Begrafenis van Briand De Üirechtsche Jaarbeurs Nieuw Telefoongebouw te Rotterdam maandag 14 m/-.art 19„& tweede: blad pag. s NEDERLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN WIELINGEN EN SCHELDE HEEFT ONZE MINISTER GECAPITULEERD? Van doorgaans goed ingelichte zijde ver neemt het Dagbl. v. N.-Brab. dat Minister Bee laerts van Blokland op nog an dere punten dan het vraagstuk der nieuwe vérbinding tusschen Schelde en Rijn tegen over den Belgischen aandrang gecapituleerd heeft. Volgens o'tren zegsman, die over uitne mende inlichtingen beschikt, aldus het blad, heeft Minister Beelaerts van Blokland toe gestemd in de parafeering van een voorloo- pige overeenkomst met België, waarin Ne derland feitelijk j afstand van de Wielingen «Joet Op sommige punten van het nieuwe ver drag met België wil Minister Beelaerts dus nog verder gaan, dan destijds zijn voorgan ger Van Karnebeek. Zooals men weet uit het gevleugeld woord van Minister Van Karneheek: „Wie Wielingen zegt. zegt Schel de: wie Schelde zegt. zegt Zeeland, dus Ne derland", was onze vorige Minister van Bui- tenlandsche Zaken van oordeel, dat België, eenmaal in het bezit niet alleen van hei grootste gedeelte der Schelde, maar ook van het verlengstuk van den Scheldestroom in de Noordzee de Wielingen later ge makkelijk spel zou hebben, om ook de Schel de tósschen Zeeuwsch-Vlaanderen en de Zeeuwsche eilanden op te eischen. Daardoor zon het beheer voor Nederland van de ge- heele provincie Zeeland uiterst moeilijk wor- den en daarom heeft Minister Van Karne heek de historische rechten van Nederland op de Wielingen willen handhaven. Minister Beelaerts van Blokland heeft Jiaar thans aan genoemd blad wordt mede gedeeld daarvan afgezien. Uit welk motief? Op verzoek van het blad om inlichtingen, tvelke toch de internationale omstandighe den zijn, die kunnen hebben veroorzaakt.dat Minister Beelaerts zoozeer aan de eischen der Belgen welke ook volgens onzen Mi nister van Buitenlandsche Zaken op geen enkelen rechtsgrond steunen tegemoet komt, heeft het de verzekering gekregen dat er hoegenaamd geen sprake is van eeni- gen druk der Mogendheden op de Neder- landsche Regeering. Wèl heeft de Belgische minister Hymans op spoed aangedrongen, doch dit zou enkel te wijten zijn aan electorale motieven. De heer Paul Hymans wil n.l. nog .vóór de ver kiezingen van het volgende jaar in België met een groot diplomatiek succes voor den dag komen. Vandaar, dat de voorloopige overeenkomsten tusschen de Nederlandsch»; en de Belgische onderhandelaars aan een bepaalden termijn gebonden zijn. In tegen stelling met hetgeen uit de Memorie van Antwoord inzake de begrooting voor Buiten landsche Zaken aan de Eerste Kamer zou kunnen worden afgeleid, zijn er, aldus het Dagbl. v. N.-Br., van Belgische zijde absoluut geen compensaties aan Nederland gegeven, die ook maareenigs- zins kunnen opwegen tegen hetgeen onze Minister van Buitenlandsche Zaken aan Bel gië wil toestaan. Datgene, dat België b.v. op het stuk der Maaskwestie mei Nederland wil regelen, is nog meer in het Belgische, dan in het Neder- landsche belang. Zoodat, aldus het Dagbl. v. N.-B., er getn andere gevolgtrekking over- bli|ft, dan dat Minister Beelaerts het er op aanstuurt, om, volgens een woord uit zijn Memorandum van 7 Mei 1929, „door de natie te worden gewraakt". AUDIËNTIES De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal a.s. Woensdag 16 dezer niet plaais hebben. JHR. MR. A. F. O. VAN SASSE VAN YSSELT 80 JAAR EEN HULDIGINGSCOMITE Naar aanleiding van den 80en verjaardag van jhr. mr. A F. O. van Sasse van IJ s s e 11 op 20 April a-s- heeft zioh een comité gevormd, bestaande uit een 60-tal personen in den lande, teneinde den jubilaris dien dag te huldigen. Van het comité is voorzitter mr. F. J. van Lanschot, bur gemeester van 's-Hertogenbosch, secretaris