RUSLAND EN POLEN WOENSDAG 27 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. EEN NIET-AANVALSVERDRAG EEN BELANGRIJKE BEPERKING Het Russisch-PoolSch non-agressiepact is geparafeerd en daarover heerscht vooral te Parijs, dat zich nauw met Polen verbon den gevoelt, groote tevredenheid. Mon legt er den nadruk op, dat het over eengekomen pact iedercn aanval op de on tastbaarheid en onschendbaarheid van de wederzijdsche staatsgebieden betrouwt en legt dit zoo uit. dat Sovjet-Rusland dus de huidige grenzen van Polen erkent Over die grenzen bestond n.l. tevoren de onzeker heid'. dat ze niet door Rusland als definitief werden beschouwd. Eenzelfde, maar dan veel scherper om lijnde kwestie bestaat er tusschen Roemenie en Rusland, tusschen welke landen de laat ste tijd ook pogingen zijn gedaan om tot een niet-aanvalsverdrag te komen. Daar is nog altijd de weigering van Rusland om te erkennen, dat Bessarabië bij Roemenië be hoort Die onderhandelingen heeten zoo juist af gesprongen. Van Roenieensche zijde wordt meegedeeld, dat de Roemeensche regeering zich gedwongen ziet vast te stellen, dat de Russische regeering van het begin af in een Roemeensch-Russisch niet-aanvalsverdrag slechts een gelegenheid heeft gezien om de verplichtingen, die reeds door het verdrag van Kellogg en het protocol van Litwinof tusschen beide landen bestaan, te verklei nen. De Roemeensche regeering heeft tot nu toe vergeefs de Russische regeering verzocht, in het ontwerp voor een niet-aanvals-verdrag de formeele beloften op te nemen, op grond ■waarvan Roemenië de onderhandelingen be gonnen is. Onder deze omstandigheden en in afwachting van een wijziging van de hou ding der Russische regeering hecht Roemenie er de voorkeur aan te blijven bij het verdrag van Kellogg en het protocol van Litwinof. Deie min óf meer duistere mededeeling uit Roemeensche bron klopt niet met wat Litwi nof gisteren voor zijn vertrek naar Genève te Moskou heeft meegedeeld over de onder handelingen met Roemenië. De Russisch*1 Volkscommissaris zeide o.a.: Het plan vout een pact met Roemenië is zoover gevorderd, dat beide partijen bij de onderhandelingen tot overeenstemming zijn gekomen nadat besloten was, het Bessarabische vraagstuk, dat nog op een oplossing wacht, niet ter sprake te brengen. De volkscommissaris wees er op. dat het afsluiten van een overeenkomst tusschen twee staten, die geen officieele betrekkingen met elkaar onderhouden en zelfs in ernstige territoriale geschilpunten verwikkeld ziin. eerst kan geschieden, nadat uitdrukkelijk afgesproken Is. dat de hangende geschil punten niet zullen worden aangeroerd. In de overeenkomst moet heel duidelijk tot uiting komen, dat beide partijen haar verschillend standpunt in deze kwestie hand haven en dat het afsluiten van een overeen komst hieraan niets verandert Het doel van het af te sluiten pact is vast te leggen, dat een aanval van den eenen staat op den anderen, onmogelijk is. Dit doel is gestipuleerd in artikel I van de overeenkomst, waaromtrent beide partijen het reeds eens zijn. Elk der partijen verplicht zich tegen d* andere partij noch individueel, noch tezamen met andere mogendheden een aanval te wa ter. te land of in de lucht te ondernemen en in geen geval de andere partij den oorlog te verklaren. In deze vorm sluit het pact volkomen d>e mogelijkheid uit, eventueele geschillen door wapengeweld uit den weg te ruimen. Wat hier in zit van een verkleining van de verplichtingen krachtens het Kellogg-pact ontgaat ons. Wei