VRIJDAG 4 MAART 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS CHR. GEMENGDE ZANGVEREEN. „HALLELUJA" De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hal leluja" heeft gisteravond in de stampvolle Stadsgehoorzaal op de festiviteiten ter ge legenheid van haar 20-jarig hestaan de kroon gezet inet een jubileum-uitvoering, die in alle opzichten uitnemend is geslaagd. Het k^or heeft daaraan de sympathieke daad verbonden om de netto-opbrengst van den den avond te toestemmen voor den bouw van „De Koorkapel" en we t f,felen er, gezien de uitverkochte zaal, niet aan of de bate voor dat mooie doel is niet gering. We vatten ons eind-oordeel over den avond in de beginregels reeds samen met de woorden „uitnemend geslaagd". Dit is voor een niet gering gedeelte te danken aan het optreden van het kinderkoor, een nieuwe afdeeling van „Halleluja", die zich voor 't eerst liet hooren en voor welker op treden we niets dan lof hebben. Voor de pauze zongen de altijd weer aantrekkelijke kinderstemmen eenige zonnige liedjes, die een groot applaus uitlokten, maar het voor naamste optreden viel toch na de pauze toen de BIcemencantate van Geertruida van Vlaanderen werd uitgevoerd. Dat was aardig! Al die kinderen in kleurige pakjes, die allerlei bloemen verbeeldden en die de komst van de lieve lente bezongen op aller lei wijs. Heo begon met de sneeuwklokjes en de crocussen cn ging zoo door tot ten slotte op het zonbestraalde groene veld al de bloemen een schaterend koor vormden, dat bij beurten en gezamenlijk de lof van de natuur uitzong. Mej. Doeve zong de sopraan-soli. Mej. R. Gaykema, die de regie had, en de directrice, mèj. Tilly Luning, hebben er on getwijfeld veel werk aan gehad, maar het •was alles dan ook in de puntjes verzorgd en de bloemenhulde aan de beide leidsters gebracht, was alleszins verdiend. We zijn ïntusschcn met niet minder ge noegen getuige geweest van 'het optreden van het groote koor. Onder de bekwame cn energieke leiding van mej. Leening gaat het daarmee snel excelsior. De eenige opmer king die we zouden willen maken is dat de mannenstemmen misschien wat zwak zijn. Wat nieuw bloed in deze afdeeling zou geen kwaad kunnen /naar overigens wat zuiverheid van toon, voordracht en opvat ting betreft hebben we niets dan lof. De drie mooie koralen met melodieën van Bach vormden een waardige en schoone inzet, terwijl ook de drie slotliederen het kunnen van het koor allerduidelijkst aan toonden. Het stemmenmateriaal is goed en mej. Leening weet daarvan uitstekend par tij te trekken, zoodat de nummers in alle onderdeelcn goed tot hun recht komen- Het glansnummer van den avond wat het groote koor betreft was de cantate „Soli Deo Gloria" van F. Pijlman met orkest en een sopraan-solo. Vooral de koralen kwamen daarbij uitnemend tot hun recht. Het strijk- ensennble „A. N. U." leverde goed werk De sopraan-soli werden vertolkt door mej. Clara de Graaf. Zij leek ons in het begin wat nerveus, wat haar stemvorming niet zeer ten goede kwam. Later werd het beter. Mej. Leening ontving na deze cantate bloe men. De avond werd geopend en gesloten door Ds. Groot Enzerink, de eere-voorzitter, dte in het begin enkele hartelijke woorden sprak en aan hét eind de medewerkers m dank zegde. Zoo heeft dan „Halleluja" haar openbare uitvoering weer gehad en met grooten lo! hebben we van haar prestaties melding gemaakt Laat ze thans niet op haar lau weren rusten. De eindpaal is nog niet be reikt. wordt eigenlijk nooit bereikt De zwakke plekken moeten aangevuld en al leen door ernstig studeeren kan de goedt» weg gehouden worden. De bezielende lei ding van de directrice en de groote ijver van den altijd bezig zijnden voorz., den heer v. d. Leeuw, is er intusschen borg voor dat hiernaar met alle energie zal worden ge- fetreefd. DE JOODSCHE OORDEELSDAG LEZING Ds. J. VAN NES. In de groote Nutszaal sprak gisteravond op uunooujging van üe Commissie uit de Geref. Kerk voor de Zending onder de Joden Ds. J. van Nes, van 's-Cravenhage, over het onderwerp: „De Joodsclie oorueelsdag". Aangevangen werd met het zuigen van Ps. lui 1 en 5, waarna de voorzitter, de heer A. v. Kapel een gedeelte las uit üe Ro meinenbrief cn na een kort gebed Ds» v. h. es bij de vergadering inleidue. Niet over ue proietische oordeelsdag, maar over de dag, die nog jaarlijks door de Joden wordt gevierd^ie Nieuwjaarsdag, een dag des genciits