JUmwe gnhstlje (Courant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. IJS IJS Gemeenteraad van Rotterdam ABONNEMENT: Per kwartaal 3.21 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3573 DINSDAG 2 FEBRUARI 1932 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels unï 0.22 Y, van 1—5 regels B 2^0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang MINDEK MOOIE KANTEN Aan het Haarlemsche geval, dezer dagen spraken, zitten een paar mindei mooie kanten dan ons bekend was. Wij wezen er op, dat de besturen der Christelijke bewaarscholen bereidwillige medewerking verleenden bij de noodzake lijke bezuiniging. Zonder het nadrukkelijk te zeggen men moet in deze dingen altijd zeeir voorzichtig zijn gingen we toch vau de .veronderstelling uit, dat er vrijwel gelijk stelling zou zijn tusschen openbaar- en bi zonder bewaarschoolonder\%s. Uit ons toegezonden lectuur blijkt nu ech ter. dat men daar aan de gelijkstelling nog lang niet toe is. De gemeente laat het bizon der bewaarschoolonderwijs niet aan zijn lot over. maar dit moet toch terdege merken, dat het een paar klassen lager behoort te zitten dan 't openbaar onderwijs. Om enkele dingen te noemen: de salaris sen van het onderwijzend personeel worden yergoed tot f 300 beneden de salarissen bij 't openbaar onderwijs; bij een drieklassige school moet één helpster zijn, voor wie ech ter niets betaald wordt; alle huishoudelijke uitgaven voor onderhoud, verwarming, ver lichting, leermiddelen enz. enz. moeten uit bijdragen en schoolgelden betaald worden. Vooral de eerste bepaling is zeer hinder lijk. In vele andere plaatsen wordt het volle salaris vergoed, mits het ook uitbetaald wordt Hier blijft men er f 300 beneden. Waarom? Niemand, die het begrijpt Maar, indien wij dèt geweten hadden, dan zouden we in dit verband niet hebben gewe zen op de veelszins goede salarieering bij dit onderwijs; want hier is het natuurlijk wel zeer sober. Doch bovendien, in het licht hiervan is het bar onbillijk, dat B. en W. than^ voorstellen om 7 pet op de salarisvergoeding te bezui nigen. Bij'gelijke salarieering Ware dat vol komen rechtvaardig, nu is het zeer onrecht vaardig. Dé raad bedenke zich riog Velo ma len vóór hij deze onbillijke bejegening goed keurt Matig waren we in onze lof, over de bestu ren der Christelijke bewaarscholen, want als algemeen' bezuiniging noodig is, dan rust die plicht ook op ons. Maar met meer recht dan we de vobige week meenden te hebben, mo gen we thans wel herhalen: Die besturen zijn gaarne tot medewerking bij bezuiniging bereid. Dat is nu overduidelijk gebleken. Het blijkt ook uit het feit, dat b.v. de ver eniging „Rehoboth" een tweede school drin gend noodig heet, en dat zij, nu de grond reeds gekocht en de teekeningen al gereed zijn, nochtans voorloopig van nieuwe bouw Wil afzien, hoewel de gemeente slechts vier procent der bouwkosten vergoedt En in schel licht komt wel de partijdig heid der S. D. A. P. te staan, die aanvanke lijk de volle bezuiniging op het bizonder on derwijs wilde leggen en daarna, ondanks de gesloten overeenkomst, nog een voorstel deed om een openbère school te bouwen. In de nood leert men zijn vrienden; in der tijden nood leert men de ware pacifisten op onderwijsgebied kennen. Maar een aanga- name kennismaking is het lang niet altijd. Men zou haast wenschen om te kunnen zeg gen: Ik heb de eer u niet te kennenl I LEERZAME KRABBEL Onder het opschrift „Uitersten en massa" staat een leerzame krabbel in de roode pers. Een dankbare partijgenoot schreef een briefje aan A. B. K. met verzoek er melding van te maken. De