VRIJDAG 8 JANUARI 1932 DERDE BLAD PAG, 9 HET NIEUWE JAAR ERNSTIGE WOORDEN EN WAARSCHUWINGEN ■WAT ZAL 1932 AAN DUITSCHLAND ENENGuN (Van onzen Duitschen correspondent.) Onvergetelijke indrukken. Twee staatshoofden spraken tusschen Kei-struis en Nieuwjaar tot hun volk. Beide toespraken maakten een onveqngetedijkcn ïii druk op iederen luisteraar. Onze Koning-mi uitte haar gedachten van medeleven. met haar volk in den vorm van een ernstigen maar toch blijmoedigen Kerstgroet, en zij vatte haar waarschuwende woorden samen in den oproep: „Waagt het met Immaaiuel!" Voor ons, die ver van huis zitten, was het een ongekend genot naar die klare stem der Koningin te mogen luisteren. Op de Nieuwjaarsreceptie, welke ieder jaar bij Hr. Ms. gezant, graaf Van Limburg Stirum, plaats vindt, was deze welgeslaag de rad'io-voordraoht het algemeene gesprek- Hhema en men kom waarnemen, dat de Ne derlamdsohe kolonie tie Berlijn haar volle aandacht aan diit historisch moment heeft geschonken. Enkele dagen later trad de hoogbejaarde president der Duitse he republiek, generaal- veldmaarschalk Van Hindenburg, aan het radio-toestel, om kort voor heit einde vai. een veelbewogen jaar enkele woorden tot zijn volk te richten. In tegensteMiimg tot allerlei beweringen moet er op gewezen wor den, dat deze toespraak waarnaar ook stellig velen onzer lezers in Nederland ge luisterd zullen hebben niet onder med* werking van Dr. Meissner of wien dan ook maar geheel zelfstandig dcor Hinden burg werd opgesteld. Als hoogste burger van den staat droeg hij dus geheel allee* de verantwoording voor zijn Nieuwjaars groet Met sonore stem sprak Hindenburg, die voor velen reeds tijdens zijn leven een legendarische figuur is geworden, over de offervaardigheid van het Duitsche volk. Hij sprak als een vader tot zijn kinderen, her innerde aan Tannenbeng, waar hij zelf zeven tien jaar geleden ook voor kritieke vraag stukken kwam te staan en verlangde van allen het vertrouwen, dat hem toen werd geschonken. De ernst van cmzen tijd were niet onderschat, maar als een hoopvol licht in den nevel van zorgen en teleurstel!ingen werkten op ons Hindemburg's woorden: „God iheeft Duitschland al vaker uit diepen nood gered. Hij zaJ ons ook nu niiet ver laten!" De woorden, die de Duitsche Rijksipresi- dent op den laatsten dag van het oude jaar tot zijn volk en op den eersten dag van het mieruwe jaar tot het corps diplomatique ge sproken heeft op de gebruikelijke Nieuw jaarsreceptie in de Wilhelmstrasse vormen met elkaar een ernstige waarschuwing aan de verantwoordelijke kringen der gan- sche wereld. Duitschland, het centrum van de algemeene crisis, heeft het recht en de plicht de wereld voor oogen te stellen, hoe het er in werkelijkheid uitziet: Duitsch land heeft het zijne gedaan in iedere Nieuwjaarstoespraak werd hierop door Hindenburg de nadruk gelegd nu is hei zaak der anderen het logisch verstand aan liet woord te laten komen. Üp de oonferen- tie tot heistel, v\eike niet in Den Haag, maar in Lausanne gehouden zal worden, is hier toe een scliooine gelegenheidl Hindenburg s giedaciiteniwisseluig met den pauselijken nun tius Orsenigj vormde hiertoe een program: er moet ïuu eindelijk een radicale oplossing inzake het herstel en de schadevergoedungun worden gevonden. Uok in de ontwapening moet men nieuwe wegen inslaan. Duitsch land s noodgedwongen exempel moet door de anderen gevolg-u worden. In diplomatieke kringen wordt er over gesproken, dait Rijkskanselier Dr. Bmning m zijn kwaliteit ais waarnemend minister van