Feitelijke wapenstilstand Japan's voorwaarden voor China onaannemelijk Bronchitis VRIJDAG 4 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 Yen's requisifoir fegen Japan in de Assemblee Japan wil niet spreken over Mandsjoerije De Japanneezen rijn er klaarblijkelijk op trft om den indruk van hun zoogenaamde overwinning zoo sterk mogelijk te maken, door hun wapenstilstandsvoorwaarden zóó aan te dikken, dat ze voor de Chineezen het karakter krijgen van capitulatie-eisclien. In eersten aanloop zijn de onderhandelin gen daar dan ook op afgesprongen. I>e Chi neezen hebben de voorwaarden onaanneme lijk verklaard en zeggen bereid te zijn verder te veohten. De houding van beide partijen komt ons voor verklaard te moeten worden als een tegen elkander optreden in grootspraak, ten einde de eigen nationale trots te bevrodi- gen alvorens men, onder den indruk van den feitelijken toestand aan het oorlogsfront en .van de steeds toenemende bemoeienis van de buitenwereld met het conflict, het hoofd! in «Je schoot legt. Voor dezen uitleg pleit, dunkt ons, zeer sterk het feit, dat, terwijl Japan pijnlijke eischen stelt en China deze voor onaanne melijk verklaart, de Japanneezen den op- inarsch in de omgeving van Shanghai heb ben gestaakt en de Chineezen, ziende dat de Japanneezen hun vuur niet meer beant woordden, tooh ook maar besloten hebben niet meer te vechten alvorens zij uitgedaagd worden. Men kan x* vandaag nog aan boord van de „Kent" probeeren het eens te worden over de verdere afwikkeling van zaken, de feitelijke wapenstilstand is er reeds vóór men het daarover eens geworden was. Een wapenstilstand is evenwel nog geen vredesovereenkomst. Het ziet er naar uit, dat daartoe nog heel wat meer moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. Japan, dat er belang bij heeft de kwestie Shanghai geheel op zichzelf te beschouwen en de Mandsjoerijsche aangelegenheid als 'n afgedane zaak te behandelen, legt uitteraard den nadruk op de ronde-tafelconferentie te Shanghai. Hij ziet er evenwel naar uit, dat de Chi neezen zich daarbij niet zullen neerleggen «n men daarmee komen zal op 't terrein van de besprekingen in de buitengewone Vol kenbondsvergadering, die thans, op verzoek van China, te Genève bijeen is om zich uit sluitend met de kwesties van het Verre Oos ten te bemoeien, nadat de Raad van den Volkenbond er niet in is kunnen slagen zijn bemiddelende taak te volbrengen. In de middagzitting van Donderdag zijn de standpunten van de beide betrokken par tijen reeds scherp tegenover elkander ge steld. Fel was het requisitoir van den Chlnee- achen vertegenwoordiger Yen tegen Japans verdragsschendingen, waartegenover naar zijn moening de plenaire Volkenbondsver gadering met kracht moet optreden. Yen stond ongetwijfeld zeer sterk ln zijn betoog, waarbij hij, van zijn standpunt volkomen terecht, ook de bezetting van Mandsjoerije door Japan betrok. Minder overtuigend waren de beschouwin gen van den Japanschen gedelegeerde Matsoedeira. die alles weet aan de anti- Japanscho houding van de Chineesche na tionalisten en een volkomen afwijzend stand punt Innam tegenover het weer opvatten van de discussies over Mandsjoerije. Japan, zcide hij, heeft te Shanghai geen politieke of territoriale oogmerken, maar in Mands joerije heeft het zulke vergaande belangen, dat het onmogelijk dit gebied kan opgeven. Wat in den verderen gang van Matsoe- deira's betoog de verzekering beteckcnt, dat Japan geen territoriale bedoelingen ln Mandsjoerije heeft en dat bet ook vorder de politiek van de open deur zal nakomen, wekt