BINNENLAND. Kerknieuws. DONDERDAG 17 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE FRANSCHE DONAUBOND- PLANNEN DU1TSCHE BEZWAREN VERZET VAN ZUID-SLA VIE Het Duitsche antwoord op het Fransche voorstel inzake een Donaubond vestigt de aandacht opnieuw op den ellendigen toe stand waarin de vredesverdragen van 1919 Midden-Europa hebben gebracht De politiek van Versailles en Trianon heeft uiteenpescheurd wat economisch bij een behoort en daardoor de meest-ingewik- kelde vraagstukken in het leven geroepen. Pogingen om van een geschapen toestand in economischen zin te maken wat er van te maken zou zijn worden weer door politieke overwegingen en politieke gevoeligheden ge remd of verhinderd. Men herinnert zich in dit verband de Tolunie-kwestie van'het vo rig jaar. Op het oogonblik staat een Fransch plan om de Donaustaten in een economische eenheid tesamen te brengen in het centrum van de belangstelling. Hoe zal deze eerste poging van den Fran- schen premier en minister van buitenland- sche zaken Tardieu om groote Europeesche politiek te voeren afloopen? Te Parijs worden op die vraag allerlei op timistische antwoorden gegeven. Doch als we zien, dat niet alleen in Duitschland en Italië maar ook uit den kring der Donau staten zelf ernstig verzet opgaat tegen Tar dieu'» voorstellen, kunnen we dat optimisme niet deelen. De berichten hierover in ons nummer van v&ndaag geven op dat verzet een kijk. Italië heeft reeds eenige dagen geleden het optimisme van Tardieu, dat sprak uit een rede over zijn plan in de Kamer, gelogen straft door een memorandum met een diep gaande critiek te publiceeren. Het Duitsche antwoord vult die Italiaansche critiek aan. De bezwaren in de Donaulanden zelf te gen het Fransche plan moeten niet onder schat worden. Wij maken heden melding van het beslis te verzet van Zuid-Slavië. Men moet even wel niet denken, dat de andere bij het plan betrokken Donaustaten zonder bedenkingen zijn. In Tsjecho-Slowakije twijfelt men sterk aan de oplossing van het groote handelspoli tieke wereldprobleem door het prefere/xtle- stelsel, dat Tardieu voor de Donaustaten op het oog heeft Oostenrijk ziet natuurlijk zelf wel in, dat een der beweegredenen van Frankrijk is Oostenrijk uit de handen van Duitschland te houden. Er wordt beweerd, dat het plan van Tar dieu uit den koker van de Hongaarsclu» regeering komt en dat het van dien kant de strekking heeft om te komen tot herstel van de oude Oo&Lenrijksch-Hongaarsche monar chie. Wij weten niet, of dit met de waarheid overeenstemt, doch reeds nu wijst de Fran sche socialistenleider Léon Blum erop, dat Frankrijk dan wel voorzichtig mag zijn, want, zoo meent hij, deze in wezen herstelde monarchie zou zich spoedig weer naai Duitschland oriënteeren en zich op den duin tegen Frankrijk zelf richten. Blum geeft dan ook den raad om tegenover de te verleeneii hulp den eisch te stellen, dat het republi- keinsche systeem in de betrokken landen be vestigd zal worden. Behalve de politieke kanten die aan hoi Fransche plan zitten zijn er dan bovendien nog de financieele, in verband waarmee een Hopgaarsch blad dezer dagen schreef, dal een nieuwe economische ordening in hei Donaubekken slechts mogelijk js, wanneer de financieele vraagstukken der betrokken landen afzonderlijk volkomen geregeld zijn, want aan den Douau mag geen „blok van insolventen" geschapen worden. Tardieu onderhandelt op het oogenblik te Genève over al die zaken. We wachten mei bijzondere belangstelling af welke resultaten hij zal bereiken, doch hebben daar niet veel vertrouwen in. In haar antwoord aan de Fransche regee- rjng op het voorgestelde plan tot vorming van een Donaubond antwoordt de Duitsche regee ing bereid te zijn mede te werken aan de economisohe gezondmaking van de Do naustaten. Duitschland erkent, dat Oostenrijk en Hon garije een uitgebreider afzetgebied noodig hebben, doch is het niet met Frankrijk een-, dat voor de overige Donaulanden eenzelfde behoefte