DONDERDAG 25 FEBRUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 DE MACHTELOOZE VOLKENBOND MOREEL GEZAG EN NIETS MEER ZAL DIT TEN GUNSTE VAN DEN VREDE WERKEN? Nu hot Japansch-Chineesch conflict bin nenkort voor een buitengewone Volkenbonds- vergadering komt een stadium dat volgt op de mislukking van de actie, die den Vol kenbondsraad heeft gevoerd tot verhindering of beperking van de vijandelijkheden komen de gebeurtenissen in het Verre Oosten ons meer dan tot dusver nabij. Met de ontwikkeling van de zaken bij Shanghai is in de eerste plaats de beteckenis van den Volkenbond ernstig gemoeid. Maar direct in verband daarmee staat de vraag of en hoe deze gebeurtenissen den algemeenen vrede zouden kunnen bedreigen. Wat de beteekenis van den Volkenbond be treft, zijn de indrukken, die wij uit de be handeling van het geschil te Genève gedu rende de' voorafgaande maanden hebben op gedaan, niet zeer bemoedigend. Het is niet te verwachten, dat een behandeling door de Volkenbondsvergadering daaraan veel zal veranderen. Want die groote bijeenkomst van staatslieden zal voor dezelfde moeilijk heden komen te staan als de kleinere van den Raad. En bovendien zal in de Volken- bondsvergadering ongetwijfeld de mecning van de groote staten blijven domineeren, wijl het in dit conflict slechts zal kunnen gaan pver de vraag of men uit het stadium van diplomatieke overreding naar dat van de dreigementen en tegenmaatregelen zal over gaan en de meest-invloedrijke staten wel van de laatstbedoelde methode afkeerig zullen bli'ven. Vele vredes-idealisten zullen in deze dagen zich ontgoocheld voelen ten aanzien van de "verwachtingen die zij van den Volkenbond hebben gekoesterd als orgaan om den vrede te handhaven. Het blijkt nu dan toch wel waar te zijn, dat wanneer het er werkelijk op aankomt de Volkenbond als zoodanig weinig kan uitrichten, eenvoudig omdat de mogendheden, die den Volkenbond samen stellen, voor daden terugschrikken. Men heeft in betrekking tot het geschil In bet Verre Oosten gesproken van de moge lijkheid van economischen dwang op Japan. Maar men gaat meer en meer begrijpen, dat wanneer men met economische middelen be gint, er kwaad bloed gezet wordt en dat men dan het risico op zich neemt dat men met militaire dwangmiddelen zal moeten voort gaan. En dat zou de algemeene oorlog be- teekenen. Het betrekkelijk kleine kwaad zou Üoor een veel grooter vervangen worden. Merkwaardig is, hoe tijdens dit conflict bij meer practische dan idealistische geesten de kwestie is opgekomen of de eigenlijke taak van den Volkenbond nu is de bescherming van den zwakke tegen den sterke of niet Wij hebben dit tot dusver altijd gedacht, maar er is ook een andere beschouwings wijze mogelijk. Ze komt kan het iemand na de Fransche voorstellen op de Ontwape ningsconferentie nog verwonderen? uit Franschen koker. Het is het Fransche blad „Le Matin", dat in den Volkenbond het in strument wil zien tot bevestiging van het Techt. van den sterkste, als het schrijft dat Japan de ordebewaarder in het Oosten is en China de verwekker van wanorde. De Volkenbond nu had, volgens de Matin, dade lijk moeten ingrijpen om Japan te steunen en na hij dat niet heeft gedaan moet hij Eigenlijk als failliet worden beschouwd. Eo- vendiep heeft de Volkenbond zich bij zijn Vereerders belachelijk gemaakt en wordt hij zelfs een gevaar omdat hij de wanorde en 'de anarchie steunt In Tokio *al men voor zulk een rauwe explicatie wel dankbaar wezen. Wij zouden zeggen, dat de Volkenbond beter in werkelijkheid failliet kan gaan dan zulk een standpunt in te nemen als de ^atin" wenscht. Ontbreekt het den Volkenbond nu, en ver moedelijk ook voor goed, aan daadwerkelijke, macht dan staat hij toch nog altijd daar als een lichaam van moreel gezag. De Volken- bondsraad heeft het optreden van Japan in ieder geval moreel veroordeeld en van de Vol kenbondsvergadering is het zelfde te ver dachten. De Britsche minister van buitenlandsche «aken Sir John Simon heeft dezer dagen den wensch uitgesproken, dat de tijd spoedig moge komen dat het moreele gezag van den Bond invloed gaat oefenen ten gunste van 'den vrede. In dien zin is er misschien toch nog iets van den Bond te verwachten. Laten wij het althans hopen. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE DE ALGEM. BESCHOUWINGEN GEËINDIGD SAAMVATTING DOOR HENDERSON Woensdag zijn ter Ontwapeningsconferen tie te Genève de algemeene beschouwingen over het, ontwapeningsvraagstuk beëindigd. Het resultaat dezer inleidende discussie vatte do voorzitter der conferentie, Henderson, al dus samen: Hèt beginsel van een werkelijke be wapeningsvermindering, onder vorming van een doeltreffende controle, kan reeds thans als vaststaand worden aangenomen. Het eveneens algemeen geëischte verbod van aanvalswapens heeft een diepe politieke beteekenis. Het is te hopen, dat het verbod zich ook zal uitstrekken tot de voor bereiding dezer wapens in vredestijd en niet slechts op papier zou blijven staan. Absolute overeenstemming bestaat inzake het verbod van chemische bacteriologische strijdmiddelen Gezien de duidelijke practische en opbou wende voorstellen van zoo vele verantwoorde lijke' regeeringen zijn, in weerwil van alle nog te overwinnen technische en politieke moeilijkheden, de hoop en het vertrouwen op e^,.. welslagen der conferentie gerecht vaardigd. Tegen het in het leven roepen van een .permanente ontwapeningscom missie, welke toezicht moet houden op de uitvoering -an de in verdragen op te leg gen vei-plichtingen en welke in de toekomst DE TWISTENDE RIJKSDAG PROTESTEEREN. SCHELDEN. DREIGEN DE ZITTING TWEEMAAL ONDER. BROKEN Gistermiddag om 12 uur werd de vergade ring van den Duitschon Rijksdag hervat De voorzitter Loebe verklaarde, dat hij ordeverstoorders voor geruimen tijd van de zittingen zou uitsluiten. Verklaring van minister Groener De Rijksminister van binnenlandsche za an en Rijksweer Groener herinnerde aan dr. Goebbels uitlatingen ten aanzien van den Rijkspresident Het geheele Duitsche volk zou hét zeker als iets ongehoords op- atten, dat men den naam van den hoog- sten soldaat gedurende den oorlog in eenl- jerlei verband heeft durven brengen mot het woord deserteur. Dr. Goebbels interrumpeerde, dat dit niet is gebeurd. Namens de natinnaal-socialisten legde dr. Frick een korte verklaring af, waarin hij protesteert tegen de verklaringen van den minister. Breitscheid optimistisch De sociaal-democratische afgevaardigde dr Rudolf Breitscheid zei o.m.: Wij verheugen er ons over, dat wij nu Hitier zelf en niet een zijner luitenants een nederlaag kunnen bezorgen. Een overwinning van Hitier bij de verkiezingen zou den val van Weimar en een dictatuur beteckenen. Verder wees dr. Breitscheld op het onwet tige karakter van de nationaal-socialistische beweging, dat uit de uitspraak van hei rijksgerechtshof van 21 Februari 1930 blijkt. Minister Groener en generaal Schleicher, zeide hij, mogen deze uitspraak wel ernstig bestudeeren, alvorens zij de nationaal-socia- listen toe laten tot de rijksweer. Afgevaardigde Strasser heeft minister Groener beschuldigd van woordbreuk en hoogverraad. Ook al vat u, mijnheer Groe ner, ging Breitscheid voort, dit persoonlijk licht op, de staat kan over zoo iets niet licht heen gaan. Wij willen het nationaal-socialistische fas cisme verre houden van de macht en zullen daarom den candidaat steunen, die 't meeste kans heeft, een meerderheid van stemmen tegen het fascisme op zich te vereenigen. Met het ijzeren front, zoo besloot Breit scheid zijn rede, willen wij den strijd tegen het fascisme voeren overeenkomstig de oude zegswijze: „Der Gott der Eisen wachsen liess, der vvollte keine Knechte". Nadat de nationaal-sodalist Fetter door Loebe is geschorst, verlaten de nationaal- socialisten en een deel der Duitsch-natio- nalen de zaal. Groener antwoordde Breitscheid, dat de Rijksweer ook voor de leden der nat.