ontvangt van het Europeesche vaste land. dan het aan de V.S. betaalt. Een nader tericht uit Washington meldt: Het Departement van Staat spreekt offici eel tegen, dat de regeering de onderhande lingen zou willen heropenen over de rege ling der oorlogsschulden. Antwoordend aan Reed, die verklaarde, dat Hoover geen verlaging der oorlogsschul den wenscht, zeide Senator Glass, vroeger secretaris van de Schatkist, dat er zich om standigheden kunnen voordoen, indien zij zich nog niet hebben voorgedaan, waaronder het geboden zal zijn in ons eigen belang de betaling der oorlogrschulden te herzien. Ver onderstel, dat Europa stellig zegt, dat het niet betalen kan. Wat zult gij doen? Zult gij die verklaring aannemen, of oorlog voeren? Reed antwoordde: „Natuurlijk zouden wij geen oorlog voerenI" POLITIEKE GODSVREDE IN DUITSCHLAND VAN 20 MAART TOT 3 APRIL Officieel wordt te Berin medegedeeld: In den tijd van Palmzondag tot Witte Zon dag des middags 12 uur mogen geen open bare politieke vergaderingen en geen poli tieke vergaderingen en optochten in de open lucht plaats hebben. Voor tXjzelfde periode is iedere soort openbare verspreiding van plakkaten, pamfletten en vlugschriften met politieken inhoud verboden. De rijksminister van binnenlandsche za ken verklaart ter toelichting van dit besluit, cïat de politie, die het in de laatste weken buitengewoon hard te verduren heeft gehad, wel recht op 'n beetje rust heeft vooral nu de tweede stemming voor het rijkspresident schap en de verkiezingen in Pruisen en tal van andere Duitsche landen voor de deur staan. De partijen der oppositie, die vóór cte her stemming dus slechts zes dagen overhouden voor hun toch reeds beknotte propaganda zullen aan den langen duur van den gods vrede wel een anüere beteekenis hechten. In de regeeringsmededeeling wordt boven dien gezegd: De Rijksregeering is niet bereid de in de afgeloopen weken waargenomen matelooze ophitsing door middel van vlugschriften welke langs de huizen worden afgegeven, nog verder te dulden. Volgens de tot nu toe gel dende voorschriften der verordening tot be strijding'van politieke excessen d.d. 28 Mrt. 1931 moesten slechts die vlugschriften van politieken inhoud welke Lings of op den openbaren weg zouden worden verspreid te voren door de politie worden gecontroleerd. Thans wordt dit voorschrift uitgebreid met de bepaling dat alle plakkaten of pamfletten van poll'ie- ken inhoud te voren aan de politie-auto- riteiten moe .en worden voorgelegd. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Uiteen na de laatste commissie-bijeenkomsten Op de ontwapeningsconferentie hebben Donderdag de commissies voor de lucht vaart en voor de zeemacht haar laatste bij eenkomsten voor de Paaschvacantie gehou den. In de commissie voor de zeemacht vond nog een langdurige discussie plaats over de kwestie van de leeftijdsgrens na het bereiken van welke oorlogsschepen door nieuwe mo gen worden vervangen. Een groot aantal gedelegeerden verklaar den zich voorstanders van een verlenging van de leeftijdsgrens. Ook de Nederlandsche gedele^.