J\ *<r?7 NATIONAAL CRISIS COMITÉ Pesiratten aan boord van de „Arantza Mendi Nog een dreigbrief DONDERDAG Z8 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. Ui. U.--1 t'.- 2L <3 :i"" *•-"■' >£.- &"y JL1 ei-*1'5"tt;e' JL~~4 z /'«.- -,-/e -y^-pc^. &.--4A .404. i. WAT HET DOET EN HOE HET WERKT BEDELEN IN HET OPENBAAR EN WELDOEN IN DE STILTE Ten Paleize Kneuterdijk 20 zijn we een dezer dagen op een avond op hezoek geweest bij het Nationaal Crisis-comité. De bedoeling was nader te worden ingelicht over den arbeid en de werking van het Comité, waar over nog zoo menigmaal onjuist geoordeeld wordt. De voorzitter van het Comité, het lid der Eerste Kamer, Jhr. S. v. Citters. ontving de pers-gasten, terwijl voorts verschillende andere leden van het comité aanwezig wa ren. De heer v. Citters verheugde zich over zijn talrijke gasten en heeft een exposé ge geven van hetgeen het Nat. Crisiscomité doet en over de wijze van werken. Dit laatste be treft dus den ondersteuningsarbeid, die vrij wel in stilte geschiedt, terwijl juist het gif ten vragen in het openbaar plaats heeft. Het Comité draagt een nationaal karakter; alle richtingen van ons volk zijn er in ver tegenwoordigd en werken voor het nationale doel samen. Met groote waardeering sprak <ïe Comité- voorzitter van de prestaties zijner mede- comitéleden. de heeren Baron v. Heemstra, onder-voorzitter, en Frederiks, secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken, die als algemeen secretaris optrad. Er is een bureau gevormd en een staf van ambtenaren verkregen, die in volkomen sa menwerking en vriendschap den dagelijk schen arbeid verrichten. Als secretarissen fungeeren voorts de heeren Dr. J. E. Baron de Vos v. Steenwijk en Mr. P. A. L. v. Og- trop, terwijl de financien beheerd worden door Mr. E. E. Menten. Prinses Juliana toont voor den arbeid van het comité zeer actieve belangstelling. Haar eere voorzitterschap is meer dan vorm. Zij woont zooveel mogelijk de vergaderingen van het dagelijksch bestuur van het werk comité bij en helpt ook meermalen aan de dagelijksche werkzaamheden, welke door de dames op het bureau worden verricht Het Comité acht zijn vertrouwen in de tot nu toe verkregen uitkomsten niet be schaamd. Er wordt behoorlijk gegeven. Wel stroomen geen zeer groote bedragen toe, maar dat werd ook niet verwacht; het groote aantal kleinere giften is echter zeer verheugend. Want ditmaal moet De menigte het doen. Vele kleinen zullen een groote heb ben te maken. In 't bijzonder verheugen de belangrijke giften in natura. Op dit gebied kan echter nog veel gedaan worden om den arbeid van het comité te steunen en te kunnen doen uit breiden. Niets zal aangenamer zijn, dan dat steeds meer fabrikanten met hun producten het comité willen steunen. Gaarne ondersteunen we dit verzoek van den Comité-voorzitter. Over de financieele resultaten van den arbeid van het Comité h eft vervolgens Mr Menten belangrijke mededeelingen ge daan. De werkzaamheden zijn.op 24 Nov. 1930 begonnen. Sinds mocht de thesaurie de vol gende bedragen ontvangen: Totaal f 425.905.58 Men ziet. in deze r"fers een tendens tot dalen. Deze is verklaarbaar uit het optreden der plaatselijke Crisis-comité's, die nu een niet onbelangrijk deel der giften tot zich gaan trekken. Intusschen men vergete toch vooral het Nationale Comité niet. Op het gironummer 186.000 worde druk over geschreven. Ook Mr. Menten wees op de waarde der giften in natura. die menigmaal in staat stellen op de beste wijze nood te lenigen, waar die bestaat We willen het lijstje der giften in natura eens vermelden, opdat degenen, wien hel kan aangaan, zullen opmerken, dat nog vele maatschappijen en industrieën levensmidde len. brandstoffen, kleeren en schoeisel kun nen toezenden. Hier is dan het eere-lijstje van Giiten in Natara. 