buiicnianklsche zaken niet aanwezig was bij de ontvangst oer vreemde daploana- len. Men begrijpt weliswaar, dat diens druk ke werkzaamheden een kort verlof weneohe- lijk maakten, maar nam niettemin aansloot aan zijn afwezigheid. Bovendien wee6 men er op, dat ook staatssecretaris Von Bülow niet aanwezig was, diie dau tenminste den rijkskanselier had kunnen vertegenwoordi gen. Up den namiddag van Nieuwjaarsdag sloeg ik de da-uk te in de Wilhelmstrasse n oogeiiiblik gade. Staatssecretaris ür. Meiss ner stond met de Halloren, beigwerkers in middeleeuvvsche kleedij, dae volgens de tra ditie het staatsopperhoofd den len Januari een geschenk komen aanbieden voor tiet raam, terwijl beneden de eene auto na de andiere het voorplein binnengleed. De eere- wacht presenteerde bij iederen buitcnland- schen gezant het geweer. Ik vroeg mij af: hoe weet de tamboer, dat er een buitcn- landsche gezant kooit aangereden? Vroeger stond er meestal achter het venster een be ambte uit Buitenlandse he Zaken, die de auto-nummers der gezanten op een lijstje voor zich had liggen en telkens hun aan komst met een serviette doorgaf. Thans heeft men een meer moderne diplomatieke verkeersregeling bedacht: boven den ingang van het paleis zijn kleurige electrisclie lampjes: geel licht beteekent: presenteert het geweer! Rood licht: trommelen! Een coJ lega, die ook even den gang van zaken volgde, vestigde er mijn aandacht op, dat zulk een onderscheiding uitsluitend den buiteinlandschen gasten te beurt valt Den vertegenwoordiger van den kleinsten staat der wereld wordit dus meor eer toegewezen dan Duitschlands eigen kanselier! Trou wens, Dr. Brüning werd vertegenwoordigd door den Rijkspostminister Schatzl en niet hem waren voor de Rijksregeering versche nen Treviranus, Warmbold, Joel en enkele staatssecretarissen. Het vorige jaar waien acht buitengewoon gevolmachtigde en 43 ge- woine gezaniten in de Wilhelmstrasse ver schenen. Dit jaar was hun aantal geringer, daar Eruadoa- en Paraguay geen gezant meer hebben en bovendien enkele diploma ten met kerstverlof Berlijn hadden verlaten. Nog een waarschuwing. Van de vele wenschen en voorspellingen, welke wij ten opzichte van het nieuwe jaar moesten slikken, valt een waarschuwend woord van den Rijksweerminister Groener, die tijdelijk ook binnenlandsche zaken be hartigt, bijzonder op. Groener verklaarde: „Duitschlands toekomst ligt in onze han den. De verandering, welke wij verwachten, DE HERSTEL-CONFERENTIE TE LAUSANNE BOVEN: Het conferentie-gebouw te Lausanne, waar de samenkomsten van de Herstelr conferentie zullen gehouden worden. ONDERde zaal, waarin de groote vergaderingen zullen plaats vinden. DE KINDERVERLAMMING TE VENRAAY Er zouden te Venraay 12 gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd. De ge vallen staan, naar de „L. K." thans mede deelt, onder controle van dr. Peljak uit Nij megen. Zoo noodig worden ze geïsoleerd in het Canisius Ziekenhuis te Nijmegen. Het gevaar schijnt thans geweken. Twee kin deren zijn aan de gevolgen overleden. Vei ligheidshalve zijn de bewaarscholen nog voor een maand gesloten. EEN TOREN INGEWAAID. LAAG WATER IN DE ZUIDERZEE Men meldt ons uit Schellingwoude d.d. 7 Januari: In den afgeloopen nacht stond het water der Zuiderzee zeer laag met het gevolg, dat in de Oranjesluizen niet geschut werd in den tijd tusschen 9 en 12 uur. De laagste water stand werd om 10 uur genoteerd, nl. 1.57 M beneden A.P. Verschillende stoomboot lijn en ondervonden nog al vertraging. Na 12 uur vannacht kon met schutten weer een