BINNENLAND. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK CONFLICT TUSSCHEN KAMER EN SENAAT COMPROMIS ONMOGELIJK Keert Briand terug? Ondanks de meerderheid In de Kamer is het kabinet-Laval door den Senaat ver slagen. Met drie en twintig stmmen is Laval in de minderheid gebleven bij de stemming over een eenvoudige motie van verdaging, zonder dat een 'politiek debat, ja zelfs zonder dat eenige redevoering was gehouden, waarin de motieven voor de verwerping werden uit eengezet. Dit conflict tusschen Kamer en Senaat is slechts te begrijpen wanneer men het d'oor de Kamermeerderheid aangenomen ontwerp- kiesrecht-hervorming (het ontweip-Mandelj in het centrum der beschouwing plaatst. De linksche oppositie in de Kamer ondor leiding van den radicaal Herriot en den so cialist Léon Blum was bij dit ontwerp ver slagen en de felle obstructie, die zij bij dre behandeling gevoerd hebben, heeft er wel op gewezen, dat dit ontwerp een ten nadeel van deze groepen beslissend karakter had. Men zal zich herinneren, dat de hoofd strekking van hel door de Kamermeerder heid aangenomen ontwerp is herstemmingen te voorkomen. Daarom was het beginsel van de enkelvoudige meerderheid ingevoerd, waardoor een eandidaat gekozen zou wor den verklaard, wanneer hij maar één vierde van de uitgebrachte geldige stemmen op zich had vereenigd. Voor de oppositie was dat daarom zoo fataal, omdat de politieke ervaring in Frankrijk geleerd heeft, dat steeds degenen, die juist aan de regeering zijn geweest bij nieuwe verkiezingen een voorsprong hebben en dat de kiesdistricten hun afgevaardigden gewoonlijk reeds bij eerste stemming een be trekkelijke meerderheid verschaffen. Toch heeft bij het senaatsvotum, dat hei kabinet-Laval deed tuimelen ook de onte vredenheid over het financieel beleid van de regeering een rol gespeeld. De stemming, die Laval in de minderheid bracht, ging n.l. over den datum van het houden van een debat over een interpellatie betreffende dn algemcene binnenlandsche politiek, da de minister-president wenfechte uit te stel len in verband rpet de ontvvapeningsronfe rentie, waar immers spoedig een Duit sol» voorstel te verwachten is waartegenover d. Fransche regeering haar houding moet be palen. Laval deed in dit verband zelfs een jberoèp op het geweten van den staat en stelde de kwestie van vertrouwen, met het bekende gevolg. I.aval heeft bijzondere moeite gedaan, om dezen atioop te voorkomen. Hij heeft zelfs den-onpewonen weg gevolgd om na afwij zing van zijn eerste voorstel om de interpel latie op 20 Februari te houden, zich nog be reid te verklaren den dag der bespreking eerder te bepalen, wanneer de Senaat heni slechts vertrouwen wilde schenken. Juist die houding bracht echter groote opwinding te weeg en maakte zijn nederlaag des te zeker- dei. Heerscht er in het kamp van radicalen en socialisten vreugde over den val van het kabinet, het zal aan de linksche partijen toch niet meevallen om de voordeelen uit deze overwinning te trekken, die zij wel zouden wenschen. Wanneer de Kamermeerderheid homogeen is dan is een kabinet onder leiding vai Herrtot en met steun der sociaiisten niet mogelijk Bovendien is wat in den Senaat gebeurd is. slechts te zien als deel van de verkie zingsagitatie en de verbittering tusschen de heide grnn'e blocs in Kamer en Senaat is zón groot, dat een concentratiekabinet mneelijk schijnt. President Doumer staat dus voor een zeer mnoiiijke taak. Men spreekt van de mogelijkheid van een zakenkabinet uit senatoren, b.v. onder lei ding van Rarthou cn ook van een kabinet T a rdieuBoncou r. De Kamermeerderheid heeft dadelijk na den val van het Kabirit besloten haar ver trouwen slechts te schenken aan een regee ring van de nationale eenheid. De mogelijkheid van een triomfantelijke terugkeer van Briand om orde op z«ken te stellen wordt ook besproken. Aan de eenen kant wordt meegedeeld, dat zijn gezond heidstoestand te Cocherelles genoeg vooruit is gegaan om die verwachting te wettigen. Uit andere bron verluidt