llirutur |Triïtódjc (Courant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit West-Indië. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (B"schikklngskosten f 0 15.) Per week 0.25 Vont hel Buitenland bij Weke- lijksrhe zending K— Bij dagelijksche zending Alles bij voorullhntnling Losse nummers 5 cent rrrnt Zondagsblad lx/i cent Zondagsblad niet nf7ondrrlijk verkrijghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3588 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1932 f t l'Vi 0.22M ADVERTENTIE Van 1 tol 5 repel» F.lke repel meer Ir.gez Mededeelingen van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer0.15 Bij conlrncl belangrijke korting. Voor hel bevragen aan 't bureau wordi berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. EEN PITTIG TRAKTAATJE Ons géslaeht houdt niet van „traktaatjes'". En ook in onze kringen vinden ze niet altijd sympathie. Eerlijk gezegd, de schrij vers en uitgevers van traktaatjes hebben het er ook wel eens naar gemaakt Doch dat blijve buiten beschouwing. We merken het alleen op bij wijze van tegenstelling. Want we ontvingen ter ken nismaking de derde druk van een Filip- pus-traktaatje (uitgave J. B. van den Brink Co. te Zutfen); en dat is zoo frisch en pittig als we zelden iets van dit soort onder de oogen kregen. Het is eenpolitiek traktaatje. Ja, maar politiek van de edelste soort, op hoog peil en met principieele vastigheid. De politiek-schuwen zeggen, aldus dit traktaatje: 't Is toch eender, of je van de kat of de kater gebeten wordt en politiek js een minderwaardig zoodje. Hoe komt dat? vraagt de schrijver. Laat hij zelf antwoord geven: Moet men zich niet verwonderen, dat er zelfs onder Christenen nog zulke lau- wen en lakschen, nog zulke hazen worden gevonden? We! neen! Openbare school, z g. neutrale pers hebben bij velen nooit een Christelijke levensbeschouwing gekweekt Soms nog wel vroom in den mond, bij bellezen thuis, naar de kerk gaan, doch die booze wereld werd aan haar lot over gelaten. Alsof Jezus daar geen Koning is! Alsof we niet eiken duimbreed voor onzen Ko ning moeten opeischen! Gelukkig, dat het aantal Chr. Scholen in den laatsten tijd aanzienlijk is toege nomen, maar de invloed van de z.g. neu trale pers is in vele Christelijke gezinnen 'nog verbazend groot. „Ch ri ste 1 ij k e bladen lezen, wat zou het! Die komen altijd achteraan met bun berichten, hébben geen advertenties "ge noeg enz. enz. Ja, ja, we kennen dut liedje wet, 't was .beter, dat ze begonnen te steu nen. Men- kamt het eigen blad af en ge niet ondertusschen van de z.g. neutrale krant met zijn feuilletons van twijfelach- tigen inhoud, verslagen en advertenties van bioscoop en schouwburg. En zoo'h 'blad ligt dan nog vaak in de huiskamer, zoodat zelfs kindekenhet in handen-krijgen! - Dat soort- menschen komt altijd xnzt d-e goedkoope bewering aangedragen: 't Is mij precies gelijk, of je van de kat of dén kater gebeten wordt. „Maar het-gaat hier niet om bijten. Het gaat er in laatste instanti óm, van wie het gezag afdaalt, wia de bron van alle gezag is: God of de mensch. Daarover loopt in den grond de strijd. Zal. de .overheid rekenen met God of niet?" Het antwoord op die vraag ligt ook mee voor onze rtkening. Zullen de politiek- schuwen onder ons luisteren naar de ge zonde taal van dit pittige traktaatje? ♦-*.