is het te begrijpen, dat het niet ge makkelijk is tot overeenstemming te komen wanneer een grenskwestie van zóó groot belang onbeslist is gelaten. Zulke kwesties zijn er in Oost-Europa nog verscheidene. De nalatenschap van den oor log heeft hier heel wat tot stand gebracht, dat op revolutiebouw lijkt. De Poolsche diplomaten zijn daarom ook maar zoo wijs geweest cfe ratificatie uit te stellen tot de andere non-agressieverdragen in het Oosten van Europa tot stand zijn ge komen. Als men alleen maar let op den Roemeen- schen hoek kan dit,nog een poosje duren. Toch spreekt er uit de pogingen die ook aan dien kant van Europa worden gedaan om den oorlog verre te houden, een streven dat toejuiching verdient Het is althans eer der geschikt om het wantrouwen van de volkeren in elkander eerder te vergrooten dan te verkleinen. DUIKBOOT VERMIST DE HERSTELONDERHANDE LINGEN DE SAMENKOMST MAC DONALD- LAVAL VAN DE BAAN GEEN STAP VERBEK Uit- Londen- wordt gemeld: Er is op het oogcnblik geeneriel hoop op een spoedige ontmoeting tusschen Mac Donald en Laval. Er ia reden om aan te nernefiv dat men hét wenschelijk zou achten dat eerst voorbereidingen zouden getroffen wordito,-voor een dergelijke ontmoeting plaats heeft Uit dit bericht is al met zekerheid op te maken, dat de herstelonderhandelingen te Parijs neg niets vorderen. Dit wordt ook bevestigd in telegrammen uit Parijs. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat bijzonderheden omtrent de gisteren ge voerde Engelsrh-Fransche besprekingen op den Quai d'Orsay nog onbekend zijn, doch dat het resultaat ervan duidelijk genoeg is: Men is geen stap verder gekomen. VanEugelsche zijde is men Van oordeel dat de herstelconferentie, welke in Mei of Juni hijeen zou komen, minstens een op lossing voor een reeks van jaren zou moeten treffen.- Voorts acht Engeland het noodig. een' üïfgehivid moratorium ui te willigen voor alle Duitsrhe betalingen. Van Fran- sche zijde echter was noch Laval, noch Flanriin bereid in te gaan op een oplossing die practisch een einde mankte aan de her stelbetalingen. zonder rekening te houden metde houding van Amerika inzake de sch 111 d enk westfé. Frankrijk kon niet verder gaan dan zitn concessies, bestaande uit de verlenging voor één iaar van het Hoover-moratorium. Een tn Mei of funi hiieen komende herstelcon- ferentie zou' gèerl besluiten mogen nemen, die verder reiken dan één of twee jaar. De diplomatieke medewerker van de „Dnilv Telegraph" schrijft dat Mac Donald nie» ongeneigd is, met Laval een tnóge- liikeh grondslag voor een herstelovereen- komst te ontwerpen. De Fransrhe minister president wen?rht echter tevoren principi- eele overeenstemming on grond van de din'omafipke onderhandelingen en de he- spreklngen der financieele deskundigen, hit welke overeenstemming tevens de dafum en de omvang van d« conferentie reeds variarie'pgd moeten worden. FrankrMk wenscht een gemeenschappe lijk ontraden tegenover Amerika, terwiil men in Eo^ehrhe finnncipele krijgen ge looft dat Engeland door zelfstandig optre den hp'pre voorwaarden zal kunnen hodin- gen. aangezien men op het oogénWk in Amerika slechts srhiint te voelen voor een revisie der e^n'^onovereenkomsten inet Engeland en Rplerië. Aangezien echter Frankriik slechts dan concessies aan D'ufsch'end wil doen. wan neer Amerika ook toestemt in een herz'»- nlng der Fmnsche schuldbetalingen, ziin dp voonii'z'ehten voor een moratorium niet bepaald schitterend. zal men daarom waarschijnlijk tegenover de scherpe