aanvang worden ge maakt. Radio Nieuws. baar. De hulp van de Delftsche politiebran-d weer werd ingeroepen, doch hoewel deze spoedig ter plaatse verscheen, Kon zij niet genoeg bij 't terrein van den brand komen Een kleinere spuit uit Rijswijk heeft hier na het blusschingswerk verricht Er heeft groot gevaar bestaan voor een reeks i grenzende woningen, doch mede doordat de wind vrij gunstig was konden deze worden behouden. Vermoedelijk is de brand door kwaadwilligen gesticht. De schade bedraagt ongeveer f 10.000. VERDRONKEN. Door d<-n zwnren s,; »rc in den nacht van Woensdag op Donderdag is de zware houten hulptoren naast den betonnen watertoren in de Meije (gem. Bodegraven), die een hoogte had van 65 Meter, omvergewaaid en in dui zend stukken over de omliggende landerijen verspreid. De houten bekisting van de kap van den toren is echter blijven hangen, zoo dat het noodig zal zijn een nieuwe toren te bouwen om deze te verwijderen. De schade voor den aannemer loopt ver over de dui zend gulden. Bij Rheumatiek, Jicht en Ischias fijn in de gewrichten en ledematen werken ogaltabletten snel en zeker. Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Duizenden, die door pijnen geplaagd werden, verkregen door Togal weer het genot van een goede gezond heid! Neemt in Uw eigen belang een proef maar sta er op, dat U Togai krijgt! In alle Apoth. en Drog. reeds vanaf 80 ets. verkrijgb. 5. Nu was 't mijn beurt om te lachen,: jongensl Want doordat hij langs het natte hek was gerold; stonden al de ijzeren tra lies netjes op z'n paaschbeste jasje afgedrukt, zoodat hij het mooiste gestreepte jasje aan had, dat je ooit gezien hebt „Hallo. Kees. vraag aan je moeder of je daar 'n broek ook van krijgt!" spotte ik. 6. Maar nu kwam Kees woedend terug en wilde vechten. Nu daar houd Ik heelemaïal niet van, maar als ze tegen me beginnen ben ik niet mis. Ik pakte hem dus bij z'n jnspanden en duwde hem weer op het hek. Al stompende en spartelende rolde hij daar nu nog eens overheen, maar nu in dwarse richting (Wordt Maandag vervolgd) zal niet door het een of ander wonder to» stand komen. De groote beslissingen, welke dit jaar over Duitschlands toekomst worden gevat hangen voor een goed deel af van het feit of het Duitsche volk zich overgeeft j aan illusies, of cfat het zijn zin voor het j noodzakelijke en bereikbare belimidt! Voor twee i Hu si es wil ik bij voorbaat waarschu- J wen: er bestaat geen patent-op lossing, weJ- ke ons uit den oogcnblikkelijken nood kaai bevrijden. Geen regeering van welke zijde dan ook kan den burger zijn zor gen om 't dagelij'ksch leven afnemen. Er be staat ook geen oplossing vaai de buitenland- j sche moeilijkheden, welke niet gebaseerd is op Duitschlands eigen kracht Wie hulp DE ONLUSTEN IN INDIE Het paleis van den vice-koning te New-Delhi, middelpunt van de Engelsche macht in Indië Nou mag ik je iets vertellen Dat je veel plezier zal doen; Rusland dat van tegenwoordig) Is een land van rood fatsoen; Alle nette roode bladen Bliezen hun papiertrompet: 't Mag er nog een beetje schraal zijn, Toch, het wordt er goed; ja, vet; Wie niet werkt krijgt ook geen eten; Werkloosheid bestaat daar niet; 't Is althans: het wordt er prachtig Was het proletarenlied. Denk nou niet, dat proletaren Allen zulke suffers zijn Dat ze dat gebral beamen; Roode eenheid is maar schijn. Eén tenminste was er wijzer, Daar durf ik voor in te staan; Die is tegen de gewoonte .fNiet te denken" ingegaan, En hij schreef aan de redactie Van zijn lijfelijke krant: Is 't voor óns, voor