llicuurr ^riJtsrlp dTmtrant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Zuid-Westerstorm over ons land ABONNEMENT: Per kwartaal &2S (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0125 Voor het Buitenland bij Weke- 1 lijksche zending 8.— ADVüHTENTIEN Van 1 tot 5 regels- 1-1 Elke regel 1 Bij dageüjksclie zonding Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 3551 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) fjpstbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 7 JANUAR11932 Ir-gez. Mededeel ingen Van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.13 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Qit nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. TERUGBLIK HET BUITENLAND IN 1931 II. Lieten we in ons eerste artikel een gunstig oordeel vernemen omtrent het crisisjaar 1931, in zooverre dit den weg baande voor het onmisbaar inzicht, dat met de economische wanbegrippen van het verdrag van Versailles gebroken moet worden, indien men niet gezamen lijk ten onder wil gaan, thans willen wij als in vogelvlucht nagaan, hoe het jaar 1931 niettemin een jaar van worsteling is geweest om dit inzicht te doen door breken. Het begon reeds in Januari, toen Dr. Colijn in de Europeesche Commissie zijn indrukwekkende alarmkreet over de mislukking van het economische Vol- kenbondswerk deed hooren. De Europeesche Unie, die zich in de eerste plaats richten wil op de vereer.i- ging der Europeesche volken in econo- mischen zin, moge nog in dezelfde maand zijn opgericht en een schoon pro gramma van samenwerking hebben ont worpen, in Maart moest Colijn in de Tarievenconferentie opnieuw de nood klok luiden en constateeren, dat de meeste staten ten opzichte van het met veel zorg ineengezette plan voor een tarieven-wapenstilstand 'n défaitistisch standpunt hadden ingenomen, In die zelfde conferentie kon slechts openlijk worden" vastgesteld, dat de handelscon ventie van Genève „zoo dood als een pier" was. Voor de pas-opgerichte Europeesche Unie zag het er zoodoende wel heel som ber uit En dat uitzicht werd nog don kerder toen in Maart, geheel onver wacht, het Duitsch-Oostenrijksche dou- ane-accoord werd aangekondigd en groote opschudding veroorzaakte. Juist in het land welles minister van buitenlandsche zaken, Briand, het initiatief had genomen voor de Euro peesche samenwerking, was deze. con sternatie het grootst. Wij behoeven de geschiedenis van dit Voorgenomen douane-accoord, het z.g. Tolunieplan, niet breed op te halen- Men weet, dat Frankrijk direct beweerde, dat dit plan strijdig was met de inter nationale overeenkomsten, inzonderheid met het Protocol van Genève van 1922, dat Oostenrijk verbiedt financieele of economische verbintenissen aan te gaan, die zjjn onafhankelijkheid direct of in direct in gevaar kunnen brengen. Het vredesverdrag van Saint German zegt, dat deze bepaling Oostenrijk niet mag belemmeren in zijn vrijheid ten opzichte van tarieven van in- en uitvoerrechten, doch dat liet men bij die bewering ge makshalve maar buiten beschouwing. Het werd een politiek relletje van iden eersten rang. De vredesman Briand zeide in de Tol- unie-plannen het begin te zien van een actie, die tot oorlog zou kunnen leiden, oindat de economische aaneensluiting door de politieke zou kunnen worden ge volgd en deze laatste door het vredes verdrag van Versailles verboden was. De Fransche pers noemde de staats lieden te Berlijn en te Weenen belagers van 't plan van Briand voor algemeene Europeesche samenwerking