DINSDAG 16 FEBRUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE VOORTZETTING DER ALGEM. BESCHOUWINGEN REDE VAN DEN TURKSCHEN MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN De algemeene beschouwingen ter ontwape ningsconferentie werden gistermorgen voort gezet met oen rede van den Turkschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken Tewfik Rusjdy Bev, die een uitvoerige rede hiel.J,. waarbij hij zich aansloot bij het Iialiaansche standpunt en eischte dat voor eiken staat het ma> imum van bewapening zou worden vastgesteld. De Fransche voorstellen kunnen slechts ernstig genomen worden, wanneer alle sta ten zich verplichten hun bewapening onbe perkt ter beschikking van den Volkenbond te stellen en zelf volkomen afstand te doei. van hun nationale souvereine rechten. Het is echter de vraag of de Fransche voorstellen met deze bedoeling zijn ingediend. De Turksche delegatie gaat accoord mot alle reeds ingediende voorstellen en alle nog verder gaande voorstellen, die zullen leiden tot vermindering van de bewapening De Turksche voorstellen, die de spreker vervolgens indiende, bevatten o. a. een alge meen verbod van de militaire luchtvaart en in'ernationaliseering van de burgerlucht- vaart. De Turksche regeering is bereid ook or kwestie van afschaffing van den dienstplicht te overwegen en stelt zich voor hierover la ter nog voorstellen in te dienen. Ten aanzien van het Fransche voorstel tot vorming van een Volkenbondsleger sloot Turkije zich volkomen bij het door Litwinol verdedigde Russische standpunt aan. Colban over het Skandinavische vraagstuk. De tweede spreker was de Noorsche gezant Colhan, die, hoewel sprekende voor Noorwe gen. 't Skandinavische standpunt tot uiting Col ban noemde de voorstellen der Fran sche regeering ongeschikt en onultvoerbaai en eischte met nadruk, dat de tot nog toe in de ontwerp-convcntie der voorbereidende oni wapeningscommissie uitsluitend gevolgde methode tot indirecte vermindering der be wapening, zou worden aangevuld door maat regelen tot directe vermindering. Uitvoerig besprak Colban de noodzakelijk heid van de controle op den internationalen handel in wapenen en de mogelijkheden om een dergelijke controle practisch te kunnen uitoefenen. De Noorsche vertegenwoordiger sloot zich aan bij de reeds door Duitachlanrt. Italië, de Vereenigde Staten, Sovjet-Rusland en Turkije, aanvaarde opvatting, dat directe beperking der bewapening noodig was, ter wijl hij, evenals de vertegenwoordigers van genoemde staten, critisch en afwijzend stond tegenover het Fransche voorstel. Het standpunt van Portugal. Bij de algemecne beschouwingen in do Ontwapeningsconferentie voerde vervolgens de Portugeesche minister van Buitenland- sche Zaken Branco het woord. Ter vermeer dering van de nog onvoldoende veiligheid stelde hij voor te komen tot een internatio naal verdrag voor wederzijdsche militaire hulp.' Portugal erkent de ontwerp-conventie van de voorbereidende ontwapeningscom- misie als basis voor de besprekingen en wenscht dat in de voorgestelde controle commissie alle staten vertegenwoordigd zul len' zijn. De rede van Jhr. Beelaerts van Blokland. Vervolgens was het woord aan den Na- derlandschen minister van Buitcnland- sche Zaken Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land. Deze herinnerde aan de vredesconferen ties, die te Den Haag zijn gehouden, en con stateerde. dat sindsdien de veiligheid door bet in bet leven roepen van den Volken bond-en van verscheidene internationa.e verdragen belangrijk werd verhoogd, on danks heCfitijgen van dè uitgaven voor De Vermindering van de uitgaven voor de bewapening ie noodig, daar anders de be wapeningswedloop zal leidei tot een eco nomische ineenstorting en een nieuwe oor- logscuïtastrophe. ,Q Minister Beelaerts van Blokland betoogde verder, dat het in het leven roepen van een internationale politiemacht niet mogelijk is zonder tegelijkertijd de bewapeningen van alle landen belangrijk te verminderen. Nederland. aldus vervolgde onze Minis ter van Buitenlandsche Zaken verlangt onmiddellijke vermindering