VRIJDAG 8 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG.""5l Uit de Pers. HET SOCIAAL-DEMOCRATISCH EENHEIDSFRONT GEBROKEN De sociaal-democraten stonden tot dusver op het standpunt, dat, terwijl het aantal werkloozen steeds blijft toenemen en de ellende hier dus toeneemt, aan de loonen der werkenden niet mag worden geraakt. Terwijl dus de prijzen der levensmiddelen regelmatig dalen, gaan de laatsten steeds meer vooruit en de eersten zakken steeds dieper weg. Natuurlijk, waar de bedrijven het toelaten, doet men goed de loonen zoo lang mogelijk te handhaven. Echter ont komt nauwelijks één bedrijf aan de inzin king. Overigens is de geheele maatschappij op weg naar een andere prijzenibasis, wat niemand kan tegenhouden en te zijner tijd kan helpen leiden tot nieuwen opgang. De sociaal-democratische wethouders te Rotterdam hebben meegewerkt aan een voorste], waardoor de loonen van 't Rotter- damsche gemeente-personeel met 3 pet rullen worden verlaagd. Rotterdam is het rwaarst getroffen door den ernst der tijden. In Het Volk, hot laat ons zeggen, hoofdorgaan der socialistische arbeiders pers, kwam gisteren nu 't volgende artikel voor, hetwelk wij geheel LOONSVERLAGING Betreurenswaardige door breking van het eenheids front Het college van burgemeester en wet houders van Rotterdam heeft zijn memo rie van antwoord op het afdeelingsver- slag van den gemeenteraad over de ont- werp-gemeentebegrooting ingediend en heeft daarin, ten einde de begrooting sluitend te maken, behalve eenige ver hoogingen van belastingen en eenige bezuinigingen van verschillenden aard, ook voorgesteld om bij het Georganiseerd Overleg een voorstel aanhangig te maken tot vermindering van het totaal bedrag der gemeentelijke loonen en salarissen met 3 pCL Niet dus, gelijk een opschrift in het bericht in ons blad van Zaterdag luidde, een „loonsverlaging van 3 pCt."T maar, gelijk uit het bericht zelf bleek, een loonsverlaging, die over het geheel van alle loonen en salarissen te zamen 3 pCt. zal uitmaken, maar diie over de verschillende loonen verschillend ver deeld kan worden. Wellicht zelfs laten de bewoordingen van 't voorstel ruimte voor een zoodanige 3 pCt. verlaging van het totale loonbedrag, dat dit bijv. ook geheel of ten deele door vermindering van de sterkte van het personeel bereikt Uit een beschouwing, die ons Rotter- damsch dagblad „Voorwaarts' aan dit voorstel wijdde, moet afgeleid worden, dat het voorstel door B. en W. met alge- meene stemmen werd vastgesteld, ook dus door de sociaaldemocratische wet houders is goedgekeurd. De financieele toestand der gemeente Rotterdam is zeker bij uitstek moeilijk. Geen stad in het land heeft zoozeer met een overweldigend aantal werkloozen te kampen. De kosten der werkloozenzorg stegen daardoor ontzaglijk, terwijl het rijk slechts een betrekkelijk geringe bij drage geeft. Uit deze zeer moeilijke financieele omstandigheden, de noodzakelijkheid om de begrooting sluitend te maken en om in elk geval te zorgen, dat de werkloo- zen-uitkeeringen veilig gesteld worden, Is uiteraard het voorstel tot verlaging van het loonbedrag voortgekomen. Wat wij intusschen ten zeerste betreu ren is, dat tot dit voorstel medewerking verleend is door onze wethouders en, naar wij aannemen, ook door onze raads fractie, buiten alle overleg met ons par tijbestuur om. Op 1 November had op Initiatief van het partijbestuur te Amsterdam een bij eenkomst plaats ter vaststelling van een gemeenschappelijke houding ten aanzien van de regeerings-voorstollen, dié op verlaging van de gemeente-loonen ge richt waren. Het was een zeer represen tatieve vergadering. Behalve het partij bestuur, de voorzitters en secretarissen van alle gewestelijke en stedelijke par tijfederaties, vertegenwoordigers vai Kamerfracties en het bestuur van