Will L WAALS Uitverkoop vei rbefert alle records. UI koopt thans bij WAALS NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 5 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTR. S9 XS0 FLANELLEN DAMES NACHT- 130-136 HEMDEN met lange mouwen 0.98 Witte Wollen FAN EL fabrik. B.K. p. el 0.47V, Blauwe BLOKHANDDOEKEN p. st. 0.09 Zephir Dames JAPONSCHORTEN 0.77/2 Jaegertricot Hr. Broeken en Borstrokken O.S2'/2 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD Dp Read dezer gemeente zal vergaderen op Maartdag 11 Januari 1932, des nam. 2 uur, in hel gebouw „Tot nut van 't Alge- meen" Stcenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van vijl Stadsgeneesflieo- ren voor 't tijdvak 1 Jan. 19321 Jan. 1931. 2Ó. Vooi-stel tot aankoop van gedeelten grond gelegen aan den Zijlsingel, kad. be kend Sectie K. Nis. 692 tot en met 69o, bits en 1317, alle ged. en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gei lden. 3o. Voorstel tot vaststelling van een aan vullende overeenkomst betreffende do le vering van electriciteit in de gemeen! e Koudekerk door de Stedelijke Electriciteits fabriek te Leiden. lo. Voorstel to1 aanvaarding van de door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ver leende vergunningen tot het legden en cx ploiteeren van hoogspanningskabels ton behoeve van de s'roomlevering aan de ge rneente Woubrugge en aan de N.V. Fabriu ken „Waiddinxveen" voorh. A. Kempes Co. te Waddinxveen. 5o. Voortzetting van de behandeling van de begrooting lan inkomsten en uitgaven der gemeente, voor den diienst 1932. 6o. Vcors'el: a. om het voorstel van den beer Koole. in zake de aanstelling van een vol-ambtenaar-schoo'arts naast de 4 in functie zijnde schoolartsen, nie' aan te nemen; b. om het medisch toezicht op de leerlingen van de buitengewone school voor L ier Onderwijs, evenals het voor onderzoek van die leerlingen, on te dragen aan een psychiater-specialist; c. tot vast stelling van de verordening, regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en hüzondere lagere scholen, de openbare en bijzondere bewaarscholen, de kinderbewaar plaatsen en dergelijke inrichtingen, en den werkkring van den schoolarts. GEMEENTE2AKEN OVERNAME GROND. Bij Raadsbesluit van 3 Augustus 1931 werden de noodige geilden beschikbaar ge steld voor de aansluiting van wijk XII (ge legen ten Oosien van den Zijlsingel) aan de centrale rioleering. Tot de hiertoe uit te voeren werken behoort om. het leggen van een riooltinker in den Ouden Rijn nabij de Schrii'vorsbrug. Bovendien zullen in den Ouden Rijn ter plaatse zinkers moeten worden gelegd voor de gasfabriek en voor de wtaterleidiogl Het is niet mogelijk deze werken uit te voeren zonder de beschikking te hebben over een oppervlakte particulieren grond, voor den riool zinker behoeft de gemeente Uien eigendom van een stuk grond ter groot te van pl.m. 35 M2., terwijl voor de gas- en waterleidingzinkers noodig is een stronk grond, pl.m. 83 M2. De eigenaar heeft zich bereid verklaard den bovenbedoelden grond aan de gemeeni'e te verkoopen. mits tevens een strook lnngs den Zijlsingel, ter grootte van pl.m. 107 M2„ in dien koop en verkoon worlJlt begrepen en voor de geheele opper- vlata'e van pl.m. 225 M2. een. prijs wordt betaald van f 10 por M2. Hierbij zij opge merkt, dat deze laait&te strook niet noodig is voor het leggen van de bovenbedoelde zinkers, dooh te zijner tijd wel vereischt zal rijn voor de verbreeding van «'en Zijlsingel, Maarvoor een plan in bewerking is. Aangezien het leggen van de zinkers urgent is, meenen B. en W., dat er aanlei ding bes'aat tot de boven aangegeven trans- nc'ie te besluiten. Van het daarvoor noo dige bedrag ad pl.m. f 2.250, te vermeerde ren met de kosten, op dien aankoop vallende, ad Pl.ni. f 125. zal een gedeelte, groot pl.m. f 830 en betrekking hebbende op den bruin pekleurden grond, ten laste van de Licht fabrieken en de Leidscho Duinwaï er-Maat erhappii komen. Het overige bedrag kan uit gc'Jileenmg worden bestreden. OVEREENKOMST MET KOUDEKERK Zich vereenigende met een voorstel ynn Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit geven B. en den Raad in overweging over te gaan tot vaststelling van een aanvullende overeen komst betreffende de levering van electri- teit in de gemeente