-soc. partij open moet blijven, doch, dat de eer ste voorwaarde om toegelaten te worden ls, dat men afziet van ondermijnende actie. De spreker van het Centrum Dr. Bolz verweet den nationaal-socialisten grenzelooze, gewetenlooze, zuiver negatief, inhoudlooze critiek, die niets anders is dan ophitserij, vergiftiging en vernieling. Na dr. Bolz werd o.a. ook nog het woord gévoerd door "den Dpitsch-nationalen afge vaardigde, Freytagh-Loringhoven, die uit eenzette, dat het tegenwoordige regime voor al terwille van de buitenlandsche politiek bestreden moet worden. Graaf Westarp de volksconservatlef, sprak als zijn meening uit, dat dr. Goebbels met zijn opmerking den Rijkspresident niet heeft kunnen belec- digen. Niettemin had hij een verbinding van den naam Hindenburg met deserteurs on voorwaardelijk moeten nalaten. Overigens verklaarde Graaf Westarp zich voor een candidatuur Hindenburg. Als mijn vroegere vrienden en tegenwoordige tegenstanders verklaren, dat Hindenburg hen in den steek heeft gelaten, dan stel ik daartegenovei mijn persoonlijke meening: ik voel me niet door Hindenburg in don steek gelaten en ik laat hem niet in den steek. De spreker der Economische Partij Dr. Bredt had moeite zich boven de inter rupties der rechterzijde uit verstaanbaar te maken. Hij verklaarde ten slotte, dat de Economische Partij slechts haar geweten volgt, indien zij ook thans nog eens voor de regeering stemt. Groot ramoer ontstond bij de redevoering van Dr. Weber (Staatspartij). Hij sprak van politieke moord daden en verklaarde op een interruptie van nationaal socialistische zijde dat hij het be treurde dat een 16-jarige Hitier-,jongen" vermoord werd doch merkte daarbij op dat een zestienjarig jongmensch niet aan den politiekcn strijd moet deelnemen. Overigens verklaarde spr. dat de nationaal socialisten voorgegaan zijn op den weg der politieke moorden. Bij deze woorden bestormen de nazis, onder dreigend krijgsgeschreeuw, de sprekers tribune. Zij worden tegengehouden door den nat.-soc. afgevaardigde Strasser. Vice-voorzitter Esser roept Weber tot de orde, maar het kabaal der nationaal-socialis ten houdt ^an, De zitting moet worden on derbroken. De christclijk-soctaal De commandeerende generaal van China's negentiende leger ontving de vertegenwoor digers der buitenlandsche bladen in zijn hoofdkwartier. Hij zeide hun, dat de van Ja pansche zijde gelanceerde beweringen over sijs» de oritw ngsconferenties moet voorberei- geen enkele zijde bezwaar ge- dén, is maakt Het Fransche v o o r s t e 1 inzake net in hét leven roepen van een internationale strijdmacht, welke ter beschikking van <ten volkenbond zal worden gesteld zal In de commissie ernstig worden bestudeerd. Henderson verklaarde tenslotte dat de a.s. onderhandelingen in d'e com missies w a a r s c h ij n 1 ij k zeer lang durig en moeilijk zullen worden, dat zij groot geduld en groote energie zul len eischen, dat echter gegronde hoop be Gistermiddag kwam, onder voorzitterschap van Henderson, de hoofdcommissie in eerste openbare zitting bijeen. In tegenstelling met de laatste zittingen van de plenaire vergadering is de belangstel ling voor de thans aanvangende besprekin gen zeer groot De voorzitter Henderson stelde allereerst voor, een rapporteur te benoemen. De verga dering koos daarop den Tsjecho-Slowakschen minister van buitenlandsche zaken Benes. Vervolgens opende Henderson de debatten en gaf het woord aan den Britschen minis ter van buitenlandsche zaken Simon. Minister Simon stelde voor, dat de com missie haar werk zal verrichten binnen het kader van de ontwerp-conventie van de ont wapeningscommissie, waarbij alle delegaties echter do volle vrijheid behouden, om in het verloop van de beraadslagingen haar voor stellen uit te werken en voorstellen in den vorm van amendementen, toevoegingen schrappingen in te dienen. De Fransche minister president Tardieu sloot zich bij dit voorstel aan, als ook de Italiaansche gedelegeerde Cavallero en de Amerikaansche gezant Gibson, die er even wel met nadruk op wees, dat hij het ont werp-conventie niet beschouwt als maatstaf van hetgeen door de conferentie moet wor den bereikt De Russische volkscommissaris Litwinoff wees er op. dat de strijd over de verschil lende ontwerp-conventies geen groote betee kenis heeft, daar anderzijds voorstellen zijn Ingediend, die binnen het kader van de ver schillende ontwerp-c inventies geen plaats vinden. De