DE REDE VAN LITWINOF VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932 EERSTE BLAD BUITENLAND ALGEMEENE VOLLEDIGE ONTWAPENING Hij wil echter met minder genoegen nemen TARDIEU'S PLAN ONUITVOERBAAR Zooals te verwachten was, heeft Sovjet- Rusland zich op de Ontwapeningsconferentie geschaard bij het blok van Angelsaksers, Duitschers en Italianen, dat bij de oplossing ,van het vredesprobleem van ontwapeniji; wil uitgaan. Litwinof kon erop wijzen, dat hij in de commissie-Loudon reeds twee jaren geleden een voorstel tot volkomen ontwapening had ingediend en nadat dit voorstel verworpen was de afschaffing van bepaalde aanvals wapenen had voorgesteld. Geen der andere staatslieden op de confe rentie aanwezig, kon daarop bogen en Lit winof kan dus terecht trotsch zijn op den primeur van een plan, dat nu vele aanhan gers onder de staten heeft gevonden. In de recht op den man afgaande bestrij ding van de Fransclie veiligheidsvoorstellen was Litwinof ook de eerste. Grandi heeft zich ook wel scherp tegen het Fransche standpunt gekeerd, maar Litwinof bestreed Tardieu's plan in bijzonderheden en ging inzonderheid ih tegen hot denkbeeld van de .vorming van een internationale politie en een internationale strijdmacht Geestig was zijn opmerking, dat de Vol kenbondsraad, nu hij alleen het middel van overreding en aanmaning tot zijn beschik king heeft, angstvallig beide partijen ver maant, uit vrees één van beiden af te stoo- ten en hij vroeg of de Volkenbond dan wel licht zijn strijdkrachten ook zal gebruiken om onpartijdig beide partijen in een geschil tc gaan bomibardeeren. Overigens trad Litwinof zeer hoffelijk en gematigd op en onderscheidde zich dus in dit opzicht in niets van de andere staatslie den. Zelfs was hij zoo soepel er nadruk op te leggen, dat het de bedoeling der Russische regeering is haar medewerking niet te ont houden als men niet ineens tol volledige ont wapening wil overgaan maar naar beschei dener doeleinden streeft. In de rede van den Russischen staatsman Viel nog op, dat hij terecht wees op de vijan digheid van een groot aantal staten tegen Rusland en nochtans algemeene volledige ontwapening aanprees. Frankrijk kan niet op die vijandigheid yan velen wijzen en toch komt het tot de feitelijk tegenovergestelde conclusie: de be wapening moet behouden worden, zij hel dan al3 uiterst dwangmiddel in dienst van den Volkenbond. De foutieve redeneering van Frankrijk is door Litwinof wél heel scherpzinnig in het licht gesteld. Aan den anderen kant maakte de Russi sche volkscommissaris de grondfout, dat hij aan de mogelijkheid en doorvoerbaarheid van een algeheele ontwapening gelooft, een grondfout die voortvloeit uit zijn humanis tische levensbeschouwing, die niet rekening wil houden met de verdorvenheid van de menschelijke natuur cn met de taak van de overheid om desnoods met de wapenen het yecht te handhaven. Behalve Litwinof spraken nog de Belgi sche minister Hymans en de Zweedlsche mi nister Ramel. Beiden toonden te begrijpen, dat 't noodig zal zijn de beide zienswijzen in de conferen tie met elkander te verzoenen, wil de con ferentie succes hebben. Van minder belang is, dat Hymans zich daarbij meer tot het Fransche standpunt voelt aangetrokken cn d'at Ramel meer nadruk legde op de nood zakelijkheid van ontwapening. De groote staten hebben nu alle gesproken en het is dus niet te verwachten, dat de al gemeene beschouwingen nog veel belangrijks zullen opleveren. De redevoeringen van Hymans