inhoud komt hierop neer: Deze werk- looze sociaal-democraat kreeg van een onbe kende een pakket lekkernijen: eieren, kaas, natuurboter, jam, thee, koffie en nog veel meer. Alles netjes verpakt en begeleid door een klein kaartje, waarop niets stond' dan dit krabbeltje: „Makkerhulp". De werkman is zeer dankbaar voor deze [vriendelijkheid en verzocht daar melding van te maken. De schrijver der „Oproerige Krabbels" doet dat gaarne, al past d'e naam hier al zeer slecht En hij voegt er deze ppmerking aan toe: Ik heb in de laatste weken bij herha ling versteld gestaan, hoe geheel ènders de arbeiders, ook en vooral in de partij, over steunverleening en hulp denken dan de beste stuurlui aan den wal ook maar flauw vermoeden! De tijd om deze historie te schrijven is nog niet gekomen. Maar ik hoop hem -te beleven. En dén zal eerst recht blijken, hoe volslagen vreemd zeer vele ongeroepen voorlichters staan tegenover het innerlijk leven der arbeiders, waarover zij oordeelen nochtans, als hadden zij er met Röntgen stralen dwars doorheen gekeken. 't Kon nog iets duidelijker gezegd zijn, maar de bedoeling is volkomen begrijpelijk. Het blijkt, dat men ook in de kringen der roode arbeiders énders komt te staan tegen over steun en hulpverleening, dan tot heden d'e gangbare meening was in de moderne arbeidersbewging. Noog dagelijks worden er moties aange nomen, waarin gezegd wordt, dat de werk- loozen overheidsuitkeering behooren te ont vangen en dat er van liefdadigheid geen sprake mag zijn. Welnu, ook in onze kringen is de mee ning overheerschend, dat in gewone werk loosheid moet worden voorzien door ver zekering. Maar niemand drijft het zoo ver om te beweren, dat het doen en het aanvaarden van Christelijke handreiking in abnormale gevallen den validen arbeider naar drukt of degradeert. Trouwens, de bedeeling in de harde zin des woords, die afstand maakt, ken nen en wenschen wij niet. Dat zou al zeer slecht passen bij de diaconale verzorging, zooals deze in de eerste Christen-gemeente werd toegepast En wanneer wij in deze dagen óns offer brengen aan nationaal of plaatselijk crisis comité (laat het toch niet „afgepast" zijn!) of wanneer wij persoonlijke hulp verleenen (laat het toch in stilte geschieden!); dan doen wij dat met de dankbare gedachte, dat wij mogen en kunnen geven. Deze merkwaardige krabbel brengt voor ons niets nieuws (we constateeren het slechts), want het was ook in vroegere perioden van groote nood gebruikelijk, dat Christelijk hulpbetoon de werkloozenuitkee- ring aanvulde; maar wij maken er melding van, omdat er uit blijkt, dat ook in de kringen der moderne arbeiders betere begrip pen doorbreken. We zien er ook uit, dat men daar een terrein gaat betreden, wat men tot schade voor zich persoonlijk en voor de beweging tot heden bijna geheel heeft ge meden. Niet ten onrechte zei Dr. Kuyper, dat de olie der Christelijke liefde niét gemist kan worden in de actie voor sociale gerechtigheid VER. VOOR ACTIEVE HANDELS POLITIEK DE ALGEMEENE VERGADERING De algemeene vergadering van de Vereeni- ging voor actieve Handelspolitiek, gister middag in Den Haag gehouden, onder voor zitterschap van prof. mr. P. A. Diepen- horst, in welke vergadering dr. H. Colijn zijn rede over het onderwerp: De St yitus- dans van het protectionisme heeft uitgespro ken, was zeer druk bezocht. Aanwezig waren o.a. de voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk; de leden dier Kamer mr. H. S m e e n g e, mr. H. C Briët en Ossendorp; de Tweede Kamerleden mej Joh. Westerman, me vrouw B a k k e r-N o r t, oud-minister Prof. Slotemaker