-erde professor Moresco, sloot zich hierbij aan, erop wijzend, dat door 'n ver lenging van de leeftijdsgrens der oorlogs schepen twee groote voordeelen zouden be reikt worden: in de eerste plaats een belem mering van den bewapeningswedloop en in de tweede plaats een aanzienlijke besparing. De discussies zullen op 11 April worden voortgezet CHINA EN JAPAN EEN EXPEDITIE VAN VRIJWILLIGERS Volgens Chineecche *«legrammen. zouden vrijwilligers toebereidsrlen treffen voor een poging om Moekden op de Japanners te her overen en belangrijke strijdkrachten verza meld hebben vóór de stad, waartegen 100.000 andere vrijwilligers in drie kolonnes zouden oprukken, die op hun weg alle emblemata van den nieuwen Mandsjoerijschen Staat ver nietigen. De Japanners zouden den Staat van beleg te Moekden hebben afgekondigd en kanonnen hebben opgesteld bij de poorten en op andere strategische punten. De opstand Uit Tsjangtsjoen, de stad waar de Mand- sjoerijsche regeering gevestigd is, wordt ge meld: Een groote groep opstandelingen tegen het ieuwe regiem heeft de stad Petuna inge nomen. De oproerlingen zijn in het bezit van ar tillerie en hebben hun stellingen in de ver overde stad versterkt Volgens de Japansche biaden bestaat er, onder c)? leiders van de Mandsjoerijsche re geering verschil van meening en dreigi reeds thans een ernstige crisis uit te breken. De ontevredenheid der troepen richt zich •oornl teeen generaal. Ma Tsian Sinn, om dat hij slechts zijn eigen belang op het oog had, toen hij den post van minister van oor log aanvaa'tlde. De agitatie zal naar het schijnt, zich nog uitbreiden, tenzij hij af treedt. ACTIE VAN SEVERING TEGEN DE NAZI'S Huiszoekingen en beschuldigingen FELLE PROTESTEN ÜIT HET NAT.-SOO. KAMP De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken, Severing, he$ft gistermorgen huis zoekingen bevolen in de nationaal-socialis- tisclie bureaux en in de huizen der districts leiders, om na te gaan of er onwettig propa ganda materiaal aanwezig zou zijn. In een mrdedeeling van den minister staat, dat de politie in het geheele gebied van den vrij staat Pruisen heeft geconstateerd, dat op den verkiezingsdag de z.g. S. A.-formaties (storm- afdecling) van de N.S.D.A.P gereed waren voor het eerstesein. Hiertoe hadden zij uit Munchen opdracht gekregen. De minister ziet hierin een aanwijzing, dat vele leiders in ernst van plan waren tot maatregelen van geweld over te gaan. Verschillende gevallen worden genoemd waaruit blijken zou, dat S. A.-afdeelingen op vrachtauto's naar Berlijn zouden vervoerd worden. Er waren pamfletten gereed waarin de politie aangemaand werd geen wapenge weld tegen S. A. leden aan te wenden. De arrestatie van den onmiddellijk verloochen den Berlijnschen commissaris Lange stond met deze feiten in verband. De verzamelpunten der afdeelingen zijn overal aangegeven met de route van hun opmarsch. De leiders moeten zorg dragen voor requisitie van brood, vleesch en peul vruchten. Telegraaf- en telefoon-kantoren moeten door bepaalde gendarmerie-troepen onmiddellijk, op het eerste sein, bezet wor den. Ook te Berlijn zijn „Varm-bevelen" ge vonden, die voor den ver» ezingsdag van 13 Maart golden en een volkomon afsluiting van de s'ad van de buitenwereld beoogden. Een bevel van Februari uit het hoofdkwartier te München voorziet in een, tot in bijzonder heden uitge-werkten, estafette-dienst met auto's eai motorfietsen. Zoodra het wacht woord „Grootmoeder overleden Max" uitge geven zou worden, traden al deze voorschrif ten en bevelen in werking. Al deze toebereidselen wezen duidelijk op het voornemen, gereed te zijn voor den bur geroorlog. want zij zijn te geweldig om on der het voorwendsel van afweer van een eommunistischen opstand te kunnen worden goedgepraat De Pruisische staatsregeering aldus mi nister Severing heeft besloten dit fri vole spelen met vuur niet langer werkeloos toe te laten en voor hun oogen de formatie te dulden van een leger, dat het staatsgezag omver wil werpen In hoeverre men hier met een verkiezings manoeuvre van de Pruisische regeering te gen de, blijkens de stemmcncijfers van 13 Maart, zoo geweldig opdringende nazi-partij te doen heeft, is op het oogenblik niet te beoordeelen, maar we kunnen ons niet ge heel ontworstelen aan die gedachte. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt mee gedeeld, dat het Rijk in het geheel niet be- tokken is bij de actie tegen de nationaal- socialisten in Pruisen en dat van de zijde van het rijk ook geen opdracht of advies tot een dergelijke actie is gegeven. De actie wordt in geheel Pruisen volgens de opdracht der Pruisische regeering uitgevoerd. De nationaal-socialistische partij is in middels reeds in heftig verzet gekomen te gen de beschuldigingen van Severing. Het persbureau van de N.S.D.A.P. te Mün chen deelt officieel mede: De nationaal-socialistische Duitsche ar beiderspartij verklaart reeds thans, dat zij alle mogelijke juridische maatregelen zal nemen, alsmede aanklachten zal indienen tegen schending van de grondwet, tegen het ongehoorde optreden van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken, dat bedoeld is om de door de N.S.D.A.P. op zoo voorbeeldige wijze gehandhaafde rust en or de in gevaar te brengen en een onruststem ming hij het publiek te veroorzaken. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de nationaal socialistische gouwleider dr. Meinshausen zich naar aanleiding van de huiszoekingen in de nationaal-socialistische bureaux te Ber lijn, waarbij alle schriftelijke documenten in beslag werden genomen, de normale bureau arbeid onmogelijk werd, zich terstond in ver binding heeft gesteld met den Berlijnschen politiepresident Grzeszinski, die echter geen nadere mededeelingen omtrent de actie kon doen en alle bezwaren verwees naar den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken. Ook bij het rijksministerie van binnen landsche zaken werd van nationaal-socialis tische zijd? geprotesteerd tegen het optreden der Berlijnsche politie en werd geëischt dat Rijksminister Groener zou ingrijpen. In een uitvoerige verklaring van Adolf Hitler zelf worden de beschuldigingen van Severing alsof de N.S.D.A.P. onwettige mid delen op het oog heeft of heeft gehad in felle bewoordingen weerlegd. Hitier noemt Severings optreden een „plan van overval op de nat. soc. beweging, dat reeds langbe- raamd was". Hij wijst erop, dat de S.A.-man- nen op den verkiezingsdag opzettelijk in hun verenigingslokalen bijeen waren gehouden om hen niet bloot te stellen aan weerloos af slachten door de tegenpartij en dat een par tij, die de sterkste in Duitschland is geble ken, geen onwettige middelen noodig heeft om aan de macht te komen. Uit München wordt nader nog gemeld, dat de persdienst van de N.S.D.A.P. ver klaarde. dat de partij door alle verantwoor delijke onderbevelhebbers een verklaring van Hitler over de „absolute wettigheid van de bedoelingen en het optreden der partij en al haar geledingen" heeft laten onderteekenen. Deze documenten zijn gisteren nog naar Berlijn gezonden en zouden heden door kapi tein Goering aan den Rijksminister van Bin nenlandsche Zaken worden overhandigd. WAT ZAL 10 APRIL BRENGEN? KOMT ER NIEUWE BLAMAGE? (Van onzen Duitschen correspondent). De Wilhelmstrasse te Berlijn stond Zondag ondei dubbel scherpe controle. Men wilde hier klaarblijkelijk de Zondagsrust voor den rijkspresident handhaven, lvijklustigen wa ren naar het café in de Kanonierstrasse 37 j gewandeld en wachtten