VRIJDAG 15 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND EEN STREEP ONDER DE REKENING Italië wil een Europeesch front tegenover Amerika Europa moet het initiatief nemen DE GROOTE KLOK DER WERKELIJK HEID LUIDT Italië ziet er wiet. tegen op om een radi caal standpunt an te nemen tegenover de groote vraagstukken van dezen tijd- Het 'heeft in het vorig najaar, met succes, het initiatief genomen voor de bewape- nungsvacantne, dóe het vekl moet el'lenen voor de Oixtwaponimgsoonferentie en nu het erom gnat het herstelvraagstuik op nieuwe basis tc brengen, komt het met kracht op voor de sdliawpixingspilatiek. Mussolini's blad, de tc Milaan verschij nende „Popoio dTtal'ia", Itepleit de „afsUn- tmg van de boekhouding van den oorlog" in duidelijke termen. De conferentie van Lausanne moet „een streep onder de reke ning zetten". Zij moet leiden tot de schrap ping van debet en credit. Mussolini's blad, d.w.z. in dit geval: Mus solini zelf, r ept Amerika op die afstuiting mogelijk te maken. Er is slechts één staat, schrijft hij, welke niemand ietls schuldig is en die zelf de schuldeiseher van alien is. Dit feit vereenvoudigt de problemen be liangiijk. Ieder is ziioli er van bewust, dat de Duitsche herstelschulden eigenlijk ai eei- der geschrapt hadden moeten worden. De Duitsche regeering heeft officieel haar ambassadeur laten meedeelen, dat Duitseri- Iand noch heden, noch moigen, of wanneer dan ook iets betalen kan. Dit is een vol dongen feit en een onherroepelijk feit, om dat men mag aannemen, dat Duitschland alle gevolgen, die zijn stap zou kunnen heb ben, van tevoren heeft overdacht. Engeland deelt tiiiaais mede, bij monde van Mac Donald, dat het zich niet tegen rada- cale oplossingen zal verzetten. Frank iijk daarentegen vindt in de nog onbepaalde houding der Vereenigde Staten een reden tot on toegevendheid. De sleutel is dus geheel in handen van dc Vereenig- de Staten. Wat kan men doen? Kan men naar het geweld grijpen om Duitscliland tot betalen te d\vingenEn met welke midde len? De tijd van een RuhrbezeltLng is vooi- bij. Een dergelijke maatiegel zou dor Italië ongetwijfeld worden afgewezen. Wat zou er van Locarno terecht komen en wat zal het lot van den Volkenbond zijn? De eenige uitweg is, dat men begint met schrapping vam de schulden der Europee sche staten onderling qn dan tegenover Amerika een gesloten front van Europee sche schuldenaars stelt. Gelooft men, dat de Vereenigde Stagen den moed zouden hebben betaling te eischen van Europeesche staten, die Duitscliland dergelijke concessies hadden gedaan? Gelooft men dat de Vercenigde Staten Europa zouden dwingen den verwerpelijken kringloop, die door Lausanne thans onder broken kan worden, opnieuw te laten be ginnen? Tegenover den vasten wil van geheel Europa, dat door het wederzijdse!) schrap pen van eikaars schulden bewijst, dat het den moed heeft de onderscheiding tusschen overwinnaars en overwonnenen te doen ver vallen, zullen de Vereenigde Staten niet den moed hebben aan hun eischen vast te houden. De eerste stap zal echter in Europa moe ten geschieden. Men kan niet venlangen, dat de Vereenigde Staten het initiatief nemen. Europa moet de Vereenigde Staten voor een voldongen feit stellen, zooals ook de Euro- peesche crediteuren van Duitschland voor het voldongen feit van het Duitsche onver mogen om nog langer herstelbetalingen te doen, zijn gesteld. De groote klok der werke lijkheid luidt met ijzeren solagen tusschen de beide oevers van den Atlantisclien Oceaan. Uit Londen wordt gemeld: De onderhandelingen worden met het oog op het laatste artikel van Mussolini iri de Italiaansche pers gepubliceerd, zeer belang rijk geacht, in het bizonder voor zoover daarbij de mogelijke houding van Amerika ter sprake zal komen. Politieke kringen meenen tc weten, dat het plan der City volgens hetwelk de con ferentie van Lausanne in de eerste plaats slechts een uitbreiding van het herstel- moratorium zal behandelen thans gunstig door het kabinet wordt beoordeeld. Amerika en het voorstel