VRIJDAG ia FEBRUARI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. B Steeds zult U fosj WAALS beten en voordeeligen koopen, ziehien eenige voorbeelden! DAMES PYAMA van fijne gekleurde mada- polar» zeer mooi model KINDER PYAMA'S v. prima waschecht gekleurd ehirtLng, ruime goed passende modellen 0.95 LINNEN DAMES JAPONSCHORT verschillende wasch- en licht- echte stoffen, zeer practisch model 0.92% HEEREN OVERHEMDEN van prima Engelsche percal, m extra boord zeer bijzc:jdere aanbieding 0.89 OVERALLS in khaki en blauw, bijzondere sterke stof practisch cn ge makkelijk model 2.35 PARTIJ WAFELBADDOEKEN maat 60/120 cM. prachtdoeken speciaal prijs 0.33 O» STADSNIEUWS OPROEP TOT DE INGEZETENEN VAN LEIDEN EN OMSTREKEN In verband met het zoo plotseling intreden der strenge koude ziet de Stichting „Het, Leidschfi Brokkenhuis" zich genoodzaakt wederom oen beroep to doen op uw aller .Vrijgevigheid. Onze voorraden boven- en onderkleeding, zoowel voormannen, vrouwen als kinderen, zijn zoozeer gedund, dat wij weldra de tal rijke aanvragers zullen moeten teleurstellen. Dat er voortdurend gebrek is aan bodden cn beddegoed, vooral dekens cn lakens, zal u 'voorzeker bekend zijn. Zij, die goederen willen afstaan, gelleven zulks op te geven aan Mevr. J. Munders, Oegstgcesterlaan 12, telefoon 21)2, dewelke ivoor het afhalen der goederen zal zorg .dragen. Voor het Bestuur: Mr. P. A. VAN TOOBENBliRG, Voorzitter. J. W. CAHEN, Secretaris. Witte Singel 50. Ondergeteekcnde. wethouder van Sociale Zaken der gemeente Leiden, overtuigd zijnde yan de zoo nuttige werking der Stichting „Het Lcidsche Brokkenhuis" beveelt dczui oproep volgaarne aan en vertrouwt, dat een ieder zich lieden nog zal melden en niet zal uitstellen tot morgen, daar spoedige hulp ten zeerste gewenscht is. Mr. A. J. Romijn. LEIDSCH CRISIS-COMITE WOENSDAG COLLECTE Het Loidsche CrisLs-comité richt de vol gende oproep tot de burgerij. Dl nood stijgt voor velen onzer mede burgers. Met groote voldoening heeft het Crisis- comité ondervonden, dat velen Uwer reeds •en gift hjbben toegezonden. Toch zal het Comité, wil het de zware taak naar behooren kunnen vervullen over veel grooter bedra gen moeten beschikken en zal slechts een feregelde stroom van gelden het daartoe in •taat stellen. Het Comité heeft daarom naar een manier omgezien, welke tot versterking van zijne middelen kan leiden. Een groote schare van dames heeft zich bereid verklaard voortaan eiken Woensdag huis aan huis gelden in te zamelen, waarvan de baton uitsluitend ten goede zullen komen van stille armen en crisisslachtoffers. Het roept de medewerking van een ieder Sn met het vaste vertrouwen, dat U en Uwe •huisgenooten „aame wekelijks een kleine of grontere gave hiervoor wilt bestemmen. Met Uw aller hulp zullen steunverkrijgen- iden, doch ook Collectrices en Crisiscomité U zeer dankbaar zijn. We kunnen hierbij nog mededeelen dat de eerste collecte zal gehouden worden op 17 Februari. Een opwekking om deze wekelijk- sche collecte te steunen is zeker overbodig. Nu de vorst is ingetreden is de bittere nood inog gestegen. Gedenk Uw eigen zegeningen en help zoo goed ge kuntl GOUDEN ZAKENJUBILEUM Op Maandag 15 Februari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dc heer W. H. Marks eer. koper- en blikslagerij opende in liet per ceel I-Ioogewoerd 112. De zaak breidde zich door de vakkennis van don eigenaar snel uit, zoorlat hij het spoedig niet meer alleen af kon en zoo gebeurde het, dat op 29 Juni 1894 een zekere Samuel van Weesel als dertien jarige jongen bij hem in dienst kwam. Onder de leiding van den heer Marks werd deze leergierige jongen een prima vakman, die spoedig werkstukken vervaardigde hand werk zooals dat in dien tijd gebruikelijk was waarmee hij zoowel als zijn patroon veel eer inlegde. Toen de heer Marks in 1919 het dan ook wat kalmer aan wilde gaan doen, was het dan ook geen wonder, dat hij den heer Van Weesel vroeg als zijn com pagnon op te treden, met als gevolg, dat toen de heer Marks zich geheel uit het zaken leven terugtrok en zich te Oegstgeast vestig de, de heer Weesel het bedrijf alleen voort zette. Het spreekt vanzelf dat in de vijftig jaar van haar bestaan de zaak in haar opzet ver schillende wijzigingen heeft ondergaan. Begon een halve