r ZATERDAG 20 FEBRUARI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. P i STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Boekbin derij voorheen firma J. G. Pulle, om vergun ning tot het oprichten van een boekbinderij in het perceel Oude Rijn Nis. 3136 en Dul- lebakkersteeg No. 4, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie II. Nis. 3406, 3475 en 3407; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder1 wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is: alsmede dat op Zaterdag, den 5en Maart 1932. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeen tewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet Voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten eindo hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Februari 1032, WOENSDAG-COLLECTE LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. De eerste Woensdag-collecte van het Leidsch Crisiscomité heeft opgebracht f 1769.79V2 benevens tweo Zwitsersche francs Een aardig resultaat. Het comité is de da mes die medewerkten hartelijk dankbaar. Laat de Leidsche burgerij zoo voortgaan. Woensdag a.s. wordt het grcene busje weer gepresenteerd. HET N. H. T. M.-PERSONEEL EN HET CRISIS-COMITÉ. Een aantal personeelleden van den N. Z. H. T. M. (316), alsmede 27 gepensionneerden zijn overeengekomen gedurende de maanden Januari (gedeeltelijk),, Februari en Maart 1932 een geldelijk offer te brengen ter onder steuning van het werk van liet Nationaal .Crisis-Comité. Over de maand Januari 1932 is uit hoofde als vorenbedoeld ten kantore der Maatschap pij gestort een bedrag van f 268.90, welk laatstgenoemd bedrag dezer dagen per giro .werd overgemaakt Aan deze steunactie ls deelgenomen door personeelleden van de standplaatsen Voor burg, Leiden, Rijnsburg, Hillegom, Haarlem en enkele verspreide standplaatsen, zoodai het niet mogelijk is, eenig plaatselijk crisis comité als bevoorrecht comité om van de afgedragen gelden een percentage te ontvan gen, aan te wijzen. TE VOET DE WERELD DOOR Causerie van den heer Carrière i® de toonkamer van „De Ploeg", Broe- (straat 3', heeft gisteravond voor een kieün aantal genoodigaen de beer L Carrière een lezing gehouden over zijn voetreis naar Engelech-Indië en zij® verblijf bij de Jogie &n de Himalaya. De beer Carrière, eanvainlk-el'ijk bestemd ivoor de koopvaardij en als zoodanig in op leiding voor stuurman bij de Kweekschool ite Amsterdam, maakte zijn eerste reis an 1918, toen hij met de „Indragiri" via Ame rika. en Afrika naar Calcutta voer. Daar wend het schap door de Enigetechen vast gehouden en na een zesmaandeiijksoh ver blijf in Indië, zei spr. bet zeemansleven (vaarwel en keerde naar HoU'land terug. Bij een vriend nam hij 'n half jaar lang sohiil- tderiee en zwierf toen op zijn fiets door Frankrijk, Noord-Afrika, Tunis en Alg.oie, (totdat het achterwiel van zijn fiets bralt en Ihij de reis te voet vervolgd1». Na een dwaaltocht door Italiië kwam hij im Livorno, vanwaar bij per fregat naar Tunis zeikte. Daarna ging de reis weer naar Holland, maar la rug hield hij het daar ook móet uit en via Marseille, Egypte, Turkije an Syrië, belandde spr. tenslotte in Perzië. Uitvoerig verhaalde spr. hoe hij onderweg •door een bende Koerden werd overvallen en mishandeld; hoe hij door de Turken vf or •een Gri-ek wordt aangezien en bijna omge bracht en hoe hij eindelijk in bet Iliimaf.aya gebergte aankwam, waar hij bezoeken af- 3eg-do bij tal van vooraanstaande Jogi- en Soefi-goeroes (leeraren) in zijn. zóeiken naar fennerlijken vrede en het hoogste Weten. Op ongemeen interessante wijze vertelde <*"r. ,va.n een door hem bijgewoonde rechtszitting; van zijn driejarig verblijf als leeraar aan ■een school voor Hindoes en van hun men taliteit, hun nationale gevoelens, volkomen ongeschiktheid voor het communisme cn van de onderdrukking der laagste kasten- Uitvoerig behandelde 6pr. ook hert Eng»l- Bche bestuursstelseü, d actie van Gandhi en de wonderbaarlijke ontberingen der Indi sche fakirs. Voor, tijdens en na de aardige lezing van iden heer Carrière bestond er gelegenheid een tentoonstelling te bezichtigen van •fraaie hoornen en beenen voorwerpen door (hemzelf vervaardigd. Over eenigen tijd hoopt de heer Carrière (naar de Congo te vertrekken. BEGIN VAN BRAND Gistermiddag is een begin van brand ont staan in het perceel Oegst.geesterlaan 21, bewoond door de fam. J. Men bad dauir gor dijnen met benzine gewaseohen en deze te ispoediig met een beet strijkijzer in aanra king gebracht, waardoor het vuur ontstond. Personeel van de N.Z.H.T.M. heeft de vlam men met zand gebluecht Mevr. J. bekwam (Lichte brandwonden. De motorepuit die uitl (gerukt was, behoefde geen dienst te doen. f DE INBRAAK BIJ DE FA. BRILL. Door de politie is een viertal jongens aan gehouden van 17 tot 18 jaar die verdacht worden van de inbraak bij de fa. Brill. Ze zijn binnengekomen aan de achterzijde door een openstaande deur. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt zijn ze weer op Vrije voeten gesteld. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Opheffing 19 Febr.: Ph D Deumer, Hooi gracht 86, Mdididelstegracht 67, Leiden, siga renfabriek. Wijziging 19 Febr.: Cofip. Verbrulksver. „Helpt Elkander" G.A., Katwijk, Voorstraat 49 en 40a, bakkerllbedrijf. Uittr. 2e secr.. C van Rhee, Katwijk aan Zee; N. 2e secr.. P Ruwhof, Katwijk aan Zee LEIDSCHE PENKRASSEN DWAASHEID Ik heb een groepje kennssen, dat met een ernstig en verbijsterend'enthousiasme ui'en lang bezig kan zijn met 't zingen van liederen waaraan de volmaakte dwaasheid ten g \md- slag ligt. Wanneer ik mij met mijn grijzend haar tusschen hen bevindt- wanneer deze zanggeest hetzij dan een goede of een booze hen te pakken heeft, dan moet ik verhalen aanhooren van een haai die eens bruiloft zou vieren, van 't peerd van oome Loeks, dat gestorven is, van de Zoeloes, die inplaats van kabeljauw als dejeuner een allerliefste vrouw op hun menu begeeren, van de schoone stad Zalt-Bommel waar een groote watersnood heerschte, van een juf frouw in Kralingen, die een handel, bezat in palingen, van een kikker die aan de oevers van de Rotte luid te weenen zat, van het genoegen om de dochter van tie dominee te ■beminnen, van labberdepap die alsmaar op de trap zat en als hij toevallig labberdepoep heette op de stoep, van een roover die heette Ben en last had van zweetvoeten, alsmede een treurig en' langgerekte geschiedenis van Schiedam naar Dekehaven vice versa, enz. enz., met refeinen van ongearticuleerde ge- lulden, zooals fifaldera, joekadee, rik tik, rik tik, hopsa hopsa hoi en hij mot kapie- dewiewiet, hij mot kapoedewoedowoet, hij mot. kapiedewiedewiet ,liij mot kapoet. Als ik dan met mijn boven aangegeven grijzend haar dit alles ernstig aanhoor met de toegeefelijkheid die bij den ouderdom past, dan doe ik steeds mijn best om de die pere grond van al deze liederen te begrijp®, maar het is een vèrgeefsohe 'inspanning van de hersenen en daarom moest ik, de ernst, het enthousiasme en de energie waarmee gezongen wordt ten spijt, tot de conclusie komen, dat dit alles is opgebouwd op het principe van de dwaasheid. Wie is hij? en waarom moet hij in vredesnaam kapoet? Waarom is het zoo innig treurig om v-an Schiedam naar Delfshaven en terug te wan delen? W-at doet die labberdepap op de trap, en welke bijzondere bekoorlijkheden bezit de dochter van de dominee, dat het zoo'n genoe gen is om haar te beminnen? Ik kan dan ook ernstig mijn hoofd schudden over deze zangliefhebberij. We staan hier voor een psychologisch raadsel en ik moet eerlijk be kennen, dat ik de oplossing er van niet vi' den kan. Het zijn ernstige jongens met velerlei ambities, die serieus over de politiek kunnen boomen, maar in het volgende oogen- blik als ze een guitaar-aanslag hooren met denzelfden ernst en grootere overtuiging be weren: Hup, hup, hup me Knelissie, PierAika is dood. Blijkbaar hebben we hier te doen met een veiligheidsklep, die de dwaasheid, die in het hart van de jongeling is, op be paalde tijden uitlaten moet. Het is nog niet zoo lang geleden, dat een van die kennissen op een avond een partijtje met me zat te schaken en terwijl hij een liedje neuriede zijn zetten overwoog. Hij neuriede en neu riede, maar brak telkens na een paar ver- geefsche tonen geprobeerd te hebben weer af. Hij keek. me afwezig aan. Hoe is het ook al weer, vroeg hij. Je koning staat schaak, zeg ik argeloos. Nee, ik bedoel dat wijsje. En hij neuriede, terwijl hij al maar afwezig naar me keek: Jantje.zat met Antje in hetHier raakte hij steeds de wijs kwijt, maar hij zette halsstarrig zijn pogin gen voort tot hét hem plotseling gegeven werd de juiste toon te treffen. Zoo is het, riep hij uit met groote triomph en daarna keek hij innig tevreden en zielsgelukkig weer naar het schaakbord en redde met een prachtige zet zijn koning uit diens netelige positie. Ter geruststelling kan ik meedeelen, dat Antje met Jantje aanvankelijk in het hooge groene gras en later op een motorfiets zat, terwijl ik verder nog de regels op