ENCI-CEMENT w MARBRITECLAS I.Ï. A. m Co's BGUWMATERIALENKAKDEL Economie en Financiën Glasindustrie „ROTTERDAM" J. PIETERMAN Wandlsekleecling in alle kleuren In onze showToom v. d. Duynstiaat 23—2527—29 vindt U het oo allerlei wijzen als muur-, vloer- en plalond- bexleeding toegepast BOUWBLAD Xo. 143. Pag. 2 HAAXDJG 16 FEBRÜAM W3S De Haagsche Bouwnijverheid Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage protesteeren tegen de onjuiste critiek van de Kamer van Koophandel aldaar op het beleid van het Gemeentebestuur. Grond- en woningpolitiek bij B. en W. veilig? Veertien dagen geleden publiceerden wij in ons Bouwblad het dee] van de Nieuw jaarsrede door den Voorzitter der Kamer van Koophandel gehouden, dat de bouwnij verheid in de Residentie behandelt. Nu heb ben B. en W. van Den Haag een schrijven aan die Kamer gezonden, waaraan wij, ter wille van het hoor en wederhoor, het vol gende on tl ©enen: Wij kunnen ons niet ontveinzen, dat wij met groote verwondering van dit deel van de rede kennis hebben genomen, daar uit de woorden van uwen voorzitter blijkt., dat hij, volstrekt eenzijdig en on juist voorgelicht, ge sproken heeft, zonder kennis te hebben ge nomen van bruikbare gegevens. Thans is in uwe vergadering critiek uitgeoefend op het gemeentebeleid, een critiek, die bij zake, lijk en juiste voorlichting in dien vorm niet zóu zijn.geuit en, naar wij verwachten, ach terwege zou zijn gelaten- Allereerst de bewering, dat op het oogen- blik reeds 12 a 13 pCt. der Haagsche bevol king zou komen in woningen met Overheidssteun welke gemiddeld fl.— per woning en per week zou bedragen. Het is ons niet duidelijk, hoe uw voor zitter aan die bewering komt Het aantal bewoners van deze woningen kan, met beh J p van de cijfers van het aan tal woningen, vrij nauwkeurig worden be reken- De uitkomsten van die berekening zijn de vplgende: Op 1 Januari 1932 woonde in woningen, verhuurd beneden den dekkenden huurprijs met bijdrage van Ri.jk_en Gemeente: a. pl.in. 23300 personen in woningen, ge bouwd in de abnormale jaren gedurende en onmiddellijk na den oorlog (gemeente, en vereen igingswoningen) b. pl.m. 7700 personen in woningen, hoofd zakelijk gebouwd voor de vissehersbevol- king, voor groote gezinnen, ouden van da gen en in verband met krotopruiming ('ge meentewoningen In totaal zijn dit pl.m. 31000 personen, het geen op een bevolking van 450.143 zielen be. teekent een percentage van bijna 6.9. In dit percentage zijn dus begrepen de personen, bedoeld onder a., wonend in hui zen. waarvoor tengevolge van de abnormale oorlogsomstandigheden bijdragen moeten worden betaald. Zeer zekq^ is de vraag ge wettigd. of deze groep van bewoners van onder abnormale omstandigheden gebouwde woningen eigenlijk wel merle moet worden gerekend onder bovenbedoeld percentage. TeJt men deze groep waartoe alle aan leiding zou zijn niet mede, dan bedraagt het percentage personen, wonende in wo ningen, verhuurd beneden den dekkenden huurprijs pl.m. 1.7. Mocht met het door uw voorzitter opge geven percentage bedoeld zijn, betgeen ver moedelijk het geval is. niet het. percentage van de bewoners, doch van de woningen, in vergelijking met den totalen woningvoor raad hier ter stede, ook dan zijn de door hem genoemde cijfers niet juist, is het ver schil zelfs nog grooter. Indien men toch de woningen, onder de abnormale omstandig heden van den oorlog