BINNENLAND. Waar de M 2 zonk DINSDAG 9 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 VERHOOGING VAN ACCIJNS EN INVOERRECHTEN TOT 1 JANUARI 1934 Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp Jngediend met bovenbedoelde strekking. In de eerste plaats wordt voorgesteld in yerband met het voorstel tot verhooging van den tijdelijken steun aan de bietenteelt om lijdelijk 10 opcenten te heffen op den snlkoraccijns. Daar hiermede de verhooging van den Itenn aan de bietenteelt nog niet geheel wordt gedekt en daar bovendien ook de overige crisisuitgaven een breederen omvang jangenomen hebben, is deze aangelegenheid tevens aangegrepen om nog op andere wijze de inkomsten van het Leeningfonds 1914 waaruit de crisis-uitgaven worden bestreden, je versterken. yooreerst worden de opcenten op den wljnaccijns, tot dusver 20 in getal, verhoogd tot 80, Deze verhooging kan geen toepassing vinden voor wijn bereid uit andere versche boomvruchten dan druiven. Teneinde te voorkomen, dat vóór de invoe- jing van de verhooging groote hoeveelheden wijn in het vrije verkeer zullen worden ge bracht is een regeling opgenomen omtrent navordering van de verhoogde belasting van de bij de inwerkingtreding der wet in het Vrije verkeer voorhanden hoeveelheden wijn. Het is hierbij niet de bedoeling do ver boogde belasting na te vorderen bij parti culieren, die voor do indiening van dót ontwerp een hoeveelheid wijn voor per soonlijk gebruik in voorraad hadden. Bo- irendien zullen ook de bij anderen in voor Taad zijnde hoeveelheden tot een maximum Verder wordt voorgesteld een verhooging van de opcenten welke geheven worden op de zegelrechten van buitenlandschc effecten. Thans is aan opcenten verschuldigd voor ohliga'ies 1 pet. op de hoofdsom ad 80 cent per f 100 en voor aandeelen 12 pet. op de hoofdsom ad f 1 per f 100. Deze percenta ges zullen nu worden resp. 1,6 en 1,8. Vea-volgens wordt voorgesteld een verhoo ging van de opcenten op den slgaretfenaccijns en wel van 30 tot 50. De sntnarettenwinke- liers zullen in de gelegenheid worden ge steld de voorraden zonder verhooging uit te verkoopen; een betrekkelijk ruime ter mijn zal daarvoor worden opengesteld. Tenslotte wordt een invoerrecht voorge steld van 10 pet op de dusgenaamde zuidvruchten Dit Invoerrecht, dat ook vroeger hier te lande geheven werd. wordt thans dus weer hers'eld. waartoe de minister in de huid ge omstandigheden alleszins reden aanwezig acht Wat nog de opcenten op den sulkerac cijns betreft, deelt de Minister mede dat ook hiervoor navordering zal moeten plaats hebben. Door een maximum-hoeveelheid van 1000 K.G. vrij te laten, kan het doel voldoende worden bereikt en zullen parti culieren en ook de meeste winkellprs van de navordering geen hinder ondervinden Tegenover deze versterkingen van he' Leeningfonds wordt voorgesteld de 20 op centen op de grondhelnsMng voorzoover het ongebouwd betreft, te schrappen. De JaarliJksche baten van de voorgestelde maatregelen worden als volgt geraamd: opcenten suikeraccijns f 5 millioen, meerdere opbrengst w\jnaccijns f 15 millioen, meerdere opcenten zegel recht f 2 millioen. meerdere opbrengst si garet'enaccijns f 3 millioen en invoerrecht op zuidvruchten f 1,7 millioen. otaal f 13.2 millioen, waarvan afgaat f 12 millioen wegens schrapping opcenten ongebouwd zoodat totaal blijft f 12 millioen. De voorgestelde maatregelen zullen gel den tot 1 Januari 1934, behalve de schrap ping op de grondbelns'ing. Teneinde den smokkelhandel in sigaret tenpapier tegen te gaan. wordt voorgesteld het vervoer en de nederlage van di: pa pier boven een zekere hoeveelheid