Koudekerk door de Ste delijke ElectricEeitsfabriek. STADSGENEESHEEREN. De heeren Dr. J. C. M. Timmermans, H. P. Veldhuyzen, P. J. M. Niemer. A. J. B. Poortman en W. A. Muyzert "verzoeken bo stiend i ging in de betrekking van Stads-ge- uc°siheer. B. en W. hebben hiertegen, geen bezwaar en stellen voor hen oppaeuvv te GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, is verhinderd morgen spreek uur tc houden* PROPAOANDA-AVOND B. W. en B. V. L. Door een comité, gevormd uit de afdeelin- gen van de Burgerwacht en de Bijz. Vrijw. Landstorm uit Leiden en omgeving wordt een groote gecombineerde samenkomst voor bereid op Dinsdag 2 Februari a..s in de Ge hoorzaal alhier. Op deze bijeenkomst zullen enkele bekende sprekers het woord voeren, terwijl met muziek en zang voor opluiste ring zal worden zorg gedragen. Medewerking wordt o.a- verleend door de tamboers en pijpers van het corps Mariniers teA Rotter dam. Het belooft een mooie avond te worden. BURGERLIJKE STAND GEBORHtf: Jeantne Jacoba Marguerite d v C van Beek on R L M Paris Anna Berndlna tl v C J den Edel en M Frleeema Paulu» t v A SJardtJn on M H Wflllns Hubertua Maria x v A Regeer en A van der Krogt Bob x v \V L Kok on M J O Roosloot Pleter x v N ri» Koning on P van Oudheusden Hondrlk i v Ij Noot en P Kul venhoven Aldert Jacob v J van der Plas en M van Schle Albertua Theodoru» v A Th v Morwük en O F Ph de Graaf f Dick v N Nolernan en O Hulsers Marüke Anna d v J P van Dam en J E van der Lnon Methlena Johanna Margaretha <1 V J rhr H Verhoeve en M J C de Kroon OVERLEDEN: J de Wolf wedn 78 J. J Nop pen—U Pooli vr 26 J. J Domburg man. 87 j P de Boer wedn 72 J. A van den Oever Jd f. J. D J den Os wedn 85 J. GEH''WD: J Swelheim en S van Amerongen W H Doove en H D Smit J P Slegten- Lciat cn E Ramb WEEK DER GEBEDEN REDE Dr. J. RIEMENS. De jaarlij ksche week der gebeden van de Evangelische alliantie is gisteravond in onze stad weer aangevangen in de goed verwarm de Marekerk. Het kerkgebouw was goed ge vuld met menschen die de eenheid van Christus' Lichuam kwamen belijden boven alle geloofsverdeeldheid. De samenkomsten staan thans in het teeken van „vernieu wing",vernieuwing, zoowel in de kerk als in tie maatschappij. Gebed werd gevraagd voor dezo vernieuwingen en gebed om zich zelf te kunnen stellen en den weg der ver nieuwing. Voorganger op dezen eersten avond was dr. J. Riomens, die na voorgegaan te zijn in gebed, sprak over „Dankzegging en ver ootmoediging". Dankzegging moet gebracht worden om de openbaring dat God in Christus de Heilmeester is van het verleden en de Hoop voor de toekomst, voor de gave des Geestes waardoor de waarheid, naar hetzelfde beeld in gedaante verandert kan worden, „van heerlijkheid tot heerlijkheid"; voor de groeiende belangstelling overal waar de Kerk de prediking des heils in de wereld met prnctisch werk doet gepaard gaan. Het is altijd weer goed met dankzegging te be ginnen. Er is toch altijd weer ontzaglijk veel om te danken. Wij hebben nog een groote Leidsman, die de teugcis van het wereldbestuur in de hand houdt Wij hebben nog een Heilmeester. die alle wonden heelen kan en daarom hebben we nog hoop voor de toekomst Er is ook de Heilige Geest, die als het er op aan komt machtiger is dan de Geest der duisternis. Er is ook te danken voor het practisch werk dat door de geloovige wordt verricht en waardoor allen tot den Christus worden ge trokken. Er moet echter ook verootmoediging zijn, verootmoediging over 't feit, dat Christenen vaak hun tijd in de worsteling der geesten zoo ten achter zijn en de heerlijkheid van 't „Eeuwig Evangelie" zoo weinig openbaar doen worden; dat wij dikwijls eerst door den drang der omstandigheden er toe wor den gebracht het Evangelie toe te passen op de nooden en verlangens der menschheid; dot bijgeval de Chr. Kerk zoo vaak den schijn op zich laadde te blijven staan voor den muur van een bang en zelfzuchtig oon- servatlsme, inplaats van vernieuwing en hervorming aan te durven; dat een geloof, waaraan de liefde ontbreekt, in traditie ver stikt De Christenen moeten zich als dén man vereenigen. We hebben geen tijd meer om ons bezig te houden met kleine dingen. De vesting wordt bestormd. Wij hebben veel te weinig het Evangelie practisch toegepast. Er is een