echter, dat hij geen rol kan spelen omdat hij daartoe physlek niet in staat is Kan Briand niet in het politieke strijd perk lerugkeerpn, dan zal het zeer bezwaar lijk zijn iemand met voldoende gezag te vin den om te regeeren totdat na de algemeene verkiezingen weer een periode van betrek kelijke rust is ingetreden. op de buitenlandsche politiek en vooral, dat hierdoor de houding van de Fransche regeering ter ontwapeningsconferentie niet zal worden gewijzigd. In Fransche kringen wordt medegedeeld dat Tardieu niet voornemens is uit Genève te vertrekken. Tardieu teruggeroepen. Minister-president Laval heeft gisteravond medegedeeld, dat Tardieu Genève zal verla ten en Vrijdag te Parijs hoopt aan te komen De Kamer verdaagd De Kamer, die gisteren was bijeengeko men voor de behandeling van de begrooting is, nadat bet aftreden van de regeering be kend was geworden, voor onbepaalden tiju verdaagd. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE DE REGEERING LAVAL GEVALLEN MET 157 TEGEN 134 STEMMEN De regeering Laval werd gistermiddag in den Senaat met 157 tegen 134 stemmen ver slagen, nadat Laval de vertrouwenskwes ie had gesteld den 19 Februari te bepalen als da um waarop de interpellatie-Pevronnet over de algemeene politiek zou worden ge houden Aan de stemming ging slechts een kort debat vooraf over de orde. Bij het eerste voorstel de debatten te ver dagen tot liet einde der conferentie te Ge nève had Laval niet de vertrouwenskwestie gesteld. Toen de eerste stemming een meerderheid Van 21 stemmen tegen de regeering tot re sultaat had, wijzigde Laval het voorstel, waarbij hij een verdaging tot 19 Februari eisehte, terwijl hij daarbij de ver'rouwens- Icweslie stelde. Bij de daarop volgende stem ming bleef de regeering in de minderheid De presiden' der Republiek. Doumer, heeft de on'slagaanvrago van de regecring Laval Totdat de nieuwe regeering zal zijn sa mengesteld zal lie oude kabinet cie loopen- de zaken afwikkelen. De indruk te Genève. De val van het kabinet Lava] wordt te Genève druk besproken. Men is van meo- ning. dat zijn aftreden geen invloed heeft Argentinië tegen blokkade. Bosch, de leider der Argentijnschc delega tie, de oud-minister van Buitenlandsche Za ken, hield gis'ermorgen bij de algemeene be schouwingen een rede, waarbij hij het voor stel indiende, dat ter conferentie een inter nationale overeenkomst zou worden gesloten volgens welke in geval van oorlog de toe voer van levensmiddelen van welken aard ook uit een neu raai land naar een der oor logvoerende landen niet onderbroken mag worden, ook niet wanneer een blokkade wordt afgekondigd. Hij verklaarde voorts dat Argentinië de ontwerp-eonventie van de voorbereidende ontwapeningscommissie als basis voor verdere besprekingen aanvaardt en dat zijn regeering de instelling van een permanente internationale controle op de bewapening eisclit. op voorwaarde dat deze controle zonder voorbehoud en door alle mogendheden aanvaard wordt Verder stelde hij voor dat de zeemogendheden, die de vlooi overeenkoms'en van Washington en Londen niet onderteekend hebben, zich zullen ver nlichten geen oorlogsschepen boven de 10.000 ton te bouwen of te koopen. De Perzische gedelegeerde Aga Khan oleitte daarna voor do Fransche voorstellen Hierna kwam aan het woord Motta, de Zwitsersche Bonds president. Hij verklaarde, dat hij niet gelooft aan een onmiddellijke algemeene volledige ontvvape ning. De volken zijn hiervoor nog niet rijp De voorstellen van Tardieu kunnen slechts worden doorgevoerd, wanneer alle groote mogendheden lid van den Volkenbond zijn. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND MOTTA Motta eisehte daarop afschaffing van de aanvalswapenen, permanente Inter nationale controle op de bewape ning, den wapenhandel en de wapenfabrika tie, internationale regeling en controle van de burgerlijke luchtvaart, instelling van een permanente controlecommissie voor de uit voering van de eerste ontwerpovereenkomsi en latere onlwapeningsovereenkomsten. De huidige conferentie zal slechts een eersti etappe vormen. De volgende etappes kunnen ongetwijfeld gemakkelijker worden bereikt, waaneer het internationale schulden- en schadevergoedingsvraagstuk opgelost is- en de huidige economische wereldcrisis is ovei wonnen De ontwapeningsbepalingen van het Verdrag van Versailles kunnen niet on uitgevoerd blijven. Zwitserland aanvaardt dt- ontwerpovereenkomst van den Volkenbond, en verlangt vermindering van de bewape ningsuitgaven, publicatie van alle uitgaven voor bewapening en een permanente mili taire controle. Het standpunt van Joego Slavië Voorts verklaarde de Joego-Slavische mi nister van buitenlandsche zaken Marinko- witsj, dat zonder voldoende waarborgen vooi de veiligheid ontwapening ondenkbaar was. Hij sloot zich in hoofdzaak aan bij het Fran sche voorstel, en eisehte bovendien afschai- fing van alle groote slagschepen. Indien de chemische en bacteriologische ooriog werd afgeschaft zouden militaire sancties mogelijk moeten zijn tegen mogendheden, die ingeval oorlog toch van dergelijke middelen mis bruik zouden maken. De inbraken bi] de Amerikaanschc delegable te Genève. In verband met de mededeeling van Gib son. dat pogingen zijn gedaan tot het ont vreemden van documenten van de Ameri- kaansche delegatie ter Ontwapeningsconfe rentie, wordt medegedeeld, dat de voornaam ste poging tot inbraak beeft plaats gevonden den nacht van 2 op 3 Februari in de ver trekken der Amerikannsche delegatie in het bekende Hotel des Bergues. Het politic-onderzoek lieoft uitgewezen dat vermoedelijk drie personen de vertrekken zijn binnengedrongen. Do gesloten porie fcuille van don Amerikaanscheu senator Swanson is met een mes geopend en met een geheimen sleutel heeft men een archiefkas» gpopend. Volgens de Amerikaansche delegatie heeft men alleon maar de documenten doorzocht en is er hiets gestolen, doch volgens mede deelingen uit andere bron, zouden o. a. een cijfercode en nog 'al van andere documenten zijn gestolen. De Gcneefsche politie heeft he onderzoek strikt geheim gehouden, zoorta ook het feit ven den diefstal zelf, eerst tjiam bekend is geworden. Eentg positief resultan- schijnt het onderzoek nog niet te hebben op geleverd. De ontvangst van den Hindenburg- commissie door den Rijkspresident De Berlijnsche Oberbürgenmeister Dr Sahm werd gistermorgen met eenige andere hee- ren van het Hindenburg-comité in audiëntie door den Rijkspresident ontvangen. Dr. Sahm deed mededeeling van de verzameling van handteekeningen voor de candidatuur van den Rijkspresident, waarna Von Hindenburg alsvolgt bedankte: „Ten eerste dank ik U mijnheer de Opper burgemeester hartelijk voor de tot mij ge richte vriendelijke woorden. Zooals ik in mijn gisteren gopubliceerde verklaring mee gedeeld heb, ben lk bereid een eventueele herkiezing te aanvaarden. Ik handel hierbij niet uit persoonlijke eerzucht doc.li in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid voor Duitschland en in het gevoel van mijn plicht. U mijne heeren, staat hier voor mij niet als de vertegenwoordigers van één partij, doch als leden van verschillende standen en politieke richtingen uit alle deelen van Duitschland. Dat Uw beroep op mij niet uitgaat van een bepaalde partij of belangen groep doch van een algemeene commissie uit de verschillende gedeelten van het Rijk, heeft mij mijn beslissing belangrijk Verlicht Ik verklaar U daarom, dat lk mijn toestem ming verleen, dat mijn naam geplaatst wordt op de door U vooi'bereide lijst voor de presi dentsverkiezing en lk hoop, voor zoover mijn krachten dit toelaten, datgenen te dienen dat mij in mijn lang leven steeds groot en heilig was: het Vaderland". Vervolgens had een persoonlijke gedachten wisseling plaats. Schacht eandidaat van rechts? Het aantal candidaten bij den strijd om het presidentschap zal vermoedelijk vier be dragen: Hindenburg wordt de eandidaat van de socialisten en van alle middenpartijen tot de volksconservatieven, Thalmann van communisten, dan nog een nationaal so cialist, waarschijnlijk