verwijten en voorstellen van den Chineeschen vertegenwoordiger in den Raad, verwijzen naar het onderzoek, dat op het oogenblik door de Volkenbcvndscommissie in Mandsjoeriie wordt ingesteld. Aangezien de Commissie, die eerst naar Washington is vertrokken, pas in April haar eigenlijke werkzaamheden in Mandsjocrije zal aanvangen, zal de Volkenbontisraad zich pas in zijn Mei-zitting met het resultaat van dit onderzoek kunnen bezighouden. Hierdoor zou Japan tijd winnen en is de Raad voor- loopig bevrijd van de zeer moeilijke taak, een beslissing te nemen. Nader wordt uit Genève gemeld: De geheime zitting van den Volkenbonds raad over het Japansch-Chineesche conflict duurde twee en een half uur. Besloten werd, dat de particuliere besprekingen tusschen den Japanschen en den Chineeschen verte genwoordiger te Genéve hervat zouden wor den. Uitvoerig hield men zich bezig met den critieken toestand, die op het oogenblik te Sjanghai heerscht In diplomatieke kringen wordt overwogen, de Japansche en Chinc - regeering tele grafisch te verzoeken, met het oog op den dreigenden toestand te Sjanghai alle maatre gelen achterwege te laten, welke den strijd verder zouden kunnen verscherpen. CHARBIN EN SHANGHAI jPE Vn' KFMRONP'SRAAD EN MANDSJOERUE UITSTEL TOT MEI? Groote moeilijkheden. Na een korte onenbare zitting, waarin eenigp minder'belangrijke raooorten van verschillende commissies werden goedge keurd ging de Volkenhondsraid gistermor gen over tot een geheime zitting, ter voortzet ting van de behandeling van het .Tapansch Chmcésehe conflict in Mandsinerije. Deze z'ttin'g \yerd niet tv'gewoond door den Ja p~nsrhen en den Chineeschen vertegenwoor diger Top Ranzien van dit conflict bevindt dp Vo'kenhnndsrand zich in de grootste moei li'kheden. Snmm'ee raadsleden geven min of meer onen'ilk fee, dat zü nipt we'en wat zii doen moeten. Engeland en Frankrijk zouden er niets voor voelen om de sanctie maatregelen van irt. 15 van het Volkenhonds pact tegen Japan toe te passen. Voorloopig BIJ PORTLAND ONDERGEDOKEN NIET ONGEVEER 60 MAN AAN BOORD De Brltsche Admiraliteit deelt mee, dat de duikboot M 2 gistermorgen half 11 in de na bijheid van Portland is ondergedoken. Sinds dien heeft men niets meer van het schip vernomen. Torpedojagers en duikhooten zijn onmid dellijk op onderzoek uitgetogen, terwijl ook de geheele afdeeling mijnenvegers order heeft ontvangen, aan het zoeken naar het vermiste schip deel te nemen. De ander duikhooten. die aan de manoeu vres deelnamen, zijn inmiddels 's middags naar haar basis teruggekeerd. De M 2, die in 1920 is voltooid, bezit een watcrverplaatsing van 1450 ton aan de op pervlakte en 1950 ton onder water. De M 1 een duikboot van hetzelfde type, is in 1925 In het Kanaal gezonken, met 68 man aan boord, die toen allen om het leven zijn gekomen. - - Nader deelde de Admiraliteit mee: Het ongeluk had plaats tijdens duikoefeningen op 5 mijl afstand van Portland. Torpedoja gers en duikhooten kwamen ijlings naderbij om de plaats van het ongeluk af te zoeken. Later alarmeerde de chef van het marinesta tion te Portland de flottilje mijnvegers, waar van de bemanningen voor het grootste deel aan land waren en die uit bioscopen en café's moesten worden gehaald. De mijnve gers visschen het water, waar de duikboot liggen kan, af. Tot dusverre (gisteravond) hebben zij echter nog niets gevonden, of schoon het water op de plaats van het on geluk slechts ongeveer 32 M. d'iep is. Hel laatste draadlooze sein van de M 2 is kort na tien uur 