Duitsche gezant Nadolny verklaarde zich eveneens bereid, het voorstel van den Britschen vertegenwoordiger te aanvaarden maar wees er met nadruk op dat de Duit sche voorstellen niet ten doel hebben, het ontwerp-conventie op het een of ander punt aan te vullen, maar dat zij ertoe moeten die nen om de bepalingen van het ontwerp-con ventie door andere te vervangen. Na den Duitschen gedelegeerde nam dleu nogmaals het woord, om den Duitschen vertegenwoordiger te danken voor zijn be reidwilligheid, om de Duitsche voorstellen in het kader van het ontwerp-conventie te plaatsen. De Hongaarsche gedelegeerde graaf Ap- ponyi en de Japansche gedelegeerde, Matsu dei ra spraken zich voor het Britsche voor stel uit. Morgen In den voormiddag heeft een nieuwe zitting van de hoofdcommissie plaats waarin o.a. een besluit genomen zal worden omtrent het Russische voorstel betreffende een algeheele ontwapening. CHINEESCH VERZET TOT HET UITERSTE AMERIKA ZAL GEEN SCHENDING DER VERDRAGEN ERKENNEN Het bericht, dat Kiangwan Woensdag door de Japanneezen zou zijn bezet wordt door henzelf tegengesproken. In weerwil van de verwoede aanvallen handhaven de Chineezen zich in hun stel lingen te Kiangwan en bij hiet vallen van den avond was de toestand nog onveranderd De Chineesche burgerbevolking is enthou siast over het heldhaftig verzet der Chinee sche soldaten. Zij zendt warme kleeren aan de manschappen in de loopgraven en dage lijks begeeft zich een groep Chineesche vrou wen in auto's naar de vuurlinie, om de troe pen tot volhouden aan te vuren. zitting het woord om te verklaren, dat zijn partij trouw achter Hindenburg staat en mei Hindenburg voor een nieuw, vrij, christelijk Duitschland strijden wil. Daarna volgde de nationaal-socialist Ro senberg, die nog eens de nat soc. stelling kwam verdedigen, dat de buitenlandsche po- litiek der regeering-Brüning 'n volslagen mislukking is. De aanvallen van Polen en Litauen zijn niet met de noodige energie be antwoord, betoogde spreker, op het Duitsche gezantschap te Kowno zijn 30 a 40 procent buitenlanders in dienst o.a. Litauers; er zijn ook veel Litauers in Duitschland genationa liseerd Een socialist interrumpeert: Waar was u van 1918 tot 1922? Rosenberg: Wat ge daarmee zeggen wilt. is een leugen; trouwens, het gaat u niets aan! Er volgden hierop steeds meer interrupties, waarbij Rosenberg den Communist Heuck het woord „Jude" toeriep. Rosenberg bood een anderen communist eenige oorvijgen aan. Communisten en nationaal socialisten drongen dreigend op rondom de sprekers tribune. Loebe, die den voorzittersstoel wederom heeft ingenomen, ontneemt spreker het woord. Joelend protesteeren de nationaal- socialisten. Hun afgevaardigde Schalier wordt van de zitting uitgesloten, zijn natio naal-socialistische collega Sprenger wordt ook van de zitting van morgen uitgesloten verklaard. Er komt geen einde aan het lawaai, zoodat de rijksdag-president de zit ting andermaal onderbreëkt. Na meer dan anderhall nor onder breking werd de zitting heropend. Voorzitter Loebe begon met de mededec* ling, dat hij den communist Heuck tot de orde riep, wijl deze straks aan het adres afg. Rosenberg had gezegd: Van 1918 tot 1922 waart gij agent van Deterding. Rosenberg spreekt verder. Rosenberg had zijn oorvijg-dreigement in- tusschen teruggenomen en mocht derhalve zijn rede voortzetten. Spr. becritiseerde het optreden der Duitschers te Genève. Op de onbeschaamde uitdaging van Tardieu heeft Brtining slechts met een pacifistische vasten preek geantwoord, inplaats van tegenover de Fransche veiligheidsthesis een Duitsche veiligheidsthesis te stellen. Gelukkig zal deze regeering binnen enkele maanden den nieuwen rijkspresident haar ontslag aanbie den en die nieuwe rijkspresident zal Adolf Hitler heeten (gelach bij de meerderheid, gejuich bij de nationaal-so cialisten). Tegen acht uur (de zitting was om 12 uur begonnen) werd de zitting tot hedenmiddag verdaagd. Dan zal rijkskanselier Brüning het woord voeren. Uit het senioren-convent van Dinsdag Over de Dinsdag tijdens de onderbreking van de vergadering van den Duitschen rijks