BiOCiTiN VRIJDAG 8 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nieuw-Lekkerland, I J. Japchen te Maartensdijk (U.). Aangenomen: Naar Ransdorp en Schel lingwoude (toez.), E. R. Damsté te Huisdui nen en Julianadorp. Bedankt: Voor IJsselsteln, T. Lekker- kerker te Delft. Voor Kampen (vac.-A. van der Kooij),) Ph. J. Vreugdenhil te Gorin- chem. GEREF. GEMEENTEN Bed a n k tVoor Meliskerke en Oost- kapelle, M. Heikoop te Utrecht. JUBILEA j Ds. C. A. v a n N o o d, Geref. predikant te Vorden. heeft Woensdag by gelegenheid I zijn 25-jarig ambtsjubileum in een samen komst in het met groen en bloemen versierde kerkgebouw een gedachtenisrede uitgespro- ken over Gen. 32 10 (eerste gedeelte). Hij i ging daarbij na dat hier wordt gevonden God- verheerlijkende jubel en diepe verootmoedi- ging. Tegenwoordig waren afgevaardigden van genabuurde kerken, collega's, vertegen- woordlgers van de vorige gemeenten van der I jubilaris. Ds. C. Reynierse, Ned. Herv. pred. te Vorden en weth. Brummelman en de ge meentesecretaris namens de burgerlijke ge meente. Des avonds werd onder leiding van heer A de Vos een druk bezochte feestelijke bijeenkomst gehouden, waar o.m. ook de bur gemeester aanwezig was. De vergadering werd opgeluisterd door zang van een dubbel- kwartet en door een klarinetsolo, begeleid door orgel. Talrijke toespraken werden ge houden en verschillende geschenken werden overhandigd. Ds. J. Y. Tiemersma, predikant bij de Geref. Kerk van Bleiswijk, herdacht Woens dag den dag, waarop hij vóór 25 jaren in het ambt werd bevestigd. Hoewel er geen officleele feestelijkheden in verhand met de tijdsomstandigheden aan ver bonden waren, is die dag voor den jubilaris niet onopgt merkt voorbij gegaan. Des ochtends ontving Ds. Tiemersma de kerkeraad der Geref. Kerk, waarbij de oudste ouderling, de heer P. Biemond, waardeerend sprak over zyn werk in deze en vorige ge meenten. Des middags en avonds hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt den jubi'aris te feliciteeren. Onder hen merkten we op den burgemeester van Bleiswijk, den heer J. Baan, die ook namens het gemeentebestuur zijn ge- Jukwensch aanbood, verder Ds. J. Bakker, Ned. Herv. predikant te Bleiswyk en enkele vooraanstaande personen uit de Ned. Herv. Kerk, ook notabelen als den plaatse'ijken arts, hoofd en onderwijzend personeel der ühr. Nat. School. Door den kerkeraad is namens de gemeente hem een gedachtenisalbum met cadeau onder couvert aangeboden. Namens de meisjes- en jongelingsvereenigingen een staande schemer lamp, verder ook geschenken van particulieren a's bijzonder blijk van waardeering, waaron der vele bloemen en bloemstukken. Ook uit Ds. Tiemersma's vorige gemeenten kwamen vele bewijzen van medeleven, waar onder telegrammen der kerkeraden van Mar ken, Harkêma-Opeinde en Tzummarum, meis jes- en jongelingsvereenigingen van Tzumma rum, voorts zeer vele persoonlijke telegram men en felicitaties. Het Is voor den jubilaris een onvergetelijke da" geworden en Zondag a.s. hoopt hy het feit kortelijks in den Dienst des Woortis te gedenken. Ds. F. G. PETERSEN. De minister van defensie, Dr. Deckers, heeft in audiëntie ontvangen Ds. F. G. Petersen, in verband met diens aftreden als veldprediker. Mede was hierby tegenwoordig de leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, Ds. H. Janssen. Minister Deckers zei Ds. Petersen dank voor alles wat deze gedaan had voor de geestelijke verzorging der militairen. De Raad van leger- en vlootpredikanten heeft aan Ds. Petersen ten afscheid een diner j aangeboden in hotel du Passage te Den .Haag en is voornemens hem ook nog een blyvena aandenken ter hand te stellen. LEGER- EN VLOOTPREDIKANTEN. Naar het „Handelsb'ad" verneemt, ligt het in het voornemen der Regeering de vacature, die verleden jaar in den Raad van Leger- en Vlootpredikanten is ontstaan door het over lijden van Ds. J. H. Ruysch van Dugteren, niet te vervullen. BEGRAFENIS Majoor EMMA A. WOLFSON Gisteren had te Amsterdam de uitvaart plaats van Majoor Emma A. Wolfson, hoofd redactrice der Leger des Heilsbladen ir Nt-derland. In de Congreszaal van het Leger des Heils aan de Overtoom werden des morgens uit vaartdiensten gehouden, welke ge'eid werden door commandant Vlas. Te