r Woensdag 6 januari 1932 derde blad pag. 9 HET RUSSISCHE VIJFJARENPLAN DE LANDBOUW STELT NIET TEVREDEN DE CULTUREELE ONTWIKKELING Na de opgeschroefde energie komt de afmatting en de inzinking Het beeld van de landbouw. Het beeld in den landbouw is evenmin tevredenstellend ads in de industrie. Ook hier blijft men ver ten achter bij de plan- cijfers, zoowel wat de graaninzameling be treft als de opbrenst der technische cul tures. Of er, wat de absolute grootte betreft, meer is opgebracht dan verleden jaar is niet met zekerheid vast te stellen wegens de grove onjuistheden in alle cijfers. Buiten twijfed staat slechts, dat er minder suiker bieten zijn verwerkt dan het vorige jaar en dat de katcanoogst, die ingeleverd is, eveneens zal achter blijven bij het vorige jaar, wanneer in de katoeninzameling niet spoedig een omkeer komt. Van veel grooter belang is echter het feit, dat de staats- en collectieve landbouwbe drijven bewezen hebben geen willige werk tuigen te zijn in de handen der regeering, maat dat de geest der „koelaks", van verzet tegen de maatregelen der regeering, die den boeren alles zonder behoorlijke vergoeding willen ontnemen, voortbestaat in deze troe telkinderen van het sowjetbewind en door de groote organisatie voor. de regeering zelf veel gevaarlijker is. Massale ontslagen der leiders en justitieele vervolgingen, naast de noodige administratieve verbanningen, heb niet kunnen voorkomen, dat de regeering tot eenig toegeven is gedwongen en de sowchozen en kolchozen heelt moeten toe staan, zelf hun producten te verkoopen. voor zoover die niet moesten worden ingeleverd yoor belasting of andere doeleinden. Deze verkoop geschiedt in de praktijk in de vorm van warenruil, met uitsluiting van het geld. De sowchozen-magazijnen verkoopen land bouwproducten aan een fabriek voor een bepaald bedrag, op voorwaarde dat zij tot hetzelfde, bedrag industrieproducten geleverd krijgen. De nominale prijs, die hierbij wordt aangenomen, is derhalve van geen beteeke- nis. Hoewel de regeering een half jaar ge leden deze warenruil der geïnteresseerden nog veroordeelde als anti-bolschewistisch, daar zij de gecentraliseerde voorziening in goederen natuurlijk in de war brengt, heeft ,zij zich thans bij dezen toestand, die sterk herinnert aan de periode van het oorlogs- communisme, moeten neerleggen. De verbanningen op groote schaal van groepen uit de boerenbevolking schijnen daardoor de laatste maanden ook vermin derd te zijn. Hierbij speelde ook het reusachtige gebrek aan arbeidskrachten een rol. Waar men allerwegen handen te kort kwam ging men niet zoo licht meer ertoe over duizen den weg te zenden naar gevangenkampen. Reeds eenigen tijd geleden vaardigde de G.P.Oe. een instructie uit om geschoolde krachten niet meer naar de gevangenkam pen te verbannen, doch naar de in aanbouw ziinde nieuwe fabrieken. In plaats van deze maatregel als straf is zij nu op grootere schaal z.g. vrijwillig toegepast door con tracten met de collectieve landbouwbedrijven waarbij arbeidskrachten verhuurd werden aan de industrie. Het valt in geen enkel opzicht te voorspel len hoe deze collectivisatie zich verder zal ontwikkelen. Zij blijkt haaf eigen drijfveeren en consekwenties te hebben, waaraan de regeering min of meer met tegenzin moet toegeven. De kwalitatieve verbetering der landbouw productie in de gecollectiviseerde bedrijven is tot nu toe grootendeels mislukt Men heeft getracht verbetering te verkrijgen door een