Waf zal Genève brengen? BINNENLAND. Uit de Pers. Radio Nieuws. MAANDAG 1 FEBURARI 1932 DERDE BLAD PAG. 9 DE GEHEELE WERELD IN SPANNING Mislukking der Ontwapeningsconfe rentie een ramp voor de Menschheid MAAR GOEDE HOOP IS NIET ONGERECHTVAARDIGD „De geweldige financicele, mo- reele en economische nood. van het oogenblik zullen misschien de grootste drijfveer zijn, om niet met leege handen uit Genève t terug te keeren." Mr. J. LIMBURG. In onze steeds dieper wegzakkende samen leving mag het zeker als een lichtpunt wor den beschouwd, dat de roep om vrede hoe langer hoe sterker doorklinkt. F.eni treffend staaltje daarvan vormde Zaterdagmiddag de demonstratieve vergadering te Den Haag alwaar het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen tot den nok was gevuld met men- schen van de meest uiteenloopende levens- en wereldbeschouwing, teneinde de eerste mannen van het land een uitspraak te hoo- ren doen over de vraag, wat de Ontwape ningsconferentie te Genève die morgen een aanvang neemt brengen zal. De bijeenkomst, georganiseerd door Vcreeniging voor Volkenbond en Vrede, werd o. m. bijgewoond door den minister president Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, en minister Verschuur, benevens tal van an dere autoriteiten en stond onder leiding van den oud-minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek. Nadat laatstgenoemde de aanwezigen had verwelkomd en het doel der vergadering uiteengezet, trad als eerste spreker op di minister van Staat, Dr. H. Colijn. De heer Colijn, die een beschouwing gat over het ontwapeningsprobleem met betrek king tot de economische crisis, merkte bij het begin van z'n rede op, dat de buiten landsche politiek en economie elkander voortdurend ongunstig beinvloeden. Derhal ve moet verbetering der politieke verhoudin gen een opleving van den economischcn toe stand met zich brengen. Met name de ver mindering der oorlogsuitgaven zullen den druk, waaronder de geheele wereld gebuk; gaat, aanmerkelijk verlichten. Voorts is noo- dig vrijheid in het goederen-, geld- en per sonenverkeer. De economische crisis houdt ten nauwste verband met de crisis in Duitschland, waar van de kern ligt in de aan dat land opgeleg de herstelbetalingen. Zoo was algemeen het oordeel in de Bazelsche commissie. De conferentie van Genève zal de hefboom kunnen zijn om de openbare meening in Amerika zoodanig te beinvloeden, dat het komt tot een finale. Een betere regeling der herstelbetalingen is voorwaarde om te ge raken tot beperking der bewapening. Zulk een betere regeling is echter alleen dan te venvachten, indien Amerika van de noodige bereidwilligheid tegenover z'n schul dènaars blijk geeft Amerika is inderdaad niet zoo ongenegen als wel eens wordt gemeend. Doch een voor aanstaand Amerikaan heeft spr. eens ge zegd, dat elke kwijtgescholden dollar aan z'n land twee dollars kost, omdat de Europee- sche staten het geschonken geld aanwenden tot uitbreiding van hun bewapening, wat omgekeerd Amerika tot verdere bewapening noopt. Aldus is Amerika's tegemoetkomendheid .vrijwel afhankelijk van de resultaten te Ge nève en daarom bidden we den Almachtige, onze delegatie lichamelijke en geestelijke kracht en wijsheid te geven, om haar zoo zware taak naar behooren ten uitvoer te brengen. Rede Prof. Dr. J. A. Cramer. Volgende spreker was Prof. Dr. J. A. Cra mer, voorzi'ter der Nederl. afdeeling van den Wereldbond van Kerken. Deze begon met te zeggen dat velen geen vertrouwen heb 'ben in de mannen