Jlirnwr grillsdjr (Cmtrant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending a 6-— Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 8 JANUARI 1932 No. 3552 ADVUBTENTIEN Van 1 tot 5 regels... Elke regel meer022y, Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels a 220 Elke regel meerm 0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau •wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen TERUGBLIK HET BUITENLAND IN 1931 III. Tegen de helft van 1931 zien wij een nieuwe werkmethode zich in het onder ling verkeer der staten baanbreken. En daar is een diepgaande reden voor. Begin Juni brengen Dr. Brüning, de Duitsche Rijkskanselier en Dr. Curtius, de Duitsche minister van buitenland- sclie zaken, hun bezoek op het landgoed van den Engelschen eerste-minister Mac Donald, op Checquers. Spoedig daarna vernemen wjj het eer ste bericht aangaande een „nieuwe oriënteering", die bezig zou zijn zich te ontwikkelen in de buitenlandsche poli tiek der Vereenigde Staten van Noord- Amerika en die zou bestaan in een stre ven naar gelijktijdige vermindering van de bewapening en van de herstel- en oorlogsschulden. In Duitschland gaat het ondertus- 6chen meer en meer spannen op econo misch en politiek gebied, zoodat het middel van het regeeren door noodver ordeningen steeds ingrijpender wordt toegepast. En dan richt President Von Hindenburg op zekeren dag zijn beken de noodkreet tot den President der Ver eenigde Staten Hoover. Deze luidt, in antwoord daarop den 21sten Juni inder daad een nieuwe politiek in, door n.l. aan de regeeringen voor te stellen de afkondiging van een algemeen morato rium voor den tijd van eer. jaar. Dit schijnt op dat moment het ver lossende woord. Dr. Brüning neemt de radio te baat om een mondeling overleg met de Fran- sche regeering te bepleiten. De Amerikaansche staatssecreta sen Mellon en Stimson komen naar Europa 'om overleg te plegen over de moratorium-zaak en de andere groote vraagstukken. Het kost ook nu weer veel moeite om Frankrijk over te halen tot toestem ming in een opbouwend plan. Frankrijk wil n.l. niet de onvoorwaardelijke beta lingen van Duitschland laten varen en weet ten slotte te bedingen, dat die wel tijdens het moratorium betaald maar dan dadelijk als crediet aan Duitsch land zullen worden teruggegeven met de Duitsche spoorwegen als waarborg. Hoover grijpt tijdens de moeilijke en langdurige besprekingen de gelegenheid aan om Frankrijk nog eens weer te wij zen op zijn zware bewapeningslast, die hij een der voornaamste oorzaken van de moeilijkheden noemt. Maar koppig en doelbewust blijven de Fransche staatslieden hun eigen weg vervolgen. Zij wijzen de Angelsaksische actie voor herziening van de schulden- regeling bij voorbaat af als zij op de iEngeische uitnoodiging naar de confe rentie te Londen ingaan. En als zjj straks aan den tand worden gevoeld over het verleenen van crediet op lan gen termijn aan het meer en meer in eenzinkend Duitschland, komen zij met den voor Duitschland niet-aanvaard- baren eisch van politieke garanties. Half Juli zet de financieele crisis in Duitschland met alle kracht en felheid in. De Danatbank sluit haar loketten. De beurzen gaan dicht, teneinde de op vraging van deviezen, die enormen om vang heeft aangenomen, tegen te hou den. De banken sluiten op bevel van de regeering haar deuren met hetzelfde doel. Een noodverordening moet op kor ten termijn worden afgekondigd tegen de kapitaalvlucht, die alle handelsver keer van Duitschland dreigt onmogelijk te maken. De Bank voor Internationale