streng doorgevoerd stukwerkstelsel bij het werk op het platteland, maar dit heeft geen practische resultaten opgeleverd. Het is duidelijk, dat vergrooting der landbouwpro ductie uitsluitend door uitbreiding der be bouwde oppervlakte haar grenzen heeft, en dat dit bovendien in het geheel niet loonend is, integendeel veel meer kost dan wordt goedgemaakt door de toename aan produc ten. Juist bij de technische cultures, bieten, katoen, vlas, waarbij het op kwaliteit aan komt en intiensievo landbouw, voorwaarde is voor ieder succes, waren de resultaten in de fiowjet-landbouwbedrijven, de reuzenbedrij ven, het bedroevendst. De dreiging boven de wereldmarkten met Russische landbouw producten, één der factoren van de prijs daling, is dan ook de laatste maanden ver minderd. Het gebrek aan levensmiddelen. Evenals steeds onmiddellijk na den oogst verminderen thans de klachten in Rusland over gebrek aan levensmiddelen. Nu is de nieuwe oogst binnen en voorloopig is er derhalve genoeg. In hoeverre de opbrengst is ten achter gebleven bij de geraamde zal eerst aan het licht komen in den loop van het voorjaar en den zomer van 1932, in de moeilijke maanden tot den volgenden oogst. Het rantsoenstelsel is niet afgeschaft, wel een bewijs, dat de sowjet-regeering niet het vertrouwen heeft over voldoende hoeveel heden tot aan den volgenden oogst te be schikken bij onbeperkte uitgifte van voe dingsmiddelen. lntusschen gaat men voort nieuwe kapi talen in den landbouw vast te leggen voor tractorstations, voor gebouwen, veestallen, en andere soortgelijke maatregelen. Een terug is hierbij niet meer mogelijk, daar verschillende reusachtige fabrieken gereed of nagenoeg gereed zijn, die massa's trac toren, ploeg- zaai- en oogstmachines e.d., alles berekend op den grooten landbouw, zullen leveren. Meer dan ooit staat de sow jet-regeering voor de vraag, hoe die groote iandbouw te organiseeren, een vraag, waarop nog geenszins een bevredigend antwoord is gegeven De cultureele ontwikkeling. Bij de beoordeeling van de maatregelen ter rulturecle ontwikkeling ontbreken volstrekt alle vergelijkende gegevens. Wat zegt het of daarvoor een of twéé milliard wordt uit gegeven, wanneer door de algemeene ar moede nagenoeg alle studenten een studie- heurs moeten ontvangen, wanneer het groot ste deel der leermiddelen gratis moet wor den versterkt? Bij een aantal studenten, dat eenige millioenen bedraagt, worden dezp uitgaven, die geen ander land op zoo een schaal kent, reeds zoo omvangrijk, dat ver gelijkingen met andere landen totaal onmo gelijk is. 1-Iet is hier echter de groote vraag of de Sowjets den achterstand in de ontwik keling van het volk bezig zijn in te halen of niet Naar onze meening moet die vraag ontkennend worden beantwoord. Ondanks toename van het onderwijs in absolute cijfers komt het hoe langer hoe meer ten achter bij de eischen, die de door de regeering zelve ge organiseerde nieuwe maatschappij aan de be volking stelt. Bij het onderwijs komt wel in zeer stérke mate de kwaliteit in het gedrang; hier zeggen de cijfers van het aantal leer- lingen niets, wanneer men niet weet, met welke intensiteit het onderwijs gegeven kan worden, hoe de hulpmiddelen zijn, wat de kennis van het onderwijzend personeel is en nog veel andere factoren, die niet onder cijfers te brengen zijn. Iets dergelijks is het geval met de andere sociale diensten. Geneeskundige verzorging wordt niet uitsluitend bepaald door het aan lal bedden