's morgens opgevangen. Met den bouw van de duikhooten der M- klasse is tegen het einde van den oorlog- begonnen. Aan boord van elke duikboot van deze klasse bevindt zich een stuk geschut van 3OV2 cM. De constructie der duikhooten van dit type schijnt nooit geheel bevredigd te hebben en heeft reeds meer tot onaange name ervaringen geleiij. De M 2 is in October 1928 gereedgekomen. Indien de bemanning voltallig is bestaat ■zij uit 60 koppen. De 102 gevonden? LONDEN, 27 Januari. Na vele uren zoeken van het flottielje torpedojagers en mijnen- leggers naar de gezonken duikboot M 2 stuitte men kort na middernacht op onge veer 5 K.M. ten Westen van Portland op een metalen hindernis op den zeebodem, die de vermiste duikboot zou kunnen zijn. Zeker heid hieromtrent heeft, men echter nog niet Men hoopt dat de bemanning, die bestaat uit 48 manschappen, zes officieren en don piloot van het marincvliegtuig, dat z'ch aan boord van de onderzeeboot bevindt, gered zal kunhen worden, aangezien de zuurstof apparaten aan boord voldoende zijn voor Bovendien zijn alle manschappen voorzien van veiligheidshelmen, waarmede men in ce- val van nood naar de oppervlakte kan stijgen. SPANNING OP TWEE PUNTEN ONRUST TE MOSKOU Shanghai Op twee belangrijke punten in Oost-Aziê concentreert zich op het moment de groot ste spanning: Charbin en Shanghai. Zonder weifeling zetten de Japanners hun vcldtochtplan voort, waarin het futlooze China wel het onderspit moet dielven, on danks de nationalistische manifeslaties, die in de Chineesehe centra af en toe wordon ten beste gegeven. Japan heeft met 4000 man het havenge bied van Shanghai bezet als antwoord op don moord op een viertal Japansche ondev- danen. Een 17.000 man tcoepen zijn in het geheel in de omgeving van de stad gecon centreerd. Bezetting van Charhln Uit Tokio wordt gemeld: Dinsdagmorgen 11 uur bezette de cavale rie van den Japanschen generaal Sisja de Chineesehe wijk vande stad Charbin. De binnentrekkende troepen ontwapenden Je Chineesehe politie en verspeidden zich ove- cenige andere wijken. De toestand wordt uiterst critiek beschouwd. Uit Charbin wordt bericht: Dinsdagmor gen zijn ernstige onlusten uitgebroken L het Chineesehe stadsdeel van Charbin. Onrust te Moskou. Te Moskou heeft het bericht nopens de ge beurtenissen ie Charbin groote onrust te weeg gebracht Verklaard wordt dat liet op treden van Japan te beschouwen is als e-m verder vergrijp tegen de Russische belangen in liet bijzonde ook wat den Oost-Chinee- schen spoorweg betreft MOSKOU, 2" Januari. Een officiee! Sovjet- bericht uit Shanghai meldt, dat het Chinee sehe stadsbestuur heeft besloten het Japan sche ultimati m, tot ontbinding van de be staande anti-Jipansche organisatie, af te wijzen. De Japansche ministerraad zou daarop naar uit Tokio wordt gemeld, hebben beslo ten, dat tegen de stad beslissende maatre gelen moeten worden genomen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Henderson, de president van de ontwape ning .iferen'ip, z*d Dom'-rriag uit Enge la'i -aar Geue\e vt treden. HET SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND Zware straffen wegens plichtsverzuim. Maandag is uitspraak gedaan in het groote proces-verbaal tegon de spoorwegbeambten, die in staat van beschuldiging worden ge steld in verband met het groote spoorweg ongeluk te Kossino bij Moskou waarbij 38 personen werden gp.dood en 133 gewond. Vijt spoorwegbeambten werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 5 tot 10 jaar. Drie