volgens de Joden, zju gesproicen worden. Op aien dag houdt de Heere gerichti over oe menschen; de boe ken worden» dan opgeslagen, waarna over de volmaakt geioovigen en volmaakt onge Joovigen reeds direct de beslissing valt Dan wordt ook het verdere lot van de menschen in het nieuwe jaar vastgesteld. Het is tevens voor de Joden een voorbe reiding op de Groote Verzoendag. Deze voor bereidingen beginnen op de 2e sabbath in de voorafgaanue maand, speciale gebeden worden gedaan, gewoonlijk wordt op de laatste, dag van het jaar gevast Hoewel het een boetedag is, moet alles er feestelijk uit zien en draagt men zijn feestkleed log. „Dim wenscht men elkaar, dat men Inge schreven" mag worden voor een goed jaai. Vele gebruiken zijn in eere gebleven, waar v&n de beteekenis en de verklaring niet altijd vast staat, zooals het afschudden van bonze geesten, het blazen van den hoorn, den scholar, waarvan de tonen herinneren aan het trekken van Israël door de woestijn. Ds. van Nes las een aangrijpend verhaal over het vieren van de Nieuwjaarsdag dooi uit Litauen verdreven Joden, en ging ten slotte over tot een korte vergelijking tuv sehen de Christelijke en Joodsche gedachtei. gang. Ook het N. T. wijst ons aan. hoe dt N. Testamentische oordeelsdag aangekon digd z*J worden door bazuingcklank, een geklank, dat allen bijeen zal brengen. Doch Heden herdacht de heer N. RIJNBENDE, bedrijfschcf van de N.V. Distilleerderij „de Fransclie Kroon" vjh, HarlevelL Zn. den dat1 waarop hij voor 25 jaar aan deze zaak verbonden werd. De jubilaris werd der mor gens ontvangen ten huize van den Directeur, die hem in tegenwoordigheid van het vrijwel voltallig personeel complimenteerde en in een ha.rtelijkc toespraak de verdiensten van den jubilaris voor het bedrijf deed uitkomen. Hem werd als aandenken een Bureau aan geboden terwijl het personeel hem een aqua rel vereerde. Er waren voorts gelukwensclien cn bloemen van de Commissarissen van de Vennootschap en van vele anderen. De jubi laris geniet onder de talrijke afnemers van de Vennootschap namelijk een groote be kendheid. hier zien w* ook, hoe de Zoon des men sohen verschijnt en Zijn uitverkorenen uit alle volken te zamen brengt. Israël moet verder zien, maar niet Chris tus voorbij zien, zien hoe in de oordeels dag van Openbaring sprake is van 'Israël's Messias. De heer v. Kapel bracht Ds. v. Nes har telijk dank voor het gesprokene, waarbij hij wees op het voordeel in deze materia liatische tijd bepaald te worden bij de eeuwige dingen. Ds. van Nes sloot de bijeenkomst met dankgebed. ..LEIDSCHE HOUTSCHOOL" in. Ds. J. W. Gunst schrijft in vervolge op zijn vorige artikelen: Meermalen is dooi het Bestuur het uit gesproken dat de nieuw op te richten school komt te staan in de omgeving van een sterk zich uitbreidende bevolking. Het stadsge deelte toch aan de Oegstgeester zijde van de spoorbaan zag telkens nieuwe gebouwen verrijzen, die heel spoedig werden bewoond. Het was er om te dom, nier een school ie verkrijgen. Nu de weg bij de l-ooge auUri'eiten ge ef fend is, en de aannemer met het heiwerk reeds is begonnen, kan alle verdere arbeid, onder den zegen Gods, gelukkig voortgaan. Een bijzonder moeilijke taak wacht nu het Bestuur, d'e zoo maar met met een hand omdraai afgedaan kan worden, maar waar veel tijd voor noodig is en wijsheid. Uit de bijna honderd sollicitanten moet nu een keuze voor Hoofd geschieden. Is dit dan zoo lastig? Het Bestuur acht zich geroepen hierin consciëntieus te werk te gaan. Het tegenwoordig gilde van onderwijzend personeel ontbreekt het niet aan kennis, dit weet iedereen wel Maar is kennis opzichzelve genoeg? Is er iusschen theorie en praktijk niet meer dan ééne schrede? En wanneer dan naar het oordeel van hen, die met de H.H. sollicitan ten in aanraking komen, de aanbevelingen en practische werkzaamheden eens gelijk staan, is dit doen van een keuze dan niet buitengemeen moeilijk? Hier ga een krachtig gebed voor op van allen, die in de op te richten school belang stellen. Er is veel wijsheid van Boven noo dig. Het Bestuur beveelt zich in het gebed aan Alle onderwijzers, al zijn ze nog zoo knap, zijn evenmin aan elkander gelijk als alle gencesheeren, advokaten, predikanten, enz. enz., die om hun wetenschap en kennis heinde en verre beroemd kunnen zijn. In het boek van A. M.. de Jong, deel III, „Onnoozele Kinderen", spreekt de schrijver over