eeuw geleden de heer M. alleen, thans vinden in het bedrijf zeven knechts geregeld werk, terwijl ook een der zoons, de heer S. van Weesel Jr., die in vak kennis de voetsporen van zijn vader drukt, in de zaak werkzaam is. De handbewerking heeft zooals in elk bedrijf, ook hier althans gedeeltelijk plaats moeten maken voor snellere arbeids- methoden. Wat er echter ook veranderd, de goede naam van de firma Marks op het gebied van koperslagers- en loodgieterswerk, alsook op het gebied van centrale verwarming, sani- tairo- cn fabrieksinstallaties, heeft de tand des tijds glansrijk kunnen doorstaan. Wo wenschon dap ook de firma toe dat de groei van haar zaak zich in de toekomst zal imogen vervolgen. INSPECTIEVERGADERING. De uitgestelde vergadering van de Ver- ecniging van Onderwijzers en Onderwijzeres, sen in do Inspectie Leiden is thans vastge steld op Dinsdag '11 Febr. 1932 te 9.30 uur. Het programma blijft ongewijzgd. M. SPLINTER, f Hedenmorgen is op de Zijlsingel de lieer M. Splinter, opzichter bij Gemegptewerken, plotseling door een beroerte getroffen cn overleden. De hoer Splinter, die een broeder is van den Wethouder van Fabricfyrc, is ja renlang in dienst van de gemeente geweest en langzamerhand opgeklommen tot den rang die hij thans bekleedt. Hij was in onze stad een bekende persoonlijkheid en stond zoowel bij superieuren als collega's in hoog aanzien. De lieer Splinter is 57 jaar oud ge- jvorden. VEREEN. VOOR CULTUREELE FILMS LEZING EN DEMONSTRATIE. Door de vorig jaar opgerichte Vereeniging voor Cultureele Films werd gisteravond in café-restaurant „Zomerzorg" alhier een pro paganda-avond gehouden, welke was voor bereid door een commissie van voorberei ding, waarin zitting hadden de heeron Mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van Onderwijs eil A. P. Kskcns, hoofdinspecteur van politie alhier, benevens de hier ter stede nog steeds bestaande Commissie van Toezicht op de Bioscopen. De voorzitter dezer commissie, Dr. P. C van Arkel, deelde in een inleidend woord mede, dat de heer Eskens, mede-lid der commissie, reeds eerder een verzoek gedaan had de Vereeniging voor Cultureele Films in Nederland te vragen hier ter stede pro paganda to maken, omdat hiermede een groot belang gemoeid was. Na dank te hebben georacht aan den heer Batenburg voor liet beschikbaar stellen der zaal, gaf spr. het woord aan den heer D. Staveren, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring en voor zitter van het hoofdbestuur der Cultuur filmcentrale. Deze heeft heel in den breede 't streven het doel en de beteekenis van de cultu reele film en de vereeniging uiteengezet. Spr. begon te verklaren, dat er nog steeds heel wat verschillende begrippen be staan ten aanzien van de beteekenis van film en bioscoop. Het meerendeel der opi nies zwenkt tussohen een voortdurend ge schimp en een voortdurend ophemelen der film. De waarheid zal ook hier wel weer in het midden liggen en we moeten bij het beschouwen do bioscoop als geheel ne men. Spr. onderscheidt twee categorieën films, de amusementsfilm en de opvoedende of cultureele film. Do waarde van de amuse mentsfilm is meestal helaas gering of nega tief. Er zit heel veel leelijks in, heel veel prikkeling, een speculeercn op de gevoelens der minder ontwikkelden of van blasé, domme leegloopers. Wanneer de fouten, die erin zitten, er niet in gemaakt zijn Sn de fabrieken, dan worden ze erin gemaakt door de Nederlandsche tekstbijvoeging of de synchronisatie. Dat de bioscoop niet alleen opvoedkundige films kan brengen is genoegzaam bekend. Dat ligt niet alleen aan de bioscoop, dat ligt voornamelijk aan het publiek. Maar daarnaast staat torh ook, dat sommige films heelemaal worden bedorven door de domme reclame, welke er voor gemaakt wordt. Op velerlei manier is de film naar bw neden gehaald, waardoor meerdere maat regelen noodzakelijk zijn geworden. Dn bioscoopdirecties zijn hieraan mede en voornamelijk schuldig. Over de bioscoopbezoekers zegt Spr., dat degenen, die zich trouwe bezoekers noemen, geucht kunnen worden op hetzelfde peil te staan als de bioscoop zelf. Verkeerd is het ten eenen male kinderen naar de bioscoop te laten gaan. Kinderen moeten niet uber haupt niet zien wat voor groote menschen bestemd is. Hierna wijst