de Bruine, oud-minister J. J. C van Dijk en oud-minister Bon- g a e r t s, jkhr. Rutgers van Rozen burg en mr J. A. d e W i 1 d e eri vele voor aanstaande figuren op het gebied van han del en nijverheid. De voorzitter heette de talrijke aanwezi gen welkom, inzonderheid de vertegenwoor digers van de ministers van buiteniandsche zaken, van binnenlandsc'ie zaken en van arbeid, onzen gezant te Londen, jhr. mr. de Marees van Swinderen en den spr. van dezen middag dr. H. Colijn (applaus). Spr. releveerde het uitstel van deze ver gadering. die oorspronkelijk was bepaald op 14 December j.l., maar in verband met de economische conferentie te Bazel moest wor den verzet. Spr. achtte het in strijd met de waardigheid die den voorzitter ook van deze vergadering sieren moet, als hij zeggen zou, dat de spreker met stijgend enthousiasme naar het tijdstip van deze vergadering heeft uitgezien. Om echter in de sfeer van het referaat te komen, wilde spr. wel constatee ren, dat dr. Colijn den dans niet zou ont springen. (Vroolijkheid). Dr. Colijn sprak vervolgens de rede uit, waarvan wij reeds gisteren uitvoerig ver slag gaven, en welke aan het slot met een langdurig applaus werd beloond. De voorzitter dankte dr. Colijn met een toespraak, waarin hij constateerde, dat de spreker aan alle, ook de meest hooggestemde verwachtingen, had voldaan. Er zijn. aldus spr., verschillende banden die dr. Colijn, die te Genève. sinds 1927 vooraan heeft gestaan in de groep dergenen, die een werkelijken vrijhandel begeeren, binden met de Vereeni- ging actieve handelspolitiek. Doch al is Genève schoon. Nederland mag niet worden vergeten. Hiermede sloot spr. om vier uur de ver gadering, die door een huishoudelijke bijeen komst werd gevolgd. „RECLAME EN DE CRISIS" CONGRES TE UTRECHT. Men deelt ons mede, dat het Bestuur van het Genootschap voor Reclame voornemens is, om 17 Maart a.s. te Utrecht, een Congres te organlseeren „Reclame en de Crisis", waar van die voorbereiding thans in vollen gang is. In dezen tijd van economischen moeilijk heden vragen tal van bijzondere problemen dringend om een oplossing en het Genoot schap voor Reclame is ervan overtuigd, dat een dergelijk Congres waardevolle resul taten zal kunnen opleveren. Teneinde het nuttig effect van het Congres zoo groot mogelijk te doen zijn. zullen ook niet-leden van het Genootschap eraan kun nen deelnemen. Belangstellenden wordt in overweging ge geven zich tc richten tot het Genootschaps bureau, Keizersgracht 28—34, Amsterdam van waaruit men nadere bijzonderheden om trent het Congres tr.t zal ontvangen. DE VERSTOORDE IDYLLE Heden begint te Genève de ontwapenings conferentie. Na jarenlange voorbereiding, is men eindelijk zoovér, dat gewaagd kan wor den het netelige onderwerp te behandelen Vrij algemeen is d'e hoop, dat men erin zal slagen, het oorlogsgevaar door een belang rijke beperking der bewapening te beteuge len; allerwga is getracht door intensieve propaganda den te ondernemen arbeid moreel te steunen en voor te bereiden (ont- wapenings-petitionnementen, moties, schrif turen, vergaderingen, al of niet gestoord enz.) Ons land heeft hierbij geen slecht figuur ge slagen. Waarschijnlijk is r- geen tweede vo.lk ter wereld, dat meer geloof in den arbeid van den Bond der Volken heeft dan juist het onze. Wel wordt er een beetje gebakkeleid zoo zegt tenminste de massa in Mant- sjoerije tusschen Japannérs en Chineezen. Het terrein van dit gekibbel is echter zoo ver weg, dat men er ternauwernood belang stelling voor heeft. Trouwens de Volken bondsraad is diligent, de aangewezen com