van personeel en materiaal, verbod van den chemischen oorlog en van bijzonder offensieve wapens, evenals een verbod van luchtbombardemen ten en het gebruik van automatische mijnen in open zee. Tenslotte constateerde hij. dat er een al gemecne tendenz is, om tot resultaten te komen, waaraan Nederland krachtig kan meewerken. De debatten ln de ontwapeningsconferen tie werden na dez erede tot Dinsdagochtend Geheime zitting van Conierentle- bureapu Het bureau van de Ontwapeningsconferen tie is Maandagmiddag in niet-openbare zit ting bijeengekomen ten einde te beslissen over het verder verloop der conferentiowerk- zaamheden. Men kwam overeen de algemeene beschou dingen deze week te beëindigen en zoo noo dig eenige plenaire namiddagzittingen te hoyden. Begin volgende week zullen dan de werk zoAmhedcn der algemeene commissie begin nen en zoodra noodig worden overgegaan tot de samenstelling der sub-commissies voor leger, vloot marine en begrotingsaangele genheden. Het verluidt dat het bureau besloten heeft in hot bijzonder de aandacht te schenken aan de opmerkingen der Japansche gedele geerden het Paaschrecès van twee maanden te bekorten. Da Duitsche voorstellen De eerste Duitsche gedelegeerde ter ont wapeningsconferentie. Nadolny, zal Woens dag bij de ontwapeningsconferentie in een rede de Duitsche voorstellen indienen. Volgens een ander bericht zal het Donder dag gebeuren. VON HINDENBURGS KEUS HIJ AANVAARDT DE CANDIDATUUR De stukken op het schaakbord staan nu heel anders Von Hindenburg heeft de moeilijke keus thans gedaan en die is uitgevallen vóór de aanvaarding van de candidatuur voor zijn tweede periode van het Rijkspresidentschap. Met een slag zijn daardoor de stukken op het Duitsche politieke schaakbord zóó ko men te staan, dat de rechtsche partijen een tegenzet moeten doen, die hun uiterst moei lijk zal vallen. Het Harzburgerfront was vóór Hinden- hurg's besluit reeds verzwakt Men heeft het kunnen opmaken uit het gebrek aan eenheid bij de besprekingen gebleken uit de afbreking van de onder handelingen op Zaterdag j.l. en de niet- voorizetting daarvan op Zondag. Men proeft bet ook in den eigenaardige houding van één der deelen van dat front de sterke oud stri jclers-organisatie Stahlhelm en Kyffhilu- serbund, die op hun eigen houtje hebben overlegd, waarna de Stahlhelm voor de her kiezing van Hindenburg de vage eisch van frontverandering heeft gesteld, doch nadat Hindenburg's besluit was bekend geworden, waarin van die voorwaarden natuurlijk niet gerept wordt, bekend heeft gemaakt, dat men nu „de vrije hand" heeft wat dus nog HINDENBURG niet beteekent, dat Stahlhelm tegen de her kiezing Van den generaal-veltlmaarschalk zal werken. Generaal von Horn was niet gemachtigd in den geest van Stahlhelm te spreken, waaruit men de conclusie raag trekken, dat de Kyffhüuserbund nog milder tegenover de cand'idatuur-von Hindenburg staat. Het eenvoudige, gemoedelijke, ernstige woord waarmee Von Hindenburg zijn can didatuur aanneemt, zal niet nalaten tot het gemoed van talrijke Duitschers te spreken. „Na ernstige overweging aldus de rijks president heb ik, in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid voor het lot van het vaderland, besloten mij beschikbaar te stellen voor een eventueelo herkiezing. De omstandigheid, dat het voorstel hiertoe niet van één partij, doch uit breede lagen van het volk tot mij is gekomen, doet mij in mijn bereidwilligheid een plicht zien. Indien ik gekozen zal worden, zal ik ook in de toekomst met al mijn krachten het vaderland trouw en naar geweten dienen, om het naar buiten toe te leiden tot vrij heid en gelijkberechtigdheid en naar binnen tot eenheid en opgang. Indien ik niet gekozen word, blijft mij dan het verwijt bespaard, dat in in dezen moeilijken tijd mijn post eigenmachtig ver laten heb. Voor mij bestaat slechts één waarachtig nationaal doel: aaneensluiting van het volk in zijn strijd om het bestaan, vollediger deelneming van eiken Duitscher aan den harden strijd om hei bestaan der natie." Tegen dit woord van plichtsgevoel en diepe overtuiging