Spr. op de paedagogische waarde van ve »:hillende films, als Shackle ton, Niemandsland, Kameradschaft, Jeanne d'Arc, Taboe enz. Dat de filmkunst het nog niet verder gebracht heeft ligt in het feit, dat zij nog betrekkelijk jong is. In 1895 werd de eerste film te Parijs gedraaid en wijl in de eerste jaren voornamelijk de kermisgasten er zioh opwierpen, werd es niet veel aandacht aan geschonken. Nu gaat de film zich echter ontwikkelen, maar we zijn er nog lang niet, omdat nog te veel hoogstaande, ontwikkelde en beschaaf de menschen zich van de film afzijdig hou den. Men moet ook hier, evenals trouwens bij alle andere dingen, tegenover 't kwade het goede weten te brengen. Eerst dan is er kans op verbetering. Spr. laakt dan de houding der overheid, welke voor de goede film nog niets of zoo goed als niets heeft gedaan. Ware dit alles niet he„t geval, dan zou het er heel anders gaan uitzien. De keuring van films acht .Spr. helaas noodig, lo. voor de jeugdbescherming, 2o. ook voor volwassenen, omdat er altijd dingen zijn, die niet in het openbaar kun ncn vertoond worden. Spr. analyseert hierna tot bijna in het oneindige de beteekenis van de cultureele film, als stond hij voor een schoolklas on als had hij niet te doen met menschen, die toch voor het grootste gedeelte bestonden uit voorstanders van de cultureele film. Daarna gaf hij nog een uiteenzetting van het doel en de beteekenis van de Vereeni ging voor Cultureele films en de wijze, waar op zij haar doel tracht te bereiken. Zij wil niets anders zijn dan een centrum, waarin alle menschen, die iets in deze richting wil len doen, kunnen samenwerken. Zoo zullen b.v. cultureele films alleen te verkrijgen zijn via de vereeniging. Spr. vond hierbij nog gelegenheid erop te wijzen, dat er dikwijls maar al te veel geld verknoeid wordt aan cultuurfilms, die ook in den tegenwoordigen tijd beter konden zijn uitgevoerd, n dit verband noemde spr. de KILO. en de N.C.R.V.-films, waarbij hij o.i. wel een te eenzijdig standpunt innam. Deze films toch moeten de propaganda niet enkel en alleen zoeken in kunst (die door velen nog niet eens wordt begrepen), maar tevens in oogen schijn lijk onbeduidende bij zonderheden. Afgezien van het feit dat er inderdaad op genoemde films wel aanmer kingen zijn te maken, achten we toch de op merkingen van den heer Van Staveren hiei allerminst op hun plaats. Hierna werden enkele films vertoond. Al lereerst een prachtige microscopische op name van den heer Mol uit Haarlem uit het. dieren- en plantenleven; daarna een Mul lensfilm uit Indië over het kraterleven, welke films werden gedraaid door den heer Remundt. Daarna vertoonde de heer H. A. Boekraad nog een smalfilm van Pathé Ru ral, welke eveneens hijzonder geslaagde op namen uit het vogelleven op het doek bracht Hierna werd de bijeenkomst gesloten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Carolina Catharlna d van M J i d Kwartel en M vnn Wezel. OVERLEDEN: W Hoogkamer man 78 Tli do Ridder wedn 07 J.; O van Nobelcn man Ct O PloegerBnkkor vr. BI J.E Sierat—Muidei vr. 53 M HolewUder Ur. i d. ONDERTROUWD: M Polman 22 en H de Bolster lo A de Best 27 en H P Mens 21 J. CHR. POLITIEMANNEN VEREENIGT U PROPAGANDA-VERGADERING 1N DE GRAANBEURS EEN MOOIE AVOND In de zoo gezellig mogelijk ingerichte Grnanbeurs, die geheel was bezet, hooft gis teravond de afdeeling Leiden cn Omstro- van den Bond van Christelijke po- litie-ambte-naren in Nederland een goed ge slaagde propaganda-avond gehouden. Er zijn nog steeds politiemannen in onze stad cn in de onmiddellijke omgeving van onze stad, die hoewel ze volgens beginsel bij de afdeeling hooren, afzijdig blijven staan en de geleden van de neutrale organisatie versterken, cn het was vooral om deze men schen tot ander inzicht te brengen, dat deze avond was belegd. Hierop wees allereerst de Voorzitter, de heer A. Verbraeck in zijn openingswoord. In de neutrale organisaties is voor de christelijke politiemannen geen plaats, aldus spr„ nadat hij op de gebruike lijke wijze ile avond had geopend. 