ZATERDAG 16 JANUARI 1932 DE RIJKSMIDDELEN IN 1931 GROOTE ACHTERUITGANG NADEELIG VERSCHIL MET -1930 52 MILLIOEN De opbrengst 17 millioen onder de raming gebleven Een stijging in December met 6 ton Het jaar 1931 is afgesloten. De maand cijfers over December zijn aan de vorige toe gevoegd en thans kan een voorloopige balans worden opgemaakt Nu valt dadelijk op te merken, dat. de meest sombere verwachtin gen, die velen koesterden ten aanzien van de totale uitkomsten over 1931, gelukkig niet ziin uitgekomen. De cijfers over December zijn niet ongunstig. Zelfs is er oen hoogere opbrengst van ongeveer 6 ton vergeleken met dezelfde maand in 1930, zoodat de betere cijfers, die reeds in November waren ingezet, ook thans voortduurden. Op zichzelf is dat reeds een verheugend verschijnsel. Het was immers sedert September 1930 niet meer voorgekomen dat de opbrengstcijfers die van dezelfde maand in het vorige jaar overtrof fen! Natuurlijk moet men de huidige cijfers ook weer niet vergelijken met 2 of 3 jaar ge letien, want dan geven ook de huidige wat minder ongunstige cijfers toch nog een zeer sterke teruggang te zien. Over de ma&nd December bedroeg de op brengst der Rijksmiddelen f 43.1S4.500 (v. j. f 42.550.900). De totale opbrengst over 1931 beloopt nu f 452.799.700. d. w. z. f 17.096.500 beneden de raming. Waar vroeger dit on gunstige verschil zelfs op f 20 en f 30 mil lioen werd geschat, mag men zeker wel van een kleine „meevaller" spreken. Deze totaal cijfers bezien echter in het licht van 1930 doen wel zeer duidelijk de inwerking van de huidige crisis zien. Er is dan toch een ver mindering te constateeren van niet minder dan f 52 millioen, een terugvallen van 1 50i.552.000 over 1930 op f 452.799.700 in 1931 Nu moet men natuurlijk niet vergeten, dat deze sterke teruggang voor een deel ook te wiiten is aan de gewijzigde financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten. Daar door komt van de grondbelasting, te be ginnen met het belastingjaar 1931. aan de gemeenten, terwijl bij de personeele belas ting het nieuwe belastingjaar zelfs geheel ten voordeele van de Gemeenten komt. Van daar dat deze beide posten zoo goed als het geheele jaar door een enorme verwarring sticht/ten op de totaal-opbrengsten over de diverse maanden en over geheel 1931 be draagt het nadeelig verschil met 1930 van deze beide belastingen zelfs ongeveer f 33 millioen. Wat de cijfers over December betreft, ziet men de personeele belasting tot een mini mum inkrimpen, n.1. f 43.000 (v.j. f 2.509.000), een verschil dat de opbrengst over deze maand natuurlijk sterk nadeelig beïnvloedt. De grondbelasting kon daarentegen met ruim 4 ton stijgen. Een noot onder aan het overzicht leert, vanwaar deze stijging geko men is. Daar wordt n.1. medegedeeld, <lat in de opbrengst over December nog vermeld is, de opbrengst van de volle hoofdsom der grondbelasting, voor zooven deze betrekking heeft op vroegere belastingjaren. En wat de personeele belasting betreft, wordt opge merkt, dat het, vermeldie bedrag uitsluitend vroegere belastingjaren betreft. Wanneer men deze beide posten dus uit fechakelt, zou er een belangrijke vooruiltgang in de overige opbrengsten der Rijksmiddelen moeten zijn te constateeren. Dit is helaas niet zoo, want de andere posten leeren. dat er op verschillend gebied nog verdere terug gang te boeken,/valt, zoodat de bel ere cijfers weer van hun glans worden beroofd. Zoo ziet men teruggang bij: de dividend en tantièmebelasting (van f 1.227.500 in 1930 op f 1.149.000 in 1931), het statistiekrecht (van f 281.000 op f 231.600), het accijns op zout (van f 187.900 op f 185.288), id. op ge slacht. (van f 897.700 op f 606.800!!), id. op wijn (van f 494.400 op f 430.300), id. op suiker (van f 4,6S millioen op f 4.59 mil lioen), van de belasting op gouden en zilve ren werken (van f 80.000 op f 