* DE INDISCHE ZENDER In de Indische pers komen klachten voor over de toestanden op radio-gebied aldaar. Gelijk men weet, is de Kerstrede van H. M. de Koningin in onze overzeesche gewes ten slecht of heelemaal niet verstaan. Geregelde radio-uitzendingen van uit Ne derland naar Indië hebben niet plaats. Echter Moskou zendt wel uit en wordt heel de Archipel door uitstekend verstaan. Wij kunnen ons begrijpen, dat zeer velen in Indië over deze situatie ten hoogste ont stemd zijn. Hier is metterdaad zeldzame kortzichtig heid, ja nationale zelfverblinding in 't spel. Er is geen enkel hechter en sterker bind middel tusschen moederland en koloniën te denken dan d-e levende stem, die dagelijks gehoord wordt De duizenden Nederlanders, die huis en land hebben verlaten, nu het rijk dienen en op vaak eenzame' posten hun troostelooze dagen doorbrengen, zouden door de radió als het ware geestelijk en cultureel met ons mee kunnen leven. De inlandsche bevolking, voor zoover de Nederlandsche taal machtig, zou door de Nederlandsche lezingen, cursussen, muziek enz. rechtstreeks deel krijgen aan de Neder landsche beschaving. Niette overzien, niet te vermoeden kort weg, is dë bindende invloed, die er door een dagelijksche, hoogstaande radio-voorziening in de Nederlandsche taal van ons op het Indische volk zou kunnen worden uitge oefend. En die Invloed laat men thans over aan Moskou! Beseft men wel, wat dat wil zeggen? Beseft men wel, waartoe de dagelijksche propaganda voor het communisme, en dus ook de ophitsing tegen ons gezag in Indië ten slotte zéér gemakkelijk kan leiden? Over de historie van de Indische zender zwijgen wij. Omdat wij Nederlander zijn. En omdat wij er ons d us over te scha men hebben. Slechts twee dingen willen wij met ernst en klem naar voren brengen. Vooreerst: Zooals de toestand thans is, mag ze niet blijven. Geen jaar en geen maand En ten tweede: Bij de regeling van d»e Indische zender zal. aan het Christelijke volksdeel de plaats moeten worden toege kend, waarop het recht heeft VERDRAG VAN WASHINGTON BETREFFENDE DE WERKLOOSHEID. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de Nederlandsche akte van bekrachtiging van het verdrag van Washington betreffende de werkloosheid op 6 Februari 1932 op het Secretariaat van den Volkenbond is ingeschreven. Het Verdrag is tot dusver bekrachtigd door België, Brltsch-Indië, Bulgarije, Dene marken, Duitschland, Estland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Hongarije, den Ierschen Vrijstaat, Italië, Ju- pan, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Spanje, Zuid-Slavië, Zuid- Afrika, Zweden, Zwitserland, ONTVANGERS DIRECTE BELASTINGEN MUTATIES. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belastin gen, enz. D. H. Brandenburg verplaatst van het kantoor Helmond naar het kantoor der dir. bel. en acc. te Vlissingen; de ontvanger der dir. bel. enz. C. IJ. Everhardt van het kantoor Hoorn naar het kantoor Wonnrr- veer; de ontvanger der dir. bel. enz. C Halfi van het kantoor der dir. bel. cn acc. te Oi- denzaal naar het kantoor der invoerr. en acc. te Eindhoven en de ontvanger der dir. bel. enz. H. W. J. Scheepstra van het kan toor Vcnlo (station) naar het kantoor Ze venaar, ROTTERDAM EN DE RIJN-SCHELDE VERBINDING ADRES AAN DE MINISTER Twee en twintig personen uit het Rotter- damsche zakenleven, voornamelijk hoofden van groote bedrijven, hebben het volgende verzoek schrift aan den Minister van Buitenlandsche Zaken doen toekomen: Ondergeteekenden, a'len werkzaam in Rot- terdamsche havenbedrijven, zeer onder den in druk van de buitengemeent gevaren, die niet n de haven van Rotterdam maar het ge- h'.ele havencomplex van de Beneden-Maas be dreigen tengevolge van de steeds moeilijker worden internationale commercieele verhou dingen, verzoeken U alles te doen wat moge lijk is om die gevaren niet te vergrooten door aan de Belgische regeering inzake de ltyn- Scheldeverbinding te ruime concessies toe te staan. Zij vragen U voorts met grooten aan drang om, waar de oplossing van een gekana liseerd vaarwater langs den Brabantsehen oever tot allerlei moeilykheden brengt, terwijl een dergelijk kanaal bijna alle