'Men kan er nooit eens Gods zegen vragen /er den strijd en nooit een9 danken voor genoten zegeningen. Worden ook niet de stoffelijke belangen van de leden even goed behartigd in de Christelijke organisatie'? De practijk is er om ta bewijzen dat zc daar veilig zijn. Ook dc beide andere sprekers voor dezen avond Ds. D. Kuilman, Nod. Herv. Predikant alhier en dc Bondsvoorzitter, de heer Ree der uit Rotterdam wezen op do dure roeping der politiemannen. Rede Ds. Kallman. Ds. Kuilman sprak over het onderwerp „Waarom Christelijk georganiseerd?" Het was voor spr. aan den eenen kant een voor recht. dat hij hier spreken mocht en aan den anderen kant een moeilijkheid. Een voorrecht omdat hij zoo groote sympathie heeft voor de politiemannen In 't algemeen vooral in deze dagen nu er zooveel dingen zijn die het gezag ondermijnen. Spr. is er dankbaar voor dat er in onze zondige maat schappij mannen zijn die het gezag steunen cn de orde handhaven. Spr. gelooft dan ook dat men van de samenleving mag vragen dat zij waarborgen geeft dat de politieman nen goede bestaansmogelijkheden hebben. Dit is voor spr. een moeilijk terrein. Onder deze levensmogelijkheden verstaat spr. een goed loon, een behoorlijke diensttijd, een goede verhouding tot de superieuren enz. Was het in vroeger tijden zoo dat deze le vensmogelijkheden in rechtvaardige ver houding tot de prestaties van de politie mannen waren? Neen, er waren en er zijn nog allerlei onrechtvaardigheden en daarom kan spr. zich zeer goed indenken dat ook de politiemannen naar de organisatie hebben gegrepen om hun recht te verkrijgen. Chris tenen behoeven niet van het woord orga nisatie te schrikken, want de Christenen hebben zich van het begin af sterk georga niseerd in de gemeenten. Ze deden dat om zich te bezinnen op de geestelijke zegenin gen, om sterk te staan tegen vervolgingen en aanvallen en om sterk in te kunnen wer ken op de ongeloovige wereld. Er is dus niets tegen organisatie. Integen deel: er is alles voor. Men heeft zich afge vraagd: Kan men zich niet algemeen orga- niseeren zonder overtuigings-verschil? Het was mogelijk. Immers de Christen stelt dc stof niet laag, maar het geestelijke gaat bij hem toch bovenal en daarom was het niet mogelijk in de organisatie neutraal te zijn. Daarom zijn de organisaties in groe pen uiteengevallen en dat kan niet ver wonderen. Moet een Christen niet tusschen anderen blijven staan om de sociale strijd te strij den? Spr. antwoordt: ja, maar dan nv.et men zich in 't midden van die andersdenkenden niet schamen om zijn overtuiging cn telkens weer opnieuw deze overtuiging prediken, telkens weer zeggen: Bid met mij mee, dank met mij mee. Als iemand dat kan. laat hij het dan doen. Het gaat echter de menschclijke kracht te boven. Daarom moet men zich organiseeren met geestverwanten in één groep, een groep die weer een gedeelte vormt van een andere groep, in casu het C.N.V. De taak van deze organisatie is dezelfde als die van de kerk: ten eerste zich bezinnen op geestelijke zog - ningen; ten tweede zich sterk maken tegen aanvallen en ten derde zich sterk maken om invloed te oefenen op de wereld. De Chr. politieman hoort daarom in zijn eigen christelijke organisatie. Spr. hoopt van harte dat degenen die zich nog niet heb ben georganiseerd hun roeping in dit opzicht ook zullen verstaan en dat de Leidsche af deeling In bloei zal toenemen. Rede van den heer Reeder. De heer Reeder, die na de pauze sprak, vees er o.a. op dat het uiterst moeilijk is de menschen van christelijke beginselen zich hij de organisatie te doen aansluiten. Dat heeft twee zijden. In de eerste plaats: De Chri.-tjlijke organisatie mist ze, maar in f1ft tweede plaats: de tegenstanders worden er door versterkt In vroeger dagen was er geloofsmoed toe noodig om zich tot een klein groepje chris telijk georganiseorden aaneen te sluiten. Al leen de overtuiging dat wij Christus gehoor zaam moeten zijn, kan deze moed geven Dat moet ook thans nog de drijfveer zijn. Den Christus te belijden, dat moet de pit zijn van de organisatie. De Bond van Chr. Politieambtenaren wil met zijn tiid mee in alle opzichten, maar in de geestelijke dingen blijft hij oudenvetsch. Het geestelijke blijft primair ep speelt een overwegende rol wat betreft het karakter der chr. vakbeweging. Het sociale vraagstuk hangt nauw samen met het geestelijk vraagstuk. De organisatie wil strijden voor recht en gerechtigheid. In deze zware tijden vooral levert dit groote moeilijkheden op. Zie naar