O P, VAN BERK NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 127 DON DEB DAG 26 FEBRUARI 1*32 De OHIGINEELE ,,ldeal"spaden, Mestrieken en verdere Gereedschappen zijn steeds verkrijgbaar bij: M.W1LSCHUT Bzn. RIJSOORD TELEF. 149 Agentschap: „SIEMENS" en „SIMAR" GRONDFREEZEN Zoekt U AZALEA INDICA 7 CACTEEN IN SOORTEN 7 COCOSVARENS MOOIE 7 CLYVLA S IN KNCP7 Vraagl bij C. VAN VEEN Gra Belgische Cultures Zijde 71—73 BOSKOOP Roizigersbezoek met monsters op aanvraag Mengvoeders Op uitnoodiging van Landbouwleeraar, der» heer H. Roest uit Hoogvliet, heeft de heer A. O- R ij s d ij k, directeur van de N.V. Nederlandsche Krachtvoederfabriek .,Muska_ tor" te Oudewetering, op Vrijdag 19 Februari te Spijkenisse voor een groot aantal veehou ders een lezing gehouden over Mengvoeders, juist omdat er in deze streek ervan afgera den wordt mengvoeders te gebruiken. De heer Rijsdijk besprak in zijn voor dracht de voor- en nadeelen van het meng voeder in het algemeen, en in het bijzonder: de factoren waarmede men rekening dient te houden om tot een deugdelijk mengvoe der te komen. De meeste mengvoeders wor den gemaakt, alleen tot het verkrijgen van een analyse, dus een gehalte aan eiwit-vet en zetmeelwaarde, zooals die in voedertabcl- len voorgeschreven worden, echter uit deze voordracht is gebleken, dat men ook reke ning heeft te houden, dat, al bevat het voe der voldoende eiwit, en is de voediingsvei houding in orde, er geen gebrek mag zijn aa voedingszouten terwijl alweer deze voedings- zouten het dier niet geheel ten goede kun nen strekken, bij een gemis aan vitaminen d. Bovendien besprak de heer Rijsdijk de werkingen der verschillende vitaminen, die Jevensnoodzakelijke stoffen zijn. In het bij zonder werd nog gesproken over rantsoen voor melkvee, waaruit bleek, dat het ook hier niet onverschillig is, welke koek- en graansoorten men bijeenvoegt om tot een eiwit- en vetgehalte te komen en de voorge schreven zetmeelwaarde. Immers de ver schillende krachtvoeders hebben ook ver schillende werkingen bij de vertering. Zoo is het eene voeder stoppend en het andere weer afvoerend. Zoo heeft 't eene voeder een nadeelige werking bij het melkvet.percenta- ge. terwijl het andere product dit gunstig beinvloedt Zoo zijn er voedingsstoffen, die een weeke smeuïge boter leveren, en weer anderen, waaruit harde boter wordt verkre gen. terwijl de smaak en reuk een belang rijke invloed uitoefenen op de eetlust der dieren, welke, eigenschappen de specifieke waarde van het voeder verhoogt Al deze fac toren werden uitvoerig behandeld, zoodat de veehouders uit deze voordracht, vele nuttige wenken hebben kunnen hooren, die hun op de boerderij tot. nut kunnen strekken. Deze lezing heeft er wel toe bijgedragen om het vertrouwen in mengvoeders die ge fabriceerd worden door vooraanstaande fa brieken, in het algemeen op te wekken. Spr. vertrouwt dan ook, dat men in de toekomst den veehouder het nemen van een proef met een mengvoeder niet zal ontraden. De mengvoederfabrikanten in Nederland vormen een belangrijke industrie en door systematische tegenwerking zouden tdeze ten gronden worden gericht, waardoor werke loosheid toeneemt, terwijl de afhankelijkheid van het buitenland, door import van vreem de voederstoffen, eveneens zou