hier op Hindenburgs komst Maai- vergeefs. Hindenburg hield I zich van de stembus ver want op zijn I eigen kandidatuur wilde hij natuurlijk zijn stem met uitbrengen. Ook zijn zoon. majoor von Hindenburg, bleef thuis, want hij be hoort tot de rijksweer en heeft in deze kwa- liteit geen stemrecht. In de vroege ochtend uren zag men staatssecretaris Dr. Mcissner I met zijn echtgenoote het paleis verlaten om te gaan kiezen. Omstreeks 10 uur kwam Dr. Bruning naar de Kanonierstrasse en wie I zijn meesleepende radio-tuespraak in het Sportpalast ter plaatse of per radio heeft ge hoord, die zal beseffen, op wien de kanse lier zijn stem heeft uitgebracht. In hetzelfde lokaal vervulden de Pruisische minister van Justitie Schmidt, rijksminister Dr. Schiele en vele heeren uit de bankwereld hun kie* zersplieht. Het tweede ministerlokaal be vond zich in de Franzósische strasse. Hier zagen de kijklustigen den Pruisischen mi nister van binnenlandsche zaken Severing den president van politie Greszinski en den commandeur Heimansberg verschijnen. Wat later kwamen ook Loei»-, ae president van den riiksdag en Dr. Schreiber, de bisschop van Berlijn hierheen. In een lokaal in de stille Taubenstrasse kan men gadeslaan, hoe de rijkspostminister Dr. Schatzel. de Prui sische minister voor landbouw Steiger, de rijksminister voor verkeer von Guèrard an de rijksweermir.ister Groener hun stembrief je kwamen invullen. Het eindresultaat der presidentsverkiezing overtreft de verwachtingen. Ieder wist. dat bij vier, zelfs vijf candidaten, een absolute meerderheid voor Hindenburg hoogst on waarschijnlijk zou zijn. Hadden de Uuitsch natiunnlen hun staalhelm-cerevo tremor niet zou jammerlijk in de steek gelaten, «lan zcu- deii we nu t^eds kunnen neerschrijven: Hin denburg blijft aan! Ik zal mij echter aan zulk een voorbarigheid niet wagen ook al blijf ik overtuigd, dat de 10e April ctn gladde overwinning voor den iseneraiii- velómaarschalk en een tweede nederlaag voor Adolf Hitler zal brengen. De gebeur* t'ii>fcn der laatste weken, het kwauug u«- ncl.lig optroden van Adolf's volg* npm, heeft duizenden de oogen geope i 1. Mm hoorde de sonore stem van Hiti lenlv.n;, v nlttc .zijn d.epgaande veront.va irriignig over zot veel onverdiende haat, zijl n keer vat! zulk een politiek dilettantisme en uj gnu ie. twijfelen aan de beteekenis i«*r -m- tinmual-socialistische beweging. Toen kwimi Prurvng en zijn ongeëvenaarde doortasicn»;- heid gaf voor duizenden de doorslag. Tier trad een geloovig katholiek naar voren, me de historische beteekenis van den rtjksore- Fident in ontroerend eenvoudigen vorm lee- kend'. en niet vergeefs aan liet eergevoel van zijn volk appelleerde. Verrassend goed is Duesterberg, de can didaat der staalhelm-organisatie. uit den verkiezingstijd teruggekeerd; hoogstens 1 mfllioen stemmen werd hem zelfs door zijn Duitscli nationale vrienden toegekend, maai niettemin kan hij thans op ruim 25 millioen hogen. communisten een bedenkelijke achteruit gang. Zij zullen hier bij de komende verkie zingen voor den Pruisischen landdag nog maals aan herinnerd worden. Aan den ach ter slot en grendel zittenden Winter, den candiriaat der vroegere duizend-mark-li^ni biljetten, gaan we met een meelijdenden glimlach voorbij. Hij is de Berlijnsche Had* le-me-maar en deed met zijn 111.000 stem men niemand afbreuk. Vooraan staat in volle waardigheid Hin denburg met 18.661.736 stemmen, met een overweldigende meerderheid, welke zijn can didatuur voor de herkiezingen typeert. Mij len