gebouwd, mederekent, komt men tot een percentage van bijna 6.5, zonder deze woningen tot pl.m. 1.5. Hoe men de cijfers dus ook groepeert: in elk geval is er een zeer aanmerkelijk ver schil met het door uw voorzitter genoemde percentage van 12 13. Uw voorzitter heeft een percentage „dat op het oogenblik reeds 12 13" zou bedragen, genoemd, om goed te doen beseffen, welke beteekenis is ie hechten aan zijne mededee- Iingen ten aanzien van de door hem ge stelde vraag, waarom de bouwindustrie te 's Gravenhage geen arbeiderswoningen tot stand brengt. Wat nu die mededeel in gen zelve betreft De bouwindustrie zou bereid zijn arbei derswoningen te bouwen, want Haagsche óndernemers brengen thans te 's-Graven- zande tegen f 4.90 per week wdningen aan de markt, bevattende 5 kamers en een keu ken. Deze mededeeling vestigt een verkeerden indruk, immers te 's-Gravenhage bestaan geheel andere verhoudingen dan op het platteland, andere elschen van de Bouw- en Woonverordening, hoogere loo- pen van de bouwvakarbeiders en bovendien de toekomst zal moeten leeren, of een huur prijs van f 4.90 gehandhaafd blijft Er zou, volgens uwen voorzitter, grond beschikbaar gesteld moeten worden tegen „passenden prijs". Wij doen opmerken, dat er steeds naar gestreefd wordt in het bij zonder de gronden, best.emd voor kleine ééngezinswoningen tegen zoo laag mogelij ken prijs uit te geven. In de uitbreidings plannen Laakwijk e.n Rustenburg (bij uit stek geschikte wijken voor arbeiderswonin gen) is veel grond uitgegeven aan bouw ondernemers tegen een canon groot f 0.75 a 0.85 per M2. De tegen 5 pCt gekapitaliseer de canons bedragen f 15 a f 17. Vergelijikt men die prijzen met de prijzen van bouw grond vóór den oórlog hier ter stede aan overeenkomstige straten, n.I. f 12 A f 13 per M2, dan zal, rekening houdende met de ge wijzigde koopkracht van den gulden, be zwaarlijk kunnen worden volgehouden, dat die prijzen te hoog zijn. Beschikbaarstelling tegen een lageren prijs zou practisch beteekenon subsidiee- ring van de bouwpijverheid op een onover zichtelijke en niet te controleeren wijze. Ook zou er ten eenenmale verband ontbre ken tusschen de bestemming van den grond en den daarvoor geëischten prijs en ten be wijze daarvan wordt de erfpachtscanoü Marlot gesteld tegenover den canon in arbeiders wijken. Grondprijzen in een villawijk kunnen ech ter niet vergeleken worden met dde in wijken mte gesloten bebouwing; het terrein voor het flatgebouw Marlot heeft afmetingen van 106 x 92 M.; normale bouwterreinen hebben een bouwdiepte van 18 a 30 M. De verplich ting tot het bouwen van alleenstaande hui zen of huizenblokken èn een groote bouw diepte maken den prijs per huis, niettegen staande een betrekkelijk lagen canon, zeer hoog. Het is gheel onjuist in dit verband als „de canon" in arbeiderswijken te noemen „dikwijls f 1 en meer." De normale canon aan eenvoudige woonstraten bedroeg in den laatsten tijd meestal f 0.70f 0.95. De grond aan de groote verkeerswegen en pleinen in die wijken wordt natuurlijk tegen hooge- ren prijs uitgegeven. Door onderlinge concurrentie en de voor- deeliger wij ie van werken der ondernemers, krijgen de arbeiders dan goedkooper wonin gen, zegt uw voorzitter. Waar blijft het be- dan Gemeente- of vereen igingswoningen? De Gemeenteworiingei) worden toch ook aanbe steed en hierbij kan de concurrentie der aannemers tot uiting