dag gehouden bijeenkomst van het senioren convent wordt nog gemeld, dat Frick, die de nationaal-socialisten hierbij vertegenwoordig de. de door Goebbels tegen de sociaal-demo craten uitgesproken beschuldigingen op nog brutaler wijze herhaalde. Toen daarop de woordvoerder der sociaal-democraten Frick op zijn plaats zette door er aan te herinne ren, dat deze gedurende den ganschen oorlog als ambtenaar in de Palts werkzaam is ge weest, verlieten de nationaal-socialisten de zaal. De vertegenwoordigers der burgerlijk' partijen met inbegrip van de Duitsche volks partij stonden eensgezind op het standpunt, dat het niet voldoende was Goebbels alleen tot de orde te roepen; zij verlangden uitdruk kelijk, dat hij van de vergadering zou wor den uitgesloten. Voldoening ondanks het kabaal. Uit Berlijn wordt gemeld: Hoewel men in parlementaire kringen zeer betreurt, dat door het peil der debatten het aanzien van het parlement zoo wordt geschaad, stelt men toch met voldoening vast, dat gisteren in tweeërlei opzicht resultaten zijn bereikt n.l. dat de ontstemming tusschen de sociaal-de mocraten en don rijksweerminister over diens laatste verordening geweken wijl voorts uit de rede van dr. Bredt blijkt, dat de econopiische partij de regeering het vertrouwen niet zal opzeggen. De stemmin gen blijven op Vrijdagmiddag bepaald, na de rijksdag zal uiteengaan. ziet het negentiende leger van munitie zendt versterkingen. Dertig duizend man van de nationale irde, vervolgde do commandant, zijn onder mijn bevelen gesteld en gedeeltelijk bij de fronttroepen ingedeeld. China wenscht nog steeds vrede met Japan echter niet op de in Japan's ultimatum ver vatte voorwaarden. De Chineesche troepen zullen onder mijn leiding vechten tot den laatsten man, ten spijt van Japans overmacht van artillerie en luchtwapens. De generaal bevestigde, dat bij Soetsjau door de Japanners een Amerikaansche vlie ger, zekere Short, was neergeschoten. Deze vlieger bestuurde op dat oogenblik echter 'n onbewapend vliegtuig, dat hij aan de Chi- necsché autoriteiten wilde afleveren. AUTO-SNELHEIDSRECORD Sir Malcolm Campbell heeft gisteren kans gezien, om op het strand van Daytona met zijn Blue Bird het wereldsnelheidsrecord voor automobielen, dat sedert 5 Febr. 1131 met een snelheid van 396.040 K.M. per uur op zijn naam stond, te verbeteren. Hij legde thans de mijl vliegende start af met snelheid van 253.968 mijl per uur, hetgeen neerkomt op 408.634 K.M. per uur en beterde dus zijn eigen record met niet min der dan 12.594 K.M. Het is steeds de wepsch van Sir Malcolm geweest, om de eerste te zijn. die een snel heid van meer dan 400 J'.M. per uur zou be reiken. Die hartewensch is thans in vervulling gegaan Sir Malcolm leeft nog. Weerbericht In een waarschuwing welke de burge meester van Groot-Shanghai aan de buiten landsche consuls gericht heeft, ziet men de mogelijkheid dat de Chineezen binnenkort ophouden de nederzetting te eerbiedigen, want de burgemeester zegt, dat zoolang de autoriteiten der concessie niet in staat zijn aan de Japanners te beletten de concessie te gebruiken als operatiebasis, men de Chinee sche regeering, niet verantwoordelijk mag stellen voor de gevolgen, die er uit kunnen voortvloeien. Generaal Ma vermoord? De ChineescKö generaal Ma Tsja Tsjan. bekend uit de gevechten tegen Japan aan de Nonnirivier in Noord-Mandsjoerije is vol gens een uit Charbin op het departement van buitenlandsche zaken te Nanking ontvangen bericht, vermoord. Het bericht werd van andere zijde tot dus ver niet bevestigd. Brief van Stlmson aan Borah jljTa een langdurig onderhoud heeft staats secretaris Stimson aan senator Borah in een open. brief uiteengezet, flat de crisis in het Verre Oosten vermeden had kunnen worden, indien de bestaande verdragen waren ge ëerbiedigd. De reger.ing ontving geen enkel bewijs, dat de wettelijke rechten der buiten landers in China geschonden zouden zijn, in dien men zich geconformeerd had naar de verdragen. Op de vraag van Borah, of ook Stimson niet van meening is, dat de toestanden in China bewijzen, dat het negen-mogendheden- verdrag noch