aangaande de noodzake lijkheid van eenheid, steekt scherp af het partijdige, agressieve, trotsche wederwoord Waarin de nationaal-socialisten zich tegen Hindenburg's candidatuur koeren. De persdienst van die partij deelt nl. mede: „De nationaal-sociallstische vrijheidsbe weging is bereid geweest met Hindenburg, dien zij 7 jaren geleden in vertrouwen op den generaal-veldmaarschalk van het Duit sche leger in den wereldoorlog, op den rijks- presidentszetel heeft verheven, op te mar- cheeren, indien hij den wil zou hebben te kennen gegeven, ln overeenstemming met de overweldigende meerderheid van het Duit sche volk thans een einde te maken aan het systeem der ineenstorting en te breken met de dragers daarvan. Doch Hindenburg heeft zich thans geplaatst aan de zijde van de te genstanders van het nationale front, dat hem zeven jaren geleden tot rijkspresident koos, en een nieuwe candidatuur tegen zijn vroe gere kiezers aanvaard uit de handen van hen, achter wje thans zijn tegenstanders van weleer staan. „Men kan de zaken wenden en keeren, zooals men wil. Als de dragers van de hui dige candidatuur Hindenburg treden slechts de partijen der ineenstorting en haar aan hangers op. Het is een hoogst tragisch lot voor den drager van den naam van een trotsch verleden, thans de candidaat te zijn van het Marxisme, de candidaat van een „Noske en een Crispien, die geen vaderland kent, dat Duitschland heet De nationaal- socialistische beweging heeft niets onbe. proefd gelaten om den slecht geadviseer- den generaal-veldmaarschalk dezen stap te besparen waarvan het verderfelijk gevolg reeds thans duidelijk voor de hand ligt Te vergeefs'! Thans zullen diegenen, die hem daartoe gedreven hebben, de verantwoorde lijkheid dragen." Het valt zeer te betwijfelen of dit schijn- haar zelfbewuste woord wel voortkomt uit liet diepste innerlijk van de nationaal-socla- liRtioche leiders. Want. zooals we reeds opmerkteui, de vol trende zet is thans aan hen en het zrt een waagstuk, een gróót waagstuk voor Hittler zijn om tegen do populaire persoonlijkheid van een Hindenburg zijn naam in te zetten Temeer gevaarlijk is het dit te doen omdat er ook nog kan& is, dat de Dultseh-nation. met een afzonderlijken candidaat uitkomen, zoodal de krachten van het recht6che from in ouderlingen strijd versnipperd worden. Van de zijde van het „IJzeren Front" te reeds de voorspelling gemaakt, dat de ver klozingsstrijd om het Rjjkspraesidlum hei beslissende keerpunt in den opgang van Hiller en zijn partij zou zijn. Nu het vóór of tegen Hindenburg zal gaan, begint he» daar werkelijk op te gelijken. Brüning hoeft door zijn taaie houding te- geno"er het schreeuwende rechtsche front, NIEUWE ONLUSTEN IN SPANJE ALGEMEENE PROTESTSTAKING Voor Maandag il. was een algemeene sta king voor geheel Spanje afgekondigd als protest tegen de deportatie naar Spaansch Guinea van mannen, die betrokken zijn ge weest bij de onlusten in Catalonië. De regeering had echter haar maatregelen genomen en daarop is deze communistische beweging gestrand. Talrijke arrestaties zijn verricht en strenge maatregelen getroffen. Op de voornaamste strategische punten van Madrid heeft de politie wachten ge plaatst. Te Barcelona vonden verschillende botsin gen plaats tussrhen politie cn extremisten, vaarbij een aantal schoten werden gewisseld Verscheidene personen liepen verwondin ften op. Talrijke daden van sabotage zijn ge pleegd bij de spoorwegen. Het aantal ar restaties in verband met terreur tegen werk willigen is tot vijftig gestegen. Te Sevilla werden de trams door troepen militairen beschermd. Bijna alle winkels bleven open. Te Cadix wierpen troepen stakers winkel ruiten in. In het gebied van Medina Sidonia hebben de landarbeiders zich bij de staking aange sloten. Het ledental der communistische partij in Spanje is volgens communistische medodee- ling in één jaar van 1500 tot 10.000 gestegen Verder wordt er op gewezen, dat de bla den, die door de partij in Spanje worden uit gegeven, zeer talrijk zijn en dat zij in be paalde omstandigheden een oplage bereikten van 