Beta lingen besluit tot een hulpactie, met het uiteindelijk gevolg, dat voor de vluch tende credieten op korten termijn de z.g. „Stillhalte"-regeling wordt getroffen, voor den duur waarvan de Duitsche cre- dietnemers niet tot terugbetaling ver plicht kunnen worden. Als tengevolge van het gemeenschap pelijke reddingswerk op 1 Augustus het betalingsverkeer in Duitschland kar worden hervat, is tenminste deze la wine, die alles dreigde mee te sleuren, voorloopig bedwongen. Zooals in het begin van dit artikel werd aangeduid, heeft in dien tijd een ongekend intensief verkeer tusschen de leidende Europeesche staatslieden plaats. Na het bezoek van Brüning en Curtius aan Engeland volgen visites van Mac Donald en Henderson aan Ber lijn en van de genoemde Duitsche mi nisters aan Parijs en Rome. Het Fran sche bezoek aan Berlijn, dat eveneens in Augustus zou plaats hebben, wordt uit gesteld wegens ziekte van Briand, maar de Fransche minister-president maakt het sympathieke gebaar Rijkskanselier Brüning op te bellen, waardoor de we reld gerustgesteld wordt over den aard van het uitstel. Later, eind September, wordt ook het voorgenomen Fransche bezoek aan Berlijn afgelegd, waarbij Briand een krans legt op Stresemann's graf, maar waarbij ook iets zeer posi tiefs verricht wordt, n.l. de instelling van een Duitsch-Fransche economische commissie, die de samenwerking tus schen de beide groote vastelandsstaten zal hebben te bestudeeren en voor te be reiden. Zoo dwong de nood, die in Centraal- Europa zich het eerst openbaarde, doch allen gelijkelijk bedreigde, aanvankelijk tot nauwer samenwerking. Weliswaar verslapte de neiging daar toe later weer, onder den hernieuwden druk der Fransche politieke gevoelig heid, maar wat zich van Juli tot Sep tember in dezen zin afspeelde, kan niet worden weggecijferd. Ondanks alles was evenwel de finan cieele wereldcrisis aanmerkelijk ver scherpt door wat zich in Engeland af speelde. Het was half Augustus toen Mac Donald, de Engelsche eerste-minis ter, de noodzakelijkheid van ingrijpende maatregelen betoogde en daarover in botsing kwam met zijn eigen partij, ter wijl hij de oppositie op zijn hand had. Het gevolg was, dat er onder zijn lei ding een nationaal kabinet gevormd werd, waartegen de Labourpartij in de oppositie ging, doch welks politiek door het Lagerhuis werd goedgekeurd en la ter, eind October, door de verpletteren de meerderheid van de kiezers. Met buitengewone doortastendheid regeerde dit nationale kabinet, aan vankelijk, met toestemming van het La gerhuis, door middel van Kabinets besluiten. De diepst In het wereldleven ingrij pende maatregel die het nam, was de opheffing van den gouden standaard, toen de eisch van betaling in goud, door het buitenland gesteld, de laatste goud reserves van de Bank van Engeland dreigde op te teren. Deze maatregel, welke den koers van het Engelsche Pond Sterling onmiddel lijk deed dalen, veroorzaakte een tijde lijke opleving in de Engelsche industrie zelf, maar maakte in de andere landen den crisisnood nog grooter. En nog sterker werd de terugslag dezer gebeurtenissen toen de Engelsche regeering, die door de verkiezingen in de macht der conservatieven was geko men, een scherpe tarievenpolitiek ging voeren. Deze werd prompt gevolgd door de contingenteeringspolitiek van Frank rijk, die in de practijk voor de naburige landen dezelfde fatale gevolgen heeft, zoodat zelfs een land als het onze, dat zich zoo lang mogelijk verzet heeft te gen het meedoen aan de economische afsluitingspolitiek, tegen zijn