aanwezig is. In overeenstemming met de door den Vol kenbond gevoerde hulpactie zou een econo mische eenheid geschapen moeten worden, die waarborg zou zijn voor den afzet van het landbouwoverschot der Zuid-Oostelijko agrarische landen. Dit doel zou echter niet bereikt worden door het door Frankrijk voor gestelde plan. Een tot de Donaulanden be perkte economische aaneensluiting zal voor de eveneens ernstig bedreigde Duitsche eco nomie een moeilijk te verd-agen inkrimping van haar arbeidsmarkt ten gevolge h >bben. De regeertng van Italië wees er in haar antwoord reeds op. dat in de moeilijke posi tie van Oostenrijk en Hongariie een gevaar lijk element ligt. dat noodzakelijk moet ver dwijnen. Oostenrijk kan, volgens de Duitsche regee- ring, snel en afdoende geholpen worden doo voorkeur e hten voor den uitvoer van Oos ten rijksche goederen. Hetzelfde geldt voor de overschotten der agrarische productie van de overige Donau staten. Deze punten komen ook geheel overeen met de voorstellen der Fransche regeering van lfi Mei 1931, die in de Europeesche com missie waren ingediend en de Duitsche re geering heelt zich in haar antwoord op den DE ONTWAPENINGSCONFE RENTIE NIET VACANTIE NA 11 APRIL HARD WERKEN Toon zij Woensdagmorgen besloot, dat de werkzaamheden der Ontwapeningsconferen tie eerst op 11 April zouden worden hervat, heeft de hoofdcommissie nog tevens een re solutie van Gibson (Amerika) aangenomen Dat van 11 April af de algemeene en de po litieke commissie iederen dag zullen bijeen komen en hun principicele besprekingen niet door bijeenkomsten der technische commis sies zullen doen ophouden. De algemeene en de politieke commissie zullen van 11 April af volgens de aangenomen motie van Gib son onafgebroken hun dagelijksche werk voortzetten, totdat een voldoend aantal prin cipieele beslissingen door hen zal zijn geno men om de technische commissies in staat te stellen hun technische werkzaamheid met nut te verrichten. Een aansporing van Henderson Voorz. Henderson spoorde de leden tenslotte aan om de 3 weken vacant ie nuttig te be steden door nota's bij den Volkenhond in te zenden met nadere verduidelijking of pre- cieseeringen van de tijdens de algemeene discussie door de verschillende delegaties ge uite wenschen. Henderson noemde in het bij zonder de kwestie van het toezicht op den wapenhandel en op de wapenfabricage, van het verbod van den chemischen oorlog, van 't verbod of beperkingen van de agressieve wapenen, alle vraagstukken die stellig nog behoefte hebben aan goed gedocumenteerde toelichtingen van de zijde der voorstanders. Hierop heeft de algemeene commissie nog zonder stemming aangenomen 't voorstel ha- rer redactie-commissie waarbij de luchtvaart commissie wordt uitgenoodigd voordat de algemeene commissie de principieele discus sie over de internationaliseering van de bur gerlijke luchtvaart en over de afschaffing of vermindering der militaire luchtvloten zal bobben te houden, de kwestie van de inter nationaliseering der burgerlijke luchtvloot in verhand met het vraagstuk der militaire aviatiek reeds technisch In behandeling te nemen, opdat de algemeene commissie bij haar principieele beschouwingen hierover reeds de technische voorlichting der lucht vaartcommissie over de practiche mogelijk heid van verwezenlijking dezer denkbeelden en over de andere practische punten bezit ten zal. De commissie van buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft een motie goedgekeurd, waar in deelneming van de Ver Staten wordt voorgesteld aan een eventueele overeenkomst ter ontwapeningsconferentie, waardoor het verdrag van Kellogg zou worden versterkt, nl in dien zin, dat zal worden afgezien van uit voer van wapenen naar naties, die in oorlog zijn. LINDBERGH'S BABY Een nlenw spoor. Naar de politie te New York verneemt, stelde zes maanden geleden een gevangene aan een „collega" voor, dat zij den baby van Lindbergh moesten ontvoeren. Dit bericht brengt de politie op een