half twaalf stelde zich de stoet op, die het stoffelijk overschot naar de Oosterbegraafplaats bracht. De stoet werd geopend door vertegenwoordigers van het moedercorps en van het hoofdkwartier met hunne vlaggen. Voor de lijkwagen schreed het r-uziekcorps uit, terwijl naast den wagen zusters van het Leger des Heils liepen met witte sjerpen om. By de Oosterbegraafplaats waren honderden samengestroomd. Onder het zingen van Leger- liederen werd de witte kist in de groeve ge plaatst, waar reeds vele officieren van het I/ïger des Heils een laatste rustplaats hebben gevonden. Toen de kist in de groeve daa'de, neigden de vaandels tot een laatsten groet. Het graf werd daarna gedekt met een Leger- vlag, waarop kransen werden gelegd benevens het boek en de hoed als emblemen van de overledene. Nadat door brigadier Grimyser een gebed was uitgesproken werd allereerst gesproken door den heer L. E. Posthumus, bij wien wij'en mejuffrouw Wolfson vroeger in betrekking was geweest. Brigadier Buiterman schetste de overledene hierna als een vrouw, gezegend met buiten gewone talenten. Hij gedacht dankbaar allen arbeid, dien zij heeft verricht in het belani van het Leger des Heils. Commandant Vlas zeide, dat men bedroefd is als mensch, maar toch voert dankbaarheid hier den boventoon, omdat wy weten, zegt spr., dat zü terecht Is. Haar loopbaan is be ëindigd. De plechtigheid werd besloten met gebed door luitenant Schuurman. «DE TOORTSDRAGER" „De Toortsdrager" orgaan van de Apolo getische Verg. van gelijken naam, waarvan de ziel is Prof. Dr. A. H. de Hartog, deelt in het 6e nummer van de vijfde jaargang mede, dat deze aflevering de laatste zal zijn, daar het orgaan zal ophouden te verschijnen wegens gebrek aan geschifte medewerking, waardoor Prof. de Hartog genoodzaakt is geweest, bijna geregeld het grootste deel van de inhoud voor zijn rekening te nemen, wat indertijd bij de opzet niet zijn bedoe ling is geweest. De voorgestelde samenwer king van hen. die sympathiek staan tegen over de apologie van het christendom werd niet Bereikt en daarom verdwijnt hel orgaan. GEREF. EVANGELISATIE IN BELGIE Kerkgebouw in gebruik genomen te Mechelen, de stad van den aartsbisschop Moeilijke maar staag groeiende en arbeid Men schrijft ons: Gereformeerde mcn9chcn en alle andere Christenen, die belangstellen in het werk der Evangelisatie in België, moeten op hun reis naar Brussel voortaan eens opletten als zij Mechelen naderen. Even voorbij het kerkhof, waar een enorm aantal kruisen droeve gedachten aan den oorlog wekken, beginnen aan den rechter kant de eerste straten van de stad, den be kenden zetel van den Aartsbisschop. De toren van de kathedraal verheft *ich hoog en majestueus boven de talrijker wor dende daken. Plotseling trekt tusschen een paar gewone hulzen van de lange singel, die parallel loopt met het spoor, een eenvoudige gevel de aandacht. Boven de deur, duidelijk zicht baar op crème-kleurigen achtergrond ver toont zich een groot kruis, gevormd door de van pleistering vrijgehouden steenen uit den voormuur. Daaraan mogen de Roomsche Mechelaars zien dat het Evangelie in deze Protestant- sche kerk gepredikt is het Evangelie var uen gekruisigden Heiland. Dit kerkje voor ongeveer 120 personen dat pr vriendelijk uitziet, hebben wij Maandag avond 4 Januari in gebruik genomen. Vergeleken met de groote Domkerk. Meche- lens roem, lijkt dit gebouwtje bespottelijk... Maar wie, gelijk Ds. Meyster het bij de ope ning zeide. aan de vermaning uit Gods woord denkt den dag der kleine dingen niet te verachten, vat moed. Want het is een belangrijke gebeurteni: in het leven van de Kerk van België, deze kerkstichting! Maar laten wij gaan zitten, want reeds staat Ds. Winter uit Antwerpen, waar onder Mechelen ressorteert, op den pitch-pinc gekleurden kansel. Daar wordt nu, voor 't eerst door de schare die het gcheele schip vult, de geloofspsalm aangeheven: Dat Basans hemelhooge berg Met al zijn heuv'len Sion terg' En wane te overtreffen. God zelf heeft dezen borg begeerd Ter woning Ds. Winter heeft tot grondslag van zijn openingsrede genomen, de woorden van Matt 5 vs. 15—16, die ook gebeiteld staan hoven den ingang. Vlaanderen in zijn geheel, maar ook Mechelen in 't bijzonder