UITSTEL VAN LAUSANNE? Rechtzaken. MAANDAG 18 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. Men kan het tóch onmogelijk eens worden Wil Amerika Frankrijk van de schrapping der schulden uitzonderen? De twijfel over den datum waarop de Herstelconferentie te Lausanne bijeen zou komen was eenige dagen geleden opgehe ven. De 18de Januari zou te vroeg zijn ge weest om voldoenden tijd over te laten tot luooilbereidinig van de besprekingen. Maar de 25ste Januari kon tenslotte toch als defini tieve datum van bijeenkomst worden be schouwd. Inmiddels is gebleken, dat. het niet mo gelijk was deze Iioogs belangrijke conferen tie behoorlijk voor te bereiden. De meenin gen bleven te ver uiteen, inzonderheid die van Engeland en Frankrijk. Daarbij kivvam. d!at Dr. Bruning zijn op de Bazelsche des kundigen-uitspraak gegronde mededeeling heeft gedaan, dat het voor Duitschland on mogelijk is om nu en in de toekomst te betal- len, een rnededieeling waardoor men zich, ten onrechte, in Frankrijk erg onthutst toont Er bestaat inderdaad weinig grond voor de verwachting, dat men het. onder deze omstandigheden in Europa onderling eens eens aal worden over id® her&tetkwestie. En daar het toch de voorwaarde is om ook met Amreika deze zaak in het reine te kunnen krijgen, is er werkelijk weinig hoop, dat or iets van beteakenis te Lausanne zal ge beuren. Men weet, dat de Britsche regeering on der deze omstandigheid het plan had op gevat. om dan maar alleen een korte ver lenging van het moratorium voor te snel len, waarbij Amerika zich dan ook wel zou "gaan er echter van verschillenden kant stemmen op om de conferentie, als ze toch eigenlijk niets kan verrichten maar uit te stellen tot een gunstiger tijdstip. Xe Genèive acht men dit uitstel in toon aangevend^ kringen uit de internationale financiën jzelfs waarschijnlijk. In Engelsche en Fransche regeerings- kringen zou op het oogenblik het voorne men bestaan om de herstelconferentie uit te stellen tot na de Fransche en Pruisische parlementsverkiezingen. Deze verdaging zou mede bepaald zijn door de weigering van de Amerikaansche regeering om officieel noch officieus aan de conferentie van Lausanne deel te nemen. Daarentegen meent men, dat. het voorne men bestaat om tijdens den duur der ont wapeningsconferentie door middel van per soonlijke besprekingen tusschen de dan in Genève aanwezige ministers van buiten landsche zaken de a.s. herstel conferentie voor te bereiden en vooral de compromis voorstellen van de Engelsche en Fransche regeeringen te berde te brengen, Plet plan van de Italiaansöhe regeering, gelijk dit is neergelegd in het veelbespro ken artikel van Mussolini, nJ. eerst een eensgezinde houding van de Europeesche landen na. te streven, zal ti|dens deze be sprekingen van beslissend belang zijn. Men verwacht derhalve, dat de Engelsche en Fransche regeeringen een voorstel zul len doen om de herstelconferentie eenige maanden uit te stellen. Wanneer echter die conferentie van Lau sanne toch nog op het oorspronkelijke tijd stip bijeen mocht komen, dan verwacht men een kort en zuiver formeel verloop, zonder de van Duitsclhe zijde geëischte de finitieve regeling. Het Duitsche standpoint hiertegenover is, dat een gevaarlijke tijd nadert en dart. on der alle omstandigheden rampspoedige ge beurtenissen, waarop ook het Bazelsche rap port met klem dte aandacht vestigt, zonder verwijl moeten worden verhinderd. Eén factor wordt in deze Geneef&che me- dedeeling niet aangeroerd, nJ. die Ameri- De „Petit Parisien" doet. ddt in een blijk baar geïnspireerd artikel over het mogelijk uitstel der conferentie wèl. Het valt op, dat dit artikel heel rustig argumenteert. In Frankrijk zoo heet het houdt men het voor onmogelijk, deai Duitschen schuldenaar kwijtschelding der herstelbe talingen te geven, zonder vooraf van Ame rika toezegging rte hebben gekregen, dat de Fransche schulden dienovereenkomstig worden verdaagd. Daar de conferentie reeds zoo spoedig zal bijeenkomen, is bet zeer onwaarschijnlijk, dat in deze korte spanne rtijds de meenin gs- verschillen uit den weg zullen worden ge ruimd. Dr. Brüning zal te