ving: Ik zweer je eeuwig trouw, Jan druk eens op je claxon, andere rij Je over die vrouw. Het was dus wel noodig om de wijs van dit schoone lied zonder- uitstel in het; hoofd terug te hale' En nu zou ik aan het einde van de op merkingen een lans kunnen gaan breken voor het galmen van meer zinvolle liederen, maar ik reken dat niet tot- mijn taak. Bo vendien denk Ik er mét afgrijzen aan wat er nog uit de ketel te voorschijn zou kunnen komen als ik druk ging uitoefenen op de veilighei Isklep. Charlientje leest over mijn schouder en snuffelt terug in de bloc-notes. Ik weet. er nog een, die je er bij had moeten zetten, zegt ze. Welke dan? Dat van die wande lende vier en die opgeschoven klier, zegt ze. Ik kijk haar bestraffend aan. Ze is ook al zoo jong niet meer. Haar oudste komt van 't jaar van de lagere school. Gelukkig dat de jongen op zijn vader lijkt. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING TENTOONSTELLING VAN AFFICHES VAN CASSANDRE. Hedenmiddag is in het Stedelijk Museum de Lakenhal onder auspiciën van de Leid sche Kunstvereeniging in tegenwoordigheid van vele genoodigden een tentoonstelling ge opend van affiches van den bekenden recla me-kunstenaar A. Mouron Cassandre. In zijn openingswoord heette de voorzitter der .ver- eeniging, Mr. J. Slagler speciaal welkom de heer Cassandra en de heeren Albarda en Piek, die hun collectie affiches voor deze tentoonstelling hebben beschikbaar willen stellen. Spr. hield daarna een inleiding tor het werk van Cassandre en herinnerde daar bij aan de eerste proeven van een welover wogen reclamekunst waarbij Roland Holst en Toorop de hoofdfiguren waren. Hun kunst was echter nog te versiervol. Het wa.» nog niet voldoende tot hen doorgedrongen, dat men van een reclame-affiche in een on derdeel van een seconde een sterke emotie moest ondergaan Hieriegenovcr staat de jongere school met Cassandre als verreweg de voornaamste vertegenwoordiger. Zijn af fiches geven een blijvenden mdruk als men in een auto er langs rijdt terwijl ze op een schutting zijn geplakt. Ze zijn geen werk van het verstand maar worden geboren in de magie van een scheppenden geest. Spr. richtte zich ten slotte in het Fransch tot der heer Cassandre en prees zich gelukkig in een tijd le mogen leven die kunstenaars heeft voortgebracht van de.grootte van den heer Cassandre. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth Hermtna d W Zor- !?e en E Lamos; Johanna d van A C Bocxe en C van der Zwet: Lambertus z van J Rodenburg en C CrlspUn; Johannes Adrlanus z van A Plan tenga en F C Plug; Jacoba Wllhelmlna d van I. B Hoogeweg en H H Degger; Susanna d van L van Ku«en en K Brouwer; Anna Hendrtka Cordula d van J G Berk en H M Kuipers; Ca» tlmrlna Wllhelmlna d van H J Fennes en C C Lange; Reinier Jan z van J R Bloot en C J Btllevold OVERLEPEN: W van dor Oost m 81 J.; P KIoos 2 15 J.: J H Molendük—Scbllthulzen vr. 29 J-. C C Hoogenboom d 11 mnd. ONDERTROUWD: X Bakker 21 *n M C van dor Ham 21. j. DE BEELDENRIJKDOM VAN ONZE TAAL LEZING VAN MEJ. H. S. S. KUIPEH. Cisteren heeft op uitnoodiging van de af doet ing Leiden der Maatschappij tot be vore dering der Woordkunst mej. H. S. S. Kuiper van 's Gravenhage een voordracht gehouden over het bovenstaand onderwerp. Vooraf heeft namens het bestuur dr. C. Beekenkamp met een enkel woord de vergadering geopend en gewezen op hét doel van de maatschappij. Een van de doelstel lingen is het kweeken van liefde voor de schoone moedertaal. Spr. is gelukkig, dat mej. Kuyper, de dochter van een van Ne derlands' grootste taai-virtuozen vanavond ons zal inleiden in de schoonheid van onze moedertaal. Mj. Kuyper hierna het woord verkrij gend. gaat eerst uitvoerig na, hoe de taal gevormd wordt. Dit geschiedt door de wer king der zintuigen, waardoor als door toe gangspoorten, de indrukken van buiten tot ons doordringen. De belangrijkste v; v die toegangspoorten zijn wel het oog-en het oor. Spr. geeft tal van voorbeelden, die door klank en kleur tot ons komen. Niet alleen de stoffelijke wereld kunnen we onder woorden brengen: ook de dingen uit de geestelijke wereld. Merkwaardig is echter, dat tal van ereestelijke uitdrukkings wijzen weer ontleend zijn aan de stof. B.v. iemand die „opvliegend" is'kan zich zoo „opwinden" dat hij „opstuift". Hieruit.blijkt dus dat wij het vermogen bezitten met onze ziel tot de geestelijke achtergrond.der dingen door te dringen. Volgens spr. schuilt hier de oorsprong van het beeld. Er zijn gehoorde, gevoelde, geproefde en geroken