lüeuiur |Tnltsd|r (jTouriuif Ijsvermaak Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT; Per kwartaal 3.25 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.-— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummert 8 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondaeshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 2Q Postgiro 58936 No. 3584 MAANDAG 15 FEBRUARI 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17V? Elke regel mper0.22Y' Ir.gei Medeileelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor hei bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.18 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader GRIJP DE MACHT Het is te begrijpen, zoo schreven we Za terdag, dat de sociaal-cfeinocraten de B.V.L. vreezen. Want zij weten zeer goed, dat deze paraat is, indien de revolutionaire gezind heid de overhand mocht krijgen. Dat dit gevaar nog steeds dïeigt, hebben we bewezen door een beroep op de roode pers zelf. We willen het, juist om het voor de toekomst vast te leggen, nu ook nog even doen met een openhartige verklaring van een der leiders in de roode vakbeweging. Dezer dagen herinnerde de Maasbode terecht aan een artikel van den heer C. y. d. Lende in de roode pers. Het artikel werd geschreven, omdat de schrijver niet heelemaal accoord ging met een verslag in zijn dagblad van een spreek beurt door hem in Friesland vervuld. Die ontstemming is op zich zelf reeds teekenend. Want, zoo 6chrijfft hij, het opschrift „zou den indruk hebben kunnen wekken alsof ik mij principieel op het standpunt had ge steld: nooit en te nimmer revolutie". Nooit en te nimmer revolutie; hoe kan een goed sociaal-democraat, die zich altijd het recht moet voorbehouden om buiten-parle mentaire middelen te grijpen, nu beloven, dat hij altijd tegen revolutie zal zijn? Daar denkt de heer v. d. Lende trouwens niet aan. Zeker, hij geeft toe, dat revolutie prediken niet de eenige manier is om het kapitalisme ten val te brengen. Er zijn ook andere middelen en het is in ieder geval beter om, als het kan, de arbeiders levend in het socialisme te brengen. Maar natuurlijk, het socialisme moet ko men; kan het niet met levende arbeiden dan maar met doode. heeft, weet, dat ik revolutie, om te komen tot het socialisme, niet verwerp, ja, dat Ik op het standpunt sta, wanneer er, door welke oorzaken ook, revolutionaire span ningen ontstaan en er gegrepen moet wor den naar de macht, wij sociaal-democraten, goed zullen doen, fascisten en communis ten zooveel tijd vóór te zijn met grijpen, als noodig -is om te maken, dat w ij en niet zij de macht in handen krijgen." „Ieder die mij daarover wel eens gehoord Ziezoo, die taal laat aan duidelijk niets te wenschen over. Grijp de macht, zoo luidt het advies, zoodra er de gelegenheid voor is; anders kon het communisme u wel voor zijn. Grijp ze, hoeveel menschenlevens het ook moge kosten. Van Domela Nieuwenhuis is de beeld spraak: wie een omelet wil maken, moet er de eieren voor stuk slaan; d.w.z. het socia lisme komt niet zonder geweld en bloed storten. De roode vakvereenigingsleiders onder schrijven dit woord nog ten volle: als 't kan mogen de arbeiders levend tot het socia lisme komen; als 't niet kan, moet het maar een bloedige worsteling worden. Evolutie, best; desnoods echter revolutie. Anders zijn de communisten ons voor! En -de kortzichtigen, die deze onverant woordelijke taal spreken hebben blijkboaf nóg niet geleerd, dat wie communistische methoden volgt altijd achter de communis ten zal moeten aanloopen en dus altijd te laat komt. DE AANKOOP