Lausanne zijn hou ding niet veel veranderen en zijn verklarin gen zullen steeds weer uitdraaien op de mededeeling, dat Dulitschland niet betalen kan. De Fransche vertegenwoordigers zullen een dergelijke verklaring niet kunnen aan- hooren zonder er op te reageercu en hier door zouden de Fran.sch-Duitschc betrek kingen niu juist niet beter wor len. In plaats van een ontspanning van den toestand te veitkrijgen loopt men gevaar, de betrekkingen te Lausanne slechter te kloen worden, hetgeen aan den vooravond van de ontwapeningsconferentie, waarop reeds genoeg rneeningsverschillen tot uiting zullen komen, dn geen en deele wensche- lijfk is. Het zou het beste zijn, aldus de corres pondent, de conferentie, van Lausanne uil te stellen en den tijd tot 1 Juli a.s. te be nutten om de internationale verwikkelin gen ten aanzien van het echadevergoedings- en oorlogsschuldenprobleem dn een verzoe ningsgezinde atmosfeer te brengen en voor al met Engelland een overeenkomst te zoe ken en te vinden. In diit geïnspireerd heertend artikel wordt nog altijd op eeai gemeenschappelijk front met Engeland gehoopt. Wellicht komt. men in Frankrijk nu ook nog te rechtertijd tot het inzicht, dat het denkbeeld/ van Mus&olinJi., uitgedrukt in de artikelen van de „Popoio d' Italia", nog heelïwiat verkieslijker is, n.l. een Euro- peesoh eenheidsfront, dat op een goeden dag tot de Ver. Staten zegt: wij hebben on ze onderlinge schulden doorgehaald en nu verwachten wij, dat gij, ter wille van ons aller belang, hetzelfde met de oorlogsschul den zult doen. Wat uit Amerika tort dusver uit politieke kringen over deze oplossing verluidt, is in- tusschen nog niet zoo erg bemoedigend. Senator Reedt, voorzitter van de Senaats commissie vooir militaire zaken, heeft Vrij dag gezegd, dat Amerika wel geen bezwaar zal hebben tegen een voorloopige verlen ging van het moratorium, maar dat men niet komen moet met. een nndieeling van de schulden aan Amerika bij de herstelbeta lingen. Een ander bericht uit Washington geeft Van deze verklaring van Reed een inter pretatie, die ons nieuw toeschijnt. Men wijst er, volgens dit bericht, te Washington op, diat President Hoover steeds de betatings capaciteit der schuldenaains beschouwt heeft als de factor, die alleen de besluiten van Amerika kan beïnvloeden. Men is daarom niet geneigd, de Fransche schulden te hen-zien, wijil Frankrijks finan cieele toestand veilig is. Daarentegen wil men in het Witte 1-Iuis en ook in het con gres wel rekening houden met de Britsche en Duitsche moeilijkheden. Deze mededeeling plaatst de houding die Frankrijk in het hei-s tel vraag&tiuk aan neemt in een nieuw licht. Inderdaad, Frankrijk kan niemand wijs maken dat het noodlijdend is. Zijn gewel dig leger en zijn ontzaglijke goudvooraad bewijzen het tegendeel. De houding van Hoover ten aanzien van Frankrijk zou dan begrijpelijk zijn, vooral wanneer men diie beschouwt in verband met zijn bekende opvatting, dat de ster- I ke bewapening van Frankrijk en de oor- I logsschulden, die Frankrijk heeft te beta len, met elkander in verband moeten wor- ;den beschouwd. De Amerikanen zijn en j wie kan het hun kwalijk nemen niet I van zins om Frankrijk zijn schulden kwut te schelden als het niet van plan is zijn groote oorlogsvoorbereidselen na te laten iln hert, licht van bovenstaande mededee ling uit Washington wordt ook duidelijk wat de bedoeling is geweest van het onder houd idiat de Fransche minister-president I-a val Zaterdag heeft gehad met den Am 3 ï'.kaansc/hen ambassadeur Edge. Laval heeft er in döt onderhoud op gewezen, dat Frankrijk de eenige schuldeischer is van Duitschland, die nog geld van Duitschland te vorderen heeft wanneer het de imter- geallieerde schulden aftrekt van wat Duitechliand moet betalen. Dat saldo zou Frankrijk willen commeraiali&eeren, maar het geeft toe, dat dlit op het oogenblik een gevaarlijke opeaiatie op de financieele markt Wanneer men even over deze mededee ling nadenkt komt men tot. de slotsom, dat de Franschen zelf de onmogelijkheid van hun houding inzien. Ze staan met de han den in het haai-. Laval heeft dan ook rteigenover Edge