beelden, maar de meeste zijn de geziene. Het verschijnsel dera beeldspraak ls in onze taal wel bijzonder tot bloei gekomen. Hoe komt dit? Hoe scherper een volk ziet, en de dingen doorziet, boe meer beelden het in zijn taal indraagt. Nederland, beroemd door zijn schilderkunst wat hiermee nauw verband houdt is ook rijk aan beelden. Die beelden zijn in bepaalde rubrie ken te rangschikken. Zo zijn niet. geboren in de studeerkamer, maar in de werkelijkheid van het dagelijkseh leven. Ze werden ge maakt door de ambachtslieden, door de huis moeders, ze zijn ontleend aan de dieren wereld, aan het menschelijk lichaam, aan ons gebarenspel en zoo voorts. Van deze beelden en zeggingswijzen gaf mej. Kuyper tal en soms zeer geestige voorbeelden. Na een korte pauze wees spr. nog op een andere groep van beelden, de groep nl. die uit lang vervlogen tijden stammen en die spr. de antiquiteitengalerij in de wereld der beelden zou willen noemen. Het zijn de beel den waarvan niemand meer de beteekenis kent. Uitdrdukkingen zooals „door de marvel vallen", „aan de kaak stellen" stammen uit de middeleeuwen. Spr. vertelde er de afkomst van, zooals nok van de uitdrukking „spreken als Brue- mans" „de breëe veertien opgaan", „iemand van haver tot gort kennen". In de Middel eeuwen zei men „iemand van avere tot ave-re kennen" d.w.z. iemand van vader tot vader kennen, Iemands heele leven kennen De volksmond heeft er van haver tot gort. van gemaakt. Spr. verklaarde ook nog uit.drukkïngen.als. „op de valreep", „pluimenstrijken" Jets op" zijn kerfstok hebben", „bötje bij botje lég-' gen", „aan dié" leiband loopen", „de baker mat" enz. Een belangrijke bron voor de beeldenrijk dom van onze taal is ook onze Bijbel, de Statenvertaling die van zoo groote invloed op ons leven is geweest. Spr. noemt uitdruk kingen als „Waar het hart vol van is loopt de mond van over", „Hoogmoed komt vrrn den val", Zijn handen in onschuld was- schen", ,;door het oog van een naald". „Ba bylonische spraakverwarring", „paarlen voor de zwijnen", „vreemdeling in Jeruzalem zijn" „vurige kolen op iemands hoofd hoo- pen", in „zak en asch zitten", „een doorn in het oog zijn" enz. enz. Tenslotte maakte "spr. riog enkele opmer kingen over verkeerd gebruik van beelden. Het komt daar vandaan dat men de beel den niet ziet". Zoo is hpt mogelijk dan men en een brief van rouwbeklag schrijft: „We hopen 'dat de tand dés tijds ook over deze wonden gras zal laten groeien." Spr. somde een serie andere vermakelijke voorbeelden van deze foutieve beeldspraken, op. „De Nederlandsche leeuw die menige veer moet laten", „elkaar als kemphanen in de haren vliegen", „dat Uw weg met ro zen mag zijn bezaaid", enz. enz. Ten slotte bewees spr de beeldenrijkdom van onze taal door in een aaneenschakeling van beelden te zeggen wat er van een goede redevoering mag worden geëischt, daarbij bescheiden in het midden latend wat er van haar redevoering werd gedacht, maar in elk geval dankend, dat zij-,'het oor van de-ver gadering had gehad." Een hartelijk applaus dankte de spreekster. Dr. Beekenkamp zegde van de weerom stuit mej. Kuyper in zéér beetdenrijke ter men dank voor baar interessante lezing, waarna de vergadering werd gesloten. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN JUBILEUM. Maandag- a.s, herdenkt de heer C. vait Frankfoor!, loodgieter ep koperslager Bij de firma Ponsioen en Zn. alhier zijn 50-ja-;- rige staat van dienst bij genoemde firma. De heer Frankfoort staat bekend als een be kwaam vakman, en als bijzonderheid kun nen we vermelden dat twee zijner zoons resp. 19 en 20 jaar bijdezelfde firma in dienst zijn, en zijn zuster bij de familie Pon sioen 43 jaar dienstbode is, terwijl ook de zer dagen de bekende zaak der firma Pon-- sioen en Zn. 95 jaar bestaat. Een en ander;: zal wel niet ongemerkt voorbij gaan. OPLICHTER. Bij een waschmachine-fabrikant ter plaat se vervoegde zich dezer dagen een persoon, die een groot aantal waschmachines wilde koopen, en als relatie opgaf een bankinstel ling te Amsterdam. Het groote aantal dat gekocht zou worden kwam dèn fabrikant verdacht voor. Hi.i zeide in de avonduren een beslissing te willen nemen. Tusschentijds informeerde de fabrikant per telefoon bij de bankinstelling, welke echter niets bekend was van genoemde persoon. Toen dan ook in d-e avonduren de kooper terug kwam Jen naar hij zeide juistin een blad gelezen had dat een familielid door het ijs was gezakt verzocht hij een voorschot van f 10.om per trein daar even heen te gaan. Nogmaals vraagde de fabrikant het adres en merkte daarna op dat genoemd adres in Amsterdam niet bekend was en in minder dan geen tijd was de kooper verdwenen. VLEESCHKEURING. Zooals men weet ls de slager B. alhier wegens het In voorraad hebben van onge stempeld vleesch indertijd veroordeeld tot f30.