*liruwr frifosritr (ionraat Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. J.VANSCHIJNDEUGDN.V. HOUTHANDEL V.H. H00ST2EEDO|JK 0NOSLA228^0AM ABONNEMENT: Per kwartaal 1 3-» (Bpschikkingskosten f 0 150 Per weck -0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche rending Bij dagelijksche tending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3559 ZATERDAG 16 JANUARI 1932 ADVCRTENTIEb Van 1 tot 5 regels... 'r.gez. Mededeelingen van 1—5 regels Elke regel meer^.... 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang flit nummer bestaat uit VIER blader waarbij inbegrepen het Zondagsblad EERSTE BLAD. HET CONFLICT GEKOMEN DE S.D.A.P. IN DE BRANDING Het hooge woord is er eindelijk uit by de sociaal-democraten. Zij erkennen, dat in hun kring een conflict gekomen is, zooals zjj dat in jaren niet gekend hebben. Zoo lang mogelijk is het verbloemd en weggecamoufleerd. Toen iedereen 't zag aankomen, schreven wij er een artikel over, waarvan de grondtoon was: men zoekt buitenlandsche oorlog om de in wendige gedeeldheid te verbergen en op de achtergrond te dringen. Natuurlijk daalden allerlei verwijten op ons hoofd neer. Het mangelde ons volkomen aan politiek inzicht en in triumfeerende artikelen riep de roode pers uit: de eenheid is broederlyker dan ooit Van een georganiseerde oppo sitie is geen sprake meer; linker- en rechtervleugel hebben elkaar gevonden in hartelijke harmonie. Schijnvertooning was het en niets anders. Onder de oppervlakte bleef het woelen en werken en een kleine aanlei ding was voldoende om voor het inwen dig smeulende vuur een krater te ma ken. Thans slaan de vlammen er aan alle kanten uit. Dat is vroeger ook wel zoo geweest. Er zijn verbroederings-, maar ook af- scheidings- en royeeringscongressen ge houden. Nu echter is de toestand meer gecompliceerd dan ooit. Niet alleen heeft het conflict met de linkervleugel sich toegespitst; ook andere moeilijk heden dringen zich naar voren. In het inwendige van de partij vor men zich cellen en partijschappen, wel ke ongecontroleerd hun verwoestend werk aanrichten. Tegen de revolutio naire linkervleugel kan de partijleiding zich nog verzetten, omdat deze openlijk optreedtdoch wat moet men beginnen tegen verraders, die met het partij- diploma op de borst, overal vrij toegang hébben en toch niets anders dan spion- nagedienst vervullen. Daar wonen en werken thans in het lichaam der S.D.A.P. communistische baccillen, die ongemerkt voortvreten en vernielen; er. de leiding voelt zich on zeker; weet niet, hoe ver ze gaan kan en kent niet de elementen, die in de vergadering stoken en tweedracht zaaien en straks uitvoerig rapport uit brengen bij het communistisch bureau. Met innerlijke ontroering zucht de roode pérs: het blijkt, dat in ^Rotterdam leden onzer partij, ten getale van wel 250 bijeenkomen en besluiten nemen, waarvan het partijbestuur niets weet en welke rechtdraads ingaan tegen de of- ficieele leiding. En daar komt dan nog bij, dat juist in Rotterdam de voormannen, die in 't gestoelte der eere zitten, naar de an dere kaïit overslaan en volgens het hoofdorgaan der partij eigenmachtig in reactionaire richting koersen. Zij tre den ondisciplinair op en worden daar om in 't openbaar becritiseerdzullen waarschijnlijk voor de oppositie moeten buigen en hun post verlaten. Gevolg van deze tegenstrijdigheden is dan weer het vreemde verschijnsel, dat de eene, ongedeelde, zevenhoofdige pers, staande onder één algemeene lei ding, een verschillend geluid laat hoo- ren. De hoofdredactie kapittelt de Rot- lerdamsche leiders; het Rotterdamsche bijblad neemt dezen in bescherming en eet zijn eigen critiek op. Een pracht vondst als het hoon woordLord Loons verlaging, kan nimmer meer gebruikt worden; want indien men dit ooit weer in de roode pers vindt, denkt ieder lezer aan deroode voormannen. Te meer geeft nu de toestand in Rot terdam moeite, omdat de raadsleden, die het overheids-, tram- en gemeente- personeel