en Ramel getuigen daar reeds van. Het Duitsche ontwapeningsvoorstel is bin nenkort tegemoet to zien, maar het kan nau welijks nog nieuwe gezichtspunten brengen. Het schijnt dus, dat reeds nu voor de Ont wapeningsconferentie de tijd is aangebroken om na te gaan op welke punten men het eens is, wat nog verder bij wijze van compro mis te bereiken is cn hoe men dan de uit gesproken wenschen in de practijk zal kun nen verwezenlijken. Op dat laatste zal het vooral aankomen. Ook al toont men tot dusver een verblijdende soepelheid en begrip voor elkanders hou ding, er zal toch veel zijn, dat alleen langs den weg van loven en bieden tot stand kan komen, y BelgiS en de ontwapening. Gistermorgen werden de algemeene be schouwingen in de plenaire zitting van do ontwapeningsconferentie voortgezet met een rede van den Belgischen minister van bui- tenlandsche zaken, Hymans, die erop wees, dat. België zich bij het bepalen van zijn standpunt inzake de ontwapeningskwestie liet. leiden, zoowel door nationale als interna tionale overwegingen. Ook België hechtte groote waarde aan do ontwikkeling van een algemeen systeem van [veiligheid. Steeds is België het tooneel geweest van bijna alle grout e Europoesche oorlogen. België had reeds in groote mate ontwapend doch morst zijn weermacht handhaven om zich te kunii^n verdedigen. Ook de Be1-' vV rogeering is er van over tuigd dat ecu v Meningswedstrijd onver mijdelijk tol oorlog, catastrophe en revolu tie moet Leiden. Ook België eischt derhalve afschaffing van de groote aanvalswapenen, bescherming der burgerbevolking en internationalisatie van de burgerlijke luchtvaart, met welke eischen het zich aansluit bij de Fran sche voorstellen. Op de bewapening diende internationale controle te worden uitgeoefend en er moest een nauw contact gelegd worden tusschen de ontwapening cn de veiligheidskwestie. De volken kunnen slechts bereid worden HIJMANS gevonóten, van hun bewapening afstand te doen, wanneer tegelijkertijd waar borgen worden geschapen, die de bescher ming van hun gebieden, van hun politieke en juridische organisatie en van den vrede ver zekeren, zooals bepaald wordt in art 16 van het volkenbondspact, het pact van het Haag sche Hof, het Locarno-verdrag, het Kellogg- pact en de veiligheidsverdragen van den volkenbond. Veiligheid en ontwapening zullen slechts geleidelijk bereikt kunnen worden. In den loop van dit ;aar moeten oplossin gen worden gevonden ter beslissing van de politieke vraagstukken. Er is een nieuwe vorm van oorlog aan het ontstaande economische oorlog en de strijd der valuta. De belangencrisis wordt verscherpt en ii de geheele wereld heerscht onzekerheid en onrust Deze toestand van ziekelijke nervositeit en materieele verlamming kan niet voortduren, zonder ernstige gevolgen te veroorzaken. De conferentie moet de geheele wereld haar ernstigen wil tot samenwerking en vrede toonen. Bede van Hamel (Zweden). De Zweedsche minister Ramel, die tot dus verre steeds tot. de hardnekkige tegenstan ders van sanctiemaatregclen had behoord, verklaarde vandaag tot een versterking der veiligheidswaarborgen bereid te zijn, mits daarmede gepaard zou gaan een belangrijke bewapeningsvermindering met inbegrip een verbod der gevaarlijke oorlogswapenen. Be rede van Litwinof Toen na den Belgischen minister van bui- tenlandsche zaken de Russische volkscom missaris' van buitcnlandsche zaken, Litwi nof, het spreekgestoelte betrad om het stand punt der sovjet-unie ten aanzien van do