53SS*SS£5 N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIEUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabriek in Nederland. Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS BOUWBLAD No. 141 (Verschijnt eiken Maandag) MAANDAG 1 FEBRUARI 1.932 )teun voor Woningbouw Aanschrijving van den Minister. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft onder dagteekening van Januari jJ. de volgende aanschrijving ge richt aan de gemeentebesturen: In verband met de opneming in het Wo ningbesluit van een aantal bepalingen van circulaires betreffende steun voor Woning- wetbouw (Kon. besluit van 2 October 19:11, St-bl. no. 409), is het wenschelijk. de verdere bepalingen, die volgens die circulaires voor dien steun gelden, bijeen te brengen, met wij ziging van haar redactie, voor zoover daar toe aanleiding bestaat in verband met de bewoordingen van het besluit De aldus herziene bepalingen luiden als volgt: 1. Voorschotten krachtens de Woningwet worden verleend tegen een rente van 4% pet 's jaars. 2. Aanvragen om voorschotten en bijdra gen worden slechts in overweging genomen voor zoover de beschikbare middelen toe kenning van het gevraagde voorschot of van de gevraagde bijdrage mogelijk maken. 3. Het jaarlijks te bouwen aantal wonin gen ter vervanging van krotten (art. 17, vierde lid, onder a. van het Woningbesluit) tal in het algemeen in plaatsen, waar de jaarlijksche productie een eenigszins betee- kenenden omvang heeft, slechts een klein deel mogen uitmaken van de normale jaar lijksche productie ter plaatse. 4. Bij een verzoek om een voorschot en een bijdrage, of alleen een bijdrage, voor krot opruiming, zal moeten blijken, dat een even groot aantal woningen, als waarvoor steun wordt gevraagd, onbewoonbaar zal worden of is verklaard en tegen het tijdstip, waarop de te bouwen woningen in gebruik zulbn worden genomen, zal worden ontruimd Wordt die onbewoonbaarverklaring niet doorgezet of blijft de ontruiming op den ge zetten tijd achterwege, dan wordt het voor schot ingetrokken en vervalt een eventueel toegezegde bijdrage. 5. De woningen voor krotopruiming te bou wen moeten solide, doch uiterst eenvoudig zijn. Bij bouw van éénsgezinswoningen zal veelal volstaan kunnen worden met een woonkeuken, wijl daarbij een spoelhokje of schuurtje op eenvoudige wijze een waschge- legenheid kan bieden. Wat de slaapgelegen heid betreft, wordt vastgehouden aan den eisch, dat er zij een slaapkamer voor de ouders en scheiding van slaapgelegenheid voor zoons en voor dochters en dat iedere slaapgelegenheid rechtstreeks gemeenschap heeft met de buitenlucht Voor zoover voor kleine gezinnen wordt gebouwd kan tot ten hoogste de helft van de in een plan opgenomen woningen met min der slaapgelegenheid volstaan worden, mits worde oege-zien, dat de bewoning niet ge schiedt in strijd met den gest-elden regel. 6. Het tekort op de exploitatie der voor krotopruiming dienende woningen mag niet meer bedragen dan ten hoogste f50.— per woning per jaar, waarvan de eene helft te 'dragen door het Rijk, de andere helft door de gemeente. Door de daling van de bouw kosten zal in sommige gevallen een bijdrage niet noodig zijn en zal in andere gevallen met een geringere bijdrage dan f50.— kun nen worden volstaan. 