ZIJN BELOFTE GETROUW DINSDAG 26 JANUARI 1932 DERDE BLAD PAG. 9 AXEL, EN HAAR HISTORIE 1532 26 JANUARI 1932 door A. M. WESSELS Viermaal verbrand Veelbe wogen historie Een echte Zeeuwsche stad In den Zuid-Westelijken hoek van ons vaderland ligt een stadje, schier vergeten, maar dat eenmaal eau belangrijke rol speel de in de geschiedenis van het voormalige S taats-V laander enHet is de stad Axel, die binnenkort feestelijk lv:.opt te herdenken een tweetal jubilea in hare geschiedenis, nl. het 750-jai0g bestaan der StediereChten en het 400-jarig bestaan harer nieuwe costumen, keuren en privilegiën, ihaar door niemand minder dan Karei V in 1532 verleend. Naar wij vernemen, zal Axel deze herdenkings dagen maar niet zonder meer laten passee- ren. Tnen H. M. de Koningin 16 Aug- 1929 de stad bezocht bleek er een batig saldo te zijn, dat gestort werd in een fonds om thans deze dagen blijde te herdenken. Ofschoon het jaargetijde zich nu wel niet goed leent voor feestelijke herdenking en dit dan ook later wel zal plaats grijpen, zoo willen wij, thans bij deze herdenkingsdag, iets over haar verleden vertellen. Ook op deze stad is van toepassing, wat zoovele Zeeuwsche ste den reeds ondervonden: „opgaan, blinken en verzinken". Gelukkig is het bij haar niet zoo erg als bij Reimerswaal, dat geheel van den Zeeuwschen bodem verdween. De oorsprong van Axel verliest zich in de nevelen der oudheid. Sommigen hebben gemeend, dat de stad door de Noormannen zou gesticht zijn, om dat de naam bij die volken bekend was. Anderen meenen dat Axel tweeledig zou zijn. nl. van Ake (water) en Sele (verblijf). Omstreeks 936 wordt Axla in de Kronieken van St. Bavo te Gent vermeld. In 1108 schijnt het reeds een vrij welvarende plaats te zijn geweest, terwijl zij in het jaar 1183 reeds als stad wordt gen emd, die in 1213 van Gravin Johanna van Vlaanderen en haar eersten gemaal, Ferrand van Portugal, veel voor rechten verkreeg. Ook Biervliet kreeg in 1183 van Graaf Filips van den Elzas stede rechten. Spreekt vanzelf dat Axel deze voorrech ten aangreep om vooruit te komen tra naar gezag als stad in Vlaanderen te restten. Zij wist van Graaf Guy van Dam- ïrierre een keur van 49 artikelen te verkrij gen, waardoor zij ais stad eep grooten voor sprong kreeg. In 1229 was de „ville Axel" jeecls zeer toegenomen. Maar zooals het he- vaak gaat is bij vooruitgang dankbaar- öè\d zoek. Zoo was het ook bij de machtige ©ooien van AxeL Iiuplaats van dankbaar te fijn, dat hun grondgebied zich zoozeer had uitgebreid, trachtten de Axelsche edelen, des noods met geweld, hun gebied nog meer uit te breiden. Onnood'ig te zeggen dat de stad zelve ook bij deze veeten en twisten betrok ken werd, zoodat de straten van Axel voor zoover zij den naam van straat mochten dra gen meermalen het tooneel van heftlgen strijd waren. In het najaar van 1248 werd de stad geplunderd en verbrand. Dit was een groote tegenslag, maar moedig bouwden de Adela ren hunne stad weer op, doch het hielp hen niet veel. In den strüd der gemeenten en de „Kerels van Vlaanderen" te^en de oppermacht van den door Frankrijk geholpen Graaf welke het land in de 14e eeuw 'beroerde hadden de Vier Ambachten (Hulst, Axel, Bouehoute en Assenede) veel te lijden. In het jaar 1530 werd Axel deerlijk door de Gentenaren ge plunderd, die bij het verlaten de pas opge bouwde stad wederom in vlammen zetten, juist toen er weer een flinke opleving kwam Het jaar tevoren, in 1349, had de stad het privilegie ontvangen om een wekelijksChe markt te houden, welke vergunning later door Philips den Stouten bevestigd werd. De vischhandel kwam tot bloei, terwijl de zout- nering niet minder opgang maakte, wat hier uit bleek, dat er dien tijd niet minder dan 50 zoutkeeten waren. De bloei der stad was zoo toegenomen, dat Axel een eigen munt liet slaan, welk geld in Staats-Vlaanderen hoog stond aangeschreven. Met Biervliet beweerde ook deze stad tolvrijheid op de Honte te hebben. Over deze zaak ontstmd een