van Genève. Ontwa pening wordt als on mogelijk beschouwd.1 waarbij dan gewezen wordt op conflicten, zooals er thans weer tusschen China en Japan zijn ontstaan. Een zoodanige re deneering is fataal en moet plaats ma ken voor de vaste overtuiging: „Wij wil len vrede". Niets kan worden bereikt zon der, idealisme en dit idealisme behoort z'n oorsprong te vinden in het vertrouwen op God. Daarom is hier ook voor de Kerk een taak weggelegd. Rede Mr. C. M. J. F. Goseling. Door Mr. C M. J. F. Goseling, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd herinnerd aan de woorden van Jhr. Loudon, die als president der voorbereidende confe rentie duidelijke taal heeft gesproken, toen hij verklaarde, dat slagen onomstootelijk moet vaststaan en een falen der Ontwape ningsconferentie een geweldigen schok zou toebrengen aan het vertrouwen der volkeren in den arbeid te Genève. Een rotsvast geloot, dat een goed resultaat bewerkstelligd zal v,-orden, is onmisbaar. Het werk, dat Dins dag wordt aangevangen, staat in het teeken des woords van de Kerstboodschap. Zoo ooi?, dan ligt nu de conclusie voor het grijpen, dat niets mag worden nagelaten, om de oor zaken der ellende, die over de wereld geko-i Rede Mr. J. Limburg. Mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, noemde de komende conferentie de grootste uit de wereldhistorie en stelde een mis lukken er van op één lijn met een K. L. M. DEMONSTRATIE TE BRUSSEL Mr. J Limburg Prof. Dr. Cramer ramp. Maar er is goe de hoop, want de geweldige finan- cieele, moreele en economische nood van het oogenblik zullen misschien de grootste drijf veer zijn om niei met leege handen uit Genève terug te keeren. Er zijn wel is waar pessimisten, doch reeds in liet Kellogg-pact is vastgelegd, dat iedere aanvalsoorlog een misdaad is, m. a. w. moreel zijn de Staten tot onwapening verplicht. Volgens art. 8 van het Volken bondsverdrag zijn zij dat echter ook juri disch, gezien daarin uitdrukkelijk vermeld staat, dat de Staten hun bewapening tot d h t. minimum terug moeten brengen, het welk met de nationale veiligheid in over eenstemming is. Door 55 staten zijn deze moreele en juridische verplichtingen onder teekend! Nu is het veiligheidsargument een zeer rekbaar begrip en geeft zeer zeker tot eer; wedloop in bewapening aanleiding, doch i: dien de volkeren er hun Regeeringen van weten te overtuigen, dat slechts bewape ningsbeperking de nationale veiligheid be vorderen kan. dan eerst zal te Genève de goede geest zijn, die voor het slagen der con ferentie noodig is. Schrapping der oorlogsschulden en vermin dering der bewapening zijn twee factoren, die er heel veel toe kunnen bijdragen, om een angstige wereld van haar ondergang te redden Rede Dr. J. Schokking. Het Tweede Kamerlid Dr. J. Schokking zeidie. dat er een eng verband bestaat tus schen de begrippen Luchtlijn Belgisch Congo. Het Holland-Indië-vliegtuig de „Ekster' heeft thans het vourgenomen bezoek aan het vliegveld Haren bij Brussel, waar een de monstratie voor Koning Albert van België zou plaats hebben, ondanks het niet al te ongekende wereld gunstige weder kunnen brengen. Het vlieg tuig wern bestuurd door den piloot D u i m e- laar, en had verder aan boord de heeren I'lesman en M a rt i n, directeur en s» taris van de K. L. M., benevens een redac teur van het Ned. Correspondentie Bureau De Belgische Koning verscheen op het vliegveld, vergezeld van zijn adjudant graaf tie Patoul. Met zeer veel belangstelling hoeft Z. M. kennis