BINNENLAND. De brand in De diefstal in kasteel Nijenrode de Peel Rome in de sneeuw VRIJDAG 4 IVfAAft f 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een deelnemer uan de Hijke-eoorjuarekeurinyen van hengeten die thane te Roermond worden Nog een foto van Rome in de sneeuw. Deze fascistische Avanguardisten bekogelen elkaar Het venster in het kasteel Ny.ntwU, Ititu door. - gehouden, geducht, de dieven wisten binnen te komen. ECON. WERELDPROBLEMEN BR!TSCH-INDIE*> DE RONDE TAFEL-CONFERENTIE (III slot) Na de veroordeeling van het rapport van de commissie Simon treedt men in onderhan deling met de Indische Vorsten, die dan bereid blijken mede te cPoen, niet aan een hervorming van het Britsch-Indische be stuur, waarover het rapport Simon handelde, maar aan een Al-Indische federatie. Dit denkbeeld wordt in Engeland op verschil lende wijzen ontvangen. Allereerst heeft men de sympathie-gevoelenden voor het Indische nationalisme, die het het eenige juiste vin den, dat de Vorsten zich aan één zijde met de bevolking scharen en die een Indische federale vergadering, waarin naast de pro vinciën ook de vorsten-staten deel nemen, meer kans geven dan alleen een Britsch- Indische. De belangrijke problemen, zooals de tarievenpolitiek, zullen dan beter behan deld kunnen worden. Daartegenover staan .de conservatieven, die op de Indische vorsten gerekend hadden en het hen verwijten, dat zij uit drang tot eelfbehóud naar de nationalistische partij óvergeloopen zijn. De besprekingen krijgen dan een heel ander aspect, nieuwe mogelijkheden worden onder d>e oogen gezien, maar voorloopig brengt de nieuwe gedachte nog veel moei lijkheden, als men bijv. maar denkt aan de vertegen woord igi ng. In Britsch-Lndië zelf nemen de nationalis ten een wantrouwende houding tegenover do vorsten aan; zullen zij genoegen nemen met een regeling waarbij de positie van de vorsten wordt vastgelegd, als zij zich sterk genoeg achten om de bevolking der vorsten staten in opstand tegen 'hun vorsten te brengen? Gandhi is bij die eerste besprekingen niet aanwezig geweest Ln een onderhoud, dat hij heeft met Lord Irwin, geeft hij de toezeg ging, d<at de congrespartij, de extremisten, de burgerlijke ongehoorzaamheid zal staken Hert vorig® gedeelte Bton<j tn oaa bl&d tm en bereid is deel te nemen aan een nieuwe conferentie. Gandhi's fantastisohe uitingen en welge meende, maar zooals ieder inzag, onmoge lijke denkbeelden o.a. over de verzoening van Hindoes en Mohammedanen, doen de ver wachtingen, die men van hem en du9 van zijn partij had, sterk verminderen. Het Con gres blijkt een absoluut Hindoegezinde partij te zijn en men zien in Gandhi niet den man. mogelijke overeenkomsten na te doen komen. Maar al heeft Gandhi, mede door zijn falen tn zijn verzoenings-pogingen, veel van zijn succes en glorie verloren, toch maakt hij zich bij velen bemind; degenen echter, die hem in politieke, aangelegenheden hebben gehoord, kunnen geen waardeering voor hem voelen, zooveel onzuivers en onlogisch zit er in zijn beweringen. Was de congrespartij werkelijk een verte genwoordiging van alle bevolkingsgroepen, dan zou men tot een resultaat kunnen komen. De Mohammedanen geven echter in duidelijke termen te kennen, dat zij niet tot de volgelingen van Gandhi wenschen ge rekend te worden en niet in het Congres vereenigd zijn. Evenzoo de kasteloozen, de armsten van de Britsch-Indische bevolking, wier aantal ongeveer 70 millioen bedraagt Als Gandhi's onderhandelingen met de Mohammedanen mislukt zijn, komt zijn ge slepenheid hem te pas, die hem dan name lijk doet aandringen op het ontwerpen van eene federale constitutie, want, beweert hij, pas als men weet waar men dan aan toe zal zijn, kunnen aan de Mohammedanen concessies gedaan worden. Gandhi's aanzien daalt mede in verband hiermede, meer en meer. De eisch, dien de Mohammedanen aan de Congrespartij voorlegden, komt