DER DRIE VOORDES MET VOLHARDING GEZWEGEN Vooral de laatste nummers van de on geregelde kroniek, waarin Prof. Mr. V. H. Rutgers schrijft over de „Herziening der Lageronderwijswet" zijn zeer lezenswaard. Op een gedeelte uit het onlangs versche nen zesde nummer vestigen we thans met eenig buitengewoon genoegen de aandacht, zooals de opmerkzame lezer wel zal be grijpen. Mr. Rutgers, erkennend, dat de verhoo ging van het aantal leerlingen per onder wijzer tot 45, gelijk in het voornemen ligt, met moeilijkheden gepaard zal gaan, vraagt zich af, hoe hier een oplossing te vinden is, welke het minste schade aan het onderwijs toebrengt. Daarom schrijft hij over het onder werp: „Aantal onderwijzers en klassegrootte" De/vraag of de voorgestelde vermindering van het aantal onderwijzers noodzakelijk vergrooting der klassen tengevolge moet hebben, beantwoordt hij ontkennend. Immers: „De vermindering van onderwijzers kan ge- reede aanleiding zijn om de laagste twee klassen alleen 's morgens of alleen 'a mid dags te laten komen. Vooraf bij een vijf- manschool lijkt mij die oplossing voor de hand te liggen. Het is dan ook geheel ten onrechte, dat de „deskundige zijde", wier beschouwingen door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel worden gepubliceerd, een tegenstelling maakt tusschen vermin dering van het aantal onderwijzers door wij ziging der leerlingen9chaal, en verminde ring van het aantal onderwijzers door andere organisatie der school. Die tegen stelling bestaat niet. De vermindering van het aantal onderwijzers die voor 's Rijks rekening komen heeft nu eenmaal plaats door wijziging van art. 28 der wet; door reorganisatie van de school wordt het doel- WERK VAN BEHENDIGE SPECULANTEN? De gemeepte Den Haag heeft onlangs drie bekende buitenplaatsen onder Rijswijk aangekocht voor ruim één millioen gulden: de drie Voordo's, zooals men zich kort uit drukt Is de N. Haagsche Crt goed inge licht, dan is er bij die aankoop iets loos. Reeds heeft het a.-r. raadslid* de heer Van Steenbergen, schriftelijke vragen tot B. ei W. gericht, welke we vorige week publi ceerden. De aanleiding tot die vragen is het vol gende. In de N. H. C. verscheen een inge zonden stuk van den heer C. van S p sen A n t. z n. te Loosduinen, waarin o.m. gezegd werd: Enkele dagen geleden had Ik een bespre king met iemand uit een aangrenzende gemeente, tfie zich speciaal beweegt op het terrein van grondaankoop. Bij die gelegen heid kwam ook ter sprake de aankoop van do „Voordes" te Rijswijk. Uit de toen ge dane mededeelingen trek ik de conclusie, dat de gemeente ongeveer het dubbele be taald heeft van de tusschen anderen eengekomen prijs. Aangezien mij reeds in den loop van den vorigen zomer bekend was, dat er onderhandelingen over den aankoop gevoerd werden en ik ook langs anderen weg nog informaties heb ingewon nen, is er voor mij geen reden om aan di juistheid van het bovengenoemde te twij felen. Waar men mag aannemen, dat de gemeente de eenige gegadigde zou worden, daar is m.i. d"e veronderstelling niet te ge waagd, dat een belangrijk lager bod dooi de partij, die in deze zeggenschap had, niet zou zijn afgewezen." Reeds vóór dit ingezonden stuk geplaatst werd, trok de redactie er op uit om te in- formeeren. Zij kwam tot de conclusie, dat het waar schijnlijk meer dan looze geruchten zijn en deelt o.a. mee: „In het voorspel, dat aan den aankoop van de drie Voorde's voorafging, zou een rol zijn gespeeld door een combinatie van zes perso nen, waarvan er enkele te Loosduinen woon achtig zijn. Een van hen zou een oud^raadslid zijn: van den