uitvoerbaar noch afdoende is in China, en dus het verdrag eeniger mate gewijzigd zou moeten worden, verklaarde Stimson. dat de regeeringspolitiek voor alles strikte handhaving van het beginsel der open deur nastreeft en vasthoudt aan 't ne- genmogendhedenverdrag. Amerika zal geen rechten erkennen, die door geweld of schending der verdragen zijn verkregen. Door het niet nakomen van het negen mo- gendheden-verdrag wordt ook de heele opzet van de vloot-overeenkomst van 1922 omge worpen, bij welke overeenkomst Amerika zich heeft verplicht zijn vlootbewapening en de versterkingen in de Stille Zuidzee te be perken. De republiek Eflandsjocrije Uit Moekden wordt gemeld, dat de uitvoe rende raad van den nieuwen onafhankelij- ken staat Mandsjoerije in tegenwoordigheid van den jongen ex-keizer van China besloten heeft het republikeinsche regime te aan vaarden, met een tijdelijk uitvoerend regee- ringshoofd. Opnieuw beschieting van TsjapeL Een hernieuwde beschieting van Tsjapei door de Japanners heeft wederom een ge weldigen brand veroorzaakt Japansche vliegtuigen hebben bommen ge worpen op het station Loenghwa aan den spoorweg Shanghai—Hankou, op eenige ki lometers afstand van Shanghai. Voorts zijn door admiraal Nomoera onder- teekende strooibiljetten uitgeworpen, waarin gezegd wordt, dat als de Chin-ezen zich overgeven, de Japanners ze goed zullen be handelen, maar als ze tegenstand bieden wacht hun een verschrikkelijk lot Nieuwe beschietingen SHANGHAI, 25 Febr. Hedenmorgen vroeg zijn de Chineezen begonnen met een be schieting met zware artillerie van de Japan sche concessie in de internationale neder zetting. Zij hebben gedreigd met een inten sief bombardement op den oever van de Ja pansche concessie, indien de Japanneezen een poging doen om hun versterkingen in het gebied der internationale nederzetting aan land te brengen. De Chineesche granaten, afkomstig van de te Tsjapei opgestelde batterijen hebben eenige Japansche dokken en werven be schadigd en bedreigen de Japansche en an dere vreemde oorlogsschepen, o.a. den Itali- aanschen kruiser „Libia", die het dichtst bij de Japansche schepen ligt Van de zijde van het Chineesche hoofdkwartier wordt medegedeeld dat Kiangwang en Miaohang- sjen nog steeds in het bezit der Chineezen is. Voorts wordt medegedeeld dat het aantal dooden en gewonden van het 19e legercorps sedert 20 Febr. 1700 bedraagt terwijl sedert 28 Januari 5500 burgers zijn gedood en ge wond. Het dunne ptJItJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Stomoway 774.9. Laagste stand te Ingö 742.6. Stand vanmorgen halftwaalf 769.6. WEER VERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Matige later afnemende O. tot N. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst, des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT Terwijl de vlakke depressie, die over onze omgeving en het Zuidelijk deel van het waar nemingsgebied lag, verder naar het Zuiden aftrok en zich daar vereenigde bet diepe de pressies in het Middellandsche Zeegebied, ble- de barometers in het Oosten stijgen en vormde zich een nieuw maximum van den luchtdruk over Polen, dat door een rug hoogen luchtdruk met het maximum in het N.W. samenhangt.. Een diepe depressie uit de Poolzee gekomen, trekt naar Finland en gaf weer sterke barometerdaling in Zweden en stijging der temperatuur over de Noorsche kust. De hoogste temperaturen worden thans op IJsland gevonden, terwijl in Finland en Polen de temperatuur allerwege onder minus 15 graden zakte. Het ls te verwachten, dat de koude luchtstroom uit het Oosten verder naar W. Europa zal doordringen, hoewel de depressie in het Noorden den wind waarschijn lijk genoeg zal doen krimpen om luchttoevoer zee te veroorzaken met althans over dag temperatuur boven het vriespunt. 