gevaar, dat wij zelfzuchtig vraam zijn, dat wij zelfzuchtig conservatief zijn. Is de heilige reformatie-geest wel genoeg over diging past, waar van de verootmoediging diging past, waar ons de verootmoediging moeten we toch weer over gaan tot de dankzegging jegens God die onze roeping verkiezing vast heeft gemaakt. Spr. droeg daarna de nooden van kei'k en maatschappij in het gebed op. Hedenavond is het onderwerp: „De alge- meene Kerk." Dankzegging: voor de openbaring va: Eenheid, allo tekortkoming en verdeeldheid der Christenon ten spijt; dat God toont de Eéne God en Vader te zijn, die in allen zich verheerlijkt; dat er besef komt ,dat de ker ken elkander noodig hebben; dat hier en daar oude vooroordeelon worden prijs ge geven en er meer toenadering komt. Verootmoediging: over het feit, dat wij ons dikwijls eerst door den drang der omstan digheden laten brengen tot onzen plicht, waartoe trouw aan Christus ons reeds had moeten dringen; dat wij door onze verdeeld heid de wereld hebben belet te zien, dat hare behoefte aan éénheid in^Hem vervul ling vindt LIJK OPGEHAALD. Uit het water van de Schie bij het Delft- sche Jaagpad onder deze gemeente is opge haald het lijk van een onbekende vrouw. De politie stelt een onderzoek in. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN 40-JARIG JUBILEUM Gister herdacht de heer H. Bouman zijn 40-jarige dienstbetrekking bij de drukkerij firma C. van Wieringen Jr. In de morgen uren werd do heer Bouman die altijd zeer eenvoudig zijn weg gaat, en ook thans niet zooveel drukte wenschte, ten huize van een der firmanten gecomplimenteerd waarbij hem word aangeboden een geschilderde her innering in gouden lijst. Door de kinderen van beide firmanten werd plant in pot en bloemstuk aangeboden. Vervolgens overhan digde de vorige patroon de heer C. v. Wie- ringen, den jubilaris een envelop met inhoud. Ook het personeel gof blijken van waardee ring door het aanbieden van een rookstel. Het verdere van den dag bracht de jubilaris In hulselijken kring door. Een dag om nim mer te vergeten voor den heer Bouman. AANGEREDEN Op den rijksstraatweg werd de luxe auto an H. v. B. aangereden door een autobus bestuurd door A. v. O. uit Woerden. De luxe auto werd daarbij beschadigd welke schade onderling geregeld zal worden. HAZERSWOUDE KANTOORHOUDER De heer G. Starreveld, kantoorhouder aan den Rijndijk, is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot kantoorhouder van de P. en T. te Maasland. CRISIS-COMITE Op initiatief van den burgemeester der gemeente, de heer J. van den Meulen, is hier een crisis-comité opgericht. Daartoe werd ten raad huize een vergadering gehou den waartoe afgevaardigden van Diaconieën, Armbesturen en corporatiën waren uitge- noodigd. Aanwezig waren de Burgemeester, de wethouder, de secretaris der gemeente, bonevens een 24-tal genoodigden. De voorzit ter gaf een uiteenzetting van het doel tot opriching, waarna het comité door hem werd goinstalleerd. Het bestuur is als volgt samengesteld: Voorz., do Burgemeester der gemeente de heer J. van der Meulen, secre taris de heer B. den Braver, secretaris der gemeente en pennigmeester de heer A. Hees terman, gemeente-ontvanger. Besloten word in den loop van deze week aan de ingezete nen der gemeente een circulaire te doen toe komen, waarna spoedig een aanvang zal worden gemaakt door het comtié tot bezoek. „ZANG EN VRIENDSCHAP" Tot directeur van der Chr. Zangvereeni- ging „Zang en Vriendschap" alhier, is be noemd de heer H. Zanen van Bergambacht EIER VEILING. Bij de gehouden veiling waren aange voerd 5809 eieren, waarvoor werd besteedt voor Kippeneieren f 4.— a 5.50 per 100 stuk, eendeieren f 3.50 A f 4.50 per 100 stuks. Kip pen f 1.20 per stuk. Kaas f 0.30 f033 per pond. Boter f 0.50 f 0.54 per pond KATWIJK GEMEENTELIJKE WERKVERSCHAFFING Bij de gemeentelijke werkverschaffing zijn geplaatst 200 werkloozen. ARBEIDSBEURS De stand der werkloosheid is volgens de inschrijvingen aan het bureau der Arbeids bemiddeling als volgt: Varensgezellen 8, visschers 188, expeditie knechts 1, stokers 4, monteurs 1, kuipers 15 mandenmakers 3, grondwerkers 26, opperlie den 16, metselaars 14, timmerlieden 20, schil ders 4, losse arbeiders 98, fabrieksarbeiders 1, Warmoezeniers 1, landarbeiders 23, zeil makers 