lliruror Jfrihsdir tümmuil Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Bpschikkingskosten 015.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche tending 6.— Bij dagelijksche tending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7!/2 cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3592 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1932 ADVERTENTIEN tot 5 regels.................... tin* 0-22 Vr van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen „GEPATENTEERDE CORRUPTIE" Dit scherpe oordeel werd eenige dagen geleden in de Eerste Kamer door een soc.- democratisch lid gegeven over de samen voeging van inkomsten uit de openbare kassen, soms tot fabelachtige bedragen. We 1 hebben dat woord met genoegen gehoord, hoewel we het zelf in het vele. dat we over cumulatie schreven, nog Booit hebben gebezigd. Het is o.i. te sterk. Doch allicht brengt deze te krasse uit drukking wat meer beroering en deining, dan tot heden het geval was. Want het is en blijft onze vaste overtuiging, dat hierin verandering moet komen. We spreken niet van corruptie, willen zelfs het woord bevoorrechting niet uitspreken, maar eeD feit is, dat ons volk zoo langzamerhand bukt gaat onder een niet te dragen pen sioenlast en dat velen daarvan geen gering deel incasseeren. Thans verscheen er een bruchure van het kamerlid, den heer Braat, waarin op zake lijke en kalme wijze dit vraagstuk wordt besproken. En de leden der Tweede Kamer mogen er wel eens ernstig nota van nemen wat het „gewone volk" zegt van het feit. dat niet minder dan 40 hunner naast hun schadeloosstelling als kamerlid allerlei in komsten trekken uit wachtgeld, pensioen, salaris, vacatiegeld enz. Ongeacht dan nog het feit, dat men ge legenheid heeft allerlei functies in het par ticuliere leven te vervullen, waarover anderen niet hebben te oordeelen, doch wat wel een zonderling licht werpt op de yaak verkondigde stelling, dat het kamer lidmaatschap den geheelen mensch vordert. Geen enkele partij gaat hier vrij uit; het is een algemeen kwaad. Het is, naar onze meening ook niet zoo bedoeld, doch men heeft zich de consekwenties van vroegere regelingen, niet ingedacht Voorts heeft elk openbaar lichaam op jeigen hojitje allerlei maatregelen genomen <3n daardoor is de cumulatie ontstaan. We treden thans niet in hizonderheden; de zaak blijft aan de orde, juist nu d finantien nog meer zorg vereischen als ii de oorlogsjaren, zooals minister de Geer zei. Doch daarom Is de Regeering er dan ook niet af met te zeggen: de kwestie is in afgedaan; of, ze geldt andere colleges van provincie en gemeenten. De Minister heeft toch ook niet geaarzeld zich met de salaris sen in provincie en gemeente te bemoeien! Een pensioenlast van haast honderd mil- lioen i s niet te dragen en daarom valt deze brochure niet te negeeren. Er moet iets gcbeurenl fJ GROOT-EMAUS TE ERMEL0 IN HET ZILVER BINNENLAND. NEDERLAND EN HET JAPANSCH- CHINEESCH CONFLICT ONS MARINEPERSONEEL Het Volk meldt: In verband met de conflicten in China is er vertraging gekomen in de aflossing van per soneel aan boord van de uit Ned.-Indië thuis varende marine-vaartuigen. Bij informatie op het departement van De- 'fensie kregen wij de bevestiging, dat de ont stane vertraging in de aflossing van het ma rinepersoneel wel ter dege verband houdt met het J apansch-Chineesch conflict. De marinestaf wenscht zooveel mogelijk personeel en materieel in Ned.