wil ge dwongen wordt hetzelfde principieel verkeerde pad te betreden. Het laatste kwartaal van 1931 ver toont nog eens het beeld van een kramp achtig worstelen tusschen gezond econo misch inzicht, dat door de dreigende catastrofe is gewekt en kortzichtig egoïsme, dat er nu zoo lang reeds in ge slaagd is de ontwikkeling te remmen. Wü zien in Duitschland den nood nog hooger stijgen maar tevens, dat Rijks kanselier Brüning met doorzicht en vastbeslotenheid den toestand niet al leen het hoofd biedt maar ook door har de maatregelen den weg voor een toe komst baant, die rekent met interna tionale maatregelen, welke den ban van de onmogelijke herstelschuldenpolitiek van de wereld zal wegnemen. Wij zien een ernstig streven in Ame rika, Engeland en Duitschland om te komen tot een werkelijke economische saneering, een zuivering van den inter nationalen akker, teneinde daaraan nieuwe vruchtbaarheid te ontlokken. Maar wij zien daartegenover ook, helaas nog altijd, een onvermoeibaar pogen van de Fransche regeering om van de herstellasten ten nadeele van Duitschland zooveel mogelijk te behou den en de herziening van het beklem mende schuldenprobleem zoo ver moge lijk te verschuiven en dit alles omdat de Fransche politiek zich ook onder de huidige omstandigheden nog blind blijft staren op de eigen veiligheid, die ze nog altijd niet weet te rangschikken in het nieuwe systeem, waarvan de Volken bond het symbool is. Laval's bezoek aan de Ver. Staten, waar hij de Fransche veiligheidseisch opvallend en zeer „agressief" voorop stelde, de inzinking, die na zijn bezoek aan President Hoover gekomen is in de verwachting van een daadkrachtig Amerikaansch handelen, het langdurig gekibbel van Frankrijk met Engeland en Duitschland over den voorrang van de herstelschulden of de particuliere schulden, het verzet van Frankrijk in den boezem der Commissie van Advies der Bank voor Internationale Betalin gen, toen het erover ging de betalings capaciteit van Duitschland vast te stel len, zijn van die houding de meest mar kante uitingen, die zich ieder herinnert. Ook het verzet van het Amèrikaan- sche Congres tegen definitieve maat regelen om het schuldenprobleem uit de wereld te helpen en daarmee een ge zonde basis te scheppen, waarop wel licht nieuwe welvaart kan verrijzen, heeft wel den domper gezet op de ver wachting, die de doortastendheid van Amerika's President gedurende den zo mer had doen ontstaan. Zoo gaan wij het jaar 1932 in met hoop en vrees. Hoop, dat de nieuwe Herstelconferen tie, welke nog deze maand zal beginnen, althans den weg naar de oplossing van het allesbeheerschende vraagstuk der internationale betalingen zal inslaan. Vrees, dat de kortzichtigheid het ook nu nog teveel van het doorzicht zal we ten te winnen, waardoor de algemeene economische toestand tijdelijk tenminste nog kan verergeren. Over de zoogenaamde Ontwapenings conferentie, die de Herstelconferentie op den voet moet volgen, durven we, geleerd door de geschiedenis, nog geen enkele verwachting uit te spreken. Zou den wij het toch moeten doen dan zou deze uitteraard niet zeer hoopvol luiden. het vertrek van minister deckers BINNENLAND. officieele berichten RADEN VAN BEROEP. Bjj Kon. besluit is benoemd tot plaatsver vangend griffier van den Raad van Beroep (O.» te Arnhem Mr. W. A. M. Cremers, advo caat en procureur te Arnhem. BURGEMEESTERSBENOEMING. VERZEKERINGSRAAD. BjJ Kon. besluit is met ingang van 1 Janu ari 1932 aan Dr. D. Snoeck Henkemans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bezoldigd lid van den