missie van onderzoek is onderweg, de Vol kenbond zal het varkentje wel wasschen. Redenen zich ongerust te maken zijn er niet en men gaat zijn gewone gangetje. Wel wordt men nog even opgeschrikt door een ver scherping en uitbreiding van het Sino- Japansch conflict, immers de Japanner laat zijn vuist ook in Shanghai voelen; het Chineesche stadsgedeelte Sjapei staat in vlammen, duizenden Chineezen, non-com battanten, vrouwen, kinderen, grijsaards, vinden den dood, maar men denkt er ternau wernood aan, en laat er z'n bioscoop of ope rette niet voor in den steek. De Volken- DE UITVOER ONZER TUIN BOUWPRODUCTEN OOK HIER EEN BELANGRIJKE TERUGGANG In een vorig artikel deelden wij een en ander mede omtrent de uitvoer onzer land bouwproducten en constateerden, aan de hand van de cijfers, dat deze uitvoer in 1931 beduidend lager was dan in 1930. Hetzelfde valt op te merken bij den uitvoer van onze tuinbouwproducten. Beginnen we met de uitvoer van bloem en aroentezaden, dan zien we al den achter uitgang. In 1930 voerden we uit 180 ton, in 1931 was het 150 ton, terwijl de waarde van het uitgevoerde verminderde van f 602.0U0 tot f 478.000. De uitvoer van zaaierwten en -boonen klom weliswaar van 1400 ton tot 1626 ton, doch de prijs er van liep beduidend terug, zoodat de uitvoerwaarde daalde van f 724.000 tot f 618.000. Wat de uitvoer van versche vruchten aangaat zien we hetzelfde gebeuren. We voerden uit 15.705 ton appels tegen 9762 ton in 1930, een belangrijke vooruitgang dus- ongeveer 55 doch de waarde van het uit gevoerde liep terug van f 1.213.000 tot f 1.083.000. Voor neren, pruimen en kersen viel het zelfde waar te nemen, met dien verstande, dat ook hier de hoeveelheid verminderde. In totaal werden van deze vruchten 5479 ton uitgevoerd tegen 9558 ton in 1930, terwijl de waarde van het in 1931 uitgevoerde be droeg f 557.000 tegen f 1.262.000 in 1930. ^De druivenuitvoer bleef vrijwel gelijk (7383 tegen 7410), de waarde van het uitge voerde daalde van f 3.800.000 tot f 3.109.000. De aardbeienuitvoer steeg van 4441 ton tot 5768. doch de prijzen waren lager (f 1.268.000 teeen f 1.646.000). Wat de bessen aangaat zien we de uitvoer dalen van 8.758 tot 7.335 ton. De waarde was in 1930 f 1.215.000 en in 1931 slechts f 1,063,000 Wat de koolsoorten betreft merken we op, dat de hoeveelheid een sterke teruggang ver- SLUIT GEEN CONTRACTEN VOOR DE LEVERING VAN IJS BINNENKORT BEZORGEN WIJ US TEGEN AANMERKELIJK LAGEREN PRIJS N.V. Vereenigde Ijsfabrieken, IJmuiden, Telefoon 73 N.V. Ijsfabriek voor oe Vischhandelvereeniging, IJmuiden bondsraad blijft diligent, heeft de beraad slagingen ter zake aangevangen, waarom zich dan ongerust gemaakt? Maar terwijl de verschillende delegaties op weg naar Genéve zijn, komt het bericht, dat China Japan den oorlog verklaard heeft Een vraag aan den heer Marchant en andere eenzijdige ontwapenaars: „Zou Japan ook zoo zijn opgetreden als China een be hoorlijk geoefend leger bezeten had? En zou juist het ontbreken hiervan niet een der oorzaken van het conflict zijn?" Bevestigd is dit bericht wel niet; er is oorlogsgerucht en de Chineesche regeering speelt hierbij geen rolhet Chineesche volk handelt buiten haar om. Oorlogdat woord maakt indruk en men voelt de ongerustheid' toenemen. Al is het oorlogsterrein ook vér verwijderd, geloca- liseerd kan nu het conflict niet meer blij ven. Béide staten zijn lid van den Volken bond. Het handvest (de Volkenbondwet) moet worden uitgevoerd. Nu moet worden getracht het uitbreken der vijandelijkheden te voorkomen deze zijn al uitgebroken en voor het geval men hierin