van Mussolini Tc New-York aldus de „Daily Tele graph" verder gelooft men, dat de mee rling ran Hoover betreffende heit voorstel van den Italiaanse hen premier hierop neer komt, dat de regleenmg der Vereenigde Sta ten zich afzijdig rnoet houden van de Euro- peesehe zaken, totdat de volkeren onder eikaar hebben uitgemaakt wat gedaan moet worden met de herstelbetalingen, en dat hij vain oordeel is, dat deze handelwijze zijn positie versterkt, wanneer later de Europee sche mogendheden met concrete voorstellen komen voor de regeling der schulden. De pens blijft in tusschen vijandig" gestemd te genover elk denkbeeld van schrapping of zelfs vermindering van schulden. Een vraag In de Fransche Kamer. In de Fransche Kamer werd den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd, of het na de verklaringen van dr. Briining nood zakelijk was, den Vereemigden Staten mede te die-elen dat Frankrijk geen centime kan betalen, zoolong Duitschland zijn verplich tingen niet nakomt. Voorts wordt de mi nister van financiën aangespoord om de noodige maatregelen te nemen opdat de Bank van Frankrijk dergelijken staten geen credieten meeg verstrekt Het Fransche Rijksspoorwegplan. In tegenstelling met de verklaringen dat hert, Fransche plan om de onbeschermde Duitsche betalingen tc dekken met spoor- rwogobligaties te Londen is opgegeven, wordt van andere zijde beweerd, riet het voor naamste verzefl. van Engelschen kant er zich tegen richt, dat Amerika ook een deel van de spoorwegobligaties in plaats van schuldbetalingen zou krijgen. Van Engel- sche zijde maakt men ook nog bezwaren tegen de door Frankrijk voorgestelde tech nische behandeling van die zaak. Memorandum van Layton over rijksspoorwegen en herstelbeta lingen. Naar eerst thans bekend wordt, heeft het BR1ANDS „ZIEKTE" LAVAL DRINGT OP ZIJN MEDEWERKING AAN HIJ ZAL ZICH NOG BERADEN... Om de „ziekte" te begrijpen, die den beken den Franschen staatsman Briand ei-toe „ge noodzaakt" heeft zijn positie als minister van Buitenlandsche zaken, die zoo langzamerhand permanent werd, op te geven, zou men achter de schermen moeten kunnen zien. Beriahten van de laatste dagen gaven den stelligen indruk, dat Briand werkelijk zóó on gesteld was, dat het hem onmogelijk is nog langer in functie te blijven. Verschillende bla den hebben dan ook al lange artikelen gewijd aan den staatsman, wiens loopbaan vrijwel voorgoed afgesloten scheen. Het deed eenigszins vreemd aan, dat we nochtans telkens lazen van bemoeiingen van minister-president Laval om zich van JBrland's hulp en steun te verzekeren, inzonderheid voor volkenbondszaken, waarin Briand, zooals men weet, een expert is, terwijl zijn persoon in Vol kenbondskringen oen buitengewoon groot ge zag geniet. Heden zijn er enkele berichten1 uit Parijs, die het vry zeker maken, dat er meer achter de „ziekte" van Briand schuilt dan men ver moedde. Er wordt meegedeeld, dat Laval een onder houd van anderhalf uur met Briand heeft ge had, waarna de minister-president aan de pers een communiqué toezegde. Toen dat communiqué verscheen las men er in, dat Briand tijdens het onderhoud de waarde van het aanbod Frankrijk bij den Volkenbond te vertegenwoordigen volkomen heeft erkend, doch voorloopig nog geen beslissing wil ne men, aangezien hy zich nog wenscht te bera den met zijn juridische en diplomatieke me dewerkers. Men lette er wèl op, dat hij zich niet met zijn doctoren wil beraden, zooals te verwach ten zou zijn van een man, die met zijn ge zondheid moet oppassen, maar met zijn juri- dirche en diplomatieke medewerkers. Het schijnt dus nog al te schikken met cVe „ziekte". Briand heeft Donderdag ook af scheid genomen" van de persvertegenwoordi gers. Dat duidt weer op een ernstig voorne men zich terug te trekken. Maar die pers- vertegenwoorditrers constateerden toch una niem, dat Briand er lichamelijk wel iets vermoeid uitzag, doch geestelijk een frisschen indruk heeft gemaakt. Briands vrienden leggen er dan ook openlijk den nadruk op, dat Briand uit politieke over wegingen