komen. Bovendien nelent de H.A.B O. op de prijzen een voort durende controle uit- Het Haagsche Gemeentebestuur zou de bouwondernemers, zoowel op Gemeente, als op particuliere gronden, dwingen een wo ningtype te bouwen, waarin overproductie bestaat en daardoor zou het bouwbedrijf in verkeerde banen gedrongen worden, terwijl het door de moeilijkheden in het credietwe- zen meer dan ooit behoefte heeft aan vrij heid. Ook zouden de eischen ter wille van de bevordering van 't stadsschoon te ver gaan. Het belang van toekomstige bebouwing van de stad eischt, dat de Gemeente orde nend optreedt Dit is het stelsel van de Wet Het is de taak van de Gemeente, bij de stadsuitbreiding het geheel in algemeen ver band te bezien. In een bepaalde wijk kun nen niet allerlei soorten van woningen door elkander worden gebouwd. Zulks is ook in het belang èn van de bewoners èn van de bou won d ernemers. Wij moeten er ern.st.ig bezwaar tegen ma ken, dat uw voorzitter, als hij spreekt over maatregelen ter bevordering van het stad- schoon, die met „zoogenaamd" kwalificeert, dus daarmede te kennen geeft dat z.i. andere motieven aan deze maatregelen ten grond slag liggen. Op de slotsom van uw voorzitter, dat de vraag gewettigd is, of de grond- en woning- politiek onzer Gemeente wel de juiste is en of de, naai- zijn meening, ver gedreven Overheidsbemoeiing wel in het belang is dor burgerij, zullen wij hier niet ingaan. Deze vraag behoort m het orgaan, dat te beslissen heeft over de Gemeentelijke politiek, n.l. in den Gemeenteraad. Uw voorzitter heeft tenslotte een ernstig protest doen hooren tegen de z.i. ondoelma tige en schadelijke aantasting van het bouw bedrijf en uw kamer dit protest doen on der stree pen, door te besluiten tot-'t verzenden van een adres aan Gedeputeerde Staten. Uit de enkele gegevens, welke wij u hier bij overleggen, blijkt, dat de door tl gegeven voorstelling van zaken op onjuiste inlich tingen berust. „De wijze, waarop het Gemeentelijk grondbedrijf werkt, kan door buitenstaan ders niet altijd begrepen worden," aldus uw voorzitter in zijn rede. Inderdaad, de mate rie is verre van eenvoudig. Er zijn intus- schen voldoende gegevens openbaar gemaakt om zich een oordeel te vormen. Van een voorzitter ran een college als uw Kamer hadden wij gemeend te mogen verwachten, dat hij zich niet zou hebben uitgesproken over het Gemeentelijk beleid, waarbij inder daad „één van de voornaamste takken van bestaan" is betrokken, zonder van die ge- geggns eeuige «studie te hebben gemaakt, althans daairvan kennis te hebben genomen. Wij betreuren dat uw voorzitter dit niet heeft gedaan, daar thans uw Kamer zich afgaande op de u verstrekte inlichtingen wijs, dat particuliere woningen van een reeds tot Gedeputeerde Staten heeft ge- overeenkom stigen inhoud onder dezelfde I wend, terwijl wij u gaarne gelegenheid ge- omstandigheden en met even goede mate- I geven hadden, met kennis van zaken te rialen gebouwd goedkooper zouden zijn I oordeelen." De Amsterdamsche premieregeling Vernietigd wegens strijd met het algemeen belang. Van het Koninklijk besluit van 14 Januari 1932, waarbij het sinds geruimen tijd ge schorste Raadsbesluit van Amsterdam van 15 October 1931, voorzoover het betrekking heeft op premieregeling voor onderhoud en verbetering van woningen ter bestrijding van seizoenwerkloosheid, is vernietigd, heb ben wij met ingenomenheid