proces, dat geruim en tijd vorderde, tot dat in 1518 hierin uitspraak werd gedaan. Een zware slag, die aan den bloei der stad ->en geduchte knak gaf, intving Axel in het jaar 1452, toen Hertog Philips van Bour- gondiië, op het vermoeden, dat uit de vier .Ambachten aan het in opstand zijnde Gent bijstand werd geschonken, die streken door zijn krijgsbenden liet bezetten en te vuur en te zwaard vernielen. Vaor de derde maal ging de stad Axel in vlammen op, en vele beangstigde poorters namen de vlucht- Aan den handel werd een onherslel- baren slag toegebracht, terwijl de visscherij ook vrijwel niets meer beteekende. Vanaf diien tijd noemde men de plaats het „stille Axel" en weinigen voelden den lust zich weer opineuw in deze verwoeste stad te ves tigen, uit vreeze, dat een herhaling van in val en brand zou voorkomen. Toch werd de stad weer herbouwd. 26 Januari 1532, dus nu juist vier eeuwen geleden, was het een blijde feestdag voor de stad. Keizer Karei V, ten zeerste bewogen met het lot zijner „welbeminde Axelaren", liet op dezen dag van de pui van het Stad huis een resolutie afkondigen, door hem zelve geteekend, waarin hij de rechten der stad opnieuw bevestigde en ze zelfs met een aantal nieuwe keuren uitbreidde. Deze spe ciale keizerlijke bescherming deed de vreug de weer toenemen, en blijde werd deze af kondiging gevierd. Nu zou de stad er wel weer boven op komen, dacht men. Zijn zoon Philips ging nog verder en vereenigde stad en ambacht met elkaar, verblijdde deze ge zamenlijk nog met eenige nieuwe gunsten. Door deze keizerlijke gunsten was het voor de kerkhervorming niet gemakkelijk hier in Axel voet aan wal te zetten. Men stond er dan ook eerst wantrouwend tegenover. Men wilde liever Karei V trouw blijven, die zoo ontzaglijk veel voor de stad gedaan had. Daarom besliot de vroedschap van Axel goed op te letten, dat er geen „Lutherije" in de stad, kwam. In het voorjaar van 1574 kwamen eenige Zeeuwsche kooplieden binnen Axel om er zaken te doen. Al spoedig heette het, zon der dat dit bewezen werd dat dezen ge schriften van Luther binnen Axel hadden gesmokkeld, die in het geheim druk gelezen werden. Ter onzaliger ure nam de vroed schap het besluit, deze kooplieden op te han gen, om als een voorbeeld v dienen. en de gevolgen bleven dan ook niet uit. In den nacht 26 Juli (St Annadag) landden een aantal Zeeuwsche schepen met krijgs volk in Ter Neuzen, dat den weg naar Axel insloeg. De Spaansche bezetting, reeds te voren onderricht en daardoor met poorters uit Axel versterkt, deed een uitval.-De Zeeu wen, ook gewaarschuwd, wisten hen in een hinderlaag te lok'ken en duchtig te slaan. De weg naar Axel lag nu open. De stad werd nu door de Zeeuwen uit wraak geplunderd en geheel beroofd. Bij het verlaten, stond de stad voor de vierde maal geheel in brand. De Pacificatie van Gent op den Ssten Nov. 1576 en de Rel'igionvrede (22 Juli 1578) brach ten hier meer rust dan elders. Door een oproer van Spaansche soldaten was Axel in handen van den Prins van Oranje geko men, in wiens handen zij bleef, totdat de geheele streek, na het snoode verraad van Van Steenland in 1583 weer in handen van de Spanjaarden viel. De Hoofdbaljuw van bet Axeler AmlbaCht veinsde trouw aan den Prins van Oranje, doch verzoende zich in het geheim met den Spaanschen koning, en opende, geholpen door een paai" andere ver raders, de belangrijkste vestingen, waar onder Hulst, Sas van Gent en ook Axel, voor den vijand. Men begrijpt, dat dit den Oranje-gezin den dwars zat, aangezien waarop vele krijgsverrichtingen steunden. Prins Maurits betrok dan ook Axel in zijn veldtochtplannen. Toen Neuzen in de macht der Staten was, en hier overal de dijken waren doorgraven om den vijand te koeren, werd door Prins Maurits en Ridder Sidney een aanslag op Axel beraamd. Onder aan voering van kolonel Piron werd in den nacht van 17 Juli 1546 de stad onverwachts aangevallen en de vier vendelen Duitsohers, die Axel moesten verdedigen, op de vlucht