is nfgetreden. De linksche pers windt er dan ook geen doekjes om. Zij valt Laval heftig aan en in het bijzonder de socialistische „Populaire" verwjjt hem, zich zonder meer van den Minis ter van Buiten'andsche Zaken Briand tegen diens wil te hebben ontdaan. „De mededee- lingen over de raadgevingen der geneesheeren en den slechten gezondheidstoestand van den Minister waren slechts een manoeuvre, want Briand heeft zich zelden zoo goed gevoeld als in de dagen van de crisis." Heel deze geschiedenis komt ons voor als eon samenloop met de tegenwoordige houding van Briand als resultaat. Briand moet er wel langzamerhand moedeloos onder worden, dat zijn politiek van Europeesche samenwerking, dis echter niet kon volvoerd worden omdat hij zijn landgenooten niet mee kan krjjgen, tot dusver zulke negatieve resultaten heeft. Zijn teleurstellende ervaring bij de verkiezing voor het Presidentschap en de achteruitzetting die hy van Laval heeft ondervonden, zullen de maat wel hebben doen overloopen. Dat hij er thans tegen opziet om in een afhankelijke positie zonder ministerieel gezag zijn land te Genève te gaan vertegenwoordigen, spreekt wel vanzelf en is niet anders dan nienschelijk. JAPAN IN MANDSJOERIJE Geruststellende verklaringen aan den Russlschen ambassadeur. Omtrent ihet onderhoud van den Russi- sehen ambassadeur Trojamowski met den Japan schen minister-president Inuikai wordt gemeld, dat de besprekingen gedurende de eerstvolgende dagen zullen worden voortge zet Inukad beeft den Russischen ambassa deur medegedeeld, dat het Japansche offen sief in Noord-Mamdsjoerije ndeit tegen Rus land geriolit is, doch alleen tegen de Ohimec- sche bandieten. De Japamscbe regeening denkt er niet aan, den Chineeschen Ooster spoorweg te bezetten. Wanneer Gbarbin be zet zou worden, zooi dit een tijdelijk karak ter dragen; <lo Japansche troepen zullen ver trekken zoodra de orde hersteld is. Naar uit Tokio wordt gemeld heeft de oudxmiinisrtler ran Oorlog, Mioiami, na een reis door Maindsjnerije te hebben gemaakt, een rapport opgesteld voor de regeering, waarin hij aandringt op verhooging van het aamta» gewapende troepen dn Man-dsjoerije en te vens een reeks voorstellen doet betreffende de politiek ran de regeening inzake de nieu we in Mandsjoerije geschapen regeering. Japansche strafexpeditie. De Japansche strafexpeditie, bestaande uit infanterie, gesteund door vliegtuigen, is be gonnen te opereeren tusschen Moekden en Sinmo in hot district Sen'bitoen. TOKIO, 15 Jan. Het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft den inhoud ge publiceerd van het in 1905 gesloten geheime verdrag tusschen China en Japan, waarby China een aantal tot dat tydstip Russische rechten aan Japan overdraagt. Uit de publica tie blykt, dat China de toezegging heeft gedaan geen met den Zuid-iMandsjoerijsehen spoorweg concurreerende spoorwegen te bouwen. De vol ledige documenten zullen worden gepubliceerd aangezien de afgetreden Chineesche Minister van (Buitenlandsche Zaken, Dr. Wellington-Koo en andere vooraanstaande Chineesche Dolitici het bestaan ervan ontkennen. Reeds in 1906 is Engeland vertrouwelijk van den inhoud van het verdrag in kennis gesteld. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Dinsdag regeerlngsverklarlng. Lava] 7Ml Dinsdag de regeeringsverkla- rïug in de Kamer voorlezen. Men verwacht, dat de premier bij drie gelegenheid ook zal antwoord u op het recemte interview van Brünring inzake het schuldenvraagstuk. Engelsche kabinet behalve het rapport der Bazelsche dteskundigen dat, gelijk bekend is, het Rijksspoorwegen probleem zeer diep gaand behandelt, ook een memorandum van Lavton ontvangen, waarin zekere mogelijk- heulen worden aangegeven. DUITSCHLAND EN DE HANDELS POLITIEK DE OORZAKEN DER VERBROKKELING. Meestbegunstiging en beperking van invoer De Duitsche Rijksregeering heeft, volgens een bericht in de. Duitsche bladen, heit VoJkenbondssecrelariaat medegedeeld welke houding zij aanneemt be treilende verschil lende economische- en handels-politieke