Pootaardappelen, M.A. van den Hout Zonen, Zwijdrecht Nedeiiandsche Suikerbiet KUHnP Brieven uit den Amerikaanschen landbouw Clichéfabriek „Het Oosten" i Gedempte Slaak No. 120 III Telefoon No. 21425 I I I ROTTERDAM 3este Vriend! Toen ik Oudejaarsnamiddag 3 uur aan de radio het nieuws opving de Chicago-tribune, het grootste dagblad in de wereld, werd ons medegedeeld, dat dit uitzendstation zich voor een oogenblik verbinden met het radio-station te New York omdat de grijze president van de Duitschc républiek ons zijn nieuwjaarsgroet door den ether zou doen toekomen. En waarlijk, eenige oogenblikken wachtens hoorden wij de zware stem van President von Hinden burg, van uit de Wilhelmstrasso te Berlijn. Het was zoo duidelijk of de spreker bij in een andere kamer was. Het maakte op ons, die het aanhoorden, een diepen indruk. Hij verzocht ons in 't geloof aan Hem, Die ook Duitschland zoo menigmaal uit den uood verloste, hét nieuwjaar te beginm allen, wie wij ook zijn, in Duitschland of in Amerika, in geduld en lijdzaamheid te dra gen wat ons van Godswege is opgelegd, in gebondenheid aan de wetten en instellingen onzes Gods. Dat echte, dat vaste en besliste in eiken uitgesproken zin, deed ons in Amerika ge voelen, dat dit de stem was van 't vasteland van Europa. Het sproken en handelen en le ven uit beginsel is zooschaarsch in Amerikal Zelfs de machtige emigratie uit Duitsch land, want wij tellen hier de Duitschers bij millioenen, heeft nog nooit eenigen stempel kunnen zetten op ons Amerikaansche volks leven. Wel blijven de Duitsche emigranten, zoowel als Hollandsche, zoolang zij leven, Duitsch en Hollandsih, maar hun kinderen gaan in de smeltkroes en komen er als Amerikanen uit. Hun Duitsche of Holland fiche ouders, die geheel hun leven Duitsch spreken en zingen en soms het Amerikaan sche oppervlakkige loven ln bespottelijk dagtocht stellen, leven hier hetzelfde leven, dat zij geleid hebben toen zij eon week den Oceansteamer waren op den Oceaan. Elkeen zoekt de beste plaats aan tafel. En als zij op dek zijn en het is koud, dan vech ten zij om een zonnig plekje uit den wind en met warm weer verhuizen zij hun ligstoel uit de zon in den wind. Aan die boot zelf behoeven zij niets te doen. Mannen en vrou wen ruimen hun hut en maken hun bed, anderen bereiden de spijzen op hun tafefli En de kapitein met zijn officieren zorgen, dat de boot in de gewenschte haven van Amerika binnenloopt Dit is een goed beeld van den emigrant in Ameriika. Ze denken er nooit over, dat zij een roeping hebben in dit groote land op sociaal of politiek gebied. Wel vinden zij 't v/algelijk, dat een candidaat voor de een of andere politieke positie zichzelf aan komt bevelen, en dan een sigaar weggeeft, na de verzekering, dat je op hem zal stemmen. Maar ja, dat is nu eenmaal „Amerikaansch". En als dan de tegencandidaat van diezelfde iman een half uur later het erf oprijdt en zijn naamkaartje met een sigaar presenteert, dan pakt hij die ook weer aan. En dan komt no. 3 met een courant in zijn hand waarop met groote letters staat: „Herbert Hoover, de slavenhandelaar, heeft scheeps ladingen vol Chineezen verkocht". De go- heele courant is vol over onzen huidigen president, beschrijft zijn geheele levensge schiedenis, maakt hem uit voor den groot eten roover, die ooit Amerika gekend heeft, Dat alles is nu eenmaal Amerikaansch- Principieele richting zit er in de politiek bij ons niet in. De courant wórdt 's avonds aan tafel door den oudsten zoon voorgelezen. En het eind is, dat vader en zoon, moeder en dochter op het socialistisch stembiljet stemmen. En waarom ook niet? De politieke partijen in Amerika zijn beginselloos. AIIb het op be ginselen aankomt, waar de emigrant van de laatste