7. Mocht bij eenig onderzoek, tot het in stellen waarvan alle vrijheid blijft voorbe houden blijken, dat niet stipt de hand wordt gehouden aan hetgeen in art. 18, vierde lid, van het Woningbesluit is bepaald omtrent het verhuren van de woningen, dan zal de voor het geheele complex toegekend bij drage worden ingetrokken. In verband met de bedoelde bepaling van het Woningbesluit, zal ik gaarne zien, dat bij het jaarlijksche verzoek om vaststelling van het juiste be drag der bijdrage. lo. wordt medgedeeld, of de woningen nog zijn bewoond door de oorspronkelijke bewo ners, en, voor zoover dit niet 't geval mocht zijn, of de nieuwe bewoners komen uit wo ningen. die geacht moeten worden minder te zijn dan de nieuwe woningen; 2o. opgaven worden overgelegd omtrent de samenstelling van de gezinnen der huurders en omtrent de inkomsten van elk der leden van het g2zin; 36. de geldende huren worden opgegeven. S. Ingeval van opschuiving (art. 18. vierde lid. van het Woningbesluit) wordt de bij drage verleend voor zoover de bewoners de huur van de door de opschuiving vrijgeko men oude woningen, die doorgaans lager zijn dan die van nieuwe woningen, niet kunnen betalen. 9. Voor nieuwe woningen ten behoeve van ten opschuivingsplan wordt alleen dan bij ophooging, bestrating en rioleering de ui arste sobeiheid ware betracht «•i de gootere gemeenten zal, behoudens een enkeie uitz uidering, de grondprijs per woning een bedrag van f 600 niet behoeven te verschrrden, in de kleinere gemeenten zal mei een beouidend lagei bedrag kunnen werden volstaan 13. Ten behoeve van groote gezinnen, wel ke in eene woning van de gebruikelijke af metingen geen voldoende huisvesting kun nen vinden, kunnen grootere woningen wor den geibouwd met een grooter woonvertrek en grootere, of een grooter aantal slaapvei trekken. Onder een groot gezin wordt i deze regeling verstaan een gezin met zes of meer kinderen. Indien deze woningen zullen worden be trokken door groote gezinnen, welke In ver band met de samenstelling van het gezin een te kleine woning bewonen en nie staat zijn een aan de behoeften van het ge zin voldoende woning te bekostigen, kun nen ten behoeve van die gezinnen jaarlijk sche bijdragen worden verleend. Deze bij dragen worden niet verleend, indien één of meer dier kinderen geacht kunnen worden in de kosten van het gezin te kunnen bij dragen en als regel niet. wanneer .Vet aantal kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar minder dan zes bedraagt. Indien grootere woningen ten behoeve van groote gezinnen worden gebouwd zal zoo noodig een hoogere jaarlijksche bijdrage dan de gebruikelijke kunnen worden ver leend en wel ten hoogste tot een bedrag van f37.50 mits de gemeente een gelijke bijdrage ïeft. Indien een hoogere jaarlijksche bijdrage dan de normale is verleend zal het gemeen tebestuur het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid op de hoogte houden van de samenstelling en de inkomsten der ge zinnen, opdat zoo noodig tot verlaging of -intrekking der bijdragen kunnen worden overgegaan. Behoudens uitzondering op grond van bijzondere omstandigheden ver valt de bijdrage, wanneer het aantal kin deren beneden 16 jaar geringer dan zes is geworden. 14. De in deze circulaire vervatte bepalin gen gelden de normale gevallen. Doen zich bijzondere gevallen voor, die binnen de grenzen van de Woningwet toelaatbaar zijn. dan zal telkens in overleg met den Minis- zan Financiën beslist worden of steun (voorschot en/of bijdrage) zal worden ver leend. Indien in eenige gemeente met betrekking tot de arbeidsloonen bijzondere toestanden heerschen of voor den bouw bijzondere wer ken noodig zijn, als bijv. een heifundeering, zal daarmede bij de beoordeeling van den financieelen opzet van het plan rekening worden gehouden. 