MAANDAG 1 FEBURARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND OORLOGSSTEMMING IN CHINA Onderhandelingen over wapenstilstand te Shanghai mislukt Japan ontziet de internationale concessie niet AMF-RTKA ZENDT SCHEPEN EN TROEPEN Terwijl we dit schrijven, heeft China, voorzoover wo we.cn, nog niet den oorlog aan Japan verklaard. Zaterdagmorgen ;s die ongelukstijding de wereld overgevlogen, maar, zooals welhaast te verwachten was, is ze weldra weer te- gengesproken. Hel zou natuurlijk lang niet onmogelijk zyu geweest, want de Ja pan neezen hebben het Chineescbe nationaliteitsgev oel met bun inval in Mandsjoeryo zóó geprikkeld, dat er weinig meer noodig was om de maat te doen overloopen. En er is niet weinig maar véél bijgekomen. De grimmige Japansche aanval op Shanghai heeft diepen indruk gemaakt op het volk van China. Wij lezen van opgewonden demonstraties van dui zenden te Nanking hij het vertrek van met Chineeschc troepen volgepropte treinen naar Shanghai om aan de indringers weer stand te bieden. Het is heel goed mogelijk, dal de Chineesche regeerders, die tot dus ver weinig vastberadenheid hebben ge toond en niet veel anders hebben gedaan dan geklaagd bij den Volkenbond en tel kens maar weer geklaagd, door het vólks- en housiasme voor den oorlog tegen Japan werden gedrongen tot een oorlogsverkla ring- Toch hebben wij dadelijk aan het bericht van de oorlogsverklaring getwijfeld, omdat één ding zeer duidelijk scheen, n.l. dat de weifeling van de repeering te Nanking en de vpees voor krachtig ODtreden tegen den indringer zijn grond vond in het bewust zijn ran zwakheid tegenover het militaire vo k van hel eilandenrijk, welks leger uit stekend is toegerust, veel beter dan de Chi neesche troepen en dat bovendien overeen vloo' beschikt, wat bij China niet het ge val is. Tegen dil verschil in militaire sterkte kan het grootste oorlogsenthouSiasme van een millioenenvolk niet op en de Chinee sche bestuurders zijn zelf schrander genoeg om dit in te zien. Het zou ons dan ook verwonderen, dat China niet al het mogelijke deed om met Japan tot een acoord te komen en intus- schen te trach'en den oorlogszucht van 't vo'k in bedwang te houden. Dat de wederzijdsche bevelhebbers te Shanghai, met medewerking van de mo gendheden. wier onderdanen daar in de in ternationale nederzetting gevestigd zijn. volgens de berichten tot een wapenstilstand hebben besloten, wijst er. dunkt ons, op. dat men van Chineesche zijde den uiterste maatregel zoo lang mogelijk tracht te ver schuiven. We kunnen slechts hopen, dat men daar in zal slagen en dat de mogendheden, te Genève in de vergadering van den Volken- bondsraad bijeen, de eerste groote gelegen heid om het Volkenbondspact aan de prac- tijk te toetsen niet ongebruikt zullen laten voorbijgaan. Terwijl in het Verre Oosten het oorlogs- spook zich met den dag dreigender verheft, maker, dc mogendheden waaronder ook Jaoan en China! zich gereed om de epr- sïe groote poging tot bewapeningsvermin dering te doen. Het lijkt tijna een bespotting op dit tfjd- Etin. Niet alleen om den oorlog, die feitelijk in he' Oosten aan den gang is en alleen nog niet „officieel" is. maar ook om den toestand in de rest van de wereld, waar men nu wel niet bepaald oorlogsgezind kan heeten, maar waarin toch het wan trouwen van staat tegen s'aat en volk te gen volk sterker dan ooit te voren tot uiting komt in den economischen strijd en in de tegenstelling over het herstelprobleem, die in haar diepsten grond ook weer is de vrees voor economische overvleugeling nadat de schuldenlast, die loodzwaar op het leven der volken drukt, zou zijn opgeheven. Had de