nadeelen heeft van het Moerdijk-kanaal en na nog eenige cessies daarmede gelijk gesteld kan wor- alsnog terug te keeren tot het meest-een- voudige en -rationeele plan van een uitsteken de verbetering van het kanaal door Zuid- Beveland. ONBEGRIJPELIJKE HOUDING Men schrijft ons: Hoe B. en W. van Ouddorp met de kas- uitkeering aan de werkloozen handelen, is bekend. Zes gulden per week achten zij ruim voldoende. Maar thans gaat het college nog verder. en W. hebben bevoegdheid om controle te houden ook over de namen c^er inge schreven en reeds trekkende leden uit de werkloozen kas. Tot ongelooflijke conclusies zijn ze daar gekomen en hebben zelfs een beperkte weistandsgrens als maatstaf aan genomen om leden voor de werkloozenkas te kunnen weren. Doch niet alleen de weistandsgrens werd als maatstaf aangevoerd, maar ook het diepe verval van leden, die enkele jaren te rug nog in commissiehandel waren, en nu genoodzaakt zijn, al een paar jaar terug, als arbeider hun dagelijksch brood te verdienen. Die menschen Iaat men nu weten, dat zij nooit arbeider zijn geweest, en nu afgevoerd moeten worden als trekkende leden uit de werkloozenkas. Als men nu hierbij nog in aanmerking neemt, dat zulke menschen reeds geruimen tijd getrokken hebben, en nu vanwege het bedoeld kasbe- stuur genoodzaakt worden om terug te geven wat zij gedurende al dien tijd getrokken hebben; dan wordt men bitter. Nog meer onbegrijpelijk is het, dat er ook nog leden op bevel van B. en W. worden afgevoerd, van wie men wist, dat zij wel eens ziek zijn geweest, ja zelfs een operatie hadden ondergaan. Moge de Regeering spoedig hulp bieden; anders drijven B. en W. de menschen een zeer gevaarlijk pad op! DE NEDERLANDERS TE SHANGHAI ZIJ HELPEN BIJ DE VERDEDIGING. SHANGHAI. 18 Februari (Aneta). Jhr. De Graeff. Lasonder en vijf andere Nederlan ders. die dienst doen bij een lichte batterij, zullen zeer waarschijnlijk binnenkort een opwindenden tijd meemaken, daar zij mor gen gestationeerd zullen worden op de Ran ge Road, aan den Noordgrens van de Inter nationale nederzetting. Bij de verdediging van dezen sector van den Range Road ne men de Nederlanders in de lichte batterij actief aan de verdediging van de Interna tionale nederzetting deel. Dit is geen kinder spel. daar de koude zeer bitter is en de grootste waakzaamheid geboden. KON. NEDERL. JAARBEURS OPENING DERDE GEBOUW. De Koningin zal op 15 Maart a s. den eer sten dag der 20ste Kon. Nederlandsche Jaar beurs. het derde Jaarbeursgebouw te Utrecht officieel openen. UIT ZEELAND DE ABATTOIRKWESTIE TE MIDDELBURG Men zal zich herinneren, dat nadat eerst besloten was, dat Middelburg en Vlissingen samen één abattoir zouden bouwc Vlissin gen zich terugtrok en daar een eigen coöpe ratief abattoir werd gebouwd. Na lang durige voorbereiding 'ïeeft thans de gemeen teraad van Middelburg in een gisteren ge houden zitting beslot-en eveneens een abat toir (gemeentelijk) te bouwen, nadat eerst een voorstel, om het voorstel aan te houden en aan hot oordeel van een architect-des kundige te onderwerpen was verworpen. De raming bedraagt 200.000. Zooals men zich herinneren zal zijn op de gemeente-begrooting voor 1932 d«r gemeente Krabbendijk,. doordat de minderheid (vrijz en A.-R.) zich van stemming onthield, allo posten, de verzekering betreffende, geschrapt. Ged. Staten hebben echter bericht, dat deze posten op de begrooting moeten gebracht worden. De Staatkundig Gereformeerde leden hebben nu onder protest vóór gestemd zoodat al de bedoelde posten weer op de begrooting staan. Van A.