da kwestie van de loonsverlaging. Spr. zou niet graag zeg gen. dat zulk een loonsverlaging in alle ge vallen onaanvaardbaar zou zijn, maar in elk geval heeft de politieman recht op een recht vaardige belooning van zijn diensten. De Chr. organisatie zal op de bres staan voor de belangen van de politlestand. Laat alle leden daaraan medewerken en laten wij God bidden dat Hij de Bond zegene en versterke, Ziin naam tot eer. Reide redevoeringen werden hartelijk toe gejuicht. Tntussehen namen de sprekers slechts een betrekkei!ik klein gedeelte van den avond in beslag. Men hal met succes geu\'>rht la [vergadering op allerlei wijze aantrekkelijk ACADEMISCHE LEZING. Op 23 cn 27 Febr. a.s. zal Prof. Dr. P.-Nolf. hoogleeraar in do pbysiologie to Luik 's mor gens te kwart over 10 in de college-zaal van het Anatomisch Laboratorium voordrachten houden over; „L'innervation entériquo." DE HUT VAN OOM TOM. Filmvoorstelling Door de Excelsior-bioscoop uit R"dam die indertijd met "dc vertooning van „De Ecuwi. ge Stilte", groot succes heeft gehad, zal Maandag en Dinsdag a.s. in dc Stadsgehoor zaal een vertooning worden gegeven van het imposante filmwerk „De Hut van Oom Tom." Deze film is geen „kinderfilm" maar een prachtige bewerking van het wereldbe roemde bnek van Mevr. Beechep Stowe's boek „Uncle Tom's Cabin", dat zoo een invloed heeft gehad op de afschaffing van de slavernij in de Vcreenigde Staten. Allen die dit boek gelezen hebben en wie heeft dat niet? zullen ongetwijfeld deze film willen zier en zjch daardoor de bekende porsoncn uit dc Negerhut opnieuw voor den geest willen roepen. Men zie voor bijzonder heden dc advertentie van gisteren en morgen. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN COLLECTE CRISIS-COMITE. Het Plaatselijk Crisis-Comité, waarvan onze burgemees er Dr. H. J. Lovink eero voorzit er is, brengt ter kennis dat de geld middelen gaan ontbreken om de aangevan gen steun in de vorm van kleeding, doc king, schoeisel enz. te kunnen voor.zetten Reeds meer dan 500 gezinnen zijn gehec of gedeeltelijk geholpen, doch steeds ko men meerdere aanvragen in die voorziening behoeven. Het Comité doet nogmaals een dringend verzoek om geldelijke steun en een "beroeji op uiw gemeenschapszin, offervaardigheid en milddadigheid. Zou dit. tevcrgeefsch zijn? Neen natuurlijk. Helpt 't Comité en draagt inve gave weder af aan de dames en hceren die a.s. 16 en 17 Februari wederom bij u zullen aankloppen. HET COMITÉ. Deze collecte wordt zeer harte/ijk aanbe volen door: R. van den Berg, Notaris; Ds. G. D. van Beusckom. Ned. Herv. Predikant; Ds. J. H. A. Bosch. Geref. PredikenDs. J. G. L. Brouwer. Ned. Herv. Predikant; Ds. J. de Bruijn, Ned. Ilerv. Predikant; De. J P. Cannegie'er, Ned. Herv. Predikant; A. J Dekker, voorganger Evangelisatie; L. do Graaf. Bankdirecteur: J. M. Hellegers, Do ken Pastoor; G. M. Herngreen, Wethouder; M. A. Hoogendijk, particulier; A. J. M. Hoogeveen, Pastoor; H. H. van der Kloot Meijburg, industrieel; Mr. C. van der Leo. oud-No aria; H. B. van der Kreke, Notaris: Ds. H. Moolhuizcn. Geref. Predikant; F. L. van Muiswinkel. Raadslid; H. B. Nieweg, Voorganger Israël. Gemeente; P. B. Ol'hof, Bankdirecteur; J. H. Rutin#, Raadslid; K. Salverda, Gem.-Secretaris; J. Spreij. in dustrieel; Th. Spreij, particulier; Ds. Job. Stehouwer, Ned. Herv. Predikant; Jhr. G. J. Stoop. Notaris; J. A. Vellekooo. voo.gan ger Vergadering; W. van de Wind, Arts (Aarlanderveen)Ds. A. W. Voorn Ned. Herv. Predikan'; J. Th. L. Withof Keus. industrieel; Ds. P. Zwier, Chr. Geref. Pre dikant, ONTVREEMDING. Door den garagehouder W. alhier is gis ter bij de poli ie aangifte gedaan dat uit zijn garage tusschen 10 uur v.m. en 6 uur nam. een electrisehe dynamo is ontvreemd De politie stelt een onderzoek in. KINDERHERSTELLINGS EN VACANTIE KOLONIES. Woensdagavond vergaderde in het Nuts- gebouw de plaatselijke at'd. van het, Centr. Gen. voor Kinderherstellings- enVacan'ie- kolonies. De vergadering s ond onder lei ding van den voor®, den heer D. van Dien. Na opening en lezing van de notulen gif mevr. Cannegieter, secretaresse, het jaar overzicht. In 1931 werden 20 kinderen uit gezonden, 5 naar de Chr. inrichting „Eri ca" te Huizen, de overigen in de tehuizen van het Genoo schap te De Steeg en