DONDERDAG 7 JANUAR11932 DERDE BLAD PAG, 9 BINNENLAND. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE GEVAARLIJKE SMILDER VAART. Het Eerste-Kamerlid de heer Rugge heeft aan den minister van waterstaat de volgen de vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat on Dinsdag 29 December j.l. weer een auto in de Smilder vaart geraakte, waardoor 2 per sonen het leven verloren? 2. Is het den minister bekend, dat, met inbegrip van de in vraag 1 bedoelde per sonen, in ongeveer 2 jaar tijds door den toe stand van den weg langs de Smilder vaart 14 personen, doordat auto's in de vaart ge raakten, het leven verloren? 3. Is de minis er voornemens te bevorde ren, dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen tot verbetering van bedoelden DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR" VRAGEN IN DEN VOLKSRAAD. Het lid van dien Volksraad in Neder!.- Indiië, de heer Roep, heeft de volgende schriftelijke vragen lot de regeering ge Was het bureau luchitvaart van het d'e partement van gouvernementsbedrijven, hetwelk o.m. is belast mot de veiligheid van het burgerlijk luchtverkeer, op de hoogte met heit resultaat van tie genomen proeven met belrekkimg tot het maximum- gewicht, waarbij verkeersvliegtuigen vari het type Ooievaar hier te lande (N.-I.) nog aan de internationale eischen betreffende starllengte en stijgvermogen kunnen vol doen, zoo mede met de maxima, welke de K.L.M. na die proeven voor dit type heeft vastgesteld' Zoo ja, welke maatregelen heeft dat bu reau genomen om de K.L.M. Ie bewegen het door die maatschappij laatstelijk vastge stelde niet gedifferentieerde maximum (5250 K.G.) te verlagen tot de limie', welke blijkens vorenbedoelde proeven hier te lan de, resp. te Batavia en te Bandoeng, niet mag worden overschreden? HET LOONVRAAGSTUK EN DE CRISIS REDE VAN Mr. Dr. A. A. VAN RHIJN. Voor de Middens'andsbesturenbonden te VGravenhage heeft Mr. Dr. A A. van Rhijn, administrateur aan het departe ment van arbeid, handel en nijverheid, gisteravond een rede gehouden over: De Middenstand, het loonvraagstuk en de crisis. Spr. meende, dat de oorzaken der crisis van velerlei aard zijn. Men kan Jaarbij onderscheiden tusschen natuurlijke oorza ken, (b.v. grooie landibouwoogsten uit de jaren 1927 en 1928), technische oorzaken (de rationalisatie en de overproductie, die daarop is gevolgd) en politieke oorzaken (Verdrag van Versailles, invoerbelemms Mr. Dr. A. A. VAN RHIJN ringen). In de laatste maanden hebben vooral financieele oorzaken de moeilijkhe den vergroot Tal van landen hebben nn<- wrichte valuta's. Meer en meer treden ook peycholog Menigeen vangen, welke hem tot economisch onjuis te handelingen drijft, die hot vertrouwen in het bedrijfsleven verder ondermijnen. Vermoedelijk heeft de middenstand als geheel nog niet zoo erg van de crisis te tij den als jLe bedrijven, die voor de interna tionale markt werken. Spr, wees rten bewijze daarvan op de door den directeur-generaal van den arbeid Uitgebrachte belclirijfs-enquëte. Todh worden ook de middenstanders ernstig geschaad door de bezuinigingen van den verbruiker, door het verlies, dat zij lijden op voorraden, door de scherpe concurrentie, welke co prijzen doet dalen; door de werkloozen, die een eigen zaakje beginnen en door de dreigende beias ingverhoogingen. Het laat zich aanzien, dat het bedrijfs leven op een veel lager prijsniveau opnieuw zal moeten worden opgebouwd. Ook