15. Gemeenten die zelf met Rijksvoorschot bouwen, moeten na aflossing van het voor schot van de dan te schatten waarde der met het voorschot verkregen gebouwen aan het Rijk terugbetalen een deel. dat even redig is aan het aandeel, dat het Rijk, in den vorm van bijdragen, in het tekort op de exploitatie der woningen heeft genomen. Zoo mogelijk zal dat deel. na vaststelling ervan na aflossing van het voorschot, in eens door de gemeenten in 's Rijks kas moeten worden gestort; is het daarvoor in verband met de draagkracht der gemeente te groot, dan in nader te bepalen termijnen. De wijze, waarop de schatting van de ge bouwen moet plaats hebben, wordt in de Ministerieele beschikking tot toekenning van het voorschot nader aangeduid. 16. Woningen, voor den bouw waarvan Rijksvoorschot en/of bijdrage is gegeven, moeten worden verhuurd tegen den prijs, dien de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vaststelt, wijziging der huren behoeft goedkeuring van dien Minister. De vereeniging (c.q. gemeente) zal, wanneer zulks door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid op grond van de exploi tatie der met de voorschotten gebouwde woningen noodig wordt geoordeeld, over gaan tot huurverhooging van alle wonin gen of van een bepaald aangewezen deel van de woningen, bij de vereeniging (c.q. de gemeente) in exploitatie. Zij mogen aan personen, die de hun in eigendom toebehoorende woning vrijwillig hebben verkocht, alleen worden verhuurd tegen een huurprijs, die den kostprijs der woning dekt. Personen als bedoeld mogen eerst in de laatste plaats voor een met Rijksvoorschot gebouwde woning in aan merking komen. 17. Overeenkomsten ter zake van met een Rijks voorschot verkregen woningen meteen werkgever te sluiten en alle in dergelijke ter zake van zoodanige woningen reeds ge sloten overeenkomsten aan te brengen wij zigingen, moeten aan goedkeuring worden onderworpen. 18. In de met een Rijksvoorschot ver kregen woningen mogen alcoholhoudende dranken niet ten verkoop in voorraad ge nomen of verkocht worden. 19. Bij voortduring wordt een beroep ge daan op Uw medewerking om te komen tot een voortgezette verlaging van de exploita tiekosten van woningen, voor zooveel zulks in Uw vermogen ligt en tot verlaging van bouwkosten zoowel als van grondprijzen of erfpa^htcanons en retributiën. Opdrijving van kosten door veel af wisseling van woningtypen en door grillig heid en gezochtheid van lijnen voor ieder type dient met kracht te worden tegenge gaan. Door lijn en kleur kan vaak de schoonheid worden gediend zonder kosten- verhooging. 21. De uitvoering van den bouw van eenig met Rijkssteun uit te voeren bouw plan mag, behoudens door mij goed te keuren uitzonderingen, alleen geschieden krachtens openbare aanbesteding In de be stekken mogen de bepalingen voorkomen, die den aannemer beperken in de vrijheid van de keuze zijner arbeiders of waardoor invloed wordt uitgeoefend op den arbeids duur of op het arbeidsloon. Bij verzoeken om voorschot en/bf bij drage krachtens de Woningwet kan worden volstaan met overlegging van het raadsbe sluit, teekeningen en ramingen in duplo. Boerderij-typen in Limburg Voor den geoloog en dén botanicus, den historicus, den folklorist en den kunste naar niet minder, is Limburg buitengewoon belangrijk. Maar voor ieder die oogen heeft om te zien, en een ziel om het mooie der wereld in zich op te nemen, is Limburg een land van schoonheid- Een land van kleurenrijkdom