ont wapening uiteen te zetten, was de zaal tot op de laatste plaat3 bezet, want er bestond groote belangstelling voor deze met span ning tegemoetgeziene rede. Fransche veiligheidsthesa. Litwinoff critiseerde sterk de Veiligheid togen den oorlog kan slechts verkregen worden door een volledige en algemeene ontwapening en af schaffing van alle categoriën van wapenen, als middel om de toekomstige oorlogen te vermijden. De onderhandelingen over de z.g. veilig heid, die onder leiding van den Volkenbond waren gevoerd, hadden de internaitonale verhoudingen slechts verscherpt en het uit breken van den oorlog in het verre Oosten niet kunnen verhinderen. Binnen het raam van den Volkenbond was Ln de laatste jaren een geheel systeem van nieuwe veiligheids garanties tot stand ge komen. Het gevolg was, dat de ontwapeningscon ferentie werd geopend tijdens het gedonder van de kanonnen in het verre Oosten. Twee der deelnemers van het Kellogg-pact voeren nu al vijf moandèn een verbitterden strijd. Weliswaar was de oorlog volgens de ver dragstaten tot nog toe niet officieel als zoo danig aangegeven en notarieel geregistreerd, doch de provincies werden bezet Alle oorlogswagens werden gebruikt en dooden en gewonden waren bij duizenden ge vallen. Litwinof gaf uiting aan zijn vrees, dat het conflict in het verre Oosten slechts het begin van een nieuwen wereldoorlog zou zijn. Noch de internationale organisaties van pacifisten, noch de publieke opinie of een be perking en vermindering .der bewapening zouden in staat zijn, een oorlog te voorkomen. Er bestaat thans nog slechts één uitweg: veiligheid tegen den oorlog door afschaffing van alle bewapeningen. Uitvoerig besprak Litwinof de Fransche voorstellen. LITWINOF Een nieuwe algemeene ontwapeningscon ferentie zou noodig zijn, om ook maar eenige punten van deze voorstellen in werkelijkheid om te zetten. De Fransche voorstellen waren niet anders dan het bekends protocol van Genève. Eon waarborg, dal liet internationale vol- kenibondsleger werkelijk Ln dienst van vrede en gerechtigheid gebruikt zou worden, be staat niet Litwinof eischte onbeperkte en volledige afschaffing van alle legers en bewapening van elke soort en verklaarde zich zeer be slist tegen de Fransche plannen. De o n twe r p c o n v e n t ie wees h.ij af als verregaand onvoldoende. De regeering te Moskou verlangt volle- d'ige gelijkheid van recht voo.r j staten. Tenslotte verklaarde Litwinof, dat een vol ledige vredespolitiek onder het kapitalisti sche stelsel nooit mogelijk zou zijn en dat slechts do overwinning van het socialisme in de geheele wereld den vrede zal kunnen waarborgen. In d"e kringen der Duitsche delegatie ver luidt, dat de Duitsche voorstellen in het be gin van de volgende week in een plenaire vergadering der ontwapeningsconferentie in gediend zullen worden. Over den inhoud dezer voorstellen is nog niets met zekerheid bekend, doch zij zullen in ieder geval steunen op het bekende Duitsche standpunt en uitgaan van de denk beelden, welke de rijkskanselier in zijn redü op de ontwapenings-conferentie heeft ont wikkeld. HET ENGELSCHE ALGEMEEN TARIEF. Lijs! van uitzonderingen. Donderdag is te Londen de officieele tekst gepubliceerd van het nieuwe alge meene douanetarief van 10 procent. Behal ve de reeds vermelde artikelen als onge- malen tarwe, visch, vleesch en levende vierVoeiige dieren, staan ook nog op de vrije lijst vnn artikelen, die dus niet aan het recht onderworpen zijn: thee, vlas, hen