toenemen. hetwelk beide ongewenschte gevolgen met zich zou brengen- Nadat de lezing is gehouden, heeft spreker gedurende 't verdere gedeelte van den avond gelegenheid gegeven tot het stellen van vra gen, waarvan ruimschoots gebruik werd ge maakt. Kunstmest voor KAMERPLANTEN Verkrijgbaar in de Bloem- en Zaad winkels a 40 cent per flesch (voldoende 400 groote planten). Ook voor In de vaas Afgesneden Bloemen H. P. BENDIEN - Naarden POSTREKENING S5454. Verbouw van brouwgerst De uitkomsten der proefvelden, gecombi neerd met onderzoek naar de brouwwaarde hebben dit jaar tot de conclusie geleid dat de (oude) Princessegerst nog steeds het meest in aanmerking komt voor den ver bouw van brouwgerst. Ook de Zogegerst heeft goed voldaan. Ze was zelfs het hoogst in zaadopbrengst, terwijl ze in vergelijking met Prinoesse wat minder stroo oplevert. Evenwel, de brouwqualiteit staat niet geheel op één lijn met die van (oude) Princesse. Wat de overige beproefde gerstrassen be treft, is gebleken dat de Spratt Archer ge schikt is voor de brouwerij. Dit ras staat in zaadopbrengst ongeveer op één lijn met Princesse, is evenwel laat rijp. Ook de Min. Ruys en AB hebben goede hrouweigenschap- pen, doch kunnen in productiviteit niet recht mee komen. Van de rassen Horning en Ac- kerman's Bavaria is de brouwqualiteit nog twijfelachtig. Ook blinken deze rassen in zaaidopbrengst niet uit Besloten is de proefnemingen voort te zet ten. Tenzij door de overheid te nemen maat regelen onverhoopt in strijd mochten komen niet de gemaakte plannen, is de N.V. Heine- kens Bierbrouwerij Maatschappij te Rotter dam wederom bereid, indien prijs en quali- teit daartoe aanleiding geven, bij voorkeur door bemiddeling der landbouworganisaties in 1932 gegroeide (oude) Princessegerst (dus niet Princessegerst II), Spratt Archer en Zegegerst aan te koopen, alken echter, in dien de aangeboden partijen gelijkmatig van qualiteit, raszuiver en minstens 30.000 kg. groot zijn. De raszuiverheid zal gegarandeerd moeten worden. Hiervoor zal in den regel een des betreffende verklaring van een der land bouworganisaties, steunend op een onder zoek in loco, voldoende zijn. Tegen verwar ring van de oude Princessegerst met Prin cessegerst II moet zorgvuldig gewaakt, wor den, daar laatstgenoemd ras voor de brouwe rij minder geschikt is. Waarschijnlijk is de voorraad op stam en op partij goedgekeurde (oude) Princessegerst niet voldoende om in de zaaizaadbehoefte te voorzien. De Heer P. Kooiman, Hoofdcontroleur der Holl. Mij v. Landbouw te Anna Paulowna heeft daarom op zich genomen zaaizaad te verstrekken van oudere nabouw (oude) Princessegerst, zonder keuringsoertificaat. "Het bewijs (ten genoege van de controleerende landbouw- maatschappij) dat een partij afstamt van een door bemiddeling van den heer Kooiman aangekochte partij (oude) Princessegerst zal door Heinekens Bierbrouwerij als vol doende bewjjs van rasechtheid worden aan merkt Den verfxnrwers wordt in hun eigen be lang aangeraden voor de brouwgerst de vol gende behandeling te volgen: Het. gewas moet doodrijp gezicht worden en goed droog Meer dan ooit Is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT fl», ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. worden binnengebracht. De gerst blijft min stens 