en van zin gende rythmen. Vooral de Limburgsche dorpen zijn zoo iets heel anders dan de Hollandsche. Daar men eerst de Romeinscli-Frankische bouw orde: huis en stalling samen gerijd om den mestvaalt, die er het klassieke impluvium vervangt. Maar ook van het gewone, een voudige boerenhuis is het voorkomen heel anders, zelfs als het zich de weelde niet veroorlooft van den afsluitingsmuur aan de straatzijde, met de zware rondboogpoort- En verder heeft de toepassing van len vak- leembouw ons Zuiden dit eigenaardige ge geven, dat aanknoopt bij het kenmerkende an Ardennen en Eifelland. Een breed voor uitspringend rood-pannendak, dat een zware schaduw afzet op den gepleisterden huiten- MU muur; een klinkerstoep die 'n paar trappen doorschot gegeven, wanneer die woningen hoog langs het geheel heen leidt; zoo leunt Voldoen aan hetgeen ten aanzien van de wo- i het dan met tuin en bongerd omschaduwd. Hingen bedoeld onder b in art. 17. vierde tegen helling en veld aan of kijkt er op de lid, van het Woningbesluit is bepaald en hoogte gehurkt naar beneden. Vooral wan- aannemelijk wordt gemaakt.dat het particu- neer die oude, verzwakte leemhuisjes gewit lier bedrijf die woningen niet bouwt. zijn, kunnen ze, ook zoo primitief-naiëf, zoo 10. Bij voorschot aanvragen voor het doel. gezellig gerust den weg langs gluren, uit de genoemd onder b in art. 17. vierde lid van het Woningbesluit, moet de behoefte aan de woningen worden aangetoond, en moet be- vens worden aangegeven waarom niet mag worden verwacht, dat in die behoefte door particulieren zal worden voorzien. 11. De onder 10 bedoelde woningen mogen Iets uitgaan boven de eischen. onder 5 voor de woningen voor krotopruiming gesteld. De bouwkosten loopen in de verschillen de deelen des lands te zeer uiteen dan dat daarvoor een algemeene norm kan worden gesteld. Een maximum kostprijs wordt daar om voor deze woningen niet gesteld. Als eisch geldt echter, dat naar soberheid wordt gestreefd, omdat voor woningen die niet dienen voor krotopruiming of voor groote gezinnen, een bijdrage niet wordt gegeven. Daarom blijft ook scherp toezicht op de bouwkosten bij voortduring noodig. Het voor gestelde woningtype zal in elk voorkomend geval naar de plaatselijke omstandigheden worden beoordeeld. 12. Bij verzoeken om een voorschot en/of bijdrage moet de berekening van den grond prijs per woning en per vierkanten meter Worden overgelegd en moeten voorts teeke ningen worden gevoegd die een dwarsprofiel van de wegen geven met een duidelijke aanduiding van de wijze van verharding. In seen geval wordt toegestaan, dat meer In rekening wordt gebracht dan dp prijs dien de grond zou moeten kosten, indien haag van groen die ze beschermd omgeeft Zoo staan ze er blank en vredig, in de stille plooien van het land, waar het nieuwe leven, dat de industrie er bracht, ze nog niet geheel vprjnagd en vervaagd heeft- Vooral de BOERDERIJ-TYPEN in Limburg zijn op een zoo kostelijke wijze beschreven door den hee E. Fr anquinet wiens pennevruchten zijn verschenen als no. 2 van de uitgaven der Provinciale Schoon heidscommissie voor Limburg rij de Uitge vers Mij. v- h. Cl. Goffin te Maastricht Het lezen van dit fraai geïllustreerde boekje de keurige typografische verzor ging mag niet onvermeld blijven is ons een groot genoegen geweest. Wat spreekt daaruit een liefde voor het „Limburg, mijn vaderland", door ons boven den Moerdijk soms zoo verkeerd begrepen- Daarom vooral wekken wij gaarne allen op zich dit mooie boekske aan