raadsledenvereeniging, waren aanwezig delegaties van alle sociaal-democratische raadsfracties uit de voornaamste meenten van het land, wethouders, bur gemeesters en Gedeputeerden. Deze bijeenkomst kwam tot een stemmige opvatting in zake de houding aan te nemen jegens de door de regee ring door te drijven gemeentelijke loons verlagingen. Algemeen was het inzicht, dat onze vertegenwoordigers in de ver schillende gemeenten te dien opzichte schouder aan schouder moesten staan. Niets zou door eenige raadsfractie in dezen mogen geschieden buiten het par tijbestuur om, waarbij op grond van de besprekingen in deze bijeenkomst de algemeene leiding zou hebben te berus ten, terwijl het, bij onvoorziene omstan digheden, zoo noodig een tweede bijeen komst zou hebben uit te schrijven om in elk geval de eendrachtige gedragslijn te waarborgen. Als resultaat van dit gemeenschappe lijk beraad ging dan ook van het partij bestuur een circulaire aan al onze raads fracties uit, waarin van haar en van onze wethouders gevorderd werd geener lei beslissing te nemen, die onze een drachtige actie zou schaden en aan de regeering de gelegenheid zou geven het eene gemeentebestuur tegen het andere uit te spelen. In geval van twijfel had den onze vertegenwoordigers in de ge meentebesturen zich tot het partijbestuur te wenden, dat zijn advies dan in over leg met het bestuur van onze raads ledenvereeniging verstrekken zou. Het doet ons ten zeerste leed, dat onze gemeentelijke vertegenwoordigers in de tweede stad des lands zich niet aan deze algemeene gedragslijn, mede in overleg met hen en met hunne instemming op gesteld, gehouden hebben en geheel buiten het partijbestuur om hun eigen weg gegaan zijn, terwijl in alle andere gemeenten, waar het geval zich voor deed, onze vertegenwoordigers zich strikt bij de nauwkeurige afspraak aangeslo ten hebben. Onze Rotterdamsche vrienden hebben daarmee het eenheidsfront, dat onze partij in moeilijken tijd te vormen had en dat verzekerd scheen na de bijeen komst op 1 November, doorbroken en daarmee aan onze beweging ernstige schade toegebracht. Intusschen zouden wij de pers onzer tegenstanders willen aanraden, wat voor zichtiger in hare conclusies te zijn. De liberale „Avondpost" juicht reeds: ,De socialistische loonpolitiek gebroken", aan 't verzet tegen loonsverlaging „in wezen de kracht ontnomen", de oppositie door „geen eerlijk sociaaldemocraat meer te handhavenEchter maakt één zwaluw geen zomer. Het zal blijken, dat voor onze partij, v^or ie arbeidersbeweging, de Rotterdamsche disciplinebreuk geen doorslaggevend moment vormt. Daarom is die breuk niet minder te bejammeren. In de Voorwaarts, het Rotterdamsche orgaan, wor.lt nu hierop geantwoord in' volgenden zin: DISCIPLINE-BREUK? Het bureau van onze raadsfractie schrijft ons: Met zeer groote verwondering namen wij kennis van het artikel in „Het Volk" waarin de redactie meent ondisciplinair te moeten noemen de houding van onze raadsfractie, die haar goedkeuring ver leende aan het voorstel, om mee te wer ken tot het besluit van B. en W., om een vermindering, ongeveer 3 pCt. be dragende over het totale salarisbedrag, bij het Georganiseerd Overleg aanhangig te maken. De redactie begrijpt den toestand, waarin Rotterdam verkeert. Zij schrijft laarover: De financieele toestand der gemeente Rotterdam is zeker bij uitstek moeilijk. Geen stad in het land heeft zoozeer met een overweldigend aantal werkloozen te kampen. De kosten der werkloozen zorg stegen daardoor ontzaglijk, ter wijl het rijk slechts een betrekkelijk geringe bijdrage geeft Uit deze zeer moeilijke financieele omstandigheden, de noodzakelijkheid om de begrooting sluitend te maken en om in elk geval te zorgen, dat de werkloozen-uitkeeringen veilig gesteld worden, is uiteraard het voorstel tot verlaging