-Indië beschik baar te houden, ten einde op alle eventualitei ten voorbereid te zijn. RIJKSTELEFOON-REGLEMENT .1929 EENIGE WIJZIGINGEN. In een gisteren uitgegeven Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit tot wijziging en aanvulling van het Rijkstelefoonreglement 1929. In de eerste plaats wordt het jaarlijksch bedrag van f 48 voor de aansluiting aan een Rijkstelefoonnet met meer dan 4000 aanslui tingen, welk bedrag onverminderd het per locaal gesprek te betalen bedrag verschul digd is voor de aansluiting aan dat net van een perceel gelegen binnen een door den directeur-generaal te bepalen gebied van 't net voortaan geheven wanneer het aantal aansluitingen bedraagt van 4001—10 000, ter wijl een bedrag van f 54 verschuldigd zal zijn indien dat aantal meer dan 10.000 be loopt Voorts wordt aan art. 21 van het Regle ment het volgende lid toegevoegd: Nieuwe diensten van de Rijkstelefoon of wijzigingen van reeds bestaande diensten kunnen indien de belangen der gebruikers of van den dienst die wenschelijk maken bij wijze van proef worden ingevoerd. De direc teur-generaal treft, onder goedkeuring van den minister voor den tijd dat deze proef duurt, de ter zake jodige regelingen, welke niet eerder in werking treden dan na publi catie in de Staatscourant KWART EEUW VAN ARBEID EN ZEGEN Deze maand is het juist 25 jaar geleden dat het eerste kleine jongens-paviljoen van de stichting „Groot-Emaus" te Ermelo kon worden geopend, een stichting, welke zooals men weet, uitgaat van de bekende vereeni- ging tot Opvoeding en Verpleging van Idio ten en Achterlijke kinderen. Oorspronkelijk werd in den bestuurskring dezer vereeniging er niet veel voor gevoeld om ook dit werk ter hand te nemen, men wilde niet den schijn op zich laden van te concurreeren iet de stichting „Hoenderloo" Zoo bleef het dan enkel bij plannen, totdat na de in werkingtreding van de Kinderwet ten in 1906, vooral op aandrang van M r J. Simon van der Aa, den toenmaligen directqur van het Gevangenis-, Rijks-, Tucht- en Opvoedingswezen, het bestuur besloot tot den aankoop van de boerenhoeve „Groot Ëinaus", om deze in te richten voor de ver waarloosde, achterlijke jeugd. Toen men aldus het terrein had, ontbraken r.og de middelen, om de benoodigde pavil joenen te doen verrijzen, en het heeft ook heel wat voeten in de aarde gehad, om deze bijeen te krijgen. Toch werd op 21 Februari 1907 het eerste paviljoen geopend, onder het waarnemend-directeurschap van den heer F. Kort lang, van 's Heerenloo. Mevrouw Ko-rtlang bestuurde de huishouding, me dicus van de nieuwe inrichting werd dr. A. Dupont, en hoofdverpleegster mej. T. Schanstra, terwijl de heer B. Pegman H z n. zich tijdelijk belastte met het onder wijs. Zij allen hebben, ieder in het zijne, hun arbeid gegeven tot zegen en heil van deze mooie stichting. Enkele jaren later werd er een subsidie verkregen voor het onderwijs aan achter lijke kinderen. Toen verrees ook het school gebouw, waarvan de heer W. F. H. van d er Wart hoofd werd; later werd hij te vens benoemd tot directeur der stichting Groot Emaus. Zoo is voor en na het eene paviljoen het andere verrezen, en was er groote zegen op het ondernomen, werk. Lr Hoe het er thans is. Thans worden in de stichting verpleegd ruim 30 jongens en meisjes, ondergebracht in 4 paviljoenen voor vrouwelijke en 4 pavil joenen voor mannelijke verpleegden. Er is een flinke school, ruimte biedend voor plus minus 150 kinderen, verdeeld over een 7-tal klassen. Enkele maanden geleden werd een nieuwe vakschool geopend „Arbeidslust" ge noemd, waarin