Ontwapeningsconferentie op een ongunst'«er tijdstip kunnen beginnen dan juist dit? Geen oorlogsverklaring. Als tegenspraak van de geruchten als zou China Japan den oorlog hebben ver klaard. wordt uit Shanghai gemeld uit kringen die de Nankinprcgeering nastaan, dat China niet de bedoeling heeft gehad orn Japan den oorlog te verklaren. Wel zou het Kwomingtang-partijbestuur zich voor oorlog hebben ui'gesproken. Uit Tokio worden de geruchten over oor logsverklaring door China weinig geloof waardig geacht en Japansche bevoegde in- Etznties noemen de meening, dat China der gelijke voornemens zou koesleren, belache lijk. Wel oorlogsslemmlng. Al is er geen oorlog verklaard, er wordt én ie Shanghai én bij Charbin toch n -g maar steeds druk gevoch'en. De „clandes tiene** oorlog wordt voortgezet. Maar in het Chineesche binnenland be ging ook eèn ware oorlocsstcmming te ont staan. Er l.eerscht te Nanking groo'e op •winding. Meer dan 50.000 personen staan in de buurt der stations van waar de troe pen naar Shanghai vertrekken. Zij juichen de troepen en'housiast toe en heffen kre ten op zooals houdt Shanghai". Er worden gelden verzameld voor een oorlogsfonds, waaraan door de bevolking vrijwillige bij dragen worden afgestaan. Mislukte onderhandelingen. De berichten van Zondag geven overigens voor he( behoud van den officieelen vrede ook al weinig hoop. Het verloop der onderhandelingen over eeri wapenstilstand, die te Shanghai ge voerd zijn lusschori den Japanschen admi raal, die met zijn vloot voor Shanghai ligt cn de Chineesche vertegenwoordigers, wel Jee door bemiddeling van de consuls in Amerika en Engeland zijn tot stand geko men, Ik niet heel gunstig gewceR1". De Jupanneozen hebben n.l. de onder handelingen al gnuw afgebroken toen de Chfneezrn niet wilden treden In hun rischen om uil levering van alle anM-J'J'pansche leiders, fe.ne.Jn 'e die door de Japanueezon te doen berechten. IJlt Tokio wordt gemeld: De wepenntllHtandBonderhandelIngen. dlo Zondag te Shanghai govoord zijn, hebben, im«r hot mlnUtorlo v«n oorlog mododeolt, geen resultaat opgeleverd. Het mislukken van de onderhandelingen is oen gevolg van het feit, dat de Chineesche vertegenwoor digers alle Japansche voorstellen van de hand hebben gewezen. Bovendien heeft liet Japansche marine-commando in Shanghai verklaard, dat het niet in staat was om zonder medeweten van Tokio de Chineesche voorstellen te aanvaarden. De gevechten hervat. Er schijnt tijdens de onderhandelingen /en eenige stilstand in den strijd geweest te zijn. maar daarna zijn de gevechten weer begonnen. Zondagmorgen en -namiddag is er ver woed gevochten op verschil lende pun'en van de internationale nederzetting tusschen Japanneezen en Chineesche scherpschutters Deze gevechten hebben ten rieele plaats go- had in de omgeving van liet scherp ha- waak'e Britsche consulaat. Door verdwaal de kogels werden verscheidene personen gewond. De Japanners omsingelden in de interna tionale concessie het stedelijke ziekenhuis, zij beweer Jen dat zich in de omlig gende gebouwen Chineesche scherpschut ters bevonden. Met machinegeweervuur ver dreven zij de Chineezen uit de huizen Ook in het Noordelijk deel der internatio nale nederze'ting hadden ernstige schiet- nartijen plaats tegen Chineesche scherp schutters, die zich verborgen hielden in de dakkamers der huizen. De Japanners hebben hierna de huizen doorzocht en de Chineezen er uit verdre ven. Ongeveer tien Chineezen werden ge dood. Om drie uur Zondagmiddag heeft een hevige beschieting plaats gehad van de Japansche brugwacht in de zakenwijk vn de in'ernationale concessie. Dit geschiedde door Chineesche