gejaagd. Groote vreugde heersehte er in het Oranjekamp over Axels val. Het ge wicht dezer overwinning werd door den Prins terstond ingezien. Hij liet geen oogen bli:k verloren gaan om de stad en omstre ken zoodanig te versterken, dat de Span jaarden het niet waagden Axel openlijk aa nte vallen. In den oorlog van 1672 bleef de stad gespaard. Ook gedurende de Suc cessie-oorlog was Axel onneembi Wel sloegen de Franschen een begeerigen blik op de stad, maar de door water en schorren omgeven vesting was nauwelijks te benaderen. Niet alleen werd Axel door vuur en krijgsgewoel bezocht, maar ook de pest deed vele Axelaars ten grave dalen. Wanneer wij heden het stadje bezoeken is er niet veel meer te bespeuren van een vesting-idee, zooals men die bij Hulst mooi heeft. In 1805 en 1S06 werden de wal len door de Franschen verkocht en niet lang daarna met de beide poorten geslecht en voor tuinen en moesgrond aangelegd, 't Is een rustig landbouwstadje. Vooral de schilderachtige kleederdraoht doet de be volking zidh onderscheiden van andere Zeeuwen. Toen onze Prinses Juliana eenige jaren geleden deze stad bezioht, was enorme geestdrift, toen de Prinses gekleed was in de Axelsche kleeren. Wij willen deze schets besluiten met de stad Axel zelve te laten spreken, als zij Als gij de klacht verneemt der Zeeuwsche Zustersteden. Van 't geen er eertijds was en 't geen er is op heden Dan mag ik spreken mee: Mij sloeg een dubbele vlam Tot viermaal toe in 't lijf: Eerst brand toen oorlog kwam. Toch klaag ik niet want schoon mijn poorten zijn gevallen, In tuin en land verkeerd, mijn vesten en mijn wallen, Bezit ik naam en rang, een Zeeuwsche sad te zijn. Ei! Zeg mij! Wat is meer? Het wezen of de 9chijn? Kerknieuws. NED. H-ERV KERK. Beroepen: Te Woubrugge en te Asoe- ren, E. Warmolts te Scherpenzeel (G.). Bedankt: Voor Wassenaar (2de pred.pl.). Prof. Dr. J. R. Slotemakei de Bruïne, thans hulpprediker aldaar en lid der Tweede Kamer. GEREF GEMEENTEN Beroepen: Te Middelharnis, W. C. Lamain te Leiden. - CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Schiedam. J. W. van Ree te Barendrecht en P. de Smit te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Dedemsvaart, A. Wijn gaarden te Bedum. Bedankt: Voor IJmuiden (vac.-W. Sei nen), C. W. Keur te Oudewater. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. C. L. Tu ins tra is voornemens Februari a.s. afscheid te nemen van de Ned. ïlerv. Gemeente te Leme'e (O.) om op 21 Febr. d.a.v. zijn intrede te doen te Heerlen (Tenvinselen). Ds. S .van Wouwe, overgekomen van Arum (Fr.), werd Zondag tot zijn arbeid by de Geref. Kerk te Marum (Gr.) ingeleid door zyn zwager, Ds. J. Koppe van Wagenborgen, die tot tekst had gekozen 2 Cor. 5 18. Des middags deed Ds. van Wouwe zijn intrede met een predikatie over Hebr. 4 12. Hij werd toegesproken door ouderling Appel- hof namens kerkeraad en gemeente en door Ds. E. H. Woldring van Komhorn namens de classis Grootegast. Cand. D. J. Coumou van Middelburg werd Zondag bevestigd als predikant van de Geref. Kerk te Leksmond door den consulent, Ds. A. P. Lanting van Schoonrewoerd, die bij gelegenheid een preek hield over Efeze 11-16. Des avonds verbond Ds. Coumou zich aan zijn gemeente, waarbij hij het Woord bediende uit Coll. 4 2-4. Na de predikatie richtte hy zich in het bijzonder tot den ker keraad, Ds. Lanting, de gemeente, de afge vaardigden van de classis en B. en \V. van Leksmond. Namens den kerkeraad werd hy toegesproken door ouderling P. de Ruiter, die i liet toezingen Ps. 134 3. Verder spraken nog de bevestiger en namens de classis Ds. S.1 Kamper van Meerkerk. Ds. J. B. V a n h a e 1 e n, gekomen uit Hoek (Z.), werd j.l. Zondagmorgen als predi kant van de Geref. Kerk van Gerkesklooster- Stroobos bevestigd door zyn ambtsvoorganger a'daar, Ds. W. Doorenbos, thans te Urk, met een predikatie over 2 Cor. 5 20. 