jaren naar zoekt, dan vindt hij 't meest nog bij de socialisten. En zeer natuur lijk vinden ze 't als de partij, die ze kozen, niet geeft wat ze gedacht hadden. Dan stappen ze over op een andere partij, al heeft die een communistische vlag in top. Die belooft hen in ieder geval weer 't vette der aarde. Onze Hollandsche emigranten, die conser vatief zijn ook op politiek gebied, stemmen bijna allen de Republikeinsche lijst- Dit is de oudste partij, vele van onze kapitalisten behooren daaraan. En een land kan toch niet buiten geld. En de beroemde president Lincoln was een republikein. En de meesten ,van onze dominees en professoren zijn lid dier partij. Daarom is er ln dit opzicht nog een zekere eenheid bij onze Hollandsche Amerikanen. Maar als men vraagt: wat is het beginsel, waarom ge republikein zijt en geen Democraat, dan zeggen ook de domi nees: „I dont know". Ik weet het niet Deze beginselloosheid vindt men ook in de Verdere samenleving. O ja, men is wel vroom- Het eerste ochtendblad, wat ik vanmorgen in dit nieuwe jaar op mijn tafel kreeg, had op zijn voorpagina „een woord aan zijn lezers". Het was een nieuwjaarswensch. Daar staat te lezen b.v.„Ofschoon vele lezers huls en goed en geld verloren in 1931, toch stroomt hier geen bloed". De geest, de echte Ame rikaansche geest, zegt de schrijver, leidt ons in tegenspoed. Wij hebben gebeden om man nen, die 't goede voor ons zoeken en God heeft ons gebed verhoord". Zoo begint mijn z-g. neutraal ochtendblad. Nu sla ik een blad om. Dan ziet men de zeer onchristelijke teekeningen van de voorstellingen, die in 5 groote theaters opgevoerd zullen worden. Dat Is Amerika. In een ander blad vind ik een statistiek van huwe'Mjksaanvragen en echt scheidingen in 1931. In de onmiddellijke na bijheid waar ik woon zijn aan 1049 paartjes de papieren uitgereikt, die hen in den echt verbonden. En aan 695 paren papieren voor echtscheiding. Dus twee derde hebben ont binding gevraagd. Dat gaat hier gemakkelijk. Als het huwelijksleven niet in vrede en in liefde gaat, dan maar van elkander af- Heel vroom worden ze door een dominee in den echt Yerbonden, en hebben ze bevestigend geantwoord op den eisch, dat wat God samen voegt, de mensch niet scheide. Maar als deze naar hun inzicht wat moeilijk is, dan stoort men zich niet aan een gebod. worden. Hij stemt toe dat het verkeerd is voor groote en kleine scholen een zelfde leerlingenschaal toe te passen. Naar aanleiding van de andere vragen en opmerkingen merkte Spr. op, dat de steun voor den landbouw in 1931 wel niet vol doende was, doch als thans de suikerprijs Geheel mijn ochtendblad staat vol met een ietsje omhoog gaat, zal in 1932 de steun mededeelingen uit het leven, die ons een wel zoo zijn, dat men zeggen kan, dat al beeld geven, hoe weinig er gerekend wordt het mogelijke is gedaan, met Gods wet als grondslag voor onze samen De vlassteun is meer wcrkeloozensteun, leving. Niet dut vrome stukje op het eerste daar deze teelt wel geheel verdwijnen /al. De looncn verlagen acht Spr. niet goed. Dit om practische redenen. blad, maar de binnenkant is de werkelijk heid. Ook op onze kerkelijke erven vindt i een strooming, die wanneer de practijk kerken zulks eischen, kerkenorde en s; dale uitspraken op zijde zet. Onze synode besloot om de lijkdiensten in de kerk te ver minderen en waar ze niet waren, ze niiet tc voeren, omdat dit in onze Geref. Kerk niet thuis hoort, maar het is echt Amerikaansch en de praktijk is na dit besluit zelfs alge meen geworden. Ik kom niet dikwijls met dit onkerkelijke gedoe in contact, maar soms kan ik er niet buiten. Eenigen tijd geleden stierf buurman en moest ik deelnemen ai lijkdienst- Het lijk wordt voor in de kerk gezet, met de beste