er. wilde den boycot tegen de Germaansche lan den uitroepen. Waar de Volkenbond zelf „regionale verdragen" had aangeprezen en het aangekondigde douane-accoord op zich zelf heel onschuldig was, maakte heel dit relletje den indruk van een zeer on waarachtig gedoe. I. Deze houding was van Frankrijk te Verwachten. Maar wat niet verwacht mocht wor den en niettemin gebeurde, dat was de uitspraak van het Haagsche Hof voor Internationale Justitie, waaraan door den Volkenbond de rechtsvraag in deze zaak was voorgelegd. Door het juridisch-geoorloofde van het Duitsch-Oostenrijksche plan te ont kennen, deed het Hof een klaarbljjkelijk politieke en niet een objectief-juridische uitspraak en bracht daardoor aan het vertrouwen in dit Volkenbondslichaam een knak toe, die slechts geëvenaard is door de verontwaardiging welke de Vol kenbondsraad in den eersten tijd van zjin bestaan heeft gewekt met zijn uit spraak over de verdeeling van het Duit- sche industriegebied in Opper-Sliezië. Pra'ctische waarde had die uitspraak VRACHTBOOT OP DE ZUIDERZEE VERMIST GRONINGEN DOOR HET WATER BEDREIGD Loodsdiensten stopgezet DE STaNFRIES IV VERMIST Naar gisteravond werd gemeld, wordt de vrachtboot Stanfrics IV van den stoomboot- dienst Amsterdam—Leeuwarden „Stanfries", welke boot Dinsdagavond van Amsterdam is vertrokken, vermist De Stanfries IV is Dinsdagavond om 8 uur uit Amsterdam vertrokken met bestemming naar Harlingen, waar het schip Woensdag ochtend tusschen 5 en 6 uur moest aanko men. Woensdagavond te zes uur, dus 12 uur later, had men niets meer van het schip ver nomen en bij onderzoek is gebleken, dat het ook niet de sluis van het Kornwerderzand in den afsluitdijk van de Zuiderzee is gepas seerd. Alle nasporingen langs de kust van tie Zuiderzee en alle informaties op Marken, Urk en Schokland waren tevergecfsch. Daar het schip geen radio aan boord heeft, bestaat de mogelijkheid, dat het voor anker is gegaan op een plaats, vanwaar geen ver binding met den wal mogelijk is. Vier man aan boord Aan boord van de Stanfries IV bevinden zich vier personen, n.l. de kapitein C. Veen- slra, afkomstig uit Leeuwarden, de machi nist Talstra uit Wyns, de stuurman P. de Vries uit Leeuwarden en de matroos Jasper, eveneens afkomstig van Leeuwarden. Alle opvarenden zijn gehuwd. Het schip, da» 117 ton groot is en ongeveer 25 jaar geleden werd gebouwd, had ongeveer 110 ton beurt goederen als lading in. Gemeld wordt, dat de mogelijkheid bestaat dat het schip ten Noorden van Enkhuizen lusschen den vuurtoren de Yen en Andijk langs de Noord Hollandsche kust voor ankei is gegaan. Dit is ongeveer de eenige plaats, waar voor anker gaan mogelijk was in ver band met de richting van den wind, die in den nacht van Dinsdag op gisteren sterk uit het Züid-Westen woei. Wanneer het schir inderdaad daar geankerd heeft, bestaat de. kans, dat het van den wal af niet zichtbaar is, zoodat het niet behoeft te zijn opgemerkt Te Harlingen is aangekomen de „Dokkum I". De kapitein van dit schip rapporteert, dat hij ter hoogte van Workum lading, af komstig van de deklast van de Stanfries IV. heeft zien drijven. Met man en muis vergaan Heden morgen om 12 uur bericht men ons uit Amsterdam: Omtrent de vermissing van de Stanfries ïV vernemen wij nader dat thans met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen dat het schip met man en muis is vergaan. GEVAAR IN GRONINGEN Groningen door het water bedreigd. Men meldt ons uit Groningen: Ofschoon men tot dusver er in geslaagd is het water bij