zesden man staat niet heele maal vast of hij er van den aanvang bij is geweest, dan wel er later in gehaald is. Deze combinatie zou een „tip" gekregen hebben omtrent voornemens van de gemeente in een bepaalde richting, welke „tip" afkom stig zou zijn van iemand, die geacht kan worden met die voornemens niet geheel onbekend te zijn geweest, krachtens ambte lijke functie. Volkomen zekerheid op dit punt bestaat niet, al worden wel vermoe dens geuit" Deze combinatie wist nu zoo te scharrelen, dat ten slotte de gemeente de buitenplaatsen kon koopen, als de heeren, die beweerden de gronden in voorkoop te hebben, een „schadevergoeding" kregen van f 250.000 Ten slotte moet de zaak voor f 200.000 zijn afgemaakt Dat kregen de heeren dus te d-eelcn; de meerbedoelde candidaat-notaris zou bovendien nog een extra-provisie heb ben weten te veroveren buiten de combinatie Op Oudejaarsavond zou de buit verdeeld zijn. Ruchtbaarheid zouden deze dingen verkregen hebben, doordat een der betrok kenen bij een gelegenheid, waarbij het eenigszins feestelijk toeging, zijn mond voor bij gepraat zou hebben. Verzekerd werd maar daarop zijn we voor het oogenblik niet dieper ingegaan dat iets dergelijks niet voor de eerste maal zich heeft voorgedaan. Tenslotte nog deze mededeeling: voor de Voorde's is aanvankelijk f 0.S5 per M2. ge boden. Toen de gemeente er bij kwam, was de vraagprijs aanvankelijk 2.60, terwij! de grond tenslotte voor f 2 „gelaten" is. Voor dit koopje is hij van den eigenaar „losge brand." matig gebruik van het beschikbaar aantal iderwijzers vereekerd. Neem een school van even 220 leerlingen, onder de 45-schaal een zeer ongunstig geval. De verdeeling der leerlingen over de leer jaren zal ongeveer aldus zijn: 39, 37, 36, 35, 31, 28, 16. Het zevende leerjaar zal met het zesde, gedurende enkele uren misschien met het vijfde, onder één leerkracht komen. Maar hoe verder? Zullen twee leerjaren van ieder 35 of meer leerlingen worden samengevoegd? Geen lokaal kan ze bevatten. Zal, om de leerlingen over vijf leerkrachten te verdee- len, één leerjaar in twee of drie declen wor den gescheurd? Zou het dan voor het on derwijs niet beter zijn van de laagste drie klassen er altijd één thuis te laten?" Nog niet zoolang geleden hebben wij en niet voor het eerst dit denkbeeld ter overweging aangeboden. Is dot geschied? Wat we schreven heeft wel aanleiding ge geven tot een veel te breed uitgedijde pole miek; maar dat men deze gedachte ernstig onderzocht, hebben we niet gemerkt. Het schijnt, dat Mr. Rutgers gelijk heeft als hij schrijft: „Het feit ligt ertoe, dat over het systeem van halve schooltijden voor de laagste klas sen met volhardlnggei wegen wordt door de deskundigen. De vraag blijft duarom nog open: zal werkelijk de vermindering van het aantal onderwijzers tot vergrooting van het aantal kinderen, dat tijdelijk van één onderwijzer onderwijs ontvangt, moeten lekten?" Natuurlijk, we geven bij voorbaat toe, dat er bezwaren tegen deze oplossing zijn aan te voeren. Dat spreekt als een boek. Doch we moeten nu eenmaal de tering naar de nering zetten en dan rijst de vraag of in di t geval volharding wel een deugd is en tot het doel voert? gepubliceerd, of de roode pers, (tie zich nauw verwant voelt aan den wethouder en alle hoofdambtenaren van „Stadsontwikke ling" kwam met iets, dat op een tegenspraak lijkt In werkelijkheid praat de Vooruit (het Haagsche soc.