het loon zal zich bij dat nieuwe prijsniveau moeten aanpassen, zoodat aan een verlaging van het geldloon me; zal kunnen worden ontkomen. Spr. acht Jai ook sociaal niet onbillijk, daar het werke lijke loon door de groote prijsdaling van eerste levensbehoeften als melk, boter, brood, booncn enz. is gestegen. Ook van de zijde van den middenstand wordt tegen loonsverlaging nog wel eens aangevoerd, deit de koopkracht der arbei ders en beambten er door wordt vermin derd. Spr. acht deee koopkrachttheorie niet juist. Zij negeert het fei\ dat de looro-n oen zeer belangrijken invloed uitoefenen op de productiekosten. Bovendien bevorderen te hooge loonen de werkloosheid en werk loozen hebben weinig koopkracht. Ook re kent de koopkrachttheorie uibsoluut niet met de expoq. !>edrijven, die van een hooge- ren loonstandaard nimmer eenig voordeel kunnen hebben, omdet zij hun producten in het buitenland afze'ten. Zelfs de voorstanders der koopkracht the orie durven in deze crisis geen loonsverhoo- ging aanbevelen. En toch zouden zij dat krachtens hun standpunt moeten doen. Bij het toepassen van verlaging der geld* loonen zal met groote voorzichtigheid te werk moeten worden gegaan. Loonsverla ging is niet het mil Mei, maar één der mid delen om tot verbetering van den bedrijfs- toestand te komen. Bedrijf voor bedrijf zal moeten worden nagegaan welke verlaging, gezien alle in aanmerking komende om standigheden, billijk is. Tegen plotselinge groote verlagingen moet worden gewaar schuwd, omdat zu'ke groote veranderingen de economische desorganisatie vergroot-n. Spr. heeft liet vertrouwen, dat de arbei ders en de beambten ook in 'den midden stand eiulien erkennen dat het loon bij het nieuwe prijsniveau moet woriien aangepait. indien hun de noodzakelijkheid daarvan met kracht van argumenten wordt aange- HET DORUS RIJKERSFONDS Bestuursverkiezing. Gisteren heeft te Den Haag een algemetne vergadering plauis pehad van de vereniging „Helden-der-Zee-fonds Dorus Rijkers". Deze vergadering werd gepresideerd door den lieer G. W h i 11 a u, en had ten doe'de verkiezing vin een voorzitter en van een nieuw bestuur. Door den heer Boissevain werd mee gedeeld, dat de directeur van het Scheep vaartkundig Instituut te Rotterdam zich had bereid verklaard het voorzitterschap der ver- eeniging te aanvaarden, indien hij 'ojj accla matie werd verkozen, en het geheelc oude bestuur zich niet zou herkiesbaar stellen. Dit denkbeeld werd echter door de verga dering verworpen. Na veel discussie en enke^ herstemmingen, waaruit bleek, dat de heeren Henri ter a 11 en G. W h i 11 a u de meeste kans op het presidium hadden, werd deze laatste ton slotte tot voorzitter der vereeniging gekozen. In het bestuur werden tevens gekozen mevr. Dirkzwager en de heer De Lau Over eenige weken zal een nieuwe /ereade- ring ter voorziening in de zes opengebleven vacatures gehouden worden. BESTRIJDING VAN DE T. B. C. SUBSIDIE-AANVRAGEN. De minister van abbeid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat verzoeken om rijkssubsilJie voor de tuberculosebestrijding voor 1932 vóór 1 Maart moe en worden in gediend, en verzoekt de besiuren der ver- eenigiriigen nauwkeurig op te volgen de voorschriften, ave like met betrekking tot de indiening van de subsidie-aam ragen in de lgemeene subsidievoorwaarden zijn go- R.K. VAKSCHOOL VOOR MEIS JES aan het Galgewater te Lei den, die gisteren onder groote belangstelling werd