nep, ruwe katoen en katoenvodden en ru we rubber, vellen en huiden en couranten, tijdschriften en boeken en muziekboeken, goud en zilver, ook in den vorm van mun ten, schaaldieren door Engelsche visschers gevangen, houtpulp, ijzererts met uitzon dering van chroom erts. ijzerschroot en s'aalsehroo\ ijzerpyriet, tinerts en verbin dingen, houten mijnstukken, zwavel en zwavelhoudende mineralen, ongezette edel- steenen en radium en radiumhoudende eptsen. De wet voorziet in de benoeming van commissarissen, die goederen, voor her uitvoer bestemd van invoerrechten kunnen vrijstellen. DE MEMELKWESTIE Donderdag hebben besprekingen plaats ge had tusschen het Volkcnhondssecretariaat de Duitsche delegatie nopens de Memel kwestie. De Rijksregeering zou wenschen dat de Volken bondsraad de volgende vier eischen zou stellen aan de regeering van Litaucn: Nietigverklaring van alle door de Li- tausche regeering gedurende de laatste ge beurtenissen te Memel genomen maatre gelen 2. Directe afzetting van het door tfe Li- tausche regeering gevormde directorium cn herstel van het voormalige constitutioneele directorium 3. Een officieele verklaring der regoering van Litauen dat in de toekomst de Memel- conventie cn het Memelstatuut streng in acht zullen worden ge-nomen; 4. Directe afzetting van gouverneur Mer- ky.s. De Litausche regeering zal, naar reeds be kend is, bij den Raad het standpunt verde digen dat geen sprake is van overtreding der Mernelconventie en dat Merkys gerech tigd is het directorium af te zetten. Betref fende de maatregelen die in geval eener weigering van de Litausche regeering de Duitsche eischen te accepteeren, door den Volkenbondsraad genomen zouden kunnen worden, worden de besprekingen nog voort gezet. Zaunlns naar Genève vertrokken. DeLitausche minister van buitenlandsche zaken Zaunius. is Donderdagavond, even na zes uur. naar Genève vertrokken ter bijwo ning van de buitengewone zitting van den Volkenbondsraad inzake de Memelkwestie. Onderzoek to Kowno. De te Riga resideerende gezanten van En geland en de Ver. Staten zijn te Kowno aan gekomen. Beiden hadden lange besprekin gen met den minister van buitenlandsche zaken. Naar het schijnt zou de Engelsche gezant een voor Litauen niet ongunstig standpunt innemen ten aanzien van de af zetting van Boettcher. Onder de bevolking neemt de stemming tegen Duitschland toe. hoewel de censuur do pors terughouding oplogt. Ten aanzien van de geruchten overeen op- marsch der Litausche burgerwachten wordt van officieele zijde verklaard, dat de regee ring aan het statuut van Memel de hand houdt De mogelijkheid van een actie der burgerwachten is uitgesloten; de regeering zal orde en rust handhaven. Bnltsch oorlogsschip naar Memel? De „Koningsberger Allg. Ztg." wijst in een artikel in vette letters op het gevaar van een Litausche invasie in het Momelgebied en verlangt het zenden van een Duitsch oor logsschip naar Memel om de Duitsche be volking tegen het gevaar van een opmarsch te beschermen cn haar eventueel aan boord te nemen, zoo het tot onlusten mocht komen. DE HERSTELKWESTIE Gistermorgen heeft de Fransche minister president Laval rnet den Britschen ambassa deur lord Tyrrell een onderhoud gehad over de herstelkwestie, dat ongeveer oen uur duurde. Naar aanleiding hiervan werd vin de zijde an den Quai d'Orsay modegede?l J, dat de Fransche-Engelsche onderhandelingen wei dra teneinde zullen zijn en dat principieels overeenstemming elk oogenblik bereikt kan worden. Men