problemen. o wordt in een Duitsche verklaring be treffende het economische rapport van de studrie-comnmsie voor de Europeesche sa menwerking het principe goedgekeurd, dat de Europeesche staten eene, een eenheid voimende, Europeesche markt moeten doen ontstaan en moeten samenwerken. Duitschland gaat er mede accoord, dat door afzonderlijke overeenkomsten dit doel stapsgewijze zal wonden bererikt en sluit aan bij de constateering, dat de hui dige economische moeilijkheden gedeeltelijk te wijten zijn aan de verbrokkeling van Europa in talrijke tolgebieden. Wanneer men aan het principe van eco nomische samenwerking van Europa wiil •asthouden, moeien zeer spoedig de han delspolitieke maatregelen genomen worden, die de deskundigen van de B.I.B. reeds in Augustus 1930 hebben geëisciht Een andere Duitsche verklaring betreft de besluiten van den Volkenbond inzake de handelspolitiek, vooral betreffende de meeetl>egunstii.ging.sverdragen en de prefe- rentiieele reohten. Vastgesteld wordt, dat weliswaar het principe vap het toestaan van preferentieele rechten, dat Duitschland b.v. in overeenstemming met den Volken bond tegenover Roemenië en Hongarije heeft doorgevoerd, niet in tegenspraak is met 'het systeem van meestbegunstiging, maar dat wèl de stappen ter beperking van den invoer daarmede in tegenspraak zijn, welike in den loop van den winter door scheiden e Europeesche staten zijn gedaan. DE FINANCIEELE COMMISSIE VAN DEN VOLKENBOND. De fimamcieeJe commissie van den Volken bond is gistermorgen onder voorzitterschap vam den Oostenrijker Sohueller bijeen geko men ter bespreking van de huidige economi sche crisis. Aan de orde kwamen de maatre gelen, die de regeeringen in den laatsten tiju hebben getroffen ter bescherming van het natnomale bedrijfsleven. In het bijzonder werd besproken de rol, die de de viezer ordeningen in de verschillende landen den kunnen spelen. Besloten werd in het be gun van de volgende weetic een gemeenschap pelijke vergadering te houden van de finan- cieele en de economische commissie, aange zien men van meening is, dat er in de hui dige crisis een direct verband bestaat tus schen de p-ilitiek-economische en financieele vraagstukken. DE BRAND BW SARRASANL Uit Antwerpen wordt gemeld: De olifant Prinses, die in de vestinggracht stortte na vreeselijke brandwonden te heb ben opgeloopen, ós bezweken. De directeur van het oirous heeft het cadaver aan het ko loniaal museum te Teryueren en de koru niale hoogesohool te Antwerpen gesobom ken. Men vreest dat ook „Lady", het lieve lingsbeest van den directeur, dezer dagen sterven zal- Van de andere dieren kan men nog niets met zekerheid zeggien. - Sarras ami schrijft- de oorzaak vam den brand toe aan kortsluiting eu ontkent dreig brieven te hebben ontvangen of een vijan dige houding van de bevolking van Ant werpen te hebben ondervonden. HOOVER OPNIEUW CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP. President Hoover zal zich opnieuw candi- daat stellen bij de a.s. presidenteverkiezingen, volgens een uitlating van den minister van landbouw Hyde. DE DUITSCHE REGEERING TEGEN Dr. FRICK Naar aanleiding van de uitlating van den nationaal-socialist dr. Frick in een verj ring te Lindau, dat den Rijkskanselier met betrekking tot het herstelvraagstuk te Lau sanne. het zelfde lot zou treffen als Rijks minister Curtius met de Duitsch-Oostenrijk- sche Tolunie, wordt van welingelichte regee- ringszyde medegedeeld, dat deze uitlating de zijde van den Rijkskanselier ten scherpste wordt afgewezen. Het gaat niet aan, dal leider van een groote partij met deze woorden in het buitenland de hoop wekt, dat het kan rekenen op het omvallen van de Ryksregee- ring. Land- en Tuinbouw. OOK EEN GEVAAR. Fransche producten kannen via Neder land naar Engeland vervoerd worden. lm de laatste wekem zijm door EmgeJamd een aantal maatregelen geunomen, welike on- zen land- en vooral oaizem tuinbouw op zeer ernstige wijze hebben getroffen. Maar .niet alleen ons land was slachtoffea der Engelsche maatregelen, doch