100.000 exemplaren. In een manifest der communistische Inter nationale wordt echter felle critiek op de leiding der communisten in Spanje geoefend omdat zij de communistische werkmethode nog steeds niet hebben begrepen en het be lang van de fabriekscellen nog niet hebben ingezien. Ten slotte verwijt het manifest den Spaan sche communisten, dat zij al te zeer sympa thiseeren met de theorieën van Trotsky en geen voldoende toenadering zoeken met de arbeidersmassa's en de boeren. Hun geest is te „kleinburgerlijk". DE ONRUST IN BRITSCH-INDIË Indisch meisje veroordeeld Benah Das, bet mies je, dat op 6 Febr. een mislukten aanslag op Sir Stanley Jackson, den gouverneur van BengaJen gepleegd nad, is gister door een rechtbank van drie Indi sche rechters tot negen jaar zware kerker straf veroordeeld Het mei6je heeft het vonnis rustig aange hoord. Zij had gister nog voor de rechtbank verklaard, dat zij gedreven werd door liefde voor haar land en zij voegde eraan toe, dat de maatregelen van de regeering „zelfs een zwakke vrouw haar sexe konden doen ver geten". Zij verklaarde nadrukkelijk, dat zij geen persoonlijke wraakgevoelens tegen Sir Stanley Jack6on koesterde, „hoewel hij een systeem vertegenwoordigt, dat 300 millÉoon landgenooten in slavernij houdt". Een aanval van muzelmannen Een mobiele militaire colonne is te Nau- ehara in de N.W. provincie aangevallen door een gewapende troep muzelmannen. De soldaten maakten van hun vuurwapenen gebruik. De muzelmannen werden terugge worpen; er vieden 9 dooden. De boycot. Sir Samuel Hoare, de minister voor Inrfië, heeft gister in het Lagerhuis het maande- lijkech rapport over den toestand in Indië uitgebracht Hieruit blijkt, dat het verzet ln de N.W. en de Vereenigde Provinciën, a's- mede te Pesjawar, Lahore en Bombay in sterke mate afgenomen is en de Congr« partij eigenlijk alleen het middel van den boycot nog actief uitvoert Eén doode, zes gewonden- Evenals Zaterdagavond ln den Gotthardt- sr.hacht te Orzege is Zondag in den Nic- kischschacht van de Gieschomiin te Janow een groo'e mijnbrand uitgebroken. Jteeds sedert veertien dagen was men bezig "en plaatselijke brandhaard af te dammen door het optrekken van brandmuren, doch ten gevolge van het ontwikkelde gas ontstond Zondag een explosie, waardoor de hrand- muur geheel vernield werd De arbeiders, die in de nabijheid werkten, vsertien in ge'al, werden weggeslingerd, waarbij één mijnwerker op slag gedood werd. oen voor man zwaar gewond en vijf andere mijn werkers licht gewond. In allerijl werd een nieuwe muur gebouwd om don brand te localiseeren. Het gevaar voor uitbreiding van den brand schijnt geweken. DE BERGING VAN DE M 2 UITGESTELD Naar de Times uit Portsmouth meldt, is het bergen van de gezonken duikboot M 2 uitgesteld. De Tedworbh, het schip, waar van de duikers naar het wrak afdaalden, en de berging»! i oh ter Moordale, zijn naar hun havens teruggekeerd. den eersten aanval reeds afgekeerd. Rustig gaat hij zijn gang en in liet buitenland wordt dit inzonderheid hoogelijk gewaar deerd. De candidatuur-Von Hindenburg schiini werkelijk het middel te zullen zijn waardoor het moreel van Hlttlers troepen zal worden aangotast, waarna een overwinning nog nauwelijks te verwachten is. Het aantal handteekeningen bedroeg gis teravond 2.800.000. Er ontbreken nog opga ven uit verscheidene plaatsen, vooral van het platteland. Hitlers nationaliteit Minister Klagges heeft meegedeeld, dat de regeering van Brunswijk niet voornemens is Hitier te benoemen of voor te dragen tot professoi aan de technische hoogeschool ten einde hem het Duitsche burgerrecht te ver schaffen. Bljeenroeping van den Rijksdag op 23 Februari De Rijksdag is thans definitief bijeenge roepen op Dinsdag 23 Februari des middags- te drie uur. Op de agonda staat het vaststellen vai, don datum voor de verkiezing van den rijks- presidpnt. Grondslag der bespreking zal zijn bet voorstel van den rijksminister van bin- nenlandsche aaken tot vaststelling van den datum op 13 Maart en voor een èventueele herstemming op 10 April, JAPAN EN CHINA DE JAPANSCHE