nieuw spoor, waaraan men groote waarde hecht. De politie kwam deze bijzonderheid te weten bij de arestatie en het vervoer van een man en een vrouw. Uit Hopewell (New Jersey) wordt gemeld: Een specialist voor zenuwziekten is naar Hopewell ontboden, teneinde naar verluidt, mevrouw Lindbergh, die een kind verwacht en aan slapeloosheid lijdt tengevolge van de hevige zenuwspanning der laatste veertien dagen, te behandelen. Geen enkel van de nieuwe sporen, welke gevolgd zijn, heeft tot de ontdekking van den baby geleid. Twee nieuwe sporen. NEW-YORK, 17 Maart. De politie te Hope well volgt, naar eerst thans bekend wordt,, twee nieuwe sporen naar het kind van Lindbergh. Ten eerste wordt gezocht naar een zekere voorheen te Union City wonende Annette Copra, die kort na de geboorte van het kind zijn kindermeisje was. Ten tweede heeft een voormalige typiste, Theresa Derci. medegedeeld, dat d.#1 mannen plan zouden hebben gehad om reeds op 22 Februari het kind te ontvoeren, welk plan echter mislukt oproep van Oostenrijk reeds zonder voorbe houd op dezen grondslag gesteld. Evenals de Fransche regeering is zij reeds begonnen met de practische verwezenlijking der voorstellen door het sluiten van verdra gen met Hongarije en Roemenië over de pre- ferentieele afname van graan uit deze lan den. Evenals de Italiaansche regeering, acht ook de Duitsche regeering het niet doelmatig, de gedachtenwisjeling te beperken tot de belanghebbende Donaustaten. Aangezien de Donaulanden het meest drin gend behoefte hebben aan afzet van hun landbouwproducten op de Europeesche mark ten, kan door onderlinge overeenkomsten der Donaustaten hun toestand niet belangrijk verbete-d wirden. In het belang der Donaustaten zelf is het noodig bij de gcdachtenwisseling ook de ver tegenwoordigers der voornaamste afzet-lan- den, in het bijzonder van Frankrijk, Italië, Engeland en Duitschland te betrekken. De Zuid-Slavische regeering heeft aan Tar dieu medegedeeld, dat zij in geen geval zal toestemmen in een tolverhond met Oosten rijk, Hongarije en Tsjccho-Slawakije. Zr is ook gekant tegen onderhandelingen door Italië met Oostenrijk en Hongarije inzake een preferentieel Donautarief. Voor Joego slavië is het een kwestie van vitaal belang afzetmarkten te vinden voor de landbouw producten. De besprekingen te Gsnève De besprekingen over den eeonomisehen opbouw der Donaulanden zijn Woensdag doo rle bel rokken delegaties te Gcnéve voort gezet Tardieu heeft den wensch .litgespro ken de kwestie ook met de Duitsrhe ver tegepwoo digers te behandelen, in verhand hiermetle bevinden zich twee vertegcnwooi digers der Duitsche regeering te Genëve De Temps zegt over de plannen voor een Donaufederatie Jat men daarbij nog op ern st igen tegenstand zal stuiten. Tusschen de vijf staten van midden-Europa heerscht wan trouwen. In bepaalde Engclsche kringen worden bezwaren wegens mogelijken terug slag op den Engel&chen handel geuit. JAPAN EN CHINA MANDSJOERIJE VRAAGT ERKENNING Mandsjoerije De regeering van Mandsioerije heeft aan 17 mogendheden die consulaire vertegenwoordi gingen hebben in Mandsjocrije, een verkla ring gezonden betreffende de politiek van den nieuwen Staat Daarin wordt erkenning der nieuwe republiek verzocht De minister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoerije heeft aan de Daily Telegraph medegedeeld, dat de regeering van Mand sjoerije voornemens is. alle internationale verdragen en dergelijke overeenkomsten, zooals bijv. de schuldverplichtingen, te erken nen en den huitenlandschen handel te zullen bevorderen. De politiek der Mandsjoerijsche republiek zal vriendschappelijk en zakelijk zijn Alle anti-buitenlandsche elementen zul len worden uitgerold. De belangen van Mandsjoerije zijn zeer nauw met die van Ja pan verbonden. De Japanners zullen evenwel de onafhankelijkheid van den Staat op geen enkele wijze benadeclen. Amerika tegen erkenning. In het departement van Staat te Washing ton werd gisteren verklaard, dat