Hitler zelf, en waar schijnlijk ook nog een Duitsch nationaal, nl. Hugenberg. In enkele politieke kringen rekent men met de m gelijkheid van een vijfde candida tuur, nl. die van Seldte, den leider van den Stahihelm. De lijsten van het Hindenburg-Comité zijn geteekend door ruim 2.800.000 kiezers. Hitier heeft den Zaterdag en Zondag door gebracht bij dr. Schacht, den gewezen pre sident van de Rijksbank. Enkele bladen achten het niet. uitgesloten, dat het Harz- burger front zal trachten met een gemeen- sc-happelijken eandidaat aan den kiesstrijd deel te nemen. Voor een dergelijke candida tuur zou dan dr. Schacht ernstig in aan merking komen. Butler's jongste oproep In de Völklsche Beobachter publiceert Adolf Hitler de volgende mededeeling aan de ledten van zijn partij: „Als laatste poging om het heillooze sy steem van Weimar te redden, hebben de par tijen der zwart-roode coalitie, die hopeloos in de minderheid zijn, besloten den generaal- veldmaarschalk Von Hindenburg eandidaat te stellen. Op die wijze moet de politiek van ineenstorting, die haar laatsten steun herti gevonden in het 6telsel Young en in de noodverordeningen, worden voortgezet. Hei nationale Duitschland zal daarop het eenig mogelijke antwoord geven. De Nationaal So cialistische beweging moet, d'en strijd tégen dit systeem getrouw, deze candidatuur af wijzen. Het uur van afrekenen met de No- vembermannen is daardoor gekomen. Wij betreuren dat de generaal-veldmaarschalk von Hindenburg zich heeft laten bewegen zijn naam in dezen strijd te laten gebruiken. vrije Dr. Goebbels, de Berlijnsche gouwleider der nazi's, heeft onder verwijzing naar het tegen leidende partijgenooten uitgevaardigde spreekverbod president Hindenburg telegra fisch verzocht „een door geon verboden be lêmmerde verkiezingslampagne" te willen waarborgen. Een dergelijk telegram heeft hij ook tot mi nister Groener gericht. In verband met het verbod van de com munistische „Rote Fahne" schrijft de soc. democratische avonduitgave van „Vorw&rts" „Der Abend": „Naast de overwegende principieel© rede nen die spreken voor een zoo ver gaand mogelijke vrijheid van drukpers, spreken en vergaderen, komen ook nog redenen van politieke aard. Wij zijn van meening dat alle bestaande verboden terstond opgeheven moe ten worden en dat men tenminste in den komenden tijd een poging moet doen of men niet gohcel zonder verbod kan. Niet dat wij ook maar in de verste verte aannemen dat de partijen van den burger oorlog een derg lijke houding zouden weten te waardeeren. Niet uit liefde tot hem, doch omdat wij den strijd tegen deze partijen met de doeltreffendste wapens willen voeren, 'jn wij voor opheffing van alle verboden. De Naztes zullen deelnemen aan de Rijksdagzi'.ting. De Nationaal-socialistische „Angriff" deelt mede, dat de Nationaal-socialistische Rijks dagfractie op 23 Maart a.s. gesloten in den Rijksdag zal verschijnen en zoolang aan de zitting zal deelnemen als haar dit voor parlementairen strijd wenschelijk lijkt Het Fransche „Journal" maakte een be rekening waaruit het concludeert, dat Hin denburg bij de eerste verkiezing ongeveer 18 millioen stemmen zal krijgen, de candl daat van de nationale oppositie 14 millioen, de communistische eandidaat 6 millioen stemmen. Een d'eel der socialisten zal onge twijfeld de partijdiscipline verbreken door op den communist Thalmann te stemmen. Het „Potit Journal" schrijft, dat Hinden burg er door zijn voornaamheid en zijn trouw aan de grondwet in geslaagd ls, zelfs het buitenland vertrouwen in te boezemen. Zoolang hij aan het roer blijft is een bur geroorlog vrijwel uitgesloten. Het besluit van von Hindenburg wordt in de Londensche pers algemeen begroet De „Times" schrijft dat zijn besluit eon geluk is voor Duitschland en voor Europa. De .Daily Telegraph" verwacht, dat Hinden burg bij de tweede stemming zeker gekozen wordt D" MomlrtrnoBt" noemt hem bijna onónttjeerli'k voor do Duttsche republiek. De Daily :<:ws' schrijft dat de geheel® wereld oa Hindenburg