onderscheidene bedrijven zijn gehuisvest en waar velen voorbereid worden voor de taak, die hen straks in de maatschappij wacht. Ja wacht... want het verblijf in „Groot Emaus" is slechts een tijdelijke, in onder scheiding met die van 's Heerenloo en Lozenoord, waar de meeste kinderen soms tot hun dood moeten blijven. Reeds werden sedert de oprichting bijna 1300 kinderen opgenomen, van welk aantal ruim 700 terugkeerden in de maatschappij ruim 200 overgeplaatst werden naar andere inrichtingen, en nog een 300 tal aanwezig is. Of dan bij allen, die terugkeerden in de maatschappij bij het bereiken van den 21-ja- rigen leeftijd, (dus bij hun meerderjarigheid) ook een gunstig resultaat verkregen werd, hoor ik vragen. Helaas neen, voor velen Is de arbeid aan hen besteed, vruchteloos geweest, of zoo goed als zonder eenig resultaat, doch moed gevend was het onderzoek, dat eenige jaren geleden is ingesteld naar den levensloop van een 500-tal vertrokken verpleegden, waarbij bleek, dat bijna 45 zich behoorlijk in het maatschappelijk leven konden handhav en enkelen zelfs een flinke positie be kleedden. Bij den dikwijls teleurstellenden arbeid geeft dat moed. 't Is heerlijk, als de Jongens en meisjes heen gaan en in 't leven slagen mogen, zij 't dan soms, dat zij een bescheiden plaatsje innemen, en later eerzame huisvaders en zorgende huismoeders worden mogen. Maar nog heerlijker is 't als de stoere wer kers. in dit vaak moeilijke werk der op- oeding naar eisch van Gods Woord, mogen ernemen, dat het verblijf op de Stichting den verpleegden niet alleen tot maatschap pelijke^ steun, maar bovenal tot geestelijken zegen geweest is. j gaat ook deze Stichting weer een .ven tijdkring in, zij 't onder den zegen des Heeren tot heil van velen, die dreigen onder te gaan in den maalstroom des levens en geve Hij bij den voortduur Bestuur, Di rectie en Personeel Zijn onmisbare genade om er te werken zoolang het dag is in dit deel van Zijn wijngaard der Chr. Barmhar tigheid tot Eere Zijns Naams. Kerknieuws. DE FINANCIEN VAN EMMEN TEKORT VAN 303.009. De begrooting voor 1932 van de gemeente Emmen wijst een tekort aan van f 303.000, welk bedrag door het Rijk zal moetc-n worden beschikbaar gesteld. De belastingopbrengst wordt geraamd op f 244.701.32, terw\il het bedrag dat volgens raming noodig is voor armenverzorging enz. alleen reeds f 130.000 hooger is dan deze op brengst. Ten laste van den kapitaaldienst wordt ook nog f 63.000 gebracht voor werk- verschaffingskosten. Over de uitkeering per inwoner bestaat nog geen eenstemmigheid tusschen don Minister er. de gemeente. De Minister meent dat de uitkeering ruim f 11 moet bedrage», terwijl de gemeente becijfert dat deze uitkeering ruim f 13 moet zijn. Het Kijk onderzoekt nog of recht bestaat op het verschil van ongeveer f 80.000, of niet. De begrooting is zeer sober, alleen staat nu al wel reeds vast, gezien den brief van den Minister aan den Raad van Si.-en, dat de Minister met 120 opcenten op de personeele belasting geen genoegen zal nemen en ook van Emmen zal eischen de heffing van 200 opcenten, zooals de Minister ook van Sleen. NED. HERV. KERK Viertal: Te Oudkerk, J. Boonstra te Gieten, E. P. Borgman te Franeker, J. Sev< ster te Bergum en F. Oort te Rottevalle. Reken GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Arum, C. Vonk te Baar land. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. H. J. Jager, gekomen van J utrijp- Hommerts, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Voorthuizen door Ds. K. Doornbos, van Boxum, met predikatie over 2 Cor. 3 9 en deed intrede met 2 Cor. 5 20. Hij werd namens den Ker- keraad bij toespraak van ouderling Borren namens de Classis door Ds. W. L. Korfker, x Barneveld, verwelkomd. JUBILEA Ds. J. A. van Leeuwen, te Bloemen- daal, em.-predikant van de Ned. Herv. Ge meente aldaar, herdenkt Zondag 28 Febr. zijn 40-jarige ambtsbediening. Jacob Adrianus van Leeuwen werd 20 bruari 1867 te Vlissingen geboren, als den vroegeren hoogleeraar in de Theologie aan de Utrechtsche Universiteit .Zijn gymna siale opleiding ontving hij te Zutphen studeerde verder aan de Utrechtsche Unix* siteit. In 1891 werd hy candidaat vior I Prov. Kerkbestuur van Gelderland en deed 28 Febr. 1892 intrede te Angerloo, tot tekst heb bende Efez. 6 23. Na 4 jaar vertrok hy naar Harlingen, om van 1899 tot 1920 werkzai zijn bij de Ned. Herv. Gemeente te Bloemen- 1. Op 2 Mei 1920 ging hy eervol met emeritaat. Op verschillend terrein heeft de a-st jubi laris zich bewogen en beweegt hij zich nog. Te Bloemendaal richtte hij op den Chr. Nat. Werkmansbond, ae Chr. Mulo-school Vereen, van de Wijkverpleging. Lange jaren maakte hy deel uit van het Classicaal Bestuur Haarlem. Verder i3 hy secretaris Chr. Vereen, tot verpleging van lijders aan vallende ziekten voorzitter van het Comité- Davos, dat 'neigen predikant heeft te Davos; voorzitter van de Haarlemsche predikanten- vereeniging, die de predikanten van alle Ker ken omvat; voorzitter van den Diakonenbond Een bundel overdenkingen „Uit het Onze Vader" verscheen van zijn hand, terwyl hy i) enkele bladen en tijdschriften artikelen en bijdragen publiceerde. Tijdens zyn verblijf in Friesland behoorde hij met Dr. Schokking en Ds. Wagenaar tot de oprichters van den Friesch Chr. Hist. Bond. Ds. Van Leeuwen, wiens vrouw 1*2 jaai geleden is overleden, wenscht dezen gedenk dag onopgemerkt te doen voorbijgaan. Ds. J. DEKKER t Tn den leeftijd van 69 jaar en 4 maanden, is overleden Ds. Jacob Dekker Hzn., emeritus predikant der Geref. Kerk te Lexmond. Na zyn opleiding aan de Theol. School te Kampen genoten te hebben, aanvaardde hy 27 November 1892 de bediening des Woords te Wezep (G.)In 1896 deed hij intrede te Nieuw Vennep, waar hij 21 jaren gearbeid heeft. In 1917 vertrok hij naar Ambt-Vollenhove 1926 naar Lexmond, waar hy op 1 Mei van het vorige jaar, na bijna 40-jarige ambtsbe diening, eervol emeritaat verkreeg. De Ker- keraad van zyn laatste Gemeente getuigt nog, dat de nagedachtenis aan zijn gezegenden ar beid lang in herinnering zal blijven. De begrafenis is bepaald op morgen, Don derdagochtend, te Lexmond. EEN VROUWELIJKE PREDIKANT In K u I a op Hawaii, is een kleine Prote- stantscbe Episcopale Gemeente van Chinee- zen, die door een vrouw wordt verzorgd. Zy is de weduwe van een Chineeschen predikant, en heeft na den dood van haar man zyn taak en positie overgenomen. RECHTS EN LINKS Bergen op Zoom, Kapelle, Mid delburg. In de „Zeeuw" lezen we het vol gende In de maandelyksche mededeelineen van de Vereen, van Vrijzinnige Hervormden te Mid delburg deelt het bestuur mede. dat evenals vorige jaren aan den Kerkeraad der Ned. Herv, Gemeente te Bergen op Zoom is ver zocht de nieuwe lidmaten aldaar te mogen aannemen en bevestigen. Bedoelde Kerkeraad antwoordde bevestigend, maar zond tevens een afschrift van een brief gezonden aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Mid delburg. Uit deze brief blykt, dat bij eerstgenoem- den Kerkeraad een