73.000), van zegelrechten (van f 1.813.500 op f 1.350.000, alzoo een vermindering van 5 ton!), van registratierechten (van f 1.5S0.000 op 1 1.148.000) en van loodsgelden (van f 431.000 op f 387.000). Men ziet, altemaal mindere opbrengsten, die nu minder vroolijk gestemd doen zijn tav. de toekomst. Het is duidelijk, dat de inwerking van de crisis to.v. deze posten haar eindpunt nog niet heeft bereikt, en dat men goed Zal doen zich op .verdere .vermindering in te stellen. Toch zijn er ook wel lichtpunten! Zoo ziet men een sterke stijging van de opbrengst der invoerrechten, n.1. van f 4.7 millioen tot i 6.8 millioen, een stijging, die „zooien aan den dijk" zet. Bij deze opmerkelijke vermeerdering kan men zich afvragen, vanwaar deze zoo onver wachte stijging vandaan komt De veronder stelling lijkt hier nu geenszins gewaagd, dat de verhooging der invoerrechten per 1 Janu ari 1932 van S op 10 pCt niet onschuldig is geweest. Natuurlijk komen deze verhoogde rechten niet over December ten goede. Doch het is waarschijnlijk, dat men in December vanuit het buitenland enorme hoeveelheden goederen heeft ingevoerd om zoodoende voor ioopig althans nog aan de \>erlioogde rech ten te ontkomen. Zou dit juist zijn, dan zul len de volgende maanden deze rechten niet die verhoogde inkomsten geven, die men er stellig van verwacht. Per saldo is er dan toch nog achteruitgang te boeken. Boven dien schijnt het buitenland (Frankrijk) van ons land gebruik te maken om zijn produc ten naar Engeland uit te voeren, wat anders onmogelijk zou zijn. De stijgingen in de andere posten zijn naar verhouding niet groot We vermelden ze in 'tkort: Inkomstenbelasting van f 10,5 mill, op f 10.94 millioen, de vermogensbelas ting van f 1.76 millioen tot f 1.85 mill., de accijns op gedistilleerd van f 3.8 millioen op f 3.88 millioen, id. op tabak (dank zij de crisisbelasting!) van f £34 millioen op f 2.46 millioen, successierechten van I 3.63 mill, op f 4.68 millioen (een vermeerdering alzoo met f 1 millioen). Bij alle crisisnarigheid kan men. alles hij eengenomen, toch nog in zekeren zin van verheuging spreken, dat het zoo rampspoe dige jaar 1931 niet nóg ongunstiger afsluit, dan thans het geval is. Tenslotte volgen hier nog eenige cijfers, die voor zichzelf spreken. De grondbelasting bracht op in 1931 f 9.515,961 (v. j. f 21.921,156), de personeele. belasting f 8.871,979 (v.j. i 29.571,694), de in komstenbelasting f 91.682.029 (vorig jaar f 92.901.665), de vermogensbel. f 15.227,681 (v.j. f 15.235,291). Totaal f 125,297,651 (v. j 1 159.629,806). De inkomsten ten bate van het wegen fonds bedragen over Dec 1931 f 563.617 (v. j. f 482.319). In totaal over 1931 f 19.033,796 (v. j. 17.684,770). Ue inkomsten ten bate .van het Gemeen tefonds over Dec. 1931 f 10.635,054, in totaal over 1931 f 32.566,462. De inkomsten ten bate van het L e e n i n g fonds 1914 bedroegen in Dec. 1931 f 6.290,250 (v. j. f 4.725.252), in totaal over 1931 f 62.506,210 (v. j. f 58.269.536) Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ridderkerk, G. J. Koolhaas te Charlois (Rotterdam). Te Alkmaar (vac- A. Verwaal), H. Dekker te Weesp. Te Seherpenisse. H H. van Ameide te Ouddorp (Z.-H.). Te Burgwerd, J. van der Heide te Hindeloopen. Bedankt: Voor Oosterbeek, C. M. Luteyn te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Zuilichem, S. Oegema te Langeslag. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Middelharnis, J. A. Riekel te Sliedrecht. AFSCHEID BEVESTIGING INTREDE Ds. D. Zwart te Oudemirdum. die het beroep naar de ^Geref. Kerk te Aalten heeft aangenomen, zal' op Zondag 6 Maart a.s. af scheid van zijn gemeente nemen. De bevesti ging en intrede zyn bepaald op Woensdag 16 en Vrijdag 18 Maart d.a.v. EMERITAAT Ds. C. van S c h i e. Geref. Dredikant te BorsseleDriewegen ontving van de Classis Goes op zijn verzoek om gezondheidsredenen emeritaat. Ds. van Schie werd geboren 17 Sept. 1891. Hu studeerde aan de Theologische School te Kam pen, waar hy in 1926 het cand. examen afleg de. Den 7den November van dat jaar deed hij zijn intrede te Borssele-Driewegen. Ds. J. L. JASPERS AFGEZET. De Classis Arnhem der Geref. Kerken geeft de volgende publicatie: „De Classis Arnhem der Geref. Kerken, vergaderend 14 Januari 1932, constateerende dat Ds. J. L. Jaspers, door de Kerkeraden Ede, Lunteren en Bennekom op 11 Sep tember 1931 geschorst, vanwege zijn veriver- ping der confessioneele uitspraak van de Ge nerale Synode van Assen en het openlijk zich scharen aan de zijde van het scnisma, met welke schorsing de Classis in haar vergade ring van 1 October 1931 zich vereenigd heeft, niet is teruggekomen van zijrf dwalingen; gehoord het eenstemmig advies der deputaten de Particuliere Synode van Gelderland om tot afzetting over te gaan; ziet zich tot haar diep leedwezen genoodzaakt op grond van de artikelen 79 en 80 Dordtsche Kerkenorde, Ds. J. L. Jaspers af te zetten als Bedie naar des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken; en besluit van deze met alge- ie stemmen genomen beslissing kennis te w n aan Ds. J. L. Jaspers, aan den Kerke- raad der Geref. Kerk van Lunteren en aan de Classes der Geref. Kerken". GRAFSTEEN-Ds. J. GOMMER Te A a 11 e n heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk het initiatief genomen tot het plaatsen van een gedenksteen op het graf van wijlen Ds. J. Gommer, in leven predikant bij de Geref. Kerk aldaar. In de Gemeente zullen voor dit doel gelden worden verzameld. VERKIEZINGEN In de Ned. Herv. Kerk: Rotterdam. Voor 73 gemachtigden in het Kiescollege. By enkele candidaatstelling zijn gekozen de candidaten van „Evangelie en Belijdenis" (confessioneelen en Gereformeer den) en „Gemeentebelang" (ethischen). ZAAK PROF. DU-PLESSIS Gelijk we in ons blad van 6 dezer meedeel den, zou het Hooge Gerechtshof te Kaapstad midden of eind dezer maand uitspraak doen inzake het geruchtmakende proces, dat Prof. du Plessis, had aanhangig gemaakt, aangaande de rechtmatigheid van de beslis sing van de synode der Nederd. Geref. Kerk in Zuid-Afrika, die hem om onrechtzinnigheid in de leer als hoogleeraar afzette. Thans lezen we in de N.R.C. dat Prof. du Plessis dit pro ces tegen de synode heeft gewonnen met kos ten. Met belangstelling zal men ira uitzien naar houding die de Synode hiertegenover zal aannemen. In een vroeger soortgelijk geval is H>r de burgerlijke rechtbank gezwicht. In dien ze dit ook thans doet houdt dit in dat Pof. du Plessis weer in ziin ambt als hoosr- leeraar wordt hersteld, en dus gelegenheid ontvangt voor de veroordeelde leeringen, die vooral betrekking hebben op het Schriftgezag, onder de leerlingen der Theol. School propa ganda te maken. evangelisatie Te A1 m e 1 o is de Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, waarin de heer J. J. van Meel, te Leiden, voorging, ontbonden. Te Poortugaal en Zwartewaal is tot evangelist vanwege de Vereen, tot Inw. Zending op Voorne en Putten benoemd de heer J. van Lam bal gen, te Baarn. Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Prof. Dr. Ir. J. Böseken zal op 17 Octo ber 1932 25 jaar als hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft zijn verbonden. Op 16 October 1907 hield hij zijn openings rede, getiteld: „Wisselwerking tusschen we tenschappelijk onderzoek en de organisch- chemische techniek". Prof. KERSCHENSTEINER. t Naar Wolff uit Munchen meldt, is daar de bekende paedagoog Prof. Dr. Georg Kerschen- steiner op den leeftijd van 78 jaar overleden. Deze hoogleeraar heeft zeer geijverd voor de invoering van „Arbeitschulen" en schreef reedc in 1912 daarover in: „Begriff der Arbeitschule". Prof. Dr. J. A. VERAART Op uitnoodiging van het Hoogstudentenver- bond in Vlaanderen, zal Prof. Dr. J. A. Ver