kennis genomen Men zal zich herinneren, dat bij het be doelde Raadsbesluit een crediet van toe hoogste f 200.000 beschikbaar was gesteld (terwijl aan het Rijk en de provincie Noord Holland bijdragen voor hetzelfde doel zou den worden gevraagd) om aan eigenaren ot huurders van perceelen of perceelsgedeelten die gedurende de maanden November en December 1931 of Januari en Februari 1932, aan hun perceelen of perceelsgedeelten on derhoüdswerkzaamheden of verbeterings werkzaamheden wenschten te doen uitvoe ren, bestaande in binnenschilderwerk, be hangers- of wltwerk, loodgieters- of timmer werk en daarmede houdende werkzaamho den, een premie toe te kennen. Dit veraietigingsibesluit berustende op strijd met het algemeen belang is gegrond op de volgende overwegingen: Overwegende, dat aldus naa™ vermeerde ring van werkgelegenheid gestreefd wordt door middel van een toelage uit de gemeente kas, onder behoud der bestaande loonverhou dingen; dat op deze wijze de voor werkverruiming en regularisatie aangewezen weg, bestaande in het aanbieden van werkzaamheden tegen aantrekkelijken prijs, waardoor wederom nonnale vraag naar arbeidskrachten ont staat niet wordt bestreden; dat voorts de door de gemeente gevolgde weg lasten legt op de gemeentelijke scnat kist, weJke beliooren te worden vermeden; dat immers door verhooging van den be lastingdruk althans niet vermindering daar van, mede belemmerd wordt dat de produc tiekosten dalen, tengevolge waarvan het te ho ge peil van den kostprijs in het algemeen bestendigd wordt; dat bovendien een kunstmatige ongelijk heid tuschen takken van bedrijf die wel, en de andere, die niet aldus gesteund werden geschapen wordt, te meer onbillijk, daar de lasten mede op allen drukken; dat op grond van dit een en ander ge noemd besluit, voor zoover boven vermeid, is in strijd met het algemeen belang. Zooals reeds opgemerkt hebben wij van dit Koninklijk besluit met ingenomenheid kennis genomen. Is het niet vreemd, dat men in dezen tijd van werkloosheid aan alle huiseigenaren te Amsterdam, diq in de ge noemde maanden onderhouds- en herstel lingswerken door particulieren laten verioht ten. een premie wil geven van 25 pet. der gemaakte kosten. Het is toch al te vreemd, wanneer uit.de gemeentekas een gedeelte van de onderhoudskosten van de huizen van particulieren zou worden betaald. Wie de overwegingen van dit vernieti gingsbesluit goed wil lezen, zal het duidelijk worden dat de loonen van deze werklieden te hoog waren en dat dóaraan ook voor een belangrijk deel hun seizoen-werkloos heid te wijten is, al staat dit er dan ook niet met zooveel woorden. Geconstateerd wordt toch, dat er naar gestreefd werd de werkgele genheid te vermeerderen on de r behoud der bestaande loonsverhoudin dingen; vervolgens, dat op deze wijze de aangewezen weg om een normale vraag naar arbeidskrachten te doen ontstaan, nl. het aanbied.e.n v.a.n w.e.r.k.z.a.a.m.h.e- den tegen aantrekkelijken prijs niet wordt bestreden. Met andere woorden, om tot normale verhoudingen te komen, moeten deze loonen alsmede de daarmede correspondeerende ondernemerswinst niet be stendigd, maar verlaagd worden. Het geld van de gemeente, bijeengebracht door de belastingbetalers, mag niet besteed worden voor een dergelijk doel; het vernie tigingsbesluit was derhalve noodzakelijk, om aan het onverantwoordelijk beheer der ge meentelijke financiën