scherpschutters. Zeventien rachtwagens beladen met Japansche d" - en en gewonden werden naar de haven gereden. Tegen den middag werd de artil lerie opnieuw in stelling gebracht. Acht granaten kwamen in de internationale ne- derze ting terecht. Een Chinees werd ge dood Ook in den nacht van Maandag is te Shanghai hevig gevochten. Onder het voorwendsel dat Chineesche scherpschutters in een in hét Noordelijk deel der interna'ionale nederzetting gele gen hotel waren verborgen, hebben de Ja panners de hotelgasten gesommeerd het ge bouw te verlaten, waarna zij dit met pe troleum in brand hebben gestoken. Dit is het eerstn geval eener Japansche actie bin nen de internationale, niet Japansche ne derzetting. Ondanks veelvuldige Japansche tegen aanvallen hebben de Chineesche troepen het Noorderstation en bet groots'e deel van Tsjarei behouden. De Japansche ver liezen worden geschat op 200 dooden en Jie der Chineezen op ten minste 600 dooden en meer dan 800 gewonden. De Japanners, die intusschen op verster king wachten, hebben zich in een daarvoor geseh:kte s'elling teruggetrokken. De Japansche admiraal Sjiosawa beeft ge zworen onder alle omstandigheden 't stads deel Tsjapei van Chineezen te „zuiveren i verdere opmarsch hangt af van don afloop der bemiddelingspogingen. Ook de Chineezen ontvangen voortdurend versterkingen. De stedelijke au'oriteiten der internationale concessie hebben er te gen geprotesteerd dat Japansche soldaten politiediensten verrichten in het HongRow- dist riet. Het is Britschen vrijwilligers onder zeer groote moei tukheden gelukt Japansche re servisten van een plein te verdrijven dat binnen den Britschen sector gelegen- is. Woesoeng door Japan bezet. Volgens een officieel Russisch bericht uit Shanghai werd Zondag de Chineesche oor logshaven Woesoeng bij Shanghai door de Japansche Marine bezet. Er is in de haven een eskader binnengeloopen, bestaande uit pantserkruiser en vier torpedojagers. De Chineesche autoriteiten boden geen te genstand. De Chineesche regeeringsautoriteiten heb ben hun zetel van Nanking naar Loyang in de Honan-provincie verlegd. De voor bereidingen hiertoe waren reeds sinds eenige maanden getroffen, terwijl de staats archieven reeds eenigen tijd gelede-D der waarts waren gezonden. Naar het schijnt hebben ook de minister president Wang Tsching Wei en Tschang Kai Sieck zich naar Loyang begeven. Nieuwe gevechten bij Charbin. Volgens een Russisch bericht uit Charbin zijn nieuwe gevechten aangevangen tus schen de troepen van generaal Sjisja en de troepen van den vroegeren generaal Dint schau. De strijd gaat om de stad Foot Schascha. De tiroepen van Sjisy'a, wélke uit drie brigades bestaan, trachtten de stad te veroveren, doch zij werden teruggeslagen. Hot Japansche ministerie van Oorlog be sloot In .verband met de .verslechtering vnn don loestand bij Charbin do Infnntorle-dovl* sle van generaal Tomano, welke hooft deel* gonomen aan do pevechton bij Tsjlntsjau. direct naar Charbin to zenden. Zondag Is het Japanw.he kabinet onder Voorzitterschap" van Inockai bijeengekomen, meldt V.Ü. uit Tokio. Aan de zitling werd deelgenomen door de veriegonwoordigor'i van den Japanschen admiralen on genera* Ion staf. Do minister van Buitenlandsche Zaken Joshisawa heeft rapport uitgebracht ovor het diplomatieke optreden van Engeland on de Voreenigde Staten. Na urenlanpa beraadslagingen gaf hel Japansche kabinet opdracht nog meer troe pen te zenden naar Mondsjoerije en Shang hai, ten einde aldaar de Japansche belun- gen krachtig te behartigen. (Volgens een ander bericht uit Tokio zouden de legerautoriteilen zich verzet heb ben tegen de verscheping van nog