hoopt binnen 24 uur het resul taat te kunnen publdceeren. De Fransche minister van financiën Flan- din heeft zijn aangekondigd antwoord ge publiceerd op de Duitsche nota, waarin be weerd werd, dat de waarde der herstelbeta lingen tot 30 Juni j.l. meer dan 67 milliard mark bedroeg cn dat Frankrijk hiervan 52 h 54 procent had ontvangen. Naar Havas seint, herinnert Flandin er o.a. aan dat de schattingen der commisste van herstel als juist moeten worden aange nomen en dat Duitschland zich heeft ver plicht hiermede accoord to gaan. Totaal heeft Frankrijk ontvangen 8 millioen goudmark. Hiervan moeten worden afgetrokken de kosten der militaire bezetting en andere lasten tot een totaal bedrag van 2986.5 millioen goudmark, zoodat het netto saldo van de herstelbetalingen 5213.2 mil lioen mark hedraagt. De aan eigendommen toegebrachte scha Ie beloopt 103 milliard francs, de totale uitga ven 148 milliard. Wanneer men rekening houdt met de goudwaarde van den franc op den datum van betaling, stijgt dit bedrag tot 175 milliard en met inbegrip «an ie rente tot 250 milliard. 70 JARIGE, S 'IJT VAN RHEUMATIEK Moest eiken avond door weer en wind Nn weer lenig als toen hij was. Men schrijft ons uit Rotterdam: .,lk had veel last van kramp en stijfheid in mijn beenen. Daar ik 70 jaar ben en ik eiken avond 2 uur moet loopen om kranten te be zorgen, gaf mijn vrouw mij den raad om ooi; eens Kruschen Salts in te nemen. Ik ben daar zes weken geleden mede begonnen en ik heb nu geen nür. meer. Mijn beenen zijn nu weer net zoo lenig als toen ik 40 jaar was. Dus ben ik vast besloten om er mee door te gaan zoolang ik leef. Als U het noo dig acht, kunt U mijn schrijven bekend maken." P. J. P. te Rotterdam. 70 jaar. Dan functionneert alles zoo vlot niet meer; inwendige' stoornissen bren gen kwalen mee, en kunnen aanleiding zijn tot rheumatiek en hevige pijnen. Nu wordt Kruschen onmisbaar. Krusc.hen Salts tast direct de oorzaak van het kwaad aan; de scherpkant.ige urinezuur-kristallen, die de ondragelijke pijnen veroorzaken, worden op gelost en met de andere afvalproducten vol komen verwijderd. Door de ideale combinatie van zes verschillende zouten is Kruschen tevens een zachte aanporing voor alle orga nen, dus zal het onmogelijk zijn dat derge lijke zuren zich weder kunnen ophoopen en zich in uw gewrichten nestelen. Dat is de reden waarom een trouw Kruschcn-gobruiker geen last van rheumatiek kan hebben. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers cn drogisten 0.00 en 1.60 per flacon. (Adv.) JAPAN EN CHINA VIER UUR WAPENSTILSTAND OM VROUWEN EN KINDEREN TE VERWIJDEREN Uit Shanghai werd Donderdag gemeld: Dank zij het initiatief van een Franschen priester, pater Jacquinot, die in den wereld oorlog bij Verdun een arm verloor, is voor het Schapei gebied een wapenstilstand ge sloten. welke morgenochtend om 8 uur zal beginnen cn vier uur zal duren, teneinde Je evacuatie van Chineesclie vrouwen en kinde ren, die zich nog in Schapei bevinden moge lijk te maken, en deze in de internationale concessie onder dak tc brengen. Ook de Britsche consul-generaal heeft met de Chinceschc autoriteiten over dezen wa penstilstand onderhandeld, terwijl de Duit sche consul-generaal met de strijdende pa tijen een wapenstilstand heeft afgesproken nan het gevechtsfront bij Woesoeng, teneinde de algeheele evacuatie van het onderwijzend personeel van het Duitsche college aldaar mogelijk to maken. Saluutschoten brengen verwarring. In afwachting van den wapenstilstand zet te de Donderdagmiddag na het gebruikelijke artillerie- en vliegtuigbombardement rustig in. Deze rust werd echter onderbroken, toen de Japansche oorlogsschepen op bevel van den Japanschen admiraal 21 saluutschoten losten ter herdenking van den jaardag der stichting van het Japansche keizerrijk. Nau welijks waren twee schoten gelost, of de Ch!