-dem. dagblad) langs de zaak heen. Immers, het blad zegt, dat de kern van de kwestie is of de bedongen prijs te hoog was en tracht dan aan te too- nen, dat andere buitenplaatsen tegen hoo- ger prijs per M2. zijn aangekocht Maar daar hebben we niets mee te maken. Men zou uit zoon verdediging haast de conclusie trekken, dat het niet hindert, al verdienen speculanten, die een tip van een ambtenaar krijgen, veel geld, als de prijs maar niet al te hoog wordt Het gaat niet om de volstrekte of betrek kelijke prijs: het gaat over de vraag of er corruptie, in welke vorm ook, aanwezig De verdediging van Vooruit ware beter achterwege gebleven. Naar aanleiding van het bovenstaande verzoekt de Algemecne Handelmaatschappij van Onroerende Giederen (A.H.O.G.) name van het volgende: In Juni 1931 is der directie van de A. H. O. G. ter oore gekomen, dat de „Voorde's" te koop waren, waarna door genoemde di rectie onderhandelingen zijn aangeknoopt met een notaris hier ter stede, die haar was aangeduid als te zijn de gemachtigde van den eigenaar. Het resultaat van deze onderhandelingen is geweest, dat de A.H.O.G. zich begin Augustus op het standpunt gesteld heeft, dat een koopovereenkomst was tot stand gekomen en wel voor een prijs van f 567.000. Daarna bleek echter, dat de eigenaar het standpunt innam tot den verkoop nog geen toestemming te hebben gegeven en mits dien niet gebonden te zijn. Het gevolg van dit laatste was, dat de directie van de A.H-O-G. op 14 Augustus 1931 van boven bedoelden notaris bericht ontving, dat de eigenaar van verdere onderhandelingen ifzag. Tot op dit tijdstip was het der directie an de A.H.O.G. volkomen onbekend, dat ook de gemeente op genoemde buitenplaat reflecteerde, laat staan, dat haar be kend zou zijn geweest dat de gemeente daarvoor reeds een bod had gedaan. Waar, gelijk gezegd, de directie der A.H.O-G. zich koopster beschouwde, ander zijds de eigenaar dit ontkende (zoozeer was de A-H.O.G. van haar goed recht overtuigd, dat zij den eigenaar tot levering heeft ge sommeerd en te dier zake 'n proces-verbaal non-comparitie heeft doen opmaken) er tusschen partijen onderhandelingen geopend, ten einde te trachten 't aldus ge rezen geschil langs minnelijken weg op te lossen. Eerst bij deze onderhandelingen bleek het der A.H.O.G. dat er tusschen de ge meente en den eigenaar besprekingen wa ?n gen-pend over verkoop van de „Voorde's" nor een hooger bedrag. De A.H.O.G. heeft zich toen bereid ver klaard geen proces tegen den eigenaar te beginnen en van haar gepretendeerde rech ten afstand te doen, wanneer haar een schadeloosstelling werd toegekend, hierin bestaande, dat zij een gedeelte zou ontvan gen van het verschil tusschen den koopprijs dien de gemeente eventueel zou betalen en den prijs waarvoor zij zelf, volgens haar bovenbedoeld standpunt, had gekocht Op dezen grondslag heeft de A.H.O.G. met den heer Van Vredenburch een dading getroffen, waarbij door de A.H.O.G. de uit drukkelijke reserve is gemaakt, dat, mocht geen koop met de gemeente tot stand komen, zij zich het recht voorbehield om in rechte nakoming te eischen van de bo vengenoemde in Augustus met haar (A.H. O.G.) gesloten koopovereenkomst. Uit het bovenstaande moge, zegt de direc van de A.H.O.G., het onware en tenden tieuse blijken van de voorstelling van fei ten, die tot dusverre in verschillende dag bladen van deze zaak is gegeven. SLACHTOFFERS VAN HET IJS ONTZETTEND IJSDRAMA TE BEMMEL VIER JONGE MENSCHEN IN EEN KOLK VERDRONKEN Zaterdag tegen den avond had te Haal- deren (gemeente Bern mei) een vreesel-jk ongeluk plaats, dat aan vier personen het leven kostte. Op een kolk nabij de woning van den heer J. Tap werd schaatsen gereden. Op een gegeven oogenblik bezweek het ijs en negen personen geraakten