-R. cn Vrijz. zijde werd nu opgemerkt, dat voortaan het stem men der Staatk. Gereformeerden tegen ver zekering geen principieele waarde meer heeft. DE ARBEID VAN PATRIMONIUM Verschenen is het jaarboek van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" 1932. Het officieel gedeelte van dit jaarboek bevat een opgave van het Verbondsbestuur. centraal bureau, commissie van advies enz., benevens de opgave van de afdeelingen in de gewestelijke organisaties, van de besturen dier organisaties, van de afdeelingen, welke in het bezit zijn van een ziekenfonds, van een woningbouwvereeniging, van een wo ningstichting, van een coöperatie, van een vakteekenschool, van een rechtskundig bureau e.d.g. Niet alleen bijzonderheden, „Patrimonium" betreffende, worden in dit jaarboek ver strekt, ook gegevens inzake het Chr. Nat. Vakverbond zijn opgenomen. En het Men gelwerk is van actueele beteekenis. Aller eerst is daar een artikel van den heer H. Ch. G. J. van der Mandere, alg. secretaris der vereen, voor Volkenbond en Vrede, over: „De Volkenbond en internationale ontwa pening". Niet minder actueel is het artikel: ,J)e strijd voor „christelijk sociaal", door (Prof. Dr.) D. H. Th. V(ollenhoven). Van propagandistische strekking is het kort en bondig stuksken: „Wat moeten wij doen? Aanpakken!", terwijl in twee andere arti kelen het léven in Patrimonium's vacantie- kamp en in Patrimonium's tehuis te Jip- singhuizen op populaire wijze beschreven wordt Het jaarboek, dat geopend wordt met een In M emoriam door J. H(ollander) ter her innering aan den heer H. F. v. d. Peppel, een bekende verschijning in den kring van „Patrimonium", wiens portret tevens is op genomen, bevat ook een kalender 1932 met tal.van gegevens inzake posttarieven e.d.g. Van dit jaarboek kan gezegd worden, dat het een onmisbare gids is voor hen, die in het sociale leven meeleven. Het geeft be kendheid aan het werk van „Patrimonium" het doet zien. dat er heel wat arbeid door het Verbond is en wordt verricht, dat van vérstrekkende sociale beteekenis is. Vermelden wij nog, dat op 1 Jan. 1932 „Patrimonium" 14.5-47 leden had, w.o. 187 vrouwelijke. Het Verbond vermeerderde met een honderdtal leden en telt in Noord- Holland -het grootst aantal (4158). Hierop volgt Zuid-Holland met 3031 leden. RUMOER IN DEN ZWOLSCHEN GEMEENTERAAD STRIJD TUSSCHEN DE RAADSLEDEN Na een dertiental vergaderingen, .velke de gemeentekas ongeveer f2500.— kosten, is de Gemeentebegrooting 1932 aangenomen. Ten slotte bleek, dat met eenige bezuini gingen, hoogere ramingen, en 3% pensioen korting op de salarissen het nadeelig saldo nog al meeviel. De Sociaal-democraten, die van bezuiniging blijkbaar weinig begrip hebben, poogden nog om het bewaarschool- onderwijs, uit te breiden, door het bouwen van twee nieuwe scholen, maar daarover staakten de stemmen. Vermoedelijk zal. als over dit voorstel opnieuw zal worden ge stemd, deze strop de gemeente bespaard blij ven. daar er twee leden van rechts en één van links ontbraken. Een beschuldiging en een aanklacht Bij de.algemeene beschouwingen is door den heer mr. A. W K. Brandsma (R.K een verwijt geuit tegen het lid van de R.K. V.P. den liocr H o u t s m a. dat nog wel ern staartje hebben zal; meende men eerst de kwestie door een eereraad op te lossen, dit is thans afgesneden. Verklaring van den heer Brandsma. De heer Brandsma publiceerde in Overijsselsch Dagblad (R.K.) de volgende verklaring: „De heer Houtsma heeft mij ge sommeerd huiten den raad in het openbaar te herhalen de beschuldiging aan zijn adres, hetgeen ik hierbij doe „Ik verklaar, dat de heer Houtsma eenige dagen vóór de jongste wethoudersverkiezinc zich gewend heeft tot een vooraanstaand lid der R.K S P. te Zwolle en diens bemiddeling verzocht heeft voor het herstel der politieke eenheid onder de Katholieken van Zwolle. Hij verzocht dezen het volgende te willen bevorderen: hij de lieer Houtsma was be reid zeer snoerig weer lid te worden