jhr. mr. G. E. F. J. de K u ij p e r en penning meester de heer Karei Azijnman, Buitenha ven 5 te 's-Hertogenbosoh. Ten einde de vele vrienden en vereerders van jhr. mr. van Sasse van Ysselt in de gelegenheid te stellen hem op 20 April a.s. van hun hoogachting en genegenheid te doen blijken, zal een feestgave worden bij eengebracht, welke zal worden besteend om de Noorderzaal van het Museum van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant te 's-Herto genbosch, van welk Genootschap hij tevens voorzitter is, in te richten voor het bewaren en tentoonstellen van de belangrijke verza meling gravures en teekeningen, welke groo tiendeels door hem persoonlijk is bijeenge bracht en welke daar thans onvoldoende tot haar recht komt. Het ligt in de bedoeling deze zaal den naam „van Sasse van Ysselt-zaal" te geven. De feestgave zal op 20 April a.s. den ju bilaris worden aangeboden. HET PONDENVERLIES DER NED. BANK TEGEN DE DERTIG MILL10EN GELEIDELIJKE AFSCHRIJVINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot dekking van het verlies van de Nederlandschp Bank, geleden in het boekjaar 1 April 132131 Maart 1932. Gelijk bekend is, bezat de Ned. Bank. in verband mei haar deviezenpolitiek als' cir cular -bank, een aanzienlijk bedrag in Pon den Sterling op het moment, dat Engeland den gouden standaard verliet Het verlies, dientengevolge door de Bank geleden, zaï, in verband met de in het contract met Ned.- Indië gestelde grenzen ten aanzien van het te leveren bedrag en den te bepalen prijs, zich bewegen tusschen f 28.5 millioen en f 30 millioen. Een deel van het gedurende het boekjaar 1931/32 geleden verlies, zal kun nen worden gedekt uit het bednjfsoverschot, hetwelk afgezien van het ponden verlies over het loopende boekjaar te verwachten is, benevens uit een gedeeltelijk aanspreken van de algerneene en de bijzondere reserve. De bedoeling is daarbij, die reserves niet verder aan te spreken dan tot zoodanig be drag, dat de algerneene reserve op een bek drag van f 3 millioen en de bijzondere re serve op een van f 5 millioen wordt aan gehouden. Door het gedeeltelijk aanspreken van de reserves, in vereeniging met het be drijf soverschot van het loopende jaar, zal het verlies worden ge reduceerd tot een bedrag dat vermoedelijk niet heel ver zal afliggen van f 20 millioen. Het voornemen bestaat, deze ruim 20 mil lioen gulden uit de in de volgende jaren door de Nederlandsche Bank te maken win sten allengs af te schrijven. Teneinde dien druk niet onevenredig op de eerste jaren te leggen, is een stelsel vaD ge leidelijke afschrijving van het verlies aange- noraon. De tijdelijke nieuwe winstverdeeling komt op het volgende neer: De helft van de jaar- lijksche winst zal worden gebezigd tot af schrijving op het verlies. Dit met een mini mum van f 1 millioen. Indien dus de winst slechts f 1 millioen of minder bedraagt, zal zij geheel tot dit doel worden aangewend. Indien zij ligt tusschen f 1 en 2 millioen, zal f 1 millioen worden af geschreven. Indien zij is f 2 millioen of méér, dan wordt de helft aangewend- voor afschrij ving. Het niet aldus bestede deel dér winst zal in de eerste plaats worden gebruikt om, in dien de algerneene reserve onverhoopt bene den f 3 millioen mocht zijn gedaald, deze reserve weder tot het genoemde bedrag op te bouwen De overblijvende winst zal gelijk op aan den Staat en aan de aan deelhouders der Bank worden uitgekeerd, tot een zoodanig maximum-bedrag dat aan de aandeelhouders 5 procent zal worden uit gekeerd. De winst, die daarboven nog aan wezig zal zijn, wordt gebezigd tot verdere afschrijving van het verlies. Indien binnen afzienbaren tijd winsten mochten terugkeeren als gedurende het laat ste decennium meermalen voorkwamen, d w. z. winsten van 10 k 12 millioen gulden, dan zal naar de ontworpen methode de af