Kelderwolderpolder te keeren, is de toestand daar zeer critiek, daar niet al leen gevaar dreigt op de plaats waar men bezig is met den dijk voor een afwaterings kanaal, waardoor de polder daar beschermd is, doch ook van den kant van de Peize, waar men uitgestrekte watervlakten zieL Bruggetjes en vlonders zijn daar reeds aan gelegd. maar men vreest dat de afscheiding* dijk bij Peizermade het niet zal kunnen hou den als de wind zoo sterk blijft als hij nu is. Daardoor zullen ook de buitenwijken aan de Westzijde van de stad Groningen gevaar loo- pen, daar Peizermade slechts enkele kilo meters van de stad is verwijderd. De water stand in dc provincie Groningen is op het oogenblik 61 boven W.K.P. terwijl de nor male stand 10 beneden W.K.P. is. De kana- van de stad Groningen zijn ook zeer Dijkdoorbraken In Groningen. De nieuwe zeedijk bij Termunterzijl nabij het gemaal De Cremer heeft het zoodanig te 'erantwoorden gehad, dat hier en daar en-, kele zwakke plekker zijn ontstaan. van het Hj-iagsche Hof al niet meer toen zij werd gedaan, want kort tevoren, be gin September, had het financieel be narde Oostenrijk gecapituleerd voor de Fransche gouden kogels. Curtius en Schober hadden hun Tolunieplannen in getrokken, den wensch uitsprekend, dat het moge vervangen worden door een algemeen plan van Europeesche samen werking. Doch dit schoone denkbeeld is sindsdien niet meer genoemd. Dat laatste is niet te verwonderen. Niet omdat het doel van Frankrijk nu voorloopig bereikt was, maar omdat dringender zaken de aandacht der we reld inmiddels waren gaan bezig hou den, waardoor er niet zoozeer sprake van was hoe men zou kunnen komen tot verwezenlijking van het „plan-Briand" dan wel of het nog mogelijk zou zijn Europa voor de ineenstorting te be hoeden^ In den Veentjespolder te Siddeburen zijn de dijken doorgebroken. Met bootjes vaar* men daar van huis naar huis. Nog meer pol ders in de nabijheid staan onder water door dijkdoorbraak. Duizenden H.L. aardappelen dreigen verloren te gaan. Het Schildmeer dreigt bij Steendam alles te overstroomen. In het Oldambt en Westerwolde is de wa terstand buitengewoon hoog. Bij Finsterwol- de is de Tjamme buiten haar oevers getre den en heeft landerijen over een groote uit gestrektheid blank gezet en bij Winschoten- Oostereind is het Beesterdiep overstroomd, waardoor op verschillende plaatsen het wa ter in het land is doorgedrongen. Het bestuur van den Eel derwol derpol der is er van overtuigd, dat wanneer voldoende voorzorgsmaatregelen waren genomen, het gevaar voor de groote doorbraak, niet moge lijk zou zijn geweest. TE ROTTERDAM Een krachtige Zuid Westerstorm heeft gisteravond boven Rotterdam gewoed. Voor al in de periode van 7—10 uur gierden de vlagen met geweld door de schier verlaten straten en terecht werd gevreesd, dat er ongelukken zouden gebeuren. Later in de: avond is de wind wat gaan luwen en naar het Noorden uitgeschoten en toen was het mogelijk een verkorte balans van de aange richte schade op te nemen. Allereerst kwam bericht, dat de treinen loop op het traject Rotterdam (Hofplein) Leidschendaui—Den Haag gestremd was. De trein, die te 21.15 van Hofplein vertrok hau bet hard tegen den storm te verantwoorden. Telkens werd de beugel ingedrukt en als de electrische geleiddrand dun weer pakte, schoten blauwe vlammen uit, die den wijden omtrek verlichtten. Ter hoogte van de Voor burgstraat schoot weer een groote vlam uit, maar de bestuurder reed door. Korten tij.l daarna brak de rijdraad en de trein stonn