uitteraard twijfel, nadat eerst gespro ken was van de onmogelijkheid om het be doelde gebied weer op te geven. Aan de Volkenbondsvergadering, die de Japansch-Chineesche kwestie thans in hoog ste Instantie behandelen moet, Is wel een Zeer moeilijke taak opgelegd. De waarde van den Volkenbond als Insti tuut om recht te spreken en ook recht te doen bij conflicten tusschen zijn leden on derling, wordt met dit conflict thans op de zwaarste proef gesteld. Het is te hopen, dat Japan, dat wel zeer bezwaarlijk aan het odium van „aanvaller" te zijn zich zal kunnen onttrekken, nog in tijds op zijn weg terugkeert, waardoor de andere Volkenbondsstaten niet genoodzaakt zullen zijn het te moeten behandelen als overtreder van het Pact en dus het tweesnij dend zwaard van economische maatregelen Jegen den aanvallenden staat te pemen. De Chineezen staken den strijd Om twee uur gistermiddag (pl. tijd) werd de Japanscho opmarseh over de goheele linie gestaakt De Japansche frontlijn bevindt aioh thans ongeveer aan de grens van de 20 K.M. zone d.w.z. van Lioeho in het Noor den via Taisatng en Nan Sjiang tot Tsjenjoe I»e troepen, welke deze linie reeds hadden overschreden werden teruggetrokken. In tal rijke dorpen werden de doortrekkende Ja- pansche troepen door Chineesche „snipers" beschoten. Deze werden gevangen genomen en terechtgesteld. Wel openden de Chineesche troepen uit hun nieuwe stellingen achter Nansiang eerst nog het vuur op de Japansche troepen, doch later werd officieel medegedeeld dat de Chi neesche troepen bevel hebben gekregen den strijd te staken, tenzij zij uitgedaagd worden In officieele kringen te Tokio verluidt, dat, nu tte Chineesche troepen een lesje gekregen hebben, de Japansche troepen in drie etap pes zullen terugtrekken. Eerst zullen zij ter stond terugtrekken op een verdedigingslinie op ongeveer twintig kilometer afstand van Shanghai. Vervolgens zullen zij, zoodra bevredigende maatregelen getroffen zijn ter'bescherming van een neutrale zone door neutrale politie- troepen het gebied rond Shanghai en Woe- soeng ontruimen. De algeheele terugtrekking der Japansche strijdkrachten zal plaats vin dep, zoodra de toestand dit toelaat. Geen nieuwe eischen aan China Reuter meldt uit Tokio, dat de Japansche regeering verklaart, dat zij niet van plan is, aan China nieuwe eischen te stellen. Naar Yen gistermiddag bij den aanvang van de plenaire volkenbondsvergadering me dedeelde, heeft zijn regeering geweigerd de Japansche voorwaarden voor een wapenstil stand aan te nemen. De Chineesche regcering kon niet erin toe stemmen, dat de Japansche troepen tijdens den wapenstilstand op zuiver Chineesch ge bied buiten de internationale concessies zou den blijven staan en dat bovendien een enkel schot, door francstireurs gelost, voor de Ja panners aanleiding zou kunnen zijn om tot een verder offensief over te gaan. Volgens cïe meening der Chineesche regeo ring beteekenden deze voorwaarden de vol ledige cauituiatie van China voor Japan; ze zijn dientengevolge voor China onaanneme lijk. Onder deze omstandigheden is de voort zetting der vijandelijkheden onvermijdelijk. Ten's requisitoir tegen Japan. De buitengewone plenaire vergadering van den volkenbond heeft Donderdag in haar openingszitting met 45 van de 47 uit gebrachte stemmen den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, Hymans, ge kozen tot voorzitter van de assomblée. Reeds in 1920 was Hymans voorzitter van tïo eerste Volkcnbondsvorgadering. Als vice-voorzitter, met Human's vórmen de het presidium, werden gekozen de verte genwoordigers van Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Perzië, Mexico, Zweden en Zwitserland. Een der belangrijkste feiten In de zitting van Donderdag was de rede van den Ghinee- schen gedelegeerde Yen, welke anderhalf uur duurde en waarin scherpe verwijten werden gericht aan 'het adres der Japansche regecring en de geheele verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen in het verre Oosten op de Japansche regeering geladen. Do vertegenwoordiger der Chineesche regee ring kwam tot de volgende conclusies. 