voor goed een einde te maken. Hoog- en laagbouw Lezing ir. H. v. d. Kaa Voor do Vereeniging Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen heeft ir. H. \an der Kaa, hoofdinspecteur voor de Volkshuis vesting een lezing gehouden, met als onder werp: droog- en laagbouw". De „hoogbouw", aldus spr., zooals wij dien than= kennen, met name meergezinshuizen met 3 tot 4 woonlagen van het huidige type, biedt een huisvesting, die in sociaal-hygië nisch opzicht ongewenscht is. Het overgoote deel der Nederlandsche bevolking heeft, te recht, voorkeur voor het eengezinshuis. Hef belang van de Nederlandsche volks huisvesting vraagt daarom „laagbouw" op groote schaal. Er mogen financieele voor deelen van „hoogbouw" tijdelijk merkbaar zijn, wanneer daartoe pas is overgegaan op den duur gaan zij tengevolge van de blij vende vrije-markthuur en de stijging van de ruwe-grondwaarde verloren. De bouwkosten van eengezinshuizen be hoeven aldus spr., wanneer de bouwveror dening oordeelkundig gedifferentieerde voor schriften inhoudt, geenszins hooger te zijn dan die van gelijkwaardige woningen in meergezinshuizen. Het grootere gebruik aan grondoppervlak, dat de laagbouw voor 't meerenedeel van de bevolking eischt, is, in vergelijking met het jaarlijksche verlies aan grondoppervlak voor verschillende doeleinden zoo gering, dat uit dien hoofde geen bezwaar tegen „laagbouw" op groote schaal behoeft te be staan. De koeten voor den grond voor eengezins huizen kunnen worden gedrukt door doel treffende maatregelen (uitbreidingsplan, ge steund door bouwvoorschriften, beoerking en versobering van de kosten van bestrating rioleertng, ophooging). Zij zullen op den duur slechts zeer ge ringe verschillen vertoonen met de grond- kosten per woning bij „hoogbouw"; verschil len, die van zoo weinig beteekenis zijn, dat de verbetering der woonwijze, die „laag bouw" geeft, daarop niet mag afstuiten. Er kan mitsdien volgens spr. met goed gevolg naar gestreefd worden, het overgroo- te deel van de bevolking, dat zulks ook wenscht, in ééngezinshuizen te doen huis vesten. Daar de „laagbouw" tot heden regel was, blijve hij behouden; waar „hoogbouw" is ingevoerd, worde die, zoo noodig met een zóne-indeeling naar de bouwhoogte, zooveel mogelijk teruggedrongen. De vrees is ongegrond, dat met „laag bouw" op aanmerkelijke schaal geen be hoorlijke en economische stadsuitbreiding zou zijn te verkrijgen. Althans mits die uit breiding wèl wordt overwogen, ook in ver band met de verkeersmogelijkheden, de ver deeling van open ruimten, de hoogere be bouwing zoo noodig ook meergezinshui zen voor het kleine deel der bevolking, dat daaraan de voorkeur geeft aan breede stra ten, wegen en pleinen. De „laagbouw-wijken" kunnen ook in aesthetisch opzicht behoorlijk worden ver zorgd. En daar het stadsbeeld bij „laag bouw" minder imposant wordt dan met „hoogbouw" wel het geval zou kunnen zijn, dient dit element aan de meer innerlijke waarde van een goeden stedebouw die der huisvesting te worden opgeofferd. De nieuwe vormen van „hoogbouw-toren huizen", vrijstaande groote woongebouwen, die den laatsten tijd wel wo/den geprojec teerd, zijn voor het overgroote deel der be volking oeconomisch nog niet bereikbaar. Het laat zich ook niet aanzien, dat zij binnen korten tijd in sociaal en hygiënisch opzicht de meer algemeene vookeur zullen verwerven. Voorzoover er voor meer gegoe den behoefte bestaat aan flatgebouwen, dient de plaatsing daarvan oordeelkundig te worden geregeld. De bouwvoorschriften, die daarvoor heb ben te gelden, dienen zorgvuldig te worden overwogen. 