beklaagden kregen IV2 jaar gevangenisstra' en drie beambten werden vrijgespoken. Naar men zich herinnert, was aanvankelijk tegen eenige beklaagden de doodstraf geëischi. In de toelichting op hot vonnis wordt geconsta teerd, dat de beambten fouten hebben ge maakt en daardoor mede schuld hebben aan h.et ongeluk. De grootste schuld treft echter echter de beheerders van de Moskou—Kazs spoorweg, die zich niet hebben overtuigd van de aanwezigheid van de noodige techni sche bekwaamheid van de Tieambten. Der halve is tegon eenige amb'enaren van de honfdadministratie een proces wegens plichtsverzuim aanhangig GEBAK MET RATTEKRUID Te Fresne hebben 13 Mexicanen zonder het te weten gebak gegeten waarin ratte kruid was. Dientcnge.volge zijn 4 kinderen aan Thallfumvergiftiging overleden. Men vreest, dat ook een aantal der volwassenen, die ziek zijn geworden, het er niet levend zullen afbrengen. TER DOOD VEROORDEELD De rechtbank te Koningsbergen heeft twee arbeiders ter dood veroordeeld wegens moord en straatroof in vereeniging gepleegd' op een taxichauffeur. DE AMERIKAANSCHE LUCHTSCHEPEN Officieel onderzoek naar fouten. De marinecommissie van het huis van af gevaardigden is begonnen met het onder zoek over constructiefouten, die zouden zijn gemaakt bij den bouw van het reuzenlucht- schip „Akron". Vooral zal Oe vraag worden onderzocht, of het luchtschip in gewicht en snelheid aan de e'schen voldoet, Vice-admiraal Moffet verklaarde in zijn verdedigingsspeech, dat voor den bouw van het luchtschip alleen eerste klasse materiaal Is gebruikt. Hij gaf echter toe, dat de firma Goodyear-Zeppeiin een boete ton bedrage van 50.000 dollar betalen moest, aangezien de door haar gebouwde lucïhtschepenhal niet volkomen aan de vereischte afmetingen voldoet. WILLIAM WR1GLEY OVERLEDEN DE BEKENDE KAuWGOMFABRIKANT Een energiek man. Te Phoenix- in Arizona is Dinsdag op 70 jarigen leeftijd gestorven de bekende „Kauw gom-Koning" William Wrigley. Hij werkte zich ondanks vele tegenslagen in zijn jongen tijd, op tot den kauwgom magnaat met fabrieken in de Ver. Staten. Canada, Australië en nog einige landen, met •n totaal omzet van 80 millioen dollar. Behalve kauwgomkoning was hij lid van directie der First National Bonk of Chi cago, voorzitter van den raad van beheer de Boulevard Bridge Bank, directeur van de Erie Railway, van de Wilmington Tran sportation Company, met een paar dozijn schepen in de vaart en ten slotte eigenaar het eiland Catalina, tegenover de Cali fornische kust. Hij was een groot bevorderaar van de sport, waarvoor hij royale giften overhad. Wrigley had zijn opkomst en .ook latere successen, vooral te danken aan het beden ken van het cadeau- en premiestelsel. Hij verkocht eerst zelfrijzend bakmeel met kauwgom als premie. Toen de kauwgom daardoor populair geworden was, werd dit de hoofdzaak voor hem, en bij den verkoop ervan voerde hij het cadeaustelsel in: wie ner week voor 15 dollar kauwgom kocht kreeg een soort kasregister. Toen het nieuwtje an de kauwgom afging wist hij door toevoeging van allerlei smaakjes en door een handige reclame-campagne het groote publiek er opnieuw voor te interessee- Kauwgom werd reeds in de oudheid door de inboorlingen van Mexico gekauwd tot lessching van den dorst ei, herstel van krach ten. Voor het moderne publiek maakte Wrigley het aantrekkelijk door er het wee- zoete uit te halen en er smaakies aan toe te voegen. Hij bezat later plantages waarin hij uit <te sanota-boomen de grondstof vond en in zijn fabrieken