moor troepen naar het eigenlijke China, aange zien zij zich niet wenschen te mengen in operaties welke een niet le voorziene uit- breiding zouden kunnen ondergaan. Zij wenschen veeleer de bedrijvigheid van het leger lot Mandsjoerije te beperken en zi.n van meening, dat een vlootdemonstratie te Shanghai voldoende is om de Japansche eischen door te drijven). In de Kabineisraad werden de Japansche ambassadeurs te Washington en landen gemachtigd de regeeringen van de Vereen. Staten en Groot-Brittannië mede te derlen, dat Japan zijn oorlogsactie zal beperken to: de Chineezeniwijk van Shanghai. De Japansche minister van Builenland- sche Zaken, Joshisawa, heeft Zondagmid dag met de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk den toestand te Shanghai besproken. Joshisawa acht een medewerking der regeeringen der andere staten zeer gewenscht, ien einde China te bewegen, zijn troepen met het oog op .1c vermijding van verdere botsingen, op vol doenden afsland van Shanghai terug te trokken. Indien dit nie! zou gelukken, zou Japan, aldus Joshisawa, de zending van nog meer troepen in ernstige overweging moeten nemen. De Vereen Staten en Groot-Bri'tannia hebben opnieuw te Tokio geprotesteerd we gens het landen van Japansche troepen en het binnendringen van Japansche troepen in de internationale nederze'ting. Dn Ja pansche regeering heeft geruststellende var klaringen afgelegd. De Amerikaansche Pacific-vloot is gereed om uit te varen naar Hawai. Ook de Manilla-vloot heeft bevel ontvan gen zich gereed le houden voor hel vertrek naar Shanghai. De Amerikaansche consul- generaal te Nanking heeft de zending van torpedojagers geëischt. Later wordt gemeld: Het Amerikaansche departement van Ma rine heeft de opdracht aan de geheele vloot en de marine-reservisten om zich gercec. te houden urgent gemaakt. President Hoover heeft Zondagmiddag met staa'ssecrefaris Stimson, onderstaats- spcre'aris Castle, den marine-secretaris en admiraal Pratt een langdurige bespreking gevoerd over de Chineesche kwestie Op dringend verzoek van den Amerikaanschrn consul-generaal te Shanghai heeft president Hoover bevel gegeven, dat me' het marine- transportschip „Ch°umont" 1000 man infan terie en 400 zeesoldaten van Manilla naai' Shanghai moeten worden vervoerd. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio beeft opnieuw opdracht gekregen te pra tes'eeren tegen de uitdagende houding der Japansche militaire en Japansche hurgers in de internationale concessie te Shanghai. Fransch oorlogsschip naar Shanghai. De Fransche regeering hepft bevel gege ven aan het oorlogsschip ..Waldeck Rous seau" uit Saigon naar Shanghai te ver trekken. Drie nieuwe Chineesche nola's aan den Volkenbond. De Chineesche regeering heefl den secre taris-generaal van den Volkenbond Zon dag drie nota's overhandigd, waarin een de eerste no'a wordt verklaard, dat Shanghai ernstig te lijden heeft gehad van de beschieting. De Chineesche ree eeri tig eischt, dat de Volkenbond onverwijld ef fectieve maatregelen zal nemen en behoudt zich het rechl voor van Japan schadeloos stelling te eischen In de tweede nota wordt verklaard, dat de Chineesche autoriteiten een wapenstil- s'andsvoorstel van den Japanschen vlont commandant hadden aanvaard, doch dat de Japanneezen zich niet aan de overeen komst hebben gehouden. De toesiand te Charbin is eveneens Zfo»* ingewikkeld. In de derde nota wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen een groo'en brand hebben veroorzaakt, tengevolge waarvan eenige honderden gebouwen werden ver woest. De blusbchingspogingen zijn door den Japanschen admiraal verhinderd. Men verwacht dat de