stroomloos evenals twee treinen, die op weg waren naar Rotterdam. Het geheele traject tusschen Rotterdam en Schiebroek was tonder -stroom. Later op den avond heeft men ter hoogte van de Voorburgstraat het afgebroken stuk van een beugel gevonden. Waarschijnlijk heeft de defecte pentograa! den rijdraad beschadigd. Aanvankelijk bleef deze nog intact, zoodat de bestuurder het niet bemerkte, maar aoor het geweld van den storm is de draad gebroken. De trein uit Rotterdam bleef ten gevolge dadr- van even voor de halte Bergweg steken. Uiteraard was het door de reizigers uit de drie opgehouden treinen een onaangename gewaarwording. Men bleef nog geruimen tijd hopen, dat de storing wel spoedig zou zijn opgeheven, maar er moest eerst een monta- getrein uit Leidschendam komen alvorens men met de reparatie kon beginnen en ook hiermee was nog veel tijd gemoeid. Dc treinen over Pijnacker zijn verder over den Ceintuurbaan naar D.P. gevoerd. Van Hof- Dlein en Bergweg zijn gisteravond na het ongeval geen treinen meer vertrokken. Van morgen was de treinenloop weer normaal. In de haven. Men had verwacht, dat in de haven en op de rivier door den zwaren storm wel veel schade zou worden aangericht. Dat is echter meegevallen. Te 8 uur is de Elevator 56 van dc S.H.V., die langszij de Rotterdam aan de Wilhelminakade lag, op drift geslagen. De sleepbooten Erin en Nederland hebben den driftigen graanzuiger naar de Koningshaven gesleept. Dezelfde sleepbooten hebben het lar geladen sleepschip Catharina, dat op boeien in de rivier lag en groot gevaar liep, naar een veiliger plaats versleept In de Waalhaven heeft voorts nog een zee schip een kleine trip gemaakt, maar ook dit schip kon spoedig van de dwalingen zijns weegs worden terug gebracht. In de stad. In de stad heeft de storm de burgerij vele angstige oogcnblikken bezorgd. De Alarm centrale van de Brandweer is meer dan 20 maal uitgerukt om sclioorsteenen en schut tingen, die gevaar opleverden, weg te halen. Het aantal gesneuvelde radio-antennes bleek legio te zijn. Bij de Bijenkorf is een groote gebogen spie gelruit op den hoek van den Schiedamschen Singel ingewaaid. Op de Linker Rottekade is een lifttoren, welke bij een bouwwerk op het terrein van fle Heinekens Bierbrouwerij stond, omge waaid en voor een gedeelte op het trottoir terecht gekomen. Op den Crooswijkschcn singel is een boom omgewaaid. Op den Westzeedijk, nabij het flatgebouw en in de Parklaan zijn kruinen van boomen afgebroken en gevallen. In de Van Speyckstraat is een antenne af gewaaid en door een ruit van de tweede ver dieping gevallen. Ook in de van der Poel straat is een antenne afgewaaid. In de Na dorststraat is een schoorsteen ingestort en ■an het magazijn Mertens aan den Hillevliet is een groote etalageruit ingewaaid. Aan den Essenburgsingel wordt een stem pellokaal gebouwd. Van dat bouwwerk is groot gedeelte van het dak afgewaaid. Ook bij de fabriek van de firma Peek en Cloppenburg aan de Voorburgstraat is een stuk van het dak van een loodsje afge waaid. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet gebeurd. Men heeft nog een oogenblik ge vreesd voor hoog water en overstronmingen. maar hoewel de wind ruimde, nam 'hij tege lijk zqpveel in kracht af. dat de wateren var» de Maas niet ernstig in hnn loop naar de zee werden belemmerd. Het -water kwam in de binnenhavens wel hoog, maar tot ond- geloopen kelders en kaden kwam het dit maal "niet. DE STORM IN DE RESIDENTIE WEINIG ONHEILEN Marie Fr. P. uit de Deimanstraat tegen een tram aangewaaid, waardoor zij eenige kneu zingen kreeg. Van den bouw naast het huis Bethlehem aan de Princessegracht woei een schutting om. Twee voetgangers, de 24-jarige J. H. D. en de 20-jarige A. J. v. V. weiden erdoor ge troffen. Het ongeluk liep goed af; de laatste had een buil aan het voorhoofd en een bloedneus, de eerste een wond aan den schouder. Beiden zijn door den geneeskun digen dienst verbonden, waarna zij hun weg konden vervolgen. Van zes uur af heeft de brandweer han den vol werk gehad. De groote en kleine kraanwagen waren voortdurend onderweg om kleine zaken te regelen, zooals het recht zetten van antennes, het vastzetten van licht hakken, het sloopen van schuttingen, enz. Aan de Calandkade en den Loosduinsche weg zijn schuiten losgeslagen, aan de Daal en Bergsche laan is een directiekeet omge waaid en verder zijn hier en daar boomen DE STORM IN DE HOOFDSTAD schade en ongemak De storm uit het Zuid-Westen, die gister avond overeenkomstig de verwachtingen van den stormwaarschuwingsdienst met volle kracht is uitgebroken heeft in de hoofdstad op \ersehillende plaatsen schade en onge mak veroorzaakt. Volgens de berichten wel ke wij daaromtrent te ongeveer 9 uur ont vingen was in de haven het Engelsche stoom schip „Selvistan" van de Engelsche boeien losgeslagen. Met assistentie van den haven dienst kon het schip zonder dat eenige scha de was aangericht weer worden vastgelegd. De zwaarste taak was, zooals gewoonlijk bij storm in de hoofdstad het geval is, voor de brandweer weggelegd. Uit alle deelen van de stad werd zij vrijwel onophoudelijk ge alarmeerd voor onge.vallen als omgewaaide antennes en schuitingen, losgeraakte uit hangborden, en wat dies meer zij. In de Knollendamstraat en in de Polanen- straat zijn schoorsteenen door het dak ge vallen. In het eerste geval werd een meisje door een steen aan het hoofd getroffen. In bet Binnengasthuis is zij verbonden en daar na kon zij r.aar huis terugkeeren. Het verkeer leverde in verschillende stra ten min of meer gevaar voor lichamelijk let sel op door neervallende dakpannen, stuk ken zink en andere zaken, waaraan de storm het houvast had ontnomen. Ook na negen uur is de brandweer nog herhaalde malen gealarmeerd voor door den storm aan perccelen, schuttingen enz. aan gerichte schade. In de haven zijn tot om streeks genoemden tijd alleen moeilijkheden geweest ter hoogte van de Engelsche boeien bii de graansilo, waar de Engelsche schepen ..Selvistan" en „Goldensea" gemeerd liggen. Zooals wij reeds meldden is eerstgenoemd schip door den storm losgeslagen. Wij ver nemen hieromtrent nader dat er vier sleep booten van de firma Goedkoop gerequireerd moesten worden om het schip weer vast te leggen. Krrt daarop is ook de „Goldensea" op drift geraakt. Ook aan dit schip moesten de vier sleepbooten te pas komen. Het weer op hun plaats brengen van beide schepen is helaas met een ernstig ongeval gepaard gpgaan. Een der opvarenden van de sleepboot „Henriette Goedkoop", de stoker J uit I.Tmuiden. een nog jonge man, is n.l. in een tros bekneld geraakt waarbij hem een arm tot aan den schouder werd afgeknepen. De ongelukkige is dadelijk naar den wal ge bracht en per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. De storm ging in de hoofdstad voor het grootste gedeelte van den avond gepaard met hevige regenvlagen. DE TOESTAND IN UTRECHT Volgens den hoofdingenieur van den prov. waterstaat leveren in Utrecht de verschillen de plaatsen, waar vroeger nogal eens gevaar voor min of meer ernstige