100.000 bonnen a f 1 De Gruyter, 50 pond roomboter, 100 pond vet, 100 dekens, 50.000 pakken cichorei en peekoffie, 10.000 pakken Nutricia kindermeel, 1.200 porties erwten soep, 200 flesschen wijn, 1.000 bons a f 0.00 levensmiddelen. 1.000 blikken erwtensoep, 15.000 van Zijst sigaren, 100.000 stuks pers- turven, 12 x 800 paketten levensmiddelen. 1.00Ó K.G. huishoudzeep, 1.000 K.G. cacao, 700 paar schoenen. 300 manshemden, klom pen, 200 wollen shawls, 50.000 pakjes tabak van 1 ons, 1.700 pakken thee en 1.000 pakken koffie, 1.000 bons a f 0.55 voor y2 pond koffie. 1.000 bons a f 0.25 voor y2 pond thee, 100 mud kolen, 500 pond witte boonen, 500 pond preskop. 4 kisten peccothee, 1000 kilo witte- boonen, kleeding en bonnetterie voor f 10 000, kleeding voor f 7.500, 4000 literbus sen spinazie, 1000 blikjes leverpastei, 10.000 reliefzegels 1000 kilo varkenspootjes per week tot nader order, 100 pond cacao en 30 pond thee, 1500 klllo witte boonen en 100 kilo bruine boonen en 1000 ton eierkolen. Het Comité zint nog voortdurend op mid delen om de inkomsten op te voeren. Door de bereidwillige, belangelooze medewer king van den postcheque- en girodienst zullen einde dezer maand de ongeveer 185000 rekeninghouders een biljet ontvangen, waar aan gehecht is een oproep tot steun. Ge noemd biljet bevat een verklaring van den rekeninghouder, dat hij den directeur van den P. en G. dienst machtigt een zeker be drag periodiek over te schrijven op de reke ning van het N. C. C De verkoop van de propaganda- zegels, de bekende rood-blauw-witte zegels, bereik te reeds na 3 weken arbeid ongeveer 3 mil- lioen stuks. Deze zegels worden verkocht tegen den zeer lagen prijs van f 10 de 10.000 stuks aan de verschillende industrien en handelmijen. Ook verschillende dag- en weekbladen verzochten zegels te mogen ont vangen. Zij worden veelal bevestigd onder aan de brieven van de afnemers der zegels en op deze wijze komt een herinnering tot een groot deel van het Nederlandsche volk. Verschillende ondernemingen gaven zelfs meer dan den vastgestelden prijs van f 10. Collectebussen. De verkoop in de bioscopen met de spon tane medewerking van de Ned. Padvinders Organisatie, van de briefkaarten, voorstellen de H. K. H. Prinses Juliana, haar rede uit sprekende bij de installatie van het N. C C. bracht ook eenige duizenden gulden binnen. Voorts is een bestelling van een groot aan tal collectebussen geplaatst, ten einde in staat te zijn de gemeenten, die slechts enkele bussen noodig hebben, ook tegen een zeer lagen inkoopsprijs een goede collectebus te kunnen afstaan. Met lof werd gesproken van den steon der Nederlandsche Dag bladpers in verschillenden vorm. De pers bracht tot Maandag 25 Januari een bedrag van f 136.011 bijeen of 30 pCt van de geheele opbrengst Mr. Menten noem de dat een buitengewoon succes. Met zorg wordt de besteding der gelden overwogen. Reeds zijn aan bijna 40 gemeen ten, waar erkende Crisis-comité's bestaan, grootere of kleinere steunbedragen uitge reikt. Van de grootere uitkeeringen noemen we Amsterdam f 20.000, Den Haag f 10.000. Hilversum en Dordrecht ieder f 1500. Ook zijn aan deze gemeenten giften in natura verstrekt Belangrijke mededeelingen omtrent de organisatie van het N. C. C. deed de secretaris, Dr. de Vos v. Steen- w ij k. De organisatie is opgebouwd volgens een gedecentraliseerd systeem, waarbij de individueele steunverleening voornamelijk is gelegd in de handen van de plaatselijke comité's, welke thans reeds in 530 gemeen ten zijn opgericht Een uitzondering op dit beginsel vormt de steun aan beeldende kunstenaars, welke in overleg met het Nederlandsch Steuncomité voor beeldende Kunstenaars te Dordrecht ge heel in handen van dit Comité is gelegd. Het N. C. C. heeft zich in pricipe bereid ver klaard