Volkenbondsraud inzake de Japansch-Chineesche kwestie SELMA LAGERLOF De ook in ons land zoo bekende Zwcedsche schrijfster Selma Lagerlöf hoopt 2 Februari in Duitschland voor de microfoon te spreken over jeugdherinneringen. BIHNUNLANU TERAARDEBESTELLING VAN DEN PILOOT T. WIERSMA ONTWAPENINGSCONFERENTIE Uit Genève wordt d d. Zondag gemeld De aartsbisschop van York. William Templer. tweede geeslelijke van het Britsche Koninkrijk, heeft lieden naar aanleiding van cie a.s. opening van de ontwapeningsconfe rentie een godsdienstoefening geleid, hij een schriftelijke redevoering van zuiver politieken aard voorlas. De kerkdienst, waar de voorzitter van de ontwapeningsconferentie, Henderson, de lei der der Fngelsche delegatie, minister Tho mas, Lord Robert Cecil en talrijke leden der verschillende delegaties aanwezig varen, heeft zeer de aandacht getrokken. De aartsbisschop van York las woordelijk de clausule van het verdrag van Versailles voor, waarin de a.lgemeene ontwapening een eeireplicht van de geallieerde mogen-diheden wordt genoemd en waa-rin wordt verklaard, dat de ontwapening van Duitschland het be gin van de algemeene ontwapening mo^st inleiden. De aartsbisschop legde er vervolgens den nadruk op, dat de ontwapening een interna tional] e. alle mogendheden bindende verplioh tir.g vormt. Wat de veiligheidskwestie betreft, verklaar de hij, dat het verlangen naar veiligheid wel iswaar gerechtvaardigd is, maar die mogend heden, die reeds over de noodzakelijke veilig heidsgaranties beschikken, mogen de veilig heid niet ontzeggen aan die mogendheden, die op het oogenblik geen veiligheid bezitten. De internationale verdragen kunnen welis waar alleen met toestemming van beide ver dragsleden veranderd worden, de thnns be staande internationale verdragen bevatten echter onhoudbare voorwaarden. H'ertoe be hoort in de eerste 'plaats de oorlogsschuld- elausule. De mogendheden, die deze clausule hebben geschapen, moeten thans zelf vrijwil1 ig de clausule weer opheffen. Toen de ocrlogsscbuld- clausule in 1919 geschapen werd, scheen het al1 een mogelijk, dat zij slechts voor korten tijd zou gelden. Thans kan ze niet meer gehand haafd blijven. Weerbericht- GEMENGD NIEUWS. VREESELIJKE BRAND TE DEN HAAG DRIE DOODEN MOEDIG OPTREDEN DER BRANDWEER In den afgoloopen nacht is op den Trek- weg een ernstige brand ontstaan in het café „De Lelie". Dit café, dat bij de oudere Hagenaars een zekere bekendheid bezat van wege zijn electrische orgels, bevindt zich te genover de gasfabriek, vlak bij de Goudriaan kade. De tegenwoordige eigenaar is de heer Jama die met vrouw en drie kinderen benevens een knecht en een Duitsche d'iensthode in het huis woonde. Sinds ongeveer twee jaar is de heer Jarna eigenaar van het café. Vannacht omstreeks half twee, is door een tot nog toe niet opgehelderde oorzaak in het café brand ontstaan, welke een dusdanige omvang heeft aangenomen, dat het ge bouwtje met de uitgebouwde houten serre geheel in een ruïne is herschapen. Om kwart over één kwamen nog eenige personen voorbij het café zonder dat zii iets bemerkten. Een half uur later echter werden de buren, zooals van die zijde medegedeeld werd, wakker door het gerinkel van de ruiten. Toen stond 't perceel reeds in lichter laaie. Hoe het vuur zoo snel om zich heen heeft kunnen grijpen, is tfians nog niet vast gesteld kunnen worden, maar in e.nkelp minuten is het geheele perceel uitgebrand. Dit ging zelfs zoo vlug, dat de brandweer ZEER GROOTE BELANGSTELLING Het. stoffelijk overschot van don beer T. Wlersma, die als eerste piloot van bot vliegtuig de „Ooievaar" bij Bangkok om lint levon kwam, Is op de Algemeene