er kend, dat die toestand op het oogenblik zóó verward is, dat men niet weet waarover men te Lausanne moet onidierhandelen. Als dart zoo is dan zal het ook werkelijk verstandig zijn die conferentie nog maar wat uit He stellen. „Weg met Lansanne". Lord Beaverbrook heeft te Lincoln een rede gehouden onder het motto „weg met Lausanne!" Hij betoogde hierin, o.a. idat bet Engeland onverscliilliig moest zijn, of Duitschland zijn herstelschulden wilde betalen of niet. Enge land heeft de herstelbetalingen niet noodig. Het geld gaat zonder meer toch naar Ame- De F.ngelsche ministers moeten him export naar het continent en hun inning van ach terstallige schulden staken en de financiers, diie om ons heen zitten, hun etigen boontjes laten doppen. De City heeft de credieten op korten ter mijn van Amerika en Frankrijk geleend te gen een rentevoet van 2 pCt. Zij heeft ze uit geleend aan Duitschland tegen 8 pCL en Duitschland op zijn beurt heeft ze ter be schikking van Rusland gesteld voor 15 pet. Het geld had beter kunnen worden besteed tenbate van het Britsche imperium Mussolini behandelt in een in de „Sunday Dispatch" verschenen artikel de economi sche crisis en de mogelijkheden hoe deze rte overwinnen. Sinds eenigen tijld, zegt hij, is de wereld to een econamischen oorlogstoestand ge treden. Zooals bij het uitbreken van een oorlog diplomatieke verdragen, zoo heeft men thans handelsverdragen verscheurd. Reeds hebben Spanje en Frankrijk hun handelsverdragen met Italië opgezegd en Zwitserland zijn hanidlelsbetrekkingen met Duitschland verbroken Binnenkort zal de- kb economische oorlogstoestand over de ge- heele wereld verbreid zijn Het is niets an ders dan een terugkeer tot de versitierkte steden van de Middeleeuwen Thans is de tijd gekomen, aldus besluit Mussolini, dart, de staatslieden bijeenkomen den economJiisohen oorlog te kunnen be ëindigen. De meening in Engeland LONDEN, 18 Januari. Alhier wint de mee ning meer en meer veld, dat de conferentie van Lausanne het bestaande moratorium met eenige maanden moet verlengen. Op een gunstiger oogenblik, b.v. na de verkiezingen in Frankrijk en de verkiezing voor Rijks president in Duitschland zou dan de con ferentie kunnen worden gehouden waar het herstelvraagstuk definitief kan worden ge regeld. Naar Engelsche opvatting komt een ver lenging van het Hoovermoratorium voor de oorlogsschulden op het oogenblik niet aan de orde, aangezien tot 15 December geen sve betalingstermijn van Engeland aan Amerika vervalt. Volgens den Parijsohen correspondent van de News Chronicle heeft Mac Donald mi nisterpresident Laval een nota in dezen zin doen toekomen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph acht het mogelijk dat de Engel sche regeering een verlenging van het Her stelmoratorium met een jaar in plaats van met zes maanden zal verlengen, tepeinde een definitieve regeling van het herstelvraag stuk uit te stellen tot na 't bijeenkomen van het nieuwe Amerikaansche Congres in Maart 1933. DREIGEMENT VAN CHINA Negen mogendhedenconferentie geëischt. Uit Tokio wordt gemeldt: Chiina dreigt, dat 't de politieke betrekkin gen met Japan zal verbreken. Het dreige ment wordt door Japan niet ernstig opge nomen; men meent, dat dit slechts een pha se van de binnenlandsche politiële is. Doch zelfs, als China zijn bedreiging uit zou voe ren. zou Japan nog zijn consuls in China Uit Londen wordt voorts geseind: Volgens een bericht uit Nanking verlangt de Ohineesche regeering de bijeenroeping van een conferentie der mogenheden, die het verdrag van 1922 onderteekend hebben, waardoor de souvereine rechten van China in Mandsjoerije nadrukkelijk erkend zijn. Deze landen zijn:' China, Japan, de Ver- eenigde Staten, Engeland. Frankrijk, Italië, Nederland, België en Portugal. Voorts is China voornemens, zich bij de behandeling van het conflict voor den raad van den volkenbond te beroepen op de be paling van het statuut van den volkenbond, waardoor de staten, die lid van den volken bond zijn, verplicht worden tot het verlee- nen van militairen en economischen steun aan een staat, die aangevallen wordt, zonder dat het conflict te voren aan een scheids gerecht is voorgelegd. NOG MEER STEDEN GEBOMBARDEERD MOERDEN, 18 Januari. Behalve Joesjoe zijn ook verschillende andere steden ten 0. van Charbin door Japansohe vliegtuigen ge bombardeerd. Zesduizend man Japansche troepen te Kirin hebben bevel gekregen zich gereed te maken voor een opmarsoh naar Charbin. In de stad Pinnsjien is een Chi- neesche tegenregeering gevormd tegen de onder Japansche controle staande regeering te Kirin. DE ROODE OPMARSCH IN CHINA SJANGHAI. 