Eg- mond aan Zee. Met dankbaarheid gewaag de Spr. van de resultaten die bereikt wer den. Gezien de kas. die bij het begin van het boekjaar een flink batig saldo bevatte van de in 1930 gehouden bazar en de pro paganda-avond in het Nutsgehouw, een Dn- tig saldo gaf van f 150, terwijl een gift vnn f 200 werd ontvangen, is het mogelijk ge weest ook in de wintermaanden kinderen uit te zenden. Ten behoeve-van de kinde ren werden voorts kleedingstukken beschik baar gesteld. Resumeerende werd gecon stateerd dat 1931 een goed vereenigingsjaai was en weinig nadeel van de heerschendi crisis ondervond. Aan het financieel overzicht ontleenen we: dat de inkomsten waren f 1075,45, te gen uitgaven voor verpleging, propaganda, reiskosten enz. f 1388,63. Op de ingezetenen zal toch een zeer ern- s'ig beroep moeten worden gedaan, daar de con'ributic slechts f 300 bedraagt en de uitgaven pl.fn. f 1200. Dienaangaande werd besloten de eerste Zaterdag in Mei en Sop tember bouwsteentjes te verkoopen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de vacaoire-Dr. van Wermeskerken ge kozen mej. Papenhuizen. Herkozen werden voorts de dames Hofenk en Van Vliet cn .gekozen mevr. Jansen en mevr. Ovenbeek te maken. Daarin had 'de Mond-accordeon vereeniging „Kunst en Genot", onder leiding van den heer H. J. Roma Jr. het grootste aandeel. De jongens speelden keurig op hun eenvoudige instrumenten en hadden groot succes. Het was werkelijk buitengewoon aardig. Als declamator trad op do heer VI. I.am- booy H.P.zn., wiens naam op dit gebied in onze stad een goede klank krijgt. De heer Lambooy treedt uitsluitend op in het ern stige genre en daarom is zijn werk niet al tijd even dankbaar het is vrij wat gemak kelijker om een zaal te laten schaterlachen maar hoe dit zij: de heer Lambooy heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot het wel slagen van den avond. Hetzelfde moet gezegd worden van mej. Greta. Versteeg die aan de piano tcgek-id door Mej. v. d. Veen enkele liederen zong en met haar buitengewoon mooie en goed ge schoolde glanzende stem de zaal stormen derhand veroverde. Ze ontving bloomen even als Mej. v. d. Veen. Nogmaals: Een mooie avond. BOSKOOP MIDDENSTANDSBOND In hotel „Neuf" heeft de algemeene jaarver gadering plaats gehad van de afd. Boskoop van n Middenstandsbond. De voorzitter, de heer W. M. de Vos was aan de beurt van aftreding. Met op twee na alge- eene stemmen werd hij herkozen. Door den heer J. de Bruijn werd een lezing gehouden o-ver „Electriciteitstarieven in Neder land". Een nieuwe voorzittershamer werd aan gebeden en een verloting vond plaats van enige restanten, prijzen van de 1.1. gehouden winkelweek. VOOR DE WERKLOOZEN .ar wy uit goeden bron vernemen, hebben erfkele ingezetenen, liet comité tot ontspanning werkloozen wederom geldelijk in staat gesteld, het conversatie] nkaal aan de brug tot ontspanning voor werkloozen nog eenige weken in stand te houden. CHR. TUINBOUW ARBEIDERS Het bestuur van de afd. Boskoop van don Chr. Land- en Tuinhouwaxbeidersbond, waarvan de oprichting thans een feit is geworden, is als volgt samengesteld: J. Bijland. voorzitter, KI. Kuijf. secretaris en Anth. Vermeul, pen ningmeester. BRAND Ten huize van de Wed. T. v. Gijzel, wonende aan der. Badhuisweg heeft een schoorsteen brand plaats gehad. De brandweer, die met de motorspuit was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen, daar inmiddels door omwonenden de schoorsteen brand met eigen middelen was gebluscht. TH. DE RIDDER f In den ouderdom van 67 jaren Is te Leiden het ziekenhuis, waar hij een operatie moest endergaan overleden de heer Th. de Ridder. De overledene had juist tegen 1 Februari 1.1, wegens gezondheidsredenen aan R. en W. ont slag aangevraagd uit zijn betrekking als graf delver op de algem. begraafplaats alhier, OUDERAVOND In het gebouw „Salvatori" werd door de vereeniging vcor Chr, Schoolonderwijs, van welke vereeniging de scholen aan de Nieuw- strant en de Rozeriiaan uitgaan, haar jaar- lijksehe Ouderavond gehouden, onder leiding in den heer E. Guldenmond. Zeer velen hadden aan de uitnood'ging ge volg gegeven. De heer Luüendijk, vroeger onderwijzer in Boskoon, sprak over wat hy in Ned.