als vertrouwensman dienen aan hun organisatie verplicht zijn op straffe van ontslag om altijd en onder elke omstandigheid positie te kie zen tegen loonsverlaging. Het een met het ander maakt de moeilijkheden zoo ingewikkeld, dat zelfs de politieke tegenstander er medelijden mee zou krijgen; te meer, omdat na ijver en jaloezie ook hier geen onbeken den zijn. Men zal toch niet meenen, dat de „broederschap" er niet onder lijdt, als één wethouder wegens ongeschikt heid, wordt weggezonden en een ander, wegens gebleken bekwaamheid, zijn plaats gaat innemen. Zooveel is er althans van uitgelekt Wie weet, wat er nog meer is gebeurd. Want de S.D.A.P., die in vroeger jaren altijd zoo krachtig opkwam voor open baar debat en publieke behandeling, ge bruikt thans haar eigen pers om de din gen te verdoezelen. Een verslag van een vergadering van over de duizend man en welke vijf uur duurde, beslaat een dertig regels, waarin feitelijk niets ge zegd wordt. Wij lezen er in onze pers haast niets van, zoo klaagde een voor man elders tegen ons. En de „burger pers" wordt streng geweerd. Voorts komt men in besloten verga deringen bijeen en de leiders hebben rust noch duur om de opkomende onte vredenheid te bezweren. De oppositie krijgt nog zoo hier en daar het woord, als het niet anders kan; doch wanneer ze niet in de meerderheid is, dan wordt alles zooveel mogelijk in de doofpot ge stopt. Duidelijk blijkt dat wel uit hetgeen zoo nu en dan doordringt in de roode pers. Uit de verontwaardigde protesten kan men lezen, hoeveel er niet gepubli ceerd wordt, omdat de censuur het af keurt als in strijd met het partijbelang. Kan de opname van moties niet ge weigerd worden, dan krijgt elk bericht een onderschrift, dat men het geheel verkeerd bekijkt. Doch het baat allemaal niets. Ondanks de mooie pers, welke alles doet om de lezers af te leiden van de partij vragen, door ze allerlei verhalen op te disschen en nog flink te schelden op de kapitalisten (buiten de partii, na tuurlijk!), blijft de oppositie in kracht toenemen. Op alles en nog wat wordt critiek geoefend. De meest gewaardeer de leiders mogen het Crisiscomité ver dedigen in mooie en ook wel tenden- sieuze artikelen: men gelooft het een voudig niet. Men kan het niet gelooven, omdat men geheel anders opgevoed is. Juist in de opvoeding zit het 'm. De roode scribenten hebben zich jaar op jaar uitgeput in ophitsing tegen de bourgeoisie, welke altijd en in elk op zicht te kwader trouw was en nu kan de massa het niet gelooven, dat die sluwe kapitalisten zich leenen om te dansen naar de pijpen van de sociaal democraten. De roode pers probeert tevergeefs die voorstelling te wekken. De commissie-Kan, ingesteld door de Regeering ora in de schommeling van het economische leven contact te bren gen tusschen de verschillende groepen, zou aanvankelijk niets anders zijn dan een loonsverlagingscommissie. Als e'en werkgever het loon wilde verlagen, dan moest de commissie de arbeiders van het nut en noodzakelijke daarvan over tuigen. Echter, teger. dat karakter verzetten de afgevaardigden van het N.V.V. zich en toen aldus publiceert de roode pers toen draaide de Regeering bij. Toen werd het zuiver een contact-com missie. Een liberaal blad vroeg nog in ernst of de roode pers dat bewijzen kon? Och kom, die pers houdt altijd de parman tigheid van den haan, die met zijn kraaien de zon boven de horizon doet rijzen. Precies zoo is het met het crisis comité. Als wij er niet by waren, zou het een bedeelingsinstituut geworden zijn; heette het in laatdunkende taal vol zelfverheffing. De regeering en de voorzitter van het crisiscomité hadden snoode plannenze wilden soeploodsen oprichten, gelijk men in het rijke Amerika heeft. Doch de roode afgevaardigden stelden hun eischenzij kwamen voor het recht der arbeiders op en toen is de oorspronke lijke opzet gewijzigd. Heusch, dergelijke grootspraak kan men nog in de roode pers lezen en het zou dom zijn, als men