TROEPEN VERSTERKING ERNSTIGE ONTWIKKELING VAN DEN TOESTAND De troepenafdeelingen van de negende Ja- pansche divisie, ter sterkte van 12.000, die Zondag te Shanghai geland zijn, bestaan uit verschillende regimenten, waaron der twee uit Tokio. Het troepentransport heeft plaats gehad op speciaal bevel van den keizer en wel met het oog op de a.s. offensieven tegen Woesoeng en Tsjapei. De totale sterkte der Japansche troepen te Shanghai is thans 22.000 man. Ook tanks, houwitsers en zwaar geschut zijn te Shanghai ontscheept. De troepen marcheeren op naar den Ja- panschen sector van de internationale con cessie. De Japansche minister van oorlog heeft aan een aantal journalisten verklaard, dat Japan zich genoodzaakt zal zien nieuwe versterkingen naar Shanghai te zenden, in dien het Chineesche negentiende leger zich hardnekkig blijft verzetlen. De Japansche commandant verklaarde, dat hij naar Shanghai is gekomen, om een vreedzame regeling van het conflict te ver krijgen, door de Chineesche troepen bij Tsjapei uiteen te drijven. Hij zeide niet van plan te zijn onmiddel lijk een offensief te ontketenen. Hij hoopt dat de onderhandelingen de Chineezen ertoe zullen brengen, hun troepen terug te trekken. Dit laatste ligt klaarblijkelijk geenszins in het plan der Chineezen. Immers Generaal Feng is met een groot leger op weg naar Shanghai. De chef van de Japansche zeestrijdkrach ten, admiraal Nomoera, heeft tegenover Ja pansche persvertegenwoordigers verklaard, dat de toestand te Shanghai zich zeer ernstig heeft ontwikkeld. De Japansche regeering heeft verdere on derhandelingen van cte hand gewezen, aan gezien de Chineesche regcering weigert de Chineesche troepen terug te trekken op 20 K.M. afstand van Shanghai. De Japansche militaire autoriteiten deelen mede, dat zij bereid zijn nog 36 uren te wach ten alvorens de vijandelijkheden te openen, teneinde den Chineezen de mogelijkheid te bieden, vrijwillig terug te trekken. De Chi neesche opperbevelhebber Tsai heeft den Ja- panschen eisch definitief afgewezen. Britsche bemiddelingspogingen. De Engelsche gezant in China rapporteer de aan het foreign office, dat hij door po gingen tot bemiddeling bij de Japansche en Chineesche autoriteiten en door besprekin gen met de vertegenwoordigers der overige mogendheden heeft getracht, een overeen komst tot staking van de vijandelijkheden tot stand te brengen, doch tot zijn spijt heb ben deze pogingen geen resultaat gehad Des niettegenstaande zal hij toch in deze rich ting werkzaam blijven. Australische vliegers tegen Japan Volgens een Chineesch bericht uit Loyan heeft het Chineesche ministerie van oorlog toegestaan, dat 18 Australische vliegers wor den geëngageerd voor den strijd tegen Japan De vliegers, die tot nu toe in Australischen dienst waren, zouden reeds op weg naar Shanghai zijn. De Chineesche regeering heeft hun Chinee sche burgerrechten en bijzondere gunsten be loofd, voor het geval, dat zij zich in China zullen vestigen. Chineesch beroep op den Pans, De „Osservatore Romano" deelt mede, dat dr. Yen, leider van de Chineesche delegatie bij den volkenbond te Genève, in naam van het Chineesche volk een beroep hoeft gedaan op den Paus er hem verzocht heeft, een woord ten gunste van zijn zwaar bedreigd land te spreken. De Paus heeft uoen meedeelen, dat hij om den vrede in China ^al bidden. Het rapport van den Amerikaanschen con sul-generaal te Shanghai, Cunningham, over de mishandeling door Japanners van een Amerikaansche dame en den Amerikaan schen vice-consul, heeft te Washington groo te ontstemming gewekt en wordt beschouwd als het ernstigste incident, dat zich tot nog toe heeft voorgedaan. Uit het rapport blijkt, dat de betrokken dame was mevrouw L. Young, Chineosche van geboorte, doch Amerikaansche door neu tralisatie en huwelijk. Zij had haar woning verlaten en vond bij terugkomst haar woning opengebroken, ter wijl zij haar dochtertje miste. Bijgestaan door den vice-consul Ringwalt. zocht zij in de omliggende straten. Hierbij werd zij door Japansche vrijwillige burger wachten lastig gevallen en