1. De houding van Japan is gedurende de laatste maanden een onafgebroken uitdaging van den vokenbondsraad. Er bestaat niet de minste twijfel aan. dat het volkenbondspact, in het bijzonder de bij art 10 vermelde weder zijdsche garanties, door Japan zijn geschon den. 2. Japan weigert het conflict te onderwer pen aan een arbitrale regeling. 3. Japan heeft hot Kello'.trpact en het ne- genmogendhoden verdrag geschonden. Op het oogenblik, dat de volkenbondsverga dering bijeenkomt, zijn gebieden ter grootte van Duitschland en Frankrijk teznmen met geweld van wapenen bezet, zijn onbescherm de steden gobombardeerd, zijn .7000 burgers gevallen als offers van bombardementen. Vier Chineesche eischen De Chineesche gezant Yen stelde de ple naire volkenbondsvergadering vervolgens de volgende vier eischen: 1. De buitengewone plenaire vergadering moet onverwijld alle mogelijkheden scheppen voor een regeling van het conflict. DE BRITSCHE DEFENSIE- BEGROOTING BEZUINIGING VAN U70.700 POND Donderdag is de defensiebegrooting gepu bliceerd met de cijfers voor de legerbegroo- ting, de marinebegrooting en de begrooting voor de luchtmacht Deze cijfe/s toonen op een totaal bedrag van 104.366.000 pond sterling aan ooiiogsuit- gaven een vermindering in vergelijking met het vorige jaar van 5.270.700 pond sterling. De marinebegrooting, tot een totaalbedrag van 50.476.300 pond sterling, wordt vermin derd met 1.128.700 pond sterling. De legerbegrooting, waarvoor in totaal is uitgetrokken 36-188.000 pond sterling, wordt verminderd met 3.442.000 pond sterling, ter wijl de begrooting voor de luchtmacht, ten bedrage van 17.400.000, verminderd is met 700.000 pond sterling. Aangezien op de bqgrooting voor de Civil Service en op andere begrootingen al voor ongeveer 7 miilioen pond sterling is bezui nigd, bedraagt het totaal der tot nog toe op de Engelsche staatsbegrooting verkregen be zuiniging 12.857.360 pond sterling. DE BRITSCHE VLOOT. Het nieuwe bouwprogrem Het nieuwe bouwprogtram voor de Brit- sche marine, dat practlsch hetzelfde is als voor 1031, bevat den bouw van een tweetal kruisers der Deanderkiasse, con kruiser van de Arethusa-klasse, acht torpedojagers, vier mijnenvogiers, drie onderzeeërs, oen lichte kanonneerboot en een munifiesohip voor torpedojagers. Daar de regeering de overeenkomst voor een jaar tot stopzetting der bewapening heeft ondertcekenid, zijn voor 1932 geen nieuwe eenheden voorzien. De geheele luchtmacht bedraagt op tiet oogenblik vijf en zeventig en een half ge regeld eskader-vliegtuigen, waarin begrepen dernen en een half eskader voor de marine. Op Vrijdag 11 Maart as. zal Rijkskanse lier Dr. Brtrning ln het Sportpaiast te Ber lijn naar aanleiding van de presidentsver kiezing zijn aangekondigde grootc politieke rede houden. Naar verluidt zullen ook de ministers Dietrich. Segerwald en Trevira- nus actief aan den verkiezingsstrijd deel nemen. AANSLAG OP EEN RECHTER. Uit Madrid wordt gemeld: Voor het huls van een rechter, die dezer dagen oen ultra-radicaal tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld heeft en het on derzoek leidt tegen dein man. die eenige dagen geleden een steen naar de leden van de regeering gegooid heeft, is een bom ont ploft. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge beurd, maar de voorgevel van hot huis is erns tig beschadigd. EEN FRANSCH GEHUCHT AFGEBRAND Gisternacht brak brand uit in een klein gehucht, bestaande uit 22 huizen, in de na bijheid van Ronnes. Nog voordat de brand weer van de dichtstbijgelegen plaatsen kon arrivoeren, had de wiqd het vuur, dat in koestal was ontstaan, aangewakkerd en de vonken overgeblazen op de nabij gelegen Ruizen, zoodat in korten tijd alle huizen een groote vlammenzee vormden. Ben paniek maakte zich van de bewoners meester. Vrouwen cn kinderen, die zich niet spoedig genoeg in veiligheid konden brengen zochten hun' toevlucht in ©en grootcn steencn oven, die ten algemcene nutte in het cen trum van het plaatsje staat cn die zij pas weer verlieten, toen de geheele buurtschap niet veel meer dan asch en puinhoopen over was. Van alle huizen werden de inboedels en alle levende have een prooi der vlammen. De materieele schade bedraagt meer dan een miilioen francs eA zestig personen zijn dak loos geworden. Actie tegen de „uitzonderingsmaatregelen" In het Lagerhuis 'heeft Neville Chamber lain, kanselier van de Schatkist, gesproken over de beperking van den Duitschen kolen- invoer. Hij verklaarde, dat de Engelsche re geering deze maatregelen wegens hun ge volgen voor de Engelsche mijnindustrie niet ongemerkt kan laten voorbijgaan. In de Engelsche bladen wordt deze ver klaring van den minister met blijdschap ont vangen. De Times berekent, dat de maatrege len van Frankrijk, Duitschland en andere staten de afzetmogelijkheden voor Engelsche steenkolen met 8.45 miilioen ton per jaar verminderd hebben. De Daily Telegraph con stateert, dat tengevolge van de Duitschc maatregelen de exportmogelijkheden van Engelscho steenkool naar Duitschland is ge daald tot U/2 miilioen toen, tegenover 9 mii lioen ton vóór den oorlog en tot ongeveer 25 pet van de gemiddelde leveringen na den 2. De volkenbondsvcrgadering moet sta- oorlog. Hoewel Duitschland een groot over- king der vijandeijkheden en terugtrokking der Japansche troepen bewerkstelligen. 3. De volkenbondsraad moest constateeren dat Japan het volkenbondspact heeft gesohon den. 4. De volkenbondsvergadering moet plech tig verklaren, dat China op geen enkele wijze verantwoordelijk is voor de ijzingwekkende gevolgen van den toestand te Shanghai en in het Mandsjoerijsche gebied. Matsoedelra's betoog De Japansdhe vertegenwoordiger Matsoe deira zette na Yen's rede het bekende Janan- sche standpunt uiteen. V'ii geven daarover een en ander in onze beschouwing van het conflict hierbovon. De. verdere -beraadslagingen zullen plaats hebben in een commissie, die aan het eind van de vergadering werd benoemd en waar in iedere staat door den eersten gedelegeerde i is vertegenwoordigd. schot aan kolen heeft, kunnen de Engclsohe kolen daardoor toch niet vervangen worden, aangezien deze voornamelijk gaskolen zijn, waarover Duitschland niet beschikt. Er is voor de Engelscho regocring alle reden om zich met de Duitsche regecring in verbinding te stellen en erop te wijzen, dat deze maatre gelen uitzonderingsmaatregelen tegen Enge land zijn. Ook tegenover Frankrijk heeft de Engelsche regecring succes gehad. Dc Daily Mail en de Daily Express wijzen op de mo gelijkheid van repressailleraaatregelen. het 19e Chineesche leger heeft verklaard, dat de voorzetting van