overstroom ingen kon ontstaan, thans geen gevaar meer op. De Vecht wordt door bet groote gemaal te Muiden steeds beneden de 40 gehouden, terwijl er slechts gevaar kan ontstaan bij r+- 1 M. boven N.A.P. Hierdoor kan ook de Oude Rijn, die op de Vecht afwatert, geen gevaar meer opleveren. Op een drietal punten zijn waarnemings posten, terwijl verder automatische alarm signalen tijdig voor stijging van het water waarschuwen. Wanneer het noodig blijkt dat het gemaal gaat werken, gaan daartoe da delijk de noodige krachten van Jaffa per auto naar Muiden. Wat de Eem betreft, door het afsluiten van dc Zuiderzee js hier ook geen gevaar meer te duchten, terwijl de Lek in dezen tijd nog niet gevaarlijk is. STREMMINC IN HET VERKEER Treinen en trammen hebben ver- Het treinverkeer in de richting Alkmaar heeft gisterenavond stagnatie ondervonden doordat tengevolge van den storm een stroomdraad van het electrisch geleidingsnef tusschen de Hembrug en Zaandam was ge broken en op den gronü afiii.-?; Het verkeer uit Amsterdam in deze rich ting is in verband hiermede geleid via Haar lem—Beverwijk en Uitgeest. De technische dienst van de Spoorwegen was in den loop van den avond druk doen de met het herstellen van het euvel. Het tengevolge van den storm tusschen de Hembrug en Zaandam ontstane defect aan den stroomkabel van het geleidingnet voor de electrische trein in de richting Alkmaar was hedenmorgen voor den aanvang van den dienst hersteld, zoodat reeds de eerste trein van 5.02 weer de gewone route kon volgen. Te Utrecht waaide op den Cathrijnesingel een boom om die terecht kwam op de dra den van het electrische tramnet, waardoor het geheele tramverkeer ongeveer twee uur heeft stil gestaan. Door de heele stad ston den de tramwagens stil, terwijl de conduc teurs het zich in de donkere wagens gemak kelijk maakten. Op den Cathrijnesingel was ook het gewone verkeer gedurende geruimen tijd gestremd. De loodsdiensten gestaakt. In verband met den hevigen storm uit Zuid-West tot West zijn gisterenavond de loodsdiensten voor IJmuiden, Hoek van Hol land en Vlissingen gestaakt In IJmuiden heeft het binnenkomende s.s. Erato van de K. N. S. M. tengevolge van den ZüHdwest storm in de sluis de reeling van de Noorder middenebdeur ingedrukt, terwijl de reeling op den muur werd verbogen. Het schip zelf kreeg geen schade en kon de reis naar Amsterdam voortzetten. Voorts hebben verschillende uitgaande schepen moeten vastmaken. Een brag Ingestort en meegesleurd. In het stroomgebied van de Schipbeek maakt men nieuw bruggen met het oog op ontwatering van dit gebied. Zoo was men ook bezig dicht bij een boe renerf de Toorneinansbrug te vernieuwen. De bovenbouw was juist gereed gekomen, doch er moest nog een brugdek op worden gemaakt Het verkeer werd zoolang geleid over een hulpbrug, rustende op zware houten peilers. Toen nu de beek plotseling uit Duitschland grooten watertoevoer kreeg, heeft de fel brui sende stroom den houten onderbouw van de hulpbrug ondermijnd en het gevaarte doen instorten, juist even nadat de burgemeester van Diepenveen met zijn auto over de hulp brug was gepasseerd. De burgemeester liet dadelijk maatregelen nemen, om te voor komen, dat in den nacht auto's daar te wa ter zouden rijden. De weg is voor voertuigen afgesloten, door roode seinlampen wordt het gevaar aange wezen en een electrische lichtwerper ver lichtte de omgeving. De vernieling van de hulpbrug heeft zich in 'n oogwenk voltrokken. De stroom heeft slechts enkele balken gespaard en de