's Namid dags hield Ds. Vanhaelen zyn intreepredikatie over Jozua 4 10. Namens de gemeente weid de nieuwe predikant op recht hartelijke wijze verwelkomd door ouderling P. Pel en namens de classis door den consulent Ds. M. Elzinga vai. Grootegast. Toegezongen werd de be kende zegenbede uit Ps. 134. Ds. J. C. Terlouw, tevoren te Kam perveen, deed Zondag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Suawoude. Als bevestiger trad op Ds. J. Goslinga van Utrecht, die tot tekst had gekozen Matth. 16 18b. Na de bevestiging werd toegezongen Ps. 134 3. Des middags verbond Ds. Terlouw zich aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie over 1 Petr. 4 10 en 11. Hij werd toegesproken door Ds. H. W. J. C. Hanselaar van Rij per- kerk als consulent, door den heer Zylstra, rustend Evangelist, en door Ds. P. v. d. ''looy van Suameer namens de ring. Toegezongen werd Ps. 121 4- BEGRAFENIS Ds. A. ZOMER, Gistermiddag had te Kampen de teraarde bestelling plaats van het stoffelyk overschot van Ds. A. Zomer, emeritus-predikant van de Geref. Kerk te Donkerbroek. Tevoren kwam men bijeen in de consistorie der Burgwalkerk, waar de pastor loci, Ds. L. Kuiper, de leiding had. Hij las voor een gedeelte van Ps. 71 en hield hierover een korte toespraak, waarna hij voorging in gebed. In de kapel op het kerkhof voerden ver schillende personen het woord. Allereerst Ds. D. Prins van Donkerbroek, daarna Ds. H. H. Schoemakers van Kampen, waar Ds. Zomer in zijn rusttijd de Geref. Kerk als ouderlmg heeft gediend en een vriend van den over ledene, de heer Frisou van Haarlem. Tenslotte heeft de oudste zoon van den over ledene dank gezegd voor de betoonde belang stelling. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende oud-catechisanten van Ds. Zomer DE OUDSTE EMERITUS-PREDIKANT BIJ DE GEREF. KERKEN In het levensoverzicht, dat we Zaterdag g. ven van den dezer dagen overleden em.-predi- kant Ds. A. Zomer, maakten we de opmer king, dat hij op één na de oudste em.-predikant was der Geref. Kerken. Als oudste noemden we Prof. Lindeboom, te Kampen. Dankbaar nemen we echter thans nota van een schryven van een onzer lezers, die er ons op wyst, dat het bovenstaande niet geheel juist is. Ds. M. van der Mast, die al sedert jaren blind is, wonende te Den Haag, em.-predikant van de Geref. Kerk te Edam, is nog ouder dan Prof. Lindeboom. Hij werd geboren 24 Dec. 1843 en Is dus ruim 88 jaar. Samen met Ds. L. M. A. Scheps, van Deventer, die in 192E overleed, en met Ds. P. J. Baay, van Kam perland, overleden in 1926. werd hij opgeleid door Ds. W. G. Smitt. destijds te Den een der voormannen van de zoogenaamde „Kruiskerken", de vader van den bekenden, zoo jong gestorven Prof. Dr. P. A. E. Sillevis Smitt. In de consistoriekamer van Ds. Klin- kert werden ze onderzocht, met het gevolg dat zy drieën op 1 Aug. 1869 voor het eerst by Ds. Smitt les gingen nemen. PREDIKANTSTRACTEMENTEN. De Classis Leeuwarden der Geref. Kerken benoemde een commissie, bestaande uit de predikanten Dr. W. A. van Es en Ds. H. P. M. G. de Walle, alsmede de ouderlingen de hoeren A. van der Meulen en A. D. Schaaf, die een rapport zal hebben uit te brengen over de vraag of er ook leiding moet gegeven worden bij een eventueele verlaging der predikantstractementen. TEGEN VROUWENKIESRECHT. Te St. Annaland heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente, naar de „Banier" meldt, op het verzoek van den secre taris van de Algemeen Synode der Ned. Herv. Kerk, n.l. het storten van vierhonderd gulden, geantwoord, dat ze niet van plan is het ge vraagde bedrag te storten. Zooals men weet, moest dit vóór 23 Januari geschieden. „JONG GELOOF". Naar wy vernemen zal by de N.V. J. M. Bredée's U.M. te Rotterdam binnenkort ver schijnen een nieuw werk van Dr. F. W. A. Korff, getiteld: „Jong geloof", dat zich ook zeer leent als belijdenisgeschenk voor jonge lidmaten. EVANGELISATIE. Te Haarlo (Gld.) nam Zondagmiddag in de stampvolle kapel, na een verblijf van ruim tien jaar de heer Sybranda afscheid als voor gang-er der Ned. Herv. Evangelisatie aldaar, j I Hij had tot tekst