de Japansche op marseh ton W. van Tsjapei zijn troepen gedwongen heeft zich terug te trekken In een tweede verdedigingslinie, die echter tot den lnait6tcn man on de laatste kogel zal worden verdedigd. Vrijdagmorg entegen tien uur pl. tijd heb ben Japansche troepen nabij Nansiang een aanval gedaan op de Chineesche loopgraven te Wangtoe. Van beide zijden werd hevig geschoten. SHANGHAI, 4 Maart Ook de Chineesche regeering heeft gisteravond den opperbevel hebber der troepen nabij Shanghai bevel gegeven de vijandelijkheden te staken, in dien zij niet door de Japanners worden aan gevallen. Volgens mededeeling van het Chineesche hoofdkwartier hehhen rfe Japanners echter gisteravond bij Nancinng de vijandelijkhe den voortgezet, waarbij het weer tot ernsti ge vuurgevechten is gekomen. Bovendien ontstonden weer gevechten bij T.ioeho aan den oever van de Yangtse. waar Japansche versterkingen trachtten te lan den. De hoofdmacht van het Chineesche leger trekt terug op Kwinsan. De bevelhebber van LONDEN, 4 Maart. Do correspondent te Moekden van de Daily Express seint aan zijn blad van zeer goed ingelichte zijde te hebben vernomen, dat de voormalige Chi neesche keizer zou hebben geweigerd het presidentschap te aanvaarden van 9e nieu we Mandsjoerijsche regeering. Japan bedankt de Ssvjet-regeerlng De Japansche mini«ter van oorlog heeft don Russischen ambassadeur te Tokio de dank betuigd der Japansche regeering voor „de vriendelijke hulp, welke de ambtenaren van den Chinecschen Oogterspoorweg den Japanshcen troepen hebben bewezen bij het transport over dezen spoorweg". DE ONTVOERING VAN LINDBERGH'S ZOONTJE EEN TWEEDE DREIGBRIEF Een spoor? Uit New York wordt gemeld: De roof van den kleinen Lindbergh houdt duizenden ambtenaren van Justitie en pro hibitie op de been. Er worden ook sporen ge volgd, wélke naar de onderwereld' leiden. Ook de kustwachten onderzoeken particu liere jachten. Al Capone, die thans een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar ondergaat, be loofde to zullen helpen, indien hij zal wor den vrijgelaten. Ook heeft dit bandietenhoofd 10.000 dollar uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot het vinden van het kind. De familie Lindbergh zelf bewaart een diep stilzwijgen. De opmerking van den politiepre- sident, c?at hij hoopte den baby nog in den loop van den dag terug te krijgen wordt een bewijs geacht, dat reeds een verbinding met de ontvoerders is tot stand gekomen. De politie te Trenton (New Jersey) deelde Don-iardag mode, dat Lindbergh ccn tweeden brief heeft ontvangen, waarin 50.000 dollar losgeld werd geëischt voor zijn zoontje. De brief is te New York gepost on was niet onderteekend. Nader word gemeld: Kolonel Lindbergh heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen met de ontvoerders van den kleinen Charles reeds zijn aangevangen. Men verwacht dat het kind binnen enkele uren aan de ouders za! worden teruggegeven. Naar Reuter uit New-York meldt, meent men, dut de politie thans zoekt naar een be jaarde vrouw van buitenlandsche nationa liteit, die aan Lindbergh een brie! heeft ge- De ontvoering van den naiionalen baby" heeft in Amerika een gewel dige beroering teweeggebracht. De dagbladen geven speciale edities en groote sommem worden uitgeloofd voor hel arresteeren van de daders. We geven hier de foto's van kolonel Lindbergh en zijn echtgenoote Anna Morrow: daaronder een kick van het ontvoerde zoontje Charles Augustus, zonden, waarin wordt medegedeeld, dat de baby door twee mannen en een vrouw is ontvoerd. Naar verluidt zou de baby van