neemt in de geschie •lenis der Reformatie een gewichtige plaats in; ook in haar martelaarschap. Vervolging noopte de kerken in Vlaanderen schuilnamen aan te nemen: die van Mechelen was „De Korenmaat". In dit kerkgebouw, staan de op de plaats van het vroegere Hof van Willem den Zwijger, wordt een Waarheid gopredikt, die zich aansluit aan de predi king, die eeuwen geleden door martelaren met hun bloed op dezen grond is bezegeld. Eeuwenlang is de kaars van h«t Evange lie der vrije genade hier onder een koren maat gehouden, gij, broeders en zusters van Mechelen, hebt de groote taak om als gemeente van Jezus Chrislus door woord en wandel het licht te verspreiden. Over allen, die don Heere vreezen is in Christus de zon der gerechtigheid opgegaan, cn öe gemeente ls er de draagster en de uit straling van. Niet alleen echter om de gemeente een vergaderplaats te bereiden, is dit gebouw ge sticht; de grootste en voornaamste reden is een Evangellsatlelokaal te hebben. In de particuliere woning van den heer 7.\vaan, waar de laatste jaren, en In die van den heer Stadeler, waar in nog vroeger jaren de Ge reformeerde godsdienstoefeningen gehoud warden, kwamen uit schroom slechts enke len „van huiten". Daarin zal naar te wachten is, gezien „de open deur" die God voor de Waarheid in andere deelen van Vlaanderen geeft, in naaste toekomst een groote verandering komen. Want de begeerte hij sommigen is cr reeds. L\cn we niet ver geten, dat de beste Evangelisatie wordt ge dreven wanneer we zelf trouw zijn Jegens den Dienst des Woords, en onze belijdenis vroom beleven. De Winter draagt daarna het. gebouw over aan de Deputaten voor de Evangelisa tie der Geref. Kerken in België, door wier bemoeienis dit alles in betrekkelijk zoo kor ten tijd mede tot stand kon komen. Hij maakt bijzonder gewag van de groote belangeloosheid, waarmee de beide famillën Stadeler en Zwaan hun huis zooveel jaren beschikbaar stelden: het valt zeker niet mee. 's Zondags 30 k 40 inenschen in de kamers te herbergen. Er is, hetzij door lee ningen, door schenkingen, door de prikkaar- ten-actie van het Middelburgsch comité, veel voor Mechelen gedaan. Met grooten dank noemt Ds. Winter een aantal mannen uit Holland, die zich zeer beijverd hebben, gol den te verzamelen; gelijk hij ook in erken ning brengt degenen, die den bouw hebben voorbereid en geleid. Een bijzondere dag ls ook dit voorzeker voor Ds. Lauwert van Brussel, van wiens Evangelisatiewerk ook dit in Mechelen we der mede de vrucht mag zijn. Verschillende toespraken. Nadat de pastor van Antwerpen zijn rede beëindigd had en de verdere leiding aan Ds. W. W. Meynen, Geref. pred. te Dordrecht, voorzitter van Deputaten, opgedragen had, volgde er nog een heele reeks van sprekers. Ds. Meynen vergelijkt in zijn toespraak dit kleine gebouw met de hoofdkerk van Mechelen, waar hij dien eigen morgen getroffen was, door de ongemeene schoon heid, waar hij het praalgraf had aan schouwd van den uit den oorlog bekenden kardinaal Mercier. In do hoofdkerk gin gen in de eerste da gen der Reformatie op één enkelen Zon dag meer dan 1000 monschon aan het Heilig Avondmaal. Wat is van dat alles nog over! Maar zoo gaat het dikwijls in de geschiedenis van 't Heercn Kerk. Het Evan gelie gaat uit bepaalde streken voor langen tijd vaak weg. Maar er komt dan ook weer leven. Uit de acht zielen in Noachs ark is de Kerk weer tot een groote menigte ge groeid. We hebben de belofte, dat God in het kleine de macht van Zijn zegen legt. En dan behoeven we niet te wanhopen. Als Mozes allerlei bezwaren oppert zegt de Heere: Ben ik het niet, die u zend? Zoo staat Jesaja er schijnbaar alleen voor; en Paulus wanneer hij 't Evangelie aan Europa moet brengen. En het grootste voorbeeld hebben we in Je zus, die de Éénling was, en die ons geleerd heeft ons zelf te verloochenen. Want leven is errtlleen te winnen door den dood. Het komt In het moeilijke werk in België op be zieling en eendrachtige samenwerking aan, dan zullen we ervaren: Hij, die van ons wordt aangebeden, Zal onze weerpartij vertreden! Ds. Meynen eindigde zijn toespraak met de woorden: „Zoo wijden wij dan deze plaats aan don Vader, die ons den Zoon heeft ge geven tot onze verlossing; aan den Zoon, die tot onze