Verzekeringsraad, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrek king bewezen diensten. beroep in belastingzaken WETSONTWERP INGEDIEND Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling van de artt. 85 en 91 der wet op de In komstenbelasting 1914 en van de artikelen 41 en 49 der Wet op de Vermogensbelasting 1892, zoomede intrekking van art. 87 bis van eerstgenoemde en van art 43 van laatstge noemde wet De toelichting zegt o.m.: In de artt. 91 der Wet op de Inkomsten belasting 1914 en 49 der Wet op de Vermo gensbelasting 1892 komt een regeling voor, welke beoogt, belastingschuldigen te weer houden, zich op goed geluk met ongegronde bezwaren tot den raad van beroep te wenden. Bedoelde regeling bestaat hierin, dat een verhoogingsaanslag van 25 pCt. geheven kan worden over het volgens de uitspraak van den raad, ten onrechte betwiste belastingbe drag. Is het zaak. avontuurlijke beroepen tegen te gaan, evenzeer is bet zaak te zorgen, dat de verhooging den bonafide rechtzoekende niet weerhoudt, zijn bezwaren voor den rechter te brengen. Daarom bepalen genoem de artikekn tevens, dat de verhooging niet gevorderd wordt in een aantal genoemde ge vallen. Het onderhavige ontwerp vult deze artike len in dier voege aan, dat de verhooging bo vendien achterwege zal blijven, indien aan nemelijk is, dat niet door opzet of grove on achtzaamheid van den appellant of zijn ge machtigde het bedrag, dat volgens appellant had moeten worden geheven, te laag is ge steld. jaarboek 1932 geref. jongelingsbond H<et „Jaarboek voor 1932" van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Gere formeerden Grondslag is, mooi op tijd, ver schenen. Het is nu reeds de 41ste jaargang van dit vademecum op het gebied der Geref. jeugd organisatie en toch zou men geneigd zijn te zeggen: het wordt elk jaar nog beter! Aan het Bondsbureau, dat het samenstelde, kom» groote lof toe voor de nauwkeurige samen stelling en aan den drukker voor de schit terende typografische verzorging. Met dank baarheid mag worrien geconstateerd, dat er in het Geref. jeugdleven nog groei zit: het aantal vereenigingen vermeerderde met 10 en kwam op 1027, dat der leden nam toe met 888 tot 23158. Merkwaardig blijkt ook de groei te zijn der jeugdraden en jcugdcentralés. Het is een verheugend verschijnsel, dat dit nog in de donkere dagen die we doorleven mag wor den geconslateeru. Soli De Gloria.- Bij het vertrek van Minister Beckers uit Den Haag voor zijn reis naar NeiL-Indië waren vele autoriteiten aanwezig. Op onze foto ziet men den Minister in gesprek met Gen. Jhr. Roëll; verder ziet men o.m. Minister Bonner en het Tweede Kamerlid Duymaer v. Twist. DE STAKING TE ENSCHEDE de benzine-belasting OPNIEUW RELLETJES Men meldt ons uit Enschedé: Na afkondiging van het verbod van sa menscholingen is de rust nog niet terug gekeerd. Overal ziet men groepen menschen op de straten staan, die zich van het ver bod weinig aantrekken. De politie treedt tamelijk soepel op en wanneer er niets bij zonders voorvalt, laat men de menschen rustig staan. Gisteravond is het echter weer buitenge woon rumoerig toegegaan. In tegenstelling met vorige avonden was het ditmaal zeer rustig in de arbeiderswijk „Patmos". De relletjes hadden zich thans verplaatst naar de omgeving van de fabriek het Schutters veld aan de Hengeloschestraat. Tegen half zes trachtten zich daar voort durend groepjes menschen te vormen, die wilden wachten op de werkwilligen die uit de fabriek kwamen. Een en ander had tot gevolg dat de politie en marechaussees voortdurend