-Indië op 't gebied van het onderwijs had gezien en gehcord, terwijl na de pauze de heer Eerderirik, hoofd der Nicuwstreat- school een inleiding ton beste gaf, getiteld „Gaat mijn Vind voor?" Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door eenigen een dankbaar gebruik ge maakt. Er heerschte eon gezellige stemming, waar toe de zangvereen:girig ..Sursum Cbrda" onder leiding van den heer Hoedemaker het hare bijdroeg. Verder zij nog vermeld, dat door r'h goede zorgen van de firma Ravenshurg en Beer, het gebouw, keurig was versierd met bloemen. HILLEGOM „PATRIMONIUM* De afd. Patrimonium kwam in feestelijke jaarvergadering by een. De pas gerestaureerde en met bloemen ver sierde zaal van 't gebouw Patrimonium was geheel bezet. De vorozitter, de heer J. O. Vermeer, open de op gebruikelijke wijze en sprak een kort welkomstwoord. Vervolgens sprak de voorzit- over de gedachte: „Gods leiding in do historie in verband met de nieuwe maatschap pij vormen." Ds, van Strien, Geref. Predikant te Haarlem, imermeor O, Z., besprak de vrrng: Heeft Gods Woord beteekenis in dezen tijd als richt snoer voor het sociale leven. Ds. Krabbe, Ger. Predikant alhier, besprak het onderwerp: „De toekomstverwachting des Christens in haar be teekenis voor dezen tijd." De zangvereerdging „Asaf" onder leiding van haar dirigent den heer C. J. de Koning, voerde op schitterende wijze verschillende zangnummers uit. Verschillende afgevaardigden voerden het woord. Ds. Krabbe sloot dezen goedgeslaagden avond met dankgebed. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW De vorst heeft, in hetgeen wat op heden nog gedaan werd. een stagnatie veroorzaakt en als de vorst, even aanhoudt is het niet uitgesloten, dat de tuinders, die volgens het genomen raadsbesluit om arbeiders van de arbeidsbeurs in deze bedrijven te werk te stellen, hiervoor in aanmerking zouden komen, van die hulp geen gebruik meer kun nen maken. Immers iets ve-der in den tijd wordt niet meer gedolven. Terecht merkte een der raadsleden dan ook op, dat het voor stel z.i. wel wat laat kwam en er weinig gebruik van gemafikt zal kunnen worden. In vele andere gemeenten is een dergelijke regeling al sinds eenige weken getroffen met succes. De werknemers en werkgev zijn hiermede gehaat en de contröle door de werkgevers zelf garandeert een goede uitvop- ring der regeling en goed werk. Soms wordt hiervoor nog een commissie benoemd be staande uit twee tuinders, twee raadsleden en de Burgemeester als voorzitter. Eer bedoelde rege'ing hier in werking kan gaan zal het half Februari zijn en zal het besluit weinig nut geven. En daar de gemeente spoedig geen werk- objecten meer heeft, zal het gemeentebestuur, hoe ongaarne ook, een steunregeling moeten instellen. Hierop is in den raad dan ook al gezin speeld. KATWIJK AAN 7EE SCHOORSTEENBRAND. Ten huize van den heer P. H. aan de Bes- tevaersweg. ontstond brand in de schoor steen. Do hulp der polifie, die inmiddels aan gekomen wns, werd niet vereischt, daar de brand door den bewoner reeds was gebluscht Overmatige roetaanzetting was ook hier weer oorzaak. PRO CES-VERB AAL. Door den hulpkenrmeester, de heer Ilal- steijn, werd de melkboer C. v. d. M. uit do Raljuws'rant op heeterdaad betrapt, bezig zimde met het verkoopen van vleesch, zoo dat proces-verbaal werd opgemaakt AGENDA j, 13 Febr. Vergadering van Melk veehouders in verband met de Molkfeodratie 10 uur in Concordia.. Maandag, 15 Febr. Graanbours S uur Ver gadering A. R. Kiesvereenlging. Spr. oud- Minister van Dijk. Maandag, 15 Febr. Stadsgehoorzaal 8 u. Excelsior-bioscoop. Vertooning „De Negerhut van Oom Tom". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35„ telef. 136. en. A. J. Donk, Doezastraat 31. te-lef 13ia AANRIJDING. Op den hoek SluiswegRurgersdijkstraat had een botsing plaats tusschen een luxe auto en de wielrijder C. K. uit de Louwe- itraat. Zooals gewoonlijk, bleek dc auto ster ker to zijn dan de fiets. Daar de automobilist niet direct de schade aan het rijwiel wilde vergoeden, werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. VERWIJDERD. Door de politie werd assistentie verleend ten huize van den heer D. de J. aan de Tram straat, daar een zekere W. de R. uit de Duin- straat, de J.'s veiligheid bedreigde. Hij werd door de politie uit den winkel verwijderd. LEIDERDORP GEMEENTERAAD