de pastoors die elkander in het VVest- Brabantsche dorp waren opgevolgd. Merijn- tje Gijzen kon zijn oude pastoor maar niet vergeten, en telkens weer moest hij denken, als hij het misdienerswerk onder den nieu wen jongen pastoor verrichtte, dat het goede oude pastoortje dit of dat heel anders ge daan of gezegd zou hebben, veel vriendelij ker en zachter dan deze nieuwe. En. zegt de schrijver verder over den nieuwen pastoor, Janus van Gils: Maar Janus van Gils zou als hij tijd en leven had, zeker niet sterven als een vergeten pastoor op een achteraf ge legen dorpje ergens in de klei van West- Brabant zooals zijn voorganger over komen was, die nochtans in overweldigende mate zijn meerdere was in bijna alle op zichten. En aan den ruwen, maar rondborstigen Flierefluiter wordt door den auteur in den mond gelegd als tot den jongen pastoor te zeggen: Och man! Gij zijt boer geboren en ge zult boer blijven tot je dood toe, en priester worden zult ge nooit. Want daar moet je net even goed voor geboren worden als voor boer. Als de Kerk dat nu maar eens oedenken wou. Gij stapt met je groote voeten over de akker van de zielen en ge slingert er ji grove leer over heen. Maar je zaaigoed deugt niet, m'n goeie man't Is al onkruid, dat ge zaaitBij geloof, kwaue praat, geen griezeltje zuivere liefde is er tusschen. En gij kunt 't ook niet gebeteren... ren kunnen wel pastoor worden, maar pries ter... geen gedachte aan... Ik heb je nou een gezichtje gegeven op zoo'n fladderend kapelletje als die kleine ziel van Merijntje GijzenProbeer toch maar om daar nu eens rekening mee te houden. Dat hofke lag klaar om rozen uit te kweeken, maar als gij liever brandnetels teelt, moet ge maar afwachten, wat er van komt (Dit alles wordt in het boek gezegd in het Wcst-Brabantsche dialect). Sapienti sat, zeggen de Latijnen, den wijze genoeg! NEDERLANDSCHE INTERN. STUDENTEN SERVICE. Maandagmiddag a.s. om 2 uur heeft in de Senaatskamer der Leidsche Universiteit on der leiding van prof. dr. N. van Wijk de constitueerende vergadering plaats van de Nederlandsehe Internationale Studenten- Service. De I. S. S. Is een wereldorganisatie var. studenten, welke zich in hoofdzaak bezig houdt met sociaal werk. onderlinge steun- verlecning, enz. De organisatie heeft een zuiver academisch karakter en staat dit in tegenstelling mot de Conféderation des Etudiants niet op politiek standpunt De zetel der I. S. S. is gevestigd te Genève. Op de vorige World-Assembly der I. S. S. op 27 en 28 Februari te Parijs gehouden, is de heer J de Blicck tot !id benoemd. Dit is de eerste lieer, dat een Nederlander tot lid van de Assembly is benoemd. Vrijwel alle studentenvereenigingen hier te lande met in- hegrlp van d« Alg. Senaten-Vereeniging en de dn-itates zullen tot de Nederlandsehe I. S. S. toetreden. In lntiemcn kring herdacht Gisteren is het 12% jarig jubileum van de Chr. H. B. S. aan de Kageretraat in een be sloten bijeenkomst van bestuur, leeraren en leerlingen, op eenvoudige wijze herdacht Het bestuur had gemeend cit jubileum on gemerkt voorbij te moeten laten gaan, maar de leerlingen konden het maar niet zoo zon der meer laten passeeren en hadOen het ini tiatief tot deze feestviering genomen, zoodat dan ook in de eerste plaats door hun afge vaardigde het woord werd gevoerd. Hy 6prak eenige woorden van gelukwcnsch en bood als herinnering aan dezen dag een ets aan. Voorts overhandigden de leerlingen ook aan de da mee G Grosheide en A C. van Weel, aan de hccren C. A. de Bruyn en S. J. Yserinkhuyzen, alsmede aan den concierge :len heer j F v d Brnk die vanaf de oprich ting aan de school verbonden zijn geweest een geschenk. De Voorzitter van 'het schoolbestuur, Dr. Brockstra uit Bijnsburg dankte de leerlingen voor deze herdenking en complimenteerde voor deze herdenwking en complimenteerde eveneens onder aanbieding van een geschenk de jubileerende leeraren en leerareesen en den concierge. Voorts werd nog het woord gevoerd door dr. J. G. van Es. een van de mede-oprichters de school terwijl een van de leeraren mede namens de anderen voer de felicitaties c?e cadeaux dank zegde. De leerlingen werden tenslotte onthaald en hadden den middag vrij. REDDING BELOOND Aen den heer P C den Heyer te Rijnsburg die onlangs met gevaar voor eigen leven een 8-jarig knaapje heeft gered uit het Leven daal is gisteren door den Burgemeester na mens het Carnegie