ook andere landen werden het kind van de rekening. Het «ene land meer, het andere minder. Zoo hebben wij reeds gewezen op het feit, dat onze bloemen ongeveer vijf maal zoo zwaar belast worden als de Rivièrabliuemem uit Frankrijk. De slag, die ons trof was wel zoo zwaar, dat we geneigd warem alleem maar te letten op vrat ons rechtstreeks aangedaam werd niet te letten op gevaren, die ons door de Engelsche maatregelen zijdelings kunnen treffen. Zoo'in gevaar bestaat in het feit, dat Enge land de invoer van aardappelen en groenten uit Frankrijk heeft verboden, omdat de ge vreesde Coloradokever in Frankrijk voor komt en door invoer van tuinbouwproduc ten de kans groot is, dat deze kever Engeland zal binnenkomen en daar zijn schadelijk werk zal doem, Zoo'n maatregel als Engeland tegen Frankrijk neemt is dus wel te verdedigen, aJ komt het ook meer malen voor, dat dergelijke redenen moor als voorwendsel dam au serleuse moeten op gevat worden. Dat weten we maar al te goed van Amerika dat onze plonteminvoer belemmerde op voorgewende gromden vam plamfcenziektemkundigien aard, terwijl Enge land ook al reeds met zijn vleesoh-imvoër- vorbod blijk heeft gegeven het ook te kon- Maar nu ons land gelukkig niet door een zoodanige maatregel vam Engeland is ge troffen is de kams «root, dat de Fransche tuinbouw zal trachten zijn produkten langs andere wegen naai- Engeland te verkoopen. Met name kan gedacht worden aan de mo gelijkheid ons land, dat geen of zoo goed als geen invoerrechten ''«ft, als tusschen- plaats te benutten. Ze ''«ri de Fransche aardapTielen en groeten ïaar ons lamd kun nen zenden en ze zoo als Nederlamdsch product naar Engeland verzenden. Men begrijpt welk groot gevaar daaraan verbonden is nl., dat Engeland ook de ge- hèeJe invoer uit ons lamd zal verbieden. Het is daarom met het oog op dit zij.de- liaigsche groote gevaar noodzakelijk, dan maatregelen genomen worden om praktij ken, die we zoo pas aLs mogelijk trachten te voorkomen. lijdt ons dat de oommissie, die door het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen is benoemd im verband met de Engelsche maatregelen, reeds aan dit ge- i- heeft gedacht en berieds den Minister heeft medegedeeld met verzoek of advies land dezelfde maatregelen zal uit vaardigen als Engeland deed. De toezegging van den Minister, dat hij et in ernstige, overweging zal nemen, stel- m ons nog niet gerust.. We weten maar al te goed wat dit in ernstige overweging ne en" wel eens beteekc.nt, ml. naast zich ?er leggen. Er staan te groote belangen voor den Ne- dei'landschen tuinbouw op het spel, dan dat d'iit hier het geval mag ziim. Waar het telnat moeten afdoende maatregelen getroffen «rden. Met bekwamen spoed moet nu eens gehandeld worden. DE WESTLANDSCHE TULPEN. Prijzen dalend, doch niet onredelijk. i DJ> I\r«zen,van f" f'Pen zün In hrt West- and, sinds de vorige week weer in dalende jon. Op de veilingen van Maandag waren de dozun^g-edaald^ en ook landsche C. B. T. B. in "de Alblasserwaard geplaatst dezer werd in de motie, inplaata van een' t r a 1 e landbouworganisaties abusievelijk ge i de prijs NA 10 UUR SLAAP NOG MOE Overdag weer een datje noodig Nu frisch en opgewekt Iedereen weet wel wat er bedoeld wordt als men spreekt van het „Kruschen-gevoel". Welnu, hier volgt een typisch voorbeeld van een lijnrechte tegenstelling van dezen toe stand. Deze vrouw had namelijk voortdurend een gevoel van vermoeidheid. Uit haar brief kunt U lezen hoe het haar verging: „Ik ben 34 jaar en moeder van twee kleine jongens; uit den aard der zaak heb ik dus en erg druk leven. Zoolang ik me herinne en kan heb ik altijd geleden aan een ge- oel van moeheid, 's Morgens voelde ik me te slap om op te staan, zelfs na 10 uur slaap. Dikwijls voelde ik me na het koffiedrinken zoo mbe, dat ik drie of vier uur lang ging slapen en al mijn werk 's avonds moest doen. Toen nam ik 14 dagen lang Kruschen Salts en ben dat gevoel van moeheid totaal kwijt geraakt Ik voel me nu frisch en opge wekt en Ireter dan ik ooit geweest