in ziekenhuizen, die per hoofd der bevolking ter beschikking staan. Men krijgt nog geen ziekenhuizen wanneer men in een barak of huis een aantal houten tus- schenscliotten maakt en er wat bedden neer zet. Dit is echter de manier, waarop thans nog de meeste ziekenhuizen in de sowjet- unie worden ingericht. Dit alles is niet bedoeld als critiek op de sowjet-regeering. Het is een weergave van de werkelijke toestanden, een correctie, die noodig wordt gemaakt door de sowjetistische propaganda, erop uit met enkele groote ge tallen indruk te maken naar buiten, waarbij hetgeen achter die getallen verborgen is zooveel mogelijk bedekt wordt gehouden. Op al deze gebieden blijft de kwaliteit van het geen verricht wordt verre ten achter bij de minimale eischen, alleen doordat het koorts achtig gejaagde tempo van het economische leven, dat de regoering traaht door te zet ten, eischen stelt aan de hoeveelheid, die iedere bedachtzaamheid ten opzichte van kwaliteit onmogelijk maakt Afmatting en inzinking. Voor den aandachtigen toeschouwer is een zekere afmatting, een inzinking in de opge schroefde energie, gedurende de laatste maan den duidelijk waar te nemen. Het kan ook niet anders, want een bevolking is met be loften niet eeuwig in spanning te houden, wanneer het beloofde maar steeds niet te voorschijn komt De sowjet-regeering heeft met het ver doorgevoerde stelsel van stuk werk en premiestelsels wel het laatste woord gezegd op het gebied van aanjagen van het tempo bij het werk; verdere middelen be staan niet. Dientengevolge heeft zij dan ook eenige concessies moeten doen en hier en daar loonsverhooging moeten toestaan, al werd daardoor de financieele toestand der volkshuisvesting natuurlijk ongunstig be- invloed. De wereldcrisis heeft hierbij ook een zeer neerdrukkenden invloed op de stemming in de sowjet-unie. zoowel als op de perspectie ven in de naaste toekomst De uitvoennoge- lijkheden nem enam, terwijl er bij de huidige finantieele moeilijkheden in bijna alle landen allereerst in Duitschland, geen verdere credietverleening aan de sowjets BEGRAFENIS VAN DEN VERMOORDEN RIJKSVELDWACHTER Op het graf van wijlen Ds. J. H. Th. Rappard, is door de Ned. Hero. Gemeen ten Dinteloord en Barneveld, die hij eens als predikant diende, nevenstaan de gedenksteen ge plaatst. Deze steen werd ontworpen en vervaardigd door de Veenendaalsche Steenhouwerij. Onder zeer groote belangstelling had Dins dagmiddag te 1 uur de teraardebestelling plaats van den te Kerkdriel vermoorden Rijksveldwachter Tap. Aan de groeve werden behalve de familieleden opgemerkt de Offi cier van Justitie te Tiel; de substituut-offi cier van justitie en verschillende rechters van de arorndissements rechtbank te Tiel, alsmede de burgemeester van Dreumel en een 100-tal politiebeambten en Rijksveld wachters uit het geheele land. Het woord werd gevoerd door den districtscomman dant der Rijksveldwacht te Arnhem, den waarnemend burgemeester van Kerkdriel, den brigade commandant der Rijksveld- wacht te Zaltbommel en de Oppenvacht- meester der Marechaussee. in de naaste toekomst te verwachten valt. Moge het al waar zijn, dat de sowjet-regeering aan haar bestaande bui- tenlandsche verplichtingen kan voldoen dit zal de naaste toekomst moeten bewijzen STALIN wanneer daarbij komt de noodzakelijk heid om de inkoopen contant te financieren zullen de betalingen een hoogte aannemen, die stellig boven de betalingscapaciteit der sowjets in het komende jaar