te water, zeer veel moeite konden zes van hen op het ijs worden getrokken. De overige drie verdronken. Bij. het redden geraakte jongmensch, uit Nijmegen afkomstig, ook Ie water en verdronk. Onmiddelijk werd met dreggen begonnen; tot op heden zijn drie lijken geborgen overgebracht naar het St. Lidewinagesticht te Bemmel De namen der slachtoffers zijn mej Tilly Heymen,18 jaar oud en wonende te Bam" mei, de gezusters Wilting uit Haalderen. De slachtoffers waren geen van al.en ge huwd. De jongeman uit Nijmegen was bij een vriend gelogeerd te Bemmel De verslagenheid in het dorp is groot. Bij het redden omgekomen. Omtreht' het ijsdrama te Bemmel wordt nog gemeld: Op den Kolk stonden een tiental perso nen in een groepje bijeen; plotseling begaf het ijs het. Een paniek on'stond. Dooj- het afbrokkelen van het ijs werden de reddings pogingen zeer bemoeilijkt. De 26-jarige Van Mcgen uit Nijmegen en de 24-jarige Alcfs RIJKSBEGROOTING VOOR 1932 Aan het voorlooplp verslag der Eerste Ka. mor, inzake de Rijksbegrooting 1932, ont- leenen wij, voor wat betreft: Financiën Eenige leden betoogden, dat de vermogens, belasting inclusief verdedigingsbelasting en opcenten vermogensbelasting veel te zwaar od de inkomens drukken. Andere leden achtten de vermogensbelas ting gering. Volgens hen zouden de vermo gens belangrijk meer kunnen bijdragen in de onkosten van de Staatshuishouding en zij drongen dan ook aan op een meer pro gressieve vermogensbelasting. Eenige leden uitten hun ontevredenheid over de toenemende fiscaliteit van sommige inspecteurs van de directe belastingen. Bij sommige vervolgingen is een gemis aan oordeel des onderscheiden gebleken. Ten slotte vroegen enkele leden, of het Rijksinkoopbureau met zijn staf van ambte. naren, gezien de groote daling van de prij zen, nog voldoende reden van bestaan heeft. BinnenL Zaken en Landbouw. Enkele leden hoopten, dat, de minister, waar noodig, opheffing en samen voeging van kleine gemeenten rol voorstellen, vooral met het oog op de groote financieele moeilijkheden van de kleinste gemeenten. Volgens andere leden i9 hierbij het betrachten van groote omzichtig heid geboden. Geklaagd werd over het optreden van de burgemeesters van Hasselt, Buurraalsen en Vuren. Waarom is de burgerwacht te Heerlen ontwapend ter gelegenheid van den propa- gandatocht van „Do Dageraad" naar Lim burg? F.enige leden wenschten met betrekking nbescherm ing wettelijke -an de verloskunde en kopslag en ophan ging van slachtdieren. Gevraagd werd. of de minister aandacht heeft*geschonken aan de voortgaa bouw ing van het Gooi en het ge- tr, waarmede aldus het natuurreser- at wordt bedreigd Enkele leden klaag- i over het uitblijven van een ontwerp i wet tot natuurbescherming. Andere le den verwachtten van een uitbreiding van de Natuurschoonwet 1928 tot andere natuur schoon dan bosschen, voldoende natuurbe scherming. met vrijwillige medewerking van den eigenaar. Enkele leden vestigden de aandacht op den rooten nood, waarin de Neder- indsche arbeiders in Duitseh- ïnd verkeeren. Sommige leden wenschten een verzicht vanailewerkverschaf- ingen van regeeringswege i inlichtingen over de arbeidsvoorwaarden. Sommige leden vroegen voor de vele jeug dige werkloozen gelegenheid tot arbeid: met het oog op behoud van vakbekwaamheid, tegen een bescheiden ioón. Verscheidene an dere leden wilden van eenig loon hiervoor niet weten. In verband met de ongeregeldheden bij de erkvecschaffingen werd erop gewezen, dat in Drente veel meer wordt gedaan voor de geestelijke en zedelijke verzorging van de erkeloozen dan in Groningen