Amerika de regeering van Mandsjoerije niet erkennen zal en dat het op grond van art. 2 van het Negenmogendhedcnverdrag ook niet toelaat baar schijnt voor een der onderteekenende mogendheden, deze regeering als de wettige vertegenwoordiging van de Mandsjoerijsche provincies te erkennen. Geen concentratie van Russische troepen aan de Mandsjoerijsche grens. De Russische officieele instanties verkla ren dat alle berichten betreffende een con centratie van Russische troepen aan de Rus sische Mandsjoerijsche grens, niet met de fei ten overeenstemmen. Uit Charbin was gemeld, dat acht Russi sche vliegtuigen pen .Tnpnnsch vliegtuig ge dwongen hadden te d.ilen toen dit laatste zich hoven Sovjet-Russisch gebied ten Oosten van Pogranitsinaja bevond. Thans wordt dit bericht uit Tokio tegengesproken. De onderhandelingen te Shanghai Naar het agentschap Tndo-Pacifique uit Shanghai bericht, zijn de Chineesch .Tapan- sche onderhandelingen voorloopig onderbro ken. Tokio noch Nanking hebben tot nog toe op den hun voorgelegen tekst die de inter pretatie vormt der Volkenbondsresolutie, ge antwoord, en men betwijfelt, of deze tekst een basis van onderhandelingen kan opleve ren. De Japansche gedelegeerde te Genëve Sato deed de mededeeling, dat een voorloopig wapenstilstandsverdrag Is tot stand gekomen De juiste inhoud van deze overeenkomst is echter nog niet bekend. De Commissie van 19 van den Volkenbond. De Commissie van 19, uit de buitengewone Volkenbondsverpadering heeft besloten van daag in een openbare bijeenkomst de Chi- neesche en Japansche gedelogeerdon te hoo- ren over den tegenwoordigen stand van za ken te Shanghai. DE VALERA OVER ZIJN PLANNEN In een interview verklaarde de Iersche minister president De Valera, dat hij voor nemens is in de volgende vergadering van den uitvoerenden raad bij decreet de jongste wet op de openbare veiligheid op te heffen. Hij kondigde eveneens zijn voornemen aan, geen betalingen aan Engeland meer te doen op grond van de schadeloosstelling aan de vorige grondbezitters, voor er Engelsch-ïer- sche onderhandelingen hebben plaats gehad want hij meent, dat deze betalingen niet wet tig verschuldigd zijn. De Valera zal ook de terugbetaling eischen der reeds afgedragen annuïteiten tot een be drag van 30 millioen pd sL De Valera hoopt, dat de onnatuurlijke gren zen tusschen Noord- en Zuid Ierland zullen worden afgeschaft De Valera zeide verder: Wij hopen natuur lijk mettertijd den post van gouverneur-gene raai veranderd te zien in dien van president der Iersche republiek. Wat de douane-politiek aangaat, zullen wij de Iersche industrieën beschermen. Wij zijn bereid te onderhandelen over inter-imperiale handelsovereenkomsten voor wederzijdsche preferentie en beschouwen de kwestie van zuiver internationaal standpunt Ernstige ongeregeldheden In W. GaliciS De algemeene staking in Polen, die Woens dag afgekondigd was tegen de bezuinigings maatregelen van de regeering, kan over het algemeen als mislukt worden beschouwd In West Galicië is het echter tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Te Saybusch bij Krakau gaf de politie 2 salvo's op de betoo- gers af. waardoor 2 volgens andere berich ten 4, personen gedood en talrijke andere ge wond werden. Ook te Krakau kwam het tot een botsing met de politie. Hier is 1 bctooger gedood, ter wijl verscheidene andere en ook politie-agen- ten gewond werden. Te Warschau zelf is het rustig gebleven; daar een groote polit.