werkeloozen, Daar iets, in Luilekkerland En toen kwam het te gebeuren Dat het antwoord heeft geluid: Wie het „Europeesch" gewend is Houdt het er beslist niet uit. Laat ons ons met vreugd verheugen Over deze. korrel goud, Dat men zich bij zooveel leugens Tot één waarheid heeft verstout. (Nadruk verboden.) LEO LENS ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Te Amsterdam reed 's avonds op den Haarlemmerweg een politieagent die buiten dienst was, per fiets langs dien weg naar huis. Vermoedelijk door den wind en den regen hoorde hij niet. dat een auto achter hem naderde, toen hij den weg overstak. Hij werd gegrepen en bleef bewusteloos liggen. In het Wilhelminagasthuis, waar heen vervoerd werd, constateerde men her senschudding. Te Tilburg werd een courantenbezorger in de Stationsstraat aangereden door een auto, waardoor hij oen der wielen over het rechterbeen kreeg, terwijl zijn fiets geheel werd vernield. Per auto is de man naar zijn woning vervoerd, waar de G.G.D. hem hulp verleende. Het been bleek totaal ver splinterd. ONGELUK OF MISDAAD? In de Kromme Mijdrecht is drijvende ge vonden het lijk van een naar schatting 40- jarig manspersoon, waarschijnlijk een zwer ver. Men heeft sporen van misdrijf op het lichaam gevonden. DOOR DEN TREIN VERMORZELD Op den onbewaakten overweg bij Deurne (N.Br.) is de heer H. de Corte, door den sneltrein uit Helmond overreden. Het lijk was onherkenbaar verminkt De armen waren afgerukt en het hoofd was verplet terd. Het slachtoffer was ruim 60 jaar oud en laat een weduwe na. De oorzaak moet gezocht werden in doofheid, tengevolge waarvan hem reeds eerder ongevallen zijn overkomen. NIEUWE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET ROFFELRUM EN. DAT IS LEF GROENER en redding van het buitenland verwacht, drie hangt evenzeer met zijn hart aan illu sies als hij, drie gelooft, dat men het Duit sche volk kan uitschakelen! Ten opzichte van de nationaal-socialisti- sche beweging zeide Groener: Millioenen Duitsahers verwachten van het nieuwe jaai de vervulling hunner wenschen, welke zij verhrinden met het begrip van „het derde rijk". Het is hun, die dit doel nastreven, niet gelukt, aan hun flroom van p Jitieke vernieuwing een tastbare gedaante te ge ven. Wie opbouwend in het lot der Duitsche geschiedenis wil ingrijpen, die mag zich niet aan romantische droomen overgeven! De weg, dien het Duitsche volk in het nriemve jaar gaat, mag geen weg van illusies zijn. Alle daden moeten verbonden zijn mest de autoriteit van den staat Bnven de wen schen en doeleinden der partijen staat het absolute begrip Staat". Wegens storing van den electrischen stroom van de P.IJ.E.M. zaten de bewoners van Baarn. Soestdijk en omgeving Woens dagavond onverwacht in het donker. De storing begon omstreeks kwart over negen en duurde 20 minuten. KINDERVERLAMMING Deed er zich eenigen tijd geleden een enkel geval van kinderverlamming met doodlijken afloop voor, thans zijn te Ven- ray, volgens de Tel., niet minder dan twaalf gevallen van kinderverlamming geconsta- DOOR EEN RUKWIND GEGREPEN EN VERDRONKEN. Het 8 jarig zoontje van den kleermaker G. te Heino (Ov wilde zijn vader halen, die li: f n bcurmar op bezoek was. Vermoe delijk is het l.