tc schaffen, temeer, waar over dit onderwerp vrijwel geen litteratuur be staat. De bedoeling der Provinciale Schoonheids commissie was: het inzicht ruim *eld te doen winnen, dat de verschillende oudere boer- derij-tvpen, die in Limburg worden gevonden zich volkomen aan het omringende land schap hebhen weten aan te passen en daar door tot een heeid "an schoonheid in dit zijn geworden. De heer Franquinet onderscheidt vier boerderij-typen, n-1. het Zuid-Limburgsche type, het Midden-Limburgsche Maasoever type, het in Noord-Limburg voorkomende Halle-huis en het in West-Limburg over- heerschende langigevel-type of Brabantsch huis. Wat de beide eerste betreft moot worden toegegeven, dat beide tvppn blijkbaar uit burgsch Halle-Huis niet voor, doch is hier vervangen door een koestal, terwijl achter het woonhuis zich dorschvloer, bergruimte voor graan e-d. bevinden. Langs de grens van N. Brabant, in de Peelstreek treffen we het L.WGGKVEL-TYPE aan- Het kenmerk van dit type is, dat de naast elkaar gelegen woning, stallen en schuur alle hun toegangen hebben in den langen gevel van het onder één nok gebouw de geheel. In den regel zijn de woningen van het langgevel-type veel minder aan zienlijk, ja zelfs armelijk. Men vindt gelijk gezegd, voornamelijk in de Peelstreek, waar de kleine boer hard moet werken oi; zijn dagelijksch brood met veel moeite aan den vruchtbaren bodem te ontworstelen- Slechts heel vluchtig hebben we eenige grepen kun Jen doen uit dit zoo belangrijke boekje, dat wij gaarne van elke provincie zouden hebben. Limburg heeft zich reeds meer dan hon derd jaar één gaan voelen met overig Neder land. Het bracht en brengt mee den rijkdom zijner akkers en bosschen, zijner heuvelen en vijvers, den eigen aard ook zijner be volking- De eerste zij worden in steeds stijgo mate gekend en op prijs gesteld in het gansche Vaderland. En die eigen volksaard? Rekent overig Nederland daarmede voldoende? Ongetwijfeld heeft de heer F ran qui net door zijn met kennis van zaken en met groote liefde geschreven boerderij typen in Limburg daartoe meer dan het zijne bijge dragen. BOUWMEESTER- Architecten-Honorarium Herhaaldelijk worden architecten voor het vraagstuk gesteld, hoe zij in bepaulde geval len hebben te handelen ten aanzien van ge schillen met opdrachtgevers betreffende het honorarium en welke rechten zij daarbij kunnen doen gelden. In de meeste gevallen hebben de architecten deze moeilijkheden aan zich zelf te wijten. Dikwijls toch heeft de betrokken architect niet alleen nagelaten schriftelijke opdracht te verlangen, doch ook is geenerlei corres pondentie gevoerd, waaruii gemaakte afspra ken zouden kunnen blijken. Inroepen van "•chtelijke uitspraak is in die gevallen dmst riskant Een artikel in „Bouwbedrijf geeft ons aanieiding op deze kwestie wat nader in te gaan en waaraan we dan ook het volgende ontleenen: In de allereerste plaats is het noodig, dat een architect zijn cliënten gewent aan hei verstrekken van een schriftelijke opdracht. Voorts is het noodzakelijk, dat de architect alle bij mondeling onderhoud met zijn cliënt gemaakte ufspraken ten aanzien van zi.in verhouding tot den opdrachtgever en alle ten opzichte van het gebouw besproken eischen zeer kort na het betreffende onder houd sc h ri f te 1 ij k bevestigt Er ontstaan toch dikwijls onaangenaamheden, doordat architect of principaal zich te goeder trouw vergissen nopens hetgeen maanden geleden is besproken. Vooral wanneer op verande ringen wordt teruggekomen, ol wanneer