INSDAG 16 FEBRUARI 1932 DERDE BLAD PAG. 9 KWf NED. HERV. KERK jangenomen: Naar Zwartsluis, be Jr. te Winschoten (Evangelisatie). FSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE _nd. H. Bouma, van Haren (G.) werd dag j.L tot zijn dienstwerk als predikant Geref. Kerk bij Treebeek (by Heerlen) ileid door zijn broeder Dr, C. Bouma, Haag, met de tekstwoorden Matth. 4 12 Des avonds deed Ds. Bouma zijn in- met Matth. 4 17 en 23. Hij wees rbij op Jezus' prediking als Koning, ko lde met: le. een koninklijke boodschap, n koninklijke weldaad, en 3e een konink- eisch. Zoo ook komt de dienaar des jrds met de boodschap des Evangelies, de weldaad van troost en genade den eisch der bekeering in het jen der Gemeenta Aan het einde van dienst werd Ds. Bouma toegesproken den dcputaat der Claris en oud-consu- der Gemeente Ds. G. J. Pontier, van rlen; door ouderling Hoogeboom namens Kerkeraad; door Mr. Bloem, namens de :tie der Staatsmijnen; en door zijn broe- uè Dr- Bouma. Mede aanwezig was Ds. (fi Dercksen, van Maastricht. Ds. A. R. Rutgers nam Zondagmiddag na,eert verbliji van bijna 11 jaren, af- id van.de Ned Ilerv. Gemeente te Usselo. bet overvolle kerkgebouw waren behalv vele collega's uit het gewest ook verschil Je autoriteiten aanwezig, waaronder de 1RN. gemeester van Lonneker, .de heer C. J. 4M' ssen. Ds. Rutgers had tot tekst: Joh. en 14. Hij herinnerde eraan, dat hij iet begin van zijn verblijf te Usselo troos- jaren had doorworsteld, gde hem dat er nu een Gemeente is die het Evangelie niet schaamt. Nadat Ds. pers verschillende colleges en collega' toegesproken, werd het woord gevoerd Ds. A. Oskamp, van Buurse, als consu- Ds. W. A. B. ten Kate, van Enschedé, éns den Ring; door Burgemeester Mans- anderen. Na den dienst maakten velen de gelegenheid gebruik »rn vertrixkkenden herder met ldruk afscheid te nemen. 1H ZEN ti «■h IND ■«O Kerknieuws. Ds. C. L. T u i n s t r a nam, wegens ver- naar Terwinselen by Heerlen, Zondag ifscheid van de Ned. Hervormde Gemeen- Lemele (O.), nadat hij aldaar ruim vyf als predikant was werkzaam geweest, kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet, tekst was gekozen: Matth. 24 13, naar eiding waarvan hij de Gemeente voor de 55 ste maal wees op den ernst van dit jrd. Met aandacht werd naar deze predi- geluisterd- Na afloop daarvan volgden iraken tot velschillende colleges en per- 5 terwijl ten slotte een woord van dank 861? i gebracht aan de Gemeente. ervolgons werd Ds. Tuinstra toegespro- 31 door den Kerkvoogd L. Reefhuis namens 151 ieer.de en vereenigingen, 'Jïrwyl verder woord werd gevoerd door Ds. P. van der s, van Dedemsvaart, namens den Ring "en en door Ds. V. Alkema, van Lemeler- als consulent, op wiens verzoek den ver kenden leeraar door de Gemeente werd ezonger Ps. 121 4. Zeer onder den uk dankte Ds. Tuinstra voor de gespro- woorden, waarna door hem deze dienst 7.RN 'e gebruikelijke wijze werd gesloten. 't den Ring waren behalve de reeds ge- aanwezig de predikanten van Hel- {.jloom, NyverdaJ, Vroomshoop, Lutten, Ber Hardenberg, terwijl bovendien /ll waren overgekomen Ds. P. Visser van 1 nsveld en Ds. B. Zoete van Avereest. 14 ■.ƒ0 Ds. Jac. Vermaas, die het beroep Hoogeveen aannam, preekte Zondag jl. de Ned. Herv. Gemeente te Ter Aa (by iwersluis) afscheid met Joh. 6 37, waar op: 1. de troost, 2. de verantwoor- ièeid, en 3. de noodiging die in het tekst- zyn vervat. Aan het einde werd de idende leeraar hartelijk toegesproken Ds. J. Vroegindewey, van Zegveld (bij rden)namens Kerkeraad en Gemeente, rerd hem Psalm 1214 toegezongen. De was stampvol. «1 VEREENIGING VAN KERKEN laatste bulletin van de Federal Council lurches brengt het nieuws, dat in Por- c o de drie bestaande Kerken, n-1. de treyationalistische, de Christelijke en die Vereenigde Broederen, zich hebben ver- Jed tot de Evangelische Kerk van dat d. Zy telt 3518 leden. Behalve de 36 in- lingen-kerken, die deze vereeniging om zijn er nog 74 plaatsen, waar gerege'd dienstoefeningen gehouden worden. Er 77 bijbelscholen, 142 jeugdvereenigingen 9 andere Kerkgemeenschappen. Het Pro- ntsch werk in Portorico groeit de laatste .90 n aanmerkelijk. NO* KERKGEBOUWEN o (Java) is het tweede kerkgebouw o Javaansche Christenen, feestelijk geopend. 