18 Januari. Troepen van het Chineesche roode leger uit Zuid-China staan op het oogenblik voor Hwangpei ongeveer 50 K.M. ten Noorden van Hankow De buitenlanders hebben reeds de verschil lende voorsteden van I-Iankow ontruimd. Troepen die ter bestrijding van het roode leger zijn uitgezonden, zijn voor het groot ste gedeelte gevangen genomen. DE NAZI'S EN DE PRESIDENTS VERKIEZING HITLER'S MEMORANDUM. Hitler's adjudant, Goering heeft Zaterdag avond het aangekondigde memorandum over het nationaal-socialistische standpunt ten opzichte van de inmiddels afgedane kwestie van de verlenging van de ambtsperiode van den rijkspresident, overhandigen. Het hslaat zestien vellen schijfmachine schrift en is in drie gedeelten onderverdeeld. In het eerste gedeelte worden de staatsrech telijke, in het tweede de politieke en in het derde gedeelte de mioreele motieven voor de weigering uiteengezet. Het memorandum zou een min of meer duidelijke aandrang inhouden voor Brij-ning om af te treden.- DE FACTOR RUSLAND BIJ DE ONTWAPENING VREESELIJK SPOORWEG ONGELUK IN FRANKRIJK FRANSCHE GERUCHTEN EN HUN WAARDF Kan West-Europa gerust zijn? Na het bezoek van Laval en Briand Berlijn, is ergens gepubliceerd, dat de Fran sche minister-president in zijn gesprekken met de Duitsche staatslieden het geheim zou verklapt hebben waarom Frankrijk zich zoo sterk bewapend hield. Het groote leger en die geweldige voorraden wapenen en muni tie waren eigenlijk niet noodig omdat men onder de huidige omstandigheden nog ge loofde aan een aanval van de zijde van Duitschland, maar men vreesde voor Rus- We dachten aan die openbaring toen we lazon, dat Zaterdag j.l. in de Fransche se naatscommissie van buitenlandsche zaken en oonog twee heeren, n.l. Eccard en gene raal Bourgeois het woord hebben gevoerd over de militaire situatie van Sovjet-Rus land en het militaire karakter van het vijf jarenplan. De commissies stelden vast, dat de sovjet- regeering tot nu toe niet de inlichtingen over de bewapening heeft verstrekt, zooals door de andere staten is geschied. Het rapport deelt mede, dat Rusland do bewapening van zijn nationaal leger voltooit door het vijfjarenplan en dat het leger zich aan gene zijde van den Oeral bevindt. Het actieve leger telt thans bijna een mil- lioen man en drie millioen kunnen onmid dellijk gemobiliseerd worden. 1-Iet vijfjarenplan blijkt, volgens het rap port, in elk opzicht een plan tie zijn tot be spoediging van de nationale militaire bewa pening van Rusland. De voorzitters der commissies werden be last met de taak, minister-president Laval te wijzen op het gewicht van de geconsta teerde feiten en op de noodzakelijkheid, dat de Fransche delegatie van hiet begin der ont wapeningsconferentie te Genève af gebruik maakt van deze feiten. De stelligheid waarmee dit alles wordt meegedeeld is verbluffend. Wanneer het niet uit Franschen kokei kwam, zou men zich werkelijk meer beangst maken. Wë moeten echter niet vergeten, dat men te Parijs wel meer verzinselen met de groot ste stelligheid lanceert, zooals dezer dagen nog gebleken is uit mededeelingen omtrent opslagplaatsen van Duitsch oorlogsmateriaal Niet zonder groote reden wijzen de rappor teurs van de genoemde senaatscommissies op de nu zeer aanstaande ontwapenings conferentie. De waarschuwing voor het Russische mil- lioenenleger inoet ongetwijfeld dienen als schild tegen den sterker wordenden aan drang op vermindering der bewapening ten einde het oorlogsgevaar te verminderen. Dit neemt niet weg, dat er natuurlijk wel degelijk rekening moet gehouden worden met de vraag of inderdaad Ruslands vrede lievende woorden