kleederen aan, zelfs das en boord, De kist, die half ópen is aan den bovenkant van het deksel, is met zijde ge voerd, De dominee had tot tekst: „De be zoldiging der zonde is de dood, maai genadegift Gods is het eeuwige lev Vooral de laatste woorden, die de dominee opgevangen had van den nu overledene bij het ziekenbezoek, moesten d:enen als grond, dat de genadegift Gods nu ook het deel van dezen broeder was. Bij 't zingen van Ps. 25 8: „Zie op mij in gunst van boven. Wees mij toch genadig, Heer! enz." kwamen de tranen. Geheel de kerk was een schreiende vergadering- De laatste vier regels van dat vers konden nauwelijks ten einde gebracht worden. Ook dit is echt Amerikaanseh en wie daar niet aan mee kan doen. als een foa?igner (vreemdeling) beschouwd. Zestien jaar geleden waren de openbare scholen in onze gemeente geen plaatsen, waar onze kinderen konden opgevoed wor den, daarom bouwden enkele ouders een christelijke school. De toenmalige predikant deed al wat hij kon om de kinderen van zijn gemeente in deze inrichting eon onder dak te geven. Maar dit kostte geld en veel geld. Daaronm ging men tegen de w< des lands in, de openbare school christiani- seeren, mot het gevolg, dat onze Chr. school straks haar deuren sluiten moet. Al de openbare scholen, die rondom onze Chr. school staan, hebben nu Chr- onderwijzers, leden van onze kerk, zelfs de zoon van onzen predikant is onderwijzer in eon openbare school, welks district grenst aan onze Chr. school. Zij bidden en danken en zingen de hooggeestelijke Amerikaansche liederen, vieren het Kerstfeest, en dit alles tegen de wetten des lands in. Maar 't kost niets. Be talen voor het onderwijs is men hier niet gewoon en zoo wordt alle Christelijke of liever Calvinistische actie gedood. Jaren ge leden was er een aardig begin van een Christelijke arbeidersorganisatie. Een syno dale uitspraak was voldoende om deze ge- heolo beweging in eens te vernietigen. De zoogenaamde neutrale Unions, die hier op permachtig zijn, werden in bescherming ge nomen Men moest daar maar een „zoutend zout' zijn. En het lidmaatschap van deze onchristelijke organisatie werd heel wel vereenigbaar geacht met het lidmaatschap van de Chr. Geref. Kerk. De verzuchting van de enkelingen hier is dan ook: Heere, geef ons in Amerika de vaste lijnen, die het oude vaderland in Europa heeft, opdat wij verlost worden van schijnvroomheid en het waarachtige levens beginsel, dat God Souverein is over al het geschapene, bij ons Amerikaansche volk in gang vinde! JE AMERIKAANSCHE VRIEND. O Boeren- en Tuindersbond Te Goes vergaderde de afd. Noord- en Zuid-Beveland van den C.B.T.B., onder voorzitterschap van den heer P. de Put- ter, welke in zijn openingswoord met dankbaarheid melding maakt van den grooten groei der afdeeling, vooral door do propaganda die gemaakt is op N.-Beveland, Schouwen en Duiveland. De secret.-ipenn.m., de heer J. O e 1 e, bracht verslag uit. Hij merkte op, dat er nog veel meer lid kunnen zijn onzer orga nisatie. Na de bestuursverkiezing, waarbij de hoe- m J. A. Dominicus en A. J. de Jager wer den herkozen, sprak de heer Chr. <v. d. 'I e u v e I over: De Christenboer in crisistijd. Thans moeten wij juist toonen, zei Spr., dat ons geloof geen ijdele klank is. Al is het donker, toch moeten we ons hoeden voor revolutionaire woorden en daden. Bij de pakken neerzitten en ons alles maar la- len welgevallen is ook niet goed. De moei lijkheden moeten bestreden worden. Dado lijk om Regeeringssteun vragen is ook niet de goede manier. De gronden waarop wij steun vragen zijn: a. Bij het agrarisch bodrijf is een groot algemeen belang betrokken, zoodat instor ting het geheele economisch leven zou ruïneeren. De arbeid wordt door onze sociale