De dreigbrief aan den Minister De muiterij in de Dartmoor-gevangenis te Princetown Stillen de hoest Maken los WOENSDAG 27 JANUARI 1932 AUSTRALIË Reeds in 1G42 had de Nederlander Abel Tasman, naar wien later het eiltuui Tasma- nie genoemd werd, dit vijfde werelddeel ont dekt. Echter veel later, pas tegen het einde van de achttiende eeuw kwam het voor ves tiging in aanmerking en wel toen Engeland er een depoitatie-kolonie van maakte. Om ongewenschte nederzettingen van andere mogendheden te verhinderen, werden er mi litaire posten langs de geheele kust ingesteld en het gelukte Engeland om deze vruchtbare etreken als Engelsch grondgebied te behou den. Van Sydney uit plantte de kolonisatie zich geleidelijk naar het Westen voort, terwijl ook de naburige Zuidzee-eilanden voor be woning in aanmerking kwamen; door het goede klimaat en door de winstgevende voor uitzichten van de schapenteelt en den graan bouw aangelokt, begonnen zich veel meer kolonisten uit het moederland voor het nieu we gebied te interesseeren, zoodat het depor tatie-oord meer en meer op den achtergrond geraakte. De traditioneele Engelschman beeft zijn geborneerdheid nog op het huidige moment niet kunnen overwinnen en be schouwt den Australiër nog altijd als een afstammeling van convicten en als zoodanig ziet hij nog altijd op zijn stamgenoot neer. In 1851 werd er in Victoria goud gevonden, waardoor de „goldrush" ontstond met de daaraan verbonden sterke immigratie, ten deele van lieden, waaraan een jonge kolonie weinig behoefte heeft De verschillende Sta ten zijn: Queensland met hoofdplaats Bris bane; Nieuw-Zuid-Wales met Sydney; Victo jia met Melbourne; Midden-Australië met Stuart; Zuid-Australië met Adelaide; Noord- Australië met Port Darwin en West-Austra- lië met Perth. Zij ontwikkelden zich zelf standig van elkander. Vanaf 1823, toen Australië geheel stond onder het absolute gezag van den Gouver neur-generaal van N. Z. Wales, de provincie, waar zoowat al het bewoonde gebied was geconcentreerd, hebben zich verschillende staatsregelingen ontwikkeld, welke wij ge voeglijk kunnen overslaan, in 1891 kwam een Pan-Australische conferentie tesamen, die echter het vraagstuk van een federatie van Staten niet tot oplossing kon brengen. Eerst in 1897 werd een hernieuwde poging met succes bekroond; het Engelsche Parle ment bekrachtigde dit ontwerp door de „Australian Commonwealth Act" van 1900. De Gouverneur-generaal wordt door den koning van Engeland benoemdde wet gevende macht behoort bij den Senaat eu het Huis van Afgevaardigdenieder Staat zendt zes leden, die samen echter maar één stem hebben naar den Senaat, die dus uit 36 leden bestaat. Het huis van afgevaardig den bestaat uit tweemaal zooveel leden als de Senaat, welke leden door de verschillende regeeringen worden benoemd, terwijl het aantal, dat elke Staat kan afvaardigen, ver band houdt met het aantal inwoners; geen enkele staat zendt minder dan vijf leden. Senatoren en leden van het Huis van afge vaardigden moeten Engelsche onderdanen zijnde wetgevende macht van het Par lement is zeer uitgebreid en treedt ook op het gebied van het bedrijfsleven, handel, scheepvaart, financiën. Nergens vindt men grootere inmenging op economisch gebied als in Australië en zooals wij later zullen zien, zijn de nadeelige ge volgen niet uitgebleven. Wat niet speciaal aan de regeering van de Commonwealth is overgelaten, regelen de afzonderlijke Stateu De Gouverneur-generaal heeft voor de uit voerende macht naast zich een „Executive Counsel" van verantwoordelijke, door hem aangewezen ministers van Staat, die lid van het Parlement moeten zijn. De regeerings- zelel is volgens de Act in N. Z. Wales, op circa 150 K.M. van Sydneyin 1910 werd hiervoor Canberra aangewezen. De redenen, waarom overgegaan werd tot het vormen van een gem eenebest momenteel bestaat er een groeiende beweging om dit statuut uit den weg te ruimen en aan eiken Staat volkomen autonome bevoegdheden toe te kennen waren hoofdzakelijk drie in getal. Ten eerste wenschte Australië zich zooveel mogelijk „blank" te houden, de hobby van den Engelschman. In. tegenstelling met onze landgenooten, verzet de Engelschman zich met alle kracht tegen gemengde