en Friesland. Andere leden meenden, dat één der oorzakpn an de ongeregeldheden vormt het verschil an behandeling van de tewerkgestelden en an gewone arbeiders. Volgens enkele leden 3 in Overijssel en Gelderland censuur in gevoerd op de dagbladen, die gelezen mogen worden. In het algemeen achtten sommige leden een soepeler oplossing van grieven der tewerkgestelden wenschelijk. De houding van de regeering met betrek king tot de werkloozenzorg kon sommige le. het geheel niet bevredigen. Zij wenschten een commissie voor werkloozen- zorg en werkverschaffing in den vorm van de rijkscommissie van advies voor de werk loosheidsverzekering. Gevraagd werd welke normen door de regeering aan de gemeenten worden gesteld om voor subsidie voor steunregelingen voor uit- getrokkenen in aanmerking te komen en of volgens de regeering geen gemeentebesturen nalatig zijn ten aanzien van steunregelingen. Een aantal leden zou het op prijs stellen te worden ingelicht wanneer de overgang van de afdeeiing landbouw naar het depar tement \an economische zaken en arbeid zal plnats hebben en of dan op de wederaan stelling van een directeur-generaal zal mo gen worden gerekend. De noodtoestand, waarin het landbouwbe drijf verkeert, werd uitvoerig besproken. Het regeeringsbeleid inzake steun aan den land bouw werd door vele leden toegejuicht. Zij betreurden echter, dat niet spoediger en krachtiger is opgetreden. Aanbevolen werd den steun uit te breiden tot haver en zuivel- Ook werd aangedrongen om van de door de steunmantregelingen geboden gunstige ge legenheid gebruik te maken ter verkrijging van een betere organisatie voor den verkoop en export onzer landbouwproducten. Ge vraagd werd, of de regeering zoo noodig het maximum percentage van 25 in de tar-we- wet wil verhoogen. De hoop werd uitgesproken, dat de kwes tie der voge (bescherming nu eindelijk eens tot een oplossing zou worden gebracht. Met klem werd de bevordering van de boschcultuur aanbevolen In verband met werkverruiming en met het oog op de vermindering van den wereldvoorraad. Sommige leden waren van meening, dat het b o s c h p ro e f s t a t i o n te \V a g e- ningen gevoeglijk zou kunnen worden opgeheven. uit Haalderen sprongen te water en smaak ten het genoegen eenige personen te red den. doch op hun beurt moesten ook zij me: groote moeite uit het ter plaatse ongeveer drie meter diepe water worden getrokken Toen eindelijk een ladder ter plaatse w<»« gebracht bevonden zich nog vijf personen te water. Een meisje uit Bemmel, m Reycken, kon, hoewel reeds bewustelm nog op het droge worden gebracht. M. succes werd kunstmatige ademhaling op haar toegepast. Van Megen slaagde er nog in mej. Heij men vast te grijpen, maar het meisje, dit in doodsangst verkeerde hield den tongen man zoo stevig vast. dat deze zich ni meer kon bewegen en mede in de diep ge'rokken werd. De gezus'ers Wiltink w_ ren reeds dadelijk onder het ijs getrokken en konden niet meer gered worden. VEERTIEN MENSCHEN DOOR HET IJS TWEE VERDRONKEN Men meldt ons uit Erp (N.-B.): Zondagmiddag is het dorpje Erp in op schudding gebracht door een ernstig ongeval dat twee menschen het leven heeft gekost. Op de Ven aan den dijk waren ongevei 20 personen aan 't schaatsenrijden. Het ijs op het eigenlijk voor schaatsenrijden te kleinen Ven, die slechts ongeveer 50 M. lang e M. breed is, was slecht. De schaatsenliefheb- bers wilden echter van deze waarschijnlijk laatste gelegenheid om te rijden, gebruik maken. Plotseling bzweeek het ijs en 14 per sonen geraakten te water. Zij, die vlug ge noeg van 't ijs wisten te komen, stelden