-.nacht op de been was en iedere poging om betoogingen te houden terstond onderdrukte. Te Krakau is de orde eerst hersteld, nadat de politie van traangasbommen had gebruik gemaakt. Uit Hongkong is, naar de Msb. uit Parijs verneemt, bericht ontvangen, dat de heer Haardt, de bekende ontdekkingsreiziger en chef van de transaziatische Citroën-expedi- tie. aan longontsteking is bezweken De leider der expeditie had eenige weken geleden het doel bereikt van de cxpcdi'ie der upsauto's dwars door Azië, toen een zware griep hem na de doorgestane vermoeienissen overviel In 1922 ondernam hij een groote ontdek- ki-g-reis ilwar» door dc Sahara, werd loon nok ziek. doch wist, hoewel verzwakt, de ex- •leili ie tot een goed eindr te brengen en een belangrijke verzamellrg h een '.e hreneen. die geduren de koloniale tentoonstelling zper de, aandacht Irok in hel pavfjjoen non dp Citroën rup3au!o"s gewijd. Uit Warrea (Ohio) wordt gemeld: Do-vell en Hargraves. die het zoontje van den aannemer James de Jute op -veg naar school ontvoerden, op denzelfdcn dag dat de baby van Lindbergh werd geroofd, zijn tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, LLOYD GEORGE WEER IN DE POLITIEK Zi|n eerste aanval op de Nationale Regeering. Lloyd George, die geheel hersteld is van zijn jongste ziekte, heeft in de club van jon ge liberalen te Londen een rede uitgespro ken. die zijn terugkeer tot de politiek betee- kent. De liberale leider sprak voor een stampvolle zaal, waar zich buitenlandsche journalisten en consulaire vertegenwoordi gers bevonden. In het eerste deel van zijn rede sprak hij over het opgeven van den vrijhandel, waar bij hij met leedvermaak vaststelde, dat dc regeering nu door de contingenteering van steenkool door Duitschland haar eerste trek ken al thuis begon te krijgen Daarna nam hij de graan-quotawet onder handen die hii het gevaarlijkst experiment noemde, dat den Engelschen landbouw ooit getroffen had. Het ontwapeningsprogram, dat te Gcnëye door de nationale regeering uiteengezet is. zeide hij. is zwakker dan dat. hetwelk den vorigen zomer door de conservatieve, libe rale en arbeiderspartijen is goedgekeurd. Het tegenwoordige program gaat minder ver dan die van Duitschland en Rusland veel minder ver dan die van Italië, de Ver eenigde Staten en Frankrijk. Dc aarzelingen, de zwakheid en de vrees achtigheid in den lnntsfen tijd nan den clap "clcpd ten aanzien der kwestie van Verre Oosten, die voor Engeland een levens belang is. hebben meer schade berokkend aan het prestige van den Volkenbond, dan wat ook. Ziedaar, zeide hij, wat de nationale regee ring verricht heeft op het gebied der bui tenlandsche politiek. Lloyd George zeide aan het slot. zijner re de onder uitbundige geestdrift: Geen nood! Ik zal den ouden liberalen strijdroep op nieuw doen weerklinken en ik venvacht dat de roep ..te wapen" een duizendvoudige echo alom in den lande zal vinden. Wanneer de oude krilgstrompet geen ge hoor meer vindt, zal ik met een nieuw ge luid verzamelen blazen. Ten slotte deelde Llovd George mee. dat hii vandaag weer in het Lagerhuis zou ver schijnen en zijn plaats op de eerste bank der opposito zou innemen. MOTTA TEGEN EEN EDROPEESCHEN STATENBOND De Zwïtscrsche bondspresident Motta heeft, volgens Reuter, In den Stenclenraad ti» verband met het denkbeeld der oprichting van een Europoeschen Statenbond de op merking gemankt, dat Zwitserland in deze aangelegenheid een zeker reserve moet be trachten. Er sch'jnt gevaar voor dualisme te liggen in het verlangen om naast den Vol kenbond een tweede organisatie te plaatsen Ook heslaan er tegenwoordig geen uitslui tend Europeesche quacsties meer: alle groote vraagstukken hebben het karakter van we reldproblemen. DE ROSA KRIJGT GRATIE De dader van den aanslag den Italiaan schen kroonprins Umberto bij diens verlo ving in 1929 te Brussel gepleegd, krijgt op verzoek van prins Umberto en zijn gemalin prinses Marie José, gratie. Hij was tot vijf jaar opsluiting veroordeeld MELLON NAAR LONDEN Op het Witte Huis is een afscheidsdiner ter eere van den nieuwen Amerikaanschen ge zant te Londen gegeven. De nieuwe gezant, Henry Mellon, is voorne mens 1 April naar Londen te vertrekken. MIJNRAMP IN JAPAN 10 dooden en 22 gewonden Tien mijnwerkers werden gedood en twee en twintig ernstig gewond door een gasont ploffing in de mijnen van Futago in de pro vincie Nagasaki. VLIEGONGELUKKEN PARUS, 17 Maart. Toen gistermiddag een particulier vliegtuig uit Tourcoing, tusschen