thans arkent als het ijaeren nker van het Duheche rijk. Po llborele News Chronicle" acht dè herkler'ng van Von Hindenburg de beste waarborg voor een verstandige houding van Duitschland in de JAPAN EN CHINA DRINGEND BEROEP OP JAPAN DOOR DEN VUiiKENDJNDSRAAD. Gistermorgen heeft de Volkenbondsraad veiguuerü over het Uhineesdie voois iel tol ujjeenïoeping van een buitengewone Assem uiee van uen Volkenbond ter beraadslaging over het Japunsen-imuieesciie contiicL De Japauscne en de cmneescno vertegen vvoordjgers woonuen de zitting met bij. Besloten werd, dat vooreeisi de twaalf Uaausmogeiidiieuen een dringend beroep zuiien doen op ue Japansclie regeering, mei uen eisch, dat alie militaire maatregelen gestaakt zullen worden. De beslissing over ue bijeenroeping van een buitengewone As semuiee is veonoopig uitgesteld tot Don deruag, aangezien uien eerst het antwoord der Japansclie regeering op het beroep der mogendheden wn afwachten. Naar uit Nanking wordt gemeld, heeft de ühineesche premier Wan Sin-wei ver klaard, dat Japun China niet zal kunnen overwinnen, ook niet, wanneer het Clnnee sohe leger door de Japanners zou worden De japanners kunnen wel Chimesche ste den en havens bezetten, doch de nationale geest van het Chineesche volk kunnen zij niet vernietigen. China zal in ieder gevat een actieven tegenstand bieden en een guerilla voeren. China zal ook den hüJdigen toestand laten voortduren, omdat de regee ring weet dat Japan niet jarenlang een leger in China zal kunnen bekostigen. Wij verklaren nadrukkelijk, aldus besloot Wan Sin-wel, dat wij slechts dan met Japan vrede zullen kunnen sluiten, indien Japan onvoorwaardelijk het Chineesche gebied zal ontruimen. Anders zullen geen onderhande lingen met Japan mogelijk zijn. Het naderend groote offensief. De voorbereidingen voor een groot off en sief bij Sjanghai en de versterking der stellingen worden aan beide zijden vc gezet. De Japanners hebben bij Tsjapei op de vrije terreinen buiten de stad een geheel systeem van loopgraven aangelegd, waarin reeds een groot aantal troepen is OOK FRANKRIJK PROTESTEERT TE TOKIO PARIJS, 17 Febr. De Fransche ambassa deur te Tokio heeft opdracht gekregen zich bij het protest van Engeland en Amerika bij de Japansclie regeering aan te sluiten. JAPANSCHE VERONTSCHULDIGING VOOR HET INCIDENT MET DEN AMERIK. VICE-CONSUL SHANGHAI, 17 Febr. De Japansclie auto ri tel ton te Shanghai hebben officieel bij den Amerikaanschcn consur-genmaal Gunning- ham hun verontschuldigingen aangeboden voor het incident, dat zich heeft voorgo daan door den overval op den Amerikaan- schen vice-consul Ringwald en een Ameri kaansche dame van Chineesche afkomst mevr. Young. De consul-genoraal heeft het stoatsdepartcment te Washington terstoiu. van het aanbieden van deze verontschuldi ging op de hoogte gesteld cn heeft eraan toegevoegd, dat de verontschuldiging volko men bevredigend was. Ook de Ghineezen, van wie beweerd wordt dat zij d:or Duitsche adviseurs worden bij gestaan, treffen in koortsachtige haast dedigingsvoorbereidingen en hebben 'n groot aantal mitrailleurnesten aangelegd. In hot gebied van den spoorweg Nanking-Sjangha- het vijfde legercorps onder opperbeve' van generaal Feng geconcentreerd. Een kogel is het Engelsche consulaat bin nengedrongen, ging rakelings langs een secretaresse en vernielde een schrijftafel. Ei kon niet worden vastgesteld van welke zijde deze kogel afkomstig was. Sinds 28 Januari zijn in de Chineesche hospitalen 3500 zwaar en licht gewonde bui gers en soldaten opgenomen. Een groot tal kon reeds de inrichtingen verlaten. Aneta meldt uit Shanghai: „De Nederlan ders en andere vreemuelingen zijn liiei even veilig ais in Den Haag aldus de heer J. D. Carrière, agent te Shanghai van de Java-Ühina-Japaniijn in. een interview. De heer Camera meent dat, van uit het standpunt der scheepvaart bezien, de situa tie zeer ernstig is, tiaar de Chineezen den invoer tot een minimum beperken, terwijl da uitvoer practisch is stilgelegd. De loodsen zijn