ook bui ten het terrein van toezicht aan dekking te onderwerpen. HET KORTINGSWETJE VRIJGESTELDE GEMEENTEN Bij 3e nota van wijzigingen bij de Tweede Kamer ingediend wordt behalve eenige redactieverbeteringen ook een wijziging aan gebracht, welke een vereenvoudiging der wet beoogt. Tot dusver zijn volgens 't voor gestelde van de korting vrijgesteld de ge meenten, waar 't peil der wedden niet voor verlaging in aanmerking komt en die tevens zwaar belast zijn. Deze bepaling zal voor het overgroote deel spelen in kleine platte landsgemeenten. fntusschen bevinden zich In die gemeenten, buiten den burgemeester onderwijzers, enz., wier wedden op een regeling van het Rijk of van Gedep. Staten berusten en dus buiten het ontwerp vallen, slechts een zeer luttel aantal ambtenaren. De regeering hoeft daarom besloten deze kleine gemeenten alle voor zoover ze zwaar belast zijn. van de korting vrij te stellen, zonder onderzoek naar het peil der wedden Als grens is genomen een aantal van 5000 Inwoners. Een kleine 800 gemeenten vallen beneden die grens. In deze gemeenten zal nu geen ander onderzoek behoeven te wor den Ingesteld, dan naar den belastingdruk Slechte deze zal over de korting beslissen WIJZIGING VAN DE UITVOERWET UITVOER VAN BEPAALDE GOEDEREN Overeenkomst met Frankrijk Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot wijziging van de wet van 24 Dec. 191, Stbl 553, houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maat regelen tot regeling van den uitvoer van be paalde goederen. Zooals reeds bij de indiening van het ont werp van wet door den minister werd voor zien, werd met de Fransche regeering een overeenkomst gesloten welke doet verwachten, dat de moeilijkheden, welke tengevolge der rontingenteeringsmaatregelen voor den regel- matigen Nederlandschen exporthandel zouden kunnen intreden, zooveel mogelijk kunnen wor den vermeden De Fransche regeering heeft zich nl. bereid verklaard tot de door haar gedurende een be paald tijdvak toegestane hoeveelheid van be paalde producten van landbouw en veeteelt, slechts die goederen uit Nederland ten invoer toe te laten, welke bij de aanbieding ten in in Frankrijk vergezeld zjjn van een certificaat van oorsprong, dat door een door den minister daartoe aangewezen persoon is afgegeven door dezen is onderteekend. De overeenkomst beoogt de normale han delsbetrekkingen te handhaven. Reeds voor de totstandkoming dezer wet werd tot dit doel overleg gepleegd, zoowel met de centrale land bouworganisaties, als met de bijzondere prsdu- centen- en handelaren-vereenigingen en nadat de ingestelde commissie van advies was ge hoord, konden bij K. B. van 4 Januari 1932 re gelen worden vastgesteld betreffende den uit voer naar Frankrijk van zuivel- en melkpro ducten, vleesch en vleeschwaren, eieren en pluimvee en snijbloemen. Teneinde het bezwaar te ondervangen, dat het een exporteur in weerwil van deze rege ling toch nog een enkele maal zou gelukken om aan een importeur in Frankrijk te leveren zonder dat de zending voorzien is van een cer tificaat van oorsprong, werd nader bij K. B. van 11 Januari 1932 bepaald, dat, indien door of vanwege den minister voor den uitvoer van goederen met bestemming naar Frankrijk cer tificaten van ooreprong worden afgegeven, de uitvoer van deze goederen, tenzij gedekt door zoodanige certificaten, is verboden. Dit verbod mist naar het oordeel van den minister noodza kelijke wettelijke sanctie. De voorgestelde wetswijziging beoogt hierin te voorzien. Voorts verleent het ontwerp aan de Kroon de bevoegdheid om aan belanghebbenden bij het verleenen der certificaten bepaalde