genomen zoowel van de kaar ten en statistieken, welke op de Indië-rouio betrekking hebben, als van het in- en cxferieur van dc „Ekster". In den loop van een gesprek, dat de redac teur van het corr. bureau met Koning Al- bert mocht hebben, verklaarde deze opgeto gen te zijn over de tropen-uitrusting der K. L. M. vliegtuigen. Men heeft in België het voornemen een lijn te openen naar den Belgischen Congo, welke in étappes zal worden gevlogen, daarbij gebruik makende van andere machines en andere piloten. Z.M was zeer te verrast te vernemen, dat d* K.L.M. de heele route vliegt met dezelfde piloten en hetzelfde vliegtuig. De Koning bedankte de heeren Plesma» en Martin zeer voor alle moeite, welke zij zien voor hem gegeven hadden en uitte nogmaaN zijn bewondering voor „de Ekster", welk vliegtuig hij voor het eerst in tropenuit rusting had gezien. Terwijl het vliegtuig over het veld voort rolde, wuifde dc Koning den inzittenden een vriendelijk vaarwel toe. Om half vijf landde „de Ekster" weer op Dr J Schokking Volkenbond de. De spanning, wel ke aan de Ontwape ningsconferentie voorafgaat, sluit den wensch naar de ver wezenlijking der ont wapeningsgedachte in zich. Het zwaartepunt van de conferentie is niet van materieelen of financieelen, doen van moreelen aard. Zullen de geschillen in het vervolg langs Dr. F. M. Wibaut den weg van overleg of langs dien van wa pengeweld worden weggeruimd? Waar een ongunstige uitslag dezer confe rentie, al dan niet gecamoufleerd, van ge weldigen invloed op den loop van het we reldgebeuren zal zijn, heeft men zich reeds angstig afgevraagd, of zij nog niet beter eenigen tijd kon worden uitgesteld. Op deze vraag wil spr. geen antwoord geven, maar de hoop uitspreken, dat te Ge nève een ernstige wil zal blijken te bestaan, om tot ontwapening te geraken. Rede Dr. F. M. Wibaut. Laatste spreker was Dr. F. M. Wibaut. lid van de Eerete Kamer, die zeide dat men de komende conferen tie behoorde te zien als het ec I .e streven om via stelselmatige vermindering der be wapening te komen tot ontwapening. Men mag haar zoo zien, omdat de zucht naar vrede 'n kracht is die groeiende is. Die kracht is even wel nog niet sterk genoeg, dat zij het leven beheerscht. Wanneer dus be wapening verkregen wordt, is dit niet direct een gevolg van den redewil der volkeren, doch een eisch van economische noodzakelijkheid. Oorlog is te duur! Z'n lasten zijn ondragelijk geworden. In Frankrijk bijv. vordert de oorlogstoe rusting 60 procent der staatsuitgaven. In Amerika en Italië de helft. Te betreuren is het echter, dat terwijl de rechtvaardigheid om een oplossing smeekt, de zedelijkheid een oplossing eischt en de gebiedende noodzakelijkheid tot een oplos sing dwingt, thans alleen nog maar de laat ste gewicht in de schaal legt Niettemin, moge die noodzakelijkheid verhaast worden. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek. Het slotwoord werd gesproken door Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek. Deze legde er den nadruk op. dat ontmoediging misplaatst zou zijn, want de saamhoorig- heidsidee der volkeren neemt voortdurend toe. Dat het nationalisme hoogtij viert, valt niet te ontkennen, doch daartegen verheft zich de drang der zooeven genoemde feiten. Gelijk bij alle sprekers werden ook de slui tingswoorden van den voorzitter met luid applaus begroet, terwijl de vereeniging ..Die Haghe Sanghers", welke het gesprokene met enkele liederen afwisselde, alom waardee ring vond. Moge God aan het