uitgaat Zonder invoer echter is de doorvoering der plannen een onmogelijkheid; er is geen sprake van, dat de sowjet-unie vooralsnog in staat is de noodige ingewikkelde machines en moeilijk te vervaardigen materialen zelf te produ- ceeren. In dit opzicht zal het jaar 1932 tot nu toe ongekende moeilijkheden brengen, met ihet gevaar, dat zelfs die weinige objec ten, die de voornaamste onderdeelen van het vijfjarenplan uitmaken, in het gedrang zul len komen. De leiding van Stalin. Onder de sowjet-leiders zijn er velen, die al deze moeilijkheden inzien. Stalin met zijn engere aanhangers heeft echter steeds be wezen door niets terug te brengen te zijn van zijn vooropzette bedoelingen om het economische leven te dwingen in de richting die hij in zijn verschillende lijnen aangeeft Nog onlangs heeft hij blijk gegeven van een ten top gevoerde felheid door een campagne te ontketenen tegen personen, die volgens zijn meening niet orthodox genoeg bleken in de theoretische leer van het bolsjewisme. Stalin duldt nog steeds niet dat men ook slechts wijst op een afwijking van de star heid der door hem vastgestelde beginselen. En zijn woord is nog steeds wet; dat bleek duidelijk genoeg uit het ootmoedig beken nen van schuld van vele der aangevallen redacties, waaronder zelfs Isroslafski, een der allerhoogsten. Zoolang de leiding in handen van Stalin blijft berusten is van een werkelijke taktiek- verandering dan ook geen sprake. Mochten de omstandigheden zich ontwikkelen, mede in verband met die in andere landen, zoo als wij die voorzien, mochten de moeilijkhe den der sowjets bij de uitvoering der plan nen sterk toenemen, dan zal de strijd voor wijziging der taktiek den vorm aannemen van strijd tegen de Stalinsche leiding. De mate, waarin het verzet tegen deze halsstar rige leiding tot uiting komt is een goede barometer voor de interne moeilijkheden der sowjet-unie. BRANDEN Te Heinkenszand (Z.) brak juist vóór de godsdienstoefening brand uit in de Geref. Kerk. Waar reeds enkele kerkgangers de kerk waren binnengegaan werd de brand spoedig opgemerkt en konden direct maat regelen worden genomen. Met een minimax en emmers water, door de kerkgangers aan gebracht, was men den brand spoedig mees ter, zoodat de kerkdienst nog kon doorgaan De oorzaak schijnt gelegen te zijn in" het feit, dat een schoorsteenbuis geleid is langs de zoldering. Door de hevige warmte der buis is het dak aan het branden geraakL Radio Nieuws. 0OXDERDAG, 7 JASl* cn K.R.O.: More"' ill? if Gramof jdus' elc i A.V-R.O.AcoordeoQ-ir alundbo rg: r a u m A.V.R.O.Resldt^_ .ork«s e 1: Om roep-orkest n N.C.R.V.: Concert n N.C.R.V.Gramofoonmualek rsura .LV.R.O.: Gra mof.mu*1 ek Zlekenuurtje Ds. J. 3a Lezingen, Cursussen, eng. 11.00 Hilversum A.V.R.O.: Knipcursus Kin- derkleeding 14.00 Huizen N.C.R.V.: Cursus fraaie hand werken 15.00 Hi! e r s u m A.V.R.O.: Knipcursus voo9 gevorderden 13.15 Huizen N.C.R.V.VrouwenhaJfuurtje sum A.V.R.O.: Sportpraatje X.C.R.V.: Knippen en etofver- 18.30 H i v 19 30 Huizen N.C.R.V.: Politieberichten 19.45 Huizen N.C.R.V.: Persberichten 22.30 Hui zen N.C.R.V.: Persberichten LAGE OVERVAL De veldwachter van de gemeente Vlagti* wedde A. Nieuwhof, is, toen hij in den nacht van Zondag op Maandag op surveil lance was, door een onbekend gebleven persoon besprongen en neergeslagen. Hij geraakte bewusteloos en toen hij weer bij kwam ontdekte hij, dat hij een groote wonde aan de rechterkaak had, welke hij in het ziekenhuis is