verzoek is ingekomen om in plaats van wylen den vryzinnigen predi kant Ds. G. A. Lolcama een ethisch-orthodox predikant te beroepen en verder een verzoek van Dr. J. D. Schmidt, van Kapelle, om de orthodoxe lidmaten van Bergen op Zoom weer in de kerk aldaar te mogen vestigen. Een der leden van den Kerkeraad wist te verzekeren, dat de Evangelisatie zou worden opgeheven, indien een predikant van haar richting mocht worden beroepen De Kerkeraad te Bergen op Zoom gaf een stemmig verlof aan Dr. Schmidt, om daar de orthodoxe lidmaten te bevestigen en besloot het verzoek van de Evangelisatie in overwe ging te nemen, indien de Kerkeraad van Middelburg waarborgt, by eerste vacature DE ARNHEMSCHE BRUGBOUW VOORLOOPIG UITSTELT Naar de N. Arnh. Crt. verneemt, hebben B. en W. van Arnhem by Waterstaat stappen gedaan teneinde te bereiken dat de bouw van de vaste brug over den Ryn eenige jaren zal worden uitgesteld dit in verband inet den toe stand der gemeente'ijke financiën. Ongeveer drie weken geleden heeft in ver band hiermede een bespreking plaats gehad met den minister van Waterstaat. Onder voor- benoud dat de Raad zich met hun ctandpunt zal kunnen vereenigen, hebben B. en W. den minister verzocht den bouw van de Rijnbrug voorloopig voor drie j'.rer. op te schorten omdat de toestand der gemeentelijke financiën vooreerst geen nieuwe aanzienlijke lasten in verband met dit werk toe zou laten. Ds. A. Landstra (althans een vrijzinnig pre dikant), te beroepen en dezen al vast verlof geeft, zyn catechisanten in de Hervormde Kerk te mogen bevestigen. Intusschen heeft nu ook het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden zien tot den Kerkeraad te Middelburg gericht met een schrijven, waarin wordt verzocht in de vacature, die ontstaat door het vertrek van Ds. H. W. Obbink, een predikant van vrijzin nige richting en wej Ds. A. Landstra, emeri tus-predikant der Ned. Herv. Kerk. thans voorganger der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden te beroepen. Dit schrijven is ook gericht tot het Kiescollege. Naar het blad verneemt, is op deze brieven nog geen antwoord ontvangen. In hoeverre de Kerkeraad van Middelburg van dezen „ruilhandel" weten wil, moet dus nog blyken. D. MULDER. De heer D. Mulder te Z i e r i k z e e, rus tend hoofd eener Chr. School aldaar en mede bekend op politiek gebied, is 50 jaren lang onafgebroken ouderling der Geref. Kerk te zynent geweest. De „Zeeuw" maakt er mel ding van, dat dit feit ten huize van den heei Mulder herdacht is. Bijna de geheele Kerke raad was er aanwezig en Dr. J. van Lonkhuy- zen hield een hartelijke toespraak. Na het zingen van Ps. 103 1 werd deze herdenking met dank aan God beëindigd. De heer Mulder werd meermalen afgevaardigd als lid van Generale Synode der Geref. Kerken. EEN KERKELIJK CRISIS-COMITÉ In Noord-Holland heeft zich een kerkelijk crisis-comité gevormd, om de Geref. Kerken in deze provincie, wier voortbestaan door de gevolgen van de economische crisis bedreigd worden, te hulp te komen. Er zijn, naar Prof. Dr. H. H. Kuyper in de „Heraut" schrijft, Kerken bij wie het wa ter reeds tot de lippen gestegen is, doordat de financieele achteruitgang van do gemeen teleden het aan deze Kerken onmogelijk maakt, op de bepaalde termijnen hare ver plichtingen tegenover de banken, die het geld haar geleend hebben, te voldoen. Teneinde aan deze Kerken hulp te bieden, hebben deputaten voor hulpbehoc-ende Ker ken verschillende vooraanstaande personen in Noord-Holland, professoren, predikanten