met behulp van een bootje onmiddellijk reddings pogingen in het werk. Het reddingswerk ging moeilijk omdat de drenkelingen zi t slechts met moeite drijvende wisten te hou den doordat het ijs steeds afbrokkelde. Men slaagde er in 12 drenkelingen levend op den wal te brengen. Twee personen, n.l. de 21-jarige hakker G. v. Haandel en de 22-jarige schilder M. Lieshout, zijn verdronken. Het duurde eenige uren vóórdat de lijken werden opgehaald. Pogingen van dr. Henrar om de levensgees ten weer op te wekken, faalden. Twee der geredden, Maas en Verbruggen geheeten, moesten onder behandeling van den dokter worden gesteld. De lijken va beide slachtoffers zijn overgebracht naar het gasthuis in Erp. De verslagenheid in het dorp was door dit treurige ongeval zeergroot. Nog meer jfsslachtoffers. Men meldt ons uit Brunssum: Zaterdagmiddag speelde een troepje kin deren op het ijs van den grooten vijver bij het gemeentehuis alhier. Op een gegeven oogenblik zakten drie der kleinen doc-rhp* ijs. Op het hulpgeroep snelde een tweetal jongens toe. die zich in de nabijheid bevon den. Zij stelden direct pogingen in he'. werk om de kleinen te redden In'usschen wa twee der drenkelingen uit het water gekropen, maar de derde zag daartoe geeD kans. De 19-jarige E. L.. uit de Spoorstraat gleed, bij een poging om den jonren ui' wak te trekken, er zelf in en verdronk jammerlijk. Na 2uur oreppen is zijn lijk door de gemeentepolitie opgehaald Peklei ne jongen was er inmiddels in geslaagd op het droge te komen Het lijk van het slachtoffer is naar de ouderlijke woning "vergebracht Men meldt ons uit Appeltern (Geld Zaterdagavond werd een 17-jarig meisje, wonende te Alphen (Geld het slaehtotfer van het ijs. Zij was met een troppie kinde- •en aan het schaatsenrijden, ioen zij plot seling door het ijs zakte. Na lang Ireggan kon zij worden bovengebracht. De levens geesten waren reeds geweken. Te Bergen (N.-H.) is het vierjarig zoontje an Hoogcboom voor de ouderlijke woning door het ijs gezakt en verdronker Voornaamste Nieuws. MR. DR. J. SCHOKKING Naar de „Msb." verneemt zal Mr. Dr. J. 2 h o k k i n g op 1 Maart a.s. worden ge ïnstalleerd als lid van den Raad van State, e.n zal de heer Snoeck Henkemans. thans onder-voorzitter der C H. fractie, dan maatregelen inzake vee vervoer, uitoefening j ale yoorzitter deaer fractie optreden. HET IJS OP DE ZUIDERZEE. De zeilvaart op de Zuiderzee is gestremd. Op het Buiten IJ en Pampus is het drijfijs tot een vaste korst samengevroren en levert motorhooten groote moeilijkheden op. TTaardoor heerscht aldaar een drukke sleep dienst. De Zuiderzeeviseeherij ligt geheel stil. VRACHTAUTO DOOR AFSLUITBOOMEN GEREDEN. Te Enschedé is op den Goolkatenweg de vrachtauto van de lagere Land- en Tuin bouwschool te Lonneker door de neergelaten afsluitboomen gereden van de spoorlijn En schedé-Boekelo, tengevolge van de gladheid van den weg, waarbij een oer boom en om hoog werd gedrukt. Op dat oogenblik passeerde Juist de trein naar Boekelo, welke den wagen greep en een eindweegs meesleurde. De ♦hauffeur. de 22 jarige Bakker, werd uit de auto geslingerd vam onder den trein terecht. Hem werd voet afgereden. Twee leerlingen der Landbouwschool, die achter in de auto za ten, wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. De zwaar gewonde chauffeur is naar het ziekenhuis te Enschedé overgebracht. DOCDELIJKE VAL. Te Amsterdam viel ten 68 jarige vrouw van de trap in baar woning aan de Passeer- derdwarsstrnat Zij stierf aan de gevolgen. KINDERVERLAMMING. Uit het huisgezin van L. N. te Ruinen, waar vorige week een geval van kinder verlamming werd geconstateerd, is een tweede patiënte naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. (fcl*. 