1, machinisten 3, wagenmakers 1, totaal 528. Aan de dames-afdeeling: fabrieksarbeid sters 1, werksters 1, huishoudkundigen 1, kantoorbedienden 1, totaal 4. GEMEENTEBEGROOTÏNG 1932. De gemeentebegrooting, die de vorige maand reeds in commissoriale vergadering van den Raad is besproken, zal in deze maand in openbare behandeling komen. De begrooting is sluitend gemaakt (joor de opcenten op de Gemeentefondsbelasting van 25 op 60 te brengen. De gewone dienst sluit met een bedrag van f645.507.43 ln Inkomsten en uitgaven. In 1927 was dit bedrag f 479.608.32y>. In vijf jaar tijds alzooo een vermeerdering van jaarlij ksche uitgaven van f 165.899.10y2. terwijl de bevolking in dien tijd slechts met plm. 2000 is toegenomen. Uitgaven: Hoofdstuk II. Algemeen beheer. Jaarwed den Burgemeester f 6000.Wethouders f2000.Gem.-Secretaris f 5176.25; Secreta- riepersoneel f27.369.17; Gemeente-Ontvanger f 4500.—; presentiegeld raadsleden f 765.—; (f3.per zitting, begroot 15 vergaderingen). Verlichting en verwarming van het gemeen tehuis f 1100.Schrijf- en bureaubehoeften f 1500.—; druk- en bindwerk f 1000.—; kosten wegens ontwerpen uitbreidingsplan f 1200.—. Hoofdstuk III. Openbare Veiligheid. Voor salarissen van het politiecorps (incl. de toe lagen voor kleeding en uitrusting) f36.750.-. Evenals vorig jaar wordt gewezen op de dringende noodzakelijkheid van uitbeiding van het aantal agenten. Voorgesteld wordt de post „Onkosten van de nacht- en stille wachten" ad. f800.— niet meer uit te trek ken. doch inplaats daarvan een agent van politie aan te stellen, uitsluitend bestemd voor den nachtdienst te Katwijk a. d. Rijn Ook wordt gevraagd een crediet van f 600. om bij de politie administratieve hulp te nemen. Kosten Voor wachtgebouwen en bureauv der politie f 1700.onderhoud brandblusch- middelon f 1200.—; de straatverlichting en onderhoud der lantaarns vraagt een bedrag van 117.915.— Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Hiervoor is uitgetrokken een totaal-bedrag van f 17.011.07 waartegenover aan inkomsten staan f9804.75. Toelage aan de Gezondheidscommissie f 228.98.tuberculose-bestrijding f 400. kosten volgens de Warenwet f 1727.54.— kosten Vlceschkeuringswet f8500.— aandeel kosten schoolartsen dienst f 1913.35. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Rente van door de Katwijksohe Bouwvereeniging gestorte gelden in rekening-courant f2500.— Hoofdstuk VI. Openbare werken. Jaar wedden person, bij dezen dienst f 14.679.17.— Onderhoud huizen torens, poorten, enz. f 700. Dit bedrag is uitgetrokken in verbanid met de noodzakelijke reparatie van den kerk toren te Katwijk a. d. Ritn. Onderhoud van straten en pleinen f 10.000.—idem van we gen, voet- en rijwielpaden f500.—; idem van wandelplaatsen en plantsoenen f 5475 (in dezen post is een bedrag van f4895.14 aan loonen van den gemeente-tuinman en zijn helpers). Onderhoud van pompen en riolen f2725.—; kosten gem-eentereinlging f 14.500.Dag- en weekgelden van werk lieden, voorzoover niet onder andere posten te brengen f20.000—. Rente van geldleenin- gen ten laste van dezen dienst f 16.766.80. aflossing van geldleeningen ten laste van dezen dienst f 103.921.49. Kosten Bureau Ge meentewerken f650.—. Strandhuur en kos ten afgraven, onderhouden enz. f 1300.— Hoofdstuk VIII. Onderwijs. Openl Gew. L. O.; salaris pers. f 9335.— on houd schoolgebouwen f250.—; leermiddel en schoolbehoeften f175.—: verwarming cn verlichting enz. f600.—. Openbaar Voorbe reidend L.O. (Bewaarscholen) salaris per soneel f 5634.— verwarming enz. f 1050.—; onderhoud schoolgebouwen f2000.(vorig jaar f300.—). In verband met noodige her stelling van de Bewaarschool te Katwijk aan Zee zooveel hooger. Bijz. Voorb. L. O. subs f3000.— Bijz. Gew. .LO.: vergoeding aan h- sturen der Bijz. Scholen overeenkomstig - 101 van de L.O. wet f 4037# rente r ui waarborgsommen f3244.58. Bijz. Uitgebr L. O. (Ü.L.O. School): vergoeding volgens art. 101 L.O. wet i 1419.Middelbaar onderwijs: bijdragen aan andere gemeenten f2400. Hooger onderwijs: bijdragen aan andere ge meenten f1900.—. Nijverheidsonderwijs: sub sidie Visscherijschool f 1407.17; sub. Ara- brachtsteekenschool f 1700.55; subs. Katwijk- sche Naaischool f200.—. Hoofdstuk IX. Ondersteuning behoefti- gen en werkloozen. Kosten verpleging arme krankzinnigen 122000.