- neezen, in. de meening, dat het bombarde ment hervat werd, beantwoordden het vuur met alle hun ter beschikking staande wape nen. Eenige uren lang werd over en weer geschoten. De Japanners gaan voort hun troepen en oorlogsschepen samen te trekken bij Sjanghai en de Woosoeng^forten. Aan do Jangtse-raonding bevinden zich nog onge veer 40 Japansche oorlogsschepen cn tros- pentransportschepen. Uit Nanking zijn nog twee Chineesche divisies naar Sjanghai ver trokken. Donderdag zijn twee Japansche vliegtuig bommen in de internationale nederzetting »e Sjanghai terecht gekomen. Een bom is ont ploft Ln een katoenspinnerij, waarbij 5 Chi neesche vrouwen werden gedood en 16 ge wond. In de katoenspinnerij waren Ameri- koansche mariniers gelegerd, die evenwel zonder uitzondering ongedeerd bleven. Nader wordt gemeld: Verschrikkelijke too- neelen speelden zich af toen de bom de spin nerij-afdeeling trof, welke vol was met Chi neesche vrouwen, dio daar aan het werk waren. Van de zestien personen die gewond wer den, hadden er eenigen vreeselijk te lijden, daar hun lichamen letterlijk door weggeslin gerde onderdeelcn der machines en bom scherven werden verscheurd. Do muren die nog staande bleven, zijn met bloed besmeurd Er ontstond een hevige paniek en ruim twee duizend arbeiders snelden hals over kop uit de spinnerij naar buiten. De Amerikaansche marinesoldaten eenige Britsche soldaten snelden naar de fa briek maar werden teruggedreven door de rookwolken die uit het gebouw opstegen. Men schat, dat de bom honderd pond zwa vel bevatte. In de omgeving van de fabriek hangt een brandende gele nevel. Toen do rook enigs zins optrok verleenden do soldaten hulp bi.i de ontruiming van het gebouv,„orwijl roode kruismanschappen do dooden en gewonden wegdroegen. Vernield weruen o. a. een elec- trische motor cn vijf' ig haspels, waarvan de waarde geschat wordt op 2500 pond sterling. Het schijnt, dat het Japansche vliegtuig, dat een bom liet vallen op genoemde katoen spinnerij. het Markhamstation bedoelde tc treffen, dal op ongeveer twee honderd meter van de kav>enspinnerij gelegen is. Maarschalk Feng naar Sjanghai De b.-kende Chineesche christen-generaal Forig heeft de regeering te Nanking telegra fisch medegedeeld, dat hij naar Shanghai vertrekt orri daar aan den strijd tegen de Japansche troepen deel te nemen. In een oproep aan (ie soldaten van rijn vroegere leger vraagt hij hun om zich bij den strijd tegen Japan aan te sluiten. Volgens officiee le Chineesche mededeelingen hebben zich reeds 30.000 vrijwilligers gemeld, dte tot hei vroegere leger van Feng hebben behoord. Ongerustheid te Washington. Te, Washington maakt men zich ernstig ongerust over het steeds dreigender worden de gevaar voor het leven der Amerikaanscue onderdanen te Shanghai. Men ziet echter ia, dat men aan den toestand weinig kan veran deren. Algemeen gelooft men, dat de positie der Amerikanen te Shanghai gevaarlijker is dan uit de officieele verklaringen blijkt. Het bombardement van een textielfabriek, die door Amerikaansche marinesoldaten was be zet, wordt als 'n zeer ernstig feit beschouwd. EDGAR