geopend. DE STAKING IN DE TEXTIELINDUSTRIE HOOG WATER IN HET ERTSGEBERGTE ERNSTIGE RELLETJES EEN VEEBOD VAN SAMENSCHOLINGEN De toestand te Enschedé was Woensdag avond ondanks het ongunstige weer tame lijk onrustig. Op verschillende punten van de stad hadden relletjes plaats. Ditmaal had men het niet alleen gemunt op de ruiten van de werkwilligen, doch ook op dip van de beter gesitueerden. In de Haaksberger straat werden van twee woningen ruiten stuk gegooid. Hetzellde geschiedde met twee huizen in de Vondelstraat. Ook werden rui ten vernield in de villa van een fabrikant aan de Rembrandtlaan. De politie ne^nt aan dat in het laatste geval de ruiten zijn stuk geschoten. In een huis, waarin alleen de vrouw en een kind van een half jaar thuis waren vlo gen de steenen door de kamer. De vrouw is toen met het kind in den kelder gevlucht totdat de politie kwam opdagen. Kenmerkend voor de te Enschede heer- schende stemming was het geweldig drukke bezoek aan de meeting van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders, welke op het Van Heekplein werd gehouden. Het was de drukst bezochte openluchtmeeting welke tot nu toe in de stakingsperiode werd gehouden en zulks ondanks den steeds neerstroomen- den regen. In deze meeting werd weer tot begeleiding van de werkwilligen opgewekt Nemen de communisten de leiding? Ook werden de stakers aangespoord over dag niet thuis te blijven maar zooveel moge lijk overal te demonstreeren. Onder bedekte termen wees de communistische spreker de stakers er op dat zij 's avonds door moesten gaan met hun actie tegen politie en werk willigen, maar met meer overleg nog, zoo veel mogelijk verspreid in zijstraatjes en buiten het bereik van de politie. Na de meeting werd een reusachtige stoet van stakers, naar schatting ruim 3000 raen- schen, geformeerd, die onder het zingen van de „Internationale" de stad door trok. Vooral bij het passceren van de groote fa briekscomplexen aan den Bothof werden allerlei strijdkreten aangeheven. Bloedige botsingen op het Pathmos In de arbeiderswijk het Pathmos werd weer met steenen naar de politie gegooid, .ulnn? maatregelen tot steun aan de aardappel als gevolg waarvan twee marechaussees me|lindustrie c.a-> weike zouden neerkomen bloedend aan het hoofd werden verwond. Zij1 moesten zich onder geneeskundige behande ling stellen. De marechaussee heeft van de vuurwapens gebruik gemaakt, doch tot zoo ver kon worden vastgesteld werd niemand pjr CONTINGENTEERING VLEESCH EN BOTER Volgens de „Volkskr." zou ter bevoegder plaatse thans een contingenteeringsmaatregel in voorbereiding zijn inzake den buitenlandsch vleesch en buitenlandsche boter. COMMUNISTISCH GEWROET PROPAGANDA ONDER MILITAIREN. Naar aanleiding van ingekomen klamten over handelingen var personeel jer C-mVale Naar „De Avondpost verneemt, heef. zich iiMnapui--nk <-PYPsti-"l Malir»hflAn 91 »n gisteravond aan verschalende kazernes te Den h£u™7? an 21 te Haag en aan de hoofdwacht het volgende ^^h/a )m™'ssans van P°1 «val ",,c aldaa' overweging om -ivore.is mei Er verschenen'een paar mannen, die een r".'?,ie te tredc" ""licali-gen doosje sisaren overhandigden en verschillen.Ie 5.'