BINNENLAND. Groote sluis- en brugwerken ie Rotterdam en Amsterdam Een orkaan-machine r Woensdag 6 januari 1932 tweede blad pag. 5 ECONOMISCHE WEBELDPBOBLEMEN canada TL {Slot) Tn ons vorig artikel hebben wij kele algemeene opmerkingen gemaakt over de Canadeesche staatkundige ver houdingen en over de producten van Canada. Wy willen nog enkele cijfers geven over den buitenlandschen handel. De import in Canada uit de 10 voor naamste landen bedroeg in duizenden dollars: In 1927 1930 08 417.442 1 466 876 281.746 163 941 189.180 2 23 990 25.158 3 15 024 21505 4| 11.170 12.537 7 9.663 13.019 6 1 Vereenigde Stalen.. 2 Groot-Brittannië Ierland Ierland 8 Frankrijk 4 Duitschland 5 Japan 6 België 7 Zwitserland 8 Cuba 9 Rritsch-Indic 30 Nederland NieuwZeeland Argentinië 1 Hieruit ziet men, dat alhoewel het 'Amerikaansche aandeel verminderd is, dit nog steeds het grootste contingent vormt, hetgeen eveneens met den uit voer van Canada het geval is. Wij mer ken dit op, om in het licht te stellen, dat het nauwer aanhalen van de banden met het moederland door het treden binnen den kring van een Imperium unie gevaren met zich medebrengt wan neer Amerika represaille-maatregelen voorbereidt Eveneens is het geen een voudig vraagstuk voor Canada om te beslissen over het al- of niet handhaven van den gouden standaardsluit z{j zich bij Engeland aan, dan beteekent het lo gischerwijs ook het aannemen van de Imperium-munt, dus een losmaking van de Amerikaansche valuta, tenzij in den tusschentijd de Vereenigde Staten ook van koers zullen zijn veranderd. Doet Canada dit niet, dan moet het goud blij ven gehandhaafd en dit is voor haar moeilijk in verband met haar monetaire positie. De Canadeesche dollar is niet voor niets beduidend gedeprecieerd. Dat Canada zijn weg nog niet ziet, volgt uit Let op don oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 cis. het feit, dat aan de eene zijde de Minis ter-president Bennett met hand en tand het goud tracht te handhaven met vrij willige steun van de banken en aan den anderen kant het initiatief genomen heeft tot de Dominion-conferentie in Ottowa, welke in 1932 gehouden wordt. De export van Canada in duizenden dol lars bedraagt naar de tien voornaamste landen 1927 1930 2 Vereenigde Staten466.420 515.050 1 1 Groot-Brittannië en Ierland 466.876 281.746 2 3 Duitschland 34.411 25.344 4 4 Japan 29.929 30.476 3 5 Nederland 26.374 6 Italië 22.815 7 België 21.341 21.692 5 8 Australië 18.966 16.333 10 9 Frankrijk 15.220 16507 9 10 Nieuw-Zoeland 13.539 19.166 7 Argentinië 19.207 6 China 16.528 8 Wat de invoer in Canada betreft heeft Nederland de 10de plaats verlaten om de negende in te nemenwat echter de Canadeesche uitvoer betreft is Ne derland van de vijfde plaats weggedron gen en paraisseert dus niet meer onder de tien voornaamste landen. Zoo zijn er tal van verschuivingen aan te wijzen; bijv. China heeft ten opzichte van den invoer uit Canada de achtste plaats in genomen, terwijl zij in 1927 niet onder de tien voorkomt. De voornaamste import-artikelen zijn steenkool, machines, ruwe olie, ruwe suiker, spiritualiën, automobielen, land bouwgereedschappen, thee enz. terwijl de export-artikelen hoofdzakelijk gevon den worden in: tarwe, rogge, houtpulp, papier, visch, kaas, bont, geraffineerde suiker. Om een denkbeeld te geven van den Nederlandschen handel met Canada ge ven wij de ondervolgende cijfers die van belang zijn om de verschillende verschui vingen te kunnen beoordeelen. In dit verband is het opmerkelijk dat bijv. de uitvoer van granen, voornamelijk tarwe en tarwebloem uit Canada naar Ne derland sterk is teruggeloopen, van 36.766.000 "tot 9.932.000, hetgeen natuurlijk niet aan de Tarwe-wet be hoeft te worden toegeschreven, omdat deze toen nog niet bestond. Evenmin zal de tarwe-uitvoer van Amerika naar ons land verhoudingsgewijs gestegen zijn, omdat Canada over het algemeen bedui dend lager dan Noord-Amerika noteerde. Import in Canada van uit Nederland: in duizenden dollars 1929 1930 blikgroenten 19 24.5 gepelde rijst 90 137 cacao 973 1.275 jenever 1.080 842,5 planten, struiken, boomen 915 966 onbewerkte tabak 213 247 katoenen fabrikaten 75,5 104 kunstzijde garens 1.241 1.028 binder-twine 1.020 1.235 diamanten 005 533 Export van Canada naar