Heldenfonds een gelde lijke belooning aangeboden. VERKEER OPENGESTELD. Met ingang van heden is het verkeer over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Middelste Gracht weer voor voetgangers opengesteld. VERGADERING RIJNLAND. In de op 3 Maart jl. te Leiden gehouden Vereenigde Vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft de Dijkgraaf den overleden hoofdingeland voor het le district, J. Verdegaal te Vogelenzang, her- De lijsten van stemgerechtigde ingelanden voor het le, 6e, 8e en 14e district, waar in dit jaar verkiezingen moeten warden ge houden werden vastgesteld, z Besloten werd tot het toekennen van een vermindering van pacht voor de Oegstgeester- landen over de jaren 1931 en 1932. Het Bestuur werd gemachtigd om stukken van het oud archief, welke daarin niet be- hooren, te doen overgaan naar andere ar chiefbewaarplaatsen, waar ze beter op htm plaats zijn. VOETBAL Zaterdagmiddag half 4 op Sporthoff Ter Leede II—Ons Clubje II, van Leiderdorp, Ficles Facta IIITer Leede III, te Leiden. ONTSPANNINGSAVOND WERKLOOZEN Voor de werkloozen is a-s. Dinsdag een ontspanningsavond georganiseerd in het vereenigingsgebouw der Ned, Herv. Kerk. Aanvang half acht. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 2 Maart. N.V. Winkel-Maat. schappij de Koning (f). Leiden, Haarlem merstraat 247; hoofdz.: Ro teiljam, Soeteu- daalschcuvog 7989, fabricage en verkoop van banket en chocolade. Vest. fi'l.ï Leiden. Noordeinde 54 (hoek Kort Rapenburg). 3 Maart. J. van der Lecq, Oegstgeest. As- sendcilfltstraat 3, huisschilder. De raak is verplaatst naar: Wassenaar, Oostdorper- r.weg 63. BURGERLIJKE STAND Wijngaarden 67 J.; C C E Zandvooit—Kooreman 66 j. GEHUWD: A de Best en H P Mens. ONDERTROUWD. D Boelee 2 F en H A A Quante 21 j.; D Verheul 24 er J O Wouterloud 21 Jaar. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ONZE HOUDING TEGENOVER DE MODERNE LITERATUUR In de ouderavond van de Chr. HjB.S., te vens ledenvergadering van de afd. Alplien van den Ned. Chr. Vrouwenbond, sprak dr. C. Tazelaar, van Amsterdam, Donderdag avond over het belangrijke onderwerp: „On ze houding tegenover de moderne litera tuur". Tc half acht opende de heer J. B. Samson met gebed cn lezing van Psalm 19 cn heette in het welkomstwoord bijzonder welkom den lieer Jo'.se Spreij alsmede dr. Tazelaar. en herdacht hierna het overlijden van Jan Breeveld in Dec. j.l., alsmede mej. Van Schuijlenburg, die wegens ziekte de laatste' maanden verhinderd is te doceeren. Mevr. Westerbrink—Wii-tz besprak de re geling voor de volgende vergadering der afd. Alphen van den Ned. Chr. Vrouwen Bond. waarna dr. Tazelaar do vraag stelde hoe heeft de Christen te denken over de vragen vau dezen tijd, inzonderheid over do ge zichtspunten der moderne literatuur, de mo derne roman. De wereld waar een boek ons brengt blijft ons dagen lang bij en vallen In de macht van geestelijk-zedelijk loge boe ken is vooral voor jonge menschen treurig er komt een spanning die uitbreekt in daden. Tegenover deze zedelijke gevaren moeten we het schoone onderkennen, het schoone dut God ons in zijn Gem. Gratie geschonken heeft en dat ons kan verrijken. De uit komst van deze twee beslist over onze waardeering en bij de strekking komt aller eerst de overtuiging waaruit men leeft F.i zijn boeken van schoonheid, o.a. „De Pastoor uit den bloeycnden Wyngaerdt" van Felix Timmermans, maar de vraag spitst zich «vel hot scherpst als we noemen „Merijntje Oijzcns Jeugd" en „Opstandigon" doch dan ligt het zwaartepunt in het geestelijk-zede lijke. Als ge het niet kunt aanvaarden door zijn strekking, al is het schoon, dan kunt ge het niet goedkeuren, en hoewel jonge menschen dit veel te strak zullen vinden, bewijst spr. met voorbeeldon, dat de Chris- ten-gedachtenwercld andere lectuur eischt. De heer C. F. W. RIETVELD, die met ingang van f April a.s. benoemd is tol gemeente- opzichter en commandant van de brandweer te Oegslgeest. Bij een onbekend boek kunt ge het reeds in de eerste bladzijden onderkennen en als het ons afvoert van God dan moeten we hoi sluiten ai kost dat moeite. I£r is geen stand punt van geven en nemen, als men toegeeft ook bij de kinderen dan wordt men weerloos Dus alleen Chr. boeken? Neen, zegt spr., dat ware eenzijdigheid, liet gaat over liet Chr. leven, of men Christen kan zijn cn blij ven als men die boek cnleest. Lezend als Christen; kan