Lindbergh zich bevinden in een huis van een kleine stad in Massachussets. NEW-YORK, 4 Maart. In verband met de ontvoering van het zoontje van Charles Lindbergh heeft de politie gister vier perso nen aan een streng verhoor onderworpen. De politie bewaart omtrent het resultaat van dit verhoor het diepste stilzwijgen. In den eersten brief die werd achtergela ten in het raam van de kinderkamer werd gezegd, dat de ontvoerders binnen een week iets van zich zouden laten hooren. In den brief, waarin een losgeld van 50.000 dollar werd geëischt, werd niet gezegd tot wie Lindbergh zirh moest wenden of waar het jeld gedeponeerd moest worden. De Lindberghen hebben thans door mid del van de radio den ontvoerders verzocht zich in elk geval met hen in verbinding te willen stellen. Naar thans wordt medegedeeld, zal men uit taal en stijl van den gevonden brief kun nen opmaken, dat deze moet zijn verzonden door weinig ontwikkelde Italianen. Verder zijn eenige journalisten te weten gekomen, dat de politie in verband met de ontvoering telegrammen heeft gezonder- naar Engeland en naar Schotland. Waar schijnlijk houdt dit verband met het feit, dat Lindbergh een Engelsche en een Schot- «sche bediende in dienst had, zoodat vermoe delijk Inlichtingen zijn ingewonnen over het verleden van deze personen. DE LAPPO OPSTAND MISLUKT. De bijzondere correspondent van de Sed- jona meldt uit Finland, dat hij de stlreek rond Maentsaola Donderdag per au'o be zocht Hij constateerde, diai' dit voornaam ste gebied van don opstand door do regee- ringstroepen is omsingeld en dat alleen Maendsae'a nog in handen der Lappolioien is. Alle toekenon wijzen erop, da*, de op- starad van Lappo mislukt is. Ofschoon het nergens tot era si (31e botsingen is gekomen geen dor partijen wilde beginnen heb ben de maatregelen der regeering en vooral de radioredevoering van den stoa'spresi- dent talrijke Lappo-Iieden aanleiding gege ven huiswaarts te keeron. Uit Oost-lndie HET ROODE KRUIS IN CHINA. Steun uit Indlë. BATAVIA. 2 Maart (Anota). Het comité voor het Roode Kruis in China te Malang heeft bereids f 15.000 naar China gezonden. Een dergelijk comité te Choribon maal.te reeds f 10.000 over, terwijl Togal 13.250 dol lar naar China zond. Ook het inlandsciic blad Porsatoean Hidoop wekt op tot ver- leening van sieun. TWAALF PINTOES VERBRAND. MEDAN, 3 Maart (Aneta). Een brand ver woestte te Pinaigsore in Tapanoeli 12 pintoes. De schade bedraagt f 30.000, waarvan f 7500 door verzekering wordt gedekt. DE VOLKSRAAD. BATAVIA, 4 Maart (Aneta). De Volksraad aanvaardde de ingediende ontwerpen inzake de crisisheffing op de inkomstenbelasting, en dc verhooping van de benzine-accyns conform de voorstellen der regeering. De Volksraad beeft met 40 tegen 11 stem men de tydelijke buiten werking stelling van art. 16 van de Ned.-Indisuke Comptabiliteits wet aangenomen, en daarmede gelijktydig ook in principe de verhooging van de opcenten op de invoerrechten goedgekeurd overeenkomstig het voorstel der regeering behoudens de uit zondering van de ongebleekte en gebleekte katoenen goederen. ZWERENDE NAGEL DOOR JICHT KON NAUWELIJKS LOOPEN Nu weer alles ln orde Wanneer een man als hier genoemd, zijn Jiclu kan kwijt raken, is er hóóp voor elkeen die aan deze kwaal lijdt. Zijn ondervinding moet anderen helpen, daarom geven wij 'hier onder zijn eigen woorden weer: „Eenige jaren lang leed Ik hevig aan jicht Er was zelfs een tijd, dat ik haast niet kc»n loopen of alleen staan. Ik kon mijn handen niet gebruiken en do duim van mijn linker hand leek geheel dood en de nagel