Vergadering van 10 Februari 1932 Alle leden aanwezig. De Voorzitter opent dc vorgadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken is een schrij ven van Ged. Staten, waarbij er op wordt aangedrongen, dat de voor 1932 op de b-j- grooting geplaatste subsidiën, alloen zullen worden betaald tot het bedrag van het finan cieel tekort en de strikte noodzakelijkheid der subsidie wordt aangetoond. In den geest van G. S. zal worden gehandeld. Voorts een schrijven van Ged Staten ton geleide van de goedgekeurde begroo ting voor 1932. Een adres van de Ned. Bond van Arbeiders in fabriekmatige bedrijven, houdende een opsomming, van aan te bren gen verbeteringen ten behoeve van werk loozen. B. en W. stellen voor dit stuk vooi] kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten, Een schrijven van den Minister van Bia- nenlandscho Zaken en Landbouw, waarbij in overweging wordt gegeven, bij voldoende werkgelegenheid, de georganiseerde arbei ders, om de andere week te werk te sjellen bij de werkverschaffing en in de week wan neer deze niet werken de ongeorganiseerd® arbeiders 3 dagen te laten werken. Do heer de Haas cn Klaver wonschen de uitgetrokken arbeiders in de tweede woek te laten doorwerken, want lot nu zijn de georganiseerden steeds ten achter gestold. De voorzitter bestrijdt dit Waarvoor verzekert men zich dan, als men niet de ge volgen van de verzekering wenscht io dragen. Spr. zegt, dat de uitgetrokkenen op één lijn moeten worden gesteld met de on georganiseerden. Spr. zegt verder, dat B en W. de nieuwe regeling slechts konden aanvaarden, toen overeenstemming was verkregen omtrent het dempen van een sloot langs den Hoog» madescheweg Anders zou d-3 werkverschaf fing moeten zijn beëindigd. Hierna volgt een langdurige discussin over elementen die de werkverschaffing trachten te saboteeren. Door alle leden wordt dit scherp veroordeeld. De voorzitter zegt dat zulke elépaera ten ten slotte naar de werkverschaffing in Drenthe kunnen worden gezonden, waarvoor de medewerking van den Minister is vei gen; of bij weigering om daarheen te gaan, van alle verdere hulp kunnen worden uit gesloten. Spr. zegt, de gedachte te hebben! cekonstord. met de werkverschaffing iets goeds te hebben gedaan voor do leniging; van den nood, maar is nu beschaamd geJ worden. Wethouder de B r u ij n e zegt, deze ge-1 dnchte nimmer te hebben gehad. De heer de Haas meent reeds te kunnen! constateeren, dat op het oogenblik beter1 wordt gewerkt; wat door anderen nog in! twijfel wordt getrokken. Besloten wordt ten slotte het oordeel van den Minister in te winnen over het idee. de uitgetrokkenen door te laten werken iii de tweede week. Daarna wordt op voorstel van B. en Wj met alg. stemmen besloten voor den tijd van drie maanden aan de gemeente Katwijk een kasgeldloening te verstrekken groot f 30.000 tegen 5 pet 's jaars. i Voorts wordt oy voorstel van B. en W. met alg. stemmen besloten een strook grond verkoopen groot 845 M.2 voor f 464750. Tevens wordt voorloopig vastgesteld het exploitatieplan van het gemeentelijke bouw terrein en aangelegen gronden, dat woldra ter inzage zal worden gelegcL Vervolgens wordt het kohier Hondenbelas ting voor 1932 vastgesteld tot een bedrag van f 277. In de begrootingen 1931 en 1932 worden eenige wijzigingen aangebracht, en de des betreffende besluiten vastgesteld Ten slotte wordt op voorstel van B. ei de in de vorige vergadering vastgestelde rooi lijn besluiten eenigszins gewijzigd opni vastgesteld. De wijziging betreft de rooilijn voor hot bebouwde gedeelte van den Hoog- madesche-weg. waar de rooiliin vlak langs de voorgevels der huizen zal lnopen. Bij de rondvraag informeert do heer van Leeuwen naar de kwestie van slootdom» ping en plaatsing van oen hek daaron voor de huizen van den heer van den Velden en „Internos". De Voorziter zegt, dat de zaak nog nief tot. een resultaat heeft, geleid Do heer Klaver zou gaarne een vast™ tijd van vergadering willen hebben, voorzitter zal dit overwegen, Niets moer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. m'RGEUUTKE STAND BEVALLENJ M Streedpr—Hofman d .T Nai{ tPfTf.nl—Bnff-rmnn-i 2 d H de RidderBoon d. OVERLEDEN: N van Klaveren wed van W V, Wagonlngen 83 j

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6