ver achter hom staat Hitler met 11.338.571 stemmen. Ik sloeg Jules Sauerwein gade, toen hij per telefoon dit eindresultaat door gaf naar Parijs en hoorde zijn voldoening over dit verloop van de in Frankrijk met gronte spanning gevolgde verkiezingen. De politiek der frasen heeft een smadelijke ne derlaag geleden. Geen wonder, dat Hitler denzelfden dag een manifest zijner N.S.D. A.P. deed verschijnen, dat ziin aanhangers opwekt, den strijd onverwijld te hervattien, orn tusschentijds de ontbrekende 25 millioen stemmen voor hem te veroveren. Over dl? mogelijkheden der eerstvolgende weken willen wij ons liever niet onnoodi" opwinden. Het kan zijn dat wij een nieuw „nat'onaal front" tegemoet gaan, dat Hitier met genihurg gaat onderhandelen, dat d- staatlielm zich ondanks alle vernederingen opnieuw achter Hitier plaatst We kunnen het beleven, dat de Duitsch-nationalen met een Hohemzollem-candidiaat te voorschijn komen men noemt telkens weer den voor I rnaligen kroonprins, diens nntionaal-socia- listischen broeder Auwi en de staalhelm- I prinsen Eitel Fritz en Oscar van Pruisrn 1 Geheimzinnig fluistert men nog van een groote verrassing, welke ons te wachten staat en men is n«»-iin om zich aan niemvie blamage bloot te stellen. I ..Der alte Herr" zal ook dezen storm aan zich laten voorbijgaan Het overgroot» deel ven het Duitsche volk weet. .wat het aan Hindenburg heeft. Het zal zich ook den tien den April in zijn keuze door niemand laten misleiden. Schoolnieuws. LLOYD GEORGE Lloyd George heeft Donderdag voor de eerste maal sinds zijn ziek'e de vergadering van het Lagerhuis bijgewoond. Ondanks do bestaande politieke geschillen is Lloyd George als „vader van het Lagerhuis", d.w.z. het oudste lid zeer populair. Hij werd van alle zijden hartelijk begroot Lloyd George zal over een paar dagen een boek laten verschijnen, onder den titel: „De waarheid over de herstel- en oorlogsschul den". DE UITVAART VAN EASTMAN Uit Rochester wordt gemeld: Na een godsdienstige plechtigheid in de episcopale kerk is het stoffelijk overschot van Eastman verbrand De nsch zal worden over gebracht naar het kerkhof van Waterville (staat New York) het corp waar Eastman geboren is. Daar zal zij in den grafkelder, waar zijn ouders begrtaien liggen, worden bijgezet. VOORBEREIDING VAN EEN OPSTAND IN ANDALUSIE De gouverneur van Coro'ova deelt mede, da* de svndralisten en cotnmunis'en plan nen zonden hebben om tegi n hel einde di r volgende wee' in geheel Andnlus een on wen'ellngspoging te wagen. Dooi de politi* en door de militaire autoriteiten zijn reed afweermaatregelen getroffen. 0,j tal va;i plaatsen waar reeds onrust nerbel- de.rs is ontstaan, kwamen bc dingen mft de politie voor. DE MEMEL-KWESTIE De Duitsche zaakgelastigde in Londen, graaf Bemstorff heeft een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche za ken om c)e opmerkzaamheid van de Engel sche regeering te vestigen op den toestand in het Memelgebied. BIERBROUWEN OP IJSLAND De regeering van IJsland heeft besloten concessie te verleenen voor het brouwen van bier, hetwelk geen hooger percentage alcohol dan 4 mag bevatten Voor de concessie zal 40.000 Kr. betaald worden, terwijl aan belas ting 4C Ore per liter geheven zal worden. De regeering gaat hiertoe over in de eerste plaats om 's rijks financiën te sterken en ten tw ede om <1? geheime brouwerijen te gen te gaan, welke op IJsland een grooten omvang hadden enome DE IMMIGRATIE IN DE VER. STATEN De immigratie-commissie van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden heeft haar instemming betuigd met een voorstel om alle immigrantencontingenten tot 10 pro- er nt van de huidige cijfers te beperken en de contingenten voor de landrn van het wes telijk halfrond vast te stellen op 10 pet. van visa. die in het fiscale jaar, op 30 Juni 1930 geëindigd, zijn verleend. Onder deze be paling zullen ook: Canada. Mexico «n d« on afhankelijke staten van Centraal en Zuid Amerika vallep. UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL" Verschenen is het 53ste Jaarverslag van de Unie „Een School met den Bijbel". In deze lijvige uitgave 368 pagina's is na het verslag van de 53ste jaarvergadering, met in extenso de rede van den heer H- J. van Wijlen over „de belangstelling van de onderwijzers voor de Scholen met den Bijbel", opgenomen het reeds vroeger in ons land be sproken Rapport over de enquête door het Bestuur gehouden inzake den toestand van het Christelijk Schoolwezen in 1930, zulks in verband met de verminderde belangstelling der ouders in de zaak van het Chr. onderwijs, met de propaganda vanwege de voorstanders der Openbare School, met de Overheidsbe moeiing als gevolg van de Wet 1920 en met de vraag wat het Unie-Bestuur moet doen om de belangstelling te verlevendigen. De Uniecollecte, die, naar we reeds meld den, vorig jaar op 'n kleine vijfhonderd gul den na nog een ton gouds opbracht (f99.559.41), heeft in de 53 jaren dat ze na de Wet van Kappeyne gehouden is, in totaal f 5.218.023,45'/è opgebracht, een som waar over we ons zeker nog niet mogen verhoo- vaardigen, maar waarvoor we wel dankbaar '.yn en waarover zeker de voorstanders van Openbaar Onderwijs wel eens mogen naden ken- Natuurlijk Is weer opgenomen het „Gewij zigd Unierapport voor Schoolwetwijziging", dat we wel onze „principieele grondwet" mo- Weerbericht- gen Het Overzicht van hot Chr. Onderwijs In Nederland beslaat een zeer groot gedeelte van het Jaarboek. Dit Overzicht, dat tot op den laatsten tijd bijgehouden en bijgewerkt is, achten we steeds om zijn practische in richting een teer uitnemend werk, dat niet genoeg kan gewaardeerd worden. We vinden hier alle mogelijke gegevens over het Chris- telijk Onderwijs: Lager, Middelbaar en Voor j bereidend Hooger, zoowel omtrent de vereeni j gingen als de scholen. Hierbij zyn ook de I scholen voor voorbereidend lager onderwijs, buitengewoon lager onderwijs, land- en tuin- bouwonderwijs, de nijverheidsscholen afzon derlijk voor jongens en meisjes, de landbouw- hu ish oudschol en- Eveneens is opgenomen een Overzicht van het Chr. Onderwijs in Ned. Oost- en West- Indië. We vinden in een recapitulatie dat er be gin 1931 in totaal 2034 Scholen met den Bij bel (gewoon, uitgebreid en buitengewoon) waren met 312.479 leerlingen. In den loop van dat jaar werden er 59 nieuwe Scholen met den Bijbel geopend en nam het leer lingental met 8983 toe- Aldus waren er 1 Jan. 1932 in totaal 2093 Scholen met den Bijbel, die te zamen 321.462 leerlingen hebben. ui deze Scholen zyn 10.254 leerkrachten verbonk- den. Ook treffen we aan voor het geheele land zoowel als voor elke provincie afzonderlijk 1 grafische voorstellingen die den groei van het Christelijk Onderwijs aangeven en de grootte der Scholen voor L.O- en TJ.LO. In Oost-Indië waren er 1 October van het vorige jaar 129 Chr. Scholen met 875 leer- krachten er 29 214 leerlingen en in West-! Indië 49 Chr. Scholen met 131 leerkrachten en j 6372 leerlingen. Als gebruikelijk is wordt het laatste deel van het Jaarverslag gevormd door een