aart, in Vlaanderen, een reeks van voordrach ten houden over „De nieuwe sociaal-economi sche orde". De hoogleeraar treedt op in Kort- ryk op Maandag 15, in Gent op Dinsdag 16 en in Leuven op Woensdag 17 Februari a.s. S.S.R. Het Januari-nummer van „Libertas ex Veri- tate" het orgaan der Societas Studiosorum Reformatorum (de organisatie van Geref. Stu denten aan openbare universiteiten) is versche nen in twee nummers, waarvan het eene biedt de officieele gegevens der organisatie sa- Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten, menstelling afdeelings- en dispuutbesturen, ledenlijst met adressen enz.). Het is dus ter vervanging van een jaarboek of almanak. De ledenlijst telt 490 namen, als volgt over af- deelingen verdeeld: Amsterdam 97, Leiden 93, Utrecht 118, Groningen 73, Delft 59, en terdam 34. Het aantal leden van de in November 1931 weer opgerichte afdeeling Wageningen staat niet vermeld. De dies-viering in de maand Februari zal dit jaar in Groningen plaats hebben. NIEUW CHR. LYCEUM. In het Orgaan der Vereeniging van Leera ren bij het Chr. M. O. schrijft de heer E. van Ewijk te Zeist, dat de stichting van een nieuw Lyceum, hetzij te Utrecht, hetzü te Amers foort, ten deele voortkomt uit ..ontevreden heid over het Christelijk Lyceum te Zeist", maar dan zoo te verstaan, dat men een Ly ceum wenscht te stichten „op Gereformeerden grondslag". ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Rotterdam (Eerste A. S. Talmaschoot, Hoogewerffstraat 8, hoofd B. D. Overweg) mej. A. Schuiling, thans werkzaam aan de Prins Alexanderschool te Capelle a. d. IJssel. IJ ssel muiden (hoofd C. Ravenhorst) voor tijdelijk, mej. G. van der Stouwe te Kampen. N i e u w-L ekkerland (hoofd H. Arends) voor tijdelijk, J. A. van der Welle te Middel- Lauwerzyl (Geref. School, hoofd W. Bos) mej. A. J. Wolthuis te Termunten. Utrecht (Herv. School voor l.o. Thor- beckelaan 5, hoofd M. Kruishoop) S. Willemse tc Rijswijk (Z.-H.). Groningen (Leerschool Turfsmgel,hootd J. Oosterheert) F. H. Ozinga, onderw. te Bedum. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS. In de jongste vergadering van het Hoofd bestuur is een overzicht ingekomen van de wijze van verbouwing en van de daaruit voort vloeiende kosten van het Slot Dietz. Het mo- doramen zal later een voorstel indienen Besloten werd financieelen steun te bieden aan de herdenking van het feit, dat 400 jaar geleden de Prins van Oranje geboren werd. De vraag ïb besproken in hoeverre het wen- schelijk en mogelijk is een studie-bibliotheek te stichten. Nog is besloten, in samenwerking met de Unie van Chr. Onderwijzers, een Comité te vormen ter inzameling van giften voor het Nat. Crisis-Comité. SCHOOLJUBILEA Te H ill e gom was het gisteren 25 jaar geleden, dat de Chr. Burgerschool in deze ge meente werd opgericht. Het zal niet ontkend behoeven te worden, dat deze M. U. L. O.- School, die in de bloembollenstreek een zeer goeden naam heeft, voor de cultureele en godsdienstige ontwikkeling van tal van inwo ners uit Hillegom en omliggende gemeenten van onberekenbaar nut is geweest. Het Bestuur van genoemde school heeft dan ook gemeend, dat er, zoowel voor leerlingen al6 oud-leer lingen, alleszins aanleiding bestond dit feit feestelijk te herdenken. Op verzoek van ge noemd schoolbestuur had zioh een commissie, bestaande uit de dames J. Schilpzand Mer- seille en E. M. Veldhuyzen van Zanten-Kraay en de heeren J. Schilpzand Rz., J. C. Schou ten, R. J. Veldhuyzen van Zanten en E. Aay, gevormd om de viering van dit feest voor te bereiden. De feestelijke herdenking heeft plaats gehad in een bijeenkomst van oud-leerlingen, oud onderwijzers en leden van de schoolvereeni- ging in de zaal van den heer Sistermans, die door de zorgen van den heer Aay zeer smaak vol was versierd. De bijeenkomst werd geopend met gebed en gemeenschappelijk