vertrouwd kunnen worden. Rusland is niet lid van den Volkenbond en kón zich dus veroorloven er een oncon troleerbare politiek inzake de bewapening op na te houden. Fai op beloften en verzeke ringen van Moskou heeft men tot dusver niet kunnen bouwen. Dit zou evenwel geen reden kunnen zijn voor Frankrijk om zich krachtig bewapend te houden, maar veeleer een reden voor heel West-Europa om voorzichtigheid te betrach- Zou men het inderdaad te gevaarlijk ach ten om tot een minimum-bewapening terug te gaan met het oog op den onberekenbaren Russischen factor dan zou men veeleer aan Duitschland weer een zekere mate van be wapening moeten toestaan. Zooals de bewapening op het oogenblik verdeeld is, zou een Russische inval toch niet te keeren zijn. RUSLAND EN PERZIE De Perzische Minister van buitenland sche zaken heeft een vriendschappelijk bc- eoek aan Litvvinof te Moskou gebracht. TIEN DOODEN TWINTIG ZWAARGEWONDEN PARIJS. 18 Januari. Gisteravond laat heeft op het traject Parijs-Amiëns nabij Saint Juse SO K.M. ten Noorden van Parijs een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gevonden, dat tot nog toe voor zoover bekend is tien dooden en twintig zwaar gewonden heeft geëischt. Op den gewonen tijd volgens de dienstre geling had de personentrein naar Amiëns het Gare du Nord te Parijs verlaten. Onge veer 400 meter van station Saint Juse ont spoorden plotseling drie derde klasse en een tweedeklasse wagons, terwijl een derde tweede klass wagon. Terwijl een derde w-as bezet, terstond omsloeg en en door den volgenden wagon in elkaar werd gedrukt, reed de tweede klasse wagen in een naast de rails gelegen baanwachtershuisje, waarin zich drie spoorwegarbeiders bevonden, die alle drie zwaar werden gewond. De twee andere wagons s„hoven in elkaai en werden geheel vernield, zoodat er slechts een massa vesplinterd hout en verhogen ijzer overbleef. Uit de overblijfselen van de vernielde wagon steeg een vreeselijk gekerm en ge schreeuw der gewonden en stervenden op. De ongedeerd gebleven reizigers voor zoo ver zij spoedig van den schrik waren beko men en te hulp gesneld personeel van het station Saint Juse,verleende bij fakkellicht de eerste hulp. Togen middernacht had men reeds acht dooden en twaalf grootendeels levensgevaar lijk gewonden uit de ruine geborgen. De plaats van het ongeluk toont een beeld van treurige verwoesting. De lijken van sommige slachtoffers waren onherkenbaar verminkt, en lagen bekneld tusschen de in elkaar geschoven resten der wagons. Wajihopige vrouwen, kinderen en man nen zoeken tusschen de ruïnes naai- hun ver wanten, en steeds weer stijgt plotseling van een verborgen plaats tusschen het versplin terde houtwerk het gekerm van een gewonde of het gereutel van een stervende op, waarop het personeel dat het bergingswerk verrichtte zich haast om op deze plaatsen de puinhoo- pen op te ruimen. Hulppersoneel uit Parijs en Amiëns is met extra treinen gearriveerd, om bij het ber gingswerk behulpzaam te zijn. Ook de Minister voor Openbare Werken is te Saint Juse aangekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog zoo goed als geheel in het duister. Men vermoedt echter, dat de ontsporing is veroorzaakt door de breuk van een wissel. De toestand van de meeste "gewonden, die naar het ziekenhuis te Saint Juse zijn over gebracht is in het algemeen ernstig. Van een groot aantal is het zoo goed als zeker dat zij niet in leven zullen blijven. RUSLAND EN JAPAN NON-AGRESSIE PACT? De Japansche minister van buitenland sche zaken, Yoshisawa, heeft te Tokio toe gegeven, dat hij tijdens zijn oponthoud te Moskou dioor den Russischen volkscommis saris voor buitenlandsche aangelegenheden. Litwinoff, is gepolst over ©en non-agres siepact tusschen Japan en Sovjet-Rusland. De algemeen heerschende opinie hier te lande is echter, dat Japan zal weigeren leder non-agressiepact te onderteekenen, met het oog op de belangen, welke beide landen in Mandsjoerije hebben. Men is trou wens van meening, diat het Kelloggpact, waarvan beide landen onderteekenaar zijn. in voldo?nde mate aan het zelfde d'nel be antwoordt WATERVLIEGTUIG ONTPLOFT. In