verzoening zijn bloed op Golgotha heeft gestort; aan den Heiligen Geest, die in Zijne gemeente voor altijd woning heeft ge maakt" Namens de classis Dordrecht 9prak Ds. J. J. W1 e 1 e n g a van Alblasserdam. Een ont roerend oogenblik was het, toen hij na zijn Ds. W. TV. Meynen DE OVERSTROOMING IN GRONINGEN Fooraf Peize en omgeving hadden veel van het water te verduren. Hei meerendeel der huizen werd volkomen geïsoleerd. Men is er druk bezig zie bovenstaande foto een noodweg aan te leggen. gelukwenschen van de classis, een paar ouderwetsche, doch nog zeer fraaie en gave Avondmaalsbeker» te voorschijn haalde en die op den Kansel naast den grooten Staten bijbel plaatste. De Kerk van Alblasser dam had gemeend haar dominee niet met leege handen te mogen sturen; en dat deze bekers, die voor haar Kerk te klein gewor den waren, voor Mechelen nog zeer geschikt zouden zijn. Ds. Wielenga herinnerde er aan, hoe in Alblasserdam de eerste afgescheide nen, die ook een uiterst klein groepje had den gevormd, met deze bekers hun Avond maal hadden gewerd. De monden, die er uit gedronken hebben, juichen nu reeds voor den troon van God. HIJ hoopt dat deze Kerk mag zijn als het zuurdeeg waarvan in de gelijkenis sprake is. Na deze meer officleele toespraken ver kwikten ons nog onderscheiden sprekers met hun vriendelijwoorden, n.l. Ds. J.. Maaskant van Brussel, de heer Stade- 1 e r. bekend om zijn stukken in „Stok en Staf", de Engelsche zendeling onder de Jo den Ds B o y d t uit Antwerpen en Ds. A. Lauwers van Brussel, die hoopte dat het licht naast de korenmaat kan geplaatst wor den en zoo helder zal gaan schijnen, dat tenslotte van de korenmaat geen sprake meer zou zijn. Verder spraken nog Ds. F. C. M e ij s t e r van Rotterdam, en D Jas pers van Leiden namens het comité al daar, die wees op 's Heeren wegen. Inder daad: 's Heeren wegen. Van leiding ge tuigt het werk der Evangelisatie In Balgië. PREDIKANTSPLAATSEN Te Almelo is door den Kerkeraad met de andere colleges der Ned. Herv. Gemeente be sloten wegens de tijdsomstandigheden voorloo pig niet over te gaan tot de instelling van vierde predikantsplaats, waartoe in prin cipe reeds was besloten. KERKGEBOUWEN Te Sliedrecht is Woensdagavond de nieuwe Geref. Kerk in gebruik genomen. Ondanks den neerplasscnden regen en den hevigen storm hadden honderden bij hon derden zich opgemaakt om deze plechtig heid bij te wonen. Onder de zeer velen merk ten we op het Dagel. Bestuur der gemeente. Voorts predikanten en afgevaardigden van Geref. Kerken in den omtrek enz. enz. Deze bijzondere dienst werd geleld door den con sulent Ds. W. W. Meijnen, van Dordrecht Deze hield eerst een persoonlijke toespraak j waarin hij vele commissies herdac'gt voorts hen die van elders waren gekomen, voorts het collage van B. en W. en tenslotte aan nemers, architecten enz. Spr. hield vervolgens een predikatie over Gen. 28 17 (laatste gedeelte). Daarna voer den nog het woord Ds. A Schippers van IJsselmonde, die vroeger in Sliedrecht ar beidde, Ds. J. J. Wielenga van Alblasserdam namens de classis Dordrecht, de heer J. La- bruvere als afgevaardigde van Papendrecht, de lieer Kraayeveld van Zwijndrecht als oud- lid en tenslotte de heer Broere van Giessen- dam namens de Gerei. Kerk aldaar. Ds. Meijnen dankte ten slotte alle sprekers en verzocht tot slot staande te willen zingen Psalm 72 11. Hiermede was deze Indruk wekkende dienst ten einde. Te Sliedrecht zal het oude kerkgebouw der Geref. Kerk binnen eenige weken door notaris Van Bockel publiek verkocht worden. Te Gouda zal het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk Donderdag 14 Januari a.a, des avonds te 8 uur, in gebruik genomen wor den. ZENDING IN CHINA. Bevorderd door conflict met Japan. Een der zendelingen in China van de Chr. Geref. Kerk in N.