_1haV1 van werken in te win- doosjes lucifers, met een oranje-etiket, dra- .n J f. a^- Centrale Recherche zijner ad- gende den naam en het merk van een bekende mmisuatie. sigarenfabriek hier te lande. Zij deelden mede, /i.,nnnnnn. dat een en ander was bedoeld als rec'ame en j ONGEREGELDHEDEN TE LEMMER, bestemd voor de soldaten, die op wacht moes- fc De Lemmer (Fr.) heerscht over de ten. Daarop verwy derden zy zich. Naderhand loonen bij de werkverschaffing en over de laag steunuitkering aan uitgetrokken werkloo- n verü v.erde stemming, die al maar dat daaronder zich 2en een communistisch manifest bevond. Door de militaire autoriteiten wordt onderzoek ingesteld. STEUN AAN DE AARDAPPEL MEEL-INDUSTRIE Naar de Tel. verneemt, beraamt de regee- Vijf personen, allen opgeschoten jongene, werden door de politie gearresteerd, ver dacht van met steenen te hebben gegooid. Ook in de gemeente Lonneker hebben ongeregeldheden plaats gehad, welke echter een minder ernstig karakter droegen dan die te Enschede. Een rijksveldwachter, dié met steenen werd geworpen, heeft eenige waarschuwingsschoten gelost. Een werkwil lige werd door stakers te water gegooid. Voorts werden in de woning van een werk Willige de ruiten vernield. Do burgemeester van Enschede heeft be sloten een verbod tot samenscholingen uit te vaardigen, welk verbod hedenmorgen 10 u. van kracht wordt Een zelfde verbod zal worden uitgevaardigd door den burgemeester van Lonneker voor zoover het deelen van die gemeente betreft welke grenzep aan En schede. Gemengd Nieuws. HUIZEN INGESTORT. Te Hollandscheveld (Dr.) is een zijmuur van een huis tengevolge van den storm wind omgewaaid, waarbij een 15-tal kippen oen dood vonden. De verhuurder heeft voor een pn>ot oeel de schade vergoed- Het in aanbouw zijnde lokaal van de 7 n. Pinkstergemeente te Elim (Dr.) is in gestort. Slechts de voor- en achtergevel zijn bl-'jvcn staan. groen en ir. samenscholingen en betoogingen tot uit'ng k. mt En hoewel reeds verschil- lendo conferenties met B. en W. gehouden zijn, schijnt men maar niet tot een bevredi gende oplossm^ te kunr.cr. komen- Uit het verloop van een en ander blijkt, dat de com munisten aan het wroeten zijn. Reeds zijn verschillende venters in dagelijksche ver brui ksartikelen lastig gevallen. Als men wi et of meent dat bedoelde personen bij de hu» gei wacht behooren, die er absoluut nog fliets mee te maken heeft, boycot men ze iied gewoon. Het begin iets op een terreur te ge'y'ken. EEN ZONDERLINGE EVANGELIST. Bij een boekhandelaar te Parijs vervoegde zich een vreeniueiing, om hem verecheiuen geneeskundige wei-ken van groote waarde ie verkuopen, aldus de N.R.C De boekliauüe- laar, die wist, dat de boeken dien ochtend bij n vakgenoot in diezeltde straat gestolen waren, meende met den diel te doen te heb ben, waarom hij hem probeerde te grijpen. Maar de ander gooide hem omver en maakte dat hij wegkwam. Een politieagent versper de hem den weg, waarop de diet hein met het temet van een scheermes te lijf wou. De agent wist hem eohter te overmeesteren, waarna de ander, iemand van ongewone kraoht, zich eenige sneden in den LinkerpoJs toebracht, welke eohter niet den dood ten gevolge hadden. Na verbonden te zijn is liij door den com missaris van politie van het arrondissement ondervraagd. Daar legde hij twee paspoor ten voor, een op naam van den Nederlander Hartog Sluis, geboren 12 Juli 1902 te Am sterdam, waarop hij als evangelist aangetee- kend stond, en een ander, klaarblijkelijk vervalecht, tem name van P. H. Cohen, ge boren te Den Haag, 31 Maart 1903. De dief zei slechts met behulp van het vervaJschte paspoort uit Nederland, waar hij al wegens diefstal veroordeeld was, ontkomen