1). Te Haalderen bij Bemmel rijn vier per sonen verdronken. Te Erpe (N.-Br.) zijn veertien personen door het ijs gezakt, waarvan er twee ver dronken. (blz. 2) De groote krachtjneting in Duitschland. Feng in het Chineesche minis reden. Japansch ultimatum verwacht, (blz. 5) Voorloopig Verslag Eerste Kamer (blz. 0) Het Communisme in de Practijk. geeft ruwe huid verzacht onmin geneest DE DOODELIJKE DAMP IN DE BADKAMER GESTIKT. De bewoner van het benedenhuis Sophla- laan 34 (e Amsterdam is in zijn badkamer! bewusteloos gevonden, tengevolge van uit stroomend gas uit don geyser. Pogingen om hem weer tot bewustzijn te brengen, moch ten niet baten. Door de bovenbewoners werd de gaslucht het eerst waargenomen en wel in dergelijk* mate dat zij de vlucht namen over het dak. De buren werden daarop gewekt en zij voa- don den heer des huizes bewusteloos in dd hadkamer. Het gas moet zeker een zeetal uren hebben gestroomd. Door de politie werd een onderzoek inge steld. Daaruit bleek, dat de overledene eiken avond een warm bad nam. Vermoedelijk moet er een ongeluk gebeurd zijn. DOODELIJK AUTO ONGEVAL. Heerenveen is het zesjarig zoontje van den woonschipper Roel Loen bij het spelen op den weg door een auto overreden gedood. De auto is door de Maréchaus6ée in beslag genomen. VAN EEN LUCHTREIZIGER, DIE NAAR HET GOOI WILDE EN IN BELGIE TERECHTKWAM Van het vliegveld Schiphol is Zondag morgen een inwoner uit het Gooi die be halve aan paardensport ook aan liefhebberij vliegen doet met een Pander vliegtuig van de Amsterdamsche Luchtvaart Schooi, de P H.—A.I-A. vertrokken Hij had de vorige .■eek zijn brevet gehaald en na de vele luchten die hij boven Schiphol had ge laakt. wilde hij het thans eens verder op zoeken. Hij vroeg en verkreeg toestemming om met zijn vliegtuig een tochtje le maken boven de plaats zijner Inwoning in Het Gooi. De P.H.A.I.A. startte en de vlieger die als passagter zijn zuster meenam ver trok in Oostelijke richting- Hij is echter Zondaemiddag niet meer op Schiphol terug gekeerd. Het spreekt vanzelf, dat men zich ig ongerust begon te maken, totdat eln del ijk via een familielid hel bericht werd ontvangen dat de amateur-vlieger een •agdc noodlanding had gemaakt. in Waar hij zich bevond, kon hij aan familie niet opgeven, want het was in het Fransrhe gedeelte van Relgië en van de mers hnd bij niet goed kunnen begrij pen. waar hij zich bevond. Hoe de Zondagsvlieger zoo ver uit de koers is geraakt, begriint men op Schiphol nog nipt. Het was mo«>, weer. hoewel er eenige nevel stond Tn ieder geval is men gerustgesteld en men hoopt thans spoedig van den verdwaalden vlieger zelf te verne men, hoe bij inplant* van hoven het Gooi, boven België is terechtgekomen. AUTO EN FIETS IN BOTSING Te Amsterdam zijn een auto en een fiets rijder on den Singel hij de Raadhuisstraat ■net elkaar In botsing gekomen De fiptsor kwam te vallen en kreeg daarbij een paap hlnedende hoofdwonden Ziin toestand was van dien aard. dat ziin overbreneing pep auto van den G G en G D. noodig bleek- Van de auto sprong een band. De fiets werd deerlijk gehavend. DE GLADDE WEG On den Arnhemschen w eg nnhij de GHnkel to Ede kwam een luxe auto. beladen niet bloemen in aanrijding met een vrachtauto. De luxe auto werd totaal vernield, terwijl de vrachtauto beschadigd werd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor "«t ongeval kwam door de gladheid van weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1