gezang. Daarna hielden de voorzitter, de heer R. Schilpzand, de secreta ris, de heer C. Aay, en het hoofd der Echool, de heer H. C. v. d. Schuur, elk een uitvoerige rede, waarin zij het ontstaan van de school en hare lotgevallen in de afgeloopen 25 jaar schetsten, en in welke redevoeringen ook wer den herdacht de overleden bestuursleden, de heeren H. van Teylingen. A. Marseiille en G. Veldhuyzen van Zanten Jr., die zoo veel voor de school hebben gedaan. Namens het Gemeentebestuur complimen teerde Burgemeester Pont de feestvierende ver eeniging namens het Ryksschooltoezicht werd dit gedaan door den heer iBaak, inspecteur van het Lager Onderwijs, te Leiden. De reünie van oud-leerlingen werd verder opgeluisterd door zang van Mevrouw Hanny Boomsma-van Teylingen, vioolspel van Mejuf frouw A. Vis, beiden begeleid door den heer C. J. de Koning, terwyl zeer genoten werd van een voordracht van den heer M. de Jong, en van uitgezonden radioberichten, waarin ver schillende toespelingen werden gemaakt op het onderwijzend personeel en andere aanwe zige personen. Van de oud-onderwijzers werd het woord ge voerd door den heer D. Moolhuyzen, oud-hoofd der school, en den heer A. J. van Oosten, oud- onderwyzer. Namens de oud-leerlingen werd gesproken door Ds. van Teylingen, Geref. pred. te Oost- wol d (Old.) en den heer Schilpzand, die tevens het geschenk. t.w. een ameublement voor de bestuurskamer aanbood. Nadat de heer J. C. de Koning nog de jubi- lee rende school vereeniging gefeliciteerd had, dankte de heer R. Schilpzand de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en ging de heer J. O. Vermeer in dankgebed voor. Tot slot werd gemeenschappelijk gezongen: „Uw naam moet eeuwig eer ontvangen", waar na de reünisten zeer voldaan huiswaarts gin- Het was een zeer genotvolle avond, waarin vele oude klasse-banden weer hernieuwd wer- TE VEEL LEERKRACHTEN In Saksen. Zoo erg als in Saksen is het by ons gelukkig nog niet. Volgens het tijd schrift „Die Erziehung'- zyn er, aldus lezen wy in „Valeooch", vod al voor de hoogere onderwys-inrichtingen een ontstellend groot aantal adspirant-leeraren. De schrijver rekent alles eens na, en komt tot de conclusie, dat er zeker, voor de gewone mutatie, voor twintig jaren genoeg candidaten zijn. De jongste lichting kan pas op een leeftijd van 40 h 45 jaar op een aanstelling hopen, wanneer het naar tijdsorde gaat. Niet minde' dan 2500 gegadigden staan de markt. Allerlei bezuinigingsmaatregelen kunnen bovendien het effect hebben, dat het aantal leerkrachten ingekrompen wordt, dat maakt de vooruitzichten al weer slechter; zoo o.a. ook het idéé, dat gelanceerd wordt, om de negen-jarige ocholen terug te brengen tot acht-jarige, wat heel wat onderwijzers uitsparen. Dc schrijver vreest bovendien voor een reactie in betrekking tot het leerlingenaantal dezer scholen. PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Bei derd tot doctor In de letteren en wijabeget de heer J. Ch. Frt w, Den Haag. v. Meeleren. O. C. W. G. Knap DEN HAAG, 15 Jan. Gi heeren G. M. Braams en dem; J. Verdlver en J. J. 1 Gemengd Nieuws. DE TROEBELEN IN FRIESLAND COMMUNISTEN UITGEWEZEN. Men meldt ons: Vrijdagmorgen zijn opnieuw een aantal vrouwen van uitgesloten arbeiders naar Heerenveen getogen, ten einde de verlan gens van jl. W oensdag bij den burgemeester te herhalen. Ze werden echter te Küijpe door politie tegengehouden; aan twee hun ner werd gelegenheid gegeven naar Heeren veen te gaan. Wij vernemen dat door het Burgerl. Armbestuur een onderzoek wordt ingesteld naai' den toestand van de gezin nen van uitgesloten arbeiders. Drie com mundsten van elders zijn uitgewezen. De toestand in Schoterland is overal rus tig; incidenten doen zich niet voor. Ook de zjg. schoolstaking neemt voortdurend af. Overal in de gemeenten wordt door de politie nauwlettend gewaakt en een streng