een besproken wij/.iging door een latere bespre king opnieuw wordt gewijzigd, is he' slechts op het gehcugei: afgaan ondoenlijk. Daar rich .ijilens de uitvoering van de ipdracht dierlei var te voren niet voor ziene compiicati'-s en kwesMes kunnen voor doen, is liet zeer onvoldoende, om bij de op DE GROOTE TREK VAN DIT JAAR IS NAAR DE EENGEZINSWONING HET HEELE HUIS IS GEWILD GEEN LAST VAN BOVENBUREN HET VRIJE GEZIN HOORT IN EEN VRIJ HUIS HUISEIGENAREN! KOOPT EENGEZINSWONINGEN DE KANS OP HUURDERVING MINDER GROOT. LAAT U EENS GEHEEL VRIJBLIJVEND INLICHTEN DOOR ACHTER ST. PIETER 25, UTRECHT WONINGEN TE UTRECHT DE BILT ZEIST AMERSFOORT NIJMEGEN TILBURG EINDHOVEN komst vast te stellen, hoe enkele artikelen, waarin het N.I.V.A. genoemd is, gelezen zullen moeten worden, voornamelijk wat be treft de afwikkeling van geschillen. Hoewel men zich reeds alleen door de regelen van het N.I.V.A. in de overeenkomst met den opdrachtgever op te nemen, voor zeer veel moeilijkheden en onaangenaamheden met den opdrachtgever vrijwaart, zal men toch eerst volledig van dergelijke zorgvuldig vastgestelde regelen profiteeren, door lid van het Instituut te wonden. Eerst daardoor krijgt ook voor den bouwheer de bescher ming van zijne rechten volledige waarde, omdat hij, als zijn architect lid is van het Instituut, bij klachten of twijfel over diens beleid zich tot den door dit Instituut inge stelden en in de regelen genoemden Raad van Toezicht kan wenden. Vrees, dat deze Raad van Toezicht zich partijdig op het standpunt van de belangen der architecten zal stellen, behoeft redelijkerwijze niet te bestaan. Immers deze Raad is juist inge steld. om te zorgen en te waarborgen, dat men zijn belangen veilig aan een N.I.V.A. architect kan toevertrouwen, om zoodoende een algemeen vertrouwen in de deskundig heid. de integriteit en de plichtsbetrachting van den architect te vestigen. Het bestaan van dezen Raad geeft dan ook den bouwheer niet slechts de zekerheid dat hij steun zal vinden, als de architect in de behartiging ziiner belangen te kort -mocht schiefpn, maar tevens de groote waarschijnlijkheid, dat hij dien steun niet zal behoeven omdat zijn belangen wel Firma VALCKX VAN KOUTEREN Kerk- en Concertorgel fabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90a, 91, 92 TELEFOON 32722 elkaar loopende richtingen ontwikkeld. De ZUID-LIMBURGSOIE hoeve in haar zuiversten vorm maakt op den onbevangen aanschouwer den onontkoom- baren indruk van een vestingwerk: vier vrijwel blinde muren enkel hier en daar een klein hoog raampje alleen in den voorgevel doorbroken door een groote poort, van zware vleugeldeuren vu..rriun- Het geheele leven van de ooarderij con- oentreert zich echter om de binnenplaats. In het midden, als centrum van ulles, de zoo waardevolle mestvaalt Het woonhuis is vrijwel altijd aan een der zijkanten gelegen, bestaande uit meerdere achter elkaar gele gen kamers, waarvan die aan de straatzijde als „goede kamer" slechts zelden dienst doet- Bij de MIDDEN-LIMBURGSCHE MAAS DAL-HOEVE wed ook de vierkant bouw gehandhaafd; meer uit traditie dan uit noodzaak. De poortmuur is minder hecht van bouw; vaak maakt hij plaats voor een laag muurtje met sierlijk hekwerk- Een belangrijke afwijking van de Zuid- Limburgsche bouworde is, dat de schuur in den buitengevel altijd een groote wagenpoort heeft, een directe ingang dus van buiten naar het schuurgedeelte. De beschermde plaats, die de mestvaalt in Zuid-Limburg door zijn ligging inneemt, komt bij de Maas