26 FEBRUARI VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 6.00 u. tot 's morgens 6.25 n. WATERSTANDEN RIVIEREN Basel -a- -0.59 Hnnlngen 0.00 0.02 Rhe In weiier -2.16 -2.16 Kehl 1.59 1.60 Maxaa 3.20 3.17 Wiedesheim 0.89 0.84 Mannheim 1.78 1.74 Lohr 1.40 1.39 Mainz -1X09 -0.10 Bingen 1.04 1.02 Japansche versterkingen. LONDEN, 25 Febr. Uit Shanghai wordt ge meld dat aldaar het gerucht de ronde doet. dat gisteren een Japansch troepentransport van 15.000 man bij YVoesoeng is aangeko men, terwijl nog 13.000 man zich op weg naar China zouden bevinden. Coblens Trier Ruhrort Wesel Emmerik Dusaeldurt Maastricht Vemo Heden Vorig S.03 1.04 1.13 1.12 131 1.24 0.75 0.44 031 0.80 -0.56 -0.53 -033 -0.85 0.44 0.43 0.23 0.28 1.64 1.61 11.07 11.10 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 26 Febinari. Delfzijl 4 t 2.03 1437 HellevoetaiI. 6.02 18.19 Helder le 6.27 10.28 Ziertkz-e 5.41 18.08 2231 Iimniden. 6.02 18.20 H v Holland 5wl2 17.24 Temeuzen Schevening. 6.22 1734 Hansweert Rotterdam 7.08 la.46 Wemeldtnge 6.08 1830 Vll.-aii.gen 4.03 1631 4.42 17.1 532 18.04 SHANGHAI, 25 Februari. Hedenmorgen uur plaatselijke tijd hebben de Japanners ;n nieuwe groote aanval ondernomen op de liineesche stellingen bij Kiangwan met tanks, geschut, vliegtuigen en een groote infanterie- macht. Wederom wilde men trachten de Chi neesche stellingen te doorbreken. Om 10 uur vanmorgen waren de gevechten nog in vollen gang, zonder dat de Japanners ook maar één leter vooruit waren gekomen. Het bericht, dat de Japanners gisteren Kiangwan zouden hebben bezet, wordt thans door het Japansche hoofdkwartier officieel tégèngesproken. UITGEBREIDE SMOKKELAFFAIRE SUIKER VIA AMSTERDAM GESMOKKELD. DUSSELDORF, 25 Febr. De douaneautori teiten te Dusseldorf hebben in samenwer king met de douane te Kleef een smokkel organisatie op groote schaal ontdekt In ver band met de hooge spoorwegtarieven wor den dikwijls goederen uit Oost-Duitschland van de Oostzee en Noordzee via Amsterdam naar West-Duitschland vervoerd. Voor der gelijke goederen die uit Duitschland afkom- stig zijn en door een ander land weer naar Duitschland worden teruggebracht behoeven geen invoerrechten of accijnzen te worden betaald. Hiervoor wordt dan door de douane autoriteiten declaratlebewijzen afgegeven. Toen voor kort weer eens op deze voo Duitsche firma goederen werden uitgevoerd het betrof een partij van 3000 centenaars suiker koesterde men achterdocht onderzoek is gebleken dat de declaratiebevvi; zen valsch waren en dat de suiker niet uit Pommcren doch uit Tsjecho-Slowakije af komstig was. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, is het Rijk aan niet be taalde accijnzen benadeeld voor 80.000 mark. Een der schuldigen kon reeds in Kleef wor den gearresteerfl. De opsporing van de rige daders wier spoor naar Oost- en Mid- den-Duitschland leidt, is aan den gang. DE ENGELSCHE TARIEFWET. Vrijgestelde goederen. LONDEN, 25 Februari, in den loflp van het lagerhuisdebat werd nog een aantal voorstel len van de kanselier van de echatkist aange nomen tot p'aatsing van bepaalde goederen op do z.g. vrije lijst, zoodat deze goederen zullen worden vrijgesteld van het invoerrecht van 10 procent. Hiertoe behooren o.a. kolen, cokes en fa briekmatig vervaardigde brandstoffen, slagen koper en potasch, chlorides, sulfaten, kaïniet en andere minerale kunstmeststoffen. Een telefoontje, (draai 2 2 49 0) en een onzer vertegen» woordlgers is op weg naar Uw kantoor om met U te spreken over een goede, betere drukwerkcampagne Goed, beter drukwerk is goedkooper Drukker ij Libertas Goudsche Singel 105 Tel. 2 2490 (4 lijnen) Rotterdam ROTTERDAM GEMEENTERAAD Schooltandverzorglng* De behandeling der Begrooting voor het jaar 1932 is nu werkelijk begonnen. Maar nó. de belastingvoorstellen en de loonkor, tng is de animo aanzienlijk gedaald. Van een financieel debat is feitelijk geen. sprake en de weihouderscrisis kwam slechts nu en dan om den hoek kijken. Veel stof om te overzichten is er dus niet. We volstaan met een -paar momentopnamen. Bij het onderwerp „Volksgezondheid" kwam ook de Schooltandverzor* ging ter sprake. Te onzaliger ure heeft de raad beslote-n hiermee een proef te nemen deze proef is natuurlijk, zooals a.lle proe ven in openbare dienst, welke geld kosten en meer ambtenaren vorderèn, goed ge* slaag d. Wie zou zich iets Anders kunnen voor» stellen? En nu moet de proef natuurlijk voortge zet worden, al zullen de financiën ■wel wat remmen. Doch waarom zouden we op een bedragje van f 45.000 kijken? Goede tandjes zijn toch ook wat waard. Ongewijfeld, zei de heer Brandsma-, maarEn toen hield hij een sp^chje, dat als model kan dienen voor raadsrede- voeringen: kort, beslist, helder, vlot. De schooltandvenzorging kan óns ni.