werk te Genève Zijr. zegen geven, want daar gaat het tenslotte toch alléén om! Waalhaven. VERITAS VINCENT HET RAADSGEBED IN DRIEBERGEN—RIJSENBURG Onder het motto „Veritas Vincit", de waarheid zal het overwinnen, zendt de heer A. Jansen te Haarlem ons een lang inge zonden stuk over de behandeling van een voorstel inzake het sluiten der raadsverga deringen in Driebergen met dankgebed. Het stuk is vergezeld van een verklaring van den heer G. vanLeersum, anti-rev. raads- van een zoo oprecht en trouw kameraad. huisgezin. Wie dat niet begrijpt doet schade aan de goede zaak. En het is droevig, dat de Banier weigert om onware voorstel lingen te rectificeeren. Daarom moest ik el- dens plaatsing vragen; want, zoo eindigt de heer Jansen: Recht gaat voor allés, èn; Veritas Vincit! VIJF EN TWINTIG JAAR KERKNIEUWSREDACTEUR Heden was de heer D. de Wit 25 jaar werkzaam als Iverknieuwsredacteur van „Dc Rotterdammer". Wars van alle huldiging en jubileumviering had hij gehoopt dat deze dag onopgemerkt zou passeeren. Maar dat was van hen die met hean samenwerken, te D. DE WIT veel gevraagd en daarom werd een beschei den huldiging in intiemen kring voorbereid, echter op zoo bedekte wijze, dat de jubilaris niets „kwaads" vermoedde tot op het moment dat hij werd binnengeleid in de commissaris kamer van het Rotterdammer-gebouw, waar zich de redactie en deputaties van het admi nistratief en technisch personeel hadden ver zameld. Toen hij naast zijn vrouw had plaats ge nomen, voerde allereerst het woord de heer H. D i e m e r, als directeur en hoofdredac teur. Deze wees er op hoe de heer De Wit vanaf het begin van zijn werkzaamheid aan de krant dezelfde rubrieken had verzorgd. Nooit is er over gedacht hem anderen ar beid op te dragen. Daaruit kan blijken dat hij de rechte man is op de rechte plaats. Het is spr. een vreugde op dezen dag de groote waardeering te mogen uitspreken die het bestuur der N.V. „De Rotterdammer" heeft voor de arbeid van den jubilaris. Onder diens leiding is de rubriek Kerk en School gewor den een der best verzorgde in de Chr. Pers in Nederland. Spr. wenscht hem toe, nog vele jaren met dezelfde opgewektheid zijn arbeid te mogen verrichten. Na den heer Diemer sprak de oudste collega van den jubilaris, de heer IJ. G. Kuiper, hem toe. Wij konden, aldus spr., den jubileumdag lid aldaar, dat c«e mededeelingen geheel over eenkomstig de waarheid zijn. Uitsluitend om deze te dienen, geven we het lange ingezonden artikel zoo kort mo- gellijk weer. De heer Jansen, die overtuigd lid is van de St. Geref. Partij, heeft zijn artikel eerst ter plaatsing aangboden aan zijn partijor gaan de Banier, doch zelfs na een per soonlijk bezoek aan de redactie is plaatsing geweigerd. In de raadsvergadering van bovengenoem de gemeente deed de heer van Dolderen (s.g.p.) het voorstel om de raadsvergaderin gen met dankgebed te sluiten. Hoe het daarmee ging, vermeldt de Banier, van 22/23 Dec. 1931 als volgt: Ten slotte kwam Ln behandeling het voor stel van den heer van Dolderen ^s.d.g.) om de raadsvergaderingen met dankgebed te sluiten. De heer v. Leersum (a.r.) is tegen dit voorstel omdat hij het dankgebed te hei lig acht. (nota bene! Redactie) en rekening wil houden met de omstandigheden. Ook de heer de Greef (a.r.) deelt ditzelfde standpunt, alsook Weth. v. d. Kaade (a.r.) „Het voorstel werd dan ook helaas met op één na, algemeene stemmen verworpen. Duidelijk kwam nu openbaar de klove tus schen de A.R. en de S.G.P. Eerstgenoemde partij