van het loonbedrag voortge komen. Deze opvatting van den toestand In lotterdam, kan moeilijk anders zijn dan en verdediging van de opvatting onzer •actie. Kunt Gij niet bukken Wanneer dat stramme gevoel U het bukken belet, wanneer alles stroef en stram is In Uw spieren. ledematen en gewrichten, j toch zult Ge een ander mensch zijn als Ge U behandelt met de zoo beroemde, pijnverdrijvende en verrassend snel genezende Kloosterbalsem. Gisternacht nog krom van de pijn. zult Ge i r vannacht weer heerlijk slapen en morgen zonder pijn zijn. akker-s Kloosterbalsemzoo goed" Wat de kwestie van de discipline be treft, begrijpen wij het artikel van „Het Volk" niet Op de vergadering van 1 No vember j.l., heeft de partijraad zich ver- eenigd met een voorstel van p.g. De Zeeuw, om, indien de wet-De Geer in zake het kasgeld leidde tot een inbreuk op de gemeentelijke autonomie, die een fractie niet voor haar verantwoording meende te kunnen nemen, daarover zoo mogelijk geen beslissing te nemen, dan na vooraf gepleegd overleg in een daartoe opnieuw door het P. B. te beleggen bij eenkomst, gelijk die van 1 November j.l. Deze vergadering richtte zich vooral tegen het kasgeldwetje, dat later echter met algemeene stemmen in de Tweede Kamer is aangenomen. Niemand kon dan ook vermoeden, dat het zakelijk standpunt, door onze fractie in verband met den toestand in Rotter dam ingenomen en waarop geen enkele druk van boven geoefend werd, in eeni- gerlei opzicht in strijd kon zijn met de besprekingen, in de vergadering van 1 Nov. j.l. gehouden. Het artikel in „Het Volk" moet naar onze moening ingegeven zijn door een foutieve opvatting van de besluiten, in deze vergadering genomen. Van het secre tariaat van het P. B. hebben we een schrijven ontvangen, met soortgelijken inhoud als het artikel in „Het Volk". Wij zijn over dit schrijven in onderhande ling met den voorzitter van de Partij. Wij weten, dat de zaak op de eerstvolgende Partijbestuursvergadering zal behandeld worden. Dat moet ook de redactie van „Het Volk" bekend zijn. Des te meer mag dit artikel voorbarig en eigenlijk wel on disciplinair genoemd worden. Op zichzelf is deze strijd reeds merkwaar dig met het oog op de groote vrijheid(?), die de socialistische dagbladschrijvers genieten. De heeren van „Het Volk", vlak bij het Partijbestuur gezeten, verdedigen de mea ning van deze allerhoogsten. De „Vooi* waarts", de steun der Rotterdamsche soda listen, heeft eerst maandenlang elke ge dachte aan loonsverlaging verre van zich geworpen, maar heeft nu van Vrijdag op Zaterdag zoo maar het jasje omgedraaid» Kadaverpolitiek, noemt men dat Toch vraagt men respect voor zulke volksvoor lichting. Bij de vele moeilijkheden der „partij* is er hier een nieuwe hij. Neen, de historie der laatste paar jaar* heeft wel geleerd, dat de sociaal-democratie in Nederland, evenmin als waar ook, het vertrouwen der volksmeerderheden zal heb ben bij het gaan naar den nieuwen tijd. Verder ziet men, dat de sociaal-democ ra tert een staat in den staat hadden gevormd. Er zou niet gezien worden naar de draag kracht van elke gemeente afzonderlijk, doch al zou een gemeente op den rand van den afgrond worden gebracht, geen enkel® stap tot hulp op dezen weg zou worden genomen. Gelukkig is deze opzet niet ge slaagd, al werd het geheim ontsluierd. Deze foto werd genomen va/n een der sleepbooten, die het in nood verkeerend zeil* êchip ffLe Commodore" te hulp snelde. Ze geeft een duidelijke indruk van de ge» v;eldige golven, die dit schip bestookten. Bet kasteel ,J)e Binekhorsf* bij Den Haag. Baar men be» Weert is hier de hoofdzetel van de Nedei'l, national* socialisten gevestigd. Bet geheel gerestaureerde folkloristisch museum is Brussel In dit huis 1ooondê eens Erasmus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5