van de R.K.S P en zijn best te doen. dat de leden der R TvV.P. te Zwolle lid worden van de RK. Staatspartij mits de raadsfractie der R K. Stantsp. hem toen tot wethouder hielp verkiezen. Ziin wii goed ingelicht dan heeft thans de heer Houtsma. naar aanleiding van bo venstaande verklaring hij den Commissaris van "politie een klacht tegen den hoer Brandsma ingediend. HET RADIODEBAT ONJUISTHEDEN VAN MR. BOON Het Bestuur der Ned. Chr. Radio-vereeni- ging machtigt ons de volgende verklaring op te nemen: Gisteren heeft in de Tweede Kamer de heer Mr. Boon verklaard, dat het advies van den Radioraad inzake de zendtijdver- deeling door een redacteur van het Handels blad zou zijn ontvangen van Mr. v. d. Deure, „op wiens schrijftafel (de gegevens) lagen". Deze mededeeling is ten eenenmale en beslist onjuist.. Het onderhoud, dat bedoel-Je redacteur met de Voorzitters der groote om roepvereenigingen aanvroeg en waarvoor hij in Bcnnekom kwam, had juist plaate ora Je meening der Voorzitters te vernemen over het schema. Het advies is nooit In handen van Mr. v. d. Deure geweest; deze heeft het nooit ge lezen; het is nog niet bekend aan de N.CR.V. en kon dus onmogelijk op de schrijftafel van Mr. v. d. Deure liggen. Evenmin is juist, dat de Voorzitter op 5 Mei zou hebben verklaard, dat het zendtijd- besluit klaar was. De tekst van deze toe- spraak is niet meer aanwezig, maar volgens een verslag in het Handelsblad van 6 Mei heeft Mr. v. d. Deure gezegd: „Zou de mi- nisterieele beschikking nog lang op zich laten wachten?" Van eenige positieve mededeeling was geen sprake. Trouwens, ware clit op 5 Mei in het open baar gezegd, dan zou Dr. Molhuyscn, die toen nog voorzitter van de A.V.R.O. was, zeker niet hebben nagelaten den Minister daarop bij zijn onderhoud op 7 Mei te wijzen. Wij zijn dankbaar voor deze verklaring. Iedereen kon wel begrijpen, dat Mr. Boon praatjes verkocht over het lek in de Radio- raad; een redacteur van het „Hbl." kon niet zoo onnoozel zijn om zoo maar te verklaren, van wie hij het schema ontvangen had. Maar deze positieve en duidelijke ontkenning ie afdoende. Waarlijk, van de Interpellatie Is niets, maar dan ook niets overgebleven. Mr. Boon had niet met zulke losse praatjes moeten komen. Hij zoeke naarstiger dan tot heden naar het formidable lek in een college, dat onder eede staat. De verdediging van de A.V.R.O, geschiedt niet met faire middelen. DIENSTWEIGERAARS In het Volksblad verdedigt het Kamer lid Ds. v. d. Heide (s.-d.) zich tegen velen, die het hem euvel duidden, dat hij het voor de gevangenbewaarders en tegen de dienst weigeraars in de strafgevangenis te Sche ven ingen heeft opgenomen. „In de eerste maanden van 1931, aldus vertelt hij. werd de houding en de stemming van de dienstweigeraars in de gevangenis hoe langer hoe slechter. Allerlei vernielin gen hadden plaats; het zeer welwillende personeel werd op ongehoorde wijze gebru taliseerd, zoodat dit herhaaldelijk zijn nood klaagde, terwijl enkelen onder hen zenuw ziek dreigden te worden. De directeur van de gevangenis trachtte herhaaldelijk op gemoedelijke wijze de jongelui in het goede spoor te brengen, omdat hij van oordeel was, dat men bij jongemenschen, die niet met de gevangenisbevolking op één lijn mogen worden gesteld, wat door de vingers moet zien. Waarschijnlijk heeft dit gemoe delijk optreden op de dienstweigeraars den indruk gemaakt, dat men tegen hen niet durfde op te treden. Het ging dan over van kwaad tot erger." Op tweede Pinksterdag was er groote herrie en Ds. v. d. H. kalmeerde de jongelui. De zaak zou eens besproken worden. Maar: „Het probleem werd op andere wijze op gelost Zondagavond 31 Mei werd aan de dienstweigeraars weer eens een ovatie ge bracht. De dienstweigeraars reageerden