houdt geen rekening met Gods Woord, een zeer droevig verschijnsel, en tooh heft men de christelijke vlag hoog in top, meer om een vuile lading te dekken. De af gevaardigde der S.G.P. mocht zijn voorstel overeenkomstig te beginselen getrouw ver dedigen. Ligt hierin weer niet een ómidelijk beroep wat het praal-Christendom in de prac- tijk beteekent als het op de handhaving van Gods geboden aankomt?" Niet lang geleden, aldus vertelt de heer a n s e n dan, kwam er in de Banier een zeer onware voorstelling voor van het geen de heer van Leersum in een roomsch- getint weekblaad'je geschreven -had. Waarom men ddt anti-rev. raadslid telkens persoon lijk aanvalt, weten alleen de ingewijden in Driebergen énde redactie van de Ba nier Ik heb toen, aldus vervolgt onze schrijver, getracht de „Betrouwbaarheid" van mijn partijblad te redden, door de Re dactie gelegenheid te geven, haar (naar ik meende) schromelijke vergissing, door mid del van mijn „ingezonden" recht te zetten. Dit is niet gelukt. Wat ik meende een ver gissing te zijn, bleek zelfs Redactioneele op zet! Mijn stuk toch, werd netjes in de prul- Iemand geworpen. Mijn vertrouwen in de Banier is toen gaan wankelen. En nu de kwestie van het raadsgebed. De Banier verzwijgt opzettelijk, dat de anti-rev. raadsfractie, den heer van Dolde ren in overweging heeft gegeven om zijn voorstel in te trekken en gezamenlijk een beter geformuleerd voorstel te doen en daar bij een formuliergebed te voegen, dat pas send zou zijn voor elke vergadering. In dat geval zou men, zeer waarschijnlijk succes gehad hebben. Maar de heer van Dolderen wilde dat niet Hij wenschte de eer voor zich alleen om dan later te kunnen verklaren ,dat hij zoo'n zware en moeilijke strijd moet voeren. Waarheid is echter, dat hij het goede be ginsel van het raadsgebed1 niet behoorlijk kan verdedigen en alles dooreengemengd had, zoodat zijn voorstel noch van vorm, noch van inhoud deugde en aanvaardbaar was. Aan een raadsgebed moet men andere eischen stellen dan het bidden in kerk of zoo bekwaam collega niet stilletjes voorbijgaan. Dat zou te veel van ons ge vergd zijn geweest Spr. prees de verschillende eigenschap pen van den jubilaris en haalde daarna de herinnering on aan diens komst op het bureau aan de Hoofdsteeg, het laatste sta tion voor de verhuizing naar den Goudsche- singel Voor hét technisch en administratief per soneel voerde het woord de bedrijfsleider, de.heer D. Bak, die namens allen er zijn blijdschap over uitsprak thans eens gele genheid' te hebben eens spontaan uiting te geven aan de waardeering en hoogachting die allen voor persoon en werk van dgn jubilaris hebben. Tenslotte sprak de heer G. de Kievit namens de leden van het technisch personeel, die het lanigst met den jubilaris samenwerkten, nog een woord van persoonlijke herinnering. Verschillende geschenken werden aange boden. De heer De Wit heeft daa/rop, zeer ver rast, maar toch hartelijk dankbaar, allen zij'n dank betuigd voor deze warme huldi ging. Hij is er zeer door getroffen en voelt zioh meer dan klein bij aJ het goede dat hem ten deel viel. Hierna was er gelegenheid den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen. MOLENS DIE LANGZAAM MALEN Ook ondergeteekende heeft gesolliciteerd, maar tevens richtte hy een brief aan Z. E. den Perzischen gezant in Parijs, met verzoek om eenige speciale inlichtingen. Het antwoord hierop was een buiteneewoon verwonderde brief waarin de gezant mede deelde, dat inderdaad door de