9 Is verrezen aan de westkant van de stad, Sylanahan. Hiermede heeft thans de ge- i van Toemenggoengan haar eigen ver- ilaats gekregen, waaraan zoo dringende 10"Jefte bestond. KERKORGELS Enschedé nadert het nieuwe kerk- 3] i in de onlangs'in gebruik genomen nieu DE GEERTEKERK TE UTRECHT Dr. medewerking der gemeenteleden heefmen ingeroepen voor de restauratie der St Grrtrudis of Geertekerk der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, daar de kerkvoogdij niet bij machte is daarvoor middelen ter beschikking le stellen. De Geertekerk is een uit de dertiende eeuw afkomstige driebeukige bak steenen kruiskerk, die in het midden der vorige eeuw verbouwd is door ommuring r an hel schip en het transsept, zoodat van het oorspronkelijke karakter veel verloren is gegaan. Een foto van exterieur. we Geref. Kerk aan den Lasondersingel, zijn voltooiing. Het wordt geplaatst door de firm? Valckx en Van Kouteren en Co., uit Rotter dam, en zal op Donderdagavond 8 uur in ge bruik genomen worden, by welke gelegenheid de heer Gerrit van der Burg, uit Amersfoort, een orgelbespeling zal geven. SPAANSCHE JEZUÏETEN In het Duitsche retraitehuis der paters Jezuieten te Aalbeek (Zuid-Limburg) zijn. volgens de „N.R.Ct", in totaal 68 Spaan sche Jezuieten opgenomen. Het huls word» thans geheel aan de Spanjaarden overge laten. ZENDING D r. B. J. E s s e r, Naar het „Zerllings- blad" verneemt, zal Dr. B. J. Esser, miss. predikant der Geref. Kerk van Rotterdlim te Ploerholinggo, die sinds eenige weker! met Mevrouw in het buitenland vertoeft, ia de laatste helft van Februari terugkeeren maar Holland. Voorloopig is zyn adres: KeUteel Hardenbroek, Driebergen. 1 Een ZendingshoogleeraarJ De laatstgehouden Generale Synode van de Geref. Kerken, heeft aan de Curatoren Ider Theol. School te Kampen, opgedragen, om\ te zamen met het moderamen der Zendingsdenu- taten, een voordracht ter benoeming van «bn Zendingshoogleeraar gereed te maken. Molht deze voordracht vóór 31 Juli a.s. gereed ziln, dan zou nog de Synode, die ook niet defini tief maar provisorisch gesloten is, moetdn saamkomen voor de benoeming van zulk een hoogleeraar. I Maar, zoo schrijft de redacteur van hel „Zendingsblad", het is niet te verwachten, dal zulks zal geschieden. „Wel is er te deze! zake reeds heel wat overleg gepleegd. Eén\ en andermaal is ook het Moderamen van de Zendingsdeputaten met de Curatoren verga derd geweest. Maar tot heden kwam er nog geen voordracht gereed. En we denken ook niet, dat deze voor den 31 sten Juli a.s. ge reed komen zal. Er zijn hierbij onderscheiden factoren, die hun invloed doen gelden. By het maken van een voordracht moet niet alleen gelet op de geschiktheid voor een hoog leraarschap in de Zendingsvakken, maar moet ook de vraag gesteld of de personen, dié in aanmerking zouden kunnen komen, wel aan hun tegenwoordigen arbeid mogen worden onttrokken. Nog steeds zien we de benoeming van een hoogleéraar voor de Zendingsvakken als een zaak van buitengewoon belang voor onze Zending, gelijk we vroeger meermalen hebben aangetoond". De eerste resultaten- Het Zendings bureau te Oegstgeest, verzoekt ons opname van het volgende: Al zyn de inkomsten beduidend minder dan de behoeften, waarin ze moeten voorzien, toch zyn ze niet minder dan in de overeenkomstige maanden van verleden jaar. Januari was zelfs nog f2500 hooger en terwyl er in Februan 1931 totaal f29.000 is ontvangen zijn wy nu na de helft van de maand op f24.000. Hoe ver dit ook nog van de