*id door ten rukwind gegre pen en m de Nieuwe Wetering geduwd, al thans du va ivr vend een van zijn klompjes op den weg. Gemengd Nieuws. DE STANFRIES IV BRANDSTICHTING? Woensdagavond Is een felle brand uitge broken in een groote tuindersschuur van den tuinder P. van Diepen nabij Delft, onder Rijswijk De brand die sterk in om vang toenam, was ver in den omtrek zicht- HET WRAK GEVONDEN Naar wij vernemen is gistermiddag door de reddingsboot van Harlingen ten westen van Gaast aan Zee (dicht bij Breezand) het wrak van de „Stanfries IV" gevonden. De mast van de „Stanfries" stak nog slechts een halve meter boven water uit. Van de opva renden is niets vernomen. De Harlinger loodsboot Vlietstroom, die is uitgevaren om een baken te zetten op de plaats waar de kapitein van de reddingsboot Jhr. den Tex het wrak van de Stanfries IV heeft aangetroffen, is gistermiddag onverrich terzake teruggekeerd, daar men niets heeft kunnen vinden. Hedenochtend vroeg zal de Vliestroom, opnieuw naar de opgegeven plaats gaan. VROUW LEVEND VERBRAND De 35-jarige mej. van O., die vorige week in haar woning aan den Oudshoornschen weg te Alphen aan den Rijn in brand ge raakte en in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht, is aldaar aan de be komen brandwonden overleden. WAARSCHUWINGEN In het Alg. Politieblad raadt de burge meester van Ouder-Amstel aan eerst bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens zaken te doen met een tweetal reizigers, genaamd J. de Leeuw en B. de Leeuw, die per auto de dorpen bezoeken en boekjes of ander re clamemateriaal aan winkeliers en andere za kenlieden verkoopen. Het Centraal Archief en Inlichtingenbu reau inzake Maatschappelijk hulpbetoon voor Nederland te Amsterdam (Vondelstraat 19) waarschuwt tegen het steunen van Het Natio naai Reddingsleger (dat geen bona fide in stelling van weldadigheid is); ontraadt ern stig steun aan de Stichting „De Heilsbriga- de" te 's Gravenhage (omdat haar tehuis in het geheel niet bestaat); aan „Maranatha, stichting voor zendingsarbeid en maatschap pelijk werk te 's Gravenhage (maatschap pelijk werk van minimalen omvang en offi cieren verdienen geen vertrouwen) aan De Haagsche Stadszending „Emanuel" (leider ongunstig beoordeeld); aan de Nederlandsch Vrij Evangelische (waarschijnlijk slechts een gefingeerde) vereeniging en aan De vrije Evangelisatie „Filadelphia" te Amers foort (giften worden gebruikt voor levens onderhoud van een der evangelisten); en waarschuwt tegen „Remalia, Hervormd- Katholiek Leger des Heils", te Utrecht Te Amsterdam werd in de Corn. Schuyt- straat een dame haar actentasch, inhouden de een blauwe damestasch met f33 en snuisterijen, ontrukt door een persoon, die op een rijwiel gezeten, haar achterop reed. De politie zoekt naar den dader. IN DEN STORM Door WJER.NY XLI Meestal liep zoo'n bezoek met een sisser af; de zoekenden hadden dan elders iets gevonden, dat hen beter aanstond. Soms echter vielen er slachtoffers, werden tiental len gezinnen „opgerold", moesten zij óf een gedeelte afstaan óf naar een ander gedeelte verhuizen, om zoodoende door vele manipu laties een deel van het huis vrij te maken. Sooms werden de nieuwelingen eenvoudig ingekwartierd bij de bewoners. Men kan nu wel zeggen, evenals ik dat in het begin ook deed: „waarom maken die mcnschcn zoo'n drukte, in dezen grooten tijd: wat komt het er op aan, of ze een beetje meer of minder ruimte hebben! Laat ze liever naar buiten kiiken. rondzien in het leven, daardoor vergeten ze het kleine, den huiselijkcn kommer. Dat was de wijze, waarop ik vrocgT over dergelijke kleinig heden had geoordeeld, een overblijfsel uit mijn communistische jaren. Alras merkte ik evenwel, dat deze beoordeel in g van uit de hoogte, oppervlakkig en onjuist was. Wan neer mon dichterbij kwam, bleek het geen kleinigheid, als er een paar lawaaïgo