niet slaagt moet dienen te worden uitgemaakt, wie de aanvaller is, daar na moeten de leden van den Volkenbond besluiten, welke sancties, hetzij economisch of militair, tegen den schender van het Pact genomen zullen worden. Zal de Volkenbond deze vuurproef door- staan? Zullen de verschillende volken gezamenlijk in staat zijn het recht te handhaven? Of zal het egoïsme, het eigenbelang, wederom zegevieren? Binnenkort zullen wij het weten. De natuur, het leven laat zidh niet dwin gen. Men kan trachten, met het risico van een mogelijke wraak, den loop eener rivier te kanaliseeren, men kan zelfs trachten de bedding te verleggen. Maar de wateren van dienzelfden stroom tegenhouden kan men niet En het leven van het Japansche volk is te vergelijken met het water van een krachtigen vloed, opgesloten tusschen zware dijken. Deze vloed van vruchtbare, werkzame kleine gele kereltjes en wijfjes, beukt tegen deze dijken, zoekt een uitweg, zoekt ruimte. Het Japan sche volk zoekt expansie en arbeid. Het Japansche rijk biedt geen ruimte ge noeg voor zestig millioen zielen, het kan deze niet voeden een groot gedeelte van de eerste levensbehoeften wordt ingevoerd de Chinees boycot de Japansche waren, overal elders zijn tolmuren. Het gaat hier om het bestaan van het Japansche volkdit mag men nimmer vergetenl En vlak bij huis is die ruimte Mant- sjoerije en daar vindt de Japanner een afzetgebied voor industrieele producten China! -Men heeft verzuimd den Japan- schen stroom te kanaliseeren, heeft hem daarentegen willen opsluiten. Nu is er de doorbraak! Zal men in Genéve in staat zijn deze te dichten? Het mag ernstig betwijfeld worden. toonde van 66,932 ton tot 39,872 bij witte en s a v o y e k o o 1 en de waarde liep terug van f 2,662,000 tot f 2,049,000, waaruit blijkt dat, per eenheid, iets betere prijzen in 1931 gemaakt zijn dan in 1930. Ook bij roode kool was dit het geval. In 1931 werd uitge voerd 28.146 ton met een waarde van f 1.930.000, in 1930 was dit 45,139 ton, die f 2.450.000 opbracht. De bloemkool gaf 'n ander beeld. De hoeveelheid daalde van 46.405 tot 36,164 ton, de waarde daarvan was resp. f 4,542,000 en f 2,821,000. De spruitkool daalde van 9,372 tot 6,486 ton, terwijl de waarde verminderde van f 1,461,000 tot f 868,000. Van de koolsoorten gaat het overgroote deel naar Duitschland. De sla maakte een goede prijs; de uitvoer liep wat de hoeveelheid aangaat terug van 34.337 ton tot 31,493 ton, doch de waarde steeg van f 6,830,000 tot f 7,291,000. De tomaten, waarvan ruim 60 pet naar Engeland gaan, en ongeveer 35 pet naar Duitschland, lieten het ook in prijs zitten De uitgevoerde hoeveelheid steeg van 79,829 ton tot 84.314 ton. doch de waarde van het uitgevoerde daalde van f 19,034,000 tot f 17,638,000. Van komkommers en augurken werden in 1931 uitgevoerd 51,339 ton voor f 6,241,000. In 1930 was dat 64,186 ton voor f 7.909,000. Van peen werd in 1930 uitgevoerd 43,725 ton met een waarde van f 1,602,000, in 1931 bedroeg dit 37,117 ton met een waarde van f 1,654,000, zoodat naar evenredigheid voor dit product een betere prijs is gemaakt. De doperwten vormden ook een gunstige uitzondering op de algemeen dalende lijn: de uitvoer steeg van 2541 ton met een waarde van f 1S7.000 in 1930 tot 4.913 ton die f 314,000 opbracht Maar de snij- en princesseboonen liepen terug van 9.055 ton tot 4.003 ton resp. waarde: f 803.000 en f 401.000. Ingemaakte groenten in zout, pekel of azijn werden uitgevoerd in 1930 in totaal 18,28-4 ton, voor f 1,724,000. In 1931 was het 19,745 ton, waarvan de waarde was f 1,655,000 De busgroenten