6 weken in het stroo. wordt daarna gedorschen en dan direct aan de brouwerij aangebeden. Het is namelijk gewenscht de gedorsciite gerst zoo spoedig mogelijk te drogen. De Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling, C. BROEK EMA. Mestproef 1931 Bij onze eerste m-estproef was reeds ge bleken, dat bij de verschillende stemmen ran hetzelfde ra6 varkens, groote verschil len waren te constateeren in groeisnefliheid gewicht©verandering, enz. Het lag voor de hand, dat door deze resul taten, zich de vraag moest voordoen, weike zeugen en beeren de beste en voordeeiigst groeiende biggen van de grootst mogelijke gelijkmatige kwaliteit leverden. Om een goed inzicht Ln 'deze kwestie te krijgen is het natuurlijk noodzakelijk, dat de biggen 1 onder volkomen gelijke omstan digheden, als voedering, huisvesting, enz., worden gehouden, teneinde groeisneLhevi, gewichtsvermeerdering, voedsel verbruik, Lichaamsontwikkeling en kwaliteit der slachtproducten te kunnen vergelijken om aan de hand van de verkregen resultaten de familieselectie toe te passen. Gezien het groote belang, dat hierin voor Zuid-Holland, met zijn ongeveer één zesde deel van den geheelen Neder la ndschen varkensstapel gelegen is, werd op initiatief van het Veevoederbureeu voor Zuid-Hoi- land, in samenwerking met de Goöp. Land- bouwvereenigtng „Samenwerking" te Gies- sen-Nieuwkerk en het Zuid-Hollandsch Varkens-6tamboek, besloten om op de Proef mesterij te Gieesen-N'ieuwkerk een derge lijke proef te nemen. Zoo werden in bet begin van 1931, uit. de verschillende deelen van Zu id-Holland, tien toornen biggen aangekweekt Wij duidendeze toornen aan met IX, onder weglating van alle verdere gegevens, daar wij het nu nog niet gewenscht achten in dit aanvangsstadium, nadere aanwijzin gen te geven over de herkomst omdat dit tot verkeerde, gedachten of handelingen aanleiding zou kunnen geven. De Voeding: Bij vijf toornen werd gebruik gemaakt van automatische droogvoedervakken, zoo- dat aan elk dier gelegenheid werd gegeven om zijn maximum voedselopname en -ver werking te ontplooien. De vijf andere too rnen werden van het begin af aan volgens e slobbermethode gevoerd. De Mengsels: Gebruikt werden de volgende mengsels: Voor varkens tot plm. 30 K.G.: 30% geretemeel, 25% havermeel, 10% erwtenmeel, 10% ta-rwegries, 5%~ tarwegrint 7% roggemeel, 3%„grondnotenmeel, 1%-ge droogde gist, 4% diermeel, 5% gele maïs meel. Hieraan wérd toegevoegd een koolzure kalk erf een zout Voor varkens van 39—75 K.G.: 85% geretemeel, 25% gele maiemele, 15% havermeel, 10% roggemeel, 10% tarwegries, 3% tarwegrint, 2% diermeel. Hieraan word toegevoegd een koolzure kalk en een zout. Voor varkens van 75—125 K.G.: 40% maïsmeel, 35% geretemeel, 10% rog gemeel, 10% erwten/meel, 5% tarwegrint Hieraan werd toegevoegd een kalk en een -%-% zout. Voor varkens boven 125 K.G.: 50% maïsmeel, 35% geretemeel, 10% erw tenmeel, 5% roggemeel. Hieraan werd toe gevoegd een ykoolzure kalk en een y2 zout De slobbervarkens kregen dezelfde meng- ■MunomnH Wij garandeeren, dot al het Hilleshög- zaad voor Nederland bestemd, op Neder- landschen bodem met Nederlandsche arbeidskrachten is geteeld. Hilleshögzaad geeft de hoogste suiker opbrengst per bunder en het kleinste aantal schieters. Bij het rooien