gekozen Deut. 33 27 en eindigde met een persoonlijk woord van ver- I maan om trouw te blijven aan het Woord des I Heeren In het bijzonder sprak hij toe bestuur, i I de organist, de voor'ezer, de koster, de jeugd- i 1 vereenigingen en hen die 's morgens oelijdenis des geloofs hadden afgelegd. Toespraken wer- den gehouden door den tijdelijken opvolger, de i heer van Vrouwenerf, namens de gemeente; i hij liet zingen Ps. 121 4. Namens de ring "e van het N. J. V. sprak de lieer van der Vegt van Eibergen, die verzocht toe te zingen Ps. 134 3. Radio Nieuws. woensdag, 27 janua1u 8.01 Hilversum V.A.R.A.: Gramof.muziek 8.15 Hulzen N.C.lt.V.Morgonconcert 10.00 Hulzen N.C.K.V.; Dameskoor 11.00 Hulzen N.C.R.V.: Harmonlumbespelini 11.21 Kalundborg: Strijkorkest 12.01 Hilversum V.A.R.A.: Vara-septet 12.15 Huizen N.C.R.V.: Gramofoonmuziek 12.30 Huizen N.C.R.V.: Zang en muaiek 13.20 Kön-lgswusterhausen: Concert 13.35 Da ven try: Orgelconcert 16.0Ü Hulzen N.C.K.V.: Muzikaal Trio 15.00 Hilversum V.A.R.A.: CeUo-recita 15.50 D a v e n t r yConcert 16.20 Longen berg: Concert Schoolnieuws. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Almelo (Tweede Herv. School, hoofd W. Hooijer), mej. L. II. Kroon te Woudeend (Fr.). Hilver6um (Emmasohool, Naarderstr. 36. hoofd A. Verheul), J. van der Lijn te Leeuwarden. Gouderak (hoofd M. Noteboom), voor tijdelijk, G. Meyer te Overveen. Zwolle (Herv. Oranjesohool, hoofd J. M. Wansink), voor tijdelijk mej. E. J. Vonk te Wormerveer en de heer J. VV. Kommie te Vlissingen. Z u t p h e n (school voor l.o. en u.Lo, hoofd Joh. de Zeeuw), afd u.l.o., D. Fokkema, on- derw aan de Chr. ulo-school te Meppel Munnekeburen Fr (hoofd M. Moedt), mej. E. R. Rutgers, thans tijdelijk aldaar; mej. Ru tg ere heeft voor deze benoeming bedankt Ridderkerk (te openen school der Geref. Gemeente), mej. C. M. I. Scheepma kers te Rotterdam. Ma a rn (hoofd L. Pitlo), voor tijdelijk, W. van Dijk te Driebergen. Halfweg (hoofd P. de Zeeuw), uit 35 soil., R. Boomgaard*, ondervv. aan de „Geref. school te Horatum (Fr). Echten (Fr.), voor nutt. handw., mej. De Zeeuw, van VoorneveJd. SCHOOLGEBOUWEN. Te L o p i k heeft de Gemeenteraad besloten een bedrag van f 2500 beschikbaar te stellen voor het verbouwen van de gang en twee lokale» der thans nog ui gebruik zynde Openbare School, welke lokalen ten gebruike zullen worden gegeven aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voor de met Mei of Juni a.s. te openen Hervormde Christelijke School. De Unie „Een School met den Bybel" heeft een uitnemend werk gedaan door hst instellen van een enquête inzake den toestand van het Christelijk schoolwezen in 1930. Het .-apport daarvan werd ons thans toegezonden. Tal rijke gegevens zyn daarin verwerkt en we ver moeden dat onze lezers het op prijs stellen van de resultaten iets te vernemen. O.m. worden eenige staaltjes meegedeeld van afkeurenswaardigen dwang die wordt uit geoefend zoogenaamd ten bate van de open bare school. Op de vraag: „Wordt da School met den Bybel plaatselijk tegengewerkt?" wordt o.m. het volgende geantwoord: „Bedektelyk door 't aanbieden van vast werk aan 1 gezin met 2 kinderen (moeder belydend lid van de Gereformeerde Kerk, vader Hervormd) en broodroof aan 2 gezinnen met 3 schoolgaande kinderen, ('t Dreigen met geen vracht meer mee te geven aan de koren schippers)". „Ja, door enkele moderne boe ren. Geen Koksianen in het werk". „Her vormde ouders (niet vrijzinnig), die him brood verdienen op de fabriek, durven om hun brood de kinderen niet sturen''. „Ja, door b.v- bedreigen met opvragen van geleend geld, door het ontslaan van arbeiders". „Er zijn hier nog werkgevers, die hun boeren dwing' de kinderen te zenden naar de openbare school Zoc zijn er voor 2 jaar menschen komen wo nen, vlak by een onzer scholen. De werkgever dwingt de menschen hun kinderen te zenden naar de openbare school in X (pl.m. 3 kwar tier loopen)". „Een andere boer zond zijn kinderen reeds naar onze school te