jonge communisten kwamen inwonen, die avonds en 's nachts door geschreeuw, gezang en gestamp van pretmakende kame raden alle huislijke kalmte voorgoed ver joegen. Het is voor de huisvrouw verschrik kelijk to moeten schoonmaken en dweilen, wanneer de nieuwe bewoner met zijn mod derschuiten is binnengekomen, daar deze zich van huislijke zindelijkheid niets aan trekt Het is voor velen erger dan een ramp, wanneer do invvonenden de kinderen op autoriteiten toon vragen: „Zijn jullie geen pioniers?"1) Dat hebben de kinderen al vaak genoeg te hooren ge kregen op school, thuis hadden ze tenmin ste gelegenheid gehad er over te discus sieeren. Nu was ook dit ten einde, want de ouders weten dat hun redeneering door „buurman" zal worden gehoord en becriti- seerd. Zij weten dat uitingen tegen de Sowjet-regeering ook zelfs tegen eigen kinde ren strafbaar zijn. De meesten hebben tegen die „pioniers"-organisaties op zich zelf geen J bezwaren. Deze laten de kinderen aan sport I doen, vergaderen en voeden de kinderen op I in den communlstischen geest. Maar van I „pioniers" worden de kinderen later „kam- I somaltsen" en daartegen is het, dat de ruders hun kinderen willen beschermen. De sfeer onder die jeugdige communisten in l den overgangstijd is voor velen een ver- j sclirikking. Meisjes moeten met jongens ge- leefd hebben, doen ze dat niet dan hebben ze „burgerlijke vooroordeelen". Op dezo ma nier intrepreteert het jonge geslacht de on begrepen Marxistische oppervlakkigheden, die ze hooren krijgen. Neen. deze huiselijke wederwaardigheden zijn niet heelemaal „kleinigheden", velen worden daardoor opgejaagd tot gekwordens toe. Rust ke,nt men niet in de woonblokken der steden, steeds loeren onverwachte ge varen en verrassingen, die maken dat ieder zelfs bij het onschuldigste woord of ge baar zich onwillekeurig en haast instink- tief afvraagt, of daaraan soms gevaar is verbonden. De psyche van groote groepen is daardoor gewijzigd; de menschen zijn I door en door onoprecht geworden in hun j uitingen en hun gedachten. Zij hebben de gewoonte aangenomen om slechts datgene uit te spreken, waarvan zij vermoeden dat I het hen geen onaangenaamheden kan bo- zorgen. Daardoor zijn algemeene kwesties verboden terrein voor gesprekken geworden. Men mijdt ze liever, om niet voortdurend j dingen te moeten beweren, waar men niets van meent Een van de oorzaken zijn de woningtoestanden, waardoor de zoo eng op elkaar gedrongen menschen, noodgedwon gen met de intimiteiten van eikaars gezin op de hoogte komen. Het gewone gesprok wordt dan achterklap cn lasterpraat over elkaar« doen en la ton. besprekingen over hetgeen gegoten on gedronken wordt, over j de ruzies in de diverse gezinnen en de vele I combinaties tusschen de mannen en vrou wen, waartoe het natuurlijker wijze komt l Met dat al kan men de toestanden wel ver klaren, maar toch kon ik een gevoel van walging niet onderdrukken als ik de ge sprekken aanhoorde in de overvolle keuken, waar de vrouwen ieder op eigen primus hun eten bereidden. Ik woonde in Mos kou bij Vitja, daar zij ruimte genoeg had, nu haar man er niet meer was. De huizen waren nog erger overvuld dan In de pe riode, toen ik met mijn man in de hoofdstad had gewoond. De elementen, die er bij wa ren gekomen, maakten over het algemeen het gebruik van een fornuis gezamenlijk gestookt, onmogelijk, zoodat ieder zich met zijn primitieve ..primus" het nationale kook- apparaat der revolutie, behielp. Als een smartelijk verlies voolide ik de af wezigheid von belangstelling voor de