werd ai les machinaal ver werkt, zoodat, zooals Wrigley zeide, de vin ger van den verbruiker de eerste is, die het product aan roert DE NIEUWE ATTORNEY GENERAL Sir Thomas Inskip Sir Thomas Inskip, die in het derde mi nisterie Mac Donald de functie van solicitor- general bekleedte, is in opvolging van Wil liam Jowitt tot attorney-general benoemd. Sir Boyd Merriman wordt solicitor-general. Sir Thomas is 56 jaar oud. Hij is conserva tief en een bekend jurist. DE MIJNRAMP IN ZUID WALES Nog zeven lijken geborgen Uit Llympia wordt gemold: Nog zeven lij ken zijn geborgen, waardoor het aantal doo- den tot elf is gestegen. De ipijn brandt nog steeds. De bekende tenor John Evans, die vrijwil lig aan het reddingswerk deelnam, werd door het gas vergiftigd en is overleden. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Soholen als broedplaatsen van opstand. Tijdens de viering van den onafhankelijk heid&dag zijn te Bombay 75 congresleden ge arresteerd. De schoolopziener van de school vereeni ging te Calcutta, Chatterleë, is hedenochtend gearresteerd. Hij had het toezicht over een driehonderdtal scholen, die broedplaatsen van den opstand bleken te zijn. DRUMMOND's ONTSLAG AANVRAGE Volgens te Londen ontvangen berichten uit Genève heeft de Volkenbondsraad in zijn ge heime zitting van Maandag de ontslagaan vrage van Sir Eric Drummond als secreta ris-generaal van den Volkenbond niet aan genomen. Alle raadsleden hebben Drummond ver zocht op zijn besluit terug te komen. Drum mond beloofde de zaak nog eens in overwe ging te némen. Britsch protest tegen een wetsontwerp. De Britsche ambassadeur Ie Washingti heeft bij de regeering der Verecnigde Staten geprotesteerd tégen den inhoud van een wetsontwerp, dat heden door den senator voor den slaat Utha, King, bij den senaat is ingediend, waardoor de Amerikaanscho autoriteiten het recht zoudenkrijgen, aan boord van vreemde schepen in Amerikaan sche havens zeelieden van rassen, die niet voor het Amerikaansche staatsburgerschap in aanmerking komen, te verwijderen of te deporiepren. De maatregel is in de eerste plaats gericht tegen Aziatische zeelieden. Naar verwacht wordt zullen ook andere regeeringen zich bij dit Engelsche protest aansluiien. HET GEVANGENIS-OPROER Tn een communiqué van het Engelsche ministerie van hinnenlandsche zaken wordt medegedeeld, dat zich sedert Zondag in de gevangenis van Dartmoor geen nieuwi lusten hebben voorgedaan. Het schijnt, dat de gevangenisdirectie vooral vreesde voor een aanval van builen af door oud-gevangenen, ten einde de gede tineerden te bevrijden. Men gelooft, dat. he» plan zorgvuldig door de partijen binnen en huiten die muren was voorbereid. Men rr de iaa'ste dagen verschillende oudgevange- non in auto's in de omceving der gevangenis te hebben waargenomen. BENZINETANK ONTPLOFT 30 Slachtofers Tn de nabijheid van Nanking is een hen zinetank met een inhoud van 15.000 liter ontploft Ongeveer dertig personen werden gedood en gewond. Men vermoedt dat men te doen heeft met een aanslag van kwaadwilligen. De Duitscher Wilhelm Wiszt is Dinsdag middag te Lissabon met zijn vijf meter lange roeiboot gestart voor een tocht over den At- lantischen Oceaan met als ei 'cMoel New York. HET JESUIETENVERBOD IN SPANJE In een oer-Roomseh land als Spanje ver vuilen de kloosterorden een zeer belang rijke en invloedrijke rob Inzonderheid do Je6uïeten-orde is van groote beteeken s, omdat zij vjor het nieere 11 deel hst ondei- wijs in handen heeft. Het verbod van deze orde, dat