zweerde weg. Ik probeerde allerlei middelen, maar niets bleek te helpen. Tenslotte probeerde ik Kruschen Salts. Meer dan een jaar lang nam ik eiken morgen de kleine, dageiljkache do sis. Ik was zoo blij toen mijn handen en bee- nen daarop steeds beter werden, en tegen woordig ben ik weer heclcmaal gezond. Mijn duim is geheel normaal en ook de nagel is weer goed. Ik voel me verplicht deze getui genis neer te schrijven in de hoop dat andere lijders er hun voordeel mee kunnen doen. Mijn kennissen zeggen, dat ik een wande lende reclame voor Kruschen Salts ben". A. W. Jicht is een typisch voordbeeld van tiental len andere kwalen, welke naar de weten schap bewezen heeft alle worden veroor zaakt door onzuiver bloed. En onzuiverheden in den bloedsomloop zijn het gevolg van een onvoldoende verwijdering van afvalstoffen; of met een woord: hardlijvigheid, hotzij in ernstigen of lichten graad. Kruschen Salts nu, dat constipatie onmogelijk maakt, is het ocaiige zekere middel tegen alle gevolgen van deze kwaal. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten J O.ÖO en 1.60 per flacon. (adv.) Kunst en Letteren. EUGENE D-ALBERT f De bekende componist Eugene d'Albert is Donderdagavond in den ouderdom van 68 jaar te Riga aan een hartverlamming overleden. Gemengd Nieuws. TUSSCHEN PERRON EN TREIN BEKNELD Gistermiddag omstreeks 4 uur, toen op het station te Leiden de elcctrischo trein naar Haarlem zich in beweging ze te is de 54- jaripe oud-burgemeester van Haarlem, Jhr. Tcding van Berkhout, uit den trein gespron gen. Hii kwam tusschen den trein cn het perron terecht. De trein werd oogcnhlikkelijk tot stilstand gebracht cn toen men Jhr. Teding van Berk hout had bevrijd, bleek het, dat hij er met een hoofdwonde was afgekomen. DE KETELONTPLOFFING TE HENGELO. Het Handelsblad meent te weten, dat ook het tweede slachtoffer by de ketelontploffing -e Hengelo, genaamd Schothuis, gehuwd er 'ader van twee kinderen, in het ziekenhuis overleden is. HET VERLOREN PARELSNOER. Uit Noord wijk wordt aan Het Volk bericht: Zondag J.L heeft een dame uit Rotteixlam, die in de zomermaandon hier stoedg in pon sion is, hier een parelsnoer ter waarde van circa f 15.000 verloren. De heer J. v. d. N. heeft thans het snoer gevonden. Van de 119 parels waren echter zeven niet moor aan- OUDE VROUW LEVEND VERBRAND. Te Tholcn wilde de aanspreker Praat de woning binnentreden van de 73-jarige we duwe GWiesner in Café Schiphuis. Hij werd hierin echter verhinderd door een dikke rookmassa. Toen het hem tenslotte gelukte de woning binnen te treden vond hij vlak achter de deur het geheel verbrande lijk van de oude vrouw. Onmiddellijk werden ver schillende autoriteiten gewaarschuwd. Men vermoedt, dat de vrouw plotseling onwel Is geworden. Zij schijnt oen brandende stoof te hebben omgegooid, '-aardoor haar kleeren in vlam geraakten. Zij schijnt nog get.acht te hebben buiten de woning to komen, doch dit is niet meer gelukt DE VERDUISTERINGEN BIJ HET „LIMBURGSCH GROENE KRUIS". \vij vernemen, dat de vroegere secretaris penningmeester van het •Llmbangsch Groe- Weerbericht. Hoogste stand te Riga 767.4. Laagste stand te I sa fjo.nl 734.5. Stand vanmorgen half twaalf 759.7. WEERVERW ACHTING. Zwakke tot matige N. tot W. of Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokkon, nog weinig of geen regen, zachter des nachts, overdag ieta zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De groote verandering sinds gisteren is de verschijning van een diepe depressie bij IJs land, die het hooge drukgebied in het Wes ten belangrijk in