Begraaf plaats „Zorgvlled" te Amsterdam ter aarde besteld. De zwarte, met de driekleur bedekte plaat ijzeren kist. die het stoffelijk hulsel omsluit en welke Zaterdagmiddag, na de aankomst per auto uit Rotterdam, geplaatst was In dn als chapelle ardente ingerichte rouwkampr van dp. nipuwe aula dor begraafplaats, was vandaag overgebracht naar de groote mid denzaal. Geheel door een groot zwart kleed bedekt, waarop slechts twee kransen lagen, een van de weduwe en de beide jonge kin deren en een van de Koninklijke Luchtvaar Maatschappij, stond zij daar in het midden der ruimte op een katafalk. Met het oog op de zeer groote belangstel ling had men sleehls toegang kunnen ver- leencn aan een 25U-tal personen, die van uit- noodigingskaartcn waren voorzien, onder wie zich o.m. bevonden Ir. A. Wurfhain die den Baad van Bestuur der K.L.M. verte genwoordigde, de heer V a n E d e v. d, Palts, vertegenwoordiger van don Lucht vaartdienst van het Dep. van Waterstaat, en de heer W. N. v. d. Poll, havenmeester te Amsterdam Verschillende aanwezigen waren hun ont roering nauwelijks meester toen de echt ge- noote van den overledene, zijn ouders en nop eenige familieleden de rouwzaal werden bin nengeleid. De heer A. Plesman, directeur der K.L.M. voerde allereerst het woord. Toespraak van den heer Plesman Spr. zei-de o.m.: Thans zijn wij hier bijeen om de laatste eer te bewijzen aan onzen vriend, Wiersma. Hij hield van zijn vak en was zijn taak ten volle toegewijd. Onder zijn collega's en bij zijn meerderen was hij zeer gezien en een ieder erkende, dat hij een flink en betrouwbaar gezagvoerder was. Hij zelf zal nooit vermoed hebben, dat op deze wijze een einde aan zijn leven zou j komen en hoewel wij niet vragen mogen I naar het „hoe" en „waarom", zoo kunnen wij toch wel veronderstellen, dat Wiersma het vinden van den dood, met de handen aan het stuur zou hebben verkozen boven het normale sterfbed. Zijn jonge vrouw en kinderen kunnen hem echter niet ontberen en de slag, welke hun is toegebracht, Is hard en zwaar. Wij allen weten, hoe Wiersma naast zijn taak, zijn gezin was toegewijd. Ons diep me degevoel gaat dan ook uit naar zijn vrouw '•n kinderen, zijn ouders en verdere familie Nu zal Tineke Wiersma niet moor reizen en als vliegtuigbestuurder onmetelijke af standen afleggen; nu heeft hij hier zijn laatste rustplaats bereikt Hij ruste in vrede. Vervolgens getuigden van hun groote deel neming in dit zoo droevig verlies de heeren E. Enthoven, voorzitter van den Raad van Bestuur der Kon. Ned. Indische Luchtvaart Mij., A. Colijn burgemeester van Nieuwer Amstel, op het grondgebied waarvan pilooi Wiersma gewoond heeft, kapitein Schlim- roer, nampiis de militaire Luchtvaartafdee ling te Soesterberg, luitenant Boogh, namens de Luchtvaartafdeeling Andir in Ned. Indie en W. M. O. A. Beekman, namens de piloten der K. L. M. Omwikkeld met de driekleur stille hul de van 't gansche vaderland werd vervol gens de kist in de groeve neergelaten, welke daarna met een weelde van groen en bloe men werd di^h'gedekt. Een familielid van de weduwe dankte ten slotte voor de aan den overledene bewezen iW'Wiiaiawn'in gtnnd ata Zaterdag Hoogste barometerstand 783.1 te BI an ad. Laagste barometerstand 738.8 te Helsingfor», Stand vanmorgen halftwaalf 7,780. WEERVERW ACHTING. (Mcdeged. door 't Kon Ned McleornUigtacll Instituut te D» RUU Matige later afnemend» W. tot N.