ruim f86.000, die er per maand noodig zijn, af is, toch is er hoop, dat wij het bedrag van verleden jaar zullen overtreffen. Gedeetelijk mogen wy daarin zeker de eerste resultaten zien van de verzonden cir culaire. Er beginnen daarop antwoorden te komen. Vele van één gulden, waarvoor wy dankbaar zyn. Maar men bedenke, dat er ook vele grootere moeten komen, zal er werkelyk geheel in de behoeften worden voorzien. Schoolnieuws. STUDIEREIS NAAR GRIEKENLAND Op 18 Maart vertrekken een aan'al hoog leeraren en studenten naar Griekenland ten einde aldaar een studiereis te onder nemen/ Onder de deelnemers behooren, volgens de „N.R.Ct.", onder meer: uit Lei den, Prof. Dr. S. Antonlades, Prof. Dr. A. W Bijvanck, Prof. Dr. B. A. van Gronin gen en Prof. Dr. F. Muller; uit Ams'.erdanr Prof. Dr. F. Herm. Bouman, Prof. Dr. D. Cohen, Prof. Dr. T. J. Stomps; voor s de hoogleeraren Prof. Dr. H. Wagenvoort, uft Utrecht en Prof. Dr. G. J. Koolemans Bey- nen. uit Den Haag; verder Dr. 14. M. Leo pold en Dr. Edw. B. Koster en een aantal studenten. Volgens het programma zullen bezocht worden: Korfoe, Olympia, Sparta. Kreta, Rhodos, Thera, Delos, Argolls, Coriutlie, Athene, Aegina, Delphi en Ithaka. Men denkt 11 April weer in ons land terug te zijn. N.C.S.V. „Heischoten", het nieuwe huis te Zeist V3n Ned. Christen-Studenten-Vereen., dal het kasteel „Hardenbroek" te Driebergen ver vangen zal, kan wellicht in Juni as. betrok ken worden. Voor de inrichting en inventaris wordt nog op ruimen steun gerekend. En vooi den aanlag van enekle kilometers wandelpa den in het bybehoorende bosch wil men trach ten een drieweeksch werkkamp voor studen ten te organi§eeren. Het General Committee der Wereldfederatie van Chr. Studenlenvereenigingen hoopt van 13—23 Augustus in het nieuwe gebouw te gaderen. De Jaarvergadering der Vereeniging van Leeraren aan Christelijke Gymnasia en Lycea zal dit jaar D. V. gehouden worden te Zeist in het Christelijk Lyceum. Des morgens hoopt te spreken Dr. A. S. van lagen, D.recteur van het Bureau voor Beroepskeuze te Arnhem. De datum is, als steeds, Donderdags vóór Pa- schen, dus Donderdag 24 Maart a.s. LEERAARSBENOEMINGEN Solo op Java (Chr. Hollandsch-Inland- sche Kweekschool), H. W. Polet, ond. aan de Chr. ALU.L.O.-School te Solo. HOOFDBENOEMINGEN Soekaradja by Poerbolinggo op Java (Chr. HollandschChineesche School), A. J. Swanbom, ond. te Batavia, voorheen werkzaam in de Zending op Sangi en op Borneo. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Almelo (2de Chr. Nat. School, hoofd H t. Spoelder). R. Sybrandy te FerwercL Uit Bergen op Zoom schrijft men ons: In het gymnastieklokaal van de School met den Bijbel te Bergen op Zoom, vergaderde Za terdagmiddag j.l. op uitnoodiging van de Chr. Vereeniging 0(Neherr»a'\ tot instandhouding van Scholen met den Bybel aldaar, een vrij groot aantal bestuurders van Chr. Schoolveree ni gingen en Chr. onderwijzers uit de om gering en omstreken, om te bespreken de door „Ne- hemia" gekoesterde Chr. Kweekscboolplannen, welke reeds eerder in de Christelijke pers be sproken werden. De opgekomenen hadden aan den oproep gaame gehoor gegeven om op deze wijze hun sympathie tot uiting te brengen met het p'an: een Christelijke Kweekschool voor West-Bra bant en Oostelijk Zeeland. Van Roosendaal, Dinteloord, Tholen, Poortvliet, Krabbendijke en Rilland-Bath waren bestuurders en onder wijzers aanwezig. De voorzitter van „Nehemia", 'de heer H. Leusink, heette allen welkom, nadat hij de ver gadering had geopend met gebed en Schrift lezing van Nehemia I. Hij zette dan uiteen het doel dezer vergadering en de gekoeste de plannen waarvoor reeds belangrijk voorberei dend werk was verricht. Voorlezing werd gedaan van de gewyzig le en Kon. goedgekeurde statuten. O. m. werd nader veik'aard het artikel, dat liandelt van een Kweekschoolcommissie, welke met „toe zicht