de militaire luchthamen Mar Chica. bij Melilila, in Spaansch Marokko, is het watervliegtuig Dornier 19 bij het bijvullen van brandstof geëxplodeerd. De onderdeelen van de vliegmachine beschreven een hoo- gen 'boog door de lucht, en twee monteurs, die daarbij in zee vielen, verdronken. Drie soldaten, die zich oip een hulpboot bevonden, liepen zware brandwonden op. OORLOGSMATERIAAL VOOR RUSLAND Uit Duitschland afkomstig Naar de „Pester Lloyd" uit Boekarest ver neemt, waren de havenautoriteiten te Con- stanza erachter gekomen dat het binnenge loopen Zweedsch soomschip „Erlan" kanon nen, wapens en munitie aan boord had, be.- stemd voor Sovjet-Rusland. Het schip kon die haven weliswaar onge hinderd verlaten, doch in open zee werd het door twee Roemeensche oorlogsschepen aan gehouden en onderzocht. Hiet krijgsmateriaal, dat hierbij aan het licht kwam, is in beslag genomen. De kapi tein van het Zweedsche vaartuig verklaar de, dat de wapens afkomstig waren uit de Skadia-fabrik te Pilsen en te Hamburg waren ingescheept. Eckeners plannen. In een brief aan het orgaan van de Brit sche Royal Aero Clubs, „Flight" zet Dr. Eckener zijn plannen uiteen voor die ver wezenlijking van een Duit&oh—Amerikaen- sch'en luchtschependiienst met medewerking van Engeland. Dr Eckener verklaart o.a., dat hij de Engelsche luchtschepenhavens Cairdington en Howden bij gelegenheid zou willen ge bruiken, al heeft hij ook niet het voorne men, die beide luchthavens ten behoeve van den Transatlantisch en dienst te kooipen Hij hecht echter in het bijzonder waarde aan Cardington, omdat deze haven een bruikbare noodhaven voor den overzee- schen dienst zou zijn. Dr. Eckener spreekt de hoop uit, dat Eri geland zich bij die Duitsch-Amerikaansche onderneming zal willen aansluiten en acht het bovendien mogelijk, diat Engeland zelf weer met het bouwen van luchtschepen begint. BEN LINDSEY VAN MEENING VERANDERD? Tegen vrije liefde. Het nieuwe boek van Ben Linidsey, de bekende voormalige kinderrechter in Ame rika, die het „kameraadschaphuwelijk" pu bliek verdedigde (dat wil zeggen de „vrije" liefde), getiteld „Het Gevaarlijlke Leven", verklaart zich nu tegen de vrije liefde en wel, omdat de vrouw in zulk een verhou ding te weinig beschermd is. Wellicht in teresseert men zich voor deze „bekeering", niert zoo sterk als voor de oorspronkelijko voorslagen van den rechter, aldus merkt de Am. „Wachter" op. De Amerikaansche pers vraagt of hervormers niet geschikter zoolang wachten konden met publicatie van hun gedachten, to'idat deze gedachten een vasten vorm hebben aangenomen; ve-d onrust en leed bleef dan die maatschappij HITLER VOOR HET GERECHT VRIJGESPROKEN De vroegere medewerkeT van Hitier, de oud-politie-commissaris Slennes, had een beleedigingsproces tegen den Nazi-leider aanhangig gemaakt, dat Zaterdag j.l. is be slecht rte Berlijn. Voor deze zaak bestond uiteraard groote belangstelMinig. Bui1 en het gebouw verdrong zich, reeidls uiren vóór de zitting begon, een groote menigte, die den Nazi-leider, toen hij aankwam, „Heil Hitier" toeriep, waarvoor deze met een fascisten groet dankte. De klacht betrof een dagbladartikel waarin Stennes voor een oproermaker werd uitgemaakt. Voor «die behandeling begon tracht/ie de president der rechtbank beide partijen tot een vergelijk te bewegen. Door Hitler's advocaat werd dat ecfMor geKueigierd. Wij zijn, zeide hij, absolute aanhangers van de wettelijkheid in de po litiek, en vooral ook van wettelijkheid in de gerechtszaal. Deze wettelijkheid eisch' dat rnen nagaat, of het door de tegenpartij geuite verwijt gegrond is of niet. Alles wat wijst op een vergelijk zou den schijn wekken, alsof Adolf ITi- Ier zich aan eenige strafbare hanidleling zou hebben schuldig gemaakt. Op de vraag van den voorzitter, of het artikel door beklaagde was geïnspireerd, verklaarde Adolf Hitler: „Neen, als ik per soonlijk een artikel in een blad publiceer, dan is het ook door mij onderteekend, en als ik verklaar, dat ik een artikel niet ge schreven heb, zal nooit later blijken, dat het toch van mij was. Ik ben de verantwoordelijke leider der nationaail-socialistische