er kwaad om werd. Er zyn nu eenmaal menschen, die zich zelf op een voetstuk moeten plaat sen; anders krijgen ze nooit een stand beeld. Het gevaarlijke er van was echter, dat tot voor korte tijd de eenzijdig voor gelichte arbeiders dergelijke opschep perij geloofden; doch dat is nu ook voorbij. De een na de ander begint in te zien, dat de partij organen diénen om de leiders wat op te doffen en de volgelin gen zoet te houden. Doch nu wreekt zich meteen de op voeding tot groepsegoïsme, gelyk dat vele jaren gebeurd is. Als de werk- looze, die van een schrale steun moet leven en die tevergeefs zoekt naar een diakonale instelling in zyn roode broe derschap, een plaat in zyn partyblad ziet van kerstganzen-smullende bour geoisie, dan denkt hy niet in de eerste plaats aan de „kapitalisten", maar aan de weelderige tafels van zyn partyge- nooten, die aan de staatsruif plukken. Zoo stapelen deze moeilijkheden zich op en zij loopen kris en kras door elkaar. Het wordt angstig leven in de S.D.A.P., want men voelt zich aan alle kanten door gevaren omringd. Van algemeen standpunt gezien kan men zich verheugen, maar ook bedroe ven over deze voortvretende tweespalt in op één na de grootste politieke partij. Ook het goede mag erkend. Een der verstandigste leiders der party schreef onlangs: de beste propaganda is huis bezoek en leden werven voor de S.D. A.P. Totdat we ten slotte de meerder heid krygen in het parlement. Dan kun nen we onze idealen verwezenlijken. Aangenomen, dat dit laatste waar zou zijn (het is een illusie!) kan het verheu-t gen, dat de party het wel nooit zoo vei' zal brengen. Men leeft er nu eenmaal ook van geven en nemen en dat betee- kent, dat groei en afsplintering elkaar afwisselen. Het aangekweekte groeps egoïsme, het hinken op twee gedachten brengt telkens weer scheuring en ver splintering teweeg. Enkele jaren geleden schreef één dei- beste, nu door de praktijk gedesillusio neerde roode journalisten: als we de verkiezingspropaganda maar met alle macht voeren, dan halen we welhaast de meerderheid in de Tweede Kamer. Zou men thans nog dergelijke naïve teiten debiteeren? In dagen van hoogconjunctuur komt men niet tot socialisatiein crisistijd weet men het verlossende woord heeie- maal niet te spreken. Zoo keert de wal der praktyk het schip met de S.D.A.P. aan boord. Dit geeft bemoediging. Maar... er zit ook een kwade kant aan. Want juist door de opvoeding welke de roode pers geeft, is het gevaar zoo groot, dat wie dit schip verlaat overstapt op de revo lutionaire onderzeeër. Enkele hoogstaande leiders mogen hier en daar, noodgedrongen, in beter spoor terugkeeren; regel is, dat wie de S.D.A.P. verlaat bij de revolutionairen terechtkomt. Dat is het bedenkelijke van dit geval. En dat het ook hans in deze richting zal gaan, staat wel vast. De oorlogsverkla ring tusschen het partijbestuur en de linksche oppositie is er. Nu reeds heeft de leiding der S. D. A. P. een'resolutie opgesteld voor het komende Paaschcongres. Over die reso lutie hopen we nog iets te zeggen. Maar thans merken we al op, dat de breuk onvermijdelijk is. Het partijbestuur eischt, dat het allernieuwste oppositie weekblad wordt opgeheven; de linker vleugel heeft reeds verklaardwe laten de Fakkel niet los. Het conflict is gekomen. We staan er voorloopig als belangstellende toeschou wers naast; wie weet, hoe spoedig we meer dan dat zullen zijn. Daarom is groote attentie geboden. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal op Maandag 18 Januari e.k. niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. Mensing erkend en toegelaten als consul van Finland te Willemstad (Cu rasao). RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kon. besluit zijn bij de Rijksverzeke ringsbank bevorderd tot referendaris de hoofdcommies P. A Bloys van Treslong, tut hoofdcommies de commiezen A. van Waar den en J. Bouman, tot commies de adjunct commies A L. Quant, G. Heierman, H. J. Jansen, J. A. A. van Krieken, mej. E. J. P. Quant, J. H. A Poestkoke, A. Th. Radersma, W. J. Sep en mej. A M. S. M. Gemke; tot adjunct-commies de klerken A E. W Augu- steinis en P. II. Looijen en de schrijvers le klasse J. Schut en mej. C M. Kooter. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is aan den heer W. N. Heyink, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van vice-consul dei Nederlanden te Narwa. De waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan den heer R. Peltzer, aan wien in de Duitschc taal moet worden geschreven. VREEMDE EERETEEKENS. Bij Kon. besluit is aan den luit ter zee le kl. J. W. A A. Heydt, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Orde van Nichan Iftikhar van Tunis; is verlof verleend tot het aannemen van de hieronder vermelde vreemde orde-tieeke- nen aan: mr. A. Th. L. A. Heyligers, rechter in de gemengde rechtbanken v. Egypte te Alexan dria, het groot-officierskruis der Orde van Ouissam Alaouiti van Marokko; jhr. J. van Vredenburch, rijkslandbouw- consulent te Capellen bij Antwerpen, het rid aerkruis der Kroonorde van België; F. van Eek, te Brussel, het officierskruis der Orde van Leopold II van België; J. van Essen, üe Brussel, het ridderkruis der Kroonorde van België; M. Duermeyer en C v. Schaardenburg!), beiden te Brussel, het ridderkruis der Orde van Leopold II van Belgic. VREESELIJK EINDE VAN EEN AUTORITJE Gistenniddag maakten eenige jongelui uil Delft te Den Haag zich meester van een auto, die onbeheerd stond voor liet Gemeenteziekenhuis. Nadat zij met nog eenige kameraden hadden getuft, reden zij op de Kleiweg onder de gemeente Rijswijk (Z.H.j in een sloot, waarbij drie der inzittenden verdronken. Een foto van de verongelukte wagen. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge- ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere- me'daille, in brons, aan H. I. Kleyn, voor heen incasseerder bij Het Algemeen Zieken fonds voor Amsterdam, te Amsterdam. ONZE MINISTERS MINISTER REYMER NAAR ROERMOND. De Minister van Waterstaat zal op Zaber- dag 23 Januari a.s. de hoogspanningslijn van de Mijn Maurits naar Roermond in gebruik komen stellen. Na den middag zal de Minister aanzitten aan een diner in het Munstcrhotel. DE REIS VAN DEN BELGISCHEN KROONPRINS Gister begaven zich de kroonprins Leopold van België en gemalin prinses Astrid aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde". Zij waren bij aankomst aan het station welkomd door prins Umberto van Italië en de Italiaansche kroonprinses Marie José, de ter van kroonprins Leopold. Voorts was ter begroeting aanwezig de heer Schimmel, directeur van het agentschap der stoomvaart-maatschappij „Nederland", die het hooge gezelschap aan boord begeleidde, waar de gezagvoerder, de Heer Egmond, de état major en de heeren Gouberville en Hart- suvker van het agentschap der „Nederland" werden voorgesteld. De Italiaansche prinsen vertoefden geruimen tijd aan boord tot het vertrek van het schip. Ook talrijke Italiaansche autoriteiten, waar onder de perfect der provincie en de burge meester van Genua, waren bij het vertrek var de „Marnix" aanwezig. DE POSTVERZENDING NAAR 1NDIE WIJZIGINGEN. In vierhand met de vervanging van enkele oudere passagiersschepen door snelvarende vrachtschepen, welke Napels aandoen, in- plaats van Genua of Marseille, is de postver zending naar Ned.-Indië gewijzigd. De mail, welke met het Vrijdagsavonds van Napels vertrekkende schip vervoerd moet worden, zal uit Nederland verzonden worden des Donderdagsmorgens met den trein van 6.10 uit Amsterdam. De verzending via Genua en Marseille in aansluiting op de Nederlandsche passagiers schepen ondergaat geen wijziging. Gemengd Nieuws- DE INBRAKEN TE 's-GRAVENZANDE. Zooals reeds gemeld, heeft de politie te 's-Gravcnzande een IS-jarig jongmensch J. van G. aangehouden, in verband met een inbraak die ten huize van een onderwijzer aldaar was gepleegd. De jongeman heeft toen aanvankelijk ontkend