moesten optreden. Er werden eenige charges uitgevoerd waarbij de men schen vluchtten in het nabij gelegen Van Heekpark, waar de charges werden voort gezet Vérschillende personen liepen klap pen op. Opgeschoten jongens trachtten den boel op te zetten door gefluit en gescheld. Toen op een gegeven oogenblik met stee- nen naar de marechaussees werd gegooid, achtervolgde deze de daders. Toen weer werd gegooid schoten dezen met scherp Direct daar op werd weer gescholden op marechaussees; dezen schoten nog 2 maal in de drukbevolkte straat zonder iemand te treffen. Hoewel de politie onmiddellijk daarop eenige huis zoekingen verrichtte, gelukte het haar niet de daders te vinden. Den geheelen avond is het in die omgeving rumoerig geweest In de arbeiderswijk „Tubantia" werd een groot aantal lantaarns stuk gegooid. Toen er vanwege het gemeentelijk electriciteitsbe- drijf nieuwe lampen waren ingezet werden er weer eenige vernield. Er werd toen om politieversterking gevraagd en spoedig arri veerde een aantal rijksveldwachters in een speciaal voor dit doel gereedstaande vracht auto. Men veegde daarop de straten schoon. Uit eenige gangen werd toen weer met stee- nen naar de politie gegooid; achter de huizen werd toen een onderzoek ingesteld, doch de daders bleven onvindbaar. Eenmaal loste te politie een waarschuwingsschot Wij vernemen nog, dat in verband met de ernstige ongeregeldheden de werkwillige arbeiders van de fabriek het Schuttersveld het werk niet zullen hervatten. sociaal-democratische volksopvoeding Wij hebben steeds met sympathie be groet elke poging van de stakers, cm door demonstraties, door hot volgen van onderkruipers, door persoonlijke over reding, de strijdbrekers van hun misse lijk werk af te houden. Wij hebben, waar wij konden, met alle macht meegewerkt aan het weren van strijdibrekers uit Duitschland, aan het verminderen van het aantal onderkruipers uit Twente zelf. Bij al deze maatregelen hebben wij echter steeds in het belang van de arbei ders zelf voorop gezet, dat de strijd moet morden gevoerd met de handen in de zakken. Is het wonder, dat de massa, die men aldus do straat opstuurt, minder netjes blijft dun de heeren socialistische jour nalisten? Maar mie diaagt dan mede de schuld? Of wel de meeste schuld? de ramp van de ..ooievaar" PROEVEN OP SCHIPHOL Naar de „Teil." meldt, zijn in verband met het ongeluk van de „Ooievaar' op Schiphol proeven genomen met een vlieg tuig deir K L.M. van hetzelfde type ais de Ooievaar en even zwaar belfl6t, terwijl net veel besproken noodluikje openstond. Do p.Inton Smirnoff en Frijns probeerden op te t.ijgen, doch het lukte niet. i>e proeven werden bijgewoond door Maas van den Rijksetud,iedi«nst voor de Luchtvaart en den heer Al-er van don v'.ieg- trchróficiven dienst de» K.L.M ONTDUIKING Op GROOTE SCHAAL! De ontduiking van het bijzonder invoerrecht op benzine blijkt hier en daar enorme afme tingen te hebben aangenomen. In de omstreken van Gouda zijn de bekeu ringen niet van de lucht Zoo vernemen wij, dat behalve te Haastrecht bekeuringen zijn gevallen te Stolwijk, Reeu- wijk, Moordrecht, Moercapelle, Schoonhoven en Bergambacht. In deze laatste gemeente werd bjj één persoon zelfs 4100 L. aange troffen. t Lijkt wel wat naïef te veronderstellen, dat dergelijke hoeveelheden zonder meer aan het toezicht kunnen worden onttrokken. De ambtenaren der invoerrechten en accijn zen trekken er dagelijks op uit, gewapend met gepunte ijzeren staven, omdat zelfs de ben- zinevaten ingegraven in den grond worden aangetroffen, om niet