rest meegesleurd. De snelheid van den storm. Gisteravond is de storm belangrijk in kracht toegenomen. Omstreeks half tien gis teravond noteerde de kustwacht te Scheve- ningen: Windkracht 9 (hetgeen neerkomt op een windsnelheid van 60 a 70 K.M. per uur) met ruimenden wind, die op dat moment pal West was, na des morgens Zuid-West te ziju geweest. Omstreeks half 12 was de kracht van den wind iets verminderd: de snelheid bedroeg op dat oogenblik 50 tot 57 K.M. per uur (windkracht 8), terwijl de richting Zuid- Westelijk was. DE WASSENDE MAAS De Maas is bij Venlo in de laatste 24 uur snel gewassen. De uiterwaarden zijn over stroomd, evenals de loswal. De schepen zijn naar de hoogere los- en laadgelegenheden verhaald. Men verwacht nog meer was. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Zuid-Westelijke storm over ons land. De Stanfries IV op de Zuiderzee vermist. Geruststellend nieuws van Bali en Lombok. Het voorspel van de groote conferenties. Stormberichten. (blz. 3) Ernstige relletjes te Enschedé. Kerkelijk Leven in 1931. IV. (blz. 5) Mr. H. M. Hirschfeld benoemd tot direo teur-generaal van Handel en Nijverheid. (blz. O) Vragen van het Kamerlid Rugge over da gevaarlijke weg langs de Smildervaart. FELLE BRANDEN Te Amersfoort werd Woensdagavond onge veer half 7 de brandweer gewaarschuwd voo? een uitslaanden brand welke woedde in de me» taalwarenfabriek „Amsvorde", eigenaar de heer H. Ch. Kuvers en gelegen aan den Bloe- mendalschestraat. Het linkergedeelte van het pand brandde uit, terwijl het rechtergedeelte belangrijke schade kreeg. De hevige wind be lemmerde ten zeerste het werk van de brand weer. Na een uur was men den brand meester. Verzekering dekt de schade. De oorzaak ia on- Te Hilversum ontstond Woensdagavond 6 uur brand in het magazijn van de N.V. Gooi- sche Cartonnagefabriok, aan de Turfstraat, waarschijnlijk doordat onder een lijmpot een electrisch comfoor was blijven branden. Hoe wel de brandweer spoedig Ier plaatse was brandden de met licht ontvlambare stoffea gevulde vleugels uit. Gelukkig dreef de storm wind de vlammen weg van de belendende fa- briksgebouwen, die dan ook gespaard bleven. De materieele schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Te Kerkdriel (Gld.) ziin een Schuur, eenige bïjschuurt.ies en de winkel van den heer C. Verachterd afgebrand. Een tweetal auto's werd vernield. Twee paarden en enkele stuks vee kwamen in de vlammen om. Woensdagnacht is het groote winkel pand, bewoond door den heer M. Oudgenoeg, manufacturier te Weiwerd, gemeente Delfzijl» geheel in vlammen opgegaan. De man. vrouw en vier kinderen, die te bed lagen, werden door het geknetter van het vuur gewekt en konden zich slechts door een overhaaste vlucht in veiligheid stellen De vlammen hadden intusschen ook het winkel pand en d« magaziinen bereikt. Aangewakkerd door den feilen wind was het perceel weldra een hevige vuurzee, waar tegenover de brand weer van Delfzijl) die spoedig met een tweetal motorspu'ten ter plaatse verschenen was, vrij wel machteloos stond. Alles brandde dan ook geheel uit. Ook de inboedel, alsmede de voorra den, gingen verloren. Voorts werden drie auto's. 12 naaimachines en drie fietsen een prooi der vlammen. Door de felle hitte spron gen in de omgeving verscheidene ruiten. De schade, die uit den aard der zaak groot is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Men meldt ons uit Winschoten; Woensdagmiddag te ruim 2 uur ontstond een hevige brand in de uitspanning van den heer J. Roose te