Tourcoing en Rijssel aan het cirkelen was 'gleed de machine bij het maken van eer scherpe bocht plotseling af en stortte lood recht omlaag- Voor een café aan den grooten straatweg van Rijssel boorde het toestel zich diep in den grond en explodeerde. Voordat men de beide inzittenden hulp kon verleenen waren zij reeds door de vlammen geheel verkoold. Bijna op hetzelfde tijdstip stortte in de bijheid van Blois een militair vliegtuig ongeveer 30 Meter hoogte neer en vloog in brand. De piloot verbrandde levend, terwijl de waarnemer met ernstige brandwonden kon worden gered, en naar een ziekenhuis kon worden overgebracht- DE VACATURE-LINGBEEK DE HEER K. EELDERINK BENOEMD Tn verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lia der Tweede Kamer van den heer A. C. G. den Hertog te Rotterdam ((vacature-I.ingheek) heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer den heer K. Eelderink te Vianen. Uit Oost-lndie EEN DIEVENBENDE BANDOENG, 16 Maart (Aneta) Een bende opereerde in de gchcele Preanger en pleegde kina-diefstallen. Tot nu toe zijn 26 personen gearresteerd. KNOEIERIJ MET PASPOORTEN PENANG 16 Maart (Aneta) De politie al hier arresteerde een Chinees die verdacht werd Hollandsche paspoorten te vervalseheu. Eenige dier paspoorten zijn in beslag geno men. terwijl de arrestant na een borgstelling van 3000 dollar op vrije voeten werd gesteld. HET GEVAAR DER LEDIGHEID De werklooze Deli-contractanten MALANG, 16 Maart (Aneta-. Teruggekeer de Dellcontractanten maken de omgeving van Modjokerto, Djomhung. Dare en Kcdirie onveilig. Zij zwerven werkloos rond en voor zien in hun onderhoud door aan warongs, voornamelijk in kleine dessa's gelegen zich zonder hetaling eten, drinken en rookwaren te verschaffen, In de omgeving van Pare hielden zij een autobus aan met de hedoe !ing de inzittend! n uit te si-lui Hen Dit werd vno'koinen door he' ingriji en van toevallig in de nah' he'il zünJe politie. In li t aangrenzende Noordelijke gebioil van Malam nam de veldpolitie en hef he stuur voorznrgsmaatrego'en Tot dusver is deze streek vrigebleven van Doze marodeür» DE EUROPEESCHE VERLOVEN. BATAVIA, 15 Maart. (Ane a), Het „Nieuws van den Dag" v. N.-I. meldt, dat de Raac van hoofden van departemenlen voorstelt dat recht wordt verkregen op he: eerste bui- tenlandsch .verlet na acht jaren dienst, recht vvofiit verkregen op een tweede bui tenlandsch verlof na zes jaren dienst D-iar zullen geen aanspraken op verlof meer worden erkend. NED. HERV. KERK roe pen: Te Est (bjj Geldermalsen), Dr. G. Smit te Oosterwierum. Te Burgwerd, Fr. (toez), D. Bouman te Molkwerum. Aangenomen Naar Eethen en Dron- gelen, cand. P. L. Tasseron te Huis ter Heide. Bedankt: Voor Schaarsbergen (G-) en Dantumawoude (Fr.), cand. P. L. Tasseron te Huis ter Heide. Voor Watergang, C. B- Burger, em.-pred. te Bilthoven. CANDIDATEN TOT DEN H DIENST. Cniid. H. van den Brink beroepen predikant te Soerabaja voor den Zendings- arbeid te Makassar (Celebes), ia, op verzoek van de Classis Batavia der Geref. Kerken in Ned. Oost-Tndië, door de Classis «jtrocht der Geref. Kerken peremptoir geëxamineerd er met algemeene stemmen toegelaten tot de e- diervng des Woords en der Sacramenten ir tie Geref. Kerken. Tot voortzetting van zijn Zendings- en talenstudie zal de heer H. ion den Prink gedurende 1932 nog in Holland vertoeven. Gaarne is hij bereid de Kerken des Zondags te dienen. Zyn adres is: Van Stolbcrgloan 10, Zeist. Cand. H. Vol ten, Willem Farentzstraat 101 te Utrecht, Theo', candldaat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is door de lateis Utrecht der Geref. Kerken prneparaioir g examineerd en met algemeene stemmen V roepbaar verklaard. De heer Volten is bereid een eventuc-el beroep in overweging t-j nemen en zal gaarne des Zondags de Kerken dienen. JUBILEA D s. H. M e ij e r, predikant der Vrije Evan gelische Gemeente te Heerde (Gld.) herdacht de vorige week zyn 40-jarige Evangelie-bedie ning- Zondagmorgen jl. trad de broeder van den iubilaris, Ds. J. A. Meyer, em.