-Amerika, Ds. H. A. Dijk stra, schrijft dat het conflict met Japan gun stige gevolgen heeft voor de zending die van uit Amerika in China wordt gedreven. Tegen over ons, zoo zegt hij, is men nu zeer vrien delijk. Men is van mcening dat Amerika het voor China wil opnemen en dat werkt ten goede. Te Pai Fu laten de schoolmeesters nu toe dat de kinderen naar onze meetings ko men en alles loopt flink van stapel. Hoelang dat mooie weer zal duren? Alles i3 in China zoo veranderlijk. Maar zoolang als het duurt zyn we dankbaar voor nieuw geopende deuren Deze toestanden waren ons in October in vele opzichten ten voordeel. In de omgeving van Pal Fu zijn verscheidene groote dorpen en we hadden het voorrecht In bijna alle die plaatsen een kleine week door te brengen. We besteedden dien tijd geheel aan straatpredi- king. Minstens driemaal per dag. We hebben daar zelf geen gebouwen, maar vrienden noo- digden ons uit voor hun winkels te spreken en des avonds spraken we van onze boot de talrijke aehare aan wal toe. Het was be paald een heerlijke maand en duizenden be luisterden do prediking. Nu kunnen we deze winter dat werk verder met persoonlijk be zoek en gesprek opvolgen. Ook werden we ln één dezer dorpen ultge- noodigd in een woning eiken Zondag een klein groepje belangstellenden te vergaderen. De Heere maakte onze weg voorspoedig met heerlijk weder. KERKELIJK LEVEN IN 1931 PLANTEN. ZAAIEN. NATMAKEN Niet enkel het zwaard, ook de troffel is gehanteerd. Is er vorig jaar veel strijd ge voerd, ook is opbouwend werk verricht. Het Woord is bediend, het Evangelie gepredikt In het belang van den ©eredienst zijn weer tal van nieuwe kerken gebouwd en werden oude gerestaureerd of vergroot 'tWas in dit opzicht, alsof er .geen malaise bestond. Kerkeu en orgels. De city-kerken, die door metamorphose en ontvolking van de binnenstedon des Zondags matig of zelfs slecht bezet zijn en haar be staansrecht almeer ingekort zien, werden nog wel niet, gelijk in sommige gevallen te Londen, door-de-week warm gestookt om ge ëxploiteerd te worden als wacht- en schaft lokaal voor klerken en typisten, die boven dien dan meermalen op een gratis orgelcon cert onthaald worden, maar aan het eigen lijk doel beantwoorden ze nog slechts met moeite. De Oude Kerk der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, die men maar liefst wilde sluiten en verkoopen, deed in den zomer op Donderdagavonden nog weer dienst voor z.g. Avondstilten, door Dr. M. J. A. d e V r ij e r geleid. Zelfs werd voor een verwarmings fonds ten behoeve van dit gebouw nog een gift van f 7000 ontvangen. Ten aanzien van de bekende ronde Luth. Kerk te Amsterdam benoemde de Synode der Evang. Luth. Kerk een commissie om met den Kerkeraad te overleggen het kerkgebouw vooralsnog niet te verkoopen. Maar de Oostorkerk der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, wier „inwij ding" door den bekenden (ouden schrijver) Ds. Franciscus Ridderus en wier 250-jarig bestaan nog herdacht zijn, staat toch ten doode opgeschreven: gecommit teerden tot <le zaken der Gemeente werden gemachtigd dit gebouw te verkoopen, om in een aangroeiende stadswijk Blijdorp een nieuwe kerk te kunnen bouwen. Voorts zijn tal van nieuwe, kostbare kerk orgels gebouwd, meermalen onder toezicht van zeer bekwame' adviseurs. Er werd een „Vereeniging van Organisten bij de Geref. Kerken" opgericht, met afdoe- lingen te Rotterdam en Den Haag. Eeredlenst en meer. Voor gelegenheid tot en verbetering van den oeredippst zijn onderscheiden middelen aansenend. Er is zelfs meer geschied. Te Delft, te Sappemeer en misschien ook wel elders werden op instigatie van den Kerkeraad of door „particulier Initiatief" regelingen getroffen, om ouden van dagen en zwakken per auto naar de kerk on weer naar huis te vervoeren. ,To Den Haag-West werd vanwege de Geref. Kerk voor 'teerst de Doop aan huis bediend, wijl het kind wegens lichaamsge breken niet in den gewonen kerkdienst kon worden gedoopt. En te Rotterdam, eveneens in de Geref. Kerk, had een openbare belijde nis op het ziekbed plaats: de woning, waai twee ouderlingen aanwezig waren, was door een ziekentelefoon verbonden met het kerk gebouw, waarin tegelijkertijd andere jonge lidmaten belijdenis aflegden. Door de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Haarlem werden voor kinderen beneden twaalf jaar speciale kinderdiensten georgani seerd, die onder leiding van een aantal hulp krachten uit de Gemeente stonden. Voorts werd bepaaldelijk in de Hervormde Kerk het aantal jeugddiensten zeer uitgebreid; tor Algem. Synode werd gerapporteerd, dat zij door 25.000 personen bezocht werden. Extra-diensten. Om voor nieuwe