Winschoten heeft laten hechten. De aanvaller is onbekend gebleven NIEUWE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET, DOOR G. TH. ROTMAN 1 3. Maar jawel, Kees klom brutaalweg in den appelboom, die vlak bij de schutting stond, en beet uitdagend in een groote mui zenbellefleur. „Wacht!" riep ik, en wilde met een dreigend mijn vuist opsteken. Maar ik had er zoo gauw geen erg in, dat ik 'n heele pot met verf in m'n hand had en kreeg alles in mijn mouw. L Nou, je vat wel. Kees had z'n draai en zat zich boven in den boom 'n kriek te lachen Maar, jongens, toen gebeurde het! Onder het lachen hield hij zich niet goed vast, en plomp! daar viel hij boven op het pasg®- verfde hek on daar dit schuin op een schraag lag, rolde hij rrrrr! langs het heele hek naar beneden. (Wordt Vrijdag vervolgd)' KERKELIJK LEVEN IN 1931 WIE MIJ BELIJDEN ZAI IIL De strijd tegen „verwording" en „verslap ping" in het Kerkelijk leven en voor „de innigheid der leer beteekent niet, dat een Belijdenis, als zou ze met de H. Schriftuur doo- Goddelijke inspiratie verkregen zijn, eeuw-in eeuw-uit met geen vinger aange roerd mag worden. Een nieuwe Belijdenis? De Generale Synode der Geref. Kerken, iin 1920 te Groningen gehouden, benoemde dan ook Deputaten ter zake van den uit houw der Belijdenis. Tien jaren lang bleef dit onderwerp aan de orde, en dat in 1930 de Synode van Arnhem eindelijk uitsprak „dat rle behoefte aan de uitbreiding van de Belijdenisschriften uit het ingediend rap port en de proeve niet gebleken is en daar om besloot geen nieuwe Deputaten meer te bencemen, is toen velen een teleurstelling ge weest. Maar de Deputaten, die voor hun Proeve van „Arnhemsche Artikelen" veel arbeid verricht hadden, hebben toch wel aller minst beoogd aan te bieden wat in October door Dr J. G. Ubbink is gepubliceerd: „De nieuwe Belijdenis aangaande Scihrift en Kerk", een „Proeve" van 35 artikelen, toe gelicht in een zeer lijvig boekwerk. Deze predikant verklaarde in de dagen van zijn zilveren ambtsjubileum hijzonder licht verkregen te hebben en besloot „met dit lacht de door God in mij gewerkte, ge zaaide en daarop onder hoogero leiding ge groeide nieuwe belijdenis uit tc schrijven". „Ik heb haar slechts geschreven", aldus» bekende hij, „want zijzelve is niet van mij, wij zijn tegenover haar slechts lijdelijk, or ganen voor Gods werk, voor Gods gedachte. De stijl, de uitbeelding en uiteenzetting er van in mijn Proeve is dan ook het eenigw gebrekkige eraan. Zijzelve is als werkelijk held onaantastbaar". De schrijver betoogde, dat dc H. Schrift ui et met Gods Woord gelijkgesteld mag wor den. „De H. Schrift niet van Gods Woord te ondersoheiden, maar haarzelf voor -on Goddelijk boek aan te zien", noemde hij: „niet vroom, maar onvroom, niet geloovig, maar ongeloovig". En de Kerk beschouwde hij als „de dagelajksche steeds voortgaande menschwording van den Zoon Gods, een gedachte, die, hoewel gebrekkig, eenigszins vertolkt wordt in het Misoffer bij de Roorn- sche Kerk". Voorts achtte hij, dat er geen uitoefening van uitwendige tucht" mag plaats hebben. Bijval en critiek. Dat de groote persorganen zoowel als de talrijke „kerkbodes" in de Geref. Kerken afwijzend tegenover zulk een Proeve zouden staan, viel te verwachten. Zeker ontving hij van andere zijde bijval. De ethische Prof. Brouwer vond In Ubbink's werk „zeer opmerkelijke uitlatingen, die hoopvol stemmen". Zijn geestverwant Prof. S 1 o t e- maker de Bruine liet naar aanleiding ervan los, dat „de gehandhaafde belijdenis een codex en geen getuigenis meer is". D r. J. G. Geelkerken sprak van „een ge harnast boek" en P e e 1 g e (P. L. Gerritse), een medewerker van „Woord en Geest", riep uit: „De Gouden Standaard gevallen! Er blijft nauwelijks koper over. Het Gerefor meerde goud gedeclasseerd tot beschim meld „ethisch" koper". Maar de bijval van deze zijde was toch ook niet onverdeeld. Zoo schreef D s. J. J. Busk es: „Daar schijnen H. V.