vol lading, welke niet wordt afgeleverd. Het is thans onmogelijk pakliuisiaciliteiten te krijgen, terwijl lig plaatsen voo«* de schepen eveneens moeilijk verkrijgbaar zijn. De schepen iuopen tevens gevaar door het Wilde schieten der Chineezen en Japanners getroffen te worden. Veie schepen doen ohanghai niet aan. Het eerste schip van de Java-China-Japan lijn, dat Shanghai na drie weken aandeed, werd gisteren, toen het de rivier opvoer, be schoten. Het is niet bekend, of dit door Chi- neezen, of door Japanners geschiedde. De heer Carrière gal ais zijn oordeel te kennen, dat in de <ute een oorlog tusschen Rusland en Japan te verwachten is. Hij schreef de langdurigheid van de Chi- neesch-Japansohe vijandelijkheden toe aan den heiligen tegenstand van China, macht van China wordt onderschat, die van Japan waai schijnlijk overschat" De heer Carriera was ervan overtuigd, dat de oorlog nog eenigen tijd zal voortduren. Hij verwacht echter geen gevaar voor de veiligheid van de vreemdelingen. is te Tokio de Geheime Raad oijeengekomen. Aan deze zitting namen behalve den eer sten minister Inoekai, de chels van den general en en adminiralen staf deel. Het lid van den Geheimen Raad Ioen verklaarde zich tegen de vorming van een Mandsjoerij schen staat, aangezien hij Mands joerije als een deel van Japan beschouwde. Eerste minister Inoekai wees er echter op, dat de nieuwe Mandsjoerij sche staat in eco nomisch en politiek opzicht met Japan zou samenwerken. Daarin lag de beste waarbor gen voor den vrede in het Verre Oosten. Na een langdurig debat keurde tenslotte de Geheime Raad de politiek van de Japan sche regeering tegenover China goed. Het telegraafagentschap „Sjimboen Ren go" deelt mede, dat alle voorbereidingen zijn genomen voor het uitroepon van de Mandsjoerijsche republiek. Deze zal op 17 Februari te Moekden worden uitgeroepen. JAPANSCHE AANVAL OP DE WOESOENG FORTEN OPNIEUW MISLUKT SHANGHAI, 17 Febr. Een nieuwe poging der Japanneezen om de Woesoengforten na oen zware artillerie-beschieting te bezetten is door drie Chineesche regimenten afgesla gen met groote verliezen voor de Japannee zen, die zich weer in hun stellingen moesten terugtrekken. Een nieuwe Japanscho aai. val wordt voorbereid, die waarschijnlijk zal nlaats vinden binnen het kader van he groote offensief, dat binnen 24 uur wordi verwacht toekomst en het blad verheugt zich bijzon der erover, dat Rijkskanselier dr. Brüning. dte meest wijze staatsman, die Duitschland sedert den oorlog heeft gehad, In functie zal blijven. De hoofdredacteur van de „New York Times" ziet in Hindenburgs candidatuur oen stelling nemen tegen H..'ir, een teeken van de gematigdheid van Duitschland' en een overwinning van dé jaak des vrades Ondanks de afvalligheid van Stahihelm en Nationaal-socialisten, heeft Hindonbtirgs I adres naam zijn beteekenis nog niet verloren. OOSTENRIJK WIL ECONOMISCHE TOENADERING EEN LEVENSVOORWAARDE De Oosten rijkscho bondskanselier, Dr. Bu- resch, ontving Dinsdagochtend dc gezanten van Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië en deelde hun mede, dat Oostenrijk ouvoorwaarlijk een uitbreiding van zijn eco nomisch arbeidsterrein noodJg heeft, daar ilifc door de invloeden van de economische wereldcrisis steeds meer ia beperkt De Oostenrijksche regeering verklaart daarom, dat zij met allo nabuurstaten en met alle staten, die daartoe bereid zijn, on derhandelingen wenscht te o pénen over een economische toenadering. Tot dusver zijn alle pogingen, welke in deze richting zijn ondernomen, tengevolge van politieke moeilijkheden, mislukt Thans is het een levensvoorwaarde voor Oostenrijk, dat dergelijke onderhandelingen plaats bobben en tot positieve resultaten lei den. De bondskanselier gaf verder als zijn over tuiging te kennen, dat de regeling van den invoer, welke door de huidige omstandig heden noodzakelijk Is geworden, er niet toe zal leiden, liet handelsverkeer met het bui tenland in gevaar te brongen. De bondskanselier verzocht den gezanten, hun