en advies" zal worden belast. Dezts Kweekschool-commissie zal gevormd moeten worden door leden van „Nehemia" met leden van die Schoolbesturen uit de omgeving, we'ke de Kweekschool met een contributie steunen. Over de contributie werd vrij breed gehan deld; eenerzyds werd gewezen op de moei lijke tijdsomstandigheden, anderzijds op de zware verantwoording, welke „Nehemia" op zich neemt. Deze vereeniging toch blijft de fi nancieele verantwoording dragen en moet als eigenares der Kweekschool optreden. Zy kan dit echter doen als vele voorstanders van het Christelijk Onderwijs uit de omgeving haar hierbij steunen, moreel zoowel a's financieel. Over de verhoudingen en wederzydsche ver plichtingen werd vervolgens gesproken. „Ne hemia" is van meening dat, als de Kweek schoolcommissie er is, deze dan zelfstandig en in overleg met „Nehemia" haar huishoude lijk reglement moet ontwerpen qn vaststellen. Dp vergadering hechte hieraan haar goedkeu ring en prees zelfs de loyale houding van „Nehemia". Zaak is nu, dat de genabuurde School vereenigingen toetreden en een offer brengen. De bezoekers dezer vergadering werden voorts opgewekt in de plaats hunner inwo ning liefde te wekken voor het Kweekschool- pian; vóór 12 Maart a.s. van hun resul taten by Schoolbesturen enz. melding te maken aan het hoofd van de School met den Bijbel te Bereen op Zoom, den heer J. van Buuren, van Overstratenlaan 15; en op 19 Maart a.s. wederom in het gymnastieklokaal samen te komen om dan verder aan de organi satie voort te arbeiden. Van de sympathie met het Chr. Kweek schoolplan is „Nehemia" overtuigd. Verschil lende betuigingen kwamen reeds binnen. Ook de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs deed reeds blijken daarvan toekomen en bood financieel en steun. De heer Van Buuren sprak er zijn blijdschap over uit dat zoovele onderwijzers, zoowel als bestuursleden aan dezen oproep hadden ge- hopr geigeven. Vooral ook hierover: dat Mie richtingen in ons Chr. onderwijs van hun be langstelling blijk gaven. Zoowel Hervormde als Gereformeerde schoolmannen ontmoetten bier elkaar niet a'leen, maar ook door scholen uitgaande van Geref. Gemeenten, was hartelij ke instemming betuigd met het streven De heer Van Buuren wees er voorts op dat met de opleiding reeds een begin werd ge maakt; de 4de U.L,0.-klas heeft een 12-tal leerlingen, waarvan de oudsten in 1933 zich aan het examen hopen te onderwerpen, ter verkrijging van akte L.O. Hij gaf den wensch te kennen, dat nog meerdere leerlingen van Chr. Scholen uit de omgeving het Chr. U.L.O. te Bergen op Zoom zullen bezoeken. Meer contact tusschen de collega's van West-Bra bant en Oost-Zeeland kon verkregen worden. Vrucht hiervan zou kunnen zijn, dat leerlin gen met meer aanleg verder werden geholpen door U.L.O. uit deze leerlingen kan ie Kweek school haar leer'ingen verkrijgen. Aan op Chr. Kweekschool opgeleide onder wijzers en onderwijzcj-essen is in deze stre ken behoefte. Het gering aantal sollicitanten wyst dit uit by een vacature, en spoedig gaan jonge krachten hier weer heen. Hier is be hoefte, omdat verschillende ouders voor hun kinderen de onderwijzersopleiding bcgceren, doch ervan afzien, omdat ze in de directe om geving geen gelegenheid vinden. Zij wenschen ook de z.g. „neutrale" opleiding in Zierikzee en Breda niet. De Chr. Kweekscholen in Mid delburg .Dordrecht of Gorinchem, vinden zy te ver, gezwegen nog van de financieele bezwa ren voor de ouders die tot de middenstand be hooren, daaraan verbonden Nadat de heer Leusink allen heeft dank gezegd voor hun opkomst en betoon van sym pathie, ging de heer Van Buuren voor dank aan God. DE L.O. WET EN DE BOUW VAN NIEUWE SCHOLEN. Te Bloemendaal stellen B. en W. den Gemeenteraad per motie voor, zich tot -den Minister van Onderwijs te wenden met het dringende verzoek om ten spoedigste de noo- dige maatregelen