te zijn. Sluis droeg een groote hoeveelheid ont vreemde artikelen bij zich. o.a. vulpenhou ders, medische instrumenten en boeken. Hij heeft in België, Duitschland en Oostenrijk en in verscheiden steden van Frankrijk ge w-oond, waar hij zich altijd voor predikant uitgaf, wat hem vele bestedingen bez rgde. Bovendien werd hij in het bezit van een re volver gevonden. De man is opgesloten. HERINNERING AAN PRESIDENT KRUGER Door een Fransch meisje gezoend In het Haagsche Maandblad schrijft de heer jhr. dr. C. G. D. Sandberg, een artikel, getiteld „Een Herinnering aan President Kruger". Het slot heeft betrekking op de ontvangst van den President na zijn vertrek uit Zuid-Afrika, te Marseille'en luidt aldus: „Onder hen die zich bij het Comité had den aangemeld met het verzoek den Presi dent hun hulde te mogen betuigen, bevond zich ook een alleraardigste boeren dochter. die den President een gedicht, door haar zelf I gemaakt, wilde voordragen. Men begrijpt. I hoe een verzoek tot voordragen van een ge-1 Radio Nieuws. VRIJDAG 8 JAXTARI d 30 H i 1 1.00 Hal! Hilv 11.20 Künigswusterhaustn: Gramofoon 11.20 Kalundborg: Strijkorkest 12.01 Hilversum - 12.20 Da 12.20 Do 12 30 H j IA 00 H 11.00 HuU H.30 H i 1 sum A.V.R.O.: Omroep-orke, :ry: Gramofoonmuzk-k l R.: Concert. N.C.R.V.: Concert, sum A.V.R.O Gramof.muzir A.V.R.O.: Mddagcoacort Hilversum A. 14 50 Kalun db org: 15.00 Hulzen N.C.R.V.: Utrechtsch Strijk- 17 00 Hulzen N.C R.V.Orgelconcert. iT.OO Hi", versum V.A.RA.: Gramof.muslek 17 16 Hilversum V.A.K.A.: Vara-ork.-st 17.20 Brussel: Otnroep-?ymphor.ie-orkes: 16.15 Hilversum V.A.R.A.: Vars-orkest 19.20 Loni-n R.: R-elnald K;ngs Orkest 20.00 Hui 7 l'hllharmonlech 0.30 H11 v 1.20 Lon Jen R.: B.B.C.-orkest 1.30 Huizen N.C.R.V.: H.-iarl. Orkestt 1.30 Hilversum VPRO.: Concert. 2.45 Hilversum V.P.R.O.: Gramcf.n i N.C.R.V.: Schrlftlei N.V.R.V.: Ziokendie 18.80 Huizen N.C.R.V.: Bezoek van den radio dokter. '9 00 Huizen N.C.R.V.: Vragen over knmer- 19 45P^u"sen N.C.R.V.: „Duitschlanï als loe- n V.P.R.O.: Kerkgeschiedenis in het K C.R.V.: üitze dicht van een eenvoudig, lief, mooi Fransch boerenmeisje, opgedragen aan den grooten Transvaalschen Boeien-leider, bij het Comité insloeg en dan ook dadelijk werd ingewil ligd. Vol vuur voordragend kweet zij zich buitengewoon goed van haar taak, waarvoor ze een ware ovatie in ontvangst mocht nemen, een ovatie die haar hoogtepunt be reikte. toen zij aan 't slot den goeden, ouden, niets vermoedenden President omhelsde en twee klinkende zoenen gaf. 's Avonds aan tafel, toen de gebeurtenissen van den dag de revue passeerden, zeide de heer P. Grobler zoo langs zijn neus weg tegen den President, terwijl hij de anderen een knipoogje gaf: „Dit was n gave noointje wat vir Presi dent die versie opgese het; sy het dit regtig goed gedoen en was heeltemaal nie skaam „Nee", antwoordt toen de President, „dit was sekerlik een liewe meissie en sv het haar versie goed opgesè." „Ja, President, en dit het ons gelyk of President dit lang nie onaangenam gevind het nie toe sy U so skielyk omhels en 'n paar flinke soene gegé het." „Nee, waarom zou ek? Dit was mos1) 'n baie liewe meisie". „Maar, Preident, ek wonder wat Tant Sannie2) daarvan sal denk als sy dit hoar?" Verschrikt kijkt de President plotseling op en roept uit: „Wat meen jij Piet? Maar sy sal dit mos niet hoor nie!" „Ek is daarvan nog nie so seker nie", klinkt het antwoord, terwijl wij