bedra gen in rekening te brengen, die niet alleen dienen ter bestrijding der kosten, maar ook producenten ten goede kunnen komen. DE WATERSTAATSBEGROOTING Vervoer en Verkeer Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wptsontwqrp tot vaststelling van hoofdstuk IX (Waterstaat) der Rijks- begrooting 1932 onlleenen wij het volgende- Eenige leiden hadden bezwaren tegen het groot aantal rangen bij het departe ment; zij waren van meening. dat b v de functie van hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat feitelijk overbodig is. Met betrekking tot het vervoerwezen werd weder bepleit de instelling van een vervoerraad. Van dezelfde zijde werd aangedrongen op een ingrijpen in het ver- voervraagstuk. De spoorwegen worden als het ware leeggepompt door autovervoer. Af bakening van ieder gebied is daarom nood zakelijk. Met het oog op het steeds toenemend ver keer werd aangedrongen op het spoedig tot standbrengen van de overbrugging der groote rivieren bij den Moerdijk, te Arnhem en te Deventer. Eenige leden vestigden er de aandacht op dat er groote ongerustheid heerscht na de ramp met i!« .Ooievaar' Zij vroegen of een piloot altijd verplicht is om lading tot een maxiniumgewicht op te nemen en of hij i6 gerechtigd om voor ieder geva. zelf het maximum tt bepalen. Deze leden achtten 't gewenscht. Jat spoedig een nader rapport overdeoorzaken van het ongeval zou verschijnen. Van verschillende zijden werd aangedron gen op verlaging van de spoorweg vrachten voor goederen. Gevraagd werd of het rapport van de commissie-de Vries spoedig is te verwachten. Is. zoo werd gevraagd de directie van dé Spoorwegen voornemens de electrifiea- tie voort te zetten? Zij hoopten, dat dan! de lijnen Amsterdam—het Gooi—Amers foort en AmsterdamZandvoort daarvoor allereerst in aanmerking zouden komen. Eeniee leden zouden gaarne vernemen of bereide overeenstemmine is verkreeen met de Nederl. Snoorweeen en de gemeente Rotterdam inzake het spoorwegvraag stuk in en om Rotterdam. GEMEENTELIJK SUBSIDIE VOOR SCHILDERWERK RAADSBESLUIT GESCHORST I Bij Kon. besluit van 23 Januari is het besluit van den raad der gemeente Zwolle er toe strekkende, burgemeester en wet houders een crediet te verb enen eroot f2000 om daaruit onder nader door hen vast te stellen voorwaarden een premie van ten hoogste 20 pet te verleenen van de kosten van in de maanden December 1931—Febr. 1932 uit te voeren schilderwerken aan woningblokken van bouwvereenigingen. in welker exploitatietekort de gemeente bij draagt tot 1 April 1932 geschorst De reeds eerder uitgesproken schorsing van een ongeveer gelijkluidend besluit van de gem. Almelo is verlengd tot 1 Mrt 1932. Engelsche barricades in het inter- Glazenwasschers bij hun duizelingwekkenden arbeid aan het Empire State Building te New-York, 't hoogste gebouw Rouwdienst voor de omgekomen bemar.ning van den oi*d*r2ecfil nationale kwartier van Shanghai. van de wereld. Het verkeer in de SUth Street lijkt op het gewemel in een mierenkolonieM 2, boven de plaats, waar het schip is gezonken. De stad Memel met ragdku^jnBa^sia^nument, dat door de Litauers De vMooUU rangeertmnel mn Vatkaanschen voorweg. Op den heuvel het Ethiopische Seminarie. De president van 't landsdirectorium, Böttcher, die door de Litauers ont voerd is. Winteroefeningen in de Alpen. De ski-afdeeling van de Fransche Alpenjagers marcheert door Bnangon. Rntsche matrozen werpen een ■xiw in zee up de ploot waar de M. 2 zonk t De tsurgemeester van Gillingham gaat den rouwdienst bijwonen voor. de verdronken manschappen der M. 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5