liepen terug v. 2.364 ton met 'n waarde van f 916.000 tot 1.514 ton met f 571,000 waarde. Bloembollen, waaronder ook begrepen zijn de knolsiergewassen en do vaste planten j (wortelstokken, knollen en wortels) bleven wat de hoeveelheid betreft gelijk uitgevoerd n.l. 45,506 ton in 1930 en 45.975 ton in 1931. De waarde liep echter beduidend terug en wel van f 46.419,000 tot f 29,161,000. Afgesneden bloemen werden in grooter kwantum uitgevoerd dan in 1930. De prijzen stegen niet in gelijke mate. Men voerde uit 6,363 ton tegen 3,831 ton in 1930, een ver meerdering van plm. 60 pet. De waarde was in 1930 f G.442.000 en in 1931 f 7.843,000, wat slechts een verhooging is van 20 pet. Wat de boomen en heesters betreft, zoo zij nog medegedeeld, dat de hoeveelheid in 1930 bedroeg 16,963 ton met een waarde van f 6,874,000. In 1931 was het 13 612 ton die een prijs maakten van f 4,714,000. Yvanneer we deze cijfers samenvatten dan zien we dat aan onze tuinbouwproducten in 1930 werd uitgevoerd voor f 118.393,000 en in 1931 voor slechts f 92,719,000. Een teruggang alzoo van f 25,574,000 of ruim 20 pet De persoonlijke belangen der Volken zullen tenslotte hierbij den doorslag geven. Boycot tegen Japan? Dus stilstand van den handel met Japan en wel tijdens deze economische depressie? Oorlog met Japan? Zullen de Europeesche volken in dezen tijd hiervoor te vinden zijn? Hoe het conflict ook moge eindigen, de Volkenbonds-idylle is verstoord. Juist toen het scheen, dat eindelijk de ontwapenings- zon door den mist zou heenbreken. Mogen de oogen der volken van Europa hierdoor eens eindelijk opengaan en mogen deze vol keren eindelijk eens beseffen, dat de loop va nhet leven door ons menschenkinderen niet kan worden tegengehouden. Ook in Europa treft men een volk van 60 millioen zielen met een tekort aan ruimte en een te kort aan arbeidsgelegenheid, zuchtende on der ondragelijke oorlogslasten. Moet ook hier een doorbraak plaats vinden? WETHOUDERS GEKOZEN. Voordeel en bezwaren. Onze Rotterdamsche redacteur schrijft ons: Op het meest ongelegen oogenblik sloegen twee der Rotterdamsche wethouders voor roode Demos op de vlucht; het aan de an dere groepen overlatend de desolate boedel te. redderen. Lang heeft de crisis gelukkig niet geduurd en gisteren zijn twee nieuwe wethouders gekozen. En met goede grond mag verwacht worden, dat er nu orde op zaken zal worden gesteld. Wat de capaciteiten der twee gekozenen betreft, zijn wij ten opzichte van den een niet zoo gerust als ten opzichte van den an der. Hoewel ook de heer Hanemaaijer die blijkbaar bij Financiën terecht zal komen daar een taak vindt, welke hij niet in de eerste plaats zou begeeren en een terrein, dat hem ietwat vreemd is, omdat ènderen tot voor korte tijd daar voorop gingen; ondanks dat zien we hem met vertrouwen optreden, omdat een helder oordeel en veel jarige routine als raadslid hem voldoende inzicht in dezo dingen hebben gegeven. Dat naast hem een lid der Chr.-hisL frac tie in het college treedt, juichen we ten zeer ste toe; maar deze groep, die in September met vier geheel nieuwe leden in de Raad kwam, kon daardoor thans niemand aanwij zen, die blijk gegeven heeft thuis te zijn in de gemeentelijke huishouding. Wat den heer Stemerding betreft is het dus geheel een kwestie van afwachten. Dat men na vijf maanden raadslidmaatschap reeds 'n wethouderszetel ambieert, wijst wèl op durf; doch het zou ook onderschatting der moeilijkheden kunnen zijn. Al voegen we er direct aan toe, dat het van het standpunt van bestuursbeleid bezien niet de moeilijkste portefeuille is, welke aan den heer Stemerding toegedacht schijnt; en al mogen we vértrouwen, dat de Chr.