voornamelijk hierop neer, dat zij in het eventueel te vor men federale parlement een derde van de zetels wenschten te bezetten en bovendien een meerderheid verlangden in de twee pro vincies Bengalen én Punjab. Deze eisch kan het congres niet inwilligen en het federale plan lijkt dan voor goed van de baan ge- sohoven te zijn. En men keert terug tot het verworpen Simon-plan; zelfbestuur voor de provinciën Inhoudende. Dit wordt echter afgekeurd I door de liberale Hindoes, die hierin gesteund worden door de Labour-vertegenwoordigers ter conferentie. Ook de Mohammedanen nemen nu aan de conferentie deel en uitvoerig worden de pro blemen behandeld en de waarborgen, die Engeland eischt, uiteengezet. Het resultaat is ten slotte een zeer vage regeeringsverkla ring van MacDonald, waartegen natuurlijk Gandhi en de congrespartij, zooals te ver wachten was, zich verzetten. Langzamerhand zal zelfstandigheid van Britsch-Indië gegeven worden, de federatie gedachte is echter nog lang niet rijp en heeft nog een langen weg tot volmaking af te leggen. Mislukt is de conferentie niet, maar de resultaten zullen pas later blijken. Wat de huidige toestand betreft, die boycot van buitenlandsche artikelen is stopgeze-, wat een verademing voor Engeland betee- kent. De Engelsche regeering stemt volko men in met de aanmoediging van Indische industrieën om zoodoende den toestand in Britsch-Indië te verbeteren en op welke wijze en voor welke werkmethode propaganda wordt gemaakt, op geenerlei wijze zal zij zich hiertegen verzetten. Een kwestie, die wij tot nu toe geheel buiten beschouwing hebben gelaten is het verlaten van den gouden standaard door Britsch-Indië. Voor een juist inzicht mag dit evenwel niet achterwege blijven en het best kunnen wij dit op de volgende wijze in het kort uiteenzetten. maandgemiddelde in 000 rupees uitvoer invoer 1929 208.781 208.569 1930 211.517 156.632 1931 Januari 1G9.129 146.654 Februari 147.706 140.180 Maart...... 154.403 131.701 April 137.026 125.351 131.515 115.160 Verwachtten wij een voortdurenden achtei uitgang van de Britsch-Indische handelsba lans dan zien wij, dat deze gedachte slechts gedeeltelijk verwezenlijkt is. Dit vindt zijn oorzaak Ln twee dingen: ten eerste heeft de sterke daling van het zilver de koopkracht van Britsch-Indië doen ai nemen en ten tweede is de boycot van de bui tenlandsche goederen de oorzaak. De handelsbalans bevindt zich ln een on gunstige positie en geheel hiermede in over eenstemming is de voorraad deviezen, die Britsch-Lndië in het buitenland bezit, ge slonken. En waar daarvan en van de goud reserve de stand van de rupee afhangt, is het geld bezig weg 6e vloeien naar het bui tenland, wat bovendien de onrust, veroor zaakt door de Gandhi-beweging, nog bevor dert. Als in September 1931 Engeland het goud loslaat, staan voor Britsch-lndie verschillen de wegen open; het kiest direct, Engeland na te volgen. Men verwachtte hiervan verbe tering van de handelsbalans, nl. door zoo doende invoer uit landen, waar het geld niet gelijk met de Rupee gedaald was, tegen te houden, en den uitvoer naar die landen te stimuleeren, en ten tweede paste het bij de zwakke finantieele positie van Britsch-Indië. Wij zien de rupee dan ook geheel met het Pond medegaan en I sh. 4 p. blijven. DE VERSTERKING VAN HET LEENINGFONDS VERHOOGING VAN ACCIJNS. Aan het schriftelijk overleg van »de vaste commissie voor de belaa d ogen uiilt de Twee de Kamer met den Minister vam Financiën over die verschillende maatregelen ter voor ziening in de behoeften der schatkist, dooi den crisis-toestand, alsmede tot het t-reffen van maaitregelon tot beteugeling van den smokkelhandel in sigarettenpapier, wordt T volgende ontileend: Sulkeraccijns Tegen de voorgestelde verhooging van Jen suikeraccijns werd de bedenking geopperd, dat deze verhooging in strijd is mot de be langen der volksgezondheid. De regeermg