—; kosten ziekenver pleging f2675.—; subsidie in de kosten van ziekenverpleging f2230.—. Werkverscchaf- fing aan werkloozen f28000. Hoofdstuk XI. Handel en nijverheid. Subsidie aan werkloozenkassen f7000.—. Subs, aan de Vereeniging v. Vreemdelingen verkeer f 155.Kosten van doorloopende openstelling van telefoonkantoren f 1300.—. Hoofdstuk XVI. Onvoorziene uitgaven f19052.009. (Vorig jaar 1 17775.38). KATWIJK AAN ZEE VISSCHERIJ TE KATWIJK IN 1931 Aan de Vischerij-Courant ontleenen wij het volgende aangaande do Visscherij te Kat wijk in 1931. Het begin van Ihet afgeloopen jaar kon- merkte zich door een zekere onrust, zooals slechts weinig in het bedrijf voorkomt. Het loonconflict dat zich toen voordeed, en bijna een maand duurde, berokkende schade aan alle Katwijksche belanghebbenden. De trawl visscherij kon daardoor eerst eind Januari aanvangen, en, zooals gewoonlijk werden in het begin flinke besommingen gemaakt Spoedig komt weer een kink in de kabol. De IJmuider vischlossers trachten begin Fe bruari hun eisch af te dwingen, om in iede- ren logger die met visch binnenkwam, vier man te werk te stellen, waar voorheen één of twee voldoende waren. De bemanning mocht dan voor het grootste deel niet aan de lossing deelnemen, waardoor deze een deel van hun verdienste zou missen. Deze eisch kon niet worden toegegeven, daar de resultaten én voor reedcr èn voor opvarenden gedurende den trawltijd niet ruim zijn. De Christelijke organisatie zag het onrede lijke van deze bedrijfsbelemmering in, en het bleef J)ij het oude. De besommingen ble ven gedurende korten tijd bevredigend, om vervolgens voor het meerendeel op een laag peil te komen. Een nieuwe tak van visscherij werd dit jaar voor het eerst door motorloggers uitge oefend, n.l. de haringtrawlvisscherij onder de Belgische kust. Twee schepen namen er aan deel. de K.W. 34 en de KW. 169. Het laatste schip behaalde mooie resultaten. Nog valt een bijzonderheid te vermelden, n.l. voor het eerst sinds 20 jaar werden alhier weer eenige Katwijksohe schepen uitgerust, Mocht dit voorbeeld dit jaar door velen wor den nagevolgd, het bedrijfsleven zal er wel bij varen In verband hiermede valt nog te vermel den. dat de havengeld-kwestie nog al wat stof heeft doen opwaaien. In de Raadsver gadering van 19 Januari werd het voorstel van B. en W. ter aanmoediging van het doen komen der schepen naar Katwijk, de haven gelden te verlagen, met drie tegen elf stem men verworpen. Behalve de belde wethou ders stemde alleen de heer Meerburg vóór het voorstel. Eind Januari volgde een ver zoek om verlaging der havengelden door de Reederij v.h. A. den Duik. Een uit den Raad benoemde commissie adviseerde 28 Septem ber om niet te verlagen. Dit advies werd met negen tegen zeven stemmen aangeno men. Als tegen het einde der teelt de Ge mengde Commissie voor Werkverruiming een adres indient om tot verlaging der ha vengelden over te gaan, zegt een der Raads leden, dat het een belastingkwestie is en wordt de zaak in handen van B, en W. gege ven voor prae-advies. Oudergewoonte ving dit jaar de haring- visscherij door de Katwij ksche schepen eerst laat aan. Het grootste cjeel eind Juli of begin Augustus. Een tiental loggers bleef het ge heele jaar door trawlen, zoodat iets minder vaartuigen aan de haringvisscherij deelna men dan vorig jaar. Dat de resultaten droe vig waren, is nu wel algemeen bekend, en komt wel het scherpst uit in het feit, dat al leen door de Katwijksche schepen f 1.142.000 minder besomd is dan het vorig jaar. 't Is nog nooit voorgekomen, dat een motorlogger in 18 weken teelt nog geen f 13000 besomde, of voor 30 last haring slechts f 2300 werd gemaakt, of dat een vaartuig met nagenoeg 200 last haring in 6 reizen nog geen f 30.000 hesomde. De vangst is dit jaar ruim geweest en 't is dan ook nog nooit voorgekomen dal door een Katwijksche logger in één reis een lading werd binnengebracht van 48 last. De Engelsche wal, welke voor de Katwij- kers die later dan anderen ter haringvis scherij uitvaren, den doorslag moet geven, heeft zeer weinig opgeleverd. Na half No vember zijn zeldzaam weinig schepen bin nengekomen. Aan de Kanaalvisscherij werd veel minder deelgenomen dan vorige jaren. De weinige deelnemers