enkele dagen gelegen zijn besUg gekregen beeft, vloeide voort uit art.kei 2d der revolutionaire grondwet dat in principe alle kloosterorden ontbindt en de g*>ede>ivn ervan nationaliseert en voor liefdadige doel einden bestemt Wij schreven dezer dagen dat het optre den der links radicale regeering jpgens de kerk scherp afsteekt tegenover haar z< sappige houding jegens de anarcii'sten communisten Zij beschouwt b'ijkb.iar Kerk als haar grootste» vijanu en to^nt daarmee haar waren aard, die niet a:leen door den geloovigen Roornsrhe, maar ook den geloovigen Protestant verafschuwd wordt al6 voortkomend uit den geest der duisternis. Van de Fransch-Spaansche grens wacdt gemeld, dat de geestelijken van de orde der Jesuïeten in grooten getale het land begin nen te verlaten. Men meent te weten, dat de meesten naar België gaan Kon aantal, te St. Seba6tiaan was gevestigd, en er onderwijs gaf, schijnt voornemens te zijn daar te blijven. Hrt £11 voor de manner, der Spaansche revolutie niet gemakkelijk zijn om het dorwijs aan de jeugd voortgang te doen hebben wanneer de Jesuïeten weg zijn Het toch wel niet met haar bedoelingen strooken. dat de kloosterbroeders straks ais gewone onderwijzers „vermomd" het onder wijs aan de jeugd zullen voortzetten. Doch waar haalt men dan de onderwijzers voor do jeugd zoo plotseling vandaan? Na de revolutionaire stakingen Aan hot Spaansche ministerie van Bin- miandsche /aken wordt verklaard, lot. >k.'cns Uit alle deelen des lan Is ontvangen berichten, overal volkomen rust heerscht. ie Parcelona gaat de ar bei i normaal zijn gong Te Sollana ,'or >v Valenoia) hebben de «rakers eenige nosimron tot sabotage ge daan 'ïoor de te.efoonleid'iri-'en door te sr-lj'I- r r'evil Ia wor It gestaakt, doch er sclu volmaakte rusu Tn de provinci.- '.-•o«cheidene arrestaties verricht Weerbericht- BELASTINGBETALING MET NATIONAAL ENTHOUSIASME Dat de nationale gevoelens van het Engel sche volk niet maar een bevlieging zijn van de verkiezingsdagen, kan men opmaken uit de belasting opbrengst. Dezer dagen lazen we. dat er vaak qeue wordt gemaakt voor de belastingkantoren en dat er menschen zijn, die meer aan het land afstaan dan zij volgens hun aanslagbiljet verplicht zijn. Tijdens de week, die Zaterdag j.l. eindigde. Is aan inkomstenbelasting betaald bijna 17.100.000, hetgeen 7 millioen meer is dan in dezelfde week van 1931. Het totale bedrag, aan inkomstenbelasting in dit jaar reeds geïnd bedraagt 66.9CO.OOO, vergeleken met een opbrengst in dezelfde tijd van het vorig jaar vq,n 34.800.000. RAADSELACHTIGE DOOD VAN PROF. BORNSTEIN Uit Bad Oeynhausen wordt gemeld, dat daar de bekende Hamburgsche phannacoloog Prof. Dr, Arthur Bornstein op zij'n kamer dood is gevonden. De oorzaak van zijn dood is zoo geheimzinnig, dat dei Justitie heeft bevolen sectie op het lijk te verrichten. Men vermoedt dat Prof. Bornstein, die talrijke ge vaarlijke experimenten met nieuwe prepa raten op zijn eigen lichaam heeft toegepast daarbij den dood heeft gevonden. Prof. Born stein is in 1881 te Berlijn geboren on is een van de bekendste pharmacologen van Duitschland. De wetenschappelijke proeven op zichzelf heeft hij voornamelijk verricht met Insuline-preparaten. HET CALMETTE PROCES De verdediging aan het woord De Dinsdag te Lubec'. gehouden zitting van het tuberculoseproces vond onder groote belangstelling plaats. Daarin hield namelijk de advocaat van dr. Altstaedt zijn pleidooi De verdediger Dr. Hoffmann, begon met het O.M. gebrek aan objectiviteit