Perzische re geering aan de Nederlandsche regeering het verzoek was gedaan om eenige artsen in haar dienst te doen treden dat hierop geantwoord was, dat zy niet disponibel waren; dat de Per zische regeering zich daarop tot een ander land had gewend met hetzelfde verzoek, en dai hy my tot zijn spijt moest melden, dat in ge- noemde betrekkingen reeds was voorzien. Op het oogenblik derhalve, dat door dr Ter- burgh nog alle moeite werd gedaan om de be langen der Nederlandsche collega's te behar tigen, was deze zaak al lang door het optreden van den een of anderen beambte op een ministeries gesaboteerd. Het verwondert my niet het ereert mil alleen maar!", aldus besluit de inzender zjjn klacht. Deze foto werd genomen tijdens de rede van Dr. Coiijn f geheel links). Aan de tafel ziet men de andere sprekers zitten. In het „Vaderland" schryft „medicus": „Eenigen tyd geleden heeft de Perzische re geering zich via onzen gezant te Parijs tot de Nederlandsche regeering gewend met het verzoek of eenige Nederlandsche artsen ge negen zouden zijn om in Perzischen dienst te treden en wel: le. een officier van gezondheid met speciale kennis van interne ziekten, om de directie op zich te nemen van de medische afdeeling van het centrale militaire hospitaal te Teheran, en 2e. een geneesheer van den j militair-hygiënischen dienst en de leger-sta- tistiek By dit verzoek was duidelijk aangegeven,1 dat de artsen in quaestie officieren van ge-1 zondheid of oud-officieren van gezondheid zou den zyn. Uit een dergelyk verzoek blykt, dat de re putatie van onze Nederlandsche artsen in den vreemde zeer gunstig is. Een klein land als het onze, dat geen internationale politiek voert, maakt speciaal in dezen tyd in het nabije Oosten een goede kans, en reeds meer dere malen is het in de laatste jaren gebleken, dat de regeeringen van die landen op het bezit van Nederlandsche raadgevers op verschillend gebied grooten prijs stellen. Ook voor Nederland zou dil, een schitterende kans geweest zyn, om op deze wijze connecties met Perzië, welke op het oogenblik zoo goed als niet bestaan, aan te knoopen. Men zou derhalve verwacht hebben, dat deze quaestie door buitenlandsche zaken (departement van Buitenlandsche Zaken) met de noodige voort varendheid en accuratesse zou zijn behandeld en dat het verzoek van de Perzische regeering direct in de „Staatscourant" zou zyn gepubli ceerd met opgave, dat eventueele sollicitaties op het ministerie van buitenlandsche zaken werden ingewacht. Dit is niet geschied. Blijkbaar heeft men het verzoek verder doorgegeven aan Defensie of aan Ondenv'J en het is niet meer dan begrij pelijk, dat Defensie op dit oogenblik geen ac tief dienende officieren van gezondheid vooi Perzië beschikbaar heeft en zulks ook heeft medegedeeld. Ten slotte heeft het verzoek langs vele schijven, den hoofdinspecteur van de volksge zondheid dr J. T. Terburgh, bereikt, die oog°n blikkelijk een oproep in het Ncderhndsche tyd schrift voor c j geneeskunde heeft geplaatst en zich veel moeite voor deze zaak heeft ge- geven. Verschillende artsen hebben zich daarop by hem aangemeld, waaronder verscheidene oud- j officieren van gezondheid die in alle opzichten voor bovengenoemde functies in aanmerking i-.vamen. LEEST UW CHRISTELIJK DAGBLAD Toenadering, 't orgaan van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, schrijft: DINGEN. DIE GEBEUREN Wij willen nogmaals op een paar van die inconsequente zaken de aandacht vestigen, omdat wij uit eigen leven