toezicht gehouden. De burgerwacht is even eens mobiel. WONING AFGEBRAND. Tal van varkens omgekomen. In de woning van J. Hinrichs te Meedhui- zen bij Delfzijl, brak brand uit. De brand was ontstaan door het overslaan van den motor van een vrachtauto, die in een schuur was opgeborgen. Deze geraakte in brand en weldra stond de geheele woning in lichteï laaie. De brandweer van Delfzijl was spoe dig ter plaatse, doch moest zich beperken tot het nathouden der naastgelegen panden, die tenslotte behouden konden blijven. De heer H., zijn vrouw en kind konden zioh slechts met moeite in veiligheid brengen. De woning brandde nagenoeg geheel uit, inboedel en gereedschappen gingen verloren; 17 varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. Tien koeien en paarden in vlammen. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de boerderij van den heer C. de Hoop te Beets (Fr.). Het vuur greep zou snel om zioh heen, dat de brandweer, diie spoedig tei plaatse was, niets tegen de vlammen kon uitrichten. De geheele boerderij werd een prooi der vlammen; 7 koeien, 2 paarden en een kalf kwamen in de vlammen om, terwijl de huisboedel verloren ging. Een hooiberg en een schuur bleven gespaard. De schade, die ongeveer f 10.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt DE VERDUISTERING VAN f 40.000. Naar het „Deventer Dagblad" omtrent de verduistering te Zutphen verneemt, moet de aangehouden administrateur van de Nuts- spaarbank aldaar ongeveer f 42.000 ten na- deele van deze bank hebben verduisterd, en ten nadeele van de afdeeling Zutphen van den Volksbond tegen Drankmisbruik, waar van hij penningmeester was, f 2000. Boven dien wordt hij er van verdacht, den beheer der van het Volkshuis te hebben opgelicht voor f 3000. Toen verdachte dit geld leen de, zou hij voorgegeven hebben het te moe ten gebruiken voor hypotheek. De verduis tering liij de Nutsspaarbank loopt waar schijnlijk van 1927 af. Naar verluidt zou L- schulden hebben gemaakt met speculaties. De betalingen der Spaarbank loopen geen gevaar, aangezien het reserve-kapitaal een bedrag van f 956.000 vertegenwoordigt. GEEN SPRAKE VAN VERGIFTIGING. Het deskundig onderzoek, dat te Leiden heeft plaats gehad inzake de onder ver dachte omstandigheden gestorven vrouw te 's-Gravenpolder (Z.), heeft uitgewezen, dat geen vergiftigingsverschijnselen aanwezig waren. De echtgenoot van de overleden vrouw, die onder verdenking van vergifti ging naar het Huis van Bewaring te Mid delburg was overgebracht, is op last van de justitie im vrijheid gesteld. 'T DRAMA OP DE SPOORBRUG HET VERHAAL VAN DEN OVERLEVENDE De eenig overlevende van het drama op de spoorbrug bij Dordrecht, de heer Zeijle- rnakers, vertelde aan de „Tel." 't volgende: Het ongeluk grijpt ons des te meer aan, omdat wij altijd gespot hebben met het ge- \aar, dat wij door het oversteken van de brug liepen, l'as enkele dagen geleden nog sprongen wij net voor een trein weg en wij hebben er daarna nog om gelachen. Wij kwamen vanavond van Zwijndrecht terug en gingen, zooals wij reeds een maand lanc doen, de brug over. Wij liepen aan deu linkerkant, mijn drie kameraden voorop en ik onge\eer tien meter daarachter. Plotse ling zagen wij recht voor wis uit de lichten van een trein en wij spr angen naar de an dere baan. Juist had ik mijn ééne voet op de houten planken tusschen de twee spoor banen, toen ik toevallig omkeek en aan den anderen kant twee helder witte lichten van een anderen trein zag aankomen. Aan de brug zich vastgeklemd. Onmiddellijk sprank ik terug, vlak voor den eersten trein heen, die reeds dichl was genaderd en klemde mij met mijn armen I wijd uit aan de brug vast. De trein schuur de langs mij heen, doch raakte mij niet Toen het gevaar geweken was liep ik op de brug terug en had er nog geen flauw vermoeden van, dat er een ongeluk ge beurd was. Ik dacht dat de