antwoordde hierop, dat zij allerminst voor bijziet, dar suiker een uitnemend volks-voe- dingamiddel is en dat zij suiker niet als weelde beschouwt. Wijnaccijns De thans voorgestelde accijnsverhooging zal tot nog groo er vermindering van den. afzet leideD, welke tengevolge zal hebben dat verschillende zaken geheel moe'en slui ten of zichzelf aanzienlijk moeten gaan in krimpen, hetgeen weder tot vergrooting van de werkloosheid, ook in aanverwante bedrijven zal leiden. j Vort Hindenburg poseert voor den schil der Schefflerdie zijn portret voor het Marienburgsche roodhuis maakt. De 'jachtbuit van Italiaansche jagers, die er met de S-motorige Fokker F VII van da Avio Linee Italiane op uit trokken. De vrees, dat het wijnverbruik als gevolg van deze vorbooging belangrijk achteruit zal gaan, kan de minister allerminst deelen. Sigaretten-accijns De voorgestelde verhooging van de op centen op den sigaretten-accijns ondervond principieole bedenkingen bij eenige leden. De sigaret is langzamerhand geworden het eenvoudige dagciijksche genotmiddel van den minder bedeelde. Voors vroegen dez*, leden, waarom, als de repeering een dergelijke heffing onver mijdelijk acht, ook niet een exj'ira belasting wordl geheven van sigaren en rooktabak, welke door de meer gegoeden wordt ge bruikL Dat sigaretten wèl en sigaren niet door de voorgesteld© heffing worden getroffen, moe: echter hieruit worden verklaard, óat de sigaren-industrie een zuiver nationale ln dustrie is, aan welke zoo min mogelijk be lemmering moet worden in den weg geleg Opcenten grondbelasting Algemeen gaf men blijk van zijn instem ming met het voorstel van de 20 opcenten, welke thans worden geheven op de gron 1- belas'dng, voor zoover betreft het onge bouwd. te schrappen. Een der leden sprak den wensch uit, da' de regeering ook een schrapping van de opcenten op het gebouwd in overweging «al willen nemen. De minister antwoordde op dit laatsto, dat de vraag of deze afschafifng mogelijk is in den loop van het volgend kalenderjaar, wanneer alle heffingen van liet Leening- fonds aan een herkeuring z-ullen moe'en worden onderworpen, nader onder de oogen zal kunnen worden gezien. Ten aanzien van de navordering maak' de minister beziwaar, de vrijgestelde max. mum-hocvoelheid van 100 liter voor wijn te verhoogen. ROFFELRIJMEN Aller hulde waard De „bui gcriuke li actie» hebben ge meend dit oiier wel te moeten brengen. Hulde aan het kloek principe Dat zoo fier hier zegevier tl Hulde aan dc Koude Fractie Wiens beleid de Kamer siertl Deze dure demonstratie Van beginstlvaardiyheid, Tooit de vuig verguisde Kamer Met gepaste waardigheid. Al die grijperige knijpers: Liberalen en KJi.'s De CJf.'s, de zwarti Anti's, Zijn ze, hoog en breed, de baas! Hebben zij, de Roode Heeren, Niet met kracht geopponeerd, Dat het ambtenaarssalaris Niet mocht worden gecoupeerdt Zijn F er niet, om te bewijzen, Dat het Roode Kamerlid Met zijn honderd gulden weekloon Nog hard te crepeer en zit? Dragen zij niet zwaar de lasten Van het proletarendom Met hun honderd harde guldens (Flus douceurtjes!) met zich om? Hulde, knappe Roode Kerelsl Jullie zijn recht consequent Aan je Leus: Als 't offer eisch is, Dan van óns: geen man, geen cèntl Hulde, hulde, huldehulde, Eerlijk: hulde in 't kwadraat Den principieelen Leiders Van het Proletariaatl (Nadruk verboden,) LEO LENS Voor uitstel vam de inwerkingtreding van de accijnsverhooging voor wijn tot 1 Juli 1932 bestaat naar 's ministers oordeel geen aanleiding. Op den laatsten dag van Februari viel er te Rome een flink pak sneeuw. De ruïne van het Colosseum in wintertooi. De brand tn het Peelgebied. De bemanning van de hechts: De Bierstakingin Berlijn. Geduldig wachten werij tol 't conflict dorpsbrandspuit in actie tn hun strijd tegen het vuur, de vrachtwagens op het binnenplein van de brow- zal zijn bijgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5