Nederland: tarwe, tarwemeel 36.766 9.932 fliekoeken 79,5 121 rubberbanden 575 715 blikzalm 49 27 gecondenseerde melk 48S 468 lood (metaal en artikelen) 472 324 nikkel 3.276 3.067 asbest 228 90 De huidige depressie heeft natuurlijk ook Canada getroffen. De landbouw verkeert in een moeilijke positie en evenals de Vereenigde Staten is Canada overgegaan tot steun aan de boeren. Nadat door de belanghebbenden een pool is opgericht, die de voorraden op kocht en bij de banken beleende, moes ten de verschillende provinciale regee ringen bijspringen door middel van het verleenen van staats-garanties. Want de staag dalende prijzen veroorzaakten het telkens suppleeren om de beleeningen binnen perken te houden en daartoe wa ren de organisaties niet in staat. Ook ten opzichte der spoorwegen kunnen wij de crisis duidelijk nagaan. Relatief bezit Canada met zijn 42.378 mijl spoor een té groot net. Bovendien is het spoorwegwezen in handen van twee maatschappijen, de Staats-maat- schappij, de Canadian National Rail ways en de particuliere combinatie, de Canadian Pacific Railway. De concur rentie tusschen beide concerns is groot, omdat zij voor een deel dezelfde gebie den en plaatsen verbindendit leidt te vens tot kapitaalsverspilling. Naast de concurrentie met autobus en trucks doet het mindere vervoer de inkomsten snel dalen, terwijl het personen-vervoer bo vendien door de hooge vervoerskosten blijft achteruitgaan, ten deele veroor zaakt doordat de laatste twee jaar veel minder touristen Canada bereizen. Vermoedelijk biedt Canada nog vol doende mogelijkheden voor ons landal zal de malaise de handelsbeweging nog verder doen stagneeren, het neemt niet weg, dat er genoeg te doen is om de band nauwer aan te halen en van de „lobangs" (zou men in het Maleisen zeggen) gebruik te maken. Frankrijk, Duitschland, Japan en België (om van het moederland Engeland niet te spre ken) hebben hun export kunnen verhoo- "genwaarom zouden wij niet een grooter deel kunnen bemachtigen van den achteruitgang der Amerikaansche invoeren? DE VLIEGRAMP TE BANGKOK HET SIAMEESCHE RAPPORT. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft de Siameesche commissie haar rapport inzake het onderzoek naai het ongeval met het vliegtuig „De Ooievaar" der K. L. M. uit gebracht. Het rapport bespreekt achtereenvolgens de samenstelling der commissie, de werkwijze, het ongeval en de oorzaken daarvan. Omtrent de laatste twee punten is de inhoud \raa rapport radiotelefonisch te bevoegder plaatse ontvangen, Wat de oorzaak van het ongeval betreft, nemen wij het volgende daaruit i De vornaamste reden, die tot het ongeval geleid heeft, was het feit, dat het vliegtuig niet van den grond is kunnen loskomen. In verband daarmede zijn de twee volgende vra gen gerezen» 1. Waarom stopt© de bestuurder de machine niet, nadat het vliegtuig een voldoend langen weg over den grond had afgelegd zonder op te stygen 1 2. Welke factoren hebben het vliegtuig be let om van den grond los te komen? Dit vliegtuigtype eischt bij volle belasting voor het opstijgen een aanloop van niet dan 400 M. De beschikbare afstand tusschen het punt van vertrek en het einde van veld bedroeg 1600 M. De grond was hard en droog. De piloot had moeten bedenken, dat ergens iets haperde, toen het vliegtuig na den normalen aanloop niet opsteeg. Het niet stop pen van het vliegtuig voor dat de veiligheids- grens bereikt was. is een „error in judgement" Het kan zijn. dat de piloot na zijn ervaring te Alor Star (nat veld) vertrouwd heeft op een j gemakkelijker start te Don Muang nadat de normale afstand verloopen was Hij heeft gedacht, dat er niets mankeerde i den aanloop voortgezet. Niet in staat om los te komen en het toestel In vliegpositie te brengen, bleef hij vertrouwen, dat het vlieg tuig los zou komen én zette den aanloop voort, totdat het te laat was om de situatie te recti- fïceeren Conclusie der commissie. Op grond van de gebleken feiten, is de com missie van oordeel, dat het vliegtuig niet van den grond los kon komen, tengevolge van deze combinatie van oorzaken: 1. De nooduitgang boven de bestuurderszit ting was geopend. 2. De vrü zware la§t was niet behoorlijk gestuwd. 