men don Christus ontmoeten, 't Is bij deze boeken direct door wat hei zegt of indirect door wat lui e denken geeft, rnaar is dit niet het geval, dan wordt men van het Chr. leven atgehouden. Voor de practische toepassing dient elk boek afzonderlijk beoordeeld te warden, wat spr. met vele voorbeelden aangaf. Zorgelijk is vooral in de groote steden de toestand der rijpere jeugd, er is een onverschilligheid tegenover ue levenswaarden, cn daarbij veel te groote vrijheid. Onberekenbare schade brengt verkeerde lec. uurkeuze, cn de eerste grooie eisch in liet Chr. gezin is de controle. Geen leesverbod, want dan gaat men juist lezen; ook geen leesdwang. Het kind wu overtuigd worden, daarom eerlijk vertrou wend spreken met de kinderen cn hun wij- zèn op de gevaren en op eigen verantwoor delijkheid. Hoewel hier moeilijkheden zijn voor de oudere is er gelukkig het Chr. on derwijs, dat deze taak kan overnemen. Spr. wijst hierbij op de groote verantwoordelijk heid der docenten en besluit zijn schoone lezing, dat we ook al deze moeilijkheden kunnen leggen in de handen van onze Vader, die in de Hemelen is. AANHOUDING Op verzoek van de politie alhier is te Lei den aangehouden een zekere L., wegens alhier gepleegde rijwieldiefstallen. GESLAAGD Bij de te Den Haag gehouden examens- Machineschrijven slaagden o.a. onze plaats- genooten, de dames S. E. Voore cn E. van Beusekom, opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok, alhier. ■an Dam d.: H C MarbusBoot z.: J B Bezemer—Vermeulen d.: J M Verbeek—van d-r Willlk d.; A W'öfJe—Klön z..: H van dor Oeat Hoogervorst z W Poat^Kam z.\ C Vork— Hoo&ervorst d.; C M Doedene—Groot d.: AN HuischorVis z, M l. Brandv Onselen d. OVERLEDEN: J van Beerschoten 17 mnd.; F de Graaf vrouw van G .Hollander 63 J.; G J D Ponsioen 74 J. HAZERSWOUDE DE BEROOVING VAN EEN SCHIPPER ONDER HAZERSWOUDE. Men herinnert zich dat in den nacht van 21 Augustus van het vorig jaar de Belgische schipper A. van B. uit Gent op e<m berm aan den Gemeencn Weg te Hazerswoude werd aangetroffen, onder invloed van ster ken drank, doornat en met een buil aan het hoofd. Uit het onderzoek bleek later dat de schipper des daags te Amsterdam was ge weest om daar een bedrag aan geld te ont vangen, daarmede naar Leiden is terugga5 reisd om vandaar zich nanr Alphen te bege ven, waar zijn schip lag. Onder Hazerswoude kwam hij iwee personen tegen, wien hij vroeg of hij op den goeden weg naar Alphei was. Zij hebben hem toen den weg gewezen, waarna de schipper beiden uitnoadigde in het nabijgelegen café van V. een glaasje bier te drinken. Nadat de schipper aldus de jongelui had getracteerd, haaide hij uit zijn portefeuille c-en bankbiljet van 1U0 te voorschijn waar mede hij zijn vertering betaalde. Hetgeen hij hiervan terug ontving slak hij in zijn porte feuille, welke hij weer in zijn binnenzak borg. Aangezien de schipper, die bij de eerste ontmoeting niet geheel nuchter meer was, thans tamelijk beschonken was, zouden hei de personen hem een eindweegs naar Al phen brengen. Iemand, die inmiddels in hoi café was gekomen cn gezien had, dat de schipper goed bij kas was, deed toen tegen over de jongelui uitkomen, dat er aan man misschien wel iets te verdienen zou zijn. Reeds hadden de beide personen zich met den schipper op weg naar Alphen begeven, toen laatstgenoemde persoon hen per fiets achterop kwam en meeliep. Onderweg spoor de hij een der begeleiders van den schipper aan diens portefeuille uit zijn zak te halen De schipper was echter niet zoo dronken of hij verzette zich daartegen. Daarbij vielen drie bankbiljetten van f 25 cn een van f 10 op den grond, welke een der begeleiders, J. W. II. uit Zoeterwoude, opraapte. Het bleek od den duur echter niet mogelijk den schip per, die totaal beschonken was, langer op de been te houden, waarom hij bij den water toren op een berm van den weg werd gelegd cn aldaar achtergelaten. De drie personen zijn toen doorgeloopcn in richting Leiden, waarbij H. aan de beide anderen ieder van het opgeraapte geld een briefje van f 25 tei hand stelde. De man met de fiets is hierna teruggekeerd. Deze, B. \V. genaamd, is den volgenden morgen per auto te Overschie, waar hij fi liaalhouder was van de Singer Maatschappij, dronken thuis gebracht. Dit was voor de po litie aldaar, die inmiddels van hot vinden van den schipper gehoord had, aanleiding W. aan te houden cn een