schrijving van het verlies niet langen tijd behoeven te vorderen. Indien, wal waarschijnlijker is, de winsten voorloopig binnen bescheiden grenzen blij ven, zal de afschrijving van het verlies na tuurlijk langer duren. Door de voorgestelde regeling wordt een geleidelijke delging van het verlies gewaar borgd, zonder nochtans een toestand in het leven te roepen, welke aanleiding zou kun nen geven tot een te ver gaande depreciatie van de aandeelen der Bank, welke in ver band met haar publieke functie als circula tiebank en haar prestige tegenover het bui tenland ongewenscht zou zijn. In de overige landen, waar de circulatie banken door dezelfde oorzaken verliezen hebben geleden, zijn regelingen getroffen van soortgelijken aard als de thans voorge stelde. HET KORTINGSWETJE DE VIJF JAREN Memorie van Antwoord Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsont werp tot tijdelijke korting op de uitikeeringen bedoeld in art 3 onder b van de wet van 15 Juli 1929 en in art. 72 van de wet van 17 Juni 1905. Wat in den aanvang van het Voorloopig Verslag als „voornaamste bedenking" tegen het onderhavige wetsontwerp wordt aange voerd, nl. dat het inbreuk zou maken op de gemeentelijke autonomie, moet door den minister met den meesten nadruk worden weersproken. Dat in 1929 „de bedoeling voorzat", de ver plichting tot uitkeering van een bepaald bedrag aan de gemeenten gedurende vijf jaren te doen voortduren, spreekt vanzelf Evenzeer zat de bedoeling voor. ook né die vijf jaren de verplichting te doen voort- Indien men binnen die vijf jaren de wet niet zou mogen herzien, dan zou men ze nooit mogen herzien, want voor de volgende tijdvakken ligt de uitkeering evenzeer in de wet vast, al moeten de gegevens nog rijpen, waarnaar zij te zijner tijd zal worden be rekend. De opvatting, als zou het onderhavig wetsontwerp in strijd zijn met de goede trouw en de gevolgde gedragslijn onvermij delijk op de bevolking een ongunstigen in druk moeten maken en den zoozeer ge- weuschten eerbied voor de wet verminderen, berust dan ook op een gebrekkig inzicht in de wet van 15 Juli 1929. Het slaat vast, dat de weigever loruieei ie alle tijde bevoegd is, de wet van 15 Juli 1929 te wijzigen. Van een verbintenis tegenover de gemeen ten ol tegenover wie ook is geen sprake. Slechts van een regeling, zooals de Kijks- wetgever die in het belang van alle betrok ken partijen het doelmatigst achtte en waar op bij steeds mag terugkuuien, indien gewij zigde economische omstandigheden of an dere redenen van Rijks- ol gemeentebelang hem hiertoe aanleiding geven. Dat het ontwerp een kunstmatige ver zwakking van het verantwourdelijkheidsbe sel der gemeentebesturen zou brengen, om dat van Rijkswege invloed wordt geoefend op een zeer belangrijke bevoegdheid dier besturen, te weten de vaststelling van de bezoldiging hunner dienaren, kan door de ministers niet als juist worden erkend. Veel eer meenen zij, dat de ontworpen regeling, die veel aan de gemeentebesturen overlaat, aan hun verantwoordelijkheidsbesef ten goede kan komen, en dat in elk geval de eigen verantwoordelijkheid dier besturen door de gevolgde gedragslijn in hoogere mate ontzien wordt door een cneer rechti- streeksch ingrijpen in hun „zeer belangrijke bevoegdheid" langs den weg van de Ambte narenwet, waaraan door velen aanvankelijk boven dit wetsontwerp de voorkeur werd gegeven. In antwoord op een volgende opmerking moge worden herinnerd, dat de strekking van het ontwerp niet is een constante veir- houding te scheppen „tusschen de onder scheidene jaarwedden", maar te voorkomen, dat op 's Rijksbegrooting uitgetrokken gel den, te welker verkrijging mede op de wedde der Rijksambtenaren moest worden gekort, zullen dienen om de soms nog hoogere wed-den van ambtenaren van an dere publiekrechtelijke lichamen onvermin derd te