te nemen opdat perken wor den gesteld aan den onmatigen school bouw en dat, met behoud van goed en degelyk onder wijs, zoowel openbaar als bijzonder, waarop ongetwijfeld ieder Nederlamlsch burger prijs stelt, de financieele lasten aan het. onderwijs verbonden, teruggebracht worden tot een be drag, dat de financien van het Rijk, zoowel als die der Gemeenten, niet benadeelt en niet ernstig in gevaar brengt. In de motie vestigen B. en W. er nog de aandacht op, dat in de Gemeente i41oemendaal met ongeveer 13.000 inwoners, thans reeds 1G scholen aanwezig zyn, niet ten volle bezet, ter wyl thans nog verschillende groepen van personen telkens aanvragen doen ^m nog moer scholen en hun rechten daarvoor basee ren op den inhoud van de thans in werking zijnde wet op het L.P. SOCIALISTISCHE SCHOLEN. Naar men weet. bestaan er in ons land, nl. in Zuid-Limburg, twee Bijzondere Soci alistische Scholen voor L.O. Dr. W. Ban ning, een bekend socialistisch predikant, die zich nog al eens over onderwijsvraag stukken uitlaa; en in de jongste aflevering van de „Socialistische Gids" de zaak van openbaar en bijzonder onderwijs bespreekt, zegt wel in theorie socialistische scholen te willen, maar in de practijk nog niet. Voprdat hij die socialistische scholen in de practijk verlangt, moet z.i. eerst aan de volgende voorwaarden voldaan worden. „le. wanneer er een groep geestdriftig toegewijde en tot groote financieele offers bereide ouders aanwezig is, die de schooi kan en wil dragen; 2e. wanneer er een personeel te vormen is. dat in hoofdzaak een geestelijke een- reid, dus een krachtcentrum is; en 3e. wanneer er een goed doordacht en uitgewerkt program aanwezig is waarin de eenheid van den paedagogischen eisch: eerbied voor het kind en het socialistisch levensbeginsel is verwerkelijkt We meenen. dat het uitspreken van deze eisch en voorwaarden ook wel wat te zeg gen heeft aan het adres van de talrijke socialistische onderwijzers, die nu nog dik wijls een wanr zelotisme voor de Openbare Schooi aan den dag leggen. Hun pre'onties kunnen wel wat lager gesteld worden. EEN FRïESCH SCHOOLMUSEUM Te F r a n e k e r is, onder leiding den heer G. van der Valk, onderwryzer aan Chr. School aldaar, j.l. Zaterdag ec-n vergade ring gehouden waarin een commissie gevormd werd die ijveren zal voor een organisatie ter behoeve van een te stichten Friesch School museum. Er is een groote vergadering te Leeuwarden op komst, waartoe ook de Ge meentebesturen en het Schooltoezicht worden uitgenoodigd. ONWETTIGE BESCHIKKING OVER GEMEENTEFIN ANCIEN? Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben he den behandeld een beroep van het bestuur der Hu'pvereeniging voor Christelyk Nationaal Schoolonderwijs te IJs6elmonde tegen het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 27 Maart 1930 tot vaststelling der vergoeding ex. art. 101 l.o.-wet over 1922—'24. In dit be sluit vorderde de Raad een som terug var i-t Schoolbestuur op grond van de vaststel ling van de vergoeding per leerling, die echter asetiids verminderd was, waarna toen toch de afrekening heeft plaats gehad. Namens het Schoolbestuur bestreed Mr. J. J. Hangelbroek de geldigheid van het besluit. Spr. beriep zich daarbij óp een tijd afgegeven mandaat en op eenige Kon. Be sluiten en ministerieele beschikkingen. Voer de gemeente IJsselmónde trad op Mr. Th. Bodde, advocaat te 's-Gravenhage, die de Koninklijke bes'uitqn alle afzonderlijk Lu-prak en zich beriep op de bepalingen der wo* en op de feiten. Het in 1925 afgegeven mandaat gens mr. Bodde een onwettige beschikking over gemeentefinancicn, zulks om zeven re- dcren, materieele en formeele, in hoofdzaak omdat er geen raadsbesluit was en dus de vergoeding niet had mogen worden toegekend. Gedep. Staten zullen later beslissen. EXAMENS ACAD. EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEI DEN. Geel.: In- dlsch Recht: oand. ex.. de heeren G. M- Stefln te Wlnsum en A. Elchholz te Den Haag. Geneeskunde: doet. ex.. de heer W. van Roa- sum te Den Haag. Robbé. Indologie: econ. doet. ex.. de heer J. Sepcre. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Geel.: Rechtswetenschap- doet. ex-, de heer M. F. Go mez da Gosta te Tilburg. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge slaagd: Geneeskunde. docL ex., de heeren \V. Hóuwing en L. J. Torrlnga. EXAMENS PAEDAGOGIEK. GRONINGEN, 15 Februari. Akte A. Gesl.: de heer J. Boer te Groningen. EXAMENS STUURMAN. DEN HAAG. 15 Februari. Geelaagd voor 3de "s heeren E. Dükstra, A. C. in P. J. Verboom DEN HAAG. 15 Februari. Geslaagd voor dlpl. C. de heeren J. Zwarten kot en W. C. E. Kok to Radio Nieuws. DAG. 17 FEBRUARI i Hu I z H u 1 z l Hllv 13.20 KSnlg VARA: Septet Omroep-orkeüt VARA: Concert 20.21 Pa rijs 3 If fel: Fra: ry: B.B.C.-t i a u: Viool re NCRV: Kwh u m VARA: g: Kam Rsdlo-1 VARA: en NCRV: Gramofoonrouzlek mum VARA: Gramofoonmuzlek Lezingen. Cursussen, ens. >rsum VARA: Onze keuken en NCRV- Chr. lectuur en NCRV: Voor Landbouwer® ?r sum VARA. „Het dier ln zijn en NCRV: Leger dee Hells Inter- irjum VARA: Joodsch uurtje "wier- 22.01 Hull en NCRV: Kinderuurtje Politie- en Versberic e n NCRV: Politieberichten en NCRV: Polltl-b^r^hten en NCRV: Persberichten en NCRV: Persberichten :r sum VARA: Persberlchtet Kunst en Letteren. GOETHE-HERDENKIXG Ter gelegenheid van de Goethe-herdenking zal bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag begin Maart verschijnen in de serie „Helden van don Geest" een geïllustreer de monographie over Goethe van de hand van Drs. C. P. Henning. JOANNES DE BOETGEZANT. Het ligt in de bedoeling der Uitg. Mij. Gcbr. van Aelst ;e Maastricht een nieuwe, rijk geïllustreerde herdruk in 't licht te geven van Vondels „Joannes de Boe'gezin'.". Deze uitgave, bewerkt door pater Jac. J. Zey S.J. bekend om zijn magnifieke Von dellezingen en ingeleid door Dr. J. F. AL Sterck. gaat alleen door bij voldoende inteekening. VONDEL EN DUITSCHLAND. Heinz Haerten uit Camberg aal ip dö tweede afl. der „Vondelkroniek" schrij ven over „Vondel ln het huidige Duitsch- land". BOEKENWEEK Van 7 tot 14 Mei a.s. zal door de Ver eeniging ler -bevordering van de belangen des Boekhandels een Boekenweek worden gehoudén. We herinneren er aan. dat reeda in 1930 een gelijk initiatief ten uitvoer werd gelegd. Minister Terpstra hoeft '1 voorzit terschap aanvaard van he' „Comité vaa bescherming en aanmoediging". OPWAARTSCHE WEGEN A. J. van Dijk en Dr. C. Tazclaar treden bij het begin van de tiende Jaargang uit de redactie van „Opwaartsche Wegen". In hun plaats zijn benoemd H. de Bruin en K. Heèroma. AUGUST VER ME YL EN, rector der Gentsche Hoogeschool en lid van de Senaat, ten onzent beter bekend als auteur van „De wandelende Jood" en „Van Gezelle tot Timmermans" wordt 12 Mei a.s. testig jaar. Een comité, waarschijn lijk m- der leiding van F. Toussaint van Boelare, zal de le.terkundige huldigen. ?*;>E VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA l trwijl de man dus radeloos staat willen den lezer mededeelen dat hij sveduw- r was met. een dochtertje, ongeveer der- m jaren oud. Bij het overlijden zijner dige echtgenoote had hij een vrome Is- lOt etische de zorg voor zijn kind en voor 9 huishouden opgedragen, en nu besloot 9 lan deze vrouw te vragen of zij ook wist .1(J vajn het zegel geworden was. Op het vian haar te gaan opzoeken werd de der aamer echter geopend en trad het Ijinnen. jiad haar zeer lief, omdat zij de olijf- irige tint en de zachte donkere oogen Jer moeder had, die oogen, waarmede de i ledene hem placht toe te lachen, zoodat M reen nooit noodig waren om hem van liefde te verzekeren. En dat kleine .e was vroolijk en aanhalig, zij sprak lieve stem, en zong den ganschen dag 9 ïden en blij als een vogeltje. Zoo