mishandeld, waarop Ringwalt ingreep en eveneens ern stig mishandeld werd. Twee Japansche matrozen en twee Japan sche vrijwilligers, die speciaal tot taak had den, Amerikaansche burgers te beschermen, keken bij deze mishandeling werkloos toe. Staatssecretaris Stimson heeft terstond om een uitvoeriger rapport geseind, teneinde door het staatsdepartement bij »'e Japansche regeering te doen protesteeren. Een Chineesch vrijwilligersleger Het Chineesche telegraafagentschap „Go- mijn" meldt, dat de Chineesche regeering onder het parool: „Voor de vrijheid van het volk" een nieuw |eger ter sterkte van 200.000 man voor de bescherming van Shanghai op stelt In dit leger worden alleen vrijwilligers opgenomen, die reeds aan vroegere gevechten hebben hebben deelgenomen. Een deel van dit leger, dat goed uitgerust is, is reeds naar Shanghai gedirigeerd. Chineesch tegenoffensief? NANKING, 16 Februari. In vooraanstaande kringen heoht men groote beteekenis aan het bezoek van maarschalk Tsjang Kai Sjek aan Nanking. Tsjang Kai Sjek zal bespre kingen voeren met verschillende leiders der Kvvomintang over den toestand in Shanghai De Kwomintang eischt, dat de tegenstand tegen d>e Japanners zal worden versterkt en dat de Chineezen te S^nns-hai tot een tegenoffensief tegen de /anners zullen overgaan. De Japansche oorlogscredieten TOKTO, 16 Februari. De uitgifte van een leening van 3.400.000 Pond Sterling voor de financiering van de Japansche militaire one ratios in Shanghai, is gister door den Keizei goedgekeurd. Amerika ansehe protesten WASHINGTON, 16 Februari. De Ameri kaansch© regeering heeft opnieuw bij de re geering van Japan geprotesteerd tegen de ver schillende incidenten die zich in de laatste dagen te Shanghai hehbea voorgedaan. In de eerste plaats werd geprotesteerd tegen het feit, dat 20 Japansche granaten zijn neerge komen in een gedeelte van de mternatio- nale nederzetting dat bewaakt werd door Amerikaansche marinesoldaten. Ten tweede is geprotesteerd tegen het feit. dat de Ja pansche troepen de internationale nederzet ting gebruiken als basis voor hun militaire operaties, waardoor verwacht kan worden, dat de Chineezen dit gedeelte der nederzet ting onder vuur nem o. Tenslotte is gepro testeerd tegen d*e mishandeling door gewa pende Japansche vrijwilligers van den Ame rikaanschen vice-consul te Shanghai Ring walt en een Amerikaansche dame van Chi neesche af mst, mevr. Young. De Japansche ambassadeur te Washington Deboesji heeft Stimson verzekerd, dat de Japanners alles zouden doen om te vermij den, dat d'e internationale nederzetting zal worden gebruikt als landingsbasis voor de nieuwe Japansche troepen. Geen menschenlevens te betrenren. Zondagavond is op den internationa'en trein Rome—Parijs in de nabijheid van Marseille een bomaanslag gepleegd, die wonder boven wonder goed is afgeloopen en behalve eenige ma'erioele schade, goen persoonlijke ongevallen heeft veroorzaakt, behoudens enke.e zeer lichte verwondingen hij drie passagiers. De trein, die uitsluitend uit wagens eer- ste-klasse was samengesteld, bevond zich juist op een kruispunt van sporen, 'ten plotseling een vèr in den omirei- hoorbare ontploffing plaats vond. De locomotief en tender raakten los van de rest van don trein, terwijl de drie eerste wagons, uitslui tend goederen-wagons, van qpn ongeveer 8 M. hoogen berm omlaag stortten. Reeds spoedig kón men constateeren. dat slechts drie reizigers onbeteekenende kwet- suren hadden opgeloopen. Ho! onderzoek heeft ui'gewezen, dat men hier met een bomaanslag te doen heeft. Men zal zich herinneren, dat eenige da gen geleden op denzeitden tijd een overval op den postwagen is gepleegd. Men ver moedt, dat men thans wederom tqe' een poging tol een roofoverval te doen heeft, alhoewel het niet uitgesloten wordt geacht, dat dit een treinaanslag is die een politiek karakter draagt. De politie heeft ontdekt, dat uit een steen groeve in de nabijheid 200 patronen, die voor het doen springen van rotsen worden gebruikt, ges'olen waren. De machinist van den trein deelde mede. dat hij. kort vóór het ongeval, een