iets van den inbraak af te weten. Thans heeft hij bekend niet alleen deze laatste inbraak te hebben gepleegd, maar ook nog vier andere inbraken tc 's-Graven- zandc op zijn geweten te hebben. Ook de 20- jarige M. v. d. B., die eveneens op verden king was aangehouden, bekende zijn hulp bij de inbraken te hebben verleend. Het geld en de gestolen sieraden had het tweetal ver stopt in den Poelpolder, waar het door de politie is teruggevonden. De sieraden die waren ontvreemd bij den inbraak ten huize van de fam. B. aan den Slaperdijk, heeft de politie opgespoord aan een bank van leening te 's-Gravenhage, waar zij door het tweetal waren beleend. DRIE JONGENS VERDRONKEN MET EEN GESTOLEN AUTO DEDEN ZE EEN TOCHTJE EN REDEN BIJ RIJSWIJK TE WATER Gistermiddag om twee uur is ten nadeele van Dr. L., wonende in de Van Hoomc- straat te Den Haag, voor het Ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar een luxe auto ont vreemd. Het terugvinden van deze auto was wel erg tragisch. Gisteravond omstreeks half tien hoorden eenige bewoners van de Klei weg te Rijswijk op het gedeelte tusschen den spoorweg-overgang en de Scliaapweg een ge weldige klap. De caféhouder Draak, die in de onmiddellijke nabijheid woonde, zag twee jongens drijfnat aankomen. Deze vertelden van het ongeval, waarbij zij zelf tegenwoor dig waren geweest. De caféhouder riep zoo gauw hij kon hulp in en. trachtte te redden wat te redden viel" Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die, geassisteerd door Dr. Niks, met een twee tal ziekenauto's en een kraanwagen ter plaatse was verschenen. Met vereende krach ten werd onder leiding van inspecteur Klaui het voertuig gedeeltelijk gelicht De auto bleek omgeslagen tc zijn, waardoor het aan een drietal inzittenden, die vóór in den wagen hadden plaats genomen, niet mogelijk was geweest, zich te redden of te laten red den. Bij het optakelen van de auto werden de slachtoffers per ziekenauto naar de al gemeene begraafplaats vervoerd. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet gelukken. Twee van de jongelui zijn te voet naar huis gegaan, terwijl een derde bij genoem den caféhouder van droge kleeren werd voorzien. Later in den avond zijn de lijken door de ouders herkend. Het zijn de 17-jarige H. J. P., de 17-jarige J. F. G. cn de eveneens 17-jarige A P. De auto was ontvreemd door de 18-jarige L G. A. H., uit Delft, die ook chauffeerde. Deze had vijf andere jongens meegenomen, waarvan behalve de reeds genoemden, de 17- jarige J. A. B. en de 16-jarige G. R. Hij had hen uitgenoodigd tot een ritje. Ze waren reeds naar Rotterdam en Pijnacker geweest, waarna te Rijswijk de tocht zoo tragisch eindigde. Onderhoud met één der geredden. Wij hebben nog een onderhoud gehad met een der geredden, de 16-jarige G. R., die het volgende vertelde: „Ik liep in Delft te wandelen, toen ik door een paar autorijdende kameraden werd aan geroepen om een toertje mee te maken. Na tuurlijk leek me dat. Het was 'n mooie twee persoons Buick, waarin ze met hun drfeën hadden plaats genomen. Achterin de dicky- seat zaten er nog twee, zoodat er voor mij eigenlijk maar heel weinig plaats overbleef. Zoo goed en zoo kwaad als het ging verover de ik mij een plaatsje in de dicky-seat, waar op de tocht werd aangevangen. We reden in de richting Pijnacker met de bedoeling via Rijswijk weer naar Delft terug te keeren. Tijdens den tocht ging het er vroolijk aan toe en vernam ik, dat de auto gestolen was. De pret steeg dermate, dat ik den bestuurder toeriep: „Wees voorzichtig, want straks gaan we de sloot in!" Ik had het nauwelijks gezegd of de auto slipte en reed in volle vaart het -i M. breede water in. Ik kwam heelemaal onder den wagen terecht en kon in het begin niets doen, omdat ik bekneld zat tusschen de klep van de dicky- seat Gelukkig mocht het me al gauw geluk ken met alle kracht deze eenigszins weg te drukken, waardoor ik wat meer ruimte kreeg en door omstanders kon worden