-ers te zijn, die ziöh bij voorbaat al weer verheugen op een conflict in de oude Geref. Kerken. Ik kan in hun vreugde niet deelen. Want de vragen, die dit boek stelt aan de oude Geref. Kerken, worden evenzeer gesteld aan de Kerken van het Hersteld Verband. Een knup pel in het hoenderhok, noemde Dr. Geel kerken dit boek. Indien het waar is, dan zeker nok in het hoenderhok van het Her steld Verband. Eu het is nog de vraag, waar deze knuppel meer verwarring en moeilijk heden zal brengen. De oude Geref. Kerken kunnen, zoo zie ik het, dit boek onmogelijk aanvaarden. Ook de Kerken van het Her steld Verband kunnen dat niet". Procedure. De publicatie van Dr. Ubbink is dan ook oorzaak van een procedure geworden. Hel ethisch „Alg, Weekblad voor Christendom en Cultuur" had reeds geschreven: „Als Di Geelkerken niet gehandhaafd kon worden, is het a fortiori onmogelijk Dr. Ubbink te souveeren: de ketterij van den eersten was microscopisch nauw waarneembaar, dit boek wemelt van ketterijen om van te ijzen voor een rechtgeaard „Gereformeerd" mensch". Ds. Buskes zag als noodwendig heid: „Het einde zal zeker zijn, dat Dr. Ubbink uittreedt of dat men hem schorst en afzet". De meergenoemde „Peelge", die 1? October profeteerde: „Wedden, dat hij (Dr. Ubbink) vandaag over een jaar nóg preekt in de Geref. Kerken? Wedden ook dat de kerkelijke machthebbers deze in flatie gaan camoufleeren en alweer de sdhijn-welvaart zoeken te redden?" hoeft weldra kunnen vernemen, dat zijn zieners gaven niet deugdelijk bleken, wijl de Classis Woerden, die reeds precies een maand daar na samenkwam, Dr. Ubbink in zijn ambts bediening geschorst heeft, op grond dat zijn publicatie „ingaat tegen de H. Schrift, naar uitspraak onzer belijdenisschriften en de betreffende liturgische formulieren". Opmerkelijk is in dit verband een uit spraak van de Roomsche „Maasbode": „Ook wie niet Gereformeerd is, maar den ernst beseft, waarmee deze menschen hun kerke lijke aangelegenhe-don behandelen, voelt het pijnlijke van dit religieus conflict". Is zulk een conflict pijnlijk, het levens- bestaan van een Kerk eischt de handhaving barer Belijdenis. Kiezen, niet deelen. Dc Geref. Kerk van Lunteren meende in dezen geest te handelen door, met de gena- buurde Kerken, haar emeritus-predikant D s. J. L. Jaspers fe schorsen. Deze had kort te voren verklaard „in geenen deelo in le stemmen met de dogmatiek en kerkrech telijke beslissingen van Assen" en te ken nen gegeven indien hij van een dor Goref. Kerken in Hersteld Verband een preekve.