-W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUÏTENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon Ned. Met. Instituut te De Rilt) Op de 73 Engelsclie eilanden is de lucht- drukking nog gestegen over Scandinavië «n Oost-Duitschland bewegen zich diepe dal- gebieden, die storm brengen aan de Noorsche kust en in het Oostzeegehierl, waarbij op verscheidene plaatsen in Scandinavië, Oost- Duitschland en Polen lichte sneeuw valt Vorst van beteekenis komt daarbij alleen in Scandinavië voor. Lichte vorst kwam voor In Zuid-Frankrijk, Zuid-Duitschland en in Polen met matige vorst in Hongarije. In Schotland en Ierland is de temperatuur boven normaal bij zwakke wind en grootendeels bedekte lucht; helder weer wordt alleen uit Midden- Frankrijk en een deel van Zweden gemeld. De Zuidelijke winden van de Azoren tot IJsland duiden op aanhouden van het zachte weder in onze omgeving. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf (L2. 2 FEBRUARI Van 's avonds 5.14 u. tot 's morgens 7.11 tu WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Waldphut0— Base0,13 0. Hunutgen 0,32 o, Rheinweiler -1,8' -1. niet voor Dinsdag zal bijeenkomen. Belangrijke besprekingen ie Londen. De Chineesch-Japansche spanning gaf reeds in de ochtenduren van Zondag aan leiding tot belangrijke besprekingon in Bownings'reet. Om negen uur ontving de premier den onderstaatssecretaris van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Sir Robert Vau- sittardt. Later verschenen nog eenige an dere hooge furie'ionarissen van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, o.m. de deskundige voor Chineesche aangelegenhe den Sir John Pratt. Ook de minister vin Financiën, Nevill» Chamberlain en de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, zoomede generaal veldmaarschalk Sir George Milne, de chef van den genera- len staf en de Eerste Lord der Admiraliteit Sir Bolton Eyrcs Monsell, zoomede ver scheidene andere hooge au'oriteiten van het ministerie van Oorlog hebben aan de besprekingen deelgenomen. Sir John Simon, die tot Zaterdagavond nog het bed heeft gehouden, heeft verschil lende malen bezoeken gebracht aan Dow- nings1reet. Sir John droeg groote landkaar ten van bet Chinppsehe striidgohied mw'e i -Daily Express" verneemt, int SI»' John Simon besloten heeft Pnsdag niet naar de On'vc'mingsconferentie van Ge nève te ve-trekken. Votcrons dit h'ad betroffen de besprekin gen in hoofdzaak de veiligheid der Kngcl- sche onderdanen te Shanghai en he' fpitof de militairp bescherming in de Internaiio nnle nederzetting wel voldoende Is. De koning wordt voortdurend telefonisch op de hoogte gesteld van den stand der gebeurtenissen van de Rijswijkscheweg, welke dus vlak achter de brand zat. niet bij machte was te verhinderen, dat de brand zulk een omvang zou aannemen en dat daarbij drie menschen levens te betreuren zouden zijn. Met alle kracht trachtte de brandweer onder leiding van commandant De Ridder het vuur te be- stijden met eon groot aantal stralen, terwijl meerdere spuiten ter assistentie werden op geroepen. Met groote onverschrokkenheid drongen de brandweerlieden het brandende perceel bin nen. Spoedig werd gevonden het lijk van de Duitsche dienstbode. Het meisje had het kind naar het dak gebracht en het daar neergV.-pd, omdat zij meende, dat daar geen oogenblikkeli.ik gevaar bestond. Toen keerde ze terug om te zien of ze beneden nog iets kon redden. Toen zij echter de zoldertrap af wilde gaan. sloegen de vlam men haar in 't gezicht. Zij kon er niet meer door heen en ook achter haar was 't een vuu rzee. Het meisje vond zoo een vreeseliike dood in de vlammen. Op de 2e etage vond de brandweer in een totaal uitgebrande kamer het li ik van den 50-jarigen knecht Raadenburg. Het lijk was gpheel verkoold. Op de le etage werd het liik aangetroffen van de vrouw van den heer Jarna. Dit was eveneens geheel verkoold. Korten