dik- r* 9 hij haar op den schoot nam en haar afehtje beschouwde, verheugde 'hij er zich dat zij zoo lief en schoon was, als de der cine in zijn schatting haar weder- »niet had. j do bedroefd als hij was nam hij het kind 4 ijn armen en kuste haar, en toen hij bven had. Het haastig losmakende bracht '1 bij '1 yenster om 't nauwkeurig te be zien. en ontdekte met hevig kloppend hart dat de voorstelling volkomen dezelfde was, als die op het zegel. Het verbaast ons niet dat (Je zoon van Jahdai door velerlei gedachten als overstelpt werd. De brief was van een man, die onder eep oordeel lag, zoo vreemd en ongehoord mogelijk, eèn man, die een straf onderging, huiveringwekkend en ontzettend. Maar zijn gecïachten gingen verder. Wie was hij, die de macht bezat om met één woord de wetten der natuur niet alleen te veranderen, maar geheel op te heffen, en een rampzalig zon daar te doen voortleven tot in het oneindige? Een die minder vast stond in het geloof zijner vaderen, zou verpletterd hebben gestaan bij het antwoord, waartoe die vraag noodwen dig leiden moest. Voor 't oogenblik echter kon hij zich daar niet langer mee bezig houden; zaken gingen voor. Hij herinnerde zich den wachtenden bode en overlegde bij zichzelven wat hij op den brief zou ant woorden. Lang behoefde hij niet te denken. Zijn va der zou den schrijver hartelijk ontvangen hébben, hij zou dus eveneens doen. Wat de vreemdeling van hem verlangde was niet moeiliik ep legde geen beslag öp zijn beüre. Hy benoefde alleen een onervaren bediende, die ruim van geld voorzien was, te helpen in de keuze van een huis^ Zijn verhouding tot diens meester kon later geregeld worden. Hij keerde due naar de markt terug en bracht Syama naar zijn huis, met de verze kering dat hij een welkome gast was. Maar dien nacht sliep hij zeer onrustig. Het ge beurde kwam hem zoo onverklaarbaar voor en bracht een ongewone stoornis in zijn koopmansleven. Hij kon den loop zijner ge dachten niet beheerschen. Zij keerden telkens terug naar d«at oogenblik van spanning, toen hij het zegel verloren waande, en daar de verbeelding iemand, die in half wakenden toestand verkeert, de zonderlingste dingen kan voortooveren, zoo zag hij in een visioen een geheimzinnig oud man zijn huis binnen sluipen, en zich dringen in het leven van zijn kind. Toen de slaap hem ten laatste overmande, vervulde onbestemde vrees zijn hart en ver liet hem geen oogenblik De keus van een woning bleek een ge makkelijke taak te zijn. Na eenig zoeken besloot Syama tot het nemen van een huis, twee verdiepingen hoog. gelegen in een straat aan den voet des heuvels, waarop heden ten dage civ moskee Sultan Sellm troont. Toen ten tijde echter stond er een eenvoudige Christenkerk. Het huis, van welks dak men een vrij uitzicht had naar het westen, was gelegen op de grens van de stadswijk der Grieken, die altijd zinde lijk, en dep Joden, die altijd vuil was, en had tot overbuur de eenvoudige woning van den Israëlietischen koopman. Alles wel bezien mocht men hopen, dat Syama's keuze den meestor welgevallig zou zijn. Uêl ondervond weldra tot zijn geruststel ling, dat Syama altijd geld genoeg had. om alles wat hij kocht uit de hand te betalen en tevens dat men zich heel gemakkelijk met hem kon onderhouden. Zijn <- en ver goedden het gemis aan gehoor, terwijl zijn gebaren en blikken een volmaakte panto mime waren. Wanneer hij 's avonds in den huisclijken kring zat werd het kind niet moede hem gade te slaan. Terwijl wij nu naar den Zwerver zullen terugkeeren, moeten wij niet vergeten, dat het (huis gereed is en hem wacht; hij be hoeft slechts aan de deur te kloppen en binnen te treden, om thuis te zijn. VIERDE HOOFDSTUK. De bedevaartganger te El Katii. De Baai van Bahrein ligt in de Perzische golf aan de westelijke kust Dicht bij do plek, waar zij zich landwaarts buigt, ver rijzen de witte lage