te spreken van andere listen die te baat worden genomen. Ons is intusschen gebleken, dat de belas tinginspecteurs niet onwelwillend staan tegen over hen die thans nog spoedig uit eigen be weging aangifte doen van niet aangegeven voorraden. De wet legde de verplichting op tot aangifte op 2 Januari 1932. In meerdere geval len zijn nadere aangiften gedaan en is geen bekeuring ingesteld. Dit moge den twijfelmoedigen alsnog hun verzuim te herstellen. Een ander punt is wellicht aan de aandacht van hen, die benzine opsloegen, ontgaan. Bij eventueele brand loopt de uitbetaling van ver zekeringsbedragen ongetwijfeld groot gevaar. Dat verder in sommige gemeenten moeilijk heden worden ondervonden met de toepassing van de Hinderwet mag als bekend worden ver ondersteld commissie herziening handelsverdragen DE OVEREENKOMST MET BELGlE De C>>rom:tS6ae voor de Herziening fier Handelsverdragen hield haar 95ete verga,.le ring onder voorzitterschap van dr. J. A Nederbragt. De voorzitter installeerde het nieuwe lid, don nieuw benoem den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam, den heer Gott.fr. H. Crone. Hij releveerde verder, dat de commissie in 1931 geroepen werd, meer dan ooit over veie en moeilijke problemen, door de tijdsomstan digheden aan de orde gesteld, te bena-i.1-.a- gen. Een echttaJ handelsovereenkomsten werd gssioten. Spreker memoreerde het u:tt België ou 29 Dec. gesloten protocol, waarbij Jk der partijen zich verplicht, in bepaaloe eevaMen te zulilen onderhandelen over voor koming, zooveel mogelijk, van nadeel von de andere partij als zij tot contingenteering van invoor-artikelen of analoge maatroge.en overgaat. Wat eronder valt Spr. vestigde er de aandacht op, dat de redactie wr ruim gekozen is, zoodat zij :n- en uitvDerbtperkingen en -verboden omvat maar voorts alle andere regeeringsuiaat- »-pgelen, die het goederenverkeer tussjh-m partijen zouden kunnen belemmeren. Ook de vriezen-regelingen vallen eronder; dit de eerste overeenkomst tot bestrijding van het euvel, uit dat 6oort reg&lLn/gen voort vloeiende. Spr. verheugde zich over de totstandko ming vain deze overeenkomst met België, die ^n eersti stap is tot nauwere eaimonwer king met België op economisch gebied in deze moeilijke tijden. Van Belgische zijde -s d,t protocol genoemd een daad van solida riteit en van wederkeerigen goeden wil. Spr. 6.'oot ridh bij dde woord-en gaarne aan. Wat cie toekomst betreft, zette de voor zitter uiteen, dat allereerst aan de or le ;s 'e kwestie van het handelsverdrag met Balglë, dat een tweede stap moet rijn op den zoo even aangegeven weg. Nauwere samenwer- k.ng mot de andere staten der Oslo-groep siaat niedo op het program. Dan komen eventueel» overeenkomsten met verach üm dr etatc'i tut beperking van euvelen, voori- vloeiende uit cri6is-politiek (deviezon-kwrs- tie enz.-. En voorts is er het gewone werk. tal van handelsverdragen zijn in behan-le- lirg of zullen ter hond moeten worden ge nomen. Met name doet zich het ontbreken van e-n definitief handelsverdrag met Spin je ils een leemte gevoelen. Over het vnnagst.uk van de deviezen rege lingen in verechiillende la-nden en de moge lijkheid, r.voreenkomsten te sluiten tot af weer van de ergste gevoilg-en daarvan, werd uitvc'irig van ged-achton gewisseld. Voornaamste Nieuws- (blz. 1). Opnieuw relletjes te Enschedé. (blz. 2.) Engeland in afwachting van Duitschland^ houding inzake de Herstelconferentie. De Duitsche Rijksregeering tracht da rechtsche oppositie te bewegen in te stem men met verlenging van Hindenburgs