daarop met schreeuwen enz. Toen heeft de adjunct-directeur van de cellulaire gevange nis ingegrepen en gelast, dat de dienstwei geraars voor het meercndpel naar de cel zouden worden gebracht. Dit ging niet zon der verzet van hun kant en bii die gelegen heid zijn eenige klappen gevallen. Een der bewaarders kreeg een gebroken been. Het verzet was uit Herhaaldelijk heb ik daarna velen van hen in de cel bezocht, die mij. op een enkele uitzondering na, verklaarden, dat zij spijt hadden over het gebeurde. Ze hadden zich laten meesleepen door anderen, zoo zeiden en ze begrepen nu, dat dit spaak moest loopen." Het preeken van weerloosheid schijnt gemakkelijker te vallen dan de toepassing. DE LAATSTE VOLKSTELLING NOG NIET OFFICIEEL GEPUBLICEERD. In verband met eenige. tot ons gerighte vragen, wijzen wij er op, dat de officieele bekendmaking van de uitslag der laatste volkstelling nog niet hoeft plaats gehad Deze geschiedt door middel van een publi catie van het Centraal bureau voor de Statistiek, wplke publiek verkrijgbaar zal worden gesteld; doch nog niet verschenen is. In verband met berekeningen voor de uit voering der Financieele Verhoudingswet Is aan de provinciale besturen mededeeling gedaan voor het meerendeel der gemeenten van do bevolkingscijfers, zooals zij waar schijnlijk definitief zullen worden vastge steld. Wij meenen te weten, dat het resultaat hij ongeveer alle kleine gemeenten boneden de 10.000 zielen bekend is. Op een speciale vraag, hoe het '-aan moet in gevallen, dat twee of meer gemeentel) één burgemeester hebben, terwijl thrnr één HEERLIJK OORD Er was eens een debat over openbaar of bizonder onderwijs en een bekend spreker van Volksonderwijs vertelde in deze ortho doxe kring zoo langs zijn neus weg: Toon ik Zondag met mijn kinderen naar de kerk ging, zooals ik geregeld doe Begrijpt u? Ik snapte het direct en de ver gadering blijkbaar ook, want succes had de man heelemaal niet Ik dacht hieraan, toen ik toevallig een oude krant uit Brielle onder de oogen kreeg daarin het verslag las van een vergade ring van „Volksonderwijs" in Tinte. Spreker een meneer uit Hilversum, die, naar het verslag zegt. zijn rede begon met jeugdher inneringen van hemzelf, waaruit bleek, hoe zijn familie lief en leed deelde met de Tin tenaars. Begrijpt u? Vooral het leed wordt nog steeds eerlijk gedeeld en daarom was meneer zelf uit Hilversum gekomen om de openbare school te beschermen. Want. nietwaar, hij verheerlijkte deze als de school, die eendracht schept, de school, waar alles één is. waar de zoon van den gegoeden boer plaats neemt naast den zoon den arbeider, de jongen der school- schoonmaakster r.aast het kind van den on derwijzer. Wat een heerlijk oord moet het daar toch wezen! Want immers, er is toch een tijd geweest, dat er alleen maar een .penbare school te Tinte was en wat een lieve, deugd zame en verdraagzame Tintonaars zijn er toen gevormd. Ge begrijpt alleen maar niet, dat thans die openbare school .gevaar loopt opgeheven te worden en dat Volksonder wijs" daartegen strijden 7,al. Ja, dat deze vereeniging noodig is om te verwerven, wat de meneer uit Hilversum opsomde: om betere huisvesting te verkrijgen, om te zorgen dat het kind nacht en dag over voldoend licht en frissche lucht kan be schikken, om voor hen, die het noodig hebben, voedsel en kleeding te verkrijgen van de overheid en indien deze daartoe niet te bewegen is, zorgt „Volksonder wijs", voor zoover de middelen het toela ten, er zelf or. Verder tracht het te zorgen voor een goede lichamelijke opvoe ding, voor schoolartsen, lichamelijk onder zoek, enz. Het tandbederf, dat zull.e ont zettende afmetingen aanneemt en waar door al zooveel infectie i de ingewanden is ontstaan, heeft de aandacht van „Volks onderwijs". Verder wil „Volksonderwijs" ervoor waken, dat het kind gegeven wordt, wat des kinds is. Geen dogma's, geen leerstellingen, dat het kind niet ver werken kan, ook geen politiek. (Ik verander niets In het verslag van dezen a.