-hisL frac tie, die hem beter kent dan wij, ten deze geen lichtvaardig besluit zal hebben geno men. We zullen daarom de daden van dezen nieuwen wethouder afwachten en ze met welwillendheid beoordeelen. Echter, de wethoudersverkiezing, welke Rotterdam uit de impasse helpt en welke reeds daarom voor volle honderd procent in het credit der rechterzijde komt, heeft naast de lichtzijde vele donkere kanten, wel ke we bij 't verdere opereeren geen oogen blik uit het oog mogen verliezen. Deze be zwaren vallen vanzelf op, of zijn door de verklaringen, welke gisteren namens ver schillende partijen zijn afgelegd, duidelijk naar voren gekomen. Op een paar wijzen we. In de eerste plaats is van groot belang, dat nog steeds de vijfde wethouderszetel leeg staat. De rechterzijde heeft alle mogelijke moeite gedaan om deze door een liberaal te doen bezetten, maar het is niet gelukt Tweeërlei volgt hieruit Eerstens, dat het college thans behalve de Burgemeester uit vier mannen van rechts bestaat en uit sluitend op de rechterzijde, d. i. op een min derheid steunt. Tot een debacle zal dit wel niet spoedig leiden, want het college staat sterk doordat het niet te vervangen is. Een andere groepee ring, welke de leiding over kan nemen, is er niet! Nochtans staat het zóó, dat, terwijl de roode groepen scherpe oppositie zullen voe ren, de zeven man sterke partij der liberalen de feitelijke beslissing in handen heeft Dit is het tweede, onaangename gevolg. Terecht heeft Mr. Baars er dan ook op ge wezen, dat de Vrijheidsbond te kort gescho ten is in de vervulling van zijn plicht tegen over de gemeente. Dit is duidelijk, als men bedenkt, dat de liberalen eenstemmig het beleid der soc.- dem. wethouders hebben veroordeeld en daardoor naar parlementaire zede mee ver antwoordelijk stonden voor de oplossing. F.n dit te meer, omdat de rechterzijde on dubbelzinnig getoond heeft, dat zij gaarne een breede basis onder het college had wil len leggen in deze crisistijd nu het er o; aan komt de gemeente door de moeilijk heden heen te h>elpc*i. De liberalen, dip de partij-politiek dpr sociaal-democraten terecht veroordeelen, val len hiermee in dezelfde fout En waarom? Omdat ze met een compro mis niet tevreden zijn, doch volledige inwil liging begeerden van het eigen program. Dat was te veel gevraagd. Overtuigd, dat het gemcentepersoneel ook een offer moet brengen, verklaarde de rechterzijde, nood gedrongen, zich bereid om de loonen met 3 pet. te verlagen en voorts de pensioenkor ting met 3 pet te verhoogen. Doch daarmee moet het dan ook voorloopig uit zijn, wat het verhaal on liet personeel betreft. De Vrijheidsbond wilde echter nadrukke lijk aan dit werkprogram toevoegen, dat verdere loonsverlaging overwogen zou worden. En toen de rechterzijde deze speculatieve, maar onrust wekkende clau sule niet kon aanvaarden, weigerde de Vrij heidsbond medewerking. Dit mnc nu politiek slim zijn, van ver antwoordelijkheidsgevoel in deze zorgvolle Voornaamste Nieuws. (blz. 1). De wethoudersverkiezing te Rotterdam. De vergadering der Vereen, voor Actieve Handelspolitiek. Tegen de directeur van de N. V. Vereen. Bakkerijen te Den Haag, die een roofover val fingeerde, is 2*4 jaar geëischt (bl*. 