ons allen hartelijk zitten te verkneukelen dat Presi dent er even gemoedelijk tusschen genomen wordt „U weet dat de Franse dit almaal baie mooi gevind het en hulle was heelte maal opgewonde daarover. More staan dit seker in al hulle koerante en so mag ook die Volksstem dit een dag oërneem, en as neef Frikkie (Eloff) soos gewoonlik "s mor gens die koerant voorlees, sal sy dit ook verneem." Even volgde een stilte; toen, heftig geba rend: „Piet só vir hulle. hulle moet dit nie publiceer nie! Ek wil dit nie hé nie! Het jy gehoor. Piet, ek wil dit nie hè nie!" Een hartelijk gelach volgde op deze ont boezeming en President is er zich van bewust er tusschen genomen te zijn. Maar hij kan zoo n grapje best verdragen, grunselt zelf ook weldra gejioegelijk en met con kwasie-drei- gend opgeheven vinger tot Grobler heet het: „Wag maar Piet, ek sal jou nog wel kryl" VERDRONKEN Men meldt ons uit Hooge Zwaluwe: Naby de draaibrug iti het Wilhelminaka- naal is dryvende gevonden het lyk van een onbekenden man van ongeveer 50 jaar. Het is naar het gemeentehuis van Terheyden overge bracht ter identificeering. Vermoed wordt, dat de man een hengelaar uit Breda of om geving is. FEUILLETON Nabij het Macedonische front Door IVANKA Na een langzame reis kwamen ave te Prilep aan, de stad, die zich drie jaren achtereen in handen van de Duitschers had bevonden. Voorloopig namen we onzen in trek in een der weinige, zeer primitieve hotelletjes, doch zagen spoedig naar een geschikt huls om, dat ons al vrij gauw door een onvoorziene omstandigheid gelukte van een Turk, die in armoedige omstandigheden was geraakt, te huren. We begonnen deze flinke woning alvast voor onszelf in ge reedheid te brengen, waarvoor ons de ach tergelaten meubelen der Duitschers, waarin hun namen gegrift v;iren, door de Servische autoriteiten werden verstrekt. Binnen weinige dagen was ons huis ge reed en zag er eenvoudig, doch goed be woonbaar uit. Intussclien had de behulp zame Profeet ons een leegstaand, oud, doch flink gebouw aangewezen, dat voor reke ning van het A.R.K. als hospitaal zou wor den in orde gebracht. In dien tijd arriveer den tevens de vele wagonladingen mate riaal, waarmede wij 't crobouw zoo spoedig tot cehruik gereed maakten. Toen na cenigen tijd alles zoover gevor derd was, dat wc de eerste patiënten en zieken konden ontvangen, werd op zekeren morgen het hospitaal door twee pope's met eenvoudig ceremonieel ingewijd. Van alle kanten stroomden de stakkerds toe, zoodat het ziekenhuis binnen zeer korten tijd ge heel was gevuld. Op de polikliniek kwamen eiken morgen behalve des Zondags, een paar honderd menschen uit Prilep en de omliggende dor pen ter behandeling. Vaak gebeurde het, dat zich onder hen zwaar zieke vrouwen, mannen en kinderen bevonden, die don heelen nacht den langen tocht te paard of per ossenwagen hadden afgelegen, om door onze doktoren te worden oruderzocLt en behandeld, of in het hospitaal te worden opgenomen. Zoodoende kreeg men tevens een over zicht van de door de oorlogsomstandig heden verwaarloosde, vaak ongeneeslijke gevallen van verschillende vormen van tuberculose en de vele en zeer ernstige oog ontstekingen en andere ziekten. Vaak leg den de vrouwen uit d,e streek de grootste koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest aan den dag. Een boer was bijvoor beeld met een hoorn van een zijner ossen in den buik gestoken waardoor een groote wonde was