regeeringon te verzoeken, het streven van Oostenrijk zooveel mogelijk te steunen. Hierna heeft cle bondskanselier, Dr. Bu resch, de diplomatieke vertegenwoordigers van andere staten ontvangen en hun een dergelijke mededeeling gedaan. SHANGHAI, 10 Febr. (Aneta). Het eers' schip van de Java—China—Japan-Lijn, dat Shanghai, na drie weken aandeed, werd gisteren, toen het de rivier opvoer, bescho ten. Het is niet bekend of dit door Chinee zen of door Japanners geschiedde. BLOEDIGE BOTSING Te Tarapoer werden bij een ernstige bot sing tusschen politie en congrcsaanhangei-s acht Indiërs gedood en vijf zwaar gewond. Aan regèeringszijde werden de politiechei en 24 agenten gewond. De Indiërs bestorm den de polfti ©bureaux te Tarapoer waar een bijeenkomst werd gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door den Britschen poli tiechef, zoomede eenige politieofficieren en -beambten. De toeaiand werd zoo gevaarlijk, dat d« politie het vuur opende, waarna de menigte uiteenging. Onder de gedooden be vinden zich ook twee congresaanhangers. DYNAMIETONTPLOFFING IN SPANJE. Een opslagplaats met 1650 kilogram dyna miet van een maatschappij die spoorwegen aanlegt, op vijf kilometer van de stad ge legen, is in de lucht gevlogen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voir DE BOM IN DE ST. PIETERSKERK. De bom, die Zaterdag in de St. Pieterskerk le Rome word gevonden, ls onder toezicht van artillerie-deskundigen geanalyseerd. Het betreft hier een oorlogsbom van het zoogenaamde Sipe-type, welke slechts ont ploft, als zij wordt ontsteken. BUISSON t De leider der Fransche vredesbeweging Buisson, is in den ouderdom van 90 jaar overleden. in 1927 werd hij met den Milchener pro fessor, Ludwep Gidde. onderscheiden mc den Nobelprijs voor den vrede. Buisson was van 1902—1919 lid van de Fransche kamer. Voorts was hij bekend als paedagoog. Talrijke werken zijn van zijn hand ver schenen, waarvan de meeste paedagogische vraagstukken behandelen. Weerbericht HET HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN MOEDER DE BESTEMMING DER GELDEN Zooals be,kend ie, hoéft II. M. de Konin gin-Moedor met hot totaal der gelden, welke in 1929 aile huldeblijk der Neder la ndsche vrouwen aan H. M. de Koningin ter gelegen heid van baar 50-jarig jubileum wérder aangeboden, een stichting in het loven ge roepen, aan welke door H. M. de naam „Koningin Emma Jubiloumfonds" ie gege ven, en welke stichting zioh ten doel «jt&'t jaarlijkeche bijdragen te verleenon voor. opvoeding en onderwijs, aJ of niet ge paard met verpleging til daarvoor bestaande inrichtingen van onvermogende of min vermogende, lichamelijk gebrekkige, minder jarige NedeHandsohe kinderen, onverschil lig tot welke godsdienstige gezindte behon- rende. De te verlecnen 6teun-bijdragen kun nen wordon afgedragen hetzij aan oudere of voogden, hetzij aan besturen van en-kende instellingen, hetzij aan regeeringBperaonen of particulieren. Hei. bestuur, dat volgens de statuten door de hooge stichtster wordt genoemd, is als volgt samengesteld: Jhr. Mr. Dr. Th. W C Cal'koen, te 's-Gravenhage. •zitter; Prof. Mr. J A Kigeman, te Rot terdam. plaatev. voorzitter; tnej. W M le Fèvre de Montigny, te 's-GravenhageJhr. Mr. M. van Asch van Wijck te Am li cm. retorts; Jhr. Mr. F J M van Nispon tot Sevenaer, te Arnhem, plaateverv. secr. Ingevolge den bijzonderon wensch van de stichstor openen de statuten dre mogelijk heid. dat erfstellingen, legaten, schenkingen en giften aan bet kapitaal worden toege voegd. Eventueels aanvragen tot steunvur-j lening kunnen worden gezen-den aan hct[ den secretarie, Prins Hendrik straat 63 te Arnhem. Hoogste stand te Malinhead en Shields WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon N»»d Meteorologisch Instituut te De Rilt» Zwakke wind meer uit N. richtingen, ged. bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde tem peratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met, Instil nul te De Bilt) Het gebied van hoogen druk, waarvan de kern orer dc