alge meene zaak bij de massa. Waar do leiding van het geheele maatschappelijke, ja zelis van het gedachtenleven, bij de partij be rustte en hei de overigen slechts toege staan was na te praten, hetgeen van hoven werd verkondigd, kon er vanzelfsprekend geen actieve belangstelling bestaan Maar toch vroeg ik me dikwijls af en sprak er met mijn vriendin over of wij die vrees lijke revolutie-ellende voor nie s verdragen i hadden; of het resultaat daarvan moest j zijn: een volk zondpr asniralies. dat in mas- j sa nie's anders verlangde dan m zijn hoek met rust gelaten te worden, da' bereid was pich dharin te schikken en op eiken aan drang van de leiding met een onwillig I sti lzwijgend tegenstreven antwoordde. Al lies, wait onder de menschen yroeger als ideaal had bestaan, scheen de revolutie ver nietigd te hetbben. Het geloof aan verbete ring in de toekomst was verdwenen. De massa reageerde op alle vurige op wekkingen en beloften mot meesmuiiprnteti maar zwijgenden spot, terwijl de grondge dachrie was: „Wij kennen die belof en, Ivui ben ze zoo vaak en In zoo verschillende vormen reeds gehoord, zonder dat ooit io s in vervulling ging. Belooft wat ge wil' maar vravigt van ons niets. Laat ons vertier leven op de manier, zooals wij ons bestaan aan de nieuwe veranderingen hebben aan gepast I" Het was geen opwekkend beeld, dat mi|n volk bood in de dagen, waarin wij thans leefden. Vitja was een uitzondering, r.ij werkte met liefde, maar toch was ook het heilige vuur van vroeger in haar gedoopt Haar belangstelling had zich beperkt "nl haar eigen werk in de uitgeverij. Wat daar buiten lag het algemeene was de taal en het monopolie der rpgeerende kringen. Het had gren zin zich daarmee te bemoeien hoogstens kon men danrdoor de verdenkii'g der G POp. op rich 'aden. Na'u :-!ijk kon den wij helden vrijuit praten, maar nl» wij od het terrein k" 'mep van den nlgem r nen toepend baelde Vitja de schouders np en verklaarde reeds lang de poging te heb- ben opgegeven om In dit opzicht iets te verlangen. „Kijk eens Tanja, voor jou i6 dat vreemd; jij hebt aj die Jaren geleefd In de kringen, waar men ten minste meende oeinigon in vloed te kunnen uitoefenen op den gang der zaken. Wij echter hebbon leeren in zien, dat he cfoor onze regeering georga niseerde slelsel zijn eigen wetten heeft cn het zou even dwaas zijn zich daartegen te verzetten als tegen de na uurwettnn Wij hebben het nieuwe aanvaard, volkomen op recht, als iets onvermijdelijks en wij hopen, dot het zich op den duur tot iets moois «tl ontwikkelen, maar venter kunnen wij er nies aan doen. Het moet zich eerst een ste- vigen grondslag verwerven, alvorens de mogelijkheid bestaat, dat mensrhenlmnden het gaan verfraaien en vervolmaken. Nu is het nog zoo een kruidje-roer-me-niet.dat men ook met de beste bedoelingen gevaat loopt, het geheele s elsel in e knar te doen storten, wanneer men verbeteringen wil aanbrengen. Vandaar dat het commando geldt: handen aft Wij zien l>elangste!len<l toe, hoe de communisten zich inspannen om het stelsel levensvathnnr te maken en ik voor mij ben er diep van overtuigt dat de tijd nog lang niet gekonvm is om on ze Idealen te verwerkelijken Afwachten en zien. wat het leven ons brenzt, dat is nu de Ixwlschap". Met Vit ia was het tenminste nog mogelijk hierover e spreken relfs haer 'Ijdrlljk \*r- zet hnd een hreedere basis. Van sndenM» kree» men echter op vragen of opmerkin gen van dien aard schuwe blikken of ge. meenplaat6en ten antwoord. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9