Kort Overzicht toch nog 54 pagina's tellende van de bepalingen der Lager Onderwijswet 1920 en van *nkele Koninklijke besluiten, die daarop betrekking hebben, overgenomen uit het 51ste Jaarverslag der Unie en bijgewerkt door Mr- J. J. Hangelbroek, adiunct-secreta- ris van de Unie en den Schoolraad. Door aanduidingen op de marge wordt het raad plegen van dit Overzicht zeer vergemakke lijkt Een aanbeveling van dit Jaarboek is vol komen overbodig: het heeft zich reeds onmis baar gemaakt en de voortdurende verschij ning ervan zoowel als de accurate verzorging bewijzen dat men wederzijds beseft wat deze uitgave waard moet zijn en waard is. Laten we alleen onze dankbaarheid uitspreken voor zulk een uitgave, die ook duidelijk doet zien hoe ons volk nog veelszins door het Chr. Onderwijs gezegend wordt UIT HET SOCIALE LEVEN Donderdag hebben aldus luidt een oommu- verkende Gezellen- ilsterle van Arbeid tusschen den Rtjks- ntqué van de dri t doel, inlichtingen-1 door daarna de vertegenwoordigers van de gezellen- organisaties. Resultaat van een en ander Is geweest een mededeeling van den RtlKabemiddelaar. Inhou dende. dat hl) aan partllen zal voorstellen om het collectief contract dat Is aangegaan tus schen de R.K. Patroonsorganisaties "St. Rei- noldus" eenerz(Jds en de R.K. en Christelijke Oezellenorganlsntles In het Meubel- en Behan- gersbedrüf anderzijds ook te maken tot het collectief verlaagd worden met 3 cent Der uur. Voor de behangers-naaisters zal dit kunnen ziin 2 cent per uur. Het premlevrjje ziekengeld met behoud van twee wachtdagen blijft behouden. De con- tractduur wordt getiteld op één Jaar. Het va- cantleartlkel hoewel dit. wat betreft het aantal dagen niet In de ondei handelingen begrepen was blijft ook gehandhaafd. Overeengekomen Is dat de nieuwe regeling zal Ingaan Zaterdag 26 Maart a.s De Rijksbemiddelaar heeft voorts aan de pa- lorganlsatles heeft hij Hoogste stand te Janmayen 770.2 Laagste stand te Vardö 748.8. Stand vanmorgen halftwaalf 765.7. WEER VERWACHTING. (Medeged door Inrtit Meest zwakke wind uit N. richting, licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCÜ WEERBf RICHT In de luchtverdeeling kwam nog weinig verandering. De depressies over Z.-Frankrijk en Scandinavië trokken O.-waarts. Op de oceaan teekent zich een depressie af. Ook dit gebied beweegt zich naar het O., doch vormt nog geen bedreiging van het weer ten onzent. Uitgezonderd in Z.-Frankrijk cn N- Scandinavië, waar Dlaatselijk zware neerslag viel is het overal rurtig weer, zwakke wind en meest lichte bewolking. In Midden-Zwe den werd de vorst iets strenger. Ook over IJsland, geheel Duitschland, Z.-Frankrijk m ons land daalde de temperatuur. Voor mor- is nog weinig verandering te verwachten. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 4.2 C. 19 MAART Zonsopgang 6.07 u.; Zonsondergang 6.10 u. Maansopgang 200 u.; Maansonderg. 5.13 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van 's avonds 6.40 u. tot 's morgens 5.34 o. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 2.44 1.7fi Canp 1.28 1.21 Haael -0.3» -0.K8 Em- 1.13 1.12 Hunii-gen 0.90 0.29 Cohlenu 1.52 1.4a bh- inweller -1.70 -V.r8 Trier 0.95 0.98 Kehl 1.78 1.64 Kralen 1.07 1.14 Maxau &44 3.36 Ruhrori -0.25 -O.lfi Wiedesheim 1.80 1.12 Wegel -0.45 Mannheim 2.1» 2.00 Emmerik 0.77 0.84 Lohr 1.36 1.32 Ru-neld -rt 0.53 0.62 M.inz .-0.08 -0.01 Maart richt 1.75 1.72 Hingen 1.24 1.16 Ven o .11.28 11.49 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 Maart Delfzijl 8.40 21.02 HellevoetBl 0.24 12.52 Tere. helling 3 18.20 Willemaiud 1.22 13.60 Harlingen 6.35 19.06 Hruuwersh I2.U4 Helder le l.