-r. journalist, die ten laatste constateert, dat de sp^ker aan 't slot duidelijk aan toonde hoezeer de debaters ongelijk hadden). Waarom trekken de ouders zich toch zoo weinig van deze schoone dingen aan? Gun nen ze hun kinderen dan niet het aller beste? Och, de spreker weet wel, hoe dat komt. Het zijn niet de ouders, die de bizondere school' willen: Het eigenlijke doel is, volgens spr., de school van vóór 1S06, de school aan de kerk. Het zijn niet de ouders die, 'iet willen. De drang komt van een of andere vereeniging of commissie wat indertijd reeds gezegd werd door niemand anders dan de bekende de Savornin Lohman. O zoo. dat heeft Lohman, de groote strij der voor de vrije school, ook nooit gedacht, dat hij nog eens zóó geciteerd zou worden Want hij zal het toch wel precies zoo ge zegd hebben! Denkt u ook niet? Ja, en nu het ellendige gevolg van de versnippering tot tri e geldverkwisting heeft geleid, nu komt zoo'n rechtsche minis ter met zijn 45 schaal het onderwijs op het platteland vermoorden! Wat een gruwel, riep de rpreker veront waardigd uit en daarom, Tintenaars óp voor de onenbare school; spaar er geen geld (overheids- r gemeentegeld, wel te ver staan!) voer om haar in stand te houden of te vernieuwen, al zijn er ook niet meer dan acht leerlingen te vinden! Want i: de openbare school zorgt voor het aan brengen van christelijke deugden, n.l. eer lijkheid, 'naaster 'de. eerbied voor ouders en medemensschen, deugdz --mheid. trouw en tracht ook vooral de kinderen te door dringen van de gedachte, dat alle men schen broeders behooren te zijn. Het levend he-. ';s van deze opvoeding staat vóór u, aldus besloot de spreker zijn hooggestemd bPtoog! Fn „Volksonderwijs" kreeg een nieuwe afdeelingl van die gemeenten meer dan 5000 inwoners telt, kunnen we geen afdoend antwoord geven. De Gemeentewet schrijft Imperatief voor. dat dan do vereeniging van bedoelde be trekking niet meer mogelijk is; doch wij gelooven, dat de raad wel kan afwachten, welke maatregelen de Kroon neemt. Vooral als er annexatie of vereeniging van gemeen ten in de lucht hangt, zoutten er voor een overgangstijdperk speciale maatregelen ge nomen kunnen worden. HET BADSEIZOEN EN DE CRISIS DE PRIJZEN DALEN! De moeilijkheden, welke het hotel- en pen- sionhedrijf in de hadplaatsen tengevolge van de economische crisis heeft te bestrijden, hebben aanleiding gegeven tot overleg tus schen een groot aantal hotel- en pensionhou ders, gevestigd aan de Noordzeekust. In een te 's-Gravenhage gehouden verga dering is o. a. het prijsvraagstuk besproken. Men meende zonder te kort te doen aan de goede hoedanigheden van het pension de prijzen te moeten aanpassen aan de tijds omstandigheden. Na ampel overleg wen derhalve het besluit genomen, niettegen- taande de drukkende helas'ingen, voor 193J iver te gaan tot een sterke vermindering der pensionprijzen. Binnenkort zal bekend worden gemankt in hoeveree de prijze:: 7" 1 verlaagd. Voornaamste Nieuws. (bit 1). Verklaringen van de N. C. R- V. naar aan leiding van de radio-interpellatie. (blz. 2) De Duitsche voorstellen op de Ontwape ningsconferentie ingediend en toegelicht. De ontvangst ervan is vriendelijk, ook bjj de Franschen, die echter hun leuze ertegenover handhaven. China verklaart de Japanse he eischen on aanvaardbaar en is bereid tot het uiterste - zjjn grondgebied te verdedigen. Mandsjoerije een onafhankelijke staat ver klaard. Rusland en Amerika willen nem niet erkennen vanwege het Japanscbe pro tectoraat. Painlevé Fransch Kabinetsformateur. De stryd rondom Hindenburg. (Van onzen Ehutschen correspondent.) (blz. 3) Groote brand te Amsterdam. Twaalf jaar geëischt tegen de daders van d6 moord op de veldwachter te Kerkdriel. (blz. 5) Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begroo ting. (Blz 7) Disoonto-verlaging in Engeland Disconto-verlaging in Zweden en Noor wegen. (blz 0) De Tweede Kamer heeft de verdere behan deling van het Kortingswetje uitgesteld tot Dinsdag*. Radio-interpellatie van den heer Boon in de Tweede Kamer. AMSTERDAM DIRECTEUR BURGERWEESHUIS. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot directeur van het Burgerwees huis den heer H. A. van Ravens te in, hoofd van onderwijs en plaatsvervangend directeur van de tuchtschool voor jongens te Ginneken. ZWARE FABRIEKSBRAND MET 20 STRALEN GEBLUSCHT Vanmorgen te omstreeks half zeven is brand ontdekt in de opslagplats van de N. V. R. D. van Zwieten's Bier-, Limonade- en Wijnhandel aan den Oostzeedijk 154. R'aatn. De brand, die ontstaan is in een houten ex peditiekantoortje, heeft fel om zich heen ge grepen en binnen weinige oogenblikken stind een 50 Meter lange dubbele opslagloods, die geheel van hout was in licter laaie. De bi and weer is met groot materiaal uitge rukt en heeft met 20 stralen van motorspui ten, slangenwagens en drjjvende motorspui ten het vuur terug gedreven. Tjjdens het blusschingswerk zijn een groot aantal zuurstofcyh'nders ontploft, gelukkig zon der persoonlijke letsel te veroorzaken. Tegen 8 uur was men den brand meester en kon het meeste materiaal weer inrukken. De gioo- te opslagloods en het expedjt'ekantoor zijn ge heel door het vuar verwoest. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. EEN COMPLOT OP ARUBA ONTDEKT Van Venezolaansche revolutionnairen. WILLEMSTAD, 18 Febr. (Aneta). Op Aru ba is, door inlichtingen van ingewijden der beweging, een complot ontdekt. De deelne mers zijn Venezolanen, die contact hadden met hun landgenooten huiten Aruba. Den laatsten tijd waren vele Venezolaansche re volutionairen op Aruba gearriveerd. Een plan is gevonden tot tijdelijke verove ring van het gezag, tot diefstal van wapens en tot brandstichting. Er zijn twintig arrestaties gedaan; twaalf aangehoudenen zijn echter spoedig vrijgela ten. Verdachte personen zonder middelen van bestaan zijn uitgewezen. HAAR KREUNEN HIELD HEM WAKKER Armen en beenen stijf door rheumatiek. Een Rotterdammer schrijft ons: „Mijn vrouw 67 jaar oud, heeft jaren lang geleden, aan rheumatiek in haar gewrichten. F.n wel zoo erg dat s:i soms van de pijn alles liet vallen, wat zij in baar handen had. Dikwijls werd ik 's nachts wakker van het kreunen, zoo een pijn had zij in haar aanden en boe nen. Ook kon zij soms de trappen niet op komen. Het vorig jaar November zijn wij begonnen met Kruschen Salts. Na de eer>te flacon van 90 cent kon zij haar vingers al veel beter gebruiken. Wij zijn er dus mee doorgegaan, en nu is zij zno ver genezen dat zij maar zelden een weinig pijn voelt. Wij gebruiken nu beiden Kruschen cn ziin vast besloten om zoo lang wij nog leven daarmede door te gaan". 1 Sept. 1931 P. J. P. te H. bij Rotterdam De oorzaak var. haar rheuinatische pijnen waren de scherpkantige urinezuur-kri-tnllm, dit zirh 'usschen de gewrichten ne telen. De! combinatie van dc zes verschillende zouten in Kruschen lost deze kristallen geheel op -n voorkomt tvers. dat zij z«ch opnieuw kun- men vormen. Dit ia de manier, waarop Kruschen SaKs de heumatiek bestrijdt. F.n dit is ook ie .-eden, waarom rheumatiek niet liestaan kan in een lichaam, dat zijn „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen krijgt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten ƒ0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1