Hessenbril. In korten tyd stond het geheele gebouw, mede ten gevolge van den hevigen wind, in lichter laaie. Van den inboedel kon dan ook niets worden gered. De brandweer, die met twee motorspuiten ver* scheen, trachtte met een viertal stralen tever geefs het vuur te blusschen. Binnen een uur was het perceel tot den grond toe afgebrand. Niets dan rookende puinhoopen zijn overgeble ven. Gebouw en inboedel waren tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Eindhoven is de bakkerij en de win kel van den heer Tekken in de Mareonïlnan geheel afgebrand. De gemeentelijke brandweer kon het vuur niet meer blusschen en slechts de omliggende panden behouden. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat vonken uit d® openstaande oven in de bakkerij zijn terecht gekomen. Verzekering dekt de schade. Te Nijmegen is door tot dusver onbekende oorzaak een felle brand uitgohroken in de sleeperij en kolenhandel van Puvn aan den Nonnendaalschenweg. Het vuur verspreidde zich zeer snel door de deels uit hout opge trokken loodsen en verwoestte eenige slee* perswagens en een vrachtauto. Ton slotte sloeg het vuur over op den kolenhandel, waar een groote voorraad kolen lag opge slagen- De brandweer wist den loop van het vuur echter hier te stuiten. Dc schade is groot, doch wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. Hot personeel, dat nog in de stallen was, slaagde er in de ïvaarden to redden Benzine bl] den boterhandelaar. Naar gemeld wordt, gelukte het den amb tenaren der belastingen te Rijswijk bij inge zetenen van die gemeente verschillende partijen benzine te vinden, waarmede men getracht had van de navordering van het hijzonder invoerrecht te ontkomen. Zoo werd bij een boterhandelaar een partij van 4.140 Liter en werden bij tuinders partijen van 1270 en 1030 Liter aangetroffen- carbid-ontploffing. Doordat men onvoorzichtig met een bran dende lucifer by een cartidvat kwam, had in de smederij van v. Schijndel te Esch bij Boxtel (N.-Br.) een ontploffing plaats. De heer v. Grinsven werd ernstig in het gelaat gebrand en zal een oog moeten missen Hij werd naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overge bracht. DOOR DEN BRAND IN DEN BRAND. Men meldt ons uit Midden-Beemster: Dinsdagmiddag brak brand uit in de boer derij van den alleenwonenden veehouder Oude- jans, wonende aan den Westdijk, no. 31 te Beemster. De vrijwillige brandweer van Middenbeem- iter werd gealarmeerd. Met beide motorspui ten onder bevel van commandant IV. Molenaar) ..P11 .^en Rijksstraatweg onder Limmeil werd uitgerukt Het achtergedeelte van dej1 hceït °en ernstige aanrijding plaats boerdery brandde geheel uit, doch het z.g.n. I „vierkant" bleef intact, terwijl het woonge-De heer C. de Bruin liep met zijn vrouw deelte veel waterschade bekwam Twee koeien schoonzuster aan de rechterzijde van den konden worden gered. Zoowel het huis als de 7<fn n o nl*™£P °*n RpfrovtM? ogenblik wet* inboedel waren verzekerd. Omtrent de oor- - g .™den door een u t Castncum *o- zaak van den brand tast men in het duister. ERNSTIGE AUTO-AANRIJDING Twee vrouwen gewond. De politie ontdekte in de brandende boer derij een complete r aime installatie voor het 6token van jenever. Een en ander is in beslag mende auto. De beide rouwen liepen ernstige wonden up en moesten naar het St Elisabethgasthui, te Alkmaar worden overgebracb» r*. van De Bruin is er zeer ernsti0 aan toe. Ha nister brak een been. De autosignalen war&u

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1