- zoek zou ontvangen, dit te zullen aanvaar den. Deputaten van laatstgenoemde Kerken verleenden hem het recht in de bediening des Woords voor te gaan. Op 26 Juli preek te hij voor 't eerst in deze Kerkengroep, nl. te Amersfoort In September volgde toen d*> schorsing, waarmee de Classis Arnhem ac- coord pinc. Van het Kerkverband der Ned. Geref. Ge meenten werd Ds. H Siegers te Oostei beek losgemaakt, wijl hij (aldus het besluit) zich niet houdt aan de belijdenis van God» Woord, niet aan rle Cbisslshesluiten én geen Kerkelijk standpunt inneemt. De „losge maakte" had nl. verklaard van harte de Maranatha-beweging toegedaan te zijn. De Synode der Chr. Geref. Kerk kreeg een bezwaarschrift te behandelen tegen Ds. A. M. BerUhoff, die in een boekwerk db leer van het Duizendjarig Rijk had voorge staan. De Synode nam ongewijzigd oen commissie-rapport aan, waarin werd uitge sproken, dat de leer van het Duizendjarig Rijk geen leer der Kerk is, maar daartegen zoowel als tegen Gods Woord strijdt Om trent het standpunt van Ds. Berkhoff werd wel geoordeeld, dat deze „soms gewaagde uitdrukkingen heeft gebezigd" en „van vele Schriftuurlijke uitspraken een verklaring geeft, die zeer sterk aanvechtbaar is". Maar hij werd niet censurabel geacht. Men advi seerde hem ernstig „zich in dezen te matl gen" en overigens liet de Synode „de toe komstverwachtingen van Ds. Berkhoff vooi zijn privé gevoelen". Het Class. Bestuur van Dokkum der Ned. Herv. Kerk had zich enkele malen te be moeien met D s. H. W. M. Hupkes J r. en diens Kerkeraad te Zwaagwcsteinde, waai moeilijkheden ontstonden, omdat de predi- diikant perfectionistische gevoelons zou pro- pageeren. Zoo heeft elke Kerk te waken, dat haar Belijdenis wordt gehandhaafd. Het boek van Dr. Ubbink is door Prol. v a n der Schuit „een teoken des tijds genoemd, dat „ons duidelijk laat zien, wat er thans zoo al in „Gereformeerde krin gen woelt", terwijl hij meende te moeten constateeren, dat men in de Geref.. Kerken met het „zich terugtrekken op het bolwerk der Geref. Belijdenis wel wat laat is" Een „Cbineesche schoen?" Laatstgenoemde docent der Chr. Geref. Kerk verwonderde zich niet over „het „proces dat thans door de Geref. Kerken gaat", wijl „de jongere generatie zich niet wenscht aan te sluiten hij een belijdenis, die als een Chineesche schoen te knellend is". Of en in hoeverre deze schrijver gelijk heeft, zal de toekomst leeren. Dc Geref. Kerken in Hersteld Verband hebben ten aanzien van het vraagstuk Kerk belijdenis in haar voorjaars-classis de „ver klaring" gegeven, dat men de algemeene Christelijke Geloofsbelijdenis en de drie For mulieren van Esnlgheid aanvaardt mits men rekening ermee houdt, dat deze geschriften „zijn beïnvloed door rle denkwijze cn gestold in denkvormen en de taal van hun tijd'. Terwijl gestaan moet worden naar vernieu wing of verdieping der Belijnen 13 (v_ derei verklaring) ton aanzien van „ons geloof in zake de H. Schrift en de Kerk" en „onze ge loofsovertuiging uit te spreken betref lende vraagstukken welke zich in onzen tijd aan ons volk opdringen". Ter December-vergadering van de Herv. Broederschap betoogde de confessioneele Prof. Haitjema: „Kerkorde en Belijde nis zijn niet te scheiden. Kerkherstel eischt leertucht. Een belijdende Kerk op aarde zal niet zonder leertucht kunnen". Maar de ethische Prof. Brouwer ging daartegen over van het standpunt uit: „De leertucht mag alleen geestelijk van karakter zijn." Terwijl in de discussie werd gezegd: „Volks kerk is alleen die Kerk, die het groote deel van ons volk in zijn verschillende richtingen omvat. Dat moet zij blijven, anders wordt zij onmiddellijk verdrongen door de Katho lieke Kerk". Hier komt als vanzelf de vraag naar voren, of de Belijdenis niet als een knellende „Chineesche schoen" beschouwd wordt en de kwaliteits-hoofdzaak voor de kwantitoits-bijzaak wijkt. Vrijzinnig Apostollcum. Hoezeer er, zelfs voor hen die de H. Schrift