huiszoeking bij hem te doen. Deze huiszoeking had tot resultaat dat eei portefeuille werd gevonden benevens een paspoort geheel verscheurd en welk paspoort en por'efeuille aan den schipper bleken to« te behooren. W. erkende zich aan den dioMal daarvan te hebben schuldig gemaakt. Hij verklaarde, dat hij geld achterstallig was bij zijn Maat schappij en dat hij des morgens de dein was uitgegaan om te trachten ergens geld te leenen teneinde het achterstallige aan te zuiveren. Gistermiddag stond het drietal voor de Haagsche Rechtbank terecht Aan J. W. H. uit Zoeterwoude was ten laste gelegd dief stal, althans verduistering, aan J. G. van H uit Hazerswoude heling en aan W. beroo- ving, althans heling. Teneinde het getuigenbewijs te kunnen le veren had de Officier van Justitie niet mis drijf in vereeniging ten laste gelegd, zoodat de verdachten in eikaars zaken als getuigen konden worden gehoord. Mr. L. Weijl uit Leiden, die als verdediger van H. uit Zoeterwoude optrad, verzocht J. G. van H. als getuige a décharge te doei hooren, aangezien van H. als verdachte in een volgende zaak moest worden gehoord. H. erkende het ten laste gelegde, waarna de Officier van Justitie Mr. Hoekstra requi sitoir nam. Hij noemde het feit zeer ernstig en eischte, mede gezien dat de. verdachte nog nimmer met de Justitie in aanraking was geweest, een gevangenisstraf van 8 rnaau- Mr. Weijl ging de geschiedenis van het ge beurde na en deed daarbij uitkomen dat zoo wel H. als Van H. absoluut niet de bedoe ling hebben gehad om zich van het geld van den schipper meester te maken. Zij zouden den man een eindweegs naar huis hebben gebracht zonder bijbedoelingen, ware het niet dat VV. uit Overschie, die het op het geld van den schipper gemunt had, zich bij hen had gevoegd en hen er toe had aangespoord de portefeuille van den schipper voor den dag te halen. Immers W. had geld noodig om het bedrag, dat hij verduisterd had te betalen. Deze is later nadat hij zijn aandeel van f 25 in ontvangst had genomen terug gekeerd langs den weg waar de schipper lag en heeft hem toen zijn portefeuille met in houd geroofd, hem daarna in den sloot ge houden en toen weer langs den weg gelegd. Daar zoo de toedracht is was hier, aldus pleiter, uiterste clementie op haar plaats. W. heeft de beide jongelui, die niets kwaads in den zin hadden als het ware er toe uitgelokt om te doen wat zij hebben gedaan. Hij verzocht dan ook een voor waardelijke veroordeeling. Mr. Weijl die alleen aan H. als raadsman was toegevoegd, belastte zich, na eenige ge dachlenwisseling met den president, ook niet de verdediging van Van H. Tegen hem vorderde de Officier eveneens 8 maanden gevangenisstraf. Ook in deze zaak pleitte mr. Weijl voorwaardelijke veroordeeling. Vervolgens stond W. terecht Ook deze bekende, echter ontkende dat hij den schip per later verder te hebben beroofd en in den sloot te hebben geworpen. De portefeuille was uit den zak van den schipper gevallen, wat de beide anderen niet hebben gezien en hij heeft deze toen ontremerkt opgeraapt De Officier van Justitie achtte het feit door W. gepleegd zeer ernstig. Hij is dan ook de hoofdschuldige en dit moet uitkomen in de straf. Hij vorderde tegen hem een gevangenis straf van één jaar. De Rechtbank zal in deze 3 zaken op 17 Maart vonnis wijzen. KATWIJK AAN DEN RIJN PECH. Het Fordje van den winkeflier A. alhier, oud van dagen als het was, kon de reis tol huis niet meer halen. Op de Sandilaan brak een der assen, met gevolg dat het wiel er ook afliep en de overblijfselen vam wat eens een Ford was geweest werden langs den kant van den weg gedeponeerd, om la ter te worden opgeruimd. De winkelier kwam er zonder ongevallen af. TUINBOUW. Nu de werkzaamheden in Uien tuinbouw een grooter omvang gingen aannemen, kwam de vorst den goeden gang ran zaken Icelijk verstoren, waardoor men de kans be loopt, dat er straks een opeemhooping van werk is, ten nadeele van werkgever en ook van werknemers. De laatsten zijn thans ge dwongen werkloos te zijn. Even vroeger in den <Sjd had men gaarne zoo'n winiterije gehad, 't Is niet gauw goed! Zooals ver waoht werd, wordt van de gelegenheid om z.g. met steun in den tuinbouw te werken, weinig gebruik gemaakt. Verschillende be palingen verhinderen zulks. Als b.v. In die bepalingen het spitten niet uitgeschakeld was geworden, zou er een meer algemeen gebruik van gemaakt zijn geworden. Tien tallen arbeiders, die nu totaal overbodig stonden bij de werkverschaffing, zouden dan productief werk hebben kunnen ver richten. wat ten goede kwam aan de we~k nemers, werkgevers en de gemeen'e. 