weten hoe gemakkelijk in den sleurgang van 't leven, wij vasthouden aan bepaalde in geroeste gewoonten. Wij zien wel eens, komende in de ge zinnen van onze leden, een z.g. neutrale krant op de tafel liggen. Alhoewel dit niet een zaak is, welke direct onze vakbeweging raakt, meenen wij toch, dat er verband tusschen het een en het ander bestaat Wij zijn om des beginsels wille lid van de christelijke vakbeweging geworden Om des oeginsels wille aanvaarden wij ook hier de smaad van 't kruis. Wilden wij het gemakkelijk hebben in 't leven, wildon wij, voor hel oog van anderen, doorgaan voor menschen van „breede' levensopvatting, dan waren wij geen lid van de christelijke vakbeweging ge worden. Hier is de voor ons geen keus; onze plaats is in de christelijke vakbeweging, omdat wij de vragen van het maatschap pelijk leven willen bezien bij het licht van ons christelijk beginsel. Dat kost strijd, dat kost moeite, dat kost smaaJi en verguizing, doch dat alles aanvaarden wij, omdat de nood ons is opgelegd. Al mag het dan zijn, dat wij door ons lidmaatschap van de christelijke vakbe weging minder aangenaam bejegend worden, ook hier geldt het woord: Eeri dienstknecht is niet meerder dan zijn heer. Wij willen immers, en daar is het werk van de christelijke vakbeweging een deel van, heel het leven opeischen voor onzen Koning. Pro Rege is onze leus. Alles voor onzen Koning! En dan komt daar in onze gezinnen zoo'n neutrale krant Zoo'n krant, die ons wil wijsmaken, dat er een deel van ons menschenleven is, waarop dat Pro Rege niet van toepassing is. Heel het levep voor onzen Koning, be halve datgene, wat door zoo'n krant be streken wordt Gevoelt ge de inconsequentie? Wanneer ge zoo'n blad als uw huls vriend beschouwt, en zoo moet het toch wezen, dan spreekt ge het uit, dat gij het met de levensbeschouwing van dat blad eens zijt Durft ge uw kinderen zoo'n blad geven, wanneer zij met hun levensvragen tot u komen? Wanneer gij het zoo nog nooit hebt bezien, mag ik dan eens met u zoo'n neutrale .krant lezen? Lees uw krant dan eens goed, en wat leest ge dan? Dan lezen vij onder de rubriek buiten land van de verwikkelingen tusschen China en Japan. Van de toenemende be roering onder de Aziatische volken. Van de jammerlijke ellende in Duitschland en het groote gevaar van ineenstorting van midden-Europa. Dan lezen wij op schier elke bladzijde van economische inzinking, ondanks con ferenties van de leidende staatslieden uit de verschillende landen. En verder onder de rubriek binnenland lezen wij van crisis en werkloosheid van stopzetting der bedrijven en loonsverla ging, van economische conflicten met alle gevolgen, welke daarmede gepaard gaan. Bij dat alles komt nog een opsomming van ongelukken, met en zonder doode- lijke afloop, om dan op de laaiste hlad- zijde het sedert eeuwen terugkeer.nde refrein „en hij stierf" te lezen. Wat een weedom, wat een jammer, wat een ellende lezen wij in de krant. Maar en daar komt het voor ons op aan spreekt uw neutrale krant, I DINSDAG 2 FEBRUARI A.V.R.O.: Gramof.muzlek A.V.R.O.: Gramof.muziek g: Strijkjrkeat 13.30 H 1 1 v 13.45 H i 1 v 13.45 Hu i Z 14.20 K a 1 u 14.30 H 1 1 v rsum A.V.K.O.: Zangrecital rsum A.V.RII: Grumnf.mijzlek n K.R.O.: Gramoroonmuzlek id borg: Om-oeporkest rsum A.V.KO.: Gmmof-muzlek rsum A.V.R.O.: Holl. halfuur rsum A.V.R.O.: Radio Kinder iS rsum A.V.R.O.: Gnunni" mus-iek rsum A.V.R.O.: Jiktst n K.R.O.: Kunstensentble rsum A.V.R.O.: Moderne Fran- mermuaiek n K.R.