hebben echter nog tamelijke resultaten kunnen boeken. Aan de trawlvisscherij werd deelgenomen door 62 motorloggers (vorig jaar 60 en 1 zeil- logger), aan de haringvisscherij door 3 stoom schepen en 72 motorschepen en 1 stoom trawler (vorig Jaar 3 stoomschepen, 75 mo torschepen en 1 zeilschip), terwijl 10 loggers ditmaal bleven trawlen. Dit overzicht doet ons hen godenken, die uit visscherij kringen werden weggenomen. De eerste week van April werd schipper A. van der Plas, van de KW 147, door een on geval aan boord zóó ernstig gewond, dat hij spoedig daarop stierf. Een week daarna overleed te Plymouth plotseling schipper G. Remmelzwaal, van de KW 169. Laatstge noemde was een der meest bekende van dc Nederlandsche vloot en heeft kort voor zijn dood nog pionierswerk verricht door het ha- ringtrawlen met een motorloggér. Wij besluiten met de vermelding, dat 1931 het eerste jaar is, dat vanuit onze plaats uit sluitend met motorloggers word gevisebt. De zeillogger behoort sinds 1930 tot 't verleden. BADHOTEL-TERREIN. Met de voorbereidende workzaamheden an het Badhotel-terrein is een begin ge maakt. Men is van gemeentewege bezig de steenen glooiing en de muren van het ter ras af te breken, zoodat venvacht kan wor den. dat spoedig met afzanden begonnen wordt, waaraan, naar wij hopen, tientallen menschen werk gunnen bekomen. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het alhier gevestigde Correspondent schap voor Arbeidsbemiddeling zijn als werkzoekenden ingeschreven 532 personen, n.l. 188 visschers, 8 varensgezellen, 123 land arbeiders, 26 grondwerkers, 98 losse arbei ders, 15 kuipers, 14 metselaars, 16 opperlie den, -4 stokers, 20 timmerlieden, 4 schilders, 3 mandonmakers, 3 machinisten, 1 zeilma ker, 1 wagenmaker, 1 monteur, 1 expeditie knecht, 1 warmoezenier, 1 fabrieksarbeider, 4 vrouwen, n.l. 1 fabrieksarbeidster, 1 werk ster, 1 huishoudkundige, 1 kantoorbediende. DOODELIJK ONGEVAL. In de Annastraat had gisteren een droevig ongeval plaats. De 7-jarige D. H., wonende Secr. Varkevisserstraat, was met eeuigc vriendjes op een passecrende vrachtauto ge klommen. In de Annastraat gekomen sprong hij van den wagen, met het noodlottig ge volg, dat het rechterachterwiel hom over het hoofd ging. Nadat de arme kleine bij slager v d. Plas was binnengedragen, oordeelde Dr. Ejjkelenboom, die de eerste hulp verleende, directe overbrenging naar het Acad. zieken huis te Leiden noodzakelijk. Dit, mocht helaas niet meer baten, daar het knaapje in namiddag is overleden. KOUDEKERK CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORT ARBEIDERS. In het Koor der Ned. I-Ierv. Kerk alhier trad voor de Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders op de heer W. Strijhis, met het onderwerp: „Vakbeweging en Crisistijd' Na de gebruikelijke opening begon spr. zijn betoog door te wijzen op de omstandig heden, waarin de menschheid van onzen dag internationaal verkeert Spr. wees op de nood van den toestand en hoe deze nog scherpt wordt door de opgetrokken tarief- muren, het verlaten van den gouden stan daard, waardoor men indirecte loonsverla ging krijgt zooals b.v. in Engeland van pl.m. 29 pCt Voorts hoe men oplossing verwacht door socialisme, communisme en fascisme, waar de macht in handen van de massi individu buiten Christen gelegd wordt Waarschuwend wijst spr. op Duitschland, waar men blijkbaar liever loonsverlaging aanvaardt door noodverordening dan tot in flatie over te gaan. Dit is de grootste ramp waarop welbewust van communistische zijde wordt aangestuurd. Door de Chr. Vakbeweging wordt zoo noo dig gaarne loonsverlaging aanvaard, maar dan zoo. dat het welvaartspeil der arbeiders niet wordt aangetast Het getal guldens zegt ons niets, maar alleen de koopkracht van het loon. Spr. illustreerde enkele feiten van winst marge door den middenstand en acht in deze ook schuld bij de arbeiders, die van geen coöperatie willen weten Spr. spoort met klem aan om toe te tre den tot de Chr. Vakbeweging, niet alleen met het oog op stoffelijk gewin, hoewel ook in nood van werkloosheid de helpende hand wordt gereikt. Met stille aandacht werd deze rede van spr. aangehoord. Hij eindigde daar na met dankgebed. LEIDERDORP NED. HERV. GEMEENTE. Donderdagavond hailf acht hoopt Ds. Poot uit