'ie het wel meent met de architecluur, bestrijdt den huidigen geest in den B.N.A. Uit het Centraal Blad nemen we de vol gende beschouwing me! betrekking tot den Bond van Nederlandsche Architecten (B. N.A.) over: Het is al weer eenige jaren geleden, dat een zeer gezaghebbend man, die ervaren had, op welke wijze degenen in den B.N. A., die de lakens uitdeelen, meenen te moe ten optreden tegen personen, welke Hun nen Hoogmogenden onwelgevallig zijn, zich als volgt uitdrukte: ,De gekleede jas, waarin de B.N.A. zich heeft gestoken, be gint hem parten te spelen". Wie met meer dan gewone belangstel ling het optreden van dezen eerijds zoo degelijken Bond heeft gevolgd, zal het oogenblik hebben voelen aankomen, dat het befaamde deksel den heeren op den neus moest vallen. Men vraagt zich wel eens af. waaruit zij eigenlijk het pul ten. om te veronderstellen, dat zij het alleen zijn, met uitslui'ing van alle anderen, die het Wilhelmus kunnen blazen. Inderdaad telt de B.N.A. onder zijn leden veel bekwame architecten, mannen wier werk aesthetisch en technisch be hoorlijk verzorgd is. Doch ook velen, wier werk er evengoed uitziet, bevinden zich er bui en. Anderzijds kan van het werk van alle B.N.A.-ers niet hetzelfde worden ge zgd. Hef lidmaatschap geeft niet den min sten waarborg voor het aanwezig zijn van aesthe'ischen aanleg en technische oe kwaamheid. Toch komt men er zonder di' laatste niet. Onze maatschappij Is niet ge diend door uitingen van schoonheid, die niet tegelijkertijd in technisch opzicht aan alle eischen kunnen voldoen. Onze tweede Nederlandsche arch i'ecten vereen igi ng heeft dit beter gevoeld. Zij heeft ook we! als eisch gesteld, dart hare leden behoorlij ken aes'lhelischen aanleg moeten hebben, doch bovenal deze, dat ze bouwkundigen en gebouwkundigen moeten zijn. Wanneer de principalen zich wat minder laten inti mideeren door veel geschreeuw en wet meer op de wol gaan letten, zullen ze niet twijfelen, als ze te kiezen hebben tusschen prentjes'eekenaars en technici. Uitdrukke lijk zij er hier nog eens op gewezen, dat lang niet alle leden van den B.N.A. tot de eerste categorie behooren. Zooals ge zegd, zijn er heel wat bekwame architecten onder. Het is echter te be'reuren, dat er van deze goeden ten aanzien van de di recte leiding van den Bond niet meer kracht uitgaat Misschien doet men bin nenskamers wel eens éen zjwakke of zelfs relatief sterke poging den geest te veran deren. Hoe dit zij: de buitenwacht merk'e er tot dusver weinig van. Is het wonder, dat des te meer de daad van A. J. Krop holler de aandacht tirekt? Deze architect schreef aan het bestuur van den B.N.A.; Mijne Heeren, Reeds eenige jaren ben ik tegen den tijd, dat de opzegtermijn voor het lidmaat schap van den B.N.A. naderde, geneigd ge weest, dit op te zeggen. De wijze, waarop door prijsvraagrege ling, adressenzending en propaganda van zekere mode-stijlen in het bondsorgaan de bouwkunst door den B.N.A. wordt bevor derd, hebben de maat langzamerhand doen overloopen en mij doen besluiten, het lid maatschap op te zeggen. Beleefd vercoek ik U, het bovenstaande in het eerstvolgend Bouwk. Weekblad oip te nemen. Hoogachtend, (w.g.) A. J. Kropholler. De