wetgeving beschermd. Maar dan moet men ook de bedrijven in staat stellen de lasten daarvan te dragen. De onbeschutte bedrij ven kunnen de lasten daarvan niet op der den afwentelen. Het exportbedrijf ondervindt in Ne derland op hinderlijke wijze den invloed van de internationale handelspolitiek. Aan de bespreking namen verschillende personen deel. O.a. werd daarbij gewezen op de groote lasten die de wet op het Lagei Onderwijs ons geeft, die door de aanhangi ge wijzigingen nog verzwaard zullen vvur- Volgens Spr. zullen de bestaande scholen niet door deze nieuwe regeling getroffen Tegen inflatie moet Spr. zich krachtig verzetten, 't Is een brutale vorm van out* eigen ing. Over een afzonderlijk Minis'crie van Landbouw is Spr. niet zoo enthousiast. De persoonlijkheid van den Minister is hoofd- De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd hierna door den hjor v. d. Heu vel met dankgebed gesloten. Hollandsch Brabant- Vergadering sche afdeelini Te Haarlem vergaderde de Holl.-Brab. afdeeling onder leiding van den voorzitter J .Bic mond. Deze merkte in zijn ope ningswoord cp, dat we in een zeer bewogen tijd leven. Gelukkig heeft de Regeering in gezien, dat hulp voor den landbouw noodig is. Dit is niet het minst te danken aan het optreden van onzen heer Chr. v. d. Heuvel. Ook voor de veehouderij, die thans wel een héél zware tijd doormaakt, moet hulp gebracht worden. Er is meer hulp noodig dan door de pas afgekondigde enntingenteering. Maar ook moeten we zelf onze uiterste kracht inspannen. En daarbij het oog naar boven en ons wachten voor revolutionaire woorden en doden. Aanwezig was de bondssecretaris Mr. J. W. Goedbloed, te Goes. Het jaarverslag werd uitgebracht door den heer A. Biesheuvel. Er bleek uit, dat er een krachtige werking van de afdeeling uitgaat. De kas sloot met een batig saldo van f 27S.74. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Biemonid en gekozen de heer H. Havenaar te Berkel. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Chr. v. d. Heuvel, die sprak c „Onze handelspolitiek en de huidige cri OVERDEKTE BOLLENVELDEN De getrokken bloemen slaan in de kassen thans in vollen bloei, doch de prijzen zijn met het oog op de invoerrechten, welke in sommige landen geheven worden, buitenge- vjoon laag. Hier te lande wordt in vele gevallen slechts één tiende van den prijs gemaakt van vorige jaren. Hierboven: kijkje in een der kassen te Sassenheim. Tulpen, die mei bol en al verzonden worden. Y^erbetering van Melk- winning in Gelderland Opleiding tot stalcontroleur. Voor de opleiding tot stalcontroleur blijkt groote belangstelling te bestaan. Door 35 zuivelfabrieken uit deze provincie worden één of meer personen aangemeld, terwijl daarnaast nog vele personen bericht zon den, dat zij den cursus wenschtcn te volgen. Daar elke cursus uit een groep van 10 deelnemers zal bestaan, zullpn eenige cur sussen noodig zijn, welke zoo mogelijk in enkele plaatsen van de provincie worden georganiseerd. De cersto cursus zal spoedig aanvangen te Zutphen met leerlingen, die in het bezit zijn van de beide gewenschte diploma's van een landbouwwinterschool en van voor- melker. BROUWGEBOD VOOR GERST eekenis van een brouwgebod voor g Zll becijfert, dat de Nederlnndsche 0.500 H.A. gerst Ib i 10 000 H.A. kuni 270.000 gulden in Het is zeker na heelemaal geen tijd meer om nog langer nit het ons economisch vaak vijandelijke buitenland te blijven betrekken, wat het eigen land minstens zoo goed en ook niet duurder zeil eveneens voortbrengt. Daarom mag1 van eiken NEDERLANDSCHEN SUIKERBIETENTELER worden verwacht, dat hij straks geen andere suikerbiet zal verbouwen als de nog niet door uitheemsche rassen overtroffen Ich tot Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur KIJHN Co. het feit, dat hier i uitdrukkelijk te kei logelllkheld wordt i tin niet die welke de boof rewlcht geven. Hot hoofdbestuur heeft zie MARKTOVERZÏCHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen Mais blijft H-tlrekkelijk zwak gestemd. Met een paar kleine schommelingen 1 leef gedurende de rigc week de Laplai imais öj. eonzelf niveau. De Donaumais kon 't verschil met de I.nplata iets verkleinen, omdat er weinig partijen binnenkwamen. Op aflading blijft men nog steeds flinke premies betalen, tenminste van den ouden oogst, om telkenmale bij aankomst van de ladingen te ervaren, dat de premie verdwe nen is. De nieuwe oogst belooft zeer groot te worden en reeds zakken de notocringcn onder den invloed der gunstige verwachtin gen. Gerst werd gemifkk el ijker, omdat de Russen hun voorraden van de hand doen onder den druk van den nieuwen Laplata- oogst, die zooals bekend, zeer inooi is en ruim aangeboden wordt. In rogge, voer- tarwe en haver kwam geen verandering, terwijl er weinig in omging. Door den druk van eenige groote par tijen Amerik. lijnkoeken was de markt zeer flauw gestemd. Ook voor verdere ter mijnen liepen de prijzen terug. Cocoskoek onveranderd; grondnotcnkock zeerschaarsch aangeboden. Meststoffen Stikstofmeststoffen. Met de ver zanding van de in den zomer gekochte par tijen stikstofmeststoffen gaat liet tot heden naar wensch. Aangezien vooral in 't Noor den des lands de aankoopen het grootste waren en hier waterverzending een zeer groote rol speelt, is het van belang, dat wc open water houden. Vooral ook in Februari aangezien op levering in deze maand het leeuwenaandeel gekocht is. De verschepin gen hiervoor beginnen reeds deze week. Met nieuwe aankoopen blijft het bevre digend loopen. Van een bepaalde voorkeur voor een of andere stikstofmeststof kan incn hierbij niet spreken; merkwaardig is. dat alle soorten een beurt krijgen, uitgesloten dan ureum; dat voor ons land blijkbaar heeft afgedaan. Aangezien vrij veel leuna- montansalpeter gevraagd wordt in 't Noor den, mccncn we goed te doen de aandacht nog eens bijzonder ook op kalkammonsal- petcr te vestigen, waarin naar verhouding meer salpcterstikstof zit, hetgeen voor be paalde gewassen en gronden gewcnscht kan zijn. De prijzen blijven laag; de groote voor raden in den zomer door importeurs en groothandelaren gekocht, nopen tot vcr- kioopcn, teneinde omzet te krijgen. Do prijs speelt hierbij blijkbaar een bijkomstige rol Het betreft hier voor alles zwavelzure- ammoniak en kalksalpeter. lomasmcel. Terwijl de fabrieken ondervinden, dat in hef algemeen do koop lust der importeurs niet groot is, was er hier te lande een behoorlijke vraag naar spoedig leverbaar thomasmcel. Zoowel dis ponibele als spoedig gewachte partijen waren in trek, terwijl voor latere levering vrijwel geen belangstelling bestond. De invoeroverschotten van thomasmcel in Nederland bedroegen: in December 1931: 45.900 ton; in December 1930: 19.700 ton. Over dc reeds verschenen 9 maanden van het seizoen bedroegen^e: April t.m. Decem ber 1931: 21S.300 ton; April t.m. December 1930: 235.900 ton. Met de op 1 April 1931 aanwezige voor raden van 20.000 ton staan we dus op einde December in beide jaren gelijk met de ter beschikking staande hoeveelheden. De cij fers per Januari zullen ons reeds een voor sprong brengen, Duitschland heeft zijn notceringcn ge handhaafd en dan ook niets verkocht. Superfosfaat. Nog steeds bewegen de prijzen zich in dalende richting. Slechts de fabrieken boven den Moerdijk trachten baar prijzen te handhaven, want van de Zuidelijker gelegen fabrieken en uit België kan men franco lager aanbieden. In het Zuiden des lands is thans een aan besteding aangenomen voor