2.) Ook Nanking is door de Japanneezen be schoten, terwijl er bij de stad troepen ge land zijn. Te Shanghai slechts kleine botsingen. China heeft besloten geen oorlogsverkla ring te verzenden. Japansche troepenlanding te Kanton en. oen ultimatum te Swatou. Japansch verweer tegen beschuldigingen, Eugen Tsjen over Japan's bedoelingen, (blz. 3) Overleden is Ds. Th. G. C. Rappard, eme- ritus-prodikant der Ned. Herv. Kerk. De overval op de wissellooper te Helmond Te Raalte is een geheel gezin vergiftigd; reeds zijn twee kinderen overleden. ROFFELRIJMEN Bij-e Kamerleden Heb je wel es overwogen, Hoe het in ons -parlement Toe zou gaan, wanneer we misten 't Democratisch element Buiten werklui-kamerleden, (Vliegen, Wibaut en Jan Duys En de rest der roode fractie) Is er in ons Hoogerhuis, Noch in 't Lagerhuis, een fractie Die wat in te brengen heeft, En in alle kamerzaken Naar volslagen klaarheid streeft. Denk alleen maar aan de vragen Die ze om de beurten doen Daarin krijgen de ministers Ook om beurten, van katoen! Waren de bourgeois-ministers Niet zoo peterolie-dom, Dan kon Rood z'n mond wel houden j Maar de toestand vraagt erom Dat de vragers zullen vragen, Met verheven stemgeluid: Zeg, gesteekte excellenties, Spreekt het nu eens open uit: „Weet de water staatsminister, Dat een boot gezonken is?" Weet de handelsexcellentie Van de prijzen van de visch?" „Weet de idem-van-defensie, Dat de volkenbond bestaat?" „En weet buiteniandsche zaken Dat Japan ten oorlog gaat?" „Weet de bourgeoisie-regeering Van het vliegtuigongeluk? Van de spoorwegaanslag en de Toegenomen crisisdruk Als je al die rake vragen 's Avonds in je krantje leest, Dan vóél je de kracht er uit slaaii Van de groote roode geest. (Nadruk verboden.) LEO LENS tijden getuigt het niet De houding van de Vrijheidsbond valt thans wel héél erg tegen. En hij kan slechts iets van zijn groote fout goedmaken, als men van liberale zijde het nieuwe collegd volledig steunt. Want en hienmede komen wo aan ecu volgend ernstig bezwaar de oppositie zal scherp zijn. Van de S.D.A.P. is van alles te verwachten Op twee dingen wijzen we. De roode pers, welke toch beter kon weten, vertelt voor waar, dat de rechterzijde met de liberalen tot overeenstemming is gekomen over een regeerprogram, en dat op dit program „verdere loonsverlaging in hot vooruitzicht is gesteld". Hoewel dus juist op dit punt de onderhan- delingen zijn afgesprongen met de liberalen, wordt de lezers van de roode pers wijsge maakt, dat dit de overeenkomst is. We zul len eens opletten, of er betere, eerlijker voor- lichting komt Doch, en dit is in dit verhand het tweeda stuk, vast staat, dat de SD.A.P. in Rotter- dam weer een ongebreidelde oppositie zat voeren. Gisteren bleek dit reeds De heeren durfden hun zetels weer te ver. laten. De heer Ter Laan, lange tijd de grooto zwijger, begon weer interrupties af te schie ten. Had de hoontoon zelfs al weer te pak« ken. En Mr. Donker heeft het namens do trae. tie duidelijk verklaard: we achten ons aan geen compromis meer gebonden; we voelen ons volkomen vrij en zullen dus zoo scherp mogelijke oppositie voeren. Dat wil zeggen, dat de geheele roode frac tie straks tegen elke loonsverlaging zal stepimen en dat Voorwaarts aan zijn lezers zal meedeelen: Onze partijcenooten hebben alles gedaan om het personeel lt be schermen, maar de conservatieve bende drijft naar onnoodige loonkorting. Zou de massa het nog steeds geloovcnï. We hebben gister een uur rondgedoold tus schen groepjes arbeiders, die de dingen van de dag bespraken. Tot de Christelijke par. tijen behoorden ze niet, dat bleek duidelijk. Maar uit niemnnds monrls hebben we één woord gehoord ter verdediging van het roo- de beleid. De boventoon was: nu 't mis gaat, loopen de heeren weg. Dit nuchtere oordeel van „den man vaU de straat" spreekt bockdeelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1