3. De poging om met den wind mee te star ten moest den normalen aanloop ongetwijfeld verlengen Indische persstemmen. Aneta seint d-d. 5 Januari uit Batavia: De Bataviasche dagbladpers noemt unaniem het rapport door de officieele Siameesche com missie uitgebracht inzake ramp van de Ooievaar onvolledig. Het A I. D. de Praengerbode dringt aan op spoedige opheldering van de duistere punten. De andere bladen geven him instemming te kennen met den wensch om de volledige rap porten der Siameesche commissie en van dr. Groeneveldt Meyer openbaar te maken. DE AUTO EN DE CRISIS TIJDELIJKE BUITEN GEBRUIKSTELLING Het Bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club heeft aan den Minister van Financiën een adres gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat zeer vele automobilisten in de huidige omstandigheden zich genoodzaakt zien hun automobiel buiten gebruik te stel len, vooral ook ten gevolge van de hooge be lastingen, welke aan het houden van een automobiel zijn verbonden en waarvan de personeele belasting de meest drukkende is. Het afschaffen van een motorrijtuig gaat echter door de huidige omstandigheden met zeer belangrijk verlies gepaard, zoodat vele automobilisten om deze reden er de voor keur aan geven het motorrijtuig niet langer overeenkomstig zijn bestemming te gebrui ken. De normen, waaruit dit voornemen kan worden afgeleid, ontbreken echter. Naar de meening van bovengenoemd be stuur ware deze leemte op zeer eenvoudige wijze aan te vullen door de gelegenheid open te stellen, een der vitale onderdeelen van het motorrijtuig van Rijkswege te doen ver zegelen. Door eén maatregel, als hier wordt bepleit, rullen de automobilisten, alsook de fiscale rechtspraak ten zeerste worden gebaat aan gezien onder vigeur der thans geldende re geling tallooze aanslagen in de personeele be- ROFFELRIJMEN PATRIARCHAAL Zijn het niet de ronde Zeeuwen Die met hart en open mand Als om strijd de prijs bezingen Hunner vette vad'ren grond Vind je dat wat overdreven Zoo te pochen op het ras, Lees dan eens, met beide oog en, Wat ik in een krantje las. Ja, je leest soms rare dingen, En je maakt van alles mee: Zie, wat wondren er gebeuren In het land van ZierikzeeJ Kijk, de ronde Zeeuwen houden Van een afgerond getal-. Ook in 't boven aangeduide Burgemeesterlijk gevat 'k Zie in 't simpele berichtje Van de krant van Zierikzee Een beslist niet te versmaden Aarts-aartsvaderlijk idee. Wordt een doodgewone vader Vader voor beperkte tijd? Waarom dan voor burgervaders Die periodiciteit? Zeeuwsche leeuwen leven eeuwen Eeuwen zijn ze al beroemd; Daarom werd die burgemeester Voor driehonderd jaar benoemd. (Nadruk verbodenLEO LENS lasting ongemotiveerd zullen worden opge legd. hetgeen even talrijke reclame's van belanghebbenden tengevolge zal hebben me* derzelver nasleep van bewijsleveringsmoei lijkheden, waardoor de Inspecties en Raden van Beroep nog meer dan thans met werk zullen worden belast. Om bovenstaande redenen verzocht hei Bestuur der K.N.A.C den Minister van Fi nanciën: de totstandkoming van een derge lijke regeling te willen bevorderen. DE BINNENSCHIPPER!.! EN DE WERKVERSCHAFFING De Minister van BinnenJandsche Zaken heeft de gemeentebesturen gemachtigd, de binnenschippers, die in hun gemeente zijn gedomicilieerd en vragen om tot de werk verschaffing te worden toegelaten, op de gewone voorwaarden van de centraJe w-erk- verschaffing voor rekening van de gemeente te werk te stellen. Tien overzicht van de werkzaamheden aan de nieuwe Parksluizen te Rotterdam. Op den achtergrond de Maas rechts: de Coolhaven en de brug, die in den Pieter de Hooghweg wordt gebouwd. Dr. Fred. Eberson te New-Orleans, de ontdekker van den ziekteverwek ker van de Kinderverlamming. Een Amerikaansche graafmachine aan het werk bij hpf aanleggen van het Twente-Rijnkanaal. Op den achter grond ziet men de bruggen bij Almen. De werkzaamheden aan de Berlagebrug te Amsterdam vorderen snel De onderbouw en ook de Westelijke oprit is reedt too goed ails klaar De heer J. Oosterhof, directeur van de Alg friesche Levensverzek. Maatschappij, vierdt als xoodanig zijn A0-jarig jubileunu Een windtunnel te Akron, waarin de windsterkte voor luchtschepen gemeten wordt. De propeller in dezen tunnel kan een storm van 125 mijl per uur ontkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5