WALLACE t, 1 De bekende Engelsche schrijver Edgar Wallace die dezer dagen op 56-jarigen leeftijd te Hollywood overleed. Gedurende den wopenslilstand SHANGHAI, 12 Febr. Tal van vrijwilligers onder leiding van katholieke priesters en misslonariscn helpen mede om van den kor ten wapenstilstand gebruik te maken om de burgerbevolking die nog in Tsjapei en in andere stadswijken in de nabijheid van het front wonen, in veiligheid te brengen, alvo rens de Japanners overgaan tot het groote offensief, dat krachtig is voorbereid. Voor 't eerst sedert 14 dagen zwijgen de kanonnen. Van hedenmorgen 8 uur tot pre- ofcs 12 uur '6 middags duurt de wapen stilstand. De hoofdweg n-aacr Tsjapeö, de Joekomg- roaid., kan geheel door het Japansche vuur bestrekecn worden, maa.r geen 6Chot wordt gelost nu de hulp brigaden er aan het werk zijn. Japansche officieren verklaarden, dat men zioh strikt aan den wapenstilstand wl houden tot 12 uur precies, maar dat dan, gezien de hoeveelheid Japanedh geschut, die opgesteld stond, de hol zal losbreken. Kingsford Smith naar China? SHANGHAI, 12 Febr. Do correspondent to Sydney van de „Daily Herald" verklaart uit zeer betrouwbare bron te hebben ver nomen, dat de bekende Aus'ralische vlie ger Kingsford Smith een aanbieding zou hebben gekregen het opperbevel over do Chineesche luchtvloot op zich te nemen. Kingsford Smith zal dit aanbod echter waarschijnlijk afwijzen. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND In politieke kringen te Berlijn verwacht men thans, dat Hindenburg Zaterdag of Zondag definitief zal mqdeid'eelcn, of hij de candidatuur voor het rijkspresidentschap zal aannemen of van de hand wijzen. In verband met de geruchten volgens wel. ke de Sociaal Democratische Partij dfe be doeling zou hebben den president van den Rijksdag candidaat te stellen voor do ver kiezingen voor het Loebe Rijkspresident schap wordt medegedeeld1 dat. een dergelijk plan niet in overweging wordt genomen. 23 Februari Rijksdagzitting. De Rijksdag zal Dinsdag 23 Februari des middags om vijf uur vergaderen. In deze zitting zal de kwestie der herkiezine vnn president von Hindenburg aan de orde ko men. Het wetsontwerp, om den rijkspresident door een volksinitiatief te doen verkiezen, zal waarschijnlijk door minister Groener toegelicht worden. In aansluiting daarop zal waarschiinlijk een groot poiitiek debat plaats hebben. Met betrekking tot de candidatuur van Hindenburg verklaart de nnt.-soc. leider Goebbels in de „Angriff' dat bij de bespro kingen der volgende week niet zoozeer de naam van Hindenburg op den voorgrond zal staan als v-'ol do politiek, die hij op aanra den van zijn kanselier met zijn gezag ge dekt hoeft Deze politiek moet door de nationale op positie uit den weg geruimd worden. Gaat dit niet met Hindenburg, dan moet het maar tegen hem gaan, tenzij de veldmaarschalk besluit, dat hot zonder hem gaan zal. Over de kwestie, wie president wordt, zoo besluit het artikel, kan geen twijfel meer be. staan. Hij, dien wij kiezen! Van te voren moet echter de waarborg aanwezig zijn, dat hii het rijk niet alleen presideert maar ook leidt NAAR DEN TAALVREDE IN BELGIË De Belgische Kamer heeft met groote stem- menmeerderheid aangenomen, dat de depar. te:-.ientcn en andere hoofdbesturen van het rijk voortaan de kwesties het Vlaamsche land betreffend in het Nederlandsch en die het Walenland aangaande, in het Fransch i PÜKJe geeft den vorlgen Hoogste stand te Thorshavn 781.1. Laagste stand