bovengemeld Comité financiëelen steun te verleenen, wanneer de eigen midde len daartoe niet voldoende mochten blijken In 250 andere gemeenten wordt de oprich ting van steuncomité's voorbereid clan wel overwogen. Uit 210 meest zeer kleine gemeenten, met een i.iwonerstal van onge veer 600.000, kwam bericht, dat het vormen van een crisis-comité vooralsnog niet nood zakelijk geacht werd. Dit wil echter geens zins zeggen, dat in deze gemeenten geen nood zou heerschen, maar in dezen nood kan, hetzij door plaatse ke middelen, het zij langs anderen weg (bij voorbeeld door de Zuiderzee-steunwet) worden voorzien Als beginsel is aangenomen dat de plaat selijke comité's een afspiegeling moeten zijn van het Nationaal Crisis Comité d.w.z. dat zij samengesteld moeten zijn uit vertegen woordigers van Land- en Tuinbouw, Handel en Nijverheid, organisaties van werkgevers en werknemers en vereenigingen van ar menzorg en weldadigheid. Een plaatselijk comité wordt bovendien slechts als zoodanig erkend, vanneer het zich verbindt 10 pCt. van de beschikbare middelen aan het N. C. C. af te dragen. Dit beginsel, waarvan de bedoeling is het saam- hoorigheidsgevoel van het geheele land tot uitdrukking te brengen, sluit geenszins uit cfat aan de plaatselijke comité's van noodlij dende streken een grooter bedrag uit de kas van het N. C. C. kan worden uitgekeerd. De gevolgde methode van steunverleening is, dat op aanvraag van 'de plaatselijke comités bijdragen, hetzij in geld of in natura. uit de kas van het N. C. C. worden beschik baar gesteld. Deze bijdragen in natura zijn grootendeels jiften van Nederlandsche in dustrieelen, doch daarnaast heeft het N.C.C. bij enkele Nederlandsche Dekenfabriek°n voor hetzelfde doel een bestelling van 5000 dekens geplaatst. Overwogen wordt aan dit systeem verdere uitbreiding te geven. Ook aan den landbouw wordt gedacht, met name wat betreft de vervaardiging van Kunstmest. Overwogen wordt nl. om bii de Nederl. Staatsmijnen, voor een belangrijk bedrag aan zwavelzure ammoniak aan te koopen, ten einde deze tegen zeer verlaagden prijs ter beschikking te stellen van de kleine land bouwers en tuinders. Voor de distributie zal de medewerking van de landbouw-organisa ties noodig zijn. Waar het na rijkelijke over weging gebleken is dat het voor het N.C C. nog niet mogelijk is in den nood der „kleine zelfstandigen" door credietsteun te voorzien wordt althans op deze wijze aan deze cate gorie eveneens eenige verlichting gebracht. Verder kan het comité op 't oogenblik niet gaan,hoewel t' ingewikkelde vraagstuk van den credietsteun voor kleine zelfstandigen voortdurend de aandacht heeft. Gebleken is reeds dat met dezen steun op eenigszins be- teekenenden voet verleend, naar schattingen, 1 k 5 millioen zou gemoeid zijn. De banken willen wel als apparaat er bij dienst doen. maar kunnen zich niet verbinden tot deel name in anderen vorm. Nagegaan wordt of op dit gebied met hulp van de onderschei den overheidslichamen iets zou kunnen wor den bereikt. Buiten het comité om is, o.a in Noord Holland en Limburg, reeds eenige hulp van dezen aard verleend. Behalve de reeds genoemde propaganda middelen stelt het N.C.C. zich voor, meer dan tot nu toe, onder gebruikmaking van syste matische methodes, op ruime schaal pro paganda te voeren. Het is de bedoeling dat deze propaganda, waarhij belanglooze deskundige voorlichting is verkregen, zooveel mogelijk gelijktijdig ten I bate van het N.C.C en van de plaatselijke comité's zou geschieden. Naast de hierboven geschetste werkzaam heden en geheel los daarvan staat de steun verleening voor de welke gefinancierd wordt uit de Regeerings- bijdrage groot 750.000 en volgens de rege len door den Minister van Binnenlandsche Zaken vastgesteld. Voor steun krachtens deze regeling kunnen