IJ. Maar binnen een week moesten ze over naa openbare school in het dorp". SCHOOL EN ONTWAPENING De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft zich gewend tot den Minister van On derwys, met het verzoek om de Scholen ii overweging te geven de beteekenis van d' Ontwapeningsconferentie te Genève te doen uiteenzetten, welk schrijven gesteund is door een gelijk verzoek tot de gemeentebesturen der groote gemeenten in ons land, en aan organisaties van leeraren en onderwijzers. STUDEERENDE ONDERWIJZERS In „De School met den Bybel" haalt J. L., het onderstaande aan uit een brief van wijlen P. Oosterlee, waarin een onuitgesproken plei dooi te lezen is voor een opleidingsorganisatie voor onderwijzers, waarbij de'hoofdakte-studie die bijna altijd valt in de eerste, de moei lijkste practjjkjaren voor de jonge leerkrach- 9.00 Hilversum V.A.K.A.: l'opulalr concerl 9.50 Langenberg: Kamerkoor en Orkest 0.00 Königswusterhausen: BerlijnscJa Symphonie Orkest 0.15 Hilversum V.A.R.A.: Muaiek van de zen tijd. 0.20 Londen K.: Piano-recital 0.20 Par ijs-Ei ff el: Concert 0.35 Londen R.: Concert In Queen's Hall 0.35 Warschau: Klassieke muziek 0.50 Dave n try: Radio Harmonie Orkest 22.15 H f lVe'V s't/m v?Jur!a.: Vara 30 Huizen N.C.R.V.: Gramof.m Hulzen N.Ó.R.V.: Toespraak Dr. 20.20 Da ven try: „The National Crlsi Voluntary Service". Toespraak vs Prins van Wales, voorafgegaan do JT.C.R.V.: Kinderuurtje V.: Persberichteu ten vervalt (de brief dateert van 28 Nov. 1929) „Een paar weken geleden hoorde ik hem roemen om wat hij voor de jeugd buiten de schooluren deed. Misschien is het niet ver standig met het oog op zijn toekomst, maar ik zal het niemand euvel duiden, als lijj zyn eigen toekomst aan de toekomst van anderen ten offer brengt. Ik waardeer het, als iemand voor een akte studeert, om zyn onderwijs in tensiever te maken. Maar boven hen, die voor eigen glorie hun bevoegdheden vermeerderen, stel ik hen, die eigen belang ondergeschikt maken aan het belang van anderen, zonder dat hun schoolwerk daaronder lijdt.'' EXAMENS >efschrift getiteld „Iet «r"heer 'h. Goedhal roefschrift: „De me ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN: Gesl.j Godgeleerdheid: voorb. kerkel. examen, dhr. C. Geneeskunde: doot. ex., de heer G. A. de Baey den Haag. Indologie: taalk. cand. ex., de heer A. Teke» lenburg, den Haag. IndJsch^recht: cand. ex., de heer DjoJopoe« GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge= slaagd: Geneeskunde, doet. ex., de heeren W« H. S. Liebenberg en M. L. v. d. Heyden. Gemengd Nieuws. TEEKENEN DES TIJDS. Men meldt aan de Msb. uit Amsterdams Door het bestuur van Blauw Wit worden de werkloozen in de gelegenheid gesteld tegen een toegangsprijs van 15 cent de competitie wedstrijden in het Stadion by te wonen, waar voor zij een plaats verkrijgen op de staan- tribune. Hiervoor zijn ongeveer 1950 plaatsen beschikbaar. Zondag, tijdens den competitie wedstrijd Blauw Wit-Xerxes hadden 950 werk» loozen van deze tegemoetkoming in de prijzen der plaatsen gebruik gemaakt. Een aantal van hen, ongeveer 100 150 personen scheen met deze plaatsen geen genoegen te nemen en wenschten een zitplaats in de aangrenzende vakken, P. en Q. Een der controleurs trachtte dit te verhinderen, waarbij hy eenige verwon dingen in het gelaat opliep. Het gelukte den werkloozen tenslotte zich van een zitplaats te verzekeren. MAZELENEPIDEMIE. In de Haarlemmermeer breiden de mazelen FEUILLETON (Naar het Engelsch) (10 Toen Anna Philips nog verdiept zat in al die verwikkelingen onder de jongelui, ging inpcris de deur onen en trad Beatrix binnen. „Is Paul weg?" vroeg zij. „ja, zeker, al een half uur geleden is hij gegaan." „Komt u dan eens even mee naar Félice. Toen ze hoorde, dat Paul naar de Towers was, is zij in snikken uitgebarsten, doet zich allerlei verwijten en zegt, dat ze hem spreken wil." Mrs. Philips glimlachte. „Och. die kleine, dwaze Félice en mijn arme goede Paul!" Maar toch zag zij dit niet zoo