— boete. Gister werd deze zaak in den Haag behandeld waarbij de Off. van Justitie bevestiging van het vonnis eischtte. Uit spraak over 14 dagem HET MOSTERDZAAD. "De Chr. Meisjesvereen. „Het Mosterdzaad" hield een bijzonder prettig jaarfeest, waar Ds. de Bruin sprak naar aanleiding van Ps. 122 9, de heer Vis een interessant verhaal vertelde en de meisjes zelf met samenspra ken e.d. een mooie afwisseling gaven. INBRAAK. Waarschijnlijk door insluiping is inge broken bij den landbouwer B. ook wonende aap de. kortsteekterweg. Vermist wordt eenig geld. „JOHANNA." Deze winter hebben de ledeq van de Gèrcf. naaivercen. „Jóhanna" te Aarlanderveen 57 kleedingsslukken vervaardigd welke uitge^ deeld zijn aan behoeftige gezinnen en een gedeelte gezonden naar de Zondagsschool te Tijnje. (Fr.) eveneens ter uitdeeling. „JACHIN." In totaal zijn door de Geref. Meisjesvereen. „Jachin" in de, voorbij gegane maanden 2.03 kleedingsstukken vervaardigd en uitgereikt in daarvóór In aanmerking komende gezin nen. De uitgaven bedroegen f204.26, tegen f212.45 welke zijn ontvangen, maar voor voor:zetting van deze arbeid is versterking der kas noodig, LICHTBEELDENAVOND. Donderdag a.s. n.m. te half acht zal in gebouw „Bethel" door de Chr. Nat. Werk mansbond een lichtbeeldenavond worden ge houden, voorstellende liet werk der zee manszending. Zendeling A. J. Martens van Amsterdam zal daarbij voorlichting ver schaffen en Ds., Brouwer hoopt een slotwoord te .sprekon. ONGEVAL. De jeugdige timmermansknecht V. had gieterep het ongeval bij de fa. G. en Z. enig vallend hout bij het afnemen van een balk van een 6tapel hout op het lijf te krijgen. Dr. v. W. verleende de eerste hulp waarop de jongen die blijkbaar inwendige kneuzin gen had bekomen is overgebracht naar een ziekeninrichting te Leiden. HAZERSWOUDE OUDERAVOND GHR. SCHOOL De ouderavond van de Chr. School op het dorp werd Woensdagavond gehouden in het gymnastieklokaal der school. Voor den aan vang der vergadering werd door vele ouders en belangstellenden gebruik gemaakt van de gelegenheid het werk der leerlingen in de school te bezichtigen, waarbij door het onder wijzend personeel de gewenschte inlichtingen werden verschaft. Daarop vereenigde men zich in het gymnastieklokaal, waar de voor zitter der schoolvereenagdng, de heer D. d e Bir u ij n, de samenkomst opende door te laten zingen, Ps. 19 1 en 4, vorging in gebed en las Ps. 19. Hierop sprak hy een kort openings woord, waarin hij zijn blijdschap uitsprak, dat Ssöo velen waren opgekomen. - Door den heer IJ. Bol werd behandeld „Beroepskeuze". Spr. schetste in korte trek ken de jaren door het kind op .de schoolban ken doorgebracht én wees er op hoe noodig het is, dat een samenspreking plaats heeft tusschen onderwijzer en gezin inzake de nieu we toekomst, die het kind wacht, wanneer t de school zal verlaten, waarby naar aanleg en karakter zoo mogelijk rekening wordt ge houden met wenschen en verlangens, die wor den geuit. Op leerzame wyze werd het kiezen van een beroep voor en door het kind behandeld, en aaarby vele praktische wenken gegeven, die van veel nut kunnen zijn voor het leven, daar in de eerste plaats een beroep moet worden gekozen, waarin God kan worden gediend. Door mej. D. S. Raats, onderwijzeres der school, werd behandeld „Kinderleed", waarin op pakkende wijze een blik werd gegeven op het schoolleven. In- de T^auze werden ververschingen uitge reikt enreen collecte gehouden voor een Chr. school in Brussel. Den heer O. H. W e s s e 1 s, onderwijzer der school werd daarop gelegenheid gegeven te behandelen „Neerlands nieuwe gewest, de Zuiderzee". Spr. gaf aanschouwelijk onder wijs, daar allés werd verduidelijkt met licht beelden. De toestanden daar van voor enkele eeuwen tot het heden werden in vogelvlucht behandeld en vele belangrijke momenten, per sonen en prestaties werden gezien op 't doek De voorzitter bracht aan het emde een woord .van .dank aan allen, dje hadden mee gewerkt tot het doen slagen van dezen avond waarop de heer O f f r i n g a, hoofd der school, nadat gezonven was Ps. 89 7. voor ging in' dankgebed. Het was osn gezellige en leerzame avond, die ongetwijfeld zal- mede werken tot versterking van den band tusschen school en