spaart U geld coor den idealen vorm van de Hilleshög-biet. Bietenbouwers, In Uw eigen belang: bestel voor de a.s. uitzaai óók Hilleshögzaad bij Uw inkoopvereeniglng of Suikerfabriek. HILLESHÖG SUIKERBIETENZAAD N.V. HOLLANDSCH -2 WE E DSChE ZAAO MAATSCHAP PU AMSTERDAM SARPMATISTR.9. gjj «els, dodh met wei aangemengd tot ölobber De droogvoervarkens kregen dezelfde hoe veelheid wei naast het droogvoer. Groei resultaten. Toornen Beglngew. Elndgew. Totaal Aa.nL Dag- gemiddeld gemiddeld toe- dagen*™" p. varken K.G. 33.3 p. varken K.G. 154.2 KaoT graro- I 120.9 201 601 11 27.8 135.6 107.8 201 536 111 18.8 120.2 101.4 197 515 IV 19.6 113.2 93.6 197 475 V 19.9 127.4 107.5 197 546 VI 19.4 106.7 87.3 183 477 vil 21.7 127.2 105.5 204 571 VIII 22.7 142.6 119.9 204 587 IX 41.2 134.9 93.7 173 541 X 21.2 141.2 120.0 204 588 _Wij zien reds dadelijk een vrij groot ver- 6chi9 in den gemiddelden deggroei. De beste toom groeide gemiddeld per dag pea- var ken 601 gram, tegen de slechtste gemiddeld 475 gram. Het grootste verschil bedraagt dus 126 gram. Voederverbruik. Een tweede punt van vergelijking maak te het voederverbruik uit Wij hebben hot voederverbruik uitgedrukt in K.G. meel noodig om 1 K.G. groei teweeg te brengen. 12 L. wei is gelijk gesteld met 1 K.G. meed. Om 1 K.G. groei te weeg te brengen was noodig voor: Toom I 4.796 K.G. voer II 4.846 III 5.121 IV 5.017 w V 4.335 VI 5.324 VII 4.818 VIII 4.720 IX 5.148 X 1302 Ook hier valt een groot verschil waar te nemen. De varkens van toom V hadden ge middeld 4.335 K.G. voer noodig voor 1 K.G aanzet terwij-l de varkens van toom VI 5.32» K.G noodig hadden voor 1 KG. aanzet Pd verschilt dus ongeveer 1 K.G. voer om 1 K.G. gewichtsvermeeriering te krijgen. De Slachtproducten. Tenslotte is een vergelijking gemaakt tus 6chen de slachtproducten. Een gedeelte der varkens is geslacht in L)en Haag n.L twee toornen en de overige acht toornen in Roo sendaal, voor Antwerpen. De beoordeel ing was als volgt: Zonder uitzondering prima vleeschvar kens, uitmuntend van kwaliteit blank en hard, dik van spier op de ribben. Het aantal ribben bedroeg bij het meeren deel 15; bij vier varkens 16, bij 2 varkens 13 en bij 20 varkens 14. Bij een toom in Den Haag geslachte var kens was echter reeds bij het leveren te constateeren, dat ze te smal waren in het kruis en daardoor te licht van hammen. Bij do eerete oogopslag leek dit ook het geval te zijn bij de geslachte varkens. Ze bleken echter later beter te zijn dan het eerst wel leek. De zwaardere varkens wa ren dikker van spek en soms iets vetter dan de lichtere. In het algemeen was de beoordeeling echter buitengewoon gunstig. Zooals in den beginne is medegedeel 1, werd bij 5 toornen het voer toegediend als 6lobber en de andere vijf als droogvoer. Alhoewel meerdere factoren daarbij met direct im cijfers zijn uit te drukken, komt het ons voor, dat de droogvoedermethode bij het mesten tot cLt gewicht iets vooriee- liger uit ie gekomen, dan de slobbe rvoede- rrng, zooals uit de volgende cijfers blijkt: Kosten 1 KG. groei bij de droogvoer- varkens: Toom I 33Vó cent II 35 V 29 p Gemiddeld 33 oent VII 34 X 22% Kosten 1 K.G groei bij de slobber-varkens: Toom III 35 Vo cent IV 35 VI 41 Gemiddeld 37 cent VIII 33 IX 40% Tot Glot zij nog medegedeeld, dat voor de proeven biggen ran stam boekhouders ge bruikt werden. De toornen zijn echter in haar geheel genomen, zoodat er niet de beste uit gehaald zijn voor de proeven, zooals bij andere proeven veelal het geval is. Hier door zullen onze cijfers ook iets minder gunstig zijn, dan die ven vroeger genomen proeven. Volledigheidshalve wilden wij de heele toom nemen. De Rapporteur De Secr. v h Veevoederbureau voor Z.