-)3 4.28 Zierikz-e 12.35 Id. m ie 1-1.15 16.44 Wemeldlng» O.iO 12.58 l lmuiden. 0.'8 13.04 VlUalngen 11.20 -3.40 H v Huil ind 12.15 Temeuzen 11.52 Schevening. 0.25 Haneweert 12.27 Rotterdam 1.37 14.21 haar standpunt nader te vernemen. De besturen der bedoelde organisaties hebben aan de oproeping gehoor gegeven en de burgemeester zal thans, na overwe ging van het gehoorde, nagaan, of. en zoo ja. welke stappen hij inzake het conflict zal doen. De conferentie, welke 2Vfe uur geduurd heeft, had gistermiddag in den Haag plaats Land- en Tuinbouw. DE NOOD IN DFN LANDBOUW De voorzitters der landbouworganisaties op audiëntie bij H. M. de Koningin H. M. de Koningin heeft in audiëntie ontvan gen de heeren J. L. NUsingh. voorzitter van het KoninklUk Nederlandsch Landbou wcomité, J. Rh. Verheggen, voorzitter van de R.K. Ned. Tuindersbond. lebben de zorgen •houding in de bU de hoop uitge sproken. dat, kón het zijn spoedig, van regee- rlngswege maatregelen zouden worden geno men om In den daarin heerschenden nood tege- Gemengd Nieuws op de vergadertn- n voor de werkgevers, dl- Js hebben toegepast. Wan -s de looneve. .airing nle t de staking bij her. Maan DE STRIJD IN DE TEXTIELINDUSTRIE. De confe-entla met ^en Burge meester van Enschedé. Nasr aanleiding van de bij hem inpekiv men antwoorden van de drie groote orga nisaties van werknemers in de textielin dustrie inzake het conflict in die industrie, heeft de burgemeester van Enschedé deze organ i sa bies tot een conferentla samenge roepen, teneinde in dö gelegenheid te zijn ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE WEESPERKARSPEL. Vijf menscben gewond. Men meldt ons uit Weesperkarspol: Op den Rijksstraatweg haJ eer. ^msti^ uuto-ongeluk plaats. E*?n luxe-auto waarin vyf personen gezeten waven, reed in de rich ting Utrecht toen de wagen plotseling door een achterop komende auto van Jen .eer M. uit Amsterdam werd aangereden De schok was zoo hev.g, dat de ee^stgenoemde wagen, welke bestuurd werd door den heer P. uit Wormerveer, aan de ovenyde van Je sloot die langs den weg liep, terecht «wam en daar- na in de sloot zelf zakte. De inzi'tordcn ken- I den met moeite worden bevrijd. De echtge noote van den heer P. bekwam een anr.nreuk I en brak tevens het rechtersleute'bi.-en Zij werd I naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam j overgebracht, waar zy tei verpleging werd opgenomen. Een vijfjarig zoontje van den heer I' brak een pols, terwjjl ie heer P. en de b'-.de I heeren L. uit Krommenie vcr.chi1 lende wonden I aan handen en beenen opliepen. Zi j werd an [allen naar huis vervoerd. De aar.rydende auto bekwam weinig schade, .Ie andere wagen is grootendeels vernield. Éeiae aut-Vs werden m beslag genomen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Overschie: Woensdagavond omstreeks 11 uur hoeft een auto, die uit de richting Delft kwam, nabij de I Schielaan, den agent Mulder, die jer fiets surveilleerde, aangereden. Deze <s '-en eind medegesleurd en moest !n zorgwekkenlen *ne- s'.nnd naar het ziekenhuis te Schiedam ver- I voerd worden. De fiets .vord geh?e' verni ?!d. j De auto was van voren l»eschadigd. Do offi- icier van justitie Mr. Reumer is ter plaats# geweest.. De voorruit van de auto bleek by onder zoek beslagen te zyn, terwyl de ruitcnvmscher Muk was. Hedenmorgen 7 uur Is de beer Mulei*"- overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2