f 1.35 franco voor den wal. „u J I Ncderlandsche Land- en Tuinbouwbiblio- 6^611 6611 lil V06rV6rD0Cl I theek alweer een nieuwe druk, thans de 1 p - I zesde, verscheen, is een bewijs, dat het ge- Ult rrankri klbniikt wordt, dat cr vraag naar is. Dit is J j niet te verwonderen als we het boek kennen. Als we van de nauwgezetheid en kunde van De hoofdbesturen van de Algemeene Ver-1 den schrijver en van den bewerker der Iaat- eoniging voor Bloembollencultuur te Haar-jste drukken, dr. J. H. Engelhardt, omtrent lein, den Bond van Bloembollcnhandclaren dit deel der landbouwkunde weten, te Haarlem en fiet Hollandsch Bloembollen kweekers Genootschap te Haarlem, hebben zich met een schrijven tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te 's-Gravenhage gewend waarin zij met be trekking tot den invoer van tuinbouwpro ductcn uit buitenlandsche gebieden, waai fle Coloradokever voorkomt, in verband waarmede de Tuinbouwraad ter zake geen eenparigie meening heeft kunnen vormen derhalve zich van een advies moei onthou-1 bouwseholen, als BEKNOPT LEERBOEK DER SCHEIKUN- DE, II, door Dr. P. van Hoek. Uitgave: J. B. Wolters, Groningen. De vijfde, herziene druk is, evenals de vierde, welke in 1928 ver scheen, bewerkt door F. F. Leupen. De deel tjes II en Ha zijn thans weer gecombineerd d'ient thans zoowel voor de Land- en Tuin- Vroege soorten: Zwijndrechtsche Blauwputten Kralen, Eerstelingen, Muizen, Vroege Eigenheimers, Schoolmeesters en Bindtj.es. Late Soorten: Eigenheimers, Blauwe Eigenheimers, Red Star, Bonte Star, Industrie, Eevelanders, Bravo, Kohinoor, Zeeuwsche blauwe en bonte den, het in de eerste plaats gevaarlijk ach ton om de Fransche Regeering en belang hebbenden door een invoerverbod te prik kelen tot mogelijke tegenmaatregelen ten nadeelc van den zich in den laatstcn tijd weder beter ontwikkelden uitvoer van bloembollen naar Frankrijk. tn de tweede plaats omvat de Nederland fiche bloembollenhandel o.a. den handel een aantal bloembollonsoorten, die niet in Nederland worden gekweekt en jaarlijks in vrij aanzienlijke hoeveelheden worden gevoerd. Bij een invoerverbod wegens ge vaar voor den Coloradokever, zou ook de invoer dezer bloembollen, ofschoon zij van den kever niet te lijden hebben, in bepaalde gevallen bezwaren kunnen ondervinden. Adressanten geven verre de voorkeur aan het treffen van controlemaatregelen ten gevolge van onderling overleg tusschcn de Plantcnziektcnkundige diensten van Enge land en Nederland, waarbij zij de verwach ting uitspreken, dat, alvorens eventueele maatregelen die van dat overleg het ge volg mochten zijn, worden vastgesteld, met hun besturen overleg zal worden gepleegd. Verzocht wojdt, mede op grond van de zeer juiste en overtuigende overwegingen van het Hoofd van den Plantenziektenkun- digen Dienst, m-et den mecsten aandrang om niet te willen overgaan tot het ver vaardigen van een invoerverbod voor tuin- boüwproducten uit Frankrijk. ONTVANGEN GESCHRIFTEN PRIJSCOURANT VAN TUIN-, BLOEM EN LANDBOUWZADEN, van C. Arkenbout te Zwijn circcht. Bij het doorbladeren van deze prijscourant viel het ons op, dat het door ons en anderen gewraakte op dwaze wijze aanbevelen der soorten geheel niet voor komt. Deze prijscourant volgt de goede wijze van doen, noemt alleen cfo variëteiten en geeft de prijs (die goed concurreercnd voor zoover we oordeelen kunnen). Alleen van enkele bijzondere en nieuwe variëteiten ccner zaadsoort wordt iets van den aard van deze nieuwe soort medege deeld, doch sober cn kort en zonder op marktschrecuwerij gelijkende reclame. Wij bevelen het raadplegen van deze prijscou- HET CONTRACT IN CRISISTIJD, Uitgave N.V. Drukkerij „De Motor", Sneek. Deze in druk uitgegeven rede heeft tot ondertitel: Hoe den