gered. Voornaamste Nieuws. Te Den Haag is een auto ontvreemd, waar mede men te Rijswijk is te water gereden. Drie jongens zijn verdronken. Engelands houding op de conferentie te Lausanne zou zijn vastgesteld: een korte ver lenging van het moratorium cn definitieve regeling in het najaar. Er zou een Amerikaansche frontverande ring in de kwestie der oorlogsschulden op til zijn. De kwestie-Briand in de Fransche politiek. Het drama op de spoorbrug te Dordrecht De aanleg van het gemeenschappelijk vlieg veld voor Den Haag cn Rotterdam is uit gesteld. (blz. 0) Critica Romana, door Dr. H. Visscher. In het café, waar we werden binnenge bracht, hoorde ik, dat drie van mijn vrienden waren verdronken". Niet verzekerd. Naar wij nog vernamen was de eigenaar van de auto juist den dag voordat het onge luk gebeurde, uit de verzekering getreden. De schade, die zeer aanzienlijk is. wordt dus niet door verzekering gedekt. DE ONDERGANG VAN DE ..STANFRIES IV" DE VERMOEDELIJKE OORZAAK. In het weekblad „De Binnenvaart", liet officieele orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat heden verschijnt, wordt een artikel gewijd aan de ramp van de „Stanfries IV". Het is een gewoon verschijnsel dat na een ramp als deze allerlei veronderstellingen over de vermoedelijke oorzaak worden geuit. Maar meer dan ooit moeten wij ons in der gelijke gevallen beperking opleggen. Hoe 'irht laten wij ons woftlt in het artikel gezegd in deze omstandigheden leiden door het groote medelijden, dat wij met de getroffenen hebben en dan wordt ons oor deel niet objectief. Het is bekend, dat wij al iaren strijden voor een behoorlijk toezicht op de binnenvaart, maar wij sluiten onze oogen niet voor de moeilijkheden, waarin vele flinke schippers zullen komen als met «traffe hand van boven af wordt ingegrepen. De schrijver van het artikel heeft een on derhoud gehad met den heer U. Schouwstra te Leeuwarden, een bekwaam kapitein, die jarenlang op dezelfde route vaart en ook op de ..Stanfries IV" heeft gevaren. Het stuurrad van de „Stanfries IV" is aan gespoeld en er moet dus iets gebeurd zijn, waardoor de geheele stuurinrichting ver nield is en waardoor het schiD stuurloos is geworden. De genoemde kapitein veronder stelt het volgende: De laadboom wordt, als de schepen naar zee gaan, neergelaten en op zij van de stuur hut vastgesjord. Nu had de ..Stanfries IV" oen deklast matten, waardoor de laadboom niet geheel naar beneden kon; hij steunde op de deklast en is zoo vastgesjord, terwijl het einde zich bezijden de stuurhut ongeveer ter hoogte van het glas bevond. De „Stanfries 'V" had twee stukken zwaar ijzer aan boord. Deze deklast is hoogstwaarschijnlijk gaan werken, het zware iizer is tegen den laad boom geslagen de gevonden laadboom ♦oont daarvan de teekenen en heeft in één slag de stuurhut met alles wat zich daar in bevond, weggemaaid. Hoogstwaarschijn lijk is de geheele bemanning, behalve de machinist, in de stuurhut geweest. Het schip is met zware slagzijde stuurloos geworden en »s in de diepte verdwenen. Aan het gevon den stuurrad ontbreken twee shaken, het geen een bewijs zou zijn van de geweldige kracht, waarmede het van de as is geslagen. Wanneer op een dergelijk schip een stuk ijzer van twee ton geladen wordt, eischt dit hijzondere voorzorgen; vooral moet gezorgd worden dat het goed gesjord staat. Wan neer de laadboom rust op de lading, dan moet men dubbele voorzorg nemen. De juiste toedracht zal misschien nooit vastgesteld worden, maar de aanwijzingen geven aan deze lezing van het gebeurde wel «en zeer groote waarschijnlijkheid en het is een waarschuwing voor allen, die onder de zelfde omstandigheden varen, dat zij een laadboom, die voorbij de stuurhut loopt, al leen op de lading laten rusten als hij hij het eventueel werken der lading nooit de stuur hut en het stuurgerei kan vernielen. ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGA7

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1