te La Coruna 755.1. Stand vanmorgen half twaalf 771.3. WEERVERWACHTING. (Modeged. door "t Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Rilt). Zwakke tot matige in het Zuiden O. tot N., in het Noorden N.O. tot N.W. wind, licht tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag tem peratuur om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drulcgebied, dat in de omgeving van IJsland ligt, nam in den kern in bolee- kenis af. Ook in Noord- en Middcn-Scandi- navië daalde de luchtdruk. Een depressie bi Spanje bleef vrijwel onveranderd. In gehec Midden- cn West-Europa (uitgezonderd in Zweden on Noorwegen) waaien zwakke tot matige N. tot O. winden. Over het algemeen is de lucht er onbewolkt met plaatselijke lichte neeuwbuicn. Vooral in Zuid-Duitschland cn in Zuid- Frankrijk bleef do vorst streng. In onze goving is de temperatuur iets gestegen. Vol gens de veranderingen in den luchtdruk mag men een eenigszins krimpenden wind ver wachten, al zal de vorst nog aanhouden, ter wijl overdag de temperatuur om het vries- punt zal zijn. 12 FEBRUARI Zonsopgang 7.24 u. Zondsondergang 5.06 u. Af aan sop gang 9.15 u. Maansondergang u, TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 0.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTER OP HEBBEN Van 's avonds 5.36 u. tot 's morgens 6.52 o. WATERSTANDEN RIVIEREN Wnldehnt Hrsöi Hnningen Heden Vor g M6 Coblenz Trier Keulen Ruhrort 0.71 0.7(1 1,90 i.r iv 8 o, a Emmerik 0 Dusse.dorf 0,S8 Maawtr dit 1,89 Venio 11.U2 li, 18 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl i j 2.49 15,.3 Terschelling 0. if> 1 i tb Har.ingen 0.44 i2 5ii He tier le 7.61 Idem 2e 90.93 22, ><1 iJtnuiden 7x9 )»,2i H. v. Ho.land «J4 1-.28 cueveni ngen 62* 18-8 Kotterd&m 8.57 21,19 Hdlevoi-tsl,6,55 19,13 WIHfins'ad 7.5.' 2U,l3 Brouw rali. 6,07 lH,ïi Z.enkzee 6,18 8,54 Wemeidlnge «v'7 19;-U Vih-siimen 6.117,38 Terueuzeu 5.49 HV-7 Hana weert 6.17 18 46 zullen moeten behandelen, met groote meer derheid van stemmen aangenomen. Eon amendement van Waalscho en libe rale zijde, dat de hooge ambtenaren wilda verplichten tot het kennen van de beide ta len werd met 89 tegen 39 stemmen en 35 onhoudingen verworpen, een regeerings- amendement om toe te laten dat, om pTac tische redenen, naast een hoogen ambtenaar een tweetalig ambtenaar kon worden ge plaatst, werd goedgekeurd. De aanneming in de wet in haar geheel door de Kamer wordt nu verzekerd geacht. Men is er thans te St. Petersburg toe ov gegaan voorbereidingen te treffen voor bet tweede internationale Pool jaar. Zoo is beslo ten, in den loop van 13 maanden, te begin nen den eersten Augustus 1932 meteorologi sche waarnemingen te doen in de Noord poolgebieden cn van den eersten Januari 1933 af in de Zuidpoolgebieden. Men rekent op deelneming van 40 staten aan de werk' zaamheden van het tweede international!} Pooljaar. Van de 20 hulpposten, die zullen moeten worden ingericht, zullen er 13 gelegen zijn in de Noordpoolgcbicden, die onder Sow jet- Russische souvereiniteit vallen. Men stelt zich o. a. voor een post in te richten op het drijfijs, ten einde waarnemingen te kunnen doen in het centrale gedeelte van de Noord- poolzee. HENDERSON EN BRÜNING Een aardige foto van Henderson, president der Ontwapeningsconferentie, en den Duit- schen Rijkskanselier Dr. Brüning. Als alle onderhandelingen te Genève in dezen geèsl werden gevoerd, dan is er waarlijk hoop op góede resultaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2