anderen in dc z.g. bakken van de ijzerconstructie van de brug waren gekropen. Toon ik echter niets zag riep ik: „Komen jullie?" Doch ik kreeg geen antwoord. In het duister zag ik iet» zwaj-ts op de brug liggen en kwam tot de vreeselijke ontdekking, dat daar twee van mijn kameraden zwaar verminkt lagen. Eei» eind verder vond ik den derde. Door den trein meegesleurd. De assistent bij de spoorwegen aan het Zwrijndreechtsche station, de heer Guise, was onmiddelijk na 't ongeval op de plaats van de ramp aanwezig. Ook hij was diep onder den indruk van het schouwspel, dat de brug bood, toen de beide treinen voorbij waren. Hij vertelde, dat het station Zwijnd-recht d<x»r 't station Dordt werd opgebeld. Want de machinist van trein 189 (dit is de trein die de drie jongelui greep) had in Dordt verklaard, 'n lichten schok te hebben waar genomen. Daarna was in Dordt gebleken, dat 'n koppelhaak gebroken was, zoodait. 't vermoeden wordt geuit, dat het derde slacht offer door den koppelhaak gegrepen is en meegesleurd. Ten slotte dient nog de kranige houding van Herman Zeylemaker gememoreerd. Deze toch was zich zelf. trots het vreeselijke wat zich afgespeeld had, zóó meester, dat hij er onmiddellijk aan dacht om hulp in te roepen en de politie te waarschuwen. Een vijfde landmeter was bij dien tocht niet aanwezig geweest, daar hij ongesteld was. LAFFE DIEFSTAL Te Woerden is een 13-jariee jongen aan gehouden, die er zijn werk van maakte uit een vijftal auto's het contactsleuteltje te nemen. Tegen het jongmensch is proces-ver baal opgemaakt. De sleuteltjes werden terug gevonden aan den Stationsweg in een tuin, waarin zij in den grond waren verborgen. Enkele eigenaars van de auto's onder vonden belangrijke schade. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Onder Hemrik (Fr.) is de 30-jarige beton werker J. T. te LuLnjeberd van het hooge steogerwerk gevallen, geplaatst bij een ir» aanbouw zijnden watertoren. Een doktor uit Gorredijk verleende de eerste geneeskundige hulp en canstateerde een zware hersenschud ding. De getroffene is per auto naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. De toe stand van den patienit is zeer ernstig. VLIEGTUIGONGEVAL. Te Soesterberg maakte de luitenant-vlde- ger Jhr. Wittert van Hoogland in een jacht vliegtuig een oefenvlucht, toen plotseling een stuk van den vleugel afbrak. De vlieger was gedwongen direct te dalen. Het toestel kwam iu de tuinen van het Haagsclie Kin derkolonietehuis terecht, waardoor het vrij wel vernield werd. De bestuurder wend licht aan het gelaat verwond. Hij had geen tijd meer gehad om van de parachute gebruik te maken. Vijf boornen zijn door den vai van het vliegtuig ontworteld. Uit Oost-lndie TEHUIS VOOR SOCIALE ARBEID INITIATIEF VAN HET LEGER DES HEILS Mooie gift van den Gouverneur-Generaa], BATAVIA, 16 Januari (Aneta). De K.P.M. stelde op verzoek van den commandant van het Leger des Heils in Ned.-Indië, De Groot, het oude kantoorgebouw van de K.P.M. aan de Sluisbrug ter beschikking van het Lege* des Heils voor de oprichting van een tehuis voor socialen arbeid. Er zou hier plaats zijn voor 100 bedden. De Gouverneur-Generaal Jhr. Mr. B. C. de Jonge schonk spontaan de eerste f1000, be- noodigd voor de inrichting. Door vooraanstaande stadgenooten werd eer comité gevormd, dat zal fungeeren als com missie van bystand. Het Leger des Heils doet een beroep op het publiek voor verdere bijdragen voor het vol voeren van zijn grootsche plannen tot steun aan de slachtoffers van de malaise. HET BEZOEK VAN MINISTER DECKERS. ROER ABA JA, 15 .Tan, (Aneta). Het Soer. Hlil. verneemt, dat inderdaad de eenige re den voor het bezoek van den Minister van Defensie aan N'ed.-Tndië treletren is in de be spreking van den defensiepost, waarbij voor al de verdeeling van de kosten van de vloot van belang is. aangezien Ned.