en gemeenteleden uitgenoodigd, om saam met hen een kerkelijk crisis-comité voor Noord-Holland te vormen, aan welke uit- noodiging bereidwillig is voldaan, zoodat vorige week dit kerkelijk crisis-coyiité voor Noord-Holland gevormd kon worden. Een kerkelijk karakter draagt dit comité niet, want dan had de benoemi. moeten ge scljieden door de Particuliere Synode. Het svas echter, waar de nood zóó acuut was, niet doenlijk te wachten tot de Particuliere Synode bijeen kwam. Maar het comité zal 'Ofth bij de. verleening van dezen steun het ajvies vragen van de deputaten der Parti culiere Synode en in overleg met hen de in gekomen gelden distribueeren. Terwijl voorts besloten is aan de Particuliere Synode te vragen de rekening van de ontvangen gelden en de uitgaven te controleeren, waardoor degenen, die voor dit comité bijdragen zen den, de zekerheid hebben, dat de gelden be hoorlijk beheerd zijn. De namen van hen, die in dit comité zit ting namen, en de wijze, waarop getracht zal worden gelden te verzamelen voor dit doel, zullen nader in de pers gepubliceerd worden. KERKGEBOUWEN Te Boskoop blijkt, nu de moderne Dr. P. Glas, vertrokken is en de beide rechtzin nige Evangelisaties van het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente gebruik maken, de kerk des Zondags den stroom van menschen niet te kunnen bevatten. De gepasseerde twee Zondagen moesten velen terugkeeren, wegens gebrek aan zitplaatsen. Er zullen wel maat regelen genomen moeten worden, om in dezen toestand te voorzien. Te Urk is de Geref. kerk, hoewel reeds 1600 zitplaatsen tellend, te klein géwordén voor de talryke schare die 's Zondags ter keike gaat. Daarom zullen de drie galeryen uitgebouwd worden, waardoor 200 zitplaatsen meer beschikbaar komen. Tevens zal dan cen trale verwarming in het kerkgebouw aange legd worden, waardoor een betere en doel matiger warmteverdeeling tot stand komt. EEN BLINDE LEIDSMAN Dr. J. L. S n e t h 1 a g e, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Oyen (N.-Br.), heeft een brochure geschreven, waarin hy zich aan dient als een vurig bewonderaar van Lenin. Genoemde vrijzinnige predikant geeft o.imde volgende beschouwing ten beste: „Het Leninisme vertegenwoordigt de hoog ste religie, want religie is daar, waar men gelooft in het heilige en dit geloof dom een gemeenschaD wordt gedragen. Of men gelooft in een God, of alleen in de geschie denis, dat komt er uit religieus oogpunt niet op aan, het is maar de vra3g. of men het heilige kent en dat is in dit eeval een betere wereld, een nieuwe aarde, waar op gerechtigheid gevonden zal worden. Lenin zelf mag zeggen, dat God zijn groot ste vijand is, hy is er niet minder reli gieus om. Hy heeft zich alleen maar vereist. Hy heeft niet gezien, dat hii bezie was een oude en verouderde religie te vervangen door een religie van hoogere waarde' De schryver van zulke taal noemt zich be dienaar des Evangelies! Hoe moet zulk een predikant zich verant woorden tegenover den God des Evaneelies? VERSPREIDING DER H. SCHRIFT De Vereeniging tot verspreiding der Hei lige Schrift, Keizersgracht 328, te Amster dam, mocht voor haar arbeid, onder letter N.N., een gift van duizend gulden ont vangen. „WOORD EN GEEST". Men schryft ons: De redactie van het Geref. weekblad „Woord en Geest", die tot nog toe bestond de heeren Ds. H. C. van den Brink en Ds. E. L. Sme'ik, terwijl Dr. J. G. Geelkerken als eindredacteur optrad, heeft onlangs een uit breiding ondergaan. Tot de redactie