zinkenden boerenstand te redden. Men moet hieruit niet opmaken, dat de spreker-schrijver, d>e heer D. v. d. Meuien (Uddo), nu ook werkelijk het middel tot die redding heeft aangegeven. Nieuws vonden wij tenminste op geen enkele der dertig pagina's. Of het moest dan zijn, dat hij een Rijksgarantie lot een minimumprijs van 6 zegge: zes cent per K.G. melk bij gemiddeld vetgehalte noodig en uitvoerbaar acht, evenals een daling van de waterschapslasten, die nergens zoo hoog zijn als in .Friesland, met twee procent. Als met die zes cent de zinkende boeren stand gered is, dan is ze dat al in de overige provincies van ons land. De beteekenis van het in druk uitgeven van deze predikatie, met als aangegeven tekst Jercmia 32 615, is ons ontgaan. „MUSKATOR" HANDBOEK VOOR BE- DRIJFSPLUIMVEETEELT door ir. A. O. Rijsdijk. Krachtvocdcrfabrick Muskator te Oudc-Wetering. Aan zoo'n eenvoudige hand leiding heeft men wat. Uitvoerig en toch be knopt en niettemin duidelijk worden hier allerlei en alle zaken, die de pluimveehou der voor zijn bedrijf moet weten, behandeld. Niet alleen de bedrijfspluimvcchouder, ook de particulier, die cr kippen op nahoudt en de liefhebber, die met zeldzame rassen ex perimenteert, heeft bij d'it boekje belang. Voor lagere landbouwscholen en voor cur sussen, lijkt het me een eenvoudige practi sche handleiding. Natuurlijk is het meteen bedoeld als een reclame voor de Muskator voedermiddelen, doch dat is eerder een voordeel dan een schaduwzijde. Dit hoekje van 84 bladz., dat slechts 50 cent kost, bevat een schat van wetenswaar digheden, voor den pluimveehouder, niet alleen wat het voederen cn het voeder be treft. doch ook wat huisvesting en verzor ging, opfokken, gebreken, en: Wc bevelen het zeer aan. de Opleidingscursus- de akten Land- en Tuinbouwkunde. Voor beide doeleinden verricht het uitne mend werk. De snelle loop der drukken be wijst het ZIEKTEN EN BESCHADIGINGEN DER TUINBOUWGEWASSEN, la, door M. van den Broek en P. J. Schenk. Uitgave J. B. Wolters, Groningen. Ook hiervan verscheen de vijfd'e druk. Dit deel behandelt de ziek ten cn beschadigingen van de fruit- en groen teteelt. Dat deze druk met zorg herzien is, behoeft natuurlijk geen betoog. Daarvoor zijn de namen van schrijvers en van den uit gever borg. Het aantal, meest origineele foto's, is weer aanmerkelijk uitgebreid, 't Is voor onderwijsinrichtingen, maar ook voor practici een zeer belangrijke uitgave. Plan- tenziektebestrijding heeft, gelukkig, meer dan ooit de belangstelling der fruittelers en tuinders. Deze uitgave geeft hen leiding en steun in het bestudeeren der kwalen. PLANTENTEELT, door J. Kok. Uitgave: J. B. Wolters, Groningen. Dit 7e deeltje van de Handleiding bij het Onderwijs aan Land en Tuinbouwcursussen verscheen thans in 5e druk. De bruikbaarheid voor bedoelde cur sussen is hiermede voldoende gedemon streerd. gfc BENZO Rijwielen Torpedo terug- BENZO RlJWIELFABRIEK VLAARDINGEN. Centrale Verwarming Waterleiding Regeninstallaties, Luchtwerken, enz. Telefoon 149 Aanbevelend, M.WILSCHUT Bzn. RIJS00RD M. TEN HOFF CARROSSERIE en WAGENBOUW DUCO-SPUITINRICHTING ZUIDEIMDE 4—6 - NAALDWIJK TELEFOON 247 GIRO 61950 TUINBOUW - ARTIKELEN «"V™uu"""uu 1 - KOOP AANGEBODEN PRIMA POOTAARDAPPELEN Hen, Anilijkci ZAADTEELT ZAADHANDEL C. ARKENBOUT BRUïNELAAN 52 ZWIJNDRECHT VOLCK Minerale Olie-emulsie AFDOENDE TEGEN SPINT, THRIPS, W0LLUIS en WITTE VLIEG GEEFT GEEN BESCHADIGINGI BEANSPROEIMACHINES Mauritsstraat 33, Utrecht, Tel. 12358 Wederverkoopors: grondverbetering, i, door j. z. ten Fa. C. Brinkman Zn. 's-Gravenzande Rodingate Manssen. Uitgave j. b. Wolters, iookq Groningen. Dat van dit deel van de bekende leieioon ÏAÓDO

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12