ernstig in; dit zou maar een onbeduidend misverstand zijn, dat wel weer makkelijk uit den weg geruimd werd. Over Beatrix met haar bleek gezichtje, haar droge oogen en haar klanklooze. stem maakte zij zich in de eerste plaats ongerust Beatrix Philips was iemand, die haar ge voelens altijd verborgen hield. De grondtoon van haar karakter was mededoogen, mededoogen met êl wat leed, hetzij dan licbame'^k of geestelijk. Voor Dick had zij ook altijd een diepe ge negenheid gevoeld, en, hoe vreemd het ook klinkt, een soort moederlijke teederheid. Nü had Rex Farenham haar pad gekruist. En in hem had zij erkend een man van groote wilskracht, die het stempel van zijn persooonlijkheid drukte op al, waar hij mee in aanraking kwam; en tóch, ondanks die zelfbewuste sterkte was hij iemand, waar mee zij ook wel degelijk mededoogen voelde om zijn eenzaamheid, het totaal ontbreken van een wezen, in zijn omgeving, dat hij liefhad. Vóór de tragedie en toen zij nog logeerde op de Towers had Beatrix zichzelve ge dwongen, om de waarheid onder de oogen te zien. Zij was de verloofde van Dick Hern ford; maar haar liefde voor hem was niet langer, wat ze geweest was. Met veel meer innigheid had zij nu Rex Fareniham lief, tegen wiien zij opzag, terwijl zij voor Dick een meer beschermende liefde voelde. Eerst op 't. partijtje van eenigen tijd ge leden had zij Farenhams geheim gereden en ze was dankbaar geweest, dat hij ook weer de kracht had bezeten, om haar mpt geen woord van zijn liefde te spreken. Zij beiden waren 6terk en om der wille von Dick moesten zij sterk blijven tot aan het einde, had zij gedacht Toen was dat treur spel op de Towers voorgevallen en nu was de brief van Diok gekomen. Ze was dus vrij Tóch was zij niiet blij, haar vrijheid te hebben. Medelijden met Diok verstikte ieder ander gevoelen Het eenige, dat zij nu nog voor hem zou kunnen doen, was. dat ze zijn brief kon be antwoorden niet een belofte van levens lange vriendschap. Paul reed langzaam. Hij was niet In een stemming, zelfs om zul'-e goede vrienden ais Fareriham en Hernrêrd te ontmoeten. Op de Towers aangekomen, vatte hij Dioks hand en sloot die lang in de zijne. Ondanks alles was Hernford sterker uit den strijd gekomen, dan hij dien begonnen was. Hij zag bleek en zijn oogen stonden moe en mat, maar hij wa6 veel kalmer en bezadigder geworden dan vóór dien tijd. „Ik heb Beatrix beloofd, dat ik je deze brieven in handen zou geven," zei Paul. Hernford nam ze aan en ging in de een zaamheid de woorden lezen van de vrouw, die hij lief had Hij begreep, dat hij op de een of andere wijze daar troost en kracht uit zou putten en dit was ook zoo. Heed eenvoudig had zij geschreven: „Ofschoon onze levensloop veranderd is, kan ik je toch niet uit mijn bestaan laten gaan, Dick! Ik hoop steeds, je! vriendschap te behouden. Je zult moe- j dig zijn, niet waar, en je zult mij helpen i om ook moedig te blijven. We zullen het! verleden niet vergeten en de toekomst zal dezen vriendschapsband heiLig hou den. Ik zou mijn beet hebben gedaan, een goede vrouw voor je te zijn; je ge luk zou mijn eerste gedachte zijn ge weest; maar er is ons nog veel gelaten en daar zuilen wij van genieten. Nu vandaag ken je al iets voor mij doen. WiJ je dien armen Paul wat troosten? Félice heeft hem een paar uur geleden bedankt en in zijn nederigheid aoht hij haar voor altijd voor hem ver loren. Je hebt hem steeds zoo flink een hart onder den riem weten te steken,) Dick, els hij in den put zat Ik zal je maar niet vragen, om mij te' komen opzoeken, vóór je op expeditie j gaat Maar ik zal dikwijls aan je denken, en je schrijven en verlangen te beo ren, I dat het je goed gaat Maar, als je terug gekeerd bent, kom mij dan toch vooral opzoeken! Ik ben zeker, dat je mij ian vertellen zult, dat het leven een kostbaar bezit is." Het was eten heerlijke gedachte geweest, om een beroep te doen op Dick's sympathie Dit had de uitwerking van een opwekkend middel. Het gaf hem een gevoel, of Beatrix