zyn toe getreden Ir. Dr. H. G. van Beusekom, Ds. J J. Buskes en Mr. Dr. A. van Doth. Ook de lijst van medewerkers is aanmerkelijk uitge breid. Wij merken onder de namen op de heeren; Mr. Dr. I. N T. Diepenhorst. W. F EVANGELISATIE De heer U. Poutsma, evangelist te Veendam, is voornemens met 1 November a.s. zyn ambt neer te leggen De heer Poutsma werd 17 October 1871 geboren en behaalde in 1898 zijn akte van godsdienstonderwijzer te Winschoten. Hy werkte eerst te Ter Apel, waar hij zijn arbeid 1 October 1395 begon. In 1907 werd hy agent van de Ned. Zendings- vereeniging. Op 1 November 1912 begon hy zijn arbeid te Veendam en Muntendam en dient vanaf 1915 alleen de Evangelisatie te Veendam. De beer Poutsma denkt zich te Heiligerlee te vestigen. ZENDING Zuster Ruth Henriksen, die 5 jaren werkzaam is geweest in het Kinderhuis voor Britsch-Indische kinderen te Alkmaar (Suri name), uitgaande van de Zending der Evang. Broedergemeente, wordt in den loop var voorjaar met verlof verwacht. Voornaamste Nieuws. Land- en Tuinbouw. op 82-Jarjgen Met hem to heengegaan een bekende oonlijkheld. Met recht: een persoonlijkheid. wereldbekende veedistrict Friesland, ing ge l 1893 heeft hij onder vaak te omstandigheden de zuivetfabrlcage icht weten te geven, in hare kinderjaren en haar verdere ontwikkeling. In het begin zijn optreden als zulvelconsub r". HU undigo", had 8 jaar Prof. Modderman te Gro zijde ge auwgezetheld heeft hij zijn •richt Tot 1930 Vlotte verstrekking mededeellngen van het secretariaat 'at Crisis-Comité blijkt bet volgende: lat Vrijdag 12 Febr. de inschrijving t >n. welke Zaterdag alle gemeenten ter beschikking ■ld. Dit Bureau is daarop terstond begonn Tugbetalingen plaats ha_ gehad, dan zullen ,ook zij die nog niet gestort hebben, bericht gekregen henben. welk bedrag -J aan het N.C.C. verschuldigd zijn om de i verkrijgen. Men wordt dringend verzocht over dit or erp geon telefoongesprekken met het N.C.C. voeren, daar het uitgesloten Is, dat til de intsoeneorlng verandering gebracht kan de Kegeering gezonden teneinde nd en Denemarken zoude nland moeten verpllchtei land uit hun contingent Uit Oost-lndie UIT DEN VOLKSRAAD BATAVIA, 23 Febr. (Aneta). De Volksraad heeft een aanvang gemaakt met de behande ling van een zestal moties betrekking hebben de op het Dep. van Onderwijs en Eeredienst, waarover hedenmorgen is gestemd. O.m. wer den aangenomen de moties inzake de wensche- lykheid dat de uitbreiding van het Indisch onderwys voortgaat en die om de voorgestelde opheffing der voor-klasse by het L. O. niet door te voeren. Prof. Schrieke deelde mede dat overleg met de Kerkbesturen reeds leidde tot een bezuiniging van f 85.000, terwijl de resultaten van het overleg met de Kerkvoog- den eerst later '.uilen kunnen worden gemeld. (bit I). Het 25-jarig bestaan van Groot-Emaus vordt deze maand herdacht. Noodlanding van een militair vliegtuig. In een rumoerige Rijksdagzitting wordt Rijkspresident Von Hindenburg door den nazi-leider Dr. Göbbels beleedigd. Laatstge noemde wordt daarom van de zitting uit gesloten. De Japanneezen lijden een nederlaag bij Shanghai. De Japansche strijdkrachten zul len verdubbeld worJen. (blz. 5) De positie van de Nederlanders te Shanghai Het Chr. Nat. Vakverbond heeft de hon derdduizend leden thans reeds ver over schreden. (blz. 3) Het drama op den Majellatoren te Amster dam in hooger beroep behandeld. De weekstaat van de Nederlandsche Bank. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel tot 3 korting van de salarissen van het gemeentepersoneel aangenomen. (bli 0) De Tweede Kamer heeft het Kortingswetje aangenomen. Gemengd Nieuws. EEN BISCUITFABRIEK IN DE ASCH GELEGD KOSTBARE MACHINES IN VLAMMEN. Men meldt ons uit Amersfoort: Gisteravond omstreeks acht uur ontdekte de commandant der brandweer, die totvall.gerwjjr iangs de biscuitfabriek v;ji :i- N.V. Mcur-ing kw.ni, dat in deze fat "lek een felle brand woedde. Onmiddellijk gai hy last om niet gioot materiaal uit te rukken. Bij aankomst der brandweer <tond de fabriek reeds m lich ter laaie en sloegen de vlammen, welke een gretig voedsel venden in hot vele ncandbare materiaal, hoog op. De brandweer, wolk- voor een moeilijke caoJc stond, tastte het vuur kiachtdadig aan. Met zes stralen werd het vuur bestreden. Dank zy de gunstige windrichting werd het oude gedee'te der fabriek, waar de koek- fabricage plaals vind', x oor he"; vuur ge- spaara, alsmede Je opaligpltats van het meel. De biscuitfabriek, waarin voor een groot kapi taal aan machines stand, word echter een pr«-oi der vlammen. Te ongeveer tien uur was men den brand meester. Verzekering dek», de schade Cr.geveer vyftig werklieden zullen als gevolg van den brand tijdelyk werkloos zijn. Omtrent de oorzaak van den brand i3 niets bekend. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermiddag was een militair vliegtuig van Soesterberg op weg naar Schiphol. Het zicht was echter dermate slecht, dat da bestuurder, d- reserve-eerste-luitenant Van Hotegem, be sloot naar Soesterberg terug te keeren. Hy volgde daarby de spoorlijn. Op een gegeven moment voelde hy, dat het landingsgestel een tik kreeg, waarschynlyk door aanraking met een boom. Hij vloog nog door, maar toen de mist steeds dikker werd besloot hy «en nood landing uit te voeren. Tevens bemerkte hy, dat er iets niet in orde was met het landings- Étestel. De landing geschiedde op de Lage Weide in de buurt van het MerwedekanaaL Daarbij is het toestel over den kop geslagen. De officier is er tydig uit gesprongen en bleef ongedeerd. De machine is vry ~mstig be schadigd en wordt heden gedemonteerd. *N VARKEN VOOR EEN PAAR KLOMPEN. Harkstede (Gr.) verwisselde een krul staart van 70 pond van eigenaar tegen den prys van een naar gele klomp-n. Te V mschoten werden vyf loopvarkens, gemid deld pl.m. 120 pond zwaar, in een koop afge leverd voor f 30, d.L 5 cent per pond levend gewicht. VERDRONKEN. Te Amsterdam werd de dek knecht van de stoomboot .Jonkheer Cocnen" vermist, nadat de man nog 's avonds by de aankomst van het sthip aan boord was gezien. Daar hek«-nd wk>s, dat de man nooit de stad in ging, werd de politie gewaarschuwd, die de omgeving van d-* ligplaats der boot heeft afgedregd, met liet resultaat, dat de man :cvo»loos werd opge haald. Waarta-hijnlijk is Je man gestruikeld «n ever boord gevallen Hei was de 23-j uigc F. Moespot uit Deventer, geüuwd en va*Jcr. DE DOODELIJKE DAMP Te Sappemeer (Gr.) is de 27-jarige nachtstoker J. Sookman, wonende in Sloch- teren, op de kweekerij van den heer G. Boer dood iu een der stookhutten, dienen de voor de centrale verwarming der kwee kerij, eexonden. I>r. Beukcmn constateerde kolendampvergiftiging. De ongelukkige Iaat een vrouw en een kind na. DE RETS VAN MINISTER DECKERS BUITENZORG, 23 Febr. (Aneta). Minister Deckers betuigde den Gouverneur-Generaal van Ned-Indië telegrafisch dank voor de aan gename ontvangst welke hem in Ned.-Indie ten deel gevallen was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1