-N.O.Ï- predi kant, voor de Gemeente op met een predika tie naar aanleiding van 1 Tim- 2 3b en God onze Zaligmaker, welke wil, dat alle schen zalig worden. Na aangetoond te hebben, dat God gezanten gaf, ora dit heil der menschheid bekend te maken, wees Ds. Meyer er op, dat God ook zijn broeder als gezant geroepen heeft, om deze boodschap te brengen, waaraan deze ge hoor heeft gegeven, zoowel door zijn werk te Heerde als door zyn buiten-kerkelyken arbeid in Zwartsluis, Den Ham en Hardenberg, reeds 50 iaren verricht In den namidaagdienst hield Ds. H. Meyer zyn gedachtenisrede voor een talrijk gehoor naar aanleiding van 1 Tim. 1 12 deze v den: „Ik dank Hem, Die my bekrachtigd heeft, namelijk Christus Jezus onzen Heere, dat Hij mij getrouw geacht heeft, m\j in de bediening gesteld hebbende"- Ds. Meiier begon met een: Loof den Heere, mijne ziel! en bracht in berinnering zijn In trede te Heerde op 12 Maart 1892, toen wjjlen Ds. Deunink hem in de bediening bevestigde, en zyn 25-jarig jubileum, uitgesproken in een gedachtenis-predikatie op 11 Maart 1917, naai aanleiding van Joh. 17 3. De jubilaris bracht zijn dank toe aan Jezus Christus, den Heere, en belichtte dat woord in de volgende pun ten: 1. omdat Hij mij in de bediening gesteld heeft; 2. omdat Hij mij zijn vertrouwen heeft waardig gekeurd: 3- omdat Hy mij in en on der alles bekrachtigd heeft. Ds. Meijer wees op het voortreffelijk werk van het opzienersambt en op de heerlijkheid en de blijdschap der bediening, om vervolgens er bij stil te staan, dat het alleen moet gaan om het vertrouwen van den Heere en niet om het oordeel der menschen. De jubilaris beëindigde zyn gedachtenispre dikatie met een danktoon aan Hem, Die in er onder alles bekrachtigde. Hierna sprak de broeder van den jubilaris, die er aan herinnerde, hoe overal in den lande velen God zullen danken voor wat zij door den arbeid van Ds Meijer mochten ontvangen. Vervolgens sprak de pleegzoon van den ju bilaris, de heer Herman J- Meijer, theol. stu dent, als tolk der Gemeente, den jubilaris er op wijzend, hoeveel dankensstof er is en hem toewenschend den zegen des Heeren Op ver zoek van den heer Meijer zong de Gemeente haar leeraar Psalm 121 :4 toe. Tn het slot dankte Ds. Meijer beide spre kers. Den jubilaris werd zijn portret aan«rehodi geschilderd door den heer J. L. Kleintjes, kunstschilder te Heerde. Ds. A. CORSTANJE t Te Franeker is, op nog niet ten volle 30 jarigen leeftyd, vrij plotseling overleden Ds. A. Corstanje, predikant bij de Vrye Evan gelische Gemeente aldaar. In 1928 werd hy predikant te Oude-Pekela en sinds 22 Sept. 1929 stond hy in zyn laatste Gemeente. ZENDING Ds. P. j. L u y e n d y k te Den Haag, die als vierde missionaire predikant voor Soem- ba, door de Geref. Kerk te Groningen werd beroepen, zal 24 Maart a-s. te Genua boord gaan van de „P. C- Hooft". Als zyn arbeidsveld is aangewezen West Soemba. Na aankomst op Soemba hoopt Ds. Luyendijk ge durende een'tre mannden. onder leiding van Dr. L. Onvlée ie Waikaboebak, zich te wij den aan de taalstudie van het fioembaneesch Intusschen zal dar. te Annakalang voor hem een huis gebouwd worden. Rechtzaken RADIO-STOREN IS STRAFBAAR. J.l. Woensdag werd voor het kantongerecht te Gouda opnieuw de zaak behandeld van de Waddinxveensche radio-verstoirner Zooals men weet, maakt drz* de radio-ont vangst voor 'n groot deel van Wndd'rxveer totaal ongenietbaar door een z.g. genecskun- "if electrisch apparaat. Vanwege de Ambtenaar van het O. M. wer den als getuigen-deskundigen in deza zitting nog gehoord de deskundigen ingenieur Op den Noord en een dokter-Röntgenoloog uit Rot- tf rdam. Uit dit o-etu'genverhoor bleek - ra. dat üm storing b'ijkbaar vrijwel is te .iJer zangen, dat de .'enecFkracht zeer i -.viif l:i.:htig is in ve'e gevr'len en dat toerasning sUehts hoog stens 2 of 3 keer per wêek re.lti rende c cweor ll) minuten gewenscht is. Na dit ve-hoor eischte de Ambtenaar schul dig verklaring van verdacht* di trivial nog zonder toepassing van straf. Bjj daM-'e mode, ty herhaling een hooge straf te zu!