beteokenis deed afnemen. Tengevolge daarvan veranderde het ki ik- ter van het weer in onze omgeving. De uit straling was hedennacht minder intensief, waar de invoer van vochtige lucht uit het Noorden de bewolking deed toenemen. Het is thans waarschijnlijk dat voor het eerefc sinds langen tijd het weer een eonigszina depressieaohtig karakter zal gaan vertoonen. De hooge druk in het Oosten trok nog vorder af. De depressie in het Zuiden bleef statio nair, doe livulde een weinig op. In Duitsch? land en Scandinavië bleef de vorst nog ma tig. Uit Frankrijk verdween zij bijna geheet In het Noorden van het waarnemingsgebied viel veel noenslag; overigens zijn over geheel Europa de neerslaghoeveelheden weer bui tengewoon gering TEMPERATUUR. Stand vanmorgen haiftwaalf 3.8 C. 5 MAART VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTER OP HEBBEN Van *a avonds 6.15 n. tot 's morgens 6.11 n, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig 1.08 1-03 0.00 0.00 1.80 1.03 0.44 0.45 0,70 ars -O.H7 -0A9 -000 -O.ÜO Wfttshat 1.47 IJl Basel -0.6) -0.69 Hunlngen 0.07 0.05 Khfinweiier -0.00 -0.00 Kehl 1.43 1.44 Maxan 0.00 0.00 Wiedeeheitn 0.00 0.00 Mannhoim 1.65 1.44 Lohr 1-HO 0.61 M'ilns -0.00 -0.00 Bingen 0.99 0.69 Canp Eme Coblene Trier Kt-ui en Ruhrurt Wettel Emmerik 0.00 Ö.O® Duseel.l .rr 0.95 0,00 Maastricht 1.78 1M Ven,o 10,99 J0.93 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS indien verwaarloosd werkt deze Influenza o? longontsteking in de hand. Grijp daarom direct in. Wrijf tegen bedtijd eenvoudig keel en borst met de verdampende zalf Vicka VapoRub. V/ICKS W VapoRus ne Kruis", de heer Vrijhof, die sedert een drietal weken voortvluchtig was, en die ver- dacht wordt van verduisteringen ten nadeele van deze vereeniging ten bedrage van meer dan f 10.000, zich vrijwillig bij den Officier van Justitie te Maastricht heeft gemeld en aldaar in het huis van bewaring is opgeslo* ten. SCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN Men meldt ons uit Rilland Bath: Het Tsjechoslowaaksche stoomschip „Du* bravka Ayspabka" is op weg naar Antwer pen, op de plaat van Schaaftingcn aau den grond geloopcn tijdens hoog water. De Bel gische sleepboot „Max", die zich in de nabij heid bevond,verleende onmiddellijk assisten tie, terwijl nog een drietal sloepbooten het schip te hulp zuilen komen. Het schip is diep geladen en maakt slag zij. Er bestaat gevaar, dat het schip bij laag water zal breken. DOOR ROOK BEDWELMD GERAAKT Men meldt ons uit Amsterdam: Een kleine brand, welke echter ernstige gevolgen had kunnen hebben, is uitgebroken in het gelijkstraatscho gedeelte van het per ceel Noorder Kerkstraat 87 waarin is geves tigd een opslagpaats van kruidenierswaren. Door de hevige rookontwikkeling bestond er gevaar voor de veiligheid van een slecht ter been zijnden 80-jarigon bewoner van de tweede verdieping. Een 58-jarig man, die ln de le Goudsbloemdwarsstraat woont en btj den brand aanwezig was, trok de stoute schoenen aan cn begaf zich naar de tweede verdieping om den grijsaard naar heneden te brengen. Hij volbracht dit niet ongevaar lijke karwei met succes, doch geraakte on middellijk daarna door den rook bedwelmd. Personeel van den ter assistentie ontboden G.G. en G.Q. bracht den bedwelmde spoedig tot bewustzijn Hij bleek er niet ernstig aan toe te zijn. zoodaf hij op eigen gelegenheid huiswaarts Kon keeren. Inmiddels had de tijdig gewaarschuwde brandweer het vuur met één straal op de waterleiding gebluschL De oorzaak van het brandje is niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2