tijd nadat de brand was ontstaan was men in staat het vuur te overmeesteren, doch niet alvorens drie slachtoffers waren gevallen. Natinirlük was ar veel ennotprnatie ook in de omgeving en de m°est nibuwonon den waren zelfs gedwongen hun woningen te verlaten. Naar on-= nog werd medeimdeeM. hepft Fén van hen. die zich langs een laken naar bene den liet glijden, daarbji een been gebroken Deze man was een werkman van de gasfa briek, die bij menscben nanst bet café in de kost lag. Van de belendende perceplen zijn veel ruiten gesprongen en deze hebben ook waterschade opgeloopen. De heer Jarna met zijn twee kinderen beeft bij kennisben in de onmiddellijke omgpv'ng zijn intrek genomen. De map is vanzelfspre kend door het droevig gebeuren geheel van streek. Hét was, zooals te begrijpen is, hedennacht een groote consternatie. Men hoorde angstige eillen en krrfen van de menschen, die in doodsnn-^st verkeerden over hun eigen leven en goed. Een ware panipk beersebte on straat, ge volgd dnor een doodscbe en trieste sti'te. "-oen bet gekreHer der vlamden minder w»rd en door de brandweer de lijk»n der slachtoffers naar beneden gebracht werden. Van bet perceel staan e;genlijk alleen nog maar de muren omhoog, terwijl een vorme loze massa een aanduiding is van kamers, keuken en trap. Een verkoolde plano met een eveneens geheel verbrande billart staan in de benedenzaal. 3 6". 3.''li Emmerik Durhh rtorf Mnaeir eht Venlo 0.25 0.42 I 5.V I.iS) 1,15 1/7 1.85 l.»-9 11.4. IXA HOOGWATER NED ZEEHAVENS 2 Eohruart fi. 6 15,3 g 358 16 5 4.J6 17,35 lel..44 I i.lS uitten iU2 Ho land I ..33 23. veninnen 7.43 2.43 V.j-Hillü 11/6 23,58 I. 0 - l ,18 2 .10 1 .38 2.-31 II.02 23.6 9.31 8231 1H. 1 JA 10.32 2324 INBRAAK. 's Nachts is ingebroken in de Turmac-opslag plaatsten aan de Van Oldenbarneveldtstraat te Nijmegen. De inbrekers sloegen met een breekijzer een buitendeur in, drongen door in de kantoren en hebben daar een ijzeren geldkist, inhoudende f 165Ö, gestolen. Het geld was voor loonbe- taling bestemd. Van de daders heeft mei op heden geen spoor gevonden. FELLE BRAND TE MEPPEL. Ternauwernood gered. Zondagmorgen omstreeks 6 uur brak brand uit in het woonhuis van den slager M. R." boer te Meppel. Rykeboer werd wakker door een verstikkende rook, bemerkte spoedig wat er aan de hand was en schreeuwde om hulp. Spoedig schoten een paar omwonenden toe, en wisten met behulp van een ladder R. met vrouw en kind uit het brandend perceel tc redden. Het geheele perceel, dat bestond uit woonhuis en winkel, is uitgebrand. De inbee- de1 ging geheel verloren. De oorzaak is onbe kend. Alles was laag verzekerd. Boeken en Geschriften. BIJ DE BRON. De Btjbeleche Geschic- dents, gegeven In voorbereiding en ver telling, In aansluiting bij Neerbosch Zondagaac-hool en Klnder- kert- HA Vis. Uitgave van f Uitgeverij te I In de ons toegezond dit werk vinden we e Zondagsschool onderwl; onderwerpen, welke v op de Zondagsschool van 3 Januari tot en Persoonlijk hebben i li eerste aflevering - n handleiding voor er voor de Bijbelsche gens Neerbosch' ro lullen behandeld wc iet 27 Muart. enkele jaren een 1 iandeel gehad In dn Zonda-gsachoului n bij de voorbereiding voor de les meerdere isndleidint,'en geiaadpleegd. Maar deze te: ensle ontvangen handleiding lijkt ous al hebbet ereerst het te >ed gekend woi ludheidkunde t dan de juiste wijze van v in deze handleiding studec ■eldende studie ktndervoedsel I ichnffen. Zij zullon de Ohr. school haar Ien, die bij den Zon- in zijn. dl) werk i>nn ïelcer geon burouw - Is In elk opzloht suporlour werk, dat Met geboden wordt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2