aarden huizen vaji de stad El Kat if. Daar stad en baai toebehoor den aan de Arabieren, een volk dat van geen veranderen weet waren belden op het tijdstip onzer geschiedenis reeds onder haar tegenwoordigen naam bekend. El Katif ontleende in den ouden tijd voor namelijk haar belangrijkheid aan dtn heir- weg, die over Hejr Yeraaneh en door uit gestrekte zandvlakten naar El Derayah, een tentenstad der Bedoui'nen, voerde, om zich daar in tweeën te splitsen, naar Medina on naar Mekka Met andere woorden, E| Katif was voor Mekka aan de oostzijde hetzelfde wat Dschedda er voor was aan de westzijde. Zoodra men op den gezellen tijd des jaars aan den Hadj (Bedevaart) ging denken, wits minder over haar spreken, dan over de heilige steden. En op den eersten Juli stroomden allen toe: bedevaartgangers van Irak, Afghanistan, Indië, Arabië, druk, twistziek, vuil, slechts op één punt eensden kend: het vast besluit om den Hadj mee te maken, ten einde niet te sterven als Jood of Chisten. De wet eischt dat de pelgrim binnen Mekka zij in de maand Ramadan, den tijd, waarop de Profeet zelf pelgrim werd. Van El Katif kon men de reis in zestig dagen doen, de dag op een marsch van ongeveer twaalf mijlen berekend. De reis was vol gevaren. Windvlagen, droogte, zandstormen, bedreigden den pel grim; en altijd waren er hongerige roof dieren, en rusteloos rondzwervende roovers- benden De zon brandde op de heuveltoppen, benevelde de vlakte met luchtspiegelingen, en zette den geheelen dampkring in gloed; zoodat de lucht, die de bedevaartgangers inademden en het water, dat zy dronken, ziekte en dood met zich brachten. Daar de Profeet de maand Ramadan voor den Hadj bepaald had, waren de pelgrims gewoon zich te Konstantinopel, Damascus, Kaïro. en Bagdad te verzamelen. Konden zij de bezwaren van de reis niet ontgaan, zij konden ze verminderen, en hun samenstroo- men gaf aanleiding tot het houden van markten op alle geschikte punten. Dit verklaart een El Katifs eigenaardig heden in de maand Juni. Men behoefde nooit ore Iets verlegen te rijn. Handelaars in paarden, muilezels, kameelen en drome darissen waren er in menigte. Het land ge leek mijlen ver in den omtrek één groote beestenmarkt Gansche kudden liepen de kale weiden af. Leveranciers van tuigen, zadels, palankijns en draagstoelen van alle soorten en prijzen, verdrongen zich om den bedevaartganger. Schaapherders dreven hun vetgemeste dieren in groote kudden voor zich uit en verkochten ze per stuk. Op schaduwrijke plaatsen hadden zich kleec- makers en handelaars in sandalen gevestigd; terwyl overal losse tenten te koop werden aangeboden. Venters liepen rond met rijgen, dadels, gedroogd vleesch en brood. In één woord, de bedevaartgangers konden zich van alle benoodigdheden voorzien. Zij had den het maar te noemen, en zie, daar was het Onder de duizenden, die einde Juni 144S te El Katif aankwamen, was een man, wiens uiterlijk hem terstond tot 'n voorwerp van aigemeene belangstelling maakte. Hij kwam uit het zuiden in een acht-riems-galei, bemand met Indische matrozen, en bleef drie dagen voor anker liggen, alvorens aan wal te stappen. Zijn schip had niets kenmer kends, waaruit men de nationaliteit zou kunnen afleiden, of het moesten de matro zen zijn. Het zag er keurig netjes en nieuw geschilderd uit. Het was geen oorlogsschip, dat was duidelijk. Het had ook te weinig diepgang om lading in te hebben; dus kon het niet eon handelsschip zijn. Nauwelijks was het zeil gereefd, of er werd een zonnetent gespannen van het roer tot den boeg, een zonnetent, die van de kust gezien veel van een reusachtig groote. veel kleurige sjaal had. Daarop verklaarden de nieuwsgierige toeschouwers, dat de eige naar een Indisch vorst tnoest zijn, schatrijk, en als goed Moslim gekomen, om door een bedevaart zijn geloof u bewijzen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9