gezin. KATWIJK STEUNREGELING Naar wij vernemen 'zullen B. en' W; den raad voorstellen döen betreffende steun* aan werklooze arbeiders. Deze-regeling m-oetvpor namelijk gëbaseerd zyn "op de bekende Rijks steunregeling, dus met subsidie van het -Rijk. De kosten hiervan worden geraamd on f5000 per week. Verwacht wordt, dat"; het Rijk hier van f:12.50 betaalt, zoodat ër voor de ge meente per week te betalen róverblijft f 3750 of voor de '6 weken, waarvoor de regaling is. bedoeld, f 22500. "Het bedrag van f 28000, d3t op de begrooting voor 1932 staat voor werk verschaffing, zal eerstdaags zijn opgebruikt. Tot dekking van deze uitgaaf, zoo deelde men ons mede, zullen B. en W. voorstellen de opcenten op de gemeentefondsbelasting (in- kom-stbelasting) vorig dienstiaar 25. en bij de behandeling van de begrooting in Januari'1.1. verhoogd tot 60, thans te. brengen op het maximum 80, en op cfe hoofdsom der vermo-. génsbelasting te heffen 50 opcenten,. KARBONADE-OORLOG. Nadat de slagers, goe-d organisatorisch/ hun artkielen steeds op redelijken prijs had den kunnen houden, kwam er deze week hierin een groo'e ken'ering. In advertenties, in circulaires, zelfs op reclameborden, die door de straten gedragen werden, werd den inwoners mededeeling gedaan van een Prijsverlaging, varieerend van 30 tot 50 pet. Het gebeurde eelfs, dat circulaires van den "eene slager bij den andere als reclame voor de ruiten werden gehangen. Natuurlijk na afscheuren van den naam. Eén spoedvergadering der slagersvereen'- 'ging vermocht niet verandering te brengen in dezen, voor de meeste slagers onge- wensch'en toestand. De karbonade-oorlog duurt nog voort en vele huismoeders glun deren hierover en hopen, dat de wapenstil stand nog wat zal worden uitgesteld Ook in den ;maliase-tijd smaakt karbonade heer lijk. KATWIJK AAN DEN RIJN JAARVERGAnpRTW" A. R. KÏESVEREEN. De A. R Kiesvec „Noderland en Oranje" hield gisteravond haar jaarvergadering in -de zaal dear Geref. Kerk. De voorzitter, de heer G. v. d. Perk, open de de vepgadering op de gebruikelijke wijze' en sprak een kernachtig openingswoord, waarbij herdacht werdefl de leden die >n hel' afgeloopen jaar zijn overleden. Opge wekt werd in deze moeilijke dagen trouw te zijn ons beginsel te belijden en te be leven. De secretaris, de heer Jóh. v. d. Gugten, las de nolulén der, voiige vergadering en bracht daarna het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat door overlijden en verrek het ledental van 62 tot. 58 is teruggeloopen. De gevoerde actie' tijdens de verkiezingen werd met succes bekroond. Zoowiel bij de verkie zing voor de Prov. Slaten als bij die voor den Gemeen eraad gingen we in stemmen- aantal vooruü. Onze candidaat voor den Gemeen eraad werd gekozen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer B. v. d. Jagt, bleek, dat er 'n voordeelig saldo in kas was van f 9.54V-». De commissie tot nazien der boeken bracht een gunstig rapport uit, zoodat den pen ningmees'er décharge werd verleend voor zijn accuraat beheer. Bij <de gehouden bestuursverkiezing wer den met bijna algemeene stemmen herko zen de heeren B. v. d. Jagt en J. Slinger land. Hiéma verkreeg de heer W. van Veen het woord voor zijn actuee'e onderwerp: „Werkloozcnzorg, bezien uit A. R. stand punt". Spr. merkt op, dat goed onderscheiden moot worden tusschen sedzoen-werkloozcui en crisis-werkloozen. Wat de seizoen-werkloozen betreft, voor dozen heeft de overheid als regel niei te zorgen. Voor de crisis-werkloozen heeft de overheid een secundaire taak. De voor rang heeft de diaconie en de particuliere liefdadigheid. In deze buitengewone tijden kan de over heid echter nieit achterblijven. Waar nood is moet geholpen worden De overheid kan zorgen door de instel ling van een arbeidsbemiddeling, s'eun aan werkloozenkassen, productieve werkver schaffing en steunregeling. Spr. behandelt uitvoerig deze verschillende middelen 'ot steun. In dit verband wordt ook besproken het raadsbesluit tot s'eun aan de tuinders door middel van subsidie voor het dieip- spitten, enz. Ook werd gesproken over het voorstel van B. en W. om te komen tot een steun regeling. Gewezen werd op het demoralisee- rencle van een steunregeling, op de verhoo ging van belastingen, waaraan pok een einde komt. Spr. komt tot de conclusie, dal de overheid liever zorge voor werkverschaf fing of geve subsidie aan crisis-comité's, dan 'e komen tot oprichting van een steun regeling. Op deze, met groote aandacht gevolgde inleiding, volgde een uitgebreide en geani