Amsterdam, op uitnoodiging der Ned Herv. Mannenvereen. in de Ned. Herv. Kerk te spreken over Kerkherstol. COLLECTEN. De OuHlejaarsavond-collecte bedroeg ln de Geref. Kerk f 472.20, voor de diaconie f 269 en voor de zending f 10. BEEN GEBROKEN. Vanwege de gladheid op den weg kwam de heer E. Spee vorige week dusdanig te Mallen, dat hij een been brak. Door dit on geval kon (de bevestiging in het ambt van ouderlinigi, waartoe hij bij de Geref. Kerk gekozen was,, niet plaats hebben. LISSE DE BURGEMEESTER ONGESTELD. Burgemeester Baron van Wijnbergen, is door ziekte verhinderd, zijn ambtelijk werk te verrichten. Naar wij echter thans verne men heeft de ziekte die zich vrij ernstig liet aanzien een wending ten goede geno men en mag verwacht worden, dat hij bin nenkort zijn werkzaamheden weer zal kun nen hervatten. PREDIKBEURTEN. Woensdag 1 Jan. Geref. Gem. 7 uur Ds. Verhagen van Midelburg. LOOP DER BEVOLKING INGEKOMEN: H J Bakker uit Haarlemmer meer. Heereweg 230 J B Schotten, uit War mond, Heereweg 277 H Tlmmere. uit Noord wijk, Wllhelmlnantr 40 CM TlmmereBre- wp, uit Lelmulden, 'J'llhstr 40 N Kleft en echtg., van Lelden, Heereweg 474 D Bouw- Hlllegom, WUlemekade 18 'B-Gravenhage MeJ J M To- lldo, naar Lelden MeJ C M 8andorB nr Lel den Th J Sabelis naar 's-Gravenhage NOORDWIJK ONTPLOFFING BENZINEVAT- Een ernstig gewonde. Ongeveer 4 uur had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Het 14-jarig zoontje van G. W. bevond zich op den tuin aan het begin van de Beeklaan ter hoogte van het oude gedeelte van den Heerenweg. In de greppel aldaar lag een ledig ijzeren benzine- vat, vermoedelijk door een gepasseerde auto verloren. Het ventje draaide de stop van dit vat af en had de onvoorzichtigheid een brandende lucifer hier boven te houden, met het gevolg dat een hevige ontploffing plaats had. De vlammen sloegen de ongelukkige in het gezicht, waardoor dit deerlijk verbrand 'd De bodem van het vat trof den jon gen tegen het ondergedeelte van het been. waardoor dit geheel werd afgeslagen- Dr. Visser, die spoedig ter plaatse was. verleende de eerste geneeskundige hulp en achtte overbrenging naar een ziekenhuis te L'^pn noodzakelijk. Het slacV-Mier was ti'rlPiis de geheele behand ,'ing K| volle be- wustzun, terwijl de toestand op heden rede- i'jk wel is. OEGSTGEEST A.R. PROPAGANDACLUB. Op Initiatief van de A.R. Kiesvereeniging alhier is opgericht een A.R. Propaganda- club. Ongeveer 40 dames en heeren (meest Jongeren) lieten zich reeds als lid Inschrij ven. Een bestuur is gekomen waarvan als voorzitter de heer N. Veenstra. In de tweede helft van Januari hoopt de club haar eerste vergadering te houden en begin te maken met haar werkzaam heden. SASSENHEIM „CRESCENDO". Hei Chr. Fanfarecorps „Crescendo" geeft Donderdagavond a.s. in de Geref. Kerk al- hier haar uitvoering van dit seizoen. Op het j uitgelezen programma komen werken voor van G. Meyerbeer, Delmas-Popy, Mozart, N. Gerharz, M. H. van 't Kruys, enz. In het programma zijn ook diie solonummers op genomen voor bariton, pis!on en saxophoon. sopraan. VOOR DE ZENDING. Door <1© leerlingen van de School met den Bijbel is vanaf 1 April voor die Zending bijeengebracht f 87.80. Hiervan is afgedragen aan de Ned. Zendingsvereeniging f 17.80 en aan de Generale Kas der Geref. Zending f 70. NOTARISBENOEMING. Tot notaris ter standplaats Sassenheim Is benoemd de heer W. Wachter. Wij verno men dat de heer Wachter geruimen tijd no taris was te Leeuwarden, doch dat hij in 1929 om gezondheidsredenen zijn ambt tij delijk moest neerleggen. Naar verluidt, is de nieuwe notaris de liberale beginselen toegedaan. Do laai'ste jaren was hij woon achtig te Boisfort bij Brussel. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD EEN AFSCHEID Een der belangrijke momenten, in de eer ste weken van het nieuwe jaar, was altoos de Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel. In verband met zijn heengaan is ditmaal iets eerder en nog voor het scheiden van 1931 het woord gesproken, dat anders het begin der werkzaamheden van de Kamer inleidde. Het feit is gewichtig genoeg om er een van onze brieven aan te wijden. Wie een kijk wilde krijgen op wat eir in het afgeloopen jaar was gebeurd, de toe stand van onze bedrijven en ondernemingen de positie tegenover het buitenland, de alge- meone economische verhoudingen, die kon niet beter doen dan te luisteren naar wat de heer Heldring te zeggen had- Hij besohikte, het spreekt wel vanzelf, over een massa interessante gegevens, dde in zijn rede op voortreffelijke wijze waren verwerkt, hij had een eigen visie op wat er op breed economisch terrein gebeurde, hij was waar lijk niet alleen statisticus of registrator, htf was iemand met eigen opvattingen en gaf zijn eigen kijk in zijn rede, voor het publiek dat wilde luisteren. Daarom bepaalde hij zich niet tot hetgeen voorbij ging, maar gaf hij ook zijn verwach tingen voor de toekomst, waarschuwde hij als het naar zijn meening noodig was, ga! hij den weg aan, die naar zijn opvatting moest worden gekozen. Men merkte dat hij was een man, die be paalde principes huldigde, die naar die be ginselen leefde en die ook de beleving van die principes zag als noodzakelijk voor de welvaart van stad en land. Ook wanneer men het met zijne opvattingen niet eens was, kon men waardeering hebben voor de opredhtheid waarmee hij optrad en voor de kracht van zijn overtuiging. Wij zijn het met zijn opvattingen niet al toos eens geweest. En in de jongste rede, do laatste door hem in deze kwaliteit gehou den, zien wij ook weer zeer bepaalde pun ten van verschil. 1 In de eerste plaats kunnen wij niet deelen de dogmatische opvatting die hij heeft van den vrijhandel. Hoewel ook wij ons tot do vrijhandelaars rekenen, meenen wij toch, dat de politiek der omliggende landen ons in bepaalde gevallen tot verweer mag en soms moet noodzaken. Maar in den gedachtengang van den heer Heldring is hiervoor geen plaats. Hij wil vrijhandelaar blijven ook al zou hij er bij ondergaan. Dat is naar zijn opvatting voor Amsterdam het eenige stand punt Welnu dan moet tot het laatst toe daarvoor gestreden. Daar is in de tweede plaats de uitbrei dende gemeentebemoeiing, die hem al wat zorg (heeft gebaard en tot wat waarschu wingen heeft gebracht. Hierin ligt wel vee! dat wij kunnen waardeeren. Ook naar onze meening is er een onnoodige en onnatuur lijke uitzetting van de overheidsbemoeiing te constaieeren en zeker niet in de laatst® plaats geldt dat voor de gemeenten. Maar men moet zich ook hier voor overdrijving wachten. Het is niet tie ontkennen, dat de taak van de Overheid ten opzichte van allerlei voor zieningen breeder is dan vroeger werd aan genomen. Dat niet het minst uit de kringen waaraan ook de heer Heldring geestelijk verwant is van de overheid allerlei maatre gelen worden verlangd; wij denken bijv. aan Onderwijs en Gezondheidsdienst, dio niet in de laatste plaats de budgetten der groote gemeenten hebben bezwaard en die nog steeds de neiging hebben zich uit to breiden. Hierbij komt dat allerlei particuliere acüe achterwege bleef, niet enkel in dagen van crisis en dat verschillende maatschappelijke groepen, zoo spoedig het gaat knijpen, de hand naar overheidshulp uitstrekken. Be perking is mogelijk en noodig, maar de drang daartoe moet komen uit het volk. uit de maatschappij zoo ge wilt, die weer tracht zichzelf te helpen. Dan wordt ook de drang om op de loonen te besnoeien minder sterk. Wij achten de loonen volstrekt niet onaantastbaar. Maar wij achten het wel een heel gemakkelijke manier van bezuiniging, om nergens aan te raken, maar alleen de salarissen en loonen te verminderen. Daar is den lantsten tijd een zekere campagne gevoerd tegen de positie van het overheidspersoneel, die ons in 't ge heel niet kan hekoren. Natuurlijk bedoelt do heer Heldring dit niet, mnar hij voegt zijn gezaghebbend woord er hij en lijkt ons ook in dit opzicht niet geheel vrij te pleiten van eenzijdigheid. Maar. na met een enkel woord aangege ven te hebben, waar wij wel eens met hem verschilden, moeten wij thans nu hij heen ging niet nalaten hem te huldigen als een man van hreede visie, van groote werk kracht en toewijding aan de belangen van onze stad. Zijn heengaan is voor de Kamer van Koen- handel een groot verlies. Dat bleek wel uit de waardeering die hij het scheiden tot uiting kwam. En ook voor onze stad is de •oheiding te betreuren. Want dat hij Ara- sterdam liefhad en voor haar het goed® zocht, staat wel vast. arend ^an amstee»

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6