dalhoeve niet voor- Nog een opmerkelijk iets: wanneer de zij gevel van het woonhuis aan dj straatzijde is selegen, is deze in den negei rijkdlijk van raamopeningen voorzien. Het principe, dat den bouw van HET HALLE HUIS beheerscht Is, dat de geheele ruimte van woonhuis, deel en stallen In één groote hal is samengebracht, begrensd door twee rijen zuilen of stijlen, aan weerszijden waarvan zich twee lagere zijgangen uitstrekken- In Noord Limburg, ten Oosten van de Peel en ten Noorden van Venlo, vindt men dit type vrij veelvuldig, zij bet nipt cphepl zuiver van vorm. De langdcel komt in het Lim grootheid van het honorarium, b.v. in pro centen van de aanneemsom, vast te stellen. Het is in hooge mate gewenscht, een vast gestelde honorarium-tabel met honorari- umregeling als grondslag van de honoreering en van de regeling van de rech ten en verplichtingen van architect en op drachtgever bij de opdracht van kracht te doen verklaren. Dit voorkomt bijna steeds geschillen, omdat de aanvaarde regelen voor de meeste gevallen duidelijke inlichting om trent de wederzijdsche rechten en verplich tingen geven. Mochten toch nog geschillen ontslaan, dan heeft de rechterlijke macht ol een arbitragecommissie aan letter en geest van de regelen een behoorlijk houvast, om een uitspraak te doen. In dit verband kun nen de onlangs vastgestelde „Honorarium tabel en bepalingen, vaststellende de rechts verhouding tusschen architect en opdracht gever" van het Nederl Instituut van Archi tecten, als zijnde het mees' up to date en volledig, ten zeerste worden aanbevolen Deze zijn niet alleen de nieuwste, maar zij beschermen ook den cliënt door een uitvoe rige omschrijving van de plichten van den architect Dit laatste is voor den serleuzen architect (dip zich zeker eigener beweging in den geest di»r regelen zal gedragen, om dat hij hij voortduring vertrouwen behoeft) geenerlel bezwaar er. kan hem slechts van nut zijn als bescherming tegen som'ijds te dien aanzien gekoesterde onredelijke opvat ting van den opdrachtgever. Voor den op drachtgever daarentegen is het van groot belang, nok zijn belangen in de „regeleo beschermd te weten. Het feit. dat de archi tect deze regelen aanvaardt. k"n allereerst een bevestiging zijn van het reeds voorloo pig in hem gestelde vertrouwen. Vooral ech ter in die gevallen, waarin de opdrachtgever eenigszins huiverig is, om de diensten van een architect in te roepen, omdat hij hij ge ruchte gehoord heeft, dat financieele en andere z kelijke ilangen der opdracht gevers te veel aan artistieke wenschen van hun architecte i werden opgeofferd. Is het van zeer veel belang, dat de architect zijn mogelijk toexomstigen cliënt op de deshe treffende bepalingen van de tabel kan wijzen. De hedoelde tabel bevat een model over eenkomst tusschen opdrachtgever en nrrhi tect De a.chitect. die eeer lid van het In stituut is, zal goed doen in deze overeen Houth. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co. Hoofdkantoor: OosLAdmiralieitskade 47 Rotterda - Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: I eenigring van Delftsche Ingenieurs iV.D.I.), AIMIMO 1833 die van den Bond van Nederlandsche Archi - Nassauhaven—Boerengattecten (B.N.A.) en die van het Nederl In- 1 stituut van Architecten (N.I VA.). [-Jet ruimtebeeldend denken Opleiding voor binnenhuis-architect. Bij de nieuwe opleading voor binnenhuis arohJtect, diie de tegenwoordige tijd aan Je orde stelt, zal een principieel verschil moe ten worden gemaakt tuo»chen de