meerde bespreking, waaraan door een 10-fc*ij aanwezigen werd deelgenomen. Hierbij werd naar voren gebracht, dat velen bij de werk verschaffing zijn geplaatst die nog eigen middelen bezitten. De voorzit'er breng den inleider hartelijk dank voor het geleverde werk en voor de bean'woording der vragen. Na gehouden rondvraag ging de heer W. van Veen voor in dankgebed en sloot de voorzitter deze goedgeslaagde jaarvergade ring. KATWIJK AAN ZEE ONVEILIG DUINTERREIN. Het duinterrein ten zuiden der schietba nen is van Maandag tot en met Vrijdag van 915 uur onveilig wegens het schieten met scherpe patronen. Het terrein is pas veilig indien de roode vlaggen zijn ingehaald. KOUDEKERK LOOP DER BEVOLKING GEDURENDE HET JAAR 1931 De bevolking, die op 31 December 1930 be stond uit 946 m. en 873 vr., totaal 1819, telde op 31 December va® 1931 961 m. en 892 vr., totaal 1853. LEIDERDORP DE VOLKSTELLING. Onze plaatsgenoot J. F. is op last van den officier vam jstitie gevankelijk naar Den Haag overgebracht en ingesloten in het Huis van Bewaring ter zake van het niet nakomen dér voorschriften van de jl. plaats gehad hebbende volkstelling. LISSE R.K. VEREEN. VOOR ZIEKENHUISZORG. De R.K. Vereeniging voor Ziekenhuiszorg is'góed vooruitgaande. In het reservefonds kon f 2000 worden gestort. In het afgeloopen jaar werden 42 zieken verpleegd met 725 ver pleegdagen. Het aantal verpleegdagen werd wederom vastgesteld op 60. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR. Met den verbouw van het Post- en Tele graafkantoor heeft men reeds een aanvang gemaakt. LAAGSTE INSCHRIJVER. Voor den bouw-van duikerbruggen ter ver vanging van de_St.alenbrug en Engelenbrug is het laagst ingeschreven door de firma C. Middelkoop te Gouda. DE LOONEN IN DE BLOEMISTERIJ. De Bond-van R.K. Bloemistpalroons stelt een loon voor avn f 21 per week. Men zal nog overleg plegen om in de 6 wintermaan den f 20 eii in de 6 zomermaanden f 22 uil te betalen. NOCRDWIJK AAN ZEE VREDESACTIE. Alhier is opgericht een afd. van.de Geref. Vereeniging voor daadwerkelijke Vredes- actie. De afdeeling telt 17 leden. Voorzitter is de heer J. J. Korbee. NOORDWIJKERHOUT BOUWVERGUNNING Door B. en W. dezer gemeente is aan het bestuur der Christelijke School vergunning verleend voor het bouwen van een onder wijzerswoning aan de Julianasfcraat (met aan den Koninginneweg zooals abuisivelijk opgegeven werd). Door genoemd bestuur is bouwgrond gekocht van het Grondbedrijf; der Gemeente Noordwijkerhout. OEGSTGEEST CRISIS ODMITó. Inwoners van Oegstgeest! Het Crisis-Comité Oegstgeest doet een dringend beroep op de medewerking van alle ingezetenen tot het verkrijgen van regel matig vloeiende inkomsten, daar alleen dan voortdurende ster-' mogelijk zal zijn.- Geheel belangeloos stelden een aantal da mes zich beschikbaar om met ingang van a s. Maandag iedere week huis aan huis gelden in te zamelen. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren de Graaff, do Jager, Kist, Renaud en Timmer mans. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Hugen- holtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en niet Zondag 21 Februari a.s. waargenomen dooi de apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, 'elefoon 594. Mogen met uw aller hulp de collectrices kunnen bogen op groot succes! liet Comité krijgt zeer vermoedelijk de beschikking over een partij zwavelzure am moniak. todere tuinder, of landbouwer, die meent voor verstrekking in aanmerking te. komen, wordt verzocht schriftelijk naam en adres, alsmede de grootte van zijn land. op te geven aan het secretariaat Warmonder- weg 8., AUTOBOTSING. Alhier had een botsing plaats tusschen een tweetal auto's van S. K. uit Amster dam en VV. v. R. van hier, doordat laatst- genoemde auto niet den doorgang voor het van rechts komende motorrijtuig vrij liet. Laatstgenoemde auto liep aanmerkelijke matcrieele schade op. Proces-verbaal is op gemaakt tegen den bestuur der vrachtauto, aan wien de schuld lag. RIJNSSURG JAARVERGADERING „BLOEMENLUST" De Véilingvereeniging „Bloemenlust" hield gisteravond haar jaarvergadering in het lokaal „Centraal" van den heer J. J. Verbree alhier, welke vergadering door ruim 100 le den werd bijgewoond. Bij ontstentenis van den voorzitter opende de 2de voorzitter, de heer E. v. d. Vijver, den leden een hartelijk welkom toeroepende. Hierop volgde het jaarverslag van den secretaris, den heer D. van Egmond. Te betreuren was het, aldus het jaarver slag, dat de voorzitter zich om gezondheids redenen verplicht