ben". Mevr. E. M. W. Millioenen mannen en vrouwen over de ge- heele wereld nemen dagelijks Kruschen Salts niet omdat zij zich nu juist ziek voe- neen, maar omdat zij weten dat de kleine dagelijksche dosis Kruschen hen voort durend fit en energiek houdt en hen inwen dig behoedt voor overtollige zuren. Menschen die eiken morgen Kruschen Salts nemen, hebben geen last van kwaaltjes als: hoofd pijn, hardlijvigheid, neerslachtigheid, duize ligheid, beslagen tong, onfrisc.he adem enz. En dit alles om dat zij inwendig vrij zijn alle schadelijke stoffen. De dagelijkscb dosis Kruschen Salts werkt zoodanig op lever, nieren en ingewanden, dat alle over tollige en schadelijke stoffen geregeld ver wijderd worden. Indien U wilt genieten van een stralende gezondheid of opgewekte levenslust In dien U hard wilt werken en daar plezier in hebben neem dan eens eiken dag Kru schen Salts. Millioenen menschen genieten van eiken dag, die hen gegeven is, en dit alleen dank zij „de kleine, dagelijksche dosis Kruschen". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 f 1.60 per flacon. I. M. Gemengd Nieuws. DE TROEBELEN IN FRIESLAND Gister zijn twee communisten, wonende buiten de gemeente Schoterland, welke een vergadering te Jubbega bijwoonden van sta kers en uitgeslotenen uit de werkverschaf fing, naar het gemeentehuis van Schoterland opgebracht, waar hun door den burgemees ter een verhoor werd afgenomen. Ze zijn daarna op transport gesteld naar hunne woonplaatsen. In Schoterland verloopt alles, overigens rustig. HET HOOGE WATER EN DE RIVIER OVERGANGEN Mededeeling van den A.N.W.B.: Arnhem, Drielsche Veer, Ingensche Veer, Eek en Wielsche Veer bij Amerongen, Greb be, Opheusden, Rhenensc-he Veer, Lexkens- veer, Btisichem, Culemborg, Hedel, Gorin- chem-Sleeuwijk, Bergen-Vielingsbeek: over tocht normaal. Nijmegen: Geregelde overtocht mogelijk. De afvaart geschiedt bij de Centrale en wordt met twee ponten onderhouden. Tiel: De overtocht geschiedt per stoomboot en pont voor alle verkeer. Voor eventueele drukte-ligt nog een reserveboot en pont ge- Zaltbommel: Overtocht van 's morgens 6 tot 's avonds 6, ieder half en heel uur. Na dien alleen op de heele uren van Zaltbom mel en op de halve uren van Tiel. Het veer over de Maas. dat Boxmeer met Limburg verbindt, is thans weer in geregel- den dienst in gebruik genomen. EEN GELDAFPERSER Men meldt ons uit Alblasserdam: Naar we vernemen is tegen een inwoner te Kinderdijk verdenking gerezen van afper sing van geld van den minderjarigen zoon van den brandstoffenhandelaar J. alhier, waaraan die jongen blijkbaar gevolg heeft gegeven, door het geld van zijn vader daar voor te nemen. De zaak is in handen van de politie, die een onderzoek ingesteld heeft Verdachte is daarover reeds gehoord te Dordrecht. BRANDEN Te Valkenburg ontstond brand in een ge bouw, gelegen op het Walramplein. Vroeger werd de bovenverdieping van dit huis als concertzaal geëxploiteerd, doch sedert eeni- gen tiid waren er woningen voor gezinnen ingericht Doordat er een vrij krachtige wind 6tond, greep het vuur snel om zich heen met het gevolg, dat ook de bovenverdiepingen van twee aangrenzende woningen door het vuur werden aangetaast. De brandweer van Maastricht en Valken burg moest zich in hoofdzaak bepalen tot het beschermen van de aangrenzende per- ceelen. Na eenige uren was zij den brand meester. Van de drie perceelen zijn de bo venverdiepingen zoo goed als geheel uitge brand, terwijl de benedenverdiepingen aan zienlijke waterschade hebben opgeloopen. De schade, die vrij groot is, wordt door verzekering gedekt In een schilderswerkplaats van den heer Bakker, die gelegen was op het terrein van de houthandel van de firma Van Ameron gen aan den Heerenweg te Utrecht is gister avond brand uitgebroken, die vooral voor de omgeving groot gevaar opleverde. Behalve als schilderswerkplaats diende de loods te vens als houtopslagplaats. Er werd onmiddellijk groot alarm gegeven en de brandweer rukte uit met een motor spuit en ladderwagen, terwijl tevens drie kringen