behoeften nieuwe banen te openen, óf om uiting te geven aan wat predikers en gemeenteleden drong, óf om door zekere attracties afgedoolden weer naar de kerk te lokken, zijn allerlei buitengewone middelen ter hand genomen. In beschouwin gen treden we hier natuurlijk niet. Vorig jaar hebben we gehad: een Zen- dings-Zondag, een Vredes-Zondag, een Doo- dendag, een Moedersdag, een Dierendag, een Dag van den gulden regel (voor de Zending in Armenië). Of de Burgemeesters-Zondag uit Zuid-Afrika en de Industrie-Zondag uit En geland ook hier geïmporteerd zullen worden, kan misschien een volgend Jaaroverzioht meraoreeren. Voorloopig blijven we een Zon dags-Zondag de meest aangewezene achten. De liturgische diensten werden uitgebreid en vermeerderd. Naast de reeds genoemde „Avondstilten" kreeg de Hervormde Gomoon te van Amsterdam-West haar door-de-week sche „Devotie-avonden" (Evening-prayers), zonder preek, mot een drietal brandende kaarsen op de Avondmaalstafel, en waarbij Ds. J. W. P. Ie Roy door declamatie met orgelbegeleiding, gezang en gebed afwissel de. In de Gemeente van Utrecht voerde Dr. G. TV. Oberman het „Avondgebod" op Zaterdagavonden in: de kerkgangers, die door een padvindersclub naar hun plaatsen worden geleid, volgen een streng liturgi- schen dienst zonder proek of toespraak, naar een orde, die, al is er geen romaniseorenden tendenz, toch eenige onmiskenbare reminis- cenzon aan het missaal vertoont De „Nachtdiensten" tot wijding van het Kerstfeest, voorheen in de Ned. Herv. Ge meente van Delfshaven door Ds. S. H. J. James geleid, konden vorig jaar niet door gaan, maar hadden nu te Leiden voor het eerst plaats, onder leiding van Dr. J. R1 e- Voorts herinneren we, dat er „Kerstspelen" uitgevoerd zijn te Amsterdam (Vrijz. Chr. Jeugdgemeenschap), Don Haag (Rem. Kerk), Rotterdam (Rem. Kerk, Anthroposofen cn Vrije Jeugdkerk), Utrecht (Rem. Kerk), Was senaar (Vrije Jeugdkerk) en Winterswijk (Kerkelijke Jeugdvereeniging). Het Leger des Heils organiseerde te Am sterdam op Goeden Vrijdag een „Dag bij het Kruis", een samenkomst waarin predikan ten van onderscheiden Kerken het woord voerden en meer dan 2000 geloovigen uit alle kringen, hun eenheid bij het Kruis van Christus beseffend, zich verecnigden in het „Verbond", dat zij met hun handteekening „in het besef van 's Heeren tegenwoordig heid" bezegelden. In den geest van dit „Ver bond" riep de kommandant B. Vlas de Heilsoldaten op tot con „Nacht van Gebed" op 22—23 Mei en werden de Kerken uitge- noodigd hetzelfde te doen voor hun leden. Gezang. Om de godsdienstoefeningen meer aan haar doel van eeredlenst te doen beantwoor den, nam de Synode der Ned. Herv. Kerk zonder hoofdelijke stemming nog een besluit om „een geheel nieuwen bundel bijeen te brengen, bestaande uit de meest gebruikte liederen van den tegenwoordigen Gezang bundel en Vervolgbundel en uit liederen die reeds nu het hart der Gemeente hebben of onder de bijzonder schoone moeten worden gerekend". In de Indische Prot. Kerk werd door een „Commissie voor een nieuwen Liederenbun del" na twee jaar zoeken en schiften een „Proeve" aangeboden, waarin tevens van de 150 Psalmen een 80-tal opgenomen is, som mige op geheel nieuwe wijze. De le Synode van Javaansche Geref. Ker ken benoemde een Commissie teneinde de twee bestaande Gezangenbundels te onderzoe ken en daaromtrent de volgende Synode te rapporteeren. Aotlel meeleven. In onderscheiden Kerken werden regelin gen getroffen om het „stil gebed" vóór den dienst meer ordelijk en gelijktijdig to doen plaats hebben. Het tijdenB den dienst staande bidden van mannen èn vrouwen, door Dr. C. Bouma te Don Haag-West in zijn wijkkerk inge voerd in ae Geref. Kerken kende men tot de 17de eeuw slechts het staande en knielende bidden en eerst in de periode van verslapping begonnen de vrouwen met het zittende bidden, daarin weldra gevolgd door de mannen, ontmoette bezwaar, wijl de Kerkeraad ten deze geen beslissing had ge nomen. Voor het staajj van de Gemeente bij votum en zegenproet werd door Ds. T. J. Hagen het pleit gevoerd. Zoo werd op onderscheiden wijze getracht de beteekenis der godsdienstoefeningen beter tot haar recht te doen komen. „Predikt het Evangelie". Ook aan afgedwaalden en