>n o'.ach- n. De kantonrechter, direct uitspraak doeiiae, ilvzot zich hierby aan. Zullen de storingen nu eindelijk eens op houden? Weerbericht- Het dunne ptlltje Reeft den vorlgen «and van. Hoogste stand te Janmayen 767.7. Laagste stand te Toulouse 751.0. Stand vanmorgen hal ft waal f 7G2.2. WEERVERW ACHTING. (Mcdcged door i Kon NimI Mrtporologisch Instituut tp Dp Rilt) Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBF RICHT (Medegedeeld door het Kon Ned. Mot. Instituut te De Rilt) De voornaamste luchtdruk-veranderingen dc barometer laling in 't Z.O. van Duitsch land, het doordringen uit Spanje van een depressie in het Z. van Frank rijk en het aftiekken van de depressie over Middcn-Zwe- don, later den toestand in on/.e omgeving ongeveer zooals deze was, zoodat de wind uil een N.O. tot N. of NAV. richting wel zal aanhouden, met weinig of geen neerslag. De strenge vorst in het N. van Scandinavië en Finland nam al evenals In Z.-Duitschland, doch in het midden en Z. van Zweden -werd het kouder. Op den Oceaan ligt een uitgebreide depres sie, die op TJsland de barometer zal doen dalen. In het Z. van Frankrijk heeft de de pressie zware regens gebracht. Overigens viel over heel het gebied niet meer dan enkele m.M. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 5.6 C. 18 MAART Zonsopgang 609 u.; Zonsondergang 608 tu Maansopgang 0.31 u-; Maansonderg. 4.51 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HF-PBEN Van 's avonds 6.38 u. tot 's morgens 5.37 u- WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 1.65 1.66 Canp 1.21 1.28 Hnst -0.- Em- Htiningen 0.29 0.18 Rheinweiier -2.0X -v.lfi Trier O.i'8 0.84 Kehl 1.61 1.63 K-uien .1.14 Ï.20 Maxau 3,37 3.30 Ruhn.n -0.16 -0.07 Wiedesheim 1.12 0.93 We«el -0.45 -0.34 Mannheim 2.00 1.19 Emmerik 0.84 0. 8 Lohr O.- 0.— Dufeuld Tf 0.62 0.70 Miinz -0.01 -0.01 Maa.-lricht 1.72 1.86 Ringen 1.16 1.21 Vemo 11.49 11.3» HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 7.02 19.39 Term helling 4.17 16.57 Harllngen 4.49 17.32 Helder le 0.32 M.-rn ze 13.16 15.11 11muiden 11.58-.— H V Holland 11.04 23 58 Sclievening. 11.14 12.08 Rotterdam 0.10 13.00 Hellevoetal 11.33 Willem-oud 12-34 Brnuwerah 10.16 22.36 Zierlkzi-e 11.09 23.64 Wemeldlnge 11.32 HausWeerl 11.02 28.44 Voor de reohtban kte Middelburg stonden te- reoht de 63-Jarige Wilton van Keede. bankier, de 51-jarige Van Buren en de 68-jurlBe Win- gende-r. beiden procuratiehouder bij De Kunier cn HordIJks Bauk te Goes, wegena verduistering van geldswaardige papieren en, valse geschrifte, gepleegd van 1926 tot 1930. Na getuigenverhoor zeide de offic getulgenvi Justitie ln zijn requisitoir, dat aan verdachten vijf gevallen van verduisteringen zijn ten laste gelegd. Dit geta. Is uit te breiden tot enkele tien- en honderdtallen. Het is wel een nobel officier. tAan°deze zaak zit. behalve'een straf rechterlijke, ook een moreel* kant. Feitelijk zijn dag in dag uit verduisteringen gepleegd. Het beheer bij verschillende banken ls op schandelijke wijze gevoerd. Daarom zijn zware straffen noodig. De officier eischte tegen Wilton van Reede en Van Buren ieder 2 jaar en tegen Wlngendor X Jaar gevangenisstraf. Vervolgens t tegen Wilton nog wegens i Reede i •alschheld lo De verdedigers pleitten vrijspraak. af geëisehU Voor den kantonrechter te Amsterdam een man terecht, verdacht \an het bulten r zaak onbevoegd uitoefenen der geneeski De man zou een patlente door ..hnndoi ging" en zooals de dagvaarding vermeit ken" gepoogd hebben istlgde dik De ambtenaar van het O. M. requlreerde i raak. De handoplegging wordt niet bewi oordeel, dat het ling kan worder CESSIE VAN ARBEIDSLOON ■es de vordering af. omdat h:J de cale on on dit punt gelijk -tclri- mot tw De i-echtbnnk weer vonnl-, vortu-tl-rde

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2