-t be koren. Ze voldoet niet aan de eischen welke wij aan geneeskundig schooltoezicht meenen te moeten stellen. Toezicht is uitnemend; zelfs onderzoek is, onder zekere voorwaarden, toelaatbaar, ai moest het eigenlijk uitgaan van 't school bestuur; maarals de o verhei der zich mee bemoeit, blijft het zelfs niet bij onder* zoek. het wordt behandeling. Doch, hoe het zij, tand verzorging voldoet niet aan de eischen. Het geldt hier, om zoo te zeggen, geen „schoolziekte". Men kont», er alleen toe, omdat er zooveel kinderen bij. elkaar zijn en men dus een mooie gelegen heid heeft om te experimentceren. Tandverzorging is een stuk onderwijs; goed, dan moet de onderwijzer dat geven. Maar het is in school geen praktijk en zelts van prophylaxe mag geen sprake zijn. Geea dokter op school! Bovendien, is het nu de tijd om naar uit- zetting der kosten te streven? Neen, zei Dr. KI ei pool, die een hevig voorstander is van school tandverzorgmgj nii niet! Maar. als ©r geld is. Nu. dan zal het lang duren, dunkt ons. Intusschen, het voorstel van weth. Ni* vard (rit.) om de proef voort te zetten, werd aangenomen met 21 tegen S stemmen. De heer Ratte (s.d). vroeg «ich angstig af, hoe deze klove tussohen Rome en Dordt overbrugd zou kunnen worden. Het antwoord luidt, dat we elkaar om verschil de tanden niet uit de mond zullen slaan. Maar, dat we ook niet met een mond vol tanden zullen staan. Politic-straffen, Als bewijs Koe nauwgezet het toegaat oïj het bepalen van straf voor poli tic-personeel, wees de burgemeester er op, dat drie com missarissen nog een aparte tusschenschakel vormen. En toen zei hij: Ik ben er bij geweest, :k heb het meegemaakt, ik heb het besproken, ik heb het toegejuicht, ik juich het nog toe, dat deze tusschenschakel is ingeschakeld! Is dat duidelijk of niet?. Goedkoop© grond. De heer Diemer bepleitte opnieuw de verkoop van bouwgrond tegen zoodanige prijzen dat er woningen gezet kunnen wor den van 4 a f 6. Ddéraan is behoefte, niet aan middenstandswoningen. Kwamen er van dit soort een paar duizend aan do markt, dan zou dat opluchllng geven (ook voor de werklooze bouwvakarbeiders) en te vens een stimulans zijn voor huurverlaging. De heeren Kranenburg en Brauti- gam vonden dit een subsidie aan de bru- wers, terwijl bovendien de gemeente schade lijdt, omdat bouwrijp maken zooveel geld kost. Dat laatste ka best waar zijn, maar er is niets aan te doen. Wie speculeert in grond, beloopt risico. Al maakt men nog zulke mooie departementen voor Stadsontwikke ling. De heer Verheul (v.b.) wees er zeer te recht op, dat deze nieuwe dienst, het vorig jaar doorgedreven, natuurlijk breed ea royaal is opgezet Natuurlijk, dat spreekt vhn zelf. Waar voor maakt men anders gemeenjedieristenü Wellicht ware in verband mét de hooge vormkosten het gewenscht, indien men eons wat meer rekening hield met de opmerkin gen van den heer De Jonge (a.r.), dié op versobering van de eischen voor uebou- wing aandrong; de verplich e architect wil* de afschaffen en wel eons precies wilde we ten of er spoedig kans op bouwen is voor won i ngbouwvereenigingen. Zijn er zul-ke, die zelf voldoende geldmid delen hebben, zooals gezegd werd, dan zou den wij adviseeren om ze spoedig te helpen aan grond. Müs men de particuliere bou wtere niet opzettelijk achterstelt bij de ver- ecnigingen. Want, die kunnen pok nog wei wat. Al zal men ook in Rotterdam wel onder vinden. dat de nieuwe dienst zich zal laten gelden! Gaarne zouden wij nog enkele onderwer pen bespreken, doch de ruimte Iaat het niet toe. Wethouder S emerding moest zich na tuurlijk tot enkele algemeenheden bepalen. Hij is nog niet ingewerkt. Zijn re-de kan dus onbesproken blijven. Er i s woningnood en dus werk voor heml

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2