verlorenen is het Evangelie gepredikt In moderne Hervormde Gemeenten hebben Evangelisaties met groote toewijding en on der Gods zegon gearbeid soms zóó dat er op den duur de Kerkelijke colleges geheel of gedeeltelijk zijn „omgezet"; Boskoop, Mor- ra-Lioessens, Naarden. In sommige plaatsen konden nieuwe, flinke Evongelisatie-gebou wen in gebruik genomen worden. De'Ver eeniging tot Evangelisatie binnen de Herv. Classis Den Bosch met posten te Den Bosch, Oss en Tilburg mocht haar 25-jarig bestaan vieren. De Herv. Stadszendlng te Amsterdam ontving In het voorjaar ln Ds. W. A. Hoek een nieuwen directeur. Ook de Geref. Kerken namen met groo- ter intensiviteit het Evangelisatiewerk ter hand. Voorts namen Theol. candidaten, be roepbaar als predikant, een benoeming als hulpprediker eener Kerk aan bepaaldelijk voor Evangelisatie-arbeid: te Castricum, Hoorn, Krommenie, Makkum, Nijmegen en Wieringen. Te Assen en elders bestaan ge lijke plannen. De Generale Synode der Chr. Geref. Kerk besloot te komen tot meer georganlseerden Evangelisatie-arbeid onder de Roomschcn ln Noord-Brabant, met Eindhoven als centrum, en daartoe mettertijd een predikant te be roepen. Samenwerking voor Evangelisatie-arbeid door het „Deventer Kwartet" bracht met name in „meerdere vergaderingen" der Geref. Kerken moeite en bezwaar. Vanwege den Centraal-Bond voor Inwendige Zending werd na inleidingen van Prof. Gros heide en Ds. W. A. Hoek een subcom missie der „Studiecomissie voor Evangeli satie-arbeid" Ingesteld, om na te gaan hoe concurrentie en dubbele arbeid tengevolge van het vlak naast elkander evangellseeren van verschillende Kerken en Vereenigingen kunnen voorkomen worden. Van een acht tal Kerkengroepen en het Heilsleger namen vertegenwoordigers in de commissie zitting. De Zondagsscholen bleven beteokenisvol werk verrichten. De Chr. Geref. Zondags- schoolverecnigtng kwam voor de eerste maal ln Jaarvergadering bijeen. De Geref. Zon- dagsschoolverecniging „Jachln" vierde te Rotterdam hadr 60-jarig bestaan, bij welke gelegenheid de ecnig overgeblevene der op richters, Prof. Lindeboom, de vergade ring nog toesprak. Ds. J. P. Ta ze laar, die oprichter en 28 jaren lang hoofdredac teur van het maandorgaan „De Zondags school" was en begin des jaars dezen arbeid aan Ds. A. Dondorp overdroeg, bood een bloemlezing zijner artikelen als een jubi leum-uitgave .Het Geref. Zondagsschool- werk" aan, diisrin systematisch beginsel, doel en workwijze uiteenzettend. De Ned. Zondagsschoolvareeniging gedacht haar 65- Jarig bestaan. In het begin des jaars overleed de oud evangelist D. W ilk ens, 96 jaar oud, die na zijn opleiding aan het Theol. Seminarie van Mr. Is. da Costa en Dr. A. C. Schwartz, In onderscheiden plaatsen gearbeid heeft en met name te Den Haag als straatprediker. Door zendeling D. C. A. Bout en Ds. C. van der Zaal werd voor het Nat. Chr. Com'té voor geestelijke verzorging van te wei' gestelde werkloozen ln de tweede helft do.' irs arbeid verricht onderscheidenlijk in 'oom en in de omgeving van Almelo en Deventer. Te Amsterdam werd een Bijbelkiosk op gericht, die den Bijbel en Bijbelgedeelten ln 270 talen verkrijgbaar stelde. Door Joh. de Heer werd te Berlijn een 18-tal godsdienstige liederen gezongen, om deze op een gramofoonplaat te doen vast leggen ten behoeve van het Evangelisatie werk. Te Utrecht werd een „Hervormd-Katholiek Leger des Heils" geformeerd, dat door „slum werk" (sociaal werk) ingang in de gezinnen tracht te verkrijgen, maar tegen welke „In stelling" reeds door het Centraal Archief en Inlichtingenbureau Inzake Maatschappelijk Hulpbetoon gewaarschuwd is. Opgericht werd een Vereeniging voor Geref. Opleiding voor Zending en Evangelisa tie, met het doel te Amsterdam een 2-jarige school voor meisjes en vrouwen te openen. Het Leger des Heils zag te Amsterdam voor een nieuw Kweekschoolgebouw den eersten steen gelegd door Minister Mr. Dr. J. Don n er, bij welke gelegenheid den kommandant Bouwe Vlas het officiers kruis in de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt werd. Voor «het Oude Volk". Door de Synode der Chr. Geref. Kerk wer den voor het eerst deputaten voor de Zen ding onder de Joden benoemd. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-Ooet vroeg medewerking tot de benoe ming van een hulpprediker naast Ds. J.van Nes Czn. voor de Jodenzending. Door Ds. J. Rottenberg, zendeling der Ned. Vereen, voor Zending onder Israël, ge naamd „Elim", te Rotterdam, bedankte voor een tweede benoeming tot directeur van „The Hebrew Christian Testimony to Israël" te London. De Ned. Vereen, van Joden-Christenen hield te Rotterdam voor de eerste maal oen tweedaagscho Conferentie, waarin gehandeld werd over „Gods weg met Israël". De Ned. Vereen, voor Israël kocht te Am sterdam in de plaats van „Salvatori" een perceel aan de Andrieskade als Zendingshuis „Allen creaturen". Ook de moeizame Zending onder de Hei denen werd met kracht voortgezet en uitge breid. Vanwege het Zendingsbureau te Oegst- geest der Samenwerkende Zendlngscorpora- ties, dat ook het Java-Comlté zag toetreden, werd in het voorjaar ter versterking der in komsten in een 10-tal plaatsen een vergade ring georganlseord, waarin directoren don toestand bespraken. Dc Zendingsweek in Nov. bracht f 215.402,33 op, maar het totaal der inkomsten over 1931 van f 820.000 moest nog teleurstellend genoemd worden. In het begin des jaars ontviel het Bureau door den dood zijn thesaurier Jhr. H. M. de Koek, die opgevolgd ward door den heer W. J. A. C. Bins. De Gerof. Kerken opendon in November een Zending:i)ureou te Dén Haag voor ar chief, bibliotheek, propagandamateriaal en informaties. Dr. Th. Ruys. predikant te Ned. Zendingsraad, beeloten de Geref. Ker ken tot dezen niet toe te treden, wijl hij lid is van den Intern. Zendingsraad, die zelf geen grondslag heeft, het moderne en het SchriftgeJoovig element bij elkander zoekt te houden, geen vaststaande opinie over wezen en hoofddoel der Zending bezit. Ook de Chr. Geref. Kerk trad niet toe. Het 25-jarig bestaan van het Zendings consulaat is in een besloten samenkomst herdacht, waarin verschillende consuls van. voorheen en thans de historie cn den toe stand bespraken. De Ned.-Ind. Zendingsbond. een organisatie van Prot. Zendingsarbeiders in Nea.-Indië, vierde te Bandoeng zijn 25- jarig bestaan en gedacht dat zijn orgaan „De Opwekker" al een kwarteeuw ourler is. Voorta ia op 12 Juni herdacht, dat 100 jaar geleden de zendelingen Riedel en Sc h wart in de Mlnahassa voet aan wal zetten en den arbeid van het Ned. Zende ling-Genootschap aanving. Ala missionair predikant of zendeling- leeraar vingen hun arbeid aan: Ds. D. J. B. Allaart (DJogja), Ds. M. Geleljnse (Mamasa), Ds. S. J. P. Goossens (Meloloj, Ds. Th. B. W. Gramberg (Malang) e.. Da J. A. C. Rullmann (Poerbolinggo). terwijl Dr. H. A. van Andel en mevrouw, die tijdens hun langdung ver lof door H. M. de Koningin in audiëntie werden ontvangen, tot hun arhrid (Solo) te rugkeerden. Ds, G. D. Kuiper en de Theol. candidaten H. van den Brink en P. J. Luyen- dijk namen beroepen aan voor den miss. ar beid resp. te Solo, Makassar en op Soemba. Voor den arbeid gedurende korteren of langeren tijd in de Medische Zending trok ken uit: Dr. J. Berg, mei. Dr. J. P. Hörchner, Dr. G. A Metz, Dr J. J. Mledema, Dr. W. Ped- demors, Dr. W. H. Pruijs en Dr. D. Veen. De oud-zendeling li. Bielke vertrok naar Suriname als praeaes van hot Zendingswerk der Evang. Broedergemeente In West-Indlë. Van de Zendingsarbeiders zijn door den dood weggenomen oud-zendeling J. A. F. Schut, die nog Burgemeester an Ambon was, en mevr. N. Boot, echtgenoot© van Dr. K. P. Groot, directeur van het Petro- nel la-hospitaal te Djogja. Alt bijzondere vrucht der Zending valt te memoreeren, dat 17 en 18 Februari te Ke- boemen, onder leiding van Ds. Z. Soesena, de 1ste Synode "an Javaunsrlie Geref. Ker ken is gehouden waarhij 2? Kerken, die 6 eigen Inlandsche predikanten hebben. vcr- tegenwoordigd waren. Zoo blijkt al dulde- I ij ker de Zending niet enkel Evangeliepredi king, maar ook bepaald de planting der Kerk te bedoelen. Tot besluit van dit artikel dlene. dat op de beschuldiging van een „Dageraad -man. «la zouden de zendelingen „nog meer geestelijke duisternis brengen', een terechtwijzing van den socialist A. B. Kleerekoper mocht volgen: „De Christelijke geloofsprediklng is daar menigmaal als cea liclit in den baaierd ontstoken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3