handhaven. De salarissen van de burgemeesters, de secretarissen en de ontvangers zijn niet in het ontwerp betrokken, omdat de gemeenten daarover geen zeggenschap hebben en zij dus niet hij machte zijn, dit deel van de kor ting te verhalen. In hoever langs anderen weg ten dezen aanleiding tot ingrijpen voor de Regeering bestaat, zal nader overwogen worden. DE K. L. M. TE LEIPZIG SPECIAAL DE INDISCHE VERBINDING- Dit jaar voor het eerst is de K. L. M. met een stand op de Leipziger Voorjaarsmesse ui'gekomen. De beweegreden hierioe is, dat het lucht verkeer van de K. L. M. zich thans niet meer beperkt tot West- en Noord-Europa, doch door de intercontinentale lijn Amster damBatavia v. v. een algemeen Euro- peesch belang is geworden. Bovendien bestaat in Duitschland voorde verzending van luchtpost en vooral ook van vrachtgoederen naar Nederlandsch-Indië en ROFFELRIJMEN. Stijgt de prijs Op de markt te Gouda verkocht eert koopman rio bis voor vier zoenen aan Onze vadcrlandsche varkens Gaan met sprongen naar omlaag: 't Binnenland wil niet betalen, En voor uitvoer is geen vraag. Onze varkens fokkers zitten Met hun varkentjes om 't hand Allerlei alarmberichten Kan je lezen in de krant: Deze ruilt ze in voor kippen; Die voor mesting, stroo of graan; Geene voor een goeie melkgeit; En zoo kan je verder gaan. Is het slecht met het volwassen Weldoorvoede varkensgoed Het is mogelijk nog minder Met het biggelijk gebroed: Zeven, zes, vijf, vier, drie gulden Gaat de adspirant-vet-spek, En we zeggen met de boeren: Dat wordt wezenlijk tè gek. Toch, ik zie een hoopvol teeken Dat de prijs weer stijgen zal, En ik denk hier met verheuging Aan het hoopvol Goudsch geval; 'k Denk hier aan het kort berichtje Dat ik gister lezen mocht, Hoe een biggetje in Gouda Voor vier kussen werd verkocht. Kennen we de hooge waarde Die de vrouw hecht aan de kus, Dan zie ik de zaak der varkens Heel wat min-wanhopig dus Toen ik deze regels voorlas Aan mijn vriend de pessimist, Zei hij: man, je zal beleven Dat je je hier glad vergist: Eer we komen tot de chaos ln het Goudsche huisgezin, Eer de varkensprijs kan stijgen Grijpt Minister Donncr in. (Nadruk verboden.) LEO LENS. de tusschenliggende landen een toenemen de belangstelling; het is bij herhaling voor gekomen dat het meerendeel der vracht aan boord der naar Indië ver rekkende vlieg tuigen van Duitsehe herkomst was. He< is dan ook in hoofdzaak de Indische verbinding welke op den stand der K.L.M. te Leipzig gepropageerd werd. bfn der eerste daden van president De Valera wa$ de vrijlating van een aantal politieke gevangenen. In triomf morden ze van de gevangenis af~ f gehaald. Het nieuwe Telefoongebouw aan de Boiersloot te Rotter- De prachtige burcht van Praag, thans de zetel van den Uit 't land waar officiéél geen oorlog is. Inspectie der pas gearriveerde damdat zijn voltooiing nadert. Links de oude Vleesch- president, zal geheel worden gerestaureerd. Hierboven: Amerikaansche marinetroepen, die de internat, concessie te Shanghai hal, die er nog bijgetrokken moet worden. —n oude hal, die reeds bijna gereed is. tullen, beschermen. hg iic begrafenis van Briand bedreef I arijs groote rouw. Links: om de straat lantaarns voor het Trocadero werd rouwfloers gehangen. Rechts: de plaats op het kerkhof van Passy, waar het stoffelijk overschot van Briand voor loopig werd begraven. morgen worai at UlrwnuscK*. beurs geopend. Er moest de laatste dagen flink worden aangepakt om j alles op tijd gereed te hebben. Op onze foto is men druk bezig aan het inrichten van de stands. Ongetwijfeld zullen van 15 tot 24 Maart weer dui zenden naar de oude Bisschopsstad trekken om de vermaarde Jaarbeurs te bezoeken Door de Vereeniging Hendrik de Keyser werd dit historisch huis te Workumdateerend uit 1668, aan gekocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5