ambts periode, met het oog op de aanstaande groote conferenties. Ken bomaanslag op Jen Japanschen keizer Hirohito. De keizer ongedeerd. De paarden van zijn rijtuig gedood. De overstroomingen ln Groningen. (blz. 3) De opening van het kerkgebouw der Geref, Evangelisatie in België. Kerkelijk leven in 1931. V, (blz. 5) Het sociaal-democratische eenheidsfront gebroken (Uit de Pers). (blz. 0) Het nieuwe jaar. (Van onzen Duitschen correspondent). Het wrak van de Sténfries IV gevonden In den Storm, door Wjcrny. PREVENTIEVE HECHTENIS IN EEN GEZIN! Het aantal broodwinningen neemt on danks de malaise of misschien juist daar door zienderoogen toe. Zoo pas kreeg ilc nog een circulaire onder de oogen van een „Vereeniging van Lijkbezorging tegen kos- tenden prijs Ook op dit terrein schijnen er misbruiken te zijn; wat niet te verwonde ren is, want in zulke tijden gaat men liever niet pingelen over prijzen. Daarom komt de vereeniging met een een heidstarief. Dit slechts in 't voorbijgaan. Ik dacht men zie het opschrift aan een andere nieuwe broodwinning, het hou den van commensaals overeenkomstig het gewijzigde Wetboek van Strafvordering^ art. 490. Dat is dus precies het omgekeerde van het geen voor eenige jaren in Den Haag ge beurde, toen het Gemeentebestuur, bewogen met het lot van mannelijke commensaals, die geen rust vonden voor het hol van hun voet, eon tehuis voor Ongehuwde mannon stichtte. De menschen die nog iets aan kost gangers verdienden kwamen er wel door in moeite; maar wat hinderde dat? t Was in zekere zin een stap in de richting der socia lisatie. 'k Weet niet precies wat tot heden de ge volgen zijn geweest Als ik me niet vergis waren er een paar aardige baantjes te vergeven en legt de ge meente er tot heden een paar lieve duiten op toe; hoewel de tarieven knap hoog zijn en de bezetting dus verre van voldoende. Van de schoone sociale vruchten heb ik tot heden ook weinig gehoord; ik vrees dat de directeur het te druk heeft om daarover rapporten uit te brengen. En eerlijk ge zegd, ik heb een beetje hoop. dat er van da sociale opvoeding in het gezin op grond van art. 490 W. v. S. meer zal terecht komen dan in een Tehuis voor ongehuwde mannen met gelagkamer en buffet We hebben dus nu preventieve hechten!» in een gezin. Op 13 Nov. werd door den Kinderrechter te Amsterdam voor de eerste maal overeenkomstig het gewijzigde Straf wetboek een tienjarig jongetje uit Hilversum veroordeeld tot „hechtenis in een particuliere woning te Apeldoorn ter observatie, terwijl dn heer S. aldaar met het toezicht werd be last. Dit is een geheel nieuw geval van straf rechterlijke veroordecling. en de Kinderrech ter te Amsterdam pleegt ernstig overleg met verschillende vereenigingen en personen, hoa het nieuwe denkbeeld pasklaar kan worden gemaakt voor de praktijk. Hoe het zij: het is weer een nieuwe brood winning voor gezinnen, welke er voor in aanmerking komen om preventieve hechte nis te verschaffen aan jeugdige boefjes met een goede inborst Al blijft, naar ik meen, de belooning maar zeer matig. De vereeniging Pro Juventute, welke zulka dingen behandelt, smijt het geld niet over de balk. Dat is bekend. In de regel kan men beter directeur xija van een noodlijdende gcmeenteinstelling. ministerie van defensie MINISTER RUYS AD INTERIM De mmieter van Rlnnenlandsche Zal tl Jhr. Mr. Ch. J. M. R u y s de Beer«n- brouck zal tijdens de afwezigheid v: a den minister van Defensie, die v Indië vertrok, het departemor .au Deuu-i» ad interim waarnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1