van de vrijwillige brandweer wer den gealarmeerd. Het vuur werd onmiddel lijk met vijf stralen op de waterleiding aan getast en de brandweer slaagde erin het vuur binnen een half uur meester te worden. De loods brandde geheel uit terwijl een hoeveelheid hout brand- en waterschade bekwam. De blussching stond onder leiding van commandant Vleming. Op het terrein van den brand waren de burgemeester en vele andere autoriteiten aanwezig. Te Dongen is in den Lageham in het winkelhuis van C. V. brand uitgebroken. Het vuur greep zoo spoedig om zich heen, dat de inmiddels gearriveerde brandweer weinig kon uitrichten. Ook het naastgelegen huis van P. S. werd door het vuur aangetast, zoo dat de kap en zoldering geheel er af brand den. Beide huizen zijn onbewoonbaar. De schade wordt door lage verzekering eenigs zins gedekt EEN GOEDE VANGST Gistermorgen kwam bij de firma N. v. Os en Zn. te Doom een automobilist om zijn wagen te laten repareeren. Zoowel de auto met veranderde herkenningsteekenen als de inzittenden wekten het wantrouwen van den reparateur, die dan ook de politie waar schuwde. Deze herkende den wagen als een welke op 19 December j.l. te Den Haag ge stolen is en arresteerde de drie inzittenden. Omtrent hun identiteit is nog niets bekend, maar vermoed wordt, dat enkele beruchte typen gepalet zijn. VERDRONKEN Bij Koedijk is uit het kanaal opgehaald het lijk van H. uit Alkmaar, die sedert be gin December van het vorige jaar werd ver- *N GEVAARLIJKE WEG. Men meldt ons: Van Nunspeet tot Zwolle worden wegens de opheffing van de stoomtram de rails op gebroken. Op de plaats waar vroeger de rails lagen, is nu mul zand gestort Tot bestra ting wordt nog niet overgegaan. Dit traject van een hoofdverkeersweg zal van Nunspeet af tot Zwolle over een lengte van 30 K.M. een groot gevaar opleveren voor het ver keer. Wee de auto, die vooral bij avond in het mulle zaud terecht komt Deze toestand moet met recht onhoudbaar worden w noemd. Waarom grijpt de regeering niet in? Men zal er op de begrooting wel niet mee gerekend hebben, dat een weg van 30 K.M. in zijn geheel moet worden vernieuwd. Als er straks menschenlevens mee gemoeid zijn, is het nog erger. EX-BANKIER AANGEHOUDEN Door de Justitie te Middelburg is Dinsdag j.l. aangehouden J. E. J. J., die destijds het bankiersbedrijf te Vlissingen uitoefende, die er van verdacht wordt zich als firmant van de Koster en Co.'s Bank te Vlissingen te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring van aan hem in die kwaliteit toeveiv trouwde gelden. Hij is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. BRUTALE INBRAAK Te Schagen (N.-H.) is 's nachts een brutale inbraak gepleegd in het confectiemagazijn van den heer De Moei. De indringers had den liet geluk den sleutel van de brand kast te vinden, welke toevallig juist op dien avond vergeten was, zoodat de brandkast zonder braak geheel leeg gehaald kon wor den. Naar schatting namen zij ongeveer f 500.mee. De politie heeft de zaak in onderzoek. Van de daders is echter geen spoor gevon den; alleen weet men, dat zij eerst ver geefs probeerden in een aangrenzend perceel in te breken. AUTO TE WATER Op den Haarlemmerstraatweg, tusschen Halfweg en Amsterdam, is een personenauto waarvan de chauffeur een anderen wagen wilde passeeren, nabij het Kruithuis in het water gereden. De bestuurder was spoedig op het droge gebracht; het op den wal bren gen van de auto, waarin geen passagiers hadden gezeten, werd aan de Amsterdamsche brandweer overgelaten, welke daartoe een telefonisch verzoek had ontvangen. Naar wij vernemen is uit een de zending, afkomstig uit Amsterdam en be stemd voor Amersfoort, e 5230.ontvreemd. Het bedrag bestond uit vijf bankbiljetten van 1000.1 biljet van 200.—, 1 biljet van 20.