rassen- huwelijkeneen vrouw, die het levens licht moet schenken aan een nieuwen we reldburger, gaat zooveel mogelijk naar Enge land terug om het kind in de „Old Country' ter wereld te brengenen het is dus te begrijpen, dat Australië zich aan die menta liteit niet kon onttrekken. Men ging hier nog een streep verder; niet alleen ijverden de Australiërs om de inheemsche rassen uit te roeien, waartoe men met de minst faire practijken te werk ging, maar men zag nauwkeurig op de immigratie toe, waarbij de Aziatische rassen, dus ook de Japanners zooveel mogelijk werden geweerd. Ten twee de kwam het egocentrische naar voren om deze rijke koloniën geheel voor den Brit ie reserveeren en zoomin mogelijk aan andere volken vrije toegang te geven, terwijl ten derde die vrees zich accentueerde, toen de Duitschers zich in 1883 op Nieuw-Guinea neerzetten. Niettegenstaande de krachtige maatrege len om de Aziaten te weren, durfde men er niet openlijk voor uit te komen; men vrees de hoofdzakelijk voor repressaille-maatrege- len van het ontluikende Japan, terwijl men voor dit land evenmin een uitzondering wil de maken om niet met goedkoope werk krachten te worden overstroomd. Vandaar dat de bepaling gemaakt werd, dat allen, die toelating vroegen, aan een Europeesche taal proef werden onderworpen, bestaande uit een kort dicteé. De ketize van de taal was vrij, waardoor men vrijwel de macht had toe te laten, wie men wilde en te weren, wie men ongewenscht vond. Op deze wijze wer den zoo goed als alle arbeiders, die den loon- standaard zouden kunnen drukken, buiten de grenzen gehouden. Het bevolkingsprobleem blijft echter voor de Regeering moeilijk; Australië is dun be volkt, de loonen zijn er hoog en de arbeider wordt krachtig beschermd; waar steeds meer landen een uitweg voor hun bevolkingsover schot trachten te zoeken, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de emigratie zich meer en meer op het vijfde werelddeel zal concen- treeren. Het is: typeerend echter, dat daar voor voorshands nog geen aanwijzingen aan wezig zijn en aan den eenen kant is dit 'e begrijpen, omdat de werkgelegenheid èn door de geringe economische ontwikkeling èn door den seizoens-arbeid niet groot is Australië is in hoofdzaak een agrarisch land, de industrie is daarmede in overeenstem ming en bepaalt zich voornamelijk tot de verwerking van de producten van landbouw en veeteelt De veeteelt staat aan de spits, voornamelijk schapenteelt, met gevolg, dat Australië de grootste wol-leverancier der we reld is. Het product wordt hoofdzakelijk op de Londensche veilingen verhandeld. Het is een bekend feit, dat de schepen, welke van Australië met wol worden afgeladen, fullspeed stoomen en een speciale premie krijgen om tijdig tegen de veilingen hun la ding in Londen te kunnen afleveren. De landbouw bepaalt zich tot tarwe, haver en vruchten, terwijl ook wijn wordt gefabriceerd uil vrij goede druivensoorten. Verder tracht men door hooge invoerrechten suikerriet te telen, hoofdzakelijk in Queensland, welke suiker bestemd is voor de belangrijke con- serven-industrie. Dit protectionisme heeft er toe geleid, Java, dat vroeger niet onbelang rijke kwanti suiker naar Australië expor teerde, van de markt te verdrijven. De mijnbouw mag niet over het hoofd worden geziengoud staat aan de spits, dan komen koper, zink en lood. Natuurlijk ontbreekt zilver niet, omdat zilver gewoon lijk als nevenproduct geproduceerd wordt bij de winning van koper en lood. BINNENLAND. NEDERLAND-TSJECHO SLOWAKYE HET HANDELSVERDRAG De Tsjecho-Slowaaksche Senaat heeft gis ter, tegelijk met de Fransche, de aanvullende overeenkomst op het handels^ cidrag tusscJien Tsjecho-Slowakjje en Nederland goedgekeurd. DR. R. J. SLOTEMAKER DE BRUINE BLIJFT KAMERLID Prof. Dr. R. J. Slotemaker de Bruine, tot 1 Januari j.L' hulpprediker te Wassenaar, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente aldaar in de vacature van de tweede predi kantsplaats bedankt De heer Slotemaker de Bruine heeft er dus de voorkeur aan gegeven zijn mandaat als lid van de Tweede Kamer te blijven vervullen. TWEEDE BLAD PAG. 5 98CT.19.3I fcMijnw.jfe» Naar het „Handelsbl." verneemt, heeft de Minister van Waterstaat zich, in