-H. P. VERHOEVEN Mededeeling Gebrek aan plaatsruimte noopt ons het tweede artikel over: Wereldont- ivrichting en Wereldherstcl, en andere eopie over te laten staan. Red. L. en T. Ziezoo, de dagen beginnen weer te lengen. Zoover zijn we in elk geval al weer geko men. Al is het heelemaal niet voorjaars achtig het weer, (toch komt daar weer in de lucht zoo iets geheimzinnigs, dat ons zegt: 't loopt naar het voorjaar. En met het voorjaar komt de drukte op akker en in de tuin. Dat kon vroeger zoon gezellige tijd zijn. Een tijd van blij vooruitzien. Een tijd van werken om straks de vrucht van het werk te mogen plukken. En die vrucht was dan wel eens zuurder, dan men verwachtte-, klei ner dan men gehoopt ihad, de hoop, de ver wachting in het voorjaar, dat -hot in elk ge- vaJ de moeite waard zou zijn om te trachten zooveel mogelijk van zijn gnond te halen, "t zij dan als groente of fruit, als akkerbouw gewas of als produat ran de veeteelt, deed VROOLIJKE BEDRIJVIGHEID IN LAND- EN TUINBOUW ontstaan. Men maakte plannen en begon die uit te werken. Even opkijkend van zijn arbeid warden die plannen met buurman aan den overkant van stiet, heg of heining besproken, of in het. kort een voorbijgaan-den kennis medegedeeld. Men voelde zich. led-er deed dat En hoe geheel anders is het. thans. Mat heid. lusteloosheid, neerslachtigheid heeft zich meester gemaakt van een ieder. Idealen zijn vervaagd .Vroolijke_ gesprekken hoort men haast niet meer. Woorden als „ma laise", „crisis" en uitdrukkingen als „de tij den van thans" hoont men strijk en zet. Flauwtjes, heel flauwtjes, hoort men iets als een hoop op een iets betere toekomst weerklinken. Maar ook hier is het meer een hopen dan een vast vertrouwen. Toch zou ik zeggen dat. de depressie, de zware druk. die verleden jaar dc gemoede ren verontrustte, zich «enigszins verplaatst, vooral in <Vn akkerbouw, en aïs hewiis daar van Zou ik willen aanvoeren de mededeelimg van hot Centraal Bureau, die inen vandaag ln ons Marktoverzichit- kan lezen, dat HET VERBRUIK VAN THOMAS SLAKKENMEEL üiit jaar in ons land wel het hoogst zal zijn, vergeleken met andere landen. Zie je, dat is nu eens een mededeeling, die mij goed deed. Dat is voor mij een be wijs, dat de hoer zijn belang gaat begrijpen. Het gaat tegenwoordig niet zoo zeer meer om de vraag: hoe haal ik het meest uit mijn grond. Dat is -naar mijn inzien steeds een verkeerd standpunt geweest. Een standpunt, dat zich echter wel Liet verklaren, nadat men gezien had, hoe men met de kunstmestzak in de hand de oogsten kon regelen. Ik heb dit standpunt reeds vele jaren veroordeeld. Men moet thans vragen (men moest het al tijd gedaan hebben): hoe maak ik 't verschil tusschen mijn uitgaven en mijn inkomsten zoo gunstig mogelijk. Dat is d e vraag in de goede boeren- en tuin dersbedtrij fs voer ing. Zoo erg bezuinigen op de