daad van Kropholler zal door meer deren worden gevolgd. Daarover valt niet te twijfelen. En op de vergaderingen van den B.N.A. zal of een hartig woord ie worden gesproken, of de zachtmoedigen onder de leden zullen medezingen in het koor, dat ten gehoore brengt de treur- marsch van Choj in met de bekende, A'an weinig eerbied getuigende woorden: „Eén middel is er. dat afdoende zou werken: een nieuw regime invoeren". In het Bouwbedrijf van 1 Januari be spreekt J. G. W. deze kwestie op de volgende wijze. „Het uittreden van arch. Kropholler uit den B.NA. geeft op ongezocht© wijze de rechtvaardiging van het oprichten en van het bestaan van een tweede vakvereeni ging van architecten. Immers de ernstige bezwaren tegen het optreden van den B. N.A., welke Kropholler nopen om dezen bond te verla'en, worden niet uitsluitend door hem gevoeld, doch door zeer velen in en buiten dezen Bond. Voor hen, die jaren lang lid zijn van den B.N.A., brengt dat eenige moeilijkheden mee. Het is echter te hopen, dat althans de door Kropholler gedane stap hen zal voeren tot ernstige overweging van wait in het belang van architectuur en architecten hun plicht is". SCHIEDAMSCH TIMMERBEDRIJF E SWIDERSKI KORTE HAVEN 18 L. SINGELSTR. 23 TELEFOON 69588 - SCHIEDAM Speciaal adres voor TEAKHOUTEN DEUREN EN PUIEN H.R.LAUWAARS&ZONEN Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 Waal-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in verschil end formaat Speciaal dunne gevelsteen TC 1/nnD a.d.R0ZENLAAN, I L BXUUr HILLEGERSBERG PANDEN SJiSittiSfi huis en 2 Bovenhuizen Indeeling resp. kamers. 2 slaapkamers keuken, badkamei, eroote vooi en achter tuin. Bovenhuizen 2 kamers en suite, 3 slaapkamers badkamer zolder over hei treheele huis. Te bevraeen: L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68 Telefoon 13866 HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BETONBLOKJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 - Tel. 30933 ROTTERDAM Ned. Bouwtentoonstelling 1932 NEB O DIERENTUIN DEN HAAG 8 t.m. 17 April Secr. Spul 1 09a. Tel. 11 6864. Den Haag MAASTRICHT I 9 NEDERLANDSCH FABRIKAAT I OMSTREKEN; AEL3RECHTSKA0E 147b FELEFOON 30404-30233 Gereformeerd Gymnasium Op den ba looprand van den gevel van het Gereformeerd Gymnasium aan de Kei zersgracht te Amsterdam, een ontwerp van den architect Arnold Ingwersen, zijn twee beelden geplaatst: „Het Geloof' en „De Wetenschap" vervaardigd in op dracht van het Gemeentebestuur door den beeldhouwer Dirk Polet.. DE ROTTERD. VERZEKERING- SOCIETEITEN (R.V.S.) WAT IS EEN LEVENSVERZEKERING? Hoe het levensverzekering-bedrijf functioneert de bedoeltai Rotterdamse spreken, omd lappij geen •chts gekozen om »entg» angst ■f. of d« maatschappij, waarbij men zijn levens rust tn roaterteelen zin voor een gedeelte heeft gOkoohrt* wel aoo sterk 1». dat zij do economi- Wat is een levensverzekering? Ecd levensverzekering toch is een contract, waarbij men tegen beta-ling va.n een vastge stelde premie bij overlijden, of eventueel op een bepaalden datum een bepaald bedrag krijgt uitgekeerd. Men rekent daar op, want na zijn dood blijft het gezin zonder verzorger achter, fin; betrekkelijk plicht!ngon zouden kunnen voldoen, dan zou dit oen sociale ramp van grooten omvang kunnen boteekenen en het Is te begrijpen, dat men nu met bijzondere aandacht de geetes, de bèleg- glngepolitiek der maatschappijen