in het proces te verwijten en citeerde daarna een groot aan'al brieven, die hij uit ariskringen ont vangen had en waarin geprotesteerd worth tegen het verwijt van het Q-M. dat Dr. Alt staedt voor 100 procent theorêticus zou zijn en door eerzuchtige motieven gedreven werd. Dr. Altstaedt wordt hierin als een ervaren arts voorgesteld die zeker het beste heeft voorgehad en geen bijbedoelingen gekend heeft. De verttediger besprak daarna uitvoe rig de onderhandelingen welke aan de in voering van de methode Calmette in Lüberk, in Duitschland en buiten Duitschland zijn voorafgegaan. HITLER TE DUSSELDORF Sprak voor lndnstrleelen Adolf Hitler heeft te Dusseldorf het woord gevoerd in. een besloten bijeenkomst van in dustrieelen' uit Rijnland—Westfalen. Hoogste Stand 787.7 ITannc er. Laagste Stand 743 7. Jan M ven. Stand vanmorgen halftwaalf 786.5. WEER VERWACHTING. (Medegpd door 't Kon N'i-d Meteorologisch Instituut te De Rilt) Zwakke O. tot Z. wind, nevelig tot gedeel telijk bewolkt, droog weer, weinig verande ring in temperatuur. BUTTENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door hel Kon Ned. Met. Instituut te De Bilt) Het gebied van hooge luc' tdruk met in den term recordstanden van den barometer heeft zich van Engeland over de Noordzee naar N.W. Duitschland verplaatst en heeft thans een beweging naar Oost-Europa. Diepe depressies trekken in een wijten boog ron dom IJsland naar de Noordkaap en verdwij- in Noord-Seberië. In onze omgeving houdt de toestand van windstibweer met lichten nevel of betrokken lucht met lage v/oiken aan. met lichte vorst des nachts en wanneer de zon schijnt hooge maxima over- j. Boven de mist is de lucht warm en zeer droog. In Lapland en Finland komt weer zware vorst voor. die echter wel spoe dig weer zal verdwijnen door de warme stroomingen uit het Westen, die op de Noor- sche zee weer hooge temperaturen en over- vloedigen regen brengt. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 1.0 C. 28 JANUARI Zonsopgang 7.51 u.; Zonsondergang 4.35 u. Maansopgang 11.30 u.; Maansonderg. 9.41 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van 's avonds 5.05 u. tot 's morgens 7.20 u. WATERSTANDEN RIVIEREN VVnldfhnt ..19 1.-8 Hiiho 0 - Hu mogen (.51 Hlieinweiler - -0.— Ems Cohienz Trlei Emmerik t,w lïUHHr-flprf - MusL-tr elit I.9R 2.01 Venlo 1 1,4j Il.-t8 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 28 Januari Delfzijl 2.22 11,57 Ten-eheillng 12.;^6 - 9l, 6,21 1P.38 ml 7. 9 1 4 ill. 5,88 i7. 0 5. 5 is, 4 ug? 8.21 .47 I) 4.2.1 16. .3 n. 6.0t7;2J rt 6.4b 18 -1! Naar wij vernemen, is deze bijeenkomst nok bijgpwoond door een aantal Neder land s c h e industrieelen. I AAMSLAG OP BENARES-EXPRESS LONDEN. 27 Januari. Gisteren is weder om een aanslag gepleegd op don Benares- Express. In de nabijheid van Paina is de trein door het verwijderen van oen gedeelte van de rails to» ontsporing gebracht. L>e ma lei ieele schade is aanzienlijk, doelt persoon lijke ongeva'lcn kwamen niet voor. Nie mann van de passagiers of het personeel verd zei Is maar gewond. LONDEN, 27 Januari. Aan het einde der week <.a! Je Engelsche delegatie naar de Ontwapeningsconierentie te Geneva vertrek- Mo" verwacjd echter niet, dat de delegatie reed.- deze week voHaldc zul vertrekken. M.vcDonnld ?ai waarschijnlijk pas een week.iator naar Genive reize.n. MODERNE SLAVERNIJ iTvdien niet van den ondraar' jüen dwang der hcrstellaslen verlost wordt, zal zê er cider b "wijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2