Pihiildps nog niiet geheel uit zijn loven ver dwenen was. Toen hij zioh dan ook' weer in de biblio theek bij Paul en Farenham voegde, begon hij met Paul te spreken en vol verbazing hoorde Farenham dit aan. Hij voelde, dat dit op de een of andere manier het werk was van Beatrix en hiervoor was hij haar dankbaar. Later wisten ze geen van drieën meer, van vvien het voorsbei eigenlijk was uitge gaan, dat Paiu.l voldoende verlenging van verlof zou zien te krijgen, om mee op expe ditie te gaan. Al gauw na den lundh ging Paul naar huis Toen hij het dorp Ravenemead bereikte en een zijweg insloeg, die naar de Grange leid de. ontdekte hij een klein figuurtje ineens, voor zich uit. Op het geluid van paarden getrappel keerde het meisje zich om en wachtte, tot hij vlak bij haar vva6. Het bleek Félice te zijn. Zij zag er slecht en betrok ken uit, zooals hij haar nog nooit gezien had, maar toch had zij een half-teederen, half-ondeugenden glimlach op de lippen. Onmiddellijk steeg hij af en stond naast haar. „Jou malle, dwaze Paul!" zei ze en streek de wang langs de mouw van zijn jas. Met een zucht van verlichting sloot Paul haar tegen zioh aan. Het was hem voldoen de, dat zij uit eigen beweging tot hem ge komen was. Dit was hem immers een be wijs, dat zij toch naar hem verlangde. „Wat is er, liefste?" vroeg hij. „Ik ben je troost komen zoeken. Ik heb mij den heelen dag al zoo ellendig gevoeld." „Waarom, Félice?" „Wei, je hebt mij lief, zei je, en je bent ineens weggereden als een verstoorde prins in een sprookje!" „Ik dacht, dat mijn prinsesje mij niet lief had." „Dat zei ik maar zoo, omdat ik hang was.1 dat Pauls moeder giste, dat. ik Paul lief had, en ik dachtMaar wat komt het er ook eigenlijk op aan, wat ik dacht' Ik wilde alleen maar niet, dat je mij uit mede lijden zoudt trouwen." „Mijn trotsdhe, kleine Félice, hoe kon je dat nu denken!" „Heb jij je ook den heelen dag ellendig gevoeld?" luidde de wedervraag. „Diep ellendig! Maar d i t is het alles wel waard," zei hij, haalde zijn zakdoek te voor schijn en wieóhte haar een traan van het geflaat. HOOFDSTUK XVII Zoo gauw mogelijk werden er nu voor bereidende maatregelen genömen voor bet vertrek. Zelfs Félice wilde er niet van hoo- ren, dat Paul zich nu zou terugtrekken. Hoe meer gezelschap Dick bij zich had, hoe beter hij afgeleid zou worden van eigen 'eeJ ei., vooral, wanneer dit gezelschap dan bestond in zoo'n trouwen vriend aus Paul. De verlenging van verlof werd Paul toe gestaan en hij was hier zeer mee ingeno men. Hij had zich al verbeeld, dat liij wat- vergeten werd in clien vriendsohapebond van hun drieën. Het gezelschapje zou naar West-Afrika gaan en nu dit eenmaal vaststond, kwam er weer leven en energie in Dick. Een paar dagen vóór zijn vertrek ging Fareniham naar Headlands. Hij was niet van plan, een nacht over te blijven, maar zou alleen even afscheid gaan nemen bij Lawrence en zijn schoonzuster en nam zioh voor, het grootste deel van den dag bij zijl ouden vriend Basil Weybourne door ta brengen. Hij ging daarheen door een boechje. waar bij al6 jongen ook altijd graag .liep, en hier kwam hij een van de zoontjes van Law rence tegen, die bijzonder veel op hem dj" ken moest en ook uren lang langs het strand of door de bassohen kon dwalem Farenham voelde zich sterk tot hein aan- getrokken. Hij maakte het neefje opmerk* zaam op veel, dat hem ook vroeger getrof» fen had en liet hem onder andere een ver» laten eekhoornnestje zien. Het ventje voelde, dat Oom Rex hem be* greep, veel beter dan zijn ouders en, die wandeling zou hem dan ook altyd bij* blijven. Nadat ze afscheid hadden genomen, be gaf Farenham zioh vol verlangen naar de pastorie. „Master R*x!O, Master Rexl" onfc* ving de oude huishoudster hem en stak' hem haar beide vereelte handen toe. „O, Jpssie, wat 16 het toch heerlijk, om oude vrienden weer te zienl" Ze deed de deur van do studeerkamer voor hem open. Wordt vervolgd, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10