blauw- ach ig licht op den spoordijk had gezien, dat afkomstig zou kunnen zijn van lont. zooals voor het ontsteken van derge lijke pat-onen gewoonlijk gebruikt worjt. Er bestaan verm«>edens, dat de aanslag gepleegd zou kunnen zjjn door ILaliaansche revolutionairen, OPGELOST ARBEIDSCONFLICT IN DENEMARKEN De in het groote arbeidsconflict ln Dene marken door den rijkebemiddelaar gedane bemiddelingsvoorstellen zijn door beide par tijen goedgekeurd. De tegen Donderdag aangekondigde uitsluiting en staking zal nu niet doorgaan. De beetaande loon overeenkomsten worden een jaar verlengd. Er zullen echter onder handelingen worden gevoerd over wijziging der contracten. VLIEGONGELUK Tengevolge van een botsing In de lucht tusechen twee militaire vliegtuigen bij bet vliegveld van Leuchars in Kifeshire, Schot land, zijn 2 men gedood en één ernstig ge wond. Het is het eerste ernstige vliegonge- l'Ufk in Engeland in 1932. EX-KONING ALFONS Ex-koning Alfone van Spanje Is naar Marseille vertrokken, waar hij zich zal in- eche-pen voor een rei6 naar Egypte cn Grie kenland. Tot nog toe vijf dooden en vijf gewonden geborgen. Gisternacht heeft te Gothenburg eenvroe- selijke on ploffing een huis zoo goed ais geheel vernield, terwijl tot nog toe uit de puinhoopen vijf dooden en vijf gewonden zijn geborgen. Men vermoedt, dat men met een springslof-aanslag te doen heeft Kort vóór dat de ontploffing plaats vond heeft men een man gezien, die met een fie's een groot pakket naar het huis bracht Hij ging naar binnen en kwam na ©enigen lijd weer naar buiten, sprong op zijn fiets en verwijderde zich ijlings. Korten tijd la ter vond de ontploffing plaats. Men vermoedt, dat de man iets met de zaak te maken had en dat het pakkei. da' hij in het huis achterliet, springs offen be vatte. De politie heeft naderhand in een ander gedeelte van de stad een fiets ga- vonden, die vermoedelijk van hem afko n stig is. Van den man zelf ontbreekt ©Jk spoor. DE HERSTELCONFERENTIE PARIJS, 16 Februari. Naar te Parijs ver luidt, bestaat het voornemen d'e conferentie van Lausanne op 20 Juni a.s., dus 10 dagen vóór het einde van het Hoover-moratorium- iaar te openen, SPIONNAGE IN AMERIKAANSCHE ARCHIEVEN TE GENEVE GENEVE. 16 Febr. De leider der Ameri kaansche delegatie van Genève, de ambassa deur H. Gibson, heeft de üeneefache politie medegedeeld, dat twee nachtun na elkaar onbekenden zijn binnengedrongen in de ap parlementen der Amerikaansche delegatie der ontwapeningeconferentie in het gebouw van het Volkenbondssecretariaat en daar papieren met geheime informaties over he-t Amerikaansche leger hebben doorzocht. Ver schillende archiefkasten waren opengebro ken en portefeuilles waren geopend en door vocht. Voor zoover valt na te gaan, waren geen papieren gestolen NAAR KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK? PARIJS, 16 Fèbr. Met groote spann'ng ziet men de eénaatezitting van héden tege moet. In politieke kringen rekent men er op, dat minister-president Laval accoord zal gaan met een directe behandeling van de interpellatie van senator Peyronnet', en dat hij zich beschikbaar zal houden om de in terpellatie en de daarop volgende discussie te beantwoorden met een groote politieke rede. Nadat hij gister in de wandelgangen van de Senaat persoonlijk contact had gehad met de leiders van de verschillende fracties jou Laval zich gisteravond tamelijk pewtms tisch hebben uitgelaten. Dit klaarblijkelijk gebrek aan vertrouwen bij den minister president heeft de algemeene stemming z-vj- danlg beïnvloed, dat men thans reeds van een zeer critieke toestand spreekt, evenwel ztjn sommigen van meaning, dat het kabinet in het ongunstigste geval toch nog een m'er derheid zal krijgen van 5 of 6 stemmen. Mocht het eyenwt tq-h jtot ezn Weerbericht Het dunne pültje origan stand iu. Hoogste stand te Malinhead 780.7. Laagste stand te Isafjord 748.3. Stand vanmorgen halftwaalf 777.0 WEERVERWACHTING. (Medeged. door 'i Kon Ned Meteorologisch Instituut t© n© Rilt) Zwakke tot matige N. tot W. 'wind, gedèël- telijk bewolkt, weinig of geen regen om het vriespunt 's nachts, overdag toenemende dooi. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon Ned. Met Instituut te De Rilt) De hoogt druk breidde zich over Scandi navië uit, maar de vocht der hoogere lucht lagen verhinderde een toenemen van vonut aldaar en nu verplaatst de kern zich van Ierland Zuidwaarts, terwijl bij IJsland de barometer plaatselijk 20 m.M. daalde en de temperatuur tot boven 10 gr. C. stgeg, zoo dat thans de warme vochtige luchtstroomlng binnen enkele dagen het voretgebied ook wel uit Scandinavië zal verdrijven. De strengé vorst verdween uit Frankrijk en Duitsch land, alleen uit Finland en Hongarije wordt nog strenge vorst gemeld. In Frankrijk, Duitschland, Schotland en Ierland kwara lichte tot matige vorst voor. Alleen te Karl- stadt viel méér dan 5 m.M. neerslag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 0.6 G 17 FEBRUARI Zonsopgang 7.10 u.; Zonsondergang 5.13 O, Maansopgang 11.11 u.; Maansonderg. 4.49 u. Van 'b avonds 5.43 u. tot 's morgens 6.47 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig H' den Vorig Wa'ehut 1.67 1.69 Cirap 1.23 1.21 Basel 0.- 0.39 Em- 1.08 1.09 Hunlngen 0.13 0.10 Coblent» 1.44 1.48 Rhrtiiweller -2.08 -2.05 Trter 0.59 0.59 Kehl 1.68 1.62 K- uien 1.01 1.92 Maxau 3.26 3.27 Ruhrori 0.21 0.i5 Wiedeaheim 0.59 0.86 Wusei 0.46 0.5Ó Mannheim 1.87 1.83 Emiperlk 0^3 0.76 Lolir 1.39 1.46 Du-»eld -rr 0.50 0.68 Milnz 0.01 0.05 Maastricht 1.19 1.98 Hingen 1.15 1.22 10.87 lf^O HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 6.06 18.49 Tere. helling 3.22 16.06 Hadingen 3.57 16.30 Helder Ie 12.10 14.20 ld. m ie I muiden 10.49 23A6 H v Holhmd 10.05 22.57 Schevening. 10.15 23.07 Rotterdam 0.45 13.19 Hel evoetel WiliemH'ftd Brogrtereh Zierikz e Wemeldli ge Vll-rii.gen van de regeering komen, dan zal de oud- minister-preeident than6 senator Bartboy, zich waarschijnlijk met de ka binetavorming belasten en een soort zakenkabinet vormen, dat zoo spoedig mogelijk nieuwe verkiezin gen zal uitschrijven. De Matin meent t® weten, dat Laval in den &enaat za! voopjtete ben de debatten uit te stellen tot na de ai-* gemeene debatten te Genève. DRAMA TE PARIJS. Drie dooden. PARIJS, 16 Febr. In een der grootste café's aan de boulevard Mont Martre is gisteravond ee>n twist uilgebroken tusscheu een aantal Argentijnen. Plotseling ipmng een der twistende op en loste uit een ro- volver vijf schoten, waarvan geen zijn fjuel mis'e. Drie mannen zakten doodeljjk ge troffen ineen. Terwijl in het lokaal een paniek uitbrak, tiachtte de moordenaar mei een groot pakket uit het café te ont vluchten, doch verscheidene cafébezoekers hielden hem tegen, namen hem zijn wa pen af en overweldigden hem- De poliMe, die terstond ter plaa se was. nam den ymn in arrest en moest hem tegen de woedende menigte beschermen. Gemengd Nieuws. AUTO-ONGEVAL TE SOESTERBERG. Hedennacht omstreeks half .wee heeft bp den Rijksstraatweg te Soesterberg een ern stig auto-ongeval plaat$ gehad. Een Che- vrolê'-vraciitwagen uil Zeist, van de gara ge Ekris, deed een proefrii. óp eeu gegev©u oogenblik. toen de wagen een snelheid van 50 K-M. had,, gingen de lichten uit. De auto reed hierdoor tegen een boom en sloeg om. Van de drie inzittenden be.kwanum twee erns ig letsel. De eene brak d« pols, de andere liep een zware hoofdwonde op. Beiden werden door eeD panieulier, Jen heer Van den Broek, per au o paar het gemeente-ziekenhuis te Zeist overgebracht. De wagen is totaal vernield. Leger en Vloot. BENOEMING COMMANDANT le DIVISIE. Naar de Apst verneemt zal met 1 Mei a.s. tot commandant der eerste divisie, inplaats van generaal-majoor Jhr. W. Koëll (die, Z'XJ- als dit blad berichtte, commandant van het voidleger wordt) woiden benoemd de kola nel T. de Goeijen, thans commandant van de le infanterie-brigade (Brigade Greua- e'iers en Jagers). De heer de Goeyen is officier nad* 11 Augustus 1896; werd in 1902 eerste lutte- nant, in 1913 kapitein, in 1924 majoor, in 1926 luitenant-kolonel en is sinds November 1929 kolonel. Hij ia 52 jaar oud,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2