Britsche Eilanden bijna niet afnam, breidde zich Oostwaarts tot over Oost-Duitschland uit waardoor over een groot deel van Duitschland en ook over Frankrijk windstilte intrad, zoodat ten ge-, volge van uitstraling zich lichte tot matige vorst kon ontwikkelen. In Skandlnavië deed een hooge Noordelijk gelegen depressie dê barometer in het Noorden sterk dalen, ter wijl aldaar ook de vorst onder depressie-in vloed verdween. Alleen het Zuiden van Zwe den heeft nog matige vorst. Een nieuwe niet zeer diepe depressie nadert IJsand. Voor morgen is in onze omgevink zwakke wind meest uit Noordelijke richtingen te verwach ten en een toestand, die niet veel van dien van hc len verschilt. Het is echter niet on mogelijk, dat de betrekkelijk hoogere tem peratuur van de Noordzee morgen tusschen de beide kernen van hoogen druk, nl. die over Engeland cn een nieuwe, die zich over West-Duitschland vormt, aanleiding geeft tot ontwikkeling van den depressie-achtigen toestand met zwaarder bewolking. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 1.8 C. 18 FEBRUARI Zonsopgang 7.14 u.; Zonsondergang 5.15 u. Maansopgang 0.15 u.; Maansonderg. 5.44 e. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 'g avonds 5.45 u. tot 's morgens 6.42 n. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig H'-den Vorig Wa'ahnt lriHel 0.40 0.38 Hunii'gen 0.13 0.13 ltli'-inweiier -2.06 -2.08 Kehl 1.60 j.68 Maxau 3.92 3.26 Witjdèslieim 0.96 0.69 Mannheim 1.86 1.87 Lohr 1.43 1.39 Miinz 0.01 0.01 Hingen 1.14 1.15 De Rtjn ls weer ösvi E m -P Coblena 0.53 0.52 1.01 1.01 0.32 0.21 Emmerik Dufheid >rt VaarirU-bi HOOGWATER NED. ZEEHAVENS nelfzfli Terarhelling 4.46 17.28 Haillngen 5.26 18.07 Helder le 0.50 Id' m :e 13.26 I mnlden 12.13 H V Holland 11.29 Schexenmg. 11.39 - Rotterdam 2.01 14.35 WillemHiad 0.24 12.58 Brouvxerah 11.14 23.5T Zierikz e .11.39 Wemeldb ge 12.01 Vll.-sii.gen 10.30 23.05 Tentetteen 10.57 23.37 Hans weert 11.29 Uit Oost-lndie DE REIS VAN MINISTER DECKERS. Audiëntie verleend. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). De Minister van Defensie, de heer Deckers, is alhier Hedenmorgen per vliegtuig van de K. N. I. L M. uit Bandoeng aangekomen. Z. Esc. lo geert ditmaal in Hotel des lndes. Hij woon de met zijn adjudant een deel van de debat ten in den Volksraad bij en gaf daarna ge durende eenige uren in en na de pauze aan de voornaamste fractieleiders de gelegenheid tot een kort onderhoud in de kamer van den Voorzitter, hetwelk zeer geapprecieerd werd. BATAVIA, 17 Februari (Aneta). De Minis, ter van Defensie, de lieer Deckers, is heden per Mamix van St. Aldegonde^ naar Neder land vertrokken. Een groot aantal personon deed zijn Excellentie uitgeleide, doch op zijn verzoek droeg dit uitgeleide geen officieel karakter. EEN WAANZINNIGE AAN T WERK JAI'ARA, 16 Febr. (Aneta). Een Euro- peesch opziener bij den Waterstaat te Band- jaran sprong in een vlaag van waanzin rond met een geladen geweer en patroongordel. Hij schoot eon siroopverkooper neer, en mik te vervolgens op ieder die onder zijn bereik kwam. Hij wondde daardoor een Europeaan en den wedmia. waarna de ongelukkige door de veldpolitie werd overmeesterd. MINISTER DECKERS OP DE TERUGREIS, VERMINDERDE BEZOLDIGINGEN. BATAVIA, 17 Februari (Aneta). De Volkg. raad ontving mededeeling van het K B. tot gedeeltelijke vermindering van de bezoldi gingen van den vice-president van de Raad van Ned. Indië cn leden van den Raad van Ned. Indië, den Voorzitter van den Volks raad, den Voorzitter en leden van de Al- gemeenen Rekenkamer. EEN CHINEES VERDWENEN- Het belastinggeld eveneens! "BATAVIA, 16 Februari (Aneta). Het N. v d. D. voor Ned. Indie meldt dat sedert 14 dagen de luitenant der Chineezen te Moe. ara Aman is verdwenen, waarna bij hem "en tekort aan belastinggelden wend oni- ;kt, hetwelk reeds in 1927 is ontstaan en ge. "lelijk gronter word. Vrienden trachten het bedrag van het t© kort bijeen te brengen doch f2500 bleven J ontbreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2