't Is voor arbeiders en werkgevers nu te hopen, dat het winterweer van korten duur zal zijn. BRUGWACHTER. Naar we vernemen zijn geen sollicitan ten opgekomen op de oproeping van het gemeen ebestuur voor een brugwachter op een salaris van f 10 per week. Voorloopig zal de tegenwoordige brugwachter, die pen sioengerechtigd is, zulks blijven waarnemen. KATWIJK AAN ZEE CHR. ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR." In de groote zaal die geheel gevuld was, had de uitvoering plaats van „Excelsior", die ook hiermede den ouden roem gehandhaafd heeft en haar naam gestand deed. Als solis ten hebben medewerking verleend. Mevr. Sophie Both-Haas en de heer Jaap Both, ter wijl gebr. Hei-mans uit Leiden op (den) vleugel en (het) orgel begeleidden. Nadat Dr. Kalkman de vele aanwezigen had verwelkomd, werd gezonden Gez. li 1 cn begonnen met een tweetal a capella liederen, waarvan vooral het laatste „Boven de Starren" op wonderschoone wjjze werd ten gehoore gebracht. Een der beste momen ten was wel, waar crescendo gezongen wordt van „Gods eeuwigen luistert' (2e couplet). Hierna hoorden wij de sopraan-soliste, Mevr. Both-Haas, voor ons geen onbekende. Zii beschikt over een vol, bij uitstek zuiver geluid, en behoort tot de weinige zangeres sen, diie een hooge noct, onverschillig of 't f, g of a is, pianissimo kunnen zingen. Ook de keuze van den tenor is te roemen. De heer Both heeft een gevoelvolle stem, hetgeen tot uiting kwam in de eerste solo, recitatief en aria uit „Elias" vooral van 't tweede gedeelte hebben wij bijzonder genoten. Een oude be kende was nog „Ons Lied" van Arn. Spoel, en wij denken in dit verband nog aan het oud-lid van „Excelsior" den heer W. v. d. Bent, die dit op ziln onnavolgbare wijze wist te zingen. Wij stellen hierbij den hee.- Both zeker niet ten achter maar „Ons Lied" leent z!ch o.i. meer vo^r een forschen baritonstem dan voor tenor. Na de pauze kwam het Hoofdnummer van dezen avond. Lnhgesang. van Felix Mendelsshon-Bartholdy. De directeur van Excelsior, de heer Jan Couvée, heeft hier mede getoond, boven het pe.:l van de moeste zangverenigingen uit te komen. Niet iedere directeur zal een dergelijk werk op zich durven nemen al ziin er, zoonis In .Excel sior", vele uitstekende krachten onder do leden, 't Pleit dan ook voor 't vertrouwen, dat de heer Couvée in het kunnen van dit koor stelt, dat dan ook niet beschaamd ls geworden. Glansrijk hebben allen zich van hun taak gekweten, zoowel sonmnen, voor wie de hooge Bes geen beletsel bleek, als voor de andere stemmen, terwijl ook de te noren hun moeilijke partij zeer goed en tevens bescheiden zongen. De altstemmen en bassen domineerden niet, tenzij dit noo dig was. maar steunden uitnemend, "t Is ons niet mogelijk, de verschillen gedeelten van 't omvangrijk werk te bespreken, maar we maken een u;,zondering voor No. 5. waar sopraan cn tenor, de beide solisten van dezen avond, bijzonder bekoorden door hun schoone beurt- en samenzang, door de mannenstemmen begeleid, terwijl het koor tot volle krachtsontwikkeling kwam in Na 10, en waar bleek dat Excelsior over een geweldig klankvolume kan beschikken. Bij elkaar genomen was dit een uitvoering, waarop zoowel de directeur als de vereeni ging met voldoening kunnen terugzien. Ook cle keuze der begeleidende heeren, gebre. Hermans uit Leiden, bleek een gelukkige zij hebben zich ongetwijfeld tot aller genoe gen, van hun moeilijke taak gekweten. Door den Oud-Burgemeester J. Schokking werden alle medewerkenden dank gzgi ongetwijfeld namens de aanwezigen, en spr. wekte allen op, niet alleen naar de re gelen der kunst, maar ook met het hart te zingen, opdat „Alles wat adem heeft love den Heer". Met het zingen van Gezang 96 werd hier na geëindigd. Vleugel en Orgel waren uit het magaz, van den-heer Nic. v. Beelen. CHR. WERKLIEDEN VEREENIGING „DE EENDRACHT" In Casa Cara hield bovengenoemde vereen, haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer A. Rovers,, die d'e vergadering opende op de gebruikelijke wijze. Het aantal leden bedraagt 261. Wegens de groote uitgaven werd de uitkcering vermin derd en gebracht op 0.65 per werkdag of 4 per week. Het jaarverslag eindigt met een opwekking om het aantal leden te helpen vermeerderen. Uit het jaarvcrlag van den penningmeester bleek dat aan contributies werd ontvangen 1809.34 uitgegeven werd 2665.16, zoodat een nadeelig saldo bestaat van 855.82 Het nadeel ig saldo van de re servekas bedraagt 1417. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing wordt de heer A. Rovers herkozen, en de heer B. van Rhijn gekozen als algemeen be stuurslid. Nadat enkele vragen door den voorzitter naar genoegen waren beantwoord sloot het adviseerend lid, de heer A. den Dik- ken deze vergadering, die door 44 leden werd bezocht. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst der doktoren zal op 6 Maart a.s. waargenomen worden door Dr. J. C A. Cleveringa. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het Postkantoor Katwijk aan Zee en de daaronder ressorteeren de hulppostkan- loren werd gedurende de maand Febr. 1932 ingelegd 10.459.02; terugbetaald 13.098.20 Het laatste door dat kantoor uitgegeven ljoekje cïraagt het nummer 4781. AANGIFTE Mej. v. D. Zuidstraat, heeft aangifte gedaan van vermoedelijke oplichting van een portret dat zij eenigen tijd geleden een haar onbei kende ter inlijsting had meegegeven. KOUDEKERK KIEZERSLIJST. Volgens de laatst vastgestelde kiezerslijst is het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 818; Prov. Staten 812 cn voor den Gemeente raad 786. DROEVE PLECHTIGHEID. Onider groote belangstelling werd Donder dagmiddag op de Algemeene Begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de 56-jarige Mej, P. van Egmond, de vroegere eigenaresse van "Hotel van Eg- mond", die Zondagmiddag zoo plotseling in haar woning waarschijnlijk door hartver lamming. is overleden. Ds. Odé sprak aan de groeve een ernstig woord en richtte inzonderheid woorden van troost tot de alleen achtergebleven broeder, waarmede zij samen woonde, cn haar hulp noode zal missen. KOSTELOOZE INENTING. Volgende week Donderdag 10 Maart des middags te 2 uur, zal aan de Dokters woning alhier de gelegenheid opengesteld worden tot kosteloozo inenting en her inenting. Men vergete vooral niet om trouw boekje der owwters of geboortelwwijzen mede te brengen. LISSE JAAHTEEST M. V. en J. V. Woensdagavond werd het gecombineerd Jaarfeest gehouden van de Gereformeerde Jongelings- en Meisjesvereeniging in „Re- hoboth". Dr. Ruys, Ecre-Voorzitter van beide Veree- nigingen had dc leiding in handen. Na de gebruikelijke jaarverslagen, die een zeer opgewe-ktcn toon lieten hooren, werd de avond gevuld met het geven van onderwer pen, zangstukjes en een mooie orgelsolo. De improvisatie, waarbij 7 leden ieder twee minuten kragen om over een geheel onbe kend onderwerp direct te spreken was een mooi interessant punt van het rijke pro gramma. De avond was zeer gezellig. De voordrachten waren mooi doch de voordracht van J. Wolters over het Kruislijden van den Heiland was wel het schoonste van deze welgeslaagde avond. Afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen brachten hun gclukwenschcn over. Het was reeds laat in den avond toen men huiswaarts keerde. EEN JUBILEUM Zaterdag 5 Maart zal de N.V. Manufactu- renhande! „Nederland" haar 25-jarig bestaan mogen herdenken. Op 5 Maart 1907 opende de heer E. Tissing in het pand Van der Veldstraat zijn zaakl De heer Tissing gaf al spoedig blijk van goed zakenman te zijn en mocht zich in een frisschen groei van zijn zaak vap stonde aan vorheugen. In 1911 werd het huidige pond be trokken. De zaak is in 1925 verbouwd en ge moderniseerd. De Directie van dc N.V. gaat steeds met haar tijd mee en mag haar zaak onder de beste van ons dorp rekenen. Ook van deze plaats onze gelukwenschen. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag 11 Maart a.s., des nam. 2 uur. De agenda vermeldt o. m.: Steunregeling v-jor crisiswerkloozen in de gemeente Lisse, en regeling omtrent het te werk stellen van werkloozen in de gemeente Lisse. COMP. WEDSTRIJDEN V. V. L. R. 0. Het programma voor Zaterdagmiddag luidt als volgt: L.R.C.VI—Quick Boys IV terrein Lisserdijk, aanvang 3.30 uur. L.R C, Jr.—Pegasus Jr. terrein Broekweg. aanvang 330 uur. S.LF. I—L.ft.C. I uitgesteld wegens hangend onderzoek. NOORDWIJK EERVOL ONTSLAG. Den lsrte.n Maart ging do alom bekende brievenbesteller de heer G. Heemskerk den dienst mot pensioen verlaten. Des middags

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6