verband met de tijdsomstandigheden, verplicht ge zien het z.g. kolensubsidie voor de tramwe gen in Nederland voor het jaar 1932 me' 20 pet. te verminderen. Noodlijdende tramwegondernemingen, die zonder extra-subsidie hun exploitatie niet sluitend kunnen krijgen en tot dusver op der gelijke subsidies steeds konden rekenen, zul len dit jaar alleen op een extra-subsidie aan spraak kunnen maken, indien de betrokken streek ook hijdaagt In dat geval zal de rijkss&eun gelijk zijn aan het bedrag dat de streek fourneert. LEO LENS, (Nadruk verboden). DE A.S. ONTWAPENINGS CONFERENTIE Door de „Entente Fraternelle Internatio» nale pour la défense contre le Bolchévismë sur le terrain moral et religieux", is een schrijven gericht aan de Ontwapenings-Coo- ferentie, waarin door haar gewezen wordt op het gevaar, dat de IIIe Internationale vormt voor de rust en den vrede der wereld. De riet Heinbrug aan de Aelbrechtskolk te Rotterdam is in reparatie. a d üet Prachti0e Parsenn-gebied, dat weldra door ren tpoorlijn verbinding met Uitdeelmg van levensmiddel en aan werkloozen op Mont martre te Parijs, Davos zal knjgen. MIJNHARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE ONZE DELEGATIE Aan de Nederlandsche delegatie ter Ontwa peningsconferentie zijn als secretarissen toe gevoegd de heeren V. E. Wilmar, Kapitein van den Generalen Staf en jhr. O. Reuchlin, Gezantschapsattaché. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE SPOORWEG-AANSLAGEN De heer M o 11 m a k e r heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd zulks in verband met de spoorwegaanslagen der laatste dagen, of de Minister kennis draagt van de te ver doorgedreven beperking der bewaking van overwegen, waardoor een ieder zich vrijelijk langs de spoorbaan kan begeven, nu ook de ploegen van personeel van Weg en Werken zeer belangrijk zijn in gekrompen en de voorbeen driemaal daags plaats vindende schouw der banen tot eene is beperkt. Hij wenscht verder te weten, of de Minis ter bereid is ook te dien aanzien die maat regelen te bevorderen, welke tot de grootst mogelijke beveiliging van de spoorwegen, ten bate van het publiek en personeel kunnen bijdragen. KOLENSUBSIDIE VOOR DE TRAMWEGEN MET 20 PCT. VERMINDERD ROFFELRIJMEN. Uil GEKERMIST De Raad van Gorlnchem heeft 'ba» eloten de kermis af te schaffen. L. M. K. schrijft in een Nieuwsblad Dat in Gorinchem verschijnt, Dat zijn jeugddroom wordt verbroken Als de Kermis straks verdwijnt. Deze Gorkumsche trompetter Blaast zijn leutige trompet, Opdat het belaagde „volks"-f eest -w- Altemet nog wordt gered: Wie helpt mee de Kermis reddenf Wie geeft hem het leven weer? Je kunt er zoo ,^ahg" zwier enF' Weent de Gorkumsche meneer Ja helaas, de Anti's zijn wel Kniezers uit de pruikentijd, Dat ze schrikkelijk verfoeien Wat maar zweemt naar vroolijkheid. Is 't niet waar: de ensisdagen Zijn al grauw, ai zwart genoeg; Waarom niet een zwierig dansje In een afgeladen kroeg Waarom aan „ons volk" ontnomen Het gezellig, smaaklijk feest, Dat sinds langvervloyen eeuwen Hoog in eere is geweest Dat het volk zijn schrale spaarpot In één ,Jeest?'-week stuk wil slaan Dat de leuke spullebazen Met de hoofdmoot schuiven gaan, Dat de winkelier zijn pof klant Extra poftijd geven moet, Kom, daar moet je niet naar kijken! Pret spuit energie in 't bloed!! 'k Vrees, met L. h. K., dat Gorfaun Binnenkort te gronde gaat, Daar de Kermis is begraven Door de Gorinchemsche Raad. gevangenis poorten te Princetown I De geheimzinnige brief, 26 October j.l. aan den Minister j van Waterstaat geschreven en waarin de gepleegde trein aanslagen werden aangekondigd, 't Mocht de politie tot nog toe niet gelukken den schrijver van dezen dreig- brief, waarvan wij hier hei facsimile afdrukken, te ont- i dekken. De politie stelde de directie der Ned. Spoorwegen j van .den inhoud van dezen b vief op de hoogtezoodat j maatregelen konden worden getroffen om te voorkomen I dat de dreigementen in een daad werden omgezet. Een luchtfoto van de Dartmoor-gevangenis te Princetown (Engeland), tijden9 den brand, door oproerige gevangenen gesticht. Politie uit Plymouth Groote parade der brandwee rlieden van Tokio.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5