Ü.: Salonorkest n K.R.O.: Mlssa Topull era urn A.V.R.O.: Omr.ieo-nrkest rsum A.V.R.O.: Hongaarsch Ork. rsum A.V.R.O.: Gramof.muzlek 14.00 Hulzen K.R.O.: Leven van Schumann 15.UO Hulzen K.RO.: Knipcursus A.V.R.O.: Knipcursus 15.45 Huizen K.R.O. 15.50 Hulzen K R.O. 18.45 Hulzen K.R.O. 19.10 Hulzen K.R.O. Hoeden maken Cursus Engelsch De Ontwapenlngsconfe» V.V.R.O.: Kleeding K.R.O.: Politieberichte spreekt uw huisvriend ook bij al die ellende, over dat ontzaggelijke feit, over de oorzaak van alle leed, over het „op den bodem aller vragen, ligt der wereld zondeschuld"? En spreekt uw neutrale krant dan ook over het „alzoo lief heelt God de wereld gehad' 'k Weet het wel, ook de neutrale krant geeft een kerstmedidatie, maar dan een medidatie, waarin voor Jezus, voor den Verlosser, voor den Redder der wereld geen plaats is. Zoo ziet men het Kerstfeest niet, omdat men de erkenning mist van „een wereld verloren in schuld", en mitsdien ook niet uitziet naar de vervulling van de Gods belofte. Dan vult men de krant met een kerst medidatie en met „Kersiverhalen", medi taties overvloeiende van dat weeïg-zoete, wat u innerlijk zoo ledig en koud laat omdat het u geen weg aanwijst wanneer de stormen des levens u beangstigen. Wij zouden hier nog heel wat van kunnen zeggen; laat deze enkele opmer king genoeg zijn. Consequente menschen hebben wij te zijn. Lid van de christelijke vakbeweging, zeer zeker! maar dan ook lezer van onze eigen pers. Hierin geven de socialisten ons een beschamend voorbeeld, waar zij sedert lang den strijd voeren voor hun eigen pers. Lees uw krant, omdat ge mede uit de krant lezen kunt hoe God de wereld regoert. Lees uw eigen, lees uw christe lijke krant Durf werkelijkheidsmensch te zijn. Durf de ellendezijde van het leven te zien, omdat de kennis van de ellende aan de verlossing voorafgaat Doch vraag, wanneer de wolken zich samenpakken, of 't Licht der wereld da"»r door de glans der hope wil doen stralen, want dan kunt ge zingen: Straks komen al Gods kinderen thuis, Wat zal dat heerlijk zijn. BOEKEN EN GESCHRIFTEN OFFICIEELE ALGEMEEXE AUTOBUS REISGIDS. Uitgave v. Drukkerij V.D.B. te Eindhoven. Autobusdlonet.ondernei kaartjes, lijnen aangeven, welke plaat: Langs do lijn vindt loorboekjes vinden nder de betreffende i j vinden Is. Het naakte het echte: gids -ekost h< kleine land btjni noodzakelijk elf kaartjes te provincie afzondorlflk. de samenstelling van dezen ft. zal eenlgszlns duldeltJk »ar deze gids voor het eerst verschijnt zal Ier en daar nog wel een leemte In voor. sn. Zoo vonden we In 't alfabetisch plaats ter bh ..Nlgtcvecht" tabel VI—43 aange- n. doch we misten in het boekje de tabel, len VI41—4243 geheel. Wel vonden we N'lg- :ht ln tabel VII—6a. Maar alle begin Is HJk. En we kunnen voorlooplg dankbaar voor dezen gids, die menigeen bijzonder NIEUWE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 25. Eén, twee, drie glipten we door het I 26. „Ach, |o" zei Bibherennet, „hoe kan hek, liepen naar den poppenwagen en gingen j eer hott'en pon nou praten!" Maar net had elk op een der houten voeten van de po|i zitten. „Goeiendag!" zei ik. terwijl Ik beleefd m'n pet afnam. „Mooi weertje vindt U niet?" Maar de pop zei geen stom woord en staarde ons onbeweeglijk aan. ze 't gC7.cgd of daar hoorden we 't grint in den tuin knareen. 'I W as 'n meisje, zeker de eigenares van de poppenwagen. Wip! Wip! doken we weg tusschen de kleeren van do pop. Wordt Woensdag vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9