niet als richtsnoer voor geloof en leven aan vaarden, behoefle bestaat aan oen beginsel verklaring als houvast, bleek zei 1'6 in het moderne kamp. Vanwege den Ned. Protestantenbond ver scheen een drietal geloofsverklaringen, n.l. van Dr. C. E. H 00 y kaas: „Tien Hoofd punten van ons Geloof"; van Dr. G. Hor- reüsde Haas; „Credo"; en van D r. D. A. Vorst er: „God en de Ziel". Ten slotte kwam de Centrale Commissie van het Vrijzinnig-Piotestantisme, onder leiding van Prof. van Mourik Broek man, met een „Beginselverklaring", in 12 Artikelen. Maar hier, waar men van „vrijheid" zoo zeer gewaagt, alsof er het monopolie berust, kon men zich toch slechts kort verheugen in een „eenheid in overeenstemming van godsdienstig beginsel". Reeds D r. H. d e V 0 s miste er veel in, al hoopte hij dan ook. dal dit stuk mocht „bijdragen tot de eenheid onder de Vrijz.-Protestanten". En de Kerk- nieuws-redacteur van een liberaal dagblad verweet de „twaalf artikelen" niet minder dan „gebrek aan bondigheid, duidelijkheid en een nntithetlsch-polemisch uitgangspunt", waarom liet „als vademecum onbruikbaar "i'erd genoemd. Uitteraard werd het „vrijzinnig credo" door zijn opsteLers oieW-indend verklaard. Dit moge de „kracht" van het vrijzinnig-rel!" gieuse leven genoemd worden, het bewijst tegelijk haar „zwakte". Déraillement en fiasco. Er is zelfoverschatting bij de Vrijzinnigen geweest. Er waren grootsche plannen. Twea predikant-scherpschutters zouden hun Dijlen richten op de bevolking der hoofdstad. Den Haag nam zich voor op zijn minst dne kerken te bouwen. Wat werd bereikt? Amsterdam kreeg twed vrijzinnige dominees. Toen eerst liep de ééne weg, daarna nam ook de tweede een beroep aan. Den Haag kreeg geen drie kerken, maar had. naar Dr. C E. Hooy. kaas het uitdrukte, „twee gelijktijdige derailleraenten": de predikant-voorganger van de Vrijzinnig-Hervormden bleef met moeite behouden, nadat als gevolg van een langdurig conflict het geheele Bestuur was afgetreden, terwijl de voorganger van den Ned. Protestantenbond naar elders vertrok. Gemelde scribent vroeg dan ook: „Zit in het geordend kerkelijk leven toch meer waar borg voor gematigdheid en streng verant woordelijkheidsgevoel bij dc bestuurders dart in vereen igingen?" Eon volkomen juiste uitspraak van Ds. M. van Grieken klopt verder op deze feiten: „Men zegt wel eens, nat de Modernen altijd hard schreeuwen als ze geen dominéé van hun kleur hebben. Maai- als ze een do minee hebben, is de fut er uit en de belang, stelling openhaalt zich heneden nul te zijn". Na de debacle van de Vrijzinnig-Hervorm.* de organisatie en haar orgaan „De Wacht- toren cn de erkenning, dat in het jaar der verkiezing „Kerkeraad-Kiescolleg-" in vele Gemeenten met „een paar traanbommen" de invloed der t rijzinnigen op de Kerkelijke Besturen is afgesneden, heeft Dr. H. d e Vos rondweg verklaard, dat het Vrijzinnig-Pro- testantisme niet „klaar" is: „noch op orga nisatorisch, noch op theoretisch gebied, noch' als haard van geestelijk leven." Als reflex op deze verklaring is gevolgd een advies van Ds. D. T. l os: „OriêntatJo naar rechts is, wat de kansen van het Vrij- zmnig-Protestantismo betreft, vruchtbaarder dan naar links". s We vermoeden, dat óók aan rechtzinnige zijde winst gedaan kan worden met de over weging, dat zulk een advies wel eens oni tactische redenen min of meer opgevolgd kon worden. Een gewaarsc-uwd man telt voor tweel

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9