bemesting, afs verleden jaar gedaan is, was geen toeken van wijs beleid, al, 'k zeg het er dadelijk bi], was het wel eenigszins verklaarbaar. Dat men nu iterugkeert en één van de stof fen, drie de grond "zoo zeer noodig heeft, de fosforzuur, in wat betere mate wil geven, als verleden jaar en wil geven in den vorm win elakkenmeol dat. goedkoop is 'en bod-em- verbetereaid werkt, door zijn gehalte aan kalk, is een bewijs, dat het bezonnen oor deel weer .terugkeert Natuurlijk hebben de ondersteuningen ran den akkerbouw door de regeeringsmaatrege len ook invloed. Nu kan men het phosphorzuur ook geven als superfosfaat, doch voor sommige gron den en gewassen is dat wol een bezwaar. Dat bezwaar kan onderrangen worden, dat is zeker. Daarvoor moet men natuurlijk kalk geven .Maar dat geellt men met slak- kenmeal reeds dadelijk. Wat die superfosfaat aangaat, daar is de laatste dagen nog ai wat over te doen ge weest. De N.V. SUPERPOSFAATFABRIEK TS TEGEN CONTTNGENTEERING VAN DEENSCH VLEESCH. omdiatDenemarken zoon 70 duizend ton supen- afneemt. Dat is toch wel al te gek, 'niet. Die 70 dulzen^ ton is, nota bene, nog geen negende deel van de geheels superfos-» faatfabricage in ons land. Wij hebben 12 Nov. 1.1. al over het gerucht, dat ,men" slak- kenmeel wilde laten contlngcnteeren hee noodige gezegd. Geen ander blad, voorzoover we na kunnen gaan, heeft dit met ons ge daan. Men heeft het misschien niet geloofd. Doch nu gelooft men het wel, vermoed ik. Ik geloof niet dat de N.V. Superfosfaat- fabrieken onze landbouw een dienst met een en ander bewijst en mitsdien zich geen al te beste naam bij de boeren maakt Zeker ik ben ook tegen deze comtingen tee ring, niet om de zaak zelf, die mijn volle sympathie heeft (in deze tijden), doch omdat de ver keerde, dat is het land Denemarken, getrof fen wordt. Er waren o.i. wel andere en be tere wegen om onze landbouw, onze veeteelt te helpen. Zooals we aangaven. Maar deze manier van doen als de superfosfaatfabrie ken thans uithalen is niet in het boerenbe- lang. Dat is ook niet het tegen de denkbeelden dor landbouworgani saties om een accijns op margarine te beffen Do margarinefabrikanten blazen nog al hoog van de tiren en blazen zich nog al op. Ze zeggen, dat door deze accijns, de aller laagste klasse honger zal moeten lijden en dat terwille van eeai betrekkelijk kleine groep (heusch het staalt er) een betrekkelijk kleine groep Nederlanders (boeren en land arbeiders). Mem beweest, dat, als weer een wereldnorlog mocht uitbreken Nederland zijn „sleutelindustrie" zad kwijtraken, dne tuisschen 1914 en 1918 zorgde, dat Engeland aan Nederland toeliet oliezaad enz. te ha len dat Engeland aan margarine, ons volk aan vet en onze boeren aan veevoeder hielp. En de exporrindustrieën zullen, zoo wordt beweerd, vernietigd worden. In het Algem. Hollandsch Landbouwblad!, het or gaan van de Holl. Maatschappij van Land bouw wordt de inhoud van dit request even op de ontleed-tafel gelegd. Volgens de Sta tistieken besteedt ren arbeidersgezin 4 pCt. ven de kosten van levensonderhoud aan DORDRECHT -OP WINNEN HET TOCH! vetten. Als die dus iets duurder werden zou volgens de margarine-fabrikanten de honger voor de deur staan. De overdrijving ligt er duimen dirk op. Dat de exportindustrie vernietigd zou