Zag te bedanken. Spr. her innerde aan de goede verstandhouding en prettige samenwerking, die tusschen hen beiden steeds bestond, en bracht den voor zitter hartelijk dank, voor het vele door hein in het belang van de vereeniging verricht. Het aantal leden nam met 14 toe, terwijl een 2-tal voor het lidmaatschap bedankte. De veilingen konden ongestoord verloopen, ter wijl ook de handel in het afgeloopen jaar een gelijkmatig verloop had. In vergelijking van thans vielen de prijzen nog mee, totdat December de ommekeer bracht, zoodat met verlies gewerkt werd. De kascommrsie bracht bij monde van den heer M. v. d. Heul rapport uit over het be heer van den penningmeester en verklaarde alles in volkomen orde te hebben bevonden. Volgie het jaarverslag van den penning meester, den heer C. Hogewoning. De omzet bleek gestegen tot ƒ205.296:86 tegen 171.89572 eer jaar vróeger, alzoo een ver meerdering van ƒ33.401.14. De kas sloot met een batig saldo van ƒ800.32. Hierop werd overgegaan tot verkiezing van een voorzitter. Bij eerste, vrije stemming, werden uitgebracht op den heer G. den Heijer 42 stemmen ,op den heer D. v. Egmond 29 stemmen en op den heer J. Samsom 18 stem men. Bij de hierna gehouden herstemming werd de heer G. den Heijer gekozen met 54 stemmen. Te voren was ,naar aanleiding van uit de vergadering opgaande stemmen besloten aan het voorzitterschap geen gratificatie te ver binden. De heer Den Heijer nam zijn benoeming aan, tevens dank zeggende voor het tevoren gedurende 17 jaren in zijn vader gestelde vertrouwen. Na voorlezing van den brief, waarin de heer Den Heijer mededeelt om gezondheids redenen als voorzitter te moeten bedanken, stelt de heer E. v. d. Vijver voor, den oud voorzitter tot eere-voorzitter te benoemen, welk voorstel onder luid applaus wordt aan genomen. Als bestuursleden worden herkozen de heeren D. v. Egmond en E. v. d. Vijver, die aan de beurt van aftreding waren. Namens het bestuur deelde de secretaris mede, welke stappen in samenwerking met anderen, door de vereeniging waren gedaan inzake de invoerbelemmering in omringende landen er omtrent de besprekingen die, o.m. door den Bond van Bloembollentrekkers met de groote veilingen waren gehouden. Ten slotte drong het bestuur er_ bij de leden, die nog veilingkisten in gebruik had den op aan, deze in te leveren, daar er nog 400 onder principalen en koopers waren. Bij de rondvraag kwamen nog eenige vra gen van huishoudelijken aard ter sprake, die door het bestuur werden toegelicht. Als een der oudste leden vroeg vervolgens de heer J. Braun het woord, teneinde namens d- leden een woord van dank te spreken, ten opzichte van den afgetreden voorzitter. In hem verliest de vereeniging een man, die steeds zijn laan met de grootste toewijding vervulde en dat tot het laatste oogenblik toe. Spr. hoopte, dat het hem als eere-voor zitter nög vele jaren gegeven mag zijn ziin belangsteling in de vereeniging te toonen. De voorzitter dankte voor dit huldeblijk aan het adres van zijn vader, alsmede voor het verleenen van het eere-voorzitterschap. Na sluiting van de vergadering volgde hierop nog een verloting van vele mooie prijzen. GEREF. MANNENVEREENIGING. De Geref. Mannenvereeniging „Calvijn" komt Zaterdag 25 Februari a.s. in de voor zaal iler kerk in ledenvergadering bijeen. Door den heer VV. Ravcnsbergen zal inge leid worden het onderwerp: „Gethseinané". BLOEMENHANDEL. Wie gedacht zou hebben, dat er na de vorst met z'n vele moeilijkheden, vooral voor den straathandel, weer eenige opleving zou komen, is in z'n venvach ingen teleur gesteld. De prijzen z-ijn van bim& alle soor- '."en bediroevond laag. Ook al lijkt voor som mige soorten, met name de Darwinnen, de prijs redelijk, als we in aanmerking nemen, dat deze thans nog minstens 4 weken in de kas moeten staan aleer zij in bloei getrok ken zijn, dan begrijpt ieder welke kosi -n aan cje exploita'ie hiervan verbonden ziin en een schijnbaar redelijke prijs nog verlies kan geren voor den trekker De prijzen waren per dozijn: Fred. Moore 711 ct„ Mac Kinley 9—10 ct., Rrillanf Star 811 ct, Ibis 8—11 ct., Prins van Oostenrijk 812 ct. La Reine 6—10 ot, Murillo 9—12 ct, Wi 'te Valk 9-12 ct.. Flamingo 6—10 ct, Herman Schegel 8—10 et.. Tubergen 18-21 ct.. Elect ra 18—22 ct., Peach Blossom 17 20 ct. Azalea 1620 ct. Vmirbvk 20 -23 .-t,, Rubra Maxima 11—15 ct., Crem. Brlllant 58 ct, Gen. de Wet 1822 ct, Rose gris de lin 4—6 ct., Gele Prins 1419 ot., Couronne

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6