volgt, waar bij men zijn interessen heeft loopen. Een aanval op het beleid bedrijf la grijpt niet hoe het geheeli richt en een critiek. voora woekert in zoo'n geval i leek ondoorzichtig: men be- voldoende be ien loopenziedaar enkele der argumen- en, die spoedig het vertrouwen ondermijnen n waardoor het afsluiten van nieuwe pollseen vordt geremd of zelfs gedopt Wij willen ln wee artikelen het levensverzeikorlngs-bedrljf •opulaLr uitleggen, opdat men er zoo veel kijk P krijgt als voldoende Is om de onsympathieke verdachtmaking der laatst© maanden op de Juist schatter billijke en onverantwoordelijke wijze de po sitie van enkele onzer groote concer-- c gun stig belioht Onder andere Is de tt.V.fc. het voorwerp van een weinig -Tnpathleken aanval geworden en dit vindt oorzaak, in de ai- De Verzekeringskamer lien wij een enkele opmerking ma- iellijkheden van de Algemeene I/e- rlng en Lijfrente Maatschappij en seven tot een stants-controle 'op het cerlngs-bedrtjf. Opgericht is de alle levensver-ze- lappijer nd houden, hui die elk 1 de Verzekeringskamer door persoonlijk onderz itsehapplj. Do levens-* lebben op do hoofdpun eld. Indien zij zich daaraan niet houden, dan kan de Verzekeringskamer, na ernstige waarsohuwingen, de feiten publiceeren. Dit ls A een bijzonder krachtig wapen tn haar hand. dergelijke publiceering !s het machtig, d; had t hebbei chappijen te volgen. .Uohappijen ls ée andere in goed- kering. On Wij vermelden dit rings-maatschappijen bes do R.V.S., die zich eveni gezondheid mag verheug Er zijn UI van soorte het wezen van verzekering in het kort lichten, willen wij er slechts een bescl die het meest populair Is, n.l. de ge verzekering. Iemand b.v. sluit een verz alen direct bij zijn ov rtlg paai ons zegt itschapplj sluit echtei erlng van den heer A-, maar nt andere dergelijke gemengde ve aen. Laat ons voor ons hypothe memen. dat er 100 polishoudei sekerden den eindstreep bel ia vijf joar. de ander later rangen na dertig Jaar de Men ea) dus enkele b« >talen hebben dan de i heeft men sterfte-tabels eillgen kant zijn. (haar verplichtingen kaa voldoen, te*\m!n--te srfte- ald (volgen ter effectuei inst ls haar nengesteldblijft de aangenomen mortaliteit, jor de. maatschappij een dan het bedrag van f 1000 ir zou moeton worden b*- torfte-tabel) enke.e jaren 'e hierop te maken rente- eel. Is de sterfto daaren- m zeer zelden het geval is, en daarvoor heeft zij haar ier houdt natuurlijk n s sterfte-tabels. welke gebruik zijn. Hierin De rente op de beleggingen de f 1000 uit tzi'j door ho! dslng van t te aan den veiligen kant wordt gehoudetu itond er maar een of hoogstens enkele le- isverzekerlngs-maatschappijeD. dan zou men conservatief mogelijk kunnen zijn. De con- rentie echter zorgt, dat de premies ho« ger hoe lager worden, zoodat men meer en sr op hoogere rente is aangewezen. Tooh is J-voor een grens, die do solide concerns met rschrijdentrouwens het is In het belang i de vorzekerdon, dat soliditeit domineert. De onkosten rzekerlngs-maat- ind komt,' heeft de maatschappij! oals ad verten tl es< specteurs. hoofd woord! gers; ls de en. dan dient do orden uitgekeerd} emies etc.) De; om uii de ee worden betaaldblijft de wijl daan jrltjk inachtneming als van de belegging een eenlgsz! politiek dan de collega's. Wij zuil ia vermelden, wat premie-reserve 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12