worden door diie 4 pCt met een fractie te verhoogen, wordt beweerd, doch hoe raak zou dan de veehouder al niet vernietigd zij-n, door prijszetting in beschutte bedrij ven, sociale lasten enz. En dan die „kleine groep Nederlanders (boeren en landarbeiders)"! Weet men dan niet, dat 20 a 25 pCt VAN NEDERLAND TOT DE LANDBOUWENDE STAND plus zijn arbeiders behoort, en dat hiervan het grootste deel veehouders met hun ar beiders zijn. Dat is dan die „betrekkelijk kleine groep". En wie verplaatst de merga- rlnefabrieken naar Engeland? Dat doen ze zelf al. Als Engeland nog meer beschermen de maatregelen n-eemt, krijgt het onze ge- heele margarine-industrie binnen zijn gren zen. Bij de fabrikanten spelen dus natio nale gevoelens geen rol, doch ls het enkel winstbejag, dat bij ze voorstaat O, zoo! Daar staan ze in d'r hemd. Zooals de SOVJET-LANDBOUW MET ZIJN COLLECTI VEERING EN INDUS- TRIEERING ook ln zijn hemd blijft staan. Of, beter ge zegd, do -leiders ervan. De plannen zijn h-eel mooiin theorie, doch de praktijk leert wel andere. Er ontbreken de noodige deskundigen. De directeuren van de land bouwexploitatie van den Staat zijn geen landbouwkundigen, doch verpolitiekte lui. Als een sprekend voorbeeld, hoe hot daar toegaat las ik in een artikel van de „Veld bode" hoe op een Russisch pl-udou veebedrijf een Amerikaan aan onwetende commune ten het gebruik ran een broedmachine voor 50.000 eieren (ze doen daar alles groot, he) had gedemonstreerd. Toen ze het zelf zou den doen, dachten ze het proces wel te kun nen verenellen, ne>t zooals het vijfja ren plan Ze gingen aan den warmt «regulateur knoeien om de temperatuur op te drijven en daardoor zoo ze meenden het broedprocee te verkorten. Tot hun groote verbazing kregen ze wel 50.000 hard gekookte eieren, doch geen kui kens. Fm de 40.000 kuikens, die onder lei ding en toezicht van den Amerikaan waren uitgebroed, waren ook ai doodgegaan, om dat het hoofdbestuur niet voor voedsel had gezorgd en niemand was aangesteld om zich met de verzorging bezig te houden. Zoo gaat het els die landbouw verpolitiekt wordt Neen, dan gnat het met beter. Maar daar wordt ook bard gewerkt Dag en nacht Overal propaganda-vergnae- ringen. Daar moeten de boeren naar toe. Daar moeten ze hun licht over d>eze Federatie maar eens goed opsteken en wat hun nog niet duidelijk is maar door vragen te stellen zien te weten te komen. Daarna kunnen ze wel beslissen wat hun het best toelijkt Doch voor dat zo goede informaties hebben nu zich al binden aan de industrie en met deze contracten aangaan is geen wijze zaak. Dat valt licht te begrijpen. Het komt me voor, dat het in Utrecht niet goed gaat Daar is TUSSCHEN HANDEL EN MELK VEEHOEDERS EEN OORLOG UITGEBROKEN. Dat lijkt met niet de weg. Er is nu eenmaal door den loop der dingen in de laatste jaren op den weg van producent tot consument van melkveehouder tot burger een tueschen- schakel gekomen n.l. de melkhandel. Die heeft belangen. En 'tis zijn recht daarvoor op te komen en deze .met hand en tand te verdedigen. Doch men heeft naar het mij voorkomt, totaal vergeten, dat de veehouder als producent uiteindelijk heer en meester is over de melk. En dat het toch de spuigaten uitloopt, als men wil beweren, dat ze moeten accepteeren wat de afnemers willen