slechts i» aanmerking ko men die gemeenten, welke een door het rijk goedgekeurde en gesubsidieerde steunrege ling hehben. Met nadruk wordt de aandacht erop gevestigd, dat de steun welke het N.C.C. uit eigen middelen verleent, algemeen is en niemand, die daar voor in aanmerking komt uitsluit Immers, de doelstelling van het N.C.C. welke het in zijn circulaire van 1 December 1931 aan alle burgemeesters be kend maakt is: aanvullende en opheffende steun aan hen, die ten gevolge van crisis verschijnselen in moeilijkheden verkeeren en in wier nood door instellingen van Weldadig heid of andere in de gemeente werkende organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien. Na de gegeven uiteenzettingen werd een bezoek gebracht aan de werklokaiiteiten. De sobere inrichting ervan viel op, maar ver baasde ons niet meer, nadat we vernomen hadden, dat de installatiekosten in totaal hadden bedragen de som van 1100. Op allerlei wijzen worden de bureaukosten zoo laag mogelijk gehouden. Van de weelde in de bureaux van het N.C.C. hebben we niets kunnen ontdekken;wel zagen we kale vloeren en allereenvoudigste karpetten. In „het winkeltje" om de aanduiding van Prinses Juliana over te nemen onderzoch ten we de voorraden deksel, kleeding en ROFFELRIJMEN. DE ADI OMA Al (Historisch.} Er staat in een studentenstad Een roode automaat, Die zijn gesmeerde inhoud dl Den volke kijken laat: De broodjes-ham, en -kaas, en -ros, En slaatjes, die er staan, Zien, achter helder spiegelglas Je vol verleiding aan. Een heer, die na het sluitingsuur De automaat passeert, Grijpt automatisch naar zijn vest Waar klein geld bivakkeert, Hij vischt een zuiver kwartje op, Keert resoluut terug En stopt het muntje in de gleuf Hij trekt een laatje vlug Naar buiten, grijpt het broodje-ros Begeerigwat is dat! Het lijkt -wel, of een ander het Heeft in zin mond gehad. Hij werpt opnieuw een kwartje in; Nu zal 't een slaatje zijn! Ook dat blijkt voor de grootste helft Al afgeknaagd te zijn. Dan rukt hij nijdig aan de bel, En, met een rood gezicht, Bijt hij den automaat-gerant Boosaardig toe: flier ligt Het afval van je tafels, man, In deze automaat! Ik denk, dat j' uit die vuünisbak Een aardig slaatje slaat!" De man hoort naar het kwaad verhaal Hij schaamt zich diep, dat spreekt; Hij ziet, dat van elke portie wel De grootste helft ontbreekt Aha! een lichtje gaat hem op: De kwartjes zijn present, Het zijn dus de restanten van De mop van een student. (Nadruk verboden.) LEO LENS. schoeisel. Het was uitstekende waar; wie ze ontvangen moet door de omstandigheden, zal er zeer mee gebaat zijn. We hopen, dat de hierboven gegeven uit eenzetting ten goede zal komen aan de actie ten behoeve van het N.C.C, d.w.z. aan de genen, die lijdend onder der tijden druk. er door geholpen dienen te worden. De ruïne der afgebrande gevangenis van Dartmoor, nadat het oproer had uitgeraasd. Rotterdam staat wel in het teeken van bruagenboxiw. Hierboven een overzicht van den hoogen Noordelijken oprit van de brua aan den Pieter de Hooghweg. De hierboven gereproduce erde brief werd door de Directie der Ned. Spoor wegen ontvangen, kort na de bekende treinaanslagen. Het Politiebureau Adm. de Ruyterweg 266 te Amsterdam verzoekt inlichtingen omtrent afzender en herkomst. Het Spaansche schip „Arantza Mendi", in Quarantaine op de Engelsche boeien in het IJ, nadat aan boord de aanwezigheid van pestratten was geconstateerd. Een nieuwe zeilwagen, ontworpen door den Ber- lijnschen ingenieur Wolfgang von Bolton. Bij een tocht met vrij sterken wind haalde de wagen een snelheid van 110 KM. In de Paleisstraat te Amsterdam is men zoo men ziet onder groote belangstellingdruk bezig met de fundeeringswerken voor het nieuwe gebouw der IncassobanK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5