ontstaan. In ons hospitaal aan gekomen. bleek de diepe wonde reeds aan de opperhuid gehecht te zijn. Toen de dok ter den boer vroeg, wie dit gedaan had, wees hij naar zijn vrouw, een stevige boerin die dc naald en het garen, waarmede zij midden op den weg de wonde gehecht had. nog in haar bezit had. Gelukkig was zij aan de oppervlakte gebleven en kon de boor, na door de doktoren te zijn geholpen, weer na enkele dagen het hospitaal ver laten, daar er wonder boven wonder geen infectie was ontstaan. Op een der polikliniekdagen was het aan tal vrouwen verre in de meerderheid; nnge veer twintig van haai kwamen na elkaar binnen met dezelfde klachten: „Bollei kla- *va" („Pijn in het hoofd"). Onze tolk. den volksaard kennende, kreeg den indruk, dat zij meer uit nieuwsgierigheid waren ge komen en hij deelde den dokter zijn ver moedens mee. Toen -de laatste der vrouwen binnentrad en de dokter haar vroeg, of zij misschien ook last van hoofdpijn had, antwoordde zij ontkennend. Nadat hij alle organen had aangewezen en zij haar hoofd bleef schud den, vroeg hij haar, op zijn knieën wijzend of daar dan ook misschien de kwaal zat, waarop zij zich naïef in haar volle breedte op de knieën van den dokter neerzette, tot groot vermaak van alle aanwezigen. Met primimtievc middelen, gevonden in de militaire magazijnen, werd tevens een uit eenige afdeelingen bestaande barak ge bouwd, waar de besmettelijke zieken en zij die ter observatie waren aangewezen, wer den opgenomen. In een eenvoudige, doch goed ingerichte operatiekamer werden de vele operaties verricht Na eenigen tijd van zeer harden arbeid kregen we onverwachts bezoek van de hoofdvertegenwoordigers van het A.R.K., die zeer verrast waren over hetgeen in zoo n korten tijd was bpreikt en van hun groote tevredenheid blijken gaven. Later mochten onze doktoren het genoe gen smaken, dat nieuw aangekomen Ame- rika.ansche artsen, die in dienst van het A.R.K. in Macedonië een station zouden oprichten, eerst eenigen tijd bij ons kwa men doorbrengen, rv» nnze werkwijze latei- zelf elders in praktijk te bengen. Op zekeren dag brachten we op uitno. li ging een bezoek aan het klooster, hoog in de bergen gelegen, waar de beide pope's, die ons hospitaal hadden ingewijd, thuis behoorden We legden den langen, moei lijken, doch interessanten tocht af, gezeten op kleine bergpaarden, die ons voorzichtig langs de ravijnen voerden, steeds hooger en hooger totdat we na uren het oer-oude, romantische, stille klooster naderden, waar de klokken ter verwelkoming luididen en we door de vier pope's reeds buiten werden opgewacht. In deze heerlijke, ongerepte om geving, waar men zulk een prachtig uit zicht verkreeg over de bergen en de mina- rettenstad Prilep, brachten we eenige on vergetelijke uren door met onze vriende lijke gastheeren, die ons bij deze gelegen heid een tvpischen Servischen maaltijd aan boden, bestaande uit een aan liet spit ge braden speenvarken, waarvan men zich ieder een stuk moest afsnijden en waarbij verscheidene andere gerechten werden op gediend en waar ook de Servische landwijn niet ontbrak. De door de pope's zelf toebereide ali- gowitza, een soort brandewijn, en vooral de Turksche koffie speelden ook hier weer een grooten rol. Vóór den avond keerden we van dit on vergetelijke uitstapje naar ons huis terug, na een vriendelijk afscheid van de goede hartelijke pope's te hebben genomen. Een stil verlangen had mij -doen