— en I biljet van 10.De nummers van de bankbiljetten zijn bekend. EEN LAGE DIEFSTAL Te Alblasserdam is tegen de brandstof- fenhandelaars Gebrs. v. d. L. proces-verbaal opgemaakt, omdat ze aan de armlastigen dier gemeente niet het voldoende gewicht brandstoffen verstrekten. Genoemden leverancier® was de levering opgedragen door het burgerlijk armbestuur. BENZINE JELASTING-ONTDUIKERS In de omstreken van Woerden en in die plaats zelf zijn tal van personen gesnapt, die voor belasting in aanmerking komend de benzine hadden verstopt UIT HET SOCIALE LEVEN tocht de laatete tie ion slechte inkomst* r 325 nieuwe ledt NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. Bovengenoemde Bo dagen trots de buiten van de landarbeiders Het aantnl leden van den Bond. dat werl loos is, beloopt thans bUna 10.000 van de 16.01 Van 21 tot 36 Dec. werd aan 7134 werklooze 28 Dec. tot 2 Jan. 54.7S7.C 3627 uitgekeerd. Weerbericht. Het dunne pöltje geeft den vorigen stand ian. Hoogste stand te Budapest 777.6. Laagste stand te Vest Manor. Stand vanmorgen halftwaalr 766.0. WEERVERWACHTING. (Medeged. door t Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt) Matige tot krachtige wellicht tijdelijke stormachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, aarschijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Zelfde attentiesein. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Het luchtdrukverval is door een geringe drukstijging in het Z. en Z.O. en nog iets lageren barometerstand bij IJsland gemid deld nog iets grooter geworden, doch gelijk matiger verdeeld, zoodat niet meer plaatse lijk over de Engelsche eilanden zoo zware winden waaien als gisteren. De vrij krach tige drukstijging op die eilanden zal waar schijnlijk vóór morgenochtend voor nieuwe daling plaats maken, zoodat ook voor onze streken nog geen groote veranderingen zijn verwachten. Aan de Schotsche en Iersche kust viel hier daar regen. Afgezien van een enkel Zweedsoh station, waar een stralingstoestand de temperatuur sinds gister een kleine 20 graden deed dalen, is de vorst over Scandi navië nog onbeteekenend evenals in Oost- Duitschland, hoewel ook daar de tempera tuur is gedaald. Over 't grootste deel van Frankrijk heerscht op vele plaatsen windstil- weer, in Zuid-Duitschland met veel neveU TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 8.4 C 16 JANUARI Zonsopgang 8.05 u.; Zonsondergang 4.15 tu Maansopgang 10.58 u.; Maansonderg. 1.02 u» VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.45 u. tot 's morgens 7.34 U, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorïg Waldehnt2 52 2,54 Cflnp 0,59 0 69 Eins Hunlngen 1,17 l,-2 Coblens Rheinweller -0,17 -0,16 Trier Kehl 2.75 2,8H Keulen Mnxan 472 4,KJ Ruhrort Wtedesheim 1,79 1,82 Wesei Mannheim 3,95 4,22 Emmerik Lohr 2,10 2,U8 Duaseidorf Mainz 1,96 2,29 Maastricht Bin.gen 2,98 3,32 Venlo o,— 4,03 1,57 1,50 V9 4^3 1,1'2 4.54 2,23 2,14 13.72 14,20 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 4.06 16,47 Terschelling 1.22 i4,uo Hariingen 2.u2 1431 He-der ie a.42 Idem 2e 2212 0,17 IJ muiden 8JL 2i,l3 H. v. Ho. land 7.i0 20,03 HellevOftsl, Willemstad Broawereh, Zierikzee Wemeidinge Vlissingen 8.19 20,45 9,15 *1,42 7, SI ltt,o7 7,47 i0,22 8,12 .44 6.3 J 19.16 7,. 1 19 41 7.3a 2.;16 DE OPZEGGING VAN HET COLLECTIEVE CONTRACT VOOR HET BAKKERS BEDRIJF. gaTiisaties in liet bakkersbedrijf. Zulks naar aanleiding van de opzegging der Collectieve arbeidsovereenkomst geldende voor Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht. In verband met de van werkgeverszijde ge- an den Christelijken bond van arbeider. akkeis.enz.-bedriJven besloten de bestui i de situatie. van de Ned. R.K. Veneenig In de Textielnijverheid. Gen het volgende i in 1929 vastgestelde voor de mannelijke ai ouder gehandhaafd. 3. De mtnimum-loonen voor de mannelijke s .eiders beneden den leeftijd van 20 jaar en d rouwelilke arbeiders beneden den leeftijd va 9 jaar worden niet 7)4% verlaagd. 4. De feitelijke loonen die boven de vastg* telde minima uitgaan worden in het algemee DE LOONEN IN HÉT WESTLAND nsoht, indien de tljdsomstandngheden kannen wijzigen. BEDRÏJFSSLAPTE >~W!ris hNoor<3"Ne'ier,and9oT'e Machinefabriek drijf 2n5S - 6-.W<a*r?2a s,a~"

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2