-Tndië onmo gelijk in staat is verdere afbraak van de vloot te voorkomen, indien enen eoede kos tenverdeling over Tndië en Nederland wordt gevonden. UIT DEN VOLKSRAAD. De zittingsgelden. BATAVIA. 15 Jan. (Aneta). Het kortings- schema omvat vermindering van het zittings- geld van leden van den Volksraad, van f 30 tot voor niet-ambtenaren f 20 per dag en voor ambtenaren f 10 per dag, en verlaging van de toelage voor de leden van bet College van Ge delegeerden van f 1000 tot f 250 per maand. De regeering verwacht hiervan een bezuini ging van f 103.000 op de zittingsgelden per iasr, terwyl. met nog andere bezuinigingen, f 317.000 op de f 1.000.000 aan uitgaven voor den Volksraad te besparen zal zijn. STAKING VAN LEERLING-VERPLEGERS SOERABAJA, 16 Januari. (Aneta). De on geregeldheden welke plaats vonden in het in ternaat van de Centrale Burgerlijke Ziekenin- richting door een 90-tal inlandsche leerling- vernlegers, zijn uitgeloopen op een staking, welke werd gevolgd door het ontslag van 150 leerling-verplegers. De zalen van het internaat zijn onder politietoezicht ontruimd. VUURGEVECHT MET VERZETSLIEDEN. MEDAN, 15 Jan. (Aneta). De „Sumatra Pusl heeft een persgesprek gehad met den tijdelijk waarnemend hooldoonuuissaris, den heer J. H. Boon van Ochssee, tech nisch leider der veldpolitie in l»et gouverne ment van Sumatra's Oostkust, die met de scherpschutters naar Bengkalis is geweest ter oppakking van de verzetslieden, en thans te Medan is teruggekeerd. De heer Boon van Ochssee vertelde, dat nadat nieuwe berichten waren ingeko men, welke meldden dat dc verzetslieden een kamp hadden opgeslagen in een bivak te Dadoe, 4 patrouilles scherpschutters der waarts werden afgezonden. Nadat deze het bivak hadden ontdekt ontstond een vuur gevecht over en weer, waarbij een politie man door een schot im het zitvlak werd ge troffen. Gedurende het schieten verdwenen echter de verzetslieden in de bosschen. Bij onderzoek van het bosch bleek dat de ver zetslieden reeds gedurende 7 dagen in dat kemp hadden vertoefd en dat zij gewonden moeten hebben, hetgeen bleek uit de aan wezigheid van bloedsporen ter plaatse. De heer Boon van Ochssee vertelde, dat momenteel nog 45 man op jacht zijn naar de verzetslieden, onder commando van den commissaris van politie Van Krieken cn den heer Niels, die vroeger bij de ma rechaussee heeft gediend en thans een be kend olifanten jager is. DE RAMP VAN DE „OPHELIA". Het rapport der commissie. BATAVIA, 15 Jan. (Aneta). Het rapport \an de commissie die ingesteld is oix^ een onderzoek te doen naar de ramp van de „Ophelia", houdt dc verklaring in, dat de inlandscihe kapitein, die het schip comman deerde, in zijn taak is tekort geschoten, en dat hij niet kon worden gehandhaafd. Aan gezien het omslaan van het vaartuig naar heit oordeel der commissie niet kou worden voorzien is in dit geval een vervol ging wegens het veroorzaken van dood door schuld niet toepasselijk. De commissie ad viseert om de kaliels tan de veerpont over de rivier op de plaats waar het onheil heeft plaats gehad, hooger te bevestigen en wel zoodanig, dat vaartuigen deze plaats ook bij don hoogen waterstand kunnen passeo- ren zonder deze kabels aan te raken. Bo vendien dienen deze kabels zoodanig duide lijk zichtbaar te worden gemaakt, dat men ze zoowel gedurende den nacht als overdag duidelijk kan waarnemen. VERKEER OP BALI HERSTELD. SINGARADJO, 15 Jan. (Aneta). Het aut verkeer op Bali tusschen Tabanan en Djem- brana is hersteld. De weggeslagen bruggen zijn vervangen door houten bruggen, bèhnl- ve over de Baleanrivier, waar het verkeer door een veerpont wordt onderhouden. Op de reede van Boeleleng is het nog onstuimig. THEORIE EN PRACTIJK Waf dc man van de '(raat tc zien en tc hooren krijgt. En hoe dc Wccnsche sociaal -democraten deze leuze bWkcn te verstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3