beslui ten nog éénmaal naar Monnstir te gaan. om 't hospitaal terug te zien. waar zooveel droef gebeuren zich vroeger had afgespeeld Op pen goeden morgen vertrok Ik met den trein en kwam na eenige uren te Monastir aan. Daar huurde ik een fincre en liet mij door de gebombardeerde stad rijden, waar nu de rust gelukkig was weergekeerd. Ik zag de straten terug, waarin nog overal de groote kuilen te zien waren, door de gra naten geslagen; de afgebrande en verwoeste huizen; de oude, geschonden kerk. waarin de gasbommen gevallen waren en de on noemlijk vele slachtoffers den vreeselijken verstikkingsdood hadden gevonden. Daarna reed ik naar de plaats, waar velen van onze vroegere patiënten in de eeuwige rusj vereenigd waren: het stille kerkhof, waar op de vele eenvoudige kruis jes de namen der dooden gegrift waren; waar in den koesterenden zonneschijn do vogels een vredeslied schenen te zingen. Zeer onder den indruk reed ik naar de stad terug en kwam in de straat aan. waar het hospitaal gelegen was. Ik steeg uit en schelde een weinig nerveus aan. Hard ging de hel over! Ik moest even terugdenken aan den koetsier, die op den bewusten avond na onze aankomst in de donkere, troostelooze stad. zoo voorzichtig had aan gebeld. alsof hij angst had, dat de vijand het geluid zou kunnen hooren De poort werd geopend door een der nonnetjes. Ik maakte mij bekend en daarop leidde zij mii naar de moederoverste, die mij zeer vriendelijk ontving. Ik deelde haar mede. dat ik een der zustere was. die in baar afwezigheid de gewomlen en zieken had verpleegd. Danrp schudde zij haar lievo, vriendelijke hoofd. Ja, alles was haar reo.U bekend. Dadelijk na den oorlog teruego keerd, waren zij nu weer aap den arbeid gptogen. Ik vroeg de sympathiek uitziende vrouw nog eens de zalen te mogen zien. Stil voer de zij mij door het gebouw; bij alle kamers bleef ik oven staan en dacht aan hen, die we hier in de moeilijke dagen hadden bij gestaan. Ik opende de oude keuken, waar in we met ons zessen de vele onrustige nachten hadden door geworsteld; liet nog even mijn blik glijden door de gang, op welker roode tegels de door gas verstikten hun laatste uren hadden doorgestreden. Van mijn oud-patienten was er niet een meer aanwezig. De meesten waren genezen naar hun huizen teruggekeerd. De bedien den waren door anderen vervangen. Stil schreden de nonnetjes door de gan gen, trouw haar plicht vervullend. Het scheen, alsof zij nooit waren weg geweest. Ik nam afscheid van dc moeder-overste, die mij zeide: „Eiken dag dank ik met de mijnen, voor de rust. die is weergekeerd en bidden wij om eeuwigdurenden vrede." Toen keerde ik naar Prilep terug, waar we onzen arbeid nog een langen tijd voort zetten. Wanneer ik in stille uren nog eens mijn blik laat rusten op de koude, harde granaat scherven en looden kogels, meegenomen uit de verwoeste kamer der nonnetjes, is het, alsof ik bet suizen veer hoor en de vele ongelukkigen vóór mij zie. Dan voeren mijn izedachtcn mij terug naar den armen soldaat, die. m t verlof van bet front in zijn woonplaats weergekeerd, 't- mocht terugvinden van alles, wat aan de wereld bond en ik denk met o :oed aan de tranen, die blonken in de oogen van onze patiënten bij ons hartroe- rond afscheid uit M nastir. De vele jaren, ze lijn voorbijgegaan, doch die tranen zullen nis kostbare paarlen in mijn herinnering bewaard blijven. EINDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9