partij en dus aan sprakelijk voor de leiding dier politiek. Maar het is toch ondenkbaar, dat ik daarmede ook de verantwoordelijkheid zou dragen voor den inhoud van een 60 a 70 kranten Het artikel is niet door mij geredigeeri en de bewering, dat het door mij geïnspi reerd zou zijn, wordt door den inhoud van het artikel zelf weerlegd". Een heflige discussie ontspon zich, toen vervolgens de advocaat van de tegenpartij. Dr. Becker, beweerde, diat Hitier vóór het verschijnen van het bewuste artikel in de „Völkische Beoibacliter" verklaard had, da1* Stennes een politie-spion was en hem in verband daarmede herinnerde aan zijn ver- klariingen, aan hem (Becker) gedaan bij gelegenheid van een proces te Berlijn, waar Hitier als getuige verschenen was. Nadat tenslotte de voorzitter geconsta teerd had, dat aan beklaagde geen verdere vragen waren te stellen, verklaarde het ge recht, dat Hitier kon gaan. Zijn aanhangers in de zaal verhieven zich van hun zetels en juichten hem met heil- geroe/n to-e. Ook buiten wend de leider met gejuich ontvangen; tot incidenten kwam het nergens. Door den gerechtsvoorzitter Bues werd het volgend vonnis geveld: Aangeklaagde Hitier wordt vrijgesproken. De hoofdredacteur van de nart ionaal-socia listische „Angriff" wondt wegens persclelL-l tot een boete van 300 mark, subs. 30 dagen gevangenis veroordeeld. De aanklager wordt gemachtügd het vonnis in de „Völ- kisc'ie Beobachter" en in de „Angriff" te puhliceeren o-p kasten van Dr. Lippert, die ook de kosten draagt van het proces. Reeds vroeger met de politie in aanraking geweest De te Berlijn wegens valsohmunterij ge arresteerde rechtsgeleerde Salaban is reeds in 1928 met die politie van Hamburg in aan raking gekomen wegens oplichterij. Reeds in 1924 had Salaban onder den naam Oskar Meissner te Hamburg een pas sagebureau. Naar hlle hoogere scholen in het rijk zond hij circulaires, waarin hij de studenten uitnioocligde tot een tocht naar Noorwegen. Men moest daarvoor een bedrag van 110 mark opzenden. Voor een pas be hoefde men, niet te zorgen, daar de firma over een gemeenschappelijk visum beschik te. Toen reeds werden verschillende aan klachten ingediend tegen Salaban, die ook gearresteerd werd, maar later weer werd vrijgelaten, daar zijn familileden voor de rechtbank getuigden, dat Salaban geeste lijk niiet normaal was en reeds in een ze- nuwge-sticht geweest was. Uit het politieonderzoek is gebleken, dat Salaban onder de naam Blocker b" ver schillende firma's stempelpersen besteld heeft. Verder is gebleken, dat hij de 600 pond zware stempelpers in den kelder van zijn woning zelf bediende. Bij zijn verhoor deelde Salaban echter mede, dat hij met een vroegenen wapen broeder heeft samengewerkt. Vrijdagmorgen is hij met zijn vrouw in het huis van bewaring te Moabit opge sloten. De „O&servatore Romano" publiceert een artikel, waarin gezegd wordt, dat men ver wachten kan, dat binnenkort de uitoefening der priesterlijke bediening in Mexico geheel onmogelijk gemaakt zal worden. Het artikel klinkt als een waarschuwing aan het Mexicaansche volk. Zooals bekend, onderhoudt de H. Stoel geenerlei diploma tieke relaties meer met de Mexicaaansehe regeering. De bepalingen van de noodverordening in DuitscJiland, omtrent het dragen van uniformen en onderscheidingsteekenen zul len door een nieuwe verordening in zoo verre gewijzigd worden, dat het dragen van spelden en knoopen niet verboden is Bij de doorvoering van het verbod is na melijk gebleken, dat hef in vele grensge vallen moeilijk is te onderscheiden of het politieke of nietnpolitieke onderscheidings teekenen betreft. Reeds vier maanden zonder salaris Uit Jeruzalem wordt gemeld: Zevenhonderd onderwijzers en onderwij zeressen aan Jnodsche scholen in het gehee- le land zijn in staking gegaan, als protest tegen het feit, dat hun sinds vier maanden geen salaris is uitbetaald en omdat, naar hun meening, onvoldoende financieele waarborgen voor de toekomst worden gebo den. De achterstallige salaiïsschuld bedraagt 30,000 P. S Uit Oost-lndie OM DE PEST TE BESTRIJDEN. Een godsdienstige ommegang DJOKJAKARTA, 16 Januari (Aneta). De Sultan van Djokjakarta stemde, toe in een •ondgang van den Kiaji Toenggoel-Woelom;. één der meest mystieke erfstukken van den Kraton, dat zeer vermoedelijk door niemand het huidige publiek ooit is aanschouwd. Weerbericht. Het dunne ptlïtje geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Zürioh 780.0. Laagste 718.1 te Jan Mayen. Stand vanmorgen half twaalf 775.8. WEERVERWACHTING. (Medeged. door t Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige tijdelijke wellicht toenemen de Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken, met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Ontvangen: 17 Jam 9.50 vm. Stormsein I, d.i. Storm uit Z.W. 17 Jan. 8.15 nam. Attentiesein 0., di. Weest op uw hoede! 18 Jan. 9.20 v.m. Attentiesein Neerhalen, BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De uitgebreide depressie, die met haar kern Zaterdagmorgen bij IJsland was gelegen, verplaatste zich een weinig in Oostelijke richting, daarbij nog belangrijk in diepte toenemend. Gisteravond werd zelfs te Reyk javik de zeer lage barometerstand van 710.2 waargenomen. In het Z.W. bleef over Frank rijk, Zwitserland en Duitschland het hooge- druligebied met het rustige, plaatselijk nevel achtige weer vrijwel onveranderd. Onze om geving bevindt zich op de grens van depres sie en hoogen druk. De Zuidelijke tot, Z.W. winden voeren voortdurend warme lucht aan. Het weer is meest zwaar bewolkt tot betrokken, terwijl nu en dan eenige lichte regen valt. Waarschijnlijk zal deze toestand tot morgen aanhouden. Niet alleen in ons land doch in geheel W.-Europa is net abnor maal warm. Gemiddeld is de temperatuur zes graden Celsius boven het normale. Alleen in Weenen en Noord-Skandinavië wordt nog lichte voorst (minus 1 gr. C.) aangetroffen. 19 JANUARI Zonsopgang 8.02 u.; Zonsondergang 4.20 u. Maansopgang 11.55 u.; Maansonderg. 4.47 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van 's avonds 4.50 u. tot 's morgens 7.31 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Waldehnt2 31 2,4 Basei (i,— O W Hnningeu 0,9.ï 1,0» Rheinwoilor --1,23 Kehi 2.4J '2,68 Ma xau 0,4,fi! Wiedertieim 0,— 1,71 Mannheim 3,41 3,8» Lohr 2,53 2,75 Mainz 0,1,76 Bingen 2,48 2,72 Heden Vorig 2,*6 3,17 0,- 1,43 ',17 3;50 1.' 6 1. 6 Coblenz Trier Keulen 3,4s,v»3 Rnhrort 2,4) 3,19 Wesei 0,— 3.43 Emmerik 0— 5,62 Dnsse dorf 0,:^,56 Maaatr.cht 2,12 2,-0 VenlO i 32,e3 13,35 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 Januari Delfzgl 6.59 19,50 Terschelling 4.17 i7,U6 Haningen 4.58 7 42 He.der ie U.18 2,26 liiet IJ muiden 11. v. Ho. land lu.54 23,34 scheveningen 11.04 23,44 Hellevoi-tsl,11,28 Wtllemsiad 12,21 Brouwersh, iu,4u 23,21 Zierikzee 11,Ul 23,46 Wemeidlngb 11,25 Vliesingen 9,51 2 ,33 Terneuzen 10,1 a 2&U4 Huna weert iu.61 23:37 en waarvoor de bevolking een haast grenze- looze eerbied heeft. Deze toestemming werd gegeven naar aanleiding van een verzoek uit Kota Gedeh, ten behoeve van afwering van de pest. De rondgang begint op 21 Januari om 19 uur, en zal ongeveer de ge- neele Kota oncirkelen. De rondgang duurt den geheelen naqht voort. De vorige rond gang vond plaats in 1918, ter afwering van de griep. RADIO-RUZIE. Het proces Mr. van Doorne-Dr. H. MoL huyzen (id/e AW.R.O.-ruzie) is tot nader ordeir uitgesteld wegens verzet van den advocaat van Dr. M. DE BROEDERMOORD TE AALTEN Naar wij vernemen zal op Donderdag 4 Februari a.s. de verdachte van den broeder moord te Aalten voor het gerechtshof te Arnhem terecht staan. Evenals voor de rechtbank te Almelo, die hem veroordeelde tot tien jaar gevangenisstraf, zal de ver dachte ook voor het hof verdedigd wordem door Mr. Maten van Arnhem. Noordzeeku De Raad is van oordeel, dat 1 gevoig-e van het stormweer op de Kulpersplaat is stukgeslagen. Gebleken is dat de eenige op varende, die het leven heeft verloren, nog ge tracht heeft zijn anker, zijn kacheltje en zijn moitor te zamen als anker te gebruiken en dat had vastgemaakt. zijn bevinding Uit d® op het lijk s dat de opvarende was een z low. Vermoedelijk was deze op weg naar Duitschland,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2