oplenljnc voor meubelontwerper en voor binnenhuis architect, met dien verstande, dat de bin nenhuis-arohitectuur een leerstof wordt die onmogelijk volledig te behandelen is in hel programma van een vierjarigen cursut binnenhuid-architect zal een soort „aooger onderwijs" moeten ontvangen, dat grooten deels buiten het kader valt van de tegen woord ïge leerstof op een kunstnij verheids school. Deze school kan vo.gens Pau- rg Ln Binnenhuis alJeen een voorbereiding zijn tot het onderwijs en de praktijk van ruimte-beeldend denken, d i t n.1. het essentieele van binnenhui6-erchi tectuurgevoegd bij een groote kenni6 van materialen en beheereching der tech nieken die bij bet uitvoeren van een inte rieur-plan aan de orde komen. Om het vak bun-nemhu is -ar oh it eet onder de knie te krlj gen in vier leerjaren is even onmogelijk om dit vak te gaan onderwijzen zonder rbereidende jaren waarin door middel een of andere vakbeoefening het nood zakelijke technische begrip Ln hart i nieren van den leerling is overgegaan Voor den buiten-architect is het timnie ren een weldadige voorbereiding, voor ien binnenhuis-architect het meubelmaken. N et dat de (toekomstige) binnenhuisarchitect zijn practijk speciaal het ontwerpen i meubilair op zijn weg zal vinden neen, meubelen, lampen tapisen enz., zijn alle even belangrijke factoren bij 't samen ©tellen en renlieeeren van een interieur ge daohte. maarhet meubelmaken is het vak bij uitnemendheid om zijn technisch ge .-oei te trainen en zond-er dit srevoel zal het ruimte beeldend denken altijd min of meer amateur-werk blijven. De architect, die nooit meubelen heeft leeren beheer- ©chen toont zijn onbekwaamheid onmiddel lijk hij hei componeren van een interieur, zei ft- al komen er in het izeheei geon meij beien bi.' te pas! Aan het meubel leert »itj n.l bnoldend denkor. in een binnen ruim te, bij een beperkte afmeting, onder de om het inte- Ned. Bouwtentoonstelling 1932 „NEBO" DIERENTUIN DEN HAAG 8 t.m. 17 April Secr. Spui 1 09a. Tel. 1 1 6864. Den Haag ZELFBFW0NIH6 ot GELDBELEG6ING TC 1/nnD ad-ROZENLAAN, I L l\UUr HILLEGERSBtRG PANDEN 5 IndeeiinB retp kt keuken, badkamer, en lil I Ben-der z Bovenhuizei Te bevragen L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraal 68 Telefoon 13866 land wet bijzonder lang voor dit denkbeeld is doorgedrongen. Wil de ruimte componist goed kunben „instrumonteeren" dan iuet hij wel dege lijk ook meubelontwerper in alle perfectie zijn, want hier zijn centimeiers reeds in staat de taal van het gedachte beeld af ts brokkelen tot een nietszeggend gpstamel. Haardpartij en hankzit zijn tesnmen \erbon- den en tesamen gevat in hel wanden cora- P'exschijnbaar natuurlijk en ..vanzelf sprekend". maar „vanzelfsprekend" worden de diingen heel anders! regelingen, tw. die van de Ver standïgihedendie speciaal rieur heenschen. Het ruimfce-beelderid denken van een ar chitect is andere ingesteld dan van een interieur-ontwerperhet duurt in one paleis voor Volksvlijt- terrein „üUHÏe!: 'e voo"x", dat bol In verbmi met de cnsisomeiamtigheden ueruimon tijd Ml duren, alvorens aan het lerre-.n Pa eis vooi Voi'kevlijt te Amsterdam defm - tieve beslemming word-l geweven m «-non R en VV„ dat het terrein in izebruik zal ,oor "l-T-Vko Alvoronn echter het terrein op deze wllte dH'^ V8 kumV"1 nwtwn, 18 het noodig dd'. te egalieeeren. De koelen daarvoor wor- den geraamd op 19.000.-. B. en W etei. len dien Raad voor dit bedrag toe te etaeiv

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11