geven. Mijns inziens blijft ieder vrij melk af te geven en aan te nemen, indien hij wil of niet wil. Natuurlijk is het niet zoo eenvoudig als we het hier 6tellen. Organisatie, af spraken. contracten, enz., spelen hierbij ook een rol. Hoe het nu precies in Utrecht is ge- gaan kan ik hier niet behandelen. Ik hoop dat de twee groepen, veehouders en melk- slijters elkaar zullen vinden. Een oorlog vraagt altijd slachtoffers. Van beide zijden. Nu heeft men van den tusschenhandcl ook wel eens verkeerde gedachten: ik heb het wel eens meer daarover gehad. Maar ik wil nu eens even op DE SN IJ BLOEM EN HA ND EL wijzen. lie prijzen zijn abnormaal laag. De aanvoeren zijn buitengewoon groot; 1.1. Vrij dag waren er ruim 39000 dozijn tulpen te Honselcrsdijk aangevoerd. Dc prijzen waren voor dezen tijd no^al gunstig, doch vergele ken bij den kostprijs is het wel bedroevend laag. Nog niet het derde dee.l van een jaa.i geleden. Do prijs van de bollen wordt er amper uitgehaald. Degenen die de venters met bloemen aan de deur krijgen of op straat zien begrijpen dut wel. Maar wat ze niet begrijpen is, dat de prijzen in de bloe mcnwinkels, bij de geregelde handelaars zooveel duurder zijn. Men moet niet vergeten, dat verschillende factoren daarop invloed hebben. In de eerste plaats moet de bloemist bloemen hebben van eerste kwaliteit en in verschillende soorten en kleuren. Hij moet dus eerst afdrukken op de veiling tegen hoo- ge prijzen. Pos als hij zijn keuze heeft ge- had blijft het overschot voor d<en straatkoop man, die, omdat er zooveel aanvoer is. wel heel goedkoop kan koopen en niet aan sor timent gebonden la. Hij koopt wat hij goed koop kan krijgen. O.a. heeft de bloemist zijn pakloon (alles moet tegen eventueele beschadiging goed ingepakt worden), de bloemen moeten vaak bezorgd worden, daar na moet in vele gevallen nog eens de nota gepresenteerd. Zijn winkelhuur moet er af enz. enz. Neen, de bloemist verdient niet zooveel meer aan de bloemen als het ver schil tusschen zijn prijs in de etraatprijs. Wat hij meer verdient ia al heet w»-nig. Men moet alles weten om olies te kunnen beoordeelen, nietwaar? Zoo zal men ook kunnen begrijpen waarom DE DEEN'SCHE BOEREN IN ENGELAND STEENKOOL GAAN KOOPEN. Dit beteekent een boycot van de Duitsche kolen, 't Is patuurlijk geen officieele bepa ling. t Is een besluit van de boeren op de eilanden Feleter en Lnnland om vaor hun zuivelfabrieken alleen Rngelsche kolen aan te schaffen. Deensche dagbladen, die het mededeelen juichen dit toe en sporen de an dere zuivelfabrieken aan het voorbeeld te volgen. De Deensche uitvoer naar Duitschland liep in de laatste twee jaren heel sterk achter uit en daalde van 2U0.000 stuks rundvee in 1929 tot slechts 92.000 in 1931. De varkens- uitvoer daalde van 51